T&tÊenka Dramatische vlucht van twee Oostduitsers Debat over kernstop in Ver. Naties China daagt India uit Walen laten Voerstreek niet zonder meer los BEHAAGLIJKE WARMTE £«o) PETROLEUM Duitse boeren rukten op "Kil Heepraten in de kerk /ft een. Kij, Het centrale zenuwstelsel DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 Eén bereikte West-B erlijn Hongerend en een bezwijming na bij heeft een jonge Oostduitser, wiens gelaat en handen door prikkeldraad opengereten waren, woensdagmorgen vroeg, op zijn 22ste verjaardag het vrije W eet-Berlijn bereikt. Hij herstelt thans in een Westberlijns ziekenhuis van de beproeving van een vlucht die in de Oostzeehaven Rostock be gon. Op de tocht, die zeven dagen duur de, heeft hij zijn 17-jarige metgezel Hans moeten achterlaten. De jongen is door grenswachten neergeschoten. ZOEKEN De vluchteling die West-Berlijn bereikt heeft, was een zeeman van de Staats- visserijvloot te Rostock. Zijn metgezel, waarmede hij al twee jaar bevriend was, was leerling-matroos. Op 10 oktober ver trekken zij per trein uit Rostock naar Berlijn. Zij hadden schoon genoeg van het communisme en waren vastbesloten naar het Westen te vluchten. Vijf dagen lang zochten zij een vluchtweg door de ring van prikkeldraad en beton rondom West-Berlijn. Aan de hand van een platte grond bestudeerden zij de mogelijkheden. Na moeilijkheden met een Vopo. die zij om der wille van hun lijfsbehoud n ten neerslaan, begonnen zij vrijdag 1 Advertentie) PLANTEN MARGARINE De Britse afgevaardigde naar het atoomdebat in de politieke commissie van de V.N., Joseph Godber, is van mening dat de kloof tussen de V.S. en .Rusland niet zo groot is, omdat beide lan den het compromis-voorstel van de acht niet-gebonden landen in principe hebben aanvaard als dé oplossing voor de moeilijkheden. Een juist inzicht in de aard van de nog bestaande meningsver schillen is echter nodig om de kloof, die nog gaapt, te kunnen overbruggen. Zoals bekend hebben de neutrale landen voorgesteld een internationale commissie te vormen, die „verdachte gebeurtenissen" in de landen die een kernstopverdrag hebben ondertekend, zou moeten onderzoeken. Godber is er van overtuigd dat op basis van dit me morandum overeenstemming kan wor den bereikt, als de Sowjetunie maar wil erkennen dat dit een voorlopige poging i_ t-.i ondergrondse proe een doorgang te zoeken Zij aten rauwe aardappelen, zure appels en suikerbieten, die zij met hun blote handen opgroeven. Zij hadden een vissersnet bij zich dat zij ter camouflage gebruikten. Maandag te middernacht hadden zij op nieuw een ontmoeting met Vo patrouille van twee man opende toen zij vluchtten. Hans werd getroffen en viel. Uit zijn nek stroomde bloed. Hij is vermoedelijk dood, zegt Heinz. ALLEEN Heinz zwierf alleen verder door de velden. Hij vermeed de huizen en sliep in een tuin langs de grens. Acht uur lang kroop hij behoedzaam naar het prikkel draad. Hij dacht erover een kanaal over te zwemmen, maar kwam tot de conclusie dat djt te gevaarlijk was. Hij veranderde van richting en bereikte het priklkeldraad op een punt, waar hij dekking van kreu pelhout had. Hij kroop door het draad. Hij zag een man in uniform en riep: „Indien u een Westerse politieman bent. steek dan uw zaklantaarn aan." De lamp flitste aan Hij was in het Westen. DERDE DRAAD Honderd manschappen van de Oost- duitse grenswacht zijn intussen in het zuidoosten van Berlijn bezig een derde prikkeldraadversperring aan te leggen. Om vluchtpogingen onmogelijk te ma ken worden zij bewaakt door 20 officie ren en 50 manschappen van de Vopo. Op een ander punt langs de grens werken 25 leden van de communistische jeugd beweging. Zij worden bewaakt door vijf officieren en 15 manschappen van de Vopo. Rood China heeft India gisteren in een nota uitgedaagd elk Chinees