Prachtige doek Kamerverkiezingen volgend jaar op woensdag 15 mei 169.- Boxmeer slaat eerste slag: 75.000 hanen Feijenoord: twee goals in verlenging Proefneming van Kamer uitstekend gestart Irish Tweed Jas sen Forty Four Bouwmaatschappijen op Nieuw-Guinea in zorg NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 Minister wijst lijstverbinding en verhoging kiesdeler af (Van onze parlementsredactie) T*\E regering heeft besloten dat de Tweede-Kamerverkiezingen volgend U jaar op woensdag 15 mei zullen worden gehouden. Dit heeft minister Toxopeus gisteravond meegedeeld in de openbare begrotingsvergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken. Hij liet voorts weten, dat deze week nog wetsvoorstellen tot wijziging van de Grondwet zullen worden ingediend. De leeftijdsgrens voor het actief kies recht zal van 23 jaar worden teruggebracht tot 21 jaar. De leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht (thans nog 30 jaar voor het Kamerlidmaatschap) zal naar het oordeel van de minister voorlopig nog niet moeten worden gewijzigd. Dwars tegen de uitdrukkelijke wem van de meerderheid der commissie ir bleef minister Toxopeus gisteravond wei- geren de kiesdeler voor de Tweede-Ka merverkiezingen te brengen op 1 pet. var het aantal stemmen. Vorig jaar is hierom gevraagd in een motie-Beernink (c.h.) die door een meerderheid van K.V.P. P.v.d.A., A.R. en C.H. werd aanvaard. De minister wenste toen die motie niet uit te voeren. De heren Franssen (soc.), Al- bering (kath.v.), Smallenbroek (a.r.), ev Beernink (c.h.) trachtten hem gisteren alsnog tot andere gedachten te brengen. De heer Franssen achtte de tijd ge komen om de kiesdeler aan te passen aar het feit, dat de Kamer nu niet meei 100, maar 150 zetels telt. De heer Beer nink wees erop, dat men in geen land ter wereld zo gemakkelijk aan een merzetel komt als hier. Optrekking de kiesdeler vond hij noodzakelijk niet om kleine, maar om tè kleine partijen te weren. Die splintergroepjes van één belemmeren het parlementaire werk. De heer Smallenbroek sloot zich bij deze Te veel liberalen (Vervolg van pagina 1) De heer Geertsema (lib.) bleek het met beide voorafgaande sprekers allerminst eens te zijn. Hij stelde, dat de V.V.D. voor wat betreft de bezettng van bestuursfunc ties in het land nog altijd een achter stand heeft in te lopen. Inderdaad zal be noemd moeten worden volgens de normen van bekwaamheid en geschiktheid, maar dit maakt het juist onmogelijk om in het openbaar over concrete benoemingen (als die in de N.O.-polder) te spreken. De heer Geertsema wees er voorts op, dat verschillende burgemeesters, die door de heer Scheps als liberaal waren aange merkt, niet bij de V.V.D. zijn aangesloten. Geschrokken toonde de V.V.D.-woord- voerder zich over de suggestie van de heer Van Heivoort (kath. v.) om vóór burgemeestersbenoemingen Gedeputeerde Staten in de betrokken provincie te ho ren, waardoor meer openheid zou ont staan. ,,Dat zou een sterk compromis-ad vies worden", zo oordeelde de heer Geert sema. Nog meer geschrokken bleek hij door het denkbeeld van de pacifist Noor denbos om de burgemeester door of op voordracht van de gemeenteraad te doen benoemen. Dit zou het einde van de bur- gemeesterlijke onafhankelijkheid worden. Minister Minister Toxopeus wi een enkelpunt nogal zwak was bevestigde, dat bekwaamheid en geschiktheid de maatstaven zijn voor het benoemingsbe leid en dat onder geschiktheid ook ge loof en politieke richting vallen. Hij vond ook, dat er zoveal mogelijk een zekere mate van evenwicht moet zijn tussen de omvang van de politieke partijen aantal burgemeesters in den lande. De politieke kleur van een gemeente telt bij een burgemeestersbenoeming extra Maar het mag niet zo zijn, dat bij benoeming de kleur van de grootste fractie in de gemeenteraad altijd de door slag moet geven. Er moet een mogelijk- heid zijn om zonder de meetlat-theorie te benoemen. Overigens meende de bewinds. man dat noch de P.v.d.A. noch de A.R. te kort zijn gekomen. Wat de N.O.