Duizenden boeren zijn in grote moeilijkheden m m w m Minister is te optimistisch Geen bod van Wilton op Brugges scheepswerven Binnenkort nieuws over overheidspensioenen DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 Schaak-vraag 304 De Rus T. B. Gorgiew presenteert ons hier een zeer eenvoudig eindspel letje, dat niettemin op een paar ver rassende pointes blijkt te steunen. De experts van het schaakblad by uit stek, Schachmaty, vonden de studie goed genoeg voor een prijs. De op gave: wit speelt en wint. 1 10 p is f. i m 1 c ii<è> Dam-vraag 303 In het probleem van de heer W. Lente te Koudekerke was de stand als volgt: Zwart: 4, 8, 9, 13, 16, 19, 23, 25, 26. 33. Wit: 15, 22, 27, 31, 32, 35, 40, 43, 44. 49. Wit wint in de volgende zetten: 35—30, 26x17 27—21, 25x45; 21x14, 19X10; 44—40, 45x34; 43—39, ad. lib; 49X9, 4X13; 15x4, 13—19; 4—27, 19—23 zie variant; 27—38, 2328; 38—27, 28—33; 27—43. Variant: Indien zwart 1924 dan it eveneens 2738 met blokkade 45/50. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Oost het volgende spel: B 10, A 10 9 7 3 <0-8 5 2, 643 Noord is gever, Noord-Zuid kwets baar; Noord opent het spel met 1 klaveren. Wat zou u thans bieden? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Hor.: 1. huisdier, 4. vrucht, 7. son ordre (afk.), 8. persoon om wie men algemeen lacht, 10. voegwoord, 12. laag schoven op de dorsvloer. 14. spo»tterm, 15. water in Z.-Holland, 16. boom, 18. voornaamwoord, 19. fa- mil illid, 22. toverkunst, 24. dorp in polderland, 25. rubber (Ind.), 26. tand- Tormig bovendeel van een kasteel muur, 28. oude lengtemaat, 30. he tende afkorting, 31. voorzetsel, 33. vaartuig, 35. nauw, 37. dam langs een water, 38. bestelling, 40. in oprichting (afk.), 41. stad in Italië, 42. onbep. voornaamwoord. Vert.: 1. bijwoord, 2. nummer (afk.), 3. spijstafel, 4. hoofddeksel, 5. water in Friesland, 6. soort van hert, 7. kasteel, 9. zoon van Noach, 11. gemeen- Gederland, 13. zich schamen, 15. vertelling, 17. stengel, 18. meisjesnaam, 20. Turks bevelhebber, 21. Europeaan, 22. voorzetsel, 23. zijtak Donau, 25. pet (Vlaams), 27. dus (Lat.), 29. wiel, bloeiwijze, 33. vlaktemaat, 34. steen, 36. holte in een muur, 38. voor zetsel, 39. muzieknoot. Oplossing vorige puzzle. I. ellende, 2. estrade, 3. energie, 4. etalage, 5. eruptie, 6. etagère. 7. Ramp met Frean voor Raad voor de Scheepvaart De hoofdinspecteur voor de scheep- lart, de heer J. Metz, heeft de Raad aor de Scheepvaart voorgesteld de be voegdheid van de heer A. N. uit Den Haag om als kapitein te varen in te trekken voor de tijd van vier maanden. De keer Metz kwam tot de conclusie, dat de kapitein medeschuldig is aan de ramp met de Nederlandse kustvaarder frean die op 17 juni 1961 in de Middel landse zee ten noordoosten van Bizerta door het ongeveer 5000 brt metende franse stoomschip Antee werd geramd vrijwel onmiddellijk zonk. De gehele l'onanning van de Frean werd door de Antee in veiligheid gebracht. Er zijn over deze aanvaring tegen- itrijdige verklaringen afgelegd door de betrokkenen. Zowel de eerste