vliegtuig, dat het Indische luchtruim binnendringt neer te schieten. Het liet dit aanbod vergezeld gaan van de mededeling dat elk Indisch vlieg tuig dat boven Chinees gebied zou verschijnen, zou worden neergehaald. In de nota worden de Indische bewe ringen, dat Chinese vliegtuigen het luchtruim boven India hebben geschon- J naar het land der fabelen v Daarentegen wordt geklaagd Indische luchtruimschendingen, die 431 getal zouden zijn. Volgens de Chine- i leidt dit tot een verscherping van de spanning aan de Chinees-Indische grens. Deze verscherping door welke k dan ook resulteerde giste- een vuurgevecht in het betwiste grensgebied bij Tsjedong. Overigens heeft de communistische partij van In dia zich achter het beleid van Nehroe i deze gesteld. Russen voelen wel voor herverkiezing van Oe Thant De Sow jet-delegatie bij de V.N. heeft particuliere gesprekken te kennen ge geven, dat Moskou bereid is de herver kiezing van secretaris-generaal Oe Thant In overweging te nemen, mits het gaat om een periode die korter is dan de vijf jaar van het mandaat van zijn voorgan gers. Dit hebben welingelichte kringen i New York verklaard. Men verwacht dat de Veiligheidsraad s te worden. Als de Sowjetunie in 1946 het plan- Baruch had aanvaard en alle atoom- ontwikkelingen dus onder internatio naal gezag waren gebracht, zou nu geen enkel land atoomwapens bezitten. Als de proeven vier jaar geleden waren stopgezet zouden er nu geen wapens van 50 of 100 megaton bestaan. Hij wees er op. dat zijn land bereid is iedere vorm van internationale in spectie toe te staan. De moeilijkheid is alleen dat de Sowjetunie dit niet wil. Godber herhaalde het westelijk aan bod om geleerden van belde zijden uit te nodigen voor een bijeenkomst met het doel accuratere methoden voor na tionale inspectie te verwerven. Dit is de afgelopen vier jaar- twintig maal aangeboden, maar de Sowjetunie houdt zich doof. Hij citeerde Zorin die heeft gezegd, dat de Sowjetunie over betrouwbare verificatie-apparatuur beschikt, maar die niet met het Westen wil delen. Als deze verklaring op bluf berust, dan moet de Sowjetunie deze bluf laten varen en oprecht samenwerken. Godber deed een beroep op de Sowjetunie uit naam van allen die geloven in de mensheid. Zorin antwoordde Godber onmiddellijk en beschuldigde hem ervan vele dmgen uit hun verband gerukt te hebben. Hij besloot met te zeggen, dat het Westen vasthoudt aan controle op ondergrondse J'roeven omdat het zijn wapens wil per- ectioneren. Ben Bella eerder weg uit Cuba Alle Cubaanse kranten hebben giste- voorpagina's gereserveerd ,n de Algerijnse lei- Havanna. Tot gro- y wool Inr ,1 Als ccn elegant-gcklede man dan staat cr op het etiket een altijd elegant blijft... magisch woord: Dat etiket met de olifant garandeert een ijzeren kwa liteitscontrole op stof en verwerking. Daarom: met Terlenka heeft u altijd zeker heid op voortreffelijke kle ding, op zorgeloos plezierig dragen - lange, lange tijd. Commissie houdt „volksraadpleging" Terwijl een politieke werk groep uit het Belgische kabinet onder leiding van minister-presi dent Lefêvre deze week de Waals-Vlaamse verhoudingen tot op de bodem gaat onderzoeken, is van Waalse zijde een nieuwe campagne begonnen om te voor komen, dat de Voerstreek van de provincie Luik wordt overgehe veld naar de provincie Limburg. Deze overheveling is een onderdeel in het wetsontwerp voor de vastleg- nvan de definitieve taalgrens in Jië, dat deze week door de Senaat werd goedgekeurd. De Voerstreek, een gebied met een zestal dorpen en onge- de Senaat de vertraging in de be- voor moderne mensen natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM an dit wetsontwerp door de de oppositie van een aan- socialistische senatoren. Het bestuur van de (Waalse) provin- e Luik heeft zijn verzet tegen de