-polder aangaat: geen enkele groep heeft daar de volstrekte meerderheid, ook de pro testantse groepering niet. ,,Als ik volgens de theorie van de heer Smallenbroek tf werk zou zijn gegaan, had ik in Smallin- gerland geen antirevolutionair mogen be noemen", aldus de minister, die enkele malen door interrupties werd onderbro, ken Het debat won bij de replieken nog aan levendigheid. De heren Scheps en Smal lenbroek gaven ondubbelzinnig nen, dat de minister hen allerminst had kunnen overtuigen. Zij kregen steun om. de heer Albering (kath. v.), die het normaal zou hebben gevonden als N.O..polder een (politiek) protestantse burgemeester zou zijn benoemd. Ook de heer Kodde (s.g.) sprak in deze geest. De heer Geertsema vond echter dat de ter maar door moet gaan met zijn be noemingsbeleid. Hierover wond de heer Smallenbroek zich op. Hij verweet de V.V.D.-woordvoerder „negentiende-eeuw- liberale hoogmoed". De minister achtte hij verstandig genoeg om het advies zijn partijgenoot niet op te volgen. Intus sen stelde de a.r, spreker terecht vast dat het benoemingsbeleid van de bewindsman niet de algemene instemming heeft van de commissie. De heer Beernink (c.h.) zweeg vrijwel over dit onderwerp. Hij bleek het overigens evenmin eens te zijn met de benoeming in de N.O.-polder en verzocht de minister voortaan „de verde lende rechtvaardigheid met wijsheid te betrachten". De minister en de meerderheid van de commissie waren het er over eens, dat burgemeestersbenoemingen door of op voordracht van de gemeenteraad onjuist zouden zijn omdat dit ongewenste bin dingen met bepaalde groepen in de raad tot gevolg zou hebben Ook voor het horen van G.S. een politiek college voelde de bewindsman niets. Ten slotte wees hij de bewering, dat men bepaald wel V.V.D.- er moet zijn om burgemeester te kunnen worden, als onwaar" van de hand. argumentatie aan. Daarentegen spraken de heren Geertsema (lib.), Kodde (s.g.: en Bakker (comm.) hun vreugde uit over het niet-uitvoeren van de motie- Beernink. De heer Kodde geloofde dat bij een wijziging van de kiesdeler het beginsel van de evenredige vertegen woordiging in het gedrang komt. Minister Toxopeus verklaarde onom wonden, dat van dit kabinet geen tege moetkoming aan het verlangen van de Kamermeerderheid is te verwachten. De huidige kiesdeler is volgens hem een ob jectief criterium: het aantal uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal t« ver delen zetels. Gaat men hieraan tornen en brengt men de kiesdeler op 1 pet. dan schept men een volstrekt arbitraire norm, die later toch weer aangepast zal moeten worden. De miniser kon niet in zien, dat de praktische voordelen van het moeilijker worden om een Kamerze tel te verwerven, zouden opwegen tegen het nadeel van de arbitraire norm. Hij geloofde niet dat het parlementaire werk wordt belemmerd als er een paar enke lingen in de Kamer zitten. Dat is toch ook niet het geval geweest toen de heer Weiter destijds als eenling de Katholieke Nationale Partij vertegenwoordigde? De commissiemeerderheid toonde zich zeer teleurgesteld over het afwijzende standpunt van de minister. De heer Beernink (c.h.) constateerde, dat de re gering nu voor de tweede maal een motie over dit onderwerp naast zich neer legt, want jaren geleden heeft een vo rig kabinet een soortgelijke motie-Don ker (soc.) niet willen uitvoeren. „Er móet wat ecbeurcn". aldus de c.h. spre ker, en hij vroeg de minister wat er zal geschieden als'vanuit de Kamer een initiatief-voorstel tot optrekking van de kiesdeler zou worden ingediend. Zal de regering zo'n ontwerp, na aanvaarding 1 door beide Kamers, aan de Konin gin ter ondertekening voorleggen Mr. Toxopeus reageerde hier niet duidelijk op. ..U zoudt 't eens kunnen probei zo luidde zijn antwoord aan de beer Beernink. Lijstverbinding De minister bleek evenmin te willen voldoen aan de wens van een belang rijke stroming in de commissie on een wijziging van