overheveling van de Voerstreek naar de Vlaamse provincie Limburg niet op gegeven en een commissie opgedragen een „volksraadpleging' te houden on- De commissie, is volgens het Brus selse Vlaamse (en liberale) blad Het Laatste Nieuws in enkele uren tot de conclusie gekomen, dat 97 procent van de inwoners van de Voerstreek hun kin deren naar school willen sturen, waar Frans de voertaal is. De wijze, waarop deze commissie te werk gaat. komt echter in een enigszins vreemd dag licht te staan indien men weet, welke methode daarbij wordt gevolgd, aldus het blad. Zo werd aan een aantal ca féhouders gevraagd hoeveel Vlaamse grammofoonplaten gewoonlijk in hun iukebox staan, terwijl bioscoopbezoe kers de vraag werd gesteld welke bios coop zij bezoeken, die in Vise of die in Eysden in Nederlands Limburg. Het is een feit, aldus Het Laatste Nieuws, dat de meeste inwoners van de Voerstreek liever naar Vise gaan dan naar Eysden om de eenvoudige reden, dat in Eysden veel oudere films worden vertoond. In de Voerstreek wordt de „volks raadpleging" dan ook nauwelijks erns tig opgenomen. Uit enkele plaatsen wordt melding gemaakt van bedreigingen en vernie lingen. AMBASSADEUR De Belgische ambassadeur in Neder land, baron F. X. van der Straten-Wall- let, heeft gisteren bi een rede, die hU te Breda hield, verklaard, dat in deze tijd van heraanpassing der Vlaams-Waalse verhouding in België de verwachting meer dan ooit geoorloofd Is, dat de Ne derlandse vrienden zich onthouden verklaringen of Initiatieven, die vreedzaam en bevredigend compromis der Belgen in de weg zou staan. De ambassadeur noemde o.a de taal als een van de factoren, die van invloed zijn op de Nederlands-Belgische be trekkingen. Hij bemerkte in dit band op, dat de doorbraak var Vlaamse beweging het geestelijk ei litieke klimaat in België in de dertiger jaren grondig heeft veranderd. Het thans duidelijk geworden, dat zowel der invloed van de demografische als de culturele en politieke ontwikke ling de toekomst van België mede ver- moede'ijk in toenemende mate door de Vlamingen zal worden bepaald Dat de ze evolutie ook op de Nederlands-Bel gische betrekkingen haar invloed zal laten gelden, is volgens de ambassadeur evident. President Kennedy heeft kroonprins Al Hassan al-Rida el-Senoussi van Libye meegedeeld, dat de V.S. bereid zijn Li bye bij zijn economische ontwikkeling te helpen. De kroonprins bracht w 'ag een bezoek aan het Witte Huis Het Franse televisiejournaal kon woensdagavond geen doorgang vinden wegens een staking van de Franse tele visieverslaggevers. De vakbond var dio. en televisieverslaggevers had staking afgekondigd „uit protest tegen het gebruik van een filmverslag propagandadoeleinden". Ongeveer 8000 boeren uit drie West- duitse staten hebben gisteren Jr. Göttin- gen geprotesteerd tegen de gevolgen een gem-enschappelijk landbouwbe- in de E.E.G. Het protest van de boeren gold vocr- amelijk een onlangs door Westduitse professoren in de landbouwkunde gepu bliceerd rapport, waarin aangedrongen wordt op radicale modernisering van en veranderingen in de Westduitse land- Een spreker op de protestbijeenkomst rei. dat de prijzen van Westduitse land- bouwprodukten niet verlaagd moesten worden. Wel zouden de prijzen van landbouwprodukten in de andere E.E.G.-landen verhoogd moeten worden. (Advertentie) rs). 'gist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Peeder^Bfci hoofdpijn, kies pijn. hoest, gri*^■arrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^cid bu gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 [roeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist Iklrütr vroeg dan. of zij ook boodschappers kenden. Hem wordt dan door een van de toehoor ders geantwoord, dat zij zeker bood- kunnen zijn, dat ZT.el'wSSrt schappers kennen. Een dorpshoofd kan een boodschapper aanwijzen en hem Vernieuwing van de kerkdiensten soort boodschapper was is een zaak, waarmee velen zich be zighouden. Het ervaringen in het evangelisatiewerk ook van enige betekenis kunnen wor den voor de gewone kerkdiensten. In de pers deed het bericht de ron de, dat in Voorburg een unieke dienst zou worden gehouden, die wel eens een primeur voor ons land zou kunnen zijn. Een dienst namelijk, waarin de aanwezigen uitgenodigd worden om mee te praten. Het is voor mij zeer de vraag, of dit of dat tot u. dit uniek is, en een primeur zal het «■-«-■' J wel niet zijn. Maar wel is het een feit, dat wij in een dienst voor minder-ker- kelijken getracht hebben te komen tot een soort samenspel tussen voorganger en auditorium. Niet om weer eens iets anders te doen. of uit verlangen naar of andere „stunt", maar dat wij overtuigd zijn, dat het in der gelijke diensten gaat om het door geven van de Bij belse boodschap op een wijze die leidt tot échte com municatie. Het moet voor vele niet-kerkelij- ken bepaald niet aanlokkelijk zijn te moeten luisteren naar een betoog, dat misschien heel knap is opgezet, dat ook wel helder is en woorden ge bruikt, die zij wel verstaan, maar waar zij steeds het besef hebben, dat toch langs hun diepste vragen wordt heengepraat. Natuurlijk tracht elke voorganger dit te voorkomen. Hij spreekt veel met stuk bamboe, met daarin de hoofdzaak van de boodschap gekerfd, overhandigen. Hij geeft daarbij ook zijn lans, of zijn hoofddoek als tekenen van zijn zending en zendt hem zo weg. Komt hij bij de geadresseerde aan. aldus nog altijd de Dajakse toehoorder, dan zegt hij niet: ik deel u dit of dat de salugi, de „brief" zegt H tot u. Scharer vond dan gelegenheid om in het gesprek, in antwoord op een dergelijke uiteenzetting, verder uit te leggen op welke wijze Jezus Christus hem als boodschapper gezonden had. Het probleem van Scharer was niet de taal. Hij sprak de taal van deze men- Maar het ge bruik van die taal DE SCHRIJVER Dr J. M. Vlijm, evangelisatie- predikant van de Geref. Kerk van Voorburg, heeft zondag j 1. in een dienst voor buitenkerke lijken een preek-met-interrup ties gehouden, een niet bepaald frequent voorkomend verschijn sel. W\j hebben hem gevraagd over dit onderwerp eens enkele gedachten neer te schrijven: over de aanleiding ertoe, over het bezigen van deze bijzondere „gewone" kerkdienst Dr. Vlijm is sedert 1958 in Voorburg Daar vóór (van 1945 tot 1958) was bü predikant in Indonesië eerst voor de missionaire dienst op Midden-Java, vervolgens voor de missionaire arbeid onder de Chi- vreemde t de n iet-kerkelijke mens van vandaag. Maar het gaat nog om iets anders. Het gaat om het doordringen in de leef- en denk wereld van die an der. En dat kan alleen wanneer die ander de gelegen heid krijgt om zich te uiten en laten wij dat er meteen bij zeggen, als hij de kring der ook de bereidheid buiten-kerkelijken heeft om zich te behoren. Hij leest boeken. die uiten. Daarvoor is een bepaalde sfeer hem helpen kunnen hun gedachten- nodig. In het persoonlijk gesprek lukt wereld zo goed mogelijk te benaderen, dit vaak wel. Maar wat wij proberen Hij mag verder de overtuiging hebben, is dit in een wat groter verband tot dat de Bijbel als het Woord van God de mensen m hun vragen beter kent dan zij zichzelf kennen en ingaat op hun werkelijke problemen, ook al kennen zij die problemen zélf nog niet. Maar dan blijft het vraagstuk van de communica- T - tie nog bestaan. Hoe krijg ik als voor- v v telkeI*s ïe ganger werkelijk contact? Hoe bereik ik, luiucen. vaaK is op dat de boodschap i wereld van deze Daj aks zou kunnen dóórdringen. Ik geloof, dat het hier om dezelfde vraag gaat. Er moet een taal gesproken worden, die deniet- kerkelijke mens verstaan kan. „Tale Kanaans" of ter men uit