Kieswet het verbin den van lijsten bij verkiezingen mogelijk te maken. Daardoor zouden geestver wante partijen als A.R.P. en C.H.U. (des noods in combinatie met de K.V.P.) in een kieskring met één lijst kunnen uit komen. Mr. Beernink (c.h.) wees erop dat die partijen daar bij de verdeling van restzetels voordeel van kunnen heb ben. Ook de heren Smallenbroek (a.r.), Kodde (s.g.) en Albering (kath.v.) acht ten een dergelijke wijziging van de Kies wet wenselijk. „Samenwerking van par tijen is een politiek belang", aldus de heer Smallenbroek Het onoverkomelijke bezwaar van de minister tegen lijstverbinding was, dat vele kiezers dan niet meer goed weten wat en wie ze stemmen. De grotere in gewikkeldheid van het systeem kan hen op een dwaalspoor brengen. Ze menen op een bepaalde partij te hebben gestemd, maar hun stem komt de andere groep ten goede. Men maakt het de mi moeilijker een welbewuste keuze te doen. Door interrupties en later bij de replie ken trachtte men de minister aai verstand te brengen, dat hij de kiezers veel te laag aanslaat. Het betreft hier zaak die men rustig aan de propa ganda van de politieke partijen kan overlaten en waarbij de overheid niet moet proberen als „waakhond" op te treden, zo redeneerde men. De minister bleef echter doof voor deze argumenten. Hij kreeg de steun van de socialist Frans- die veronderstelde dat de confessio nele partijen van twee walletjes willen eten met als voornaamste doel: het wacht slepen van restzetels. samen met PELI ZELFGLANZENDE WAS Knoeierijen Circulaire Van verschillende kanten werd nog kri, tiek geleverd op de circulaire, die di ninister van volkshuisvesting en bouw nijverheid op 23 februari jl. aan de ge- toafvervolging bij overtreding van arti kel 17 van de Wederopbouwwet. Men ^oeg zich af of over dit schrijven over leg heeft plaats gehad tussen minister »an Aartsen en zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken. Mr. Toxopeus antwoordde hierop v,...- «ennend. Schoorvoetend gaf hij toe dat net beter zou zijn geweest als wel over leg zou zijn gepleegd. Hij zal zich ovei neze zaak met zijn ambtgenoot beraden Overigens herinnerde mr. Toxopeus er- nan, dat de circulaire niet dreigt, maar •Heen wijst op de mogelijkheid van straf vervolging. Weekstaat Ned. Bank Geldmarkt ruim Op de weekstaat der Nederlandsche Bank is de bankbiljettenomloop opnieuw Ingekrompen met 66 miljoen tot 5258 min. Goud en deviezen vermeerderden met 14 min. tot 6254 min., waarvan onveranderd 5698 min. goud, terwijl convertibele deviezen van 742 min. op 744 min. kwamen en het dekkingsper centage steeg van 93,52 tot 95,14. Het saldo der schatkist steeg van 598 min. tot 639 min., waarbij tegenover aflossing van vlottende schuld belasting betalingen stonden. De banken hebben van hun ruime kaspositie vorige week gebruik gemaakt door de 125 min. voor- esotten tot 6 min. te verminderen. Het tegoed verminderde met 88 min. tot 566 min. tengevolge van verschil lende wijzigingen. Ook thans hebben zij een ruim overschot. Met ingang van 14 oktober behoeven zij geen deposito's aan te houden wegens overschrijding van het kredietplafond. Hierdoor is de geld markt verder ontspannen. Daggeld bleef \Vs"o. Geldkringen verwachten voor d< eerste dagen een ruimere markt De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 15 (8) oktober: Acti va: Goud 5698 (5698), vorderingen in goud 744 (741), guldensvorderingen op buitenl. 7 (9), papier door bank gekocht 336 (331), voorschotten 6 (125), Ned munten 19 (19); Passiva: bankbiljetten 5258 (5324), schatkist 639 (589), banken Ned. 566 (655), andere ingezetenen 165 (161), banken in buitenl. 