het theo- ïu toe is de kring niet zo groot, neer dan honderd mensen. Het waagstuk om daar in die kring uitwisseling van gedachten te dat wat ik wil zeggen inderdaad door de anderen verstaan wordt? Vanuit die problematiek zijn in Voor- burt de zogenaamde auladiensten ge organiseerd. Het zijn geen echte kerk diensten. Op allerlei wijze wordt ge- woorden van een ander zichzélf her kent, gaat instemmen, gaat aanvullen, in ieder geval zich er bij betrokken te houden, die niet bedoelde te leiden tot een nagesprek, maar waarin het boJR vJÜÜ HU HP® gesprek wm opgenomen. Na een korte moeting willen 'mogelijk maken. Het taWjjjag ZuSFn''* d® tracht aan de mensen duidelijk maken, dat het hier gaat om e soort ..voorhof", waarin wij de ont- gesprek is daarom in deze diensten al tijd een belangrijk element. Het gesprek kan op gang gebracht worden met zeer verschillende midde len: een lekespel, of een film. een voordracht of een hoorspel, het zien van schilderijen of een forum, maar het gaat om het uitspreken vragen gesteld. Daarop kwamen i ties en in aansluiting op die reacties, soms zelfs korte discussies, ging het betoog weer verder, tot een volgend belangrijk punt in de gedachtengang werd bereikt, waarop opnieuw een vraag aan de toehoorders gesteld werd. Hoewel aan het publiek ook uitdruk kelijk het recht verleend dachten bezwaren vraeen belemme- KeuJK net reent veri' rfneen door de aanwlzieen waarop interrumperen werd hiervan (nog) niet rineen coor ae aanwezigen, vaarop gebruik gemaakt. Dat zal vaalt moei. lijk zijn. Het lijkt in het begin wat ringen door de aanwezigen, waarop dan getracht wordt vanuit de Bijbel antwoord te geven. Telkens weer is het een nieuw experiment. Maar tel kens met hetzelfde doel, namelijk om te komen tot communicatie. Het is niet nodig uit te leggen, dat die communicatie zo belangrijk is. Misschien is het wel interessant er op te wijzen, dat hier in het evangelisa tiewerk dezelfde problemen opdoemen als in het zendingswerk worden aange- De jonggestorven zendeling onder de ®nger Dajaks, Hans Scharer. heeft in één zijner boeken verteld, hoe hij bij zijn zendingsbezoeken te werk ging. Hij be gon in een kring van Dajaks bijvoor beeld met te vertellen, dat hij een voor het bezoek der Ben Bella te verwondering van iedereen Is Ben Bella van plan een dag eerder uit Cu ba te vertrekken dan oorspronkelijk In de bedoeling lag. De Algerijnse leider werd zeer en thousiast ontvangen bij zijn aankomst in Havanna. Sedert dinsdag is hij ech ter niet meer in het openbaar ver schenen. Zoals bekend had hij het plan opge vat te bemiddelen in het geschil tus sen de V.S. en Cuba. welk voornemen de V.S. van de hand wezen. De Amerikaanse afgevaardigde in de V.N., Stevenson, heeft gisteren gerea geerd op de rede die de Cubaanse pre sident Dorticos onlangs in de Assem blee heeft gehouden. Stevenson deed dit In een rondschrijven aan de leden. Hij was van mening, dat het strijdig is met de traditie in de V.N. om in de Assemblee een staatshoofd van rep'iek te dienen. Stevenson sprak de beschul diging uit, dat de Sowjetunie zich met i de Cubaanse kwestie inlaat om premier Castro te beschermen tegen de onte-l ysedenheid van zijn eigen onderdanen. I In Londen wordt ge werkt aan een revolu tionair type schrijfma chine, dat slechts tien toetsen toont, naast el kaar zoals bij een piano. Na 15 uur oefenen zou men het apparaat even snel kunnen gebruiken als een klassiek model na 40 uur oefenen. I Een Amerikaans schip bracht dinsdag in New York acht kisten met in Oost-Duitsland gemaakte kunstbloemen aan. Toen de havenar beiders merkten waar de bloemen gefabriceerd waren, weigerden zij de kisten te lossen. I Op de jaarvergade ring van de vereniging van fabrikanten van verkoopautomaten is een machine gedemonstreerd die 2244 artikelen kan