118 (129), andere niet-ingezetenen 6 (8), saldi buitenl. geld 17 (17). (Van een onzer verslaggevers) De verkoop-actie van diepvries-braad- kuikens door de grote Boxmeerse pluim- eeslagerij Fri-Ki heeft een enorm» vraag om leveranties tot gevolg gehad. De telefoon heeft gisteren de eerste dag van de actie niet stil gestaan in Boxmeer. Er werden al meteen 75.000 haantjes afgeleverd. Zoals bekend heeft het Boxmeerse be drijf de prijzen van de braadkuikens drastisch verlaagd van f 4,50 tot f 2.95 per kg. Nog de komende week zal het bedrijf de produktie verhogen van 50.000 tot 60.000 mestkuikens. De voor zitter van de Nederlandse bond van poeliers en wildhandelaren. de heer A. van der Burgt, heeft gisteren in een cir culaire haar leden aangeraden het hoofd koel te houden omdat, naar zijn mening, deze actie tijdelijk is. „Als straks de vrede weer gesloten is hebben vele hon derdduizenden in Nederland gevogelte leren eten. In de toekomst kan de poelier daar veel profijt van trekken". Verscheidene slachterijen en diepvries organisaties hebben gisteren spoedver gaderingen belegd om zich te beraden op hun strategie in de Jianen-oorlog". Door verschillende commissieleden werd nog gesproken over de knoeierU- dle zich by de jongste verkiezingen hebben voorgedaan In o.a. Ouderkerk aan de IJssel, Dinteloord en Huissen. Zoals bekend zün daar onregelmatighe den bij het stemmen met volmacht ge- itateerd. Minister Toxopeus deelde dat een week geleden aan de bur gemeester van Ouderkerk a. d. IJssel Is gevraagd proces-verbaal op te ken. Als dit niet gebeurt, zal de minis ter zijn ambtgenoot van justitie In de zaak betrekken. Er bestaat geen enkele reden om aan te nemen, dat gemeente bestuur en secretarlepersoneel in Ouder kerk hebben geknoeid. Mr. Beernink (c.h.) vroeg of eigenlijk niet beter bij brief in plaats van bij vol macht kan worden gestemd, al zijn aan dit (in W. Duitsland gebezigde) systeem nadelen verbonden. Ook de nister zag die nadelen, maar hij bleek bereid de suggestie van de heer Beer nink, waarbij de heer Smallenbroek zich aansloot, aan de Kiesraad voor te leggen. De heren Franssen (soc.) en Noorden bos (pac.) bepleitten nog een verlaging van de leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht tot 21 jaar, maar, zoals gezegd, wilde de minister aan de bestaande re geling nog niet tornen. In het midden latend of de leeftijdsgrens van 30 jaar voor het Kamerlidmaatschap t.z.t. niet wat zou moeten worden verlaagd, ir de hij dat men op 21-jarige leeftijd de ervaring mist om Kamerlid te zijn. Voor de suggestie van de heer Noordenbos om de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar te verlagen, voelde hy met de grote meerderheid van de commissi niets. Tegen verlaging tot 21 jaar ble ken in de commissie geen bezwaren te bestaan. Eisen van het Landbouwschap: Opbrengsten landbouw moeten 8 pet. omhoog (Van onze soc.-econ. redactie) OM tegemoet te komen aan de moeilijkheden in de landbouw zal in het kader van het markt- en prijsbeleid het prijsniveau van de gegarandeerde landbouwprodukten in 1963 aanzienlijk moeten worden verhoogd. Deze mededeling deed vanmorgen de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A.W. Bie- wenga in de openbare vergadering het schap in Den Haag. De ver hoging van het prijsniveau zal moe ten worden opgebouwd uit drie ele menten. Er zal ruimte moeten zijn voor een verbetering van de beloning van de landarbeid van acht procent, de helft van de geconstateerde achterstand. Ruimte voor compensatie van de prijsstijging der kostenfactoren voor zover deze uitgaat boven de kosten verlaging dank zij de produktiviteit 3. Ruimte voor verbetering van de ren tabiliteit ter stimulering van de nood zakelijke aanpassing van de land bouwondernemingen. Vis we aannemen dat de kostenstijging op de akkerbouwbedrijven waarover thans nog geen gegevens bestaan, onge veer gelijk is aan die op de weide- en gemengde bedrijven, aldus de heer Bie- wenga, dan leiden bovengenoemde drie elementen tot een verhoging van het opbrengstniveau van alle gegarandeerde produkten met gemiddeld aoht procent De uurlonen dienen in de landbouw op korte termijn met tien cent te wor den verhoogd. Met ingang van het nieuwe c.a.o.-jaar. te weten per 1 mei 1963. zal de achterstand op het punt van de arbeidstijden zoveel mogelijk moeten worden ingehaald. Toeslagen De bovenstaande wensen hebben het Landbouwschap genoodzaakt het vraag stuk van de verbetering van de renta biliteit van de landbouw in het alge- op dat naar het oordeel van het Land bouwschap op dit moment directe hulp moet worden verleend aan de gemengde bedrijven. Deze hulp zou moeten bestaan uit het verlenen van toeslagen en uit het verstrekken van kredietfaciliteiten. Naar de mening van het Landbouwschap is het noodzakelijk dat de gemengde bedrijven in de eerste plaats worden geholpen met directe toeslagen. Bij het verstrekken van deze toeslagen zal zo- .vel met de oppervlakte cultuurgrond als met de veredelingsgraad van de gemengde bedrijven rekening gehouden moeten worden. Borgstelling Een wezenlijke steun voor de gemeng de bedrijven zal ettelijke tientallen mil joenen guldens moeten kosten. Daar naast kan een kredietregeling, gepaard gaande met rentefacilltelten en een soepele aflossingsprocedure, wellicht on der borgstelling van het rijk, niet wor- Gezien de nood op vele gemengde be drijven hoopte het Landbouwschap reeds op 4 oktober een concrete toezegging van minister Marijnen te kunnen verkrijgen ter ondersteuning van de gemengde be drijven. De minister kon deze toezegging toen niet doen en beperkte zich tot het voorstel een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de gemengde be drijven te helpen. Dit was voor het Land bouwschap aanleiding dit onderwerp direct bij de ministerraad aan de orde te Noodtoestand Een korte schets gevend van de nood die er op het ogenblik onder de agra rische bevolking in Nederland heerst, vermeldde de heer Biewenga dat de bedrijfsuitkomsten in de landbouw da laatste jaren een geleidelijke daling heb ben vertoond. Het jaar 1961-1962 was daarvan het dieptepunt. Een goed geleid bedrijf dat wat de bedrijfsorganisatie betreft voldoet aan de gestelde eisen geniet op het ogenblik een arbeidsinko men van gemiddeld niet meer dan 5000.—. Dit betekent dat in Werkelijk heid op een groot deel van de gemengde bedrijven het arbeidsinkomen meen en van de beloning van de wer- i boer minder was dan 5000,—. De toe kers in de landbouw in het bijzonder, in stand op vele van de weidebedrijven is bespreking aan de regering voor te niet veel beter, terwijl de akkerbouwbe- leggen. Nader ingaand op de moeilijk heden die op dit moment in de land bouw bestaan merkte de heer Biewenga Nona Gaprindachvili wereldkampioene De tweekamp om het wereldkampioen schap schaken voor dame6 tussen de Russinnen Elisabeth Bykova en Nona Gaprindachvili is gewonnen door Nona Gaprindachvili. De elfde party die gister avond werd afgebroken is vanmorgen door titelhoudster Elisabeth Bykova ge- De eindstand is 92 in het voordeel in de 21-jarige Nona Gaprindachvili. S.E.R. verdeeld C. Duif overleden (Vervolg van pagina I Naar verluidt staan de werkgevers op het standpunt dat er voor begin volgend jaar slechts ruimte is voor het verstrek ken van compensatie voor de per 1 jan. door te voeren verhogingen van enkele aociale verzekeringen alsmede voor de reeds doorgevoerde huurverhoging. ZU adviseren daarom een loonpauze van een half jaar, waarin slechts een bepaald percentage uniform als compensatie moet worden verstrekt. De werknemers daar entegen menen dat er daarnaast nog ruimte zal zyn om iets aan de lonen te doen. al was het alleen maar voor de laagstbetaalden. Het advies, waarin deze verschillende standpunten tot uitdrukking komen, zal volgende week vrydag door de raad zelf worden behandeld. Verwacht wordt dat het (verdeelde) advies, waarom minister Veldkamp de SER heeft verzocht, nog voor 1 november aan de regering zal worden uitgebracht, zoals ook door de bewindsman is gevraagd. Te zynen huize is dinsdag na een lang ziekbed overleden de heer C. Duif, leven voorzitter van het Haags schaak genootschap DD. Het HaaRse schaakleven het algemeen en DD in het bijzonder verliest in de heer Duif een algemeen