verkopen. Vijftien Zuidvietname- se jongemannen sijn ge arresteerd op beschuldi ging van het afsnijden van hun vingers om aan de nationale dienstplicht te ontkomen. De hertog van Wel lington, een afstamme ling van de overwin naar van Waterloo, heeft gisteren het meest grootscheepse verkeers- verbeteringsplan van het Londen van na de oor log geopend. Het resul taat was een reusachti ge verkeersopstopping. De verbetering die 58 miljoen gulden heeft ge kost, bestaat uit een tunnel met twee rijba nen en een nieuwe ver- keersrotonde. Geschat wordt dat hier elke werkdag van acht uur 's morgens tot acht 's avonds 120.000 voer tuigen passeren. I Het „kernbom-protest- schip" Everyman III is gisteren met een groep demonstranten uit ver schillende landen uit Stockholm vertrokken naar Leningrad. De Russische ambassade heeft nu definitief met „Njet" geantwoord op hun vraag naar visa. Ze hebben besloten om toch naar Rusland te gaan, visa of geen visa. Ze maakten lich geen zorgen gearresteerd te worden, omdat ze hier aan gewend zijn bij hun anti-bom-demon-j straties. I In Engeland worden proeven gedaan met een nieuw soort whisky, atoom scotch. Ingre diënten: pas gedistil leerde scotch en isoto pen. Indien deze proe ven met succes be kroond worden zal de goede oude scotch whis ky niet meer twee jaar behoeven te liggen om belegen te worden. I 1029. Destijds het is al weer lang geleden hebben we ons verge noegd met de constatering dat in de hersenen centra zijn aan te wijzen die bepaalde verrichtingen in ons lichaam verzorgen. Hoewel het ons aan begrip ontbreekt aangaande de werking en de coördinatie in de ver schillende hersencentra, spreekt de ze groepsgewijze indeling toch dui delijk genoeg tot ons voorstellings vermogen, omdat we haar kunnen vergelijken met allerlei machinerie- en die we in het dagelijks leven in handen krijgen. Op het da6hbord van de auto wordt door het indruk ken van de starter de motor op gang gebracht; niemand zal welbe wust de veer van het klokje opwin den in de hoop daardoor de om wenteling der wie len te bewerkstelli gen. Want alles heeft zijn eigen functie en zijn eigen verbindin gen met het me chanisme, zodat de afzonderlijke ta ken niet kunnen dooréén lopen of verwisseld worden. Het is dus gemakkelijk een derge lijke taakverdeling ook in onze her senen te mogen aannemen. Maar laten we dan toch vooral niet de be wonderenswaardige plasticiteit en het bijna alles omvattende aanpas singsvermogen van ons centrale ze nuwstelsel over het hoofd zien, waardoor iedere vergelijking met een machinale constructie eigenlijk een beetje belachelijk Is. Indien in de hersenen bepaalde gedeelten be schadigd of vernietigd zijn. kan de functie door andere celgroepen wor den overgenomen. Ja, bepaalde ze nuwen zijn zelfs in staat hun taak op een geheel andere wijze te ver richten dan waartoe zij waren be stemd, al naar de levensomstandig heden dit vereisen. U weet dat door beschadiging in het spraakcen trum spreekstnornlssen kunnen ont staan. die zich echter veelal weer herstellen, doordat de rechter hemi sfeer de functie van de beschadig de linker hemisfeer (of omgekeerd) overneemt. Maar er zijn nog ande re voorbeelden, die ons van de merkwaardige aanpassing van het levende organisme kunnen overtui gen. Bij verwonding van de gelaats zenuw is het bijv. soms niet moge lijk de zenuweinden weer aan el kaar te hechten, waardoor uiterst hinderlijke verlammingen ontstaan. Dit blijkt verholpen te kunnen wor den door de zenuw die de schouder spieren verzorgt, met de gelaatsze nuw te laten vergroeien, waarna de natuurlijke spanning van de gelaats spieren zich weer herstelt en alle willekeurige mimische bewegingen weer normaal worden. Dit lijkt een voudig, omdat we in het dagelijks leven zo vaak lei dingen verwisselen, doch na