geachte figuur en een beminnelijk mens. In 1931 trad hij als lid van DD toe en ofschoon hij een groot liefhebber van schaken was, is hy nimmer gaan behoren tot de allersterksten van zyn vereniging. Toen echter zijn grote voorganger, wij len de heer G. W. J. Zittersteijn stierf, s het eigenlijk vanzelfsprekend, dat heer Duif hem zou opvolgen. Op or ganisatorisch gebied heeft deze zich grote verdiensten voor Discendo Dis- Voetbal Het Amsterdamse Ajax heeft woensdagavond te Sheffield in een vriendschappelijke wedstrijd met 22 gelykgespeeld tegen Sheffield Wednes day. De eindstand was na de eerste helft reeds bereikt. SERVETTE MET 3-1 VERSLAGEN Feyenoord heeft zich voor de tweede ronde van het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen geplaatst door Servette na tweemaal vijftien minuten lenging mei 31 verslaan. Na negentig minuten was de stand 11, waardoor verlenging noodzakeiyk was geworden. (Van onze parlementsredactie) TIE Tweede Kamer heeft gisteren et zeer bevredigende start gemaakt met haar nieuwe wijze van begro tingsbehandeling, die hierin bestaat dat dit jaar bij wijze van proef vóór. beraad over drie begrotingen plaats vindt in openbare commissievergade- In de vergrote zg. Handelingenkamei van het parlementsgebouw kwam gistermiddag en .avond als eerste de vaste Kamercommissie voor binnen landse zaken bijeen om met minister Toxopeus publiekelijk diens begroting voor 1963 te bespreken. Wie saaie uit. eenzettingen en dorre, lange beschou wingen mocht hebben verwacht, kwam bedrogen uit. Het werd een zakelijke en tegelijk levendige, soms zelfs flit, sende discussie, waarin de interrupties niet van de lucht waren en die door haar boeiend karakter niemand deed terugverlangen naar de wijdlopige plenaire vergaderingen, waarin de Kamer voorheen over dit begrotings hoofdstuk placht uit te weiden. T\E commissie zat aan een U-vormige tafel achter microfoons die op alle luidsprekers in het gebouw waren aangesloten. Achter de stoelen van de commissie was plaats ingeruimd voor belangstellende collega's-Kamerleden- Aan het hoofd van de tafel zat de plaatsvervangende Kamervoorzitter J. Bommer (soc.), die de vergadering presideerde en dat zeer bekwaam deed. Naast hem zaten minister Toxo peus en enkele hoge ambtenaren vau binnenlandse zaken. Het gesprokene dat door vele journalisten en een handjevol publiek werd aangehoord werd niet stenografisch, maar wel op de geluidsband opgenomen. Typis. ten werkten de bandjes onmiddellijk uit. T/OORZITTER Bommer gaf aan het begin van de vergadering instruc ties: wees kort en zakelijk, treedt niet in herhalingen, houd geen beschou. wingen, maar stel duidelijke vragen (desnoods voorzien van een toelich ting), en onthoud u bovenal van het voorlezen van geschreven redevoerin. gen. De heer Bommer wilde geen rant, soenering van de spreektijd instellen (,,de meest onintelligente methode van tijdsbesparing") maar vertrouwde dat de leden zijn adviezen zouden opvol. T\E commissie heeft dit vertrouwen over het algemeen niet beschaamd, althans gisteren niet. Afgewacht zal moeten worden hoe de methode zich de komende weken zal ontwikkelen Een voorlopig oordeel kan echter niet anders dan positief luiden. De discus, van gisteren had het karakter van werkelijke gedachtenwisselingdie zeer gunstig afstak bij de uitwsselinp vau geschreven redevoeringen die hel beeld van vele plenaire Kamerverga, deringen pleegt te bepalen. Een groot voordeel is de kleine ruimte en het voortdurend betrokken zijn van elk commissielid bij het debat. Zodoende hoeft men niet te turen naar een vri,i- wel lege vergaderzaal met hier en daar een specialist en een eenzame bewindsman achter de regeringstafel T\E commissie behandelde gisteren de begroting praragraafsgewijze Na de opmerkingen van de commissie, leden over een bepaalde paragraaf volgde dan het antwoord van de minister. Bij de re- en duplieken werd puntsgewijze te werk gegaan. In de wandelgangen meende men, dat het wellicht nog een verbetering zou be. tekenen als alles maar ineens punts gewijze zou worden behandeld. Het beraad over binnenlandse zaken zou vandaag en mogelijk ook morgen wor den voortgezet. De vyftien Schupo's stonden voor een hopeloze taak. De honderden opgewon den Feyenoord-supporters waren eenvou dig niet te stuiten. Met vlaggen, toeters en dassen namen zij, in de allereerste minuut van de verlenging, bezit van het speelveld. Als een ware triomfator werd Frans Bouwmeester gehuldigd: het was duidelijk, het tweede doelpunt tegen de uiterst vermoeide Servette-ploeg had de tweede ronde van de Europa-beker, waarin de Hongaren tegenstanders zijn, voor Feijenoord veilig gesteld. Het was 'het hoogtepunt van een ener verende beslissingswedstryd, Servette, dat vorige maand in Rotterdam een relatieve achterstand van twee doel punten goedmaakte, juist-wat adem te- kórt kwam. Een doelpunt van Cor var der Gijp. zes minuten later gescoord, maakte het vonnis compleet. Met 3—1 won Feijenoord voor amper 13.000 toe schouwers in het mistige Rheinstadion sn Düsseldorf Meerderheid Vrywcl de gehele ontmoeting ls Feyenoord In de meerderheid geweest. Slechte aan het "er onzuivere schieten en het vaak aarzelende aanvalsspel heeft het gelegen, dat de technische knappe Zwitsers tot kort na de hervatting stand hebben kunnen houden. Een goede pres tatie van de Rotterdamse ploeg, die Berg- holti moest missen en, ter elfder nre, ook stopper Hans Kraay niet kon opstel len. De Rotterdamse midhalf werd woensdag door een opkomende angina uitgeschakeld. Na een voorziohtig begin trok Feijenoord naar voren. Middenvoor Cor van der Gijp en Piet Kruiver, ditmaal rechtsbinnen, kwamen gevaarlijk dicht voor het doel van keeper Schneider. Maar, als zovaak, het doelpunt viel aan de andere kant. Na 33 min. maakte rechtsback Kerkum een fout, die Feyenoord had kunnen uitschakelen voor het verdere bekertoernooi. Scherp trok linksbuiten Nemebh bij een corner de bal voor het doel. Tussen Kerkum en de eerste paal schoot de bal door. Doel man Eddy Pieters Graafland, ditmaal beslist niet sterk, werd uiteraard volko men verrast (01). Even kwam Feyenoord in moeilijkhe den, doch na rust herstelden de Rotter dammers zich energiek. In de zevende minuut gebeurde het. Doelman Schneider zag geen kans een hard, ver schot Frans Bouwmeester direct in bedwang te krijgen. De bal sprong voor de voe ten van de aanstormende Piet Kruiver. die de fout van de Zwitserse goalie mee dogenloos afstrafte (1—1). back Meylan. Een pass op maat Bouwmeester volgde. Behendig tikte de linksbinnen de bal terug op middenvoor Cor van der GUp, die van dichtbij hard en laag scoorde: 3—1. De stryd was gestreden. Steeds moei- lyker werd het voor de 22 doodvermoei de spelers. Als een verlossing kwam dan ook het eindsignaal van arbiter Malka. Sensationele tonelen volgden. Met een snelle sprint zag Coen Moulijn nog juist kans de aanstormende supportersschare te ontgaan. Maar de tien anderen wer den in een ware triomftocht naar de kleedkamer gevoerd. En ondanks het feit, dat de lichten doofden, heeft het „geen woorden, maar daden" nog lang geklonken Feijenoord: Pteters Graafland; Kerkum en Veldhoen: Bennaars. Kreyermaat en Klaassens: Hordijk. Kruiver, Cor van der Gyp, Bouwmeester en Moulijn. Servette: Schneider; Maffiolo en Mey. lan; Sohaller. Crnkovic en Pazmandy: Desbiolles, Bosson, Mekloufi, Makay en Nemeth. Voetbal De officieuze wereldkam pioen der clubs, het Braziliaanse Santos, heeft in Parijs woensdagavond het Fran se TC Paris een 25 nederlaag toege bracht Bij rust hadden de Fransen de stand tegen de club van Pele nog in evenwicht: 11. i Voetbal Het stedeiyk elftal van Utreoht heeft woensdagavond te Berlijn Tasmania Berlijn met 2—1 verslagen en daardoor de volgende ronde bereikt van het toernooi om de beker voor steden met een Jaarbeurs. Alle doelpunten wer den voor rust gescoord. Utrecht had de eerste ontmoeting met 3—2 gewonnen Schaken De uitslagen van de par- tyen, gespeeld in de eerste ronde van het int. dames-schaaktoernooi tc Amsterdam dat woensdagavond is geopend, luiden: mevr, C. Roodzant (Ned.)