onze opera tie hebben de cen trale verbindingen in de hersenen zelf zich volkomen moe ten omstellen om, na prikkeling van de schouderzenuw, de geheel andere be wegingscombinaties van bet gezicht te verwezenlijken. Zelfs heeft men bij honden de rechter- en iinker- pootzenuwen gekruist en bij duiven de vleugelspierzenuwen; na herstel waren de bewegingen aanvankelijk volslagen in de war, maar na ver loop van tijd wist het centrale ze nuwstelsel zich volkomen om te schakelen en een zodanige coördina tie van spierbewegingen te bewerk stelligen dat een normale loop resp. vlucht het gevolg was. Zouden we dit met onze auto vergelijken, dan zou het er op neer komen, dat de voorwielen eigener beweging naar rechts draalen om een obstakel te vermijden, terwijl de bestuurder het stuur naar links wendt. Hebben die proeven op dieren voornamelijk theoretische waarde de plasticiteit van het centrale ze nuwstelsel leidt in de praktijk toch ook tot ontwikkeling van merkwaar dige vermogens bij de mens. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden.) onbeleefd. Bovendien gaat het betoog verder en zal veelal, als men de te genwerping eenmaal goed heeft ge formuleerd, het niet meer een echte interruptie kunnen worden. Toch menen wij in deze richting te moéten verder gaan. De aanwezigen zullen misschien ook aan deze vorm moeten wennen. In ieder geval wordt op deze manier voorkomen, dat de de hoofden heen blijft Natuurlijk moeten wel enkele spelre gels van te voren worden bekend ge maakt en moeten de toehoorders en meepraters bereid zijn zich aan een zekere gespreksleiding te onderwerpen. De voorganger moet zich goed in zijn tekst hebben ingewerkt, zodat h ij in staat is i n verschillende richtingen verder te denken en te spreken. Maar niet vanzelfsprekend nagoge alleen aan het woord geweest zijn? De Handelingen der Apostelen vertellen, dat hij met zijn hoorders ge deelten van de Schriften behandelde, niet voor hen, maar mét hen. Ook, dat hij besprekingen hield in de synagoge. Het zal niet overal op dezelfde wijze kunnen, er hangt veel af van de aard der aanwezigen, maar wat wij in deze diensten proberen, is in ieder geval óók een weg om het Evangelie door te geven. Het lijkt niet onmogelijk, dat ook in de gewone kerkdiensten een dergelijke methode tot vernieuwing zou kunnen leiden. Het zou geprobeerd kunnen worden bijvoorbeeld in een catechis- musdienst. De moeilijkheden, die bepaal de woorden uit de catechismus de hui dige kerkganger bezorgen zouden kun nen worden gepeild, de eenzijdigheid van de predikant hij is nu een maal een beperkt mens zou enigs zins kunnen worden gecorrigeerd door opmerkingen en vragen van de ge meenteleden. Nu spreken wij wel over de mon digheid van de gemeente, maar er blijkt in de eredienst zo erg weinig van. Zeker heeft de eredienst een heel ander karakter dan zo'n bovengenoem de auladienst. Misschien zouden eredienst meer voorzorgen getroffen moeten worden dan in deze „voorhof- diensten" Zeker zou de gemeente ln deze richting opgevoed moeten worden en de deugd van de bescheidenheid in acht moeten nemen, maar dan zou toch ook daar misschien meer commu nicatie tot stand komen dan nu vaak het geval is. Minister Yamin (58) overleden De Indonesische regeringsradio heeft ee^edeeld. dat de minister van vo >t- lichting. prof. Moh. Yamin, is overle den. Hij was 58 jaar en reeds enige maanden ziek. Verleden week werd hij opgenomen in een militair hospitaal. Behalve minister van voorlichting was Moh. Yamin in het Indonesische kabi net tevens plv, premier, minister voor speciale zaken en coördinator tussen de regerings:nstanties. Hii spee'de een rol <n de revolutie van 1945 en iiee(t sedert dien vele ambten bekleed Onder meer was hij verscheidene keren minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9