—mevr C Vreeken (Ned.) 1—0; C. Benini (It.) mevr. F. Heemskerk (Ned.) afg.; A. Sun- nuoks (GB)Oh. Ohaude de Silans (Fr. 9—1. drijven met name in het noorden het land in een soortgelijke moeilyke positie verkeren. Dagelyks bereiken het Landbouwschap brieven en telegrammen waarin zowel individuele boeren, land bouworganisaties als ook coöperatieve en particuliere veevoederbedryven wijzen op de zorgelijke toestand en op de toe nemende schulden van vele landbouw- Dc economische positie van de Neder landse landbouw wordt op deze wyze on dergraven. De heer Biewenga Is van oor deel dat het voor de landbouw op dit mo ment onmogelyk Is de krachttoer te vol brengen die, mede door het tot standko- men van de EEG van hem wordt ge vraagd, namelijk de produktiviteit verder op te voeren, de kwaliteit verbeteren en de concurrentiepositie te versterken. die heerlijk zitten. Hand- geweven. Speciaal voor Forty Four vervaardigd. In nieuwe tinten. Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam - Stadhuispl, 28 Den Haag Groenmarkt 24 Invasie Een ware Invasie volgde. Pas na een minutenlange stryd konden de aanvan- keiyk machteloze suppoosten het speel veld zuiveren. Een grandioze misser van Kreyermaat gaf, nauweiyks drie minuten later, Mekloufi een Ideale kans om Ser vette opnieuw de leiding te geven. De Franse Algeryn talmde echter juist Iets te lang. Steeds sterker werd Feijenoord, dat desondanks tot de verlenging op een tweede doelpunt moest wachten. Amper waren de ploegen opnieuw in actie, of de beslissing viel. Wederom was een fout van doelman Schneider de oorzaak. De Zwitserse doelman kon de schuiver van Cor van der Gijp niet in bedwang krij gen. Ditmaal stond Frans Bouwmeester op de juiste plaats (21). En in de ze-1 behoren het gebouw voor de Nieuw-Gui- vende minuut werden de eventueel nog i nea-Raad in Hollandia, de bouw van de aanwezige illusies van de ploeg uit Ge-1 nieuwe oceaansteiger te Biak het Hof nèye geheel vernietigd. Invaller-rechts- van Justitie in Hollandia en 'de aanleg buiten Jan Hordyk zorgde voor de in-.van een sportcomplex te Fak-Fak. leiding. Bekwaam passeerde hy links-1 De bouwsom voor al deze werken be- Y"IER bouwmaatschappijen, die op het ogenblik op Nieuw-Guinea ver schillende werken uitvoeren, hebben gezamenlijk aan de Untea (het bestuur van de Verenigde Naties) de wens te kennen gegeven nieuwe con tracten af te sluiten. Hierin zou de clausule moeten worden opgenomen, dat de werkzaamheden uiterlijk in april 1963 mogen worden beëindig, ook dan nog niet gereed zijn met de opdrachten. Teneinde de onderhandelingen over deze ingewikkelde kwestie met de Untca te voeren, hebben de maatschappijen enige juristen uit Nederland laten over komen. Zoals bekend heeft de Untea zich be reid verklaard de lopende contracten voor bouwwerken van het Nederlandse gouvernement over te nemen. De bouw maatschappijen vrezen evenwel dat zij daardoor tevens gebonden zijn om de on derhanden zynde werken, die in mei van het volgend jaar niet gereed zijn, af te maken, hetgeen zy gezamenlijk weigeren, Tot de belangryke werken die zeker mei 1963 nog niet gereed zullen zijn draagt in totaal ongeveer f 6V4 miljoen. De werkzaamheden voor het gebouw van de Nieuw-Guinea-Raad in Hollandia liggen reeds sinds 1 oktober geheel stil, omdat de Papoea-arbeiders zijn vertrok- West-Duitsland heeft voor tien mil joen dollar ingetekend op de V.N.-obli- gatielening. Het is daarmee het vieren twintigste land, dat obligaties koop en 't derde niet-lid, na Koeweit en Vietnam. Er is thans voor 74 miljoen dollar inge- Voetbal Israël heeft woensdag in een interlandontmoeting tegen Oostenrijk een 1—1 gelijkspel bewerkstelligd. Bij rust was de stand van de in Tel Aviv gespeelde wedstryd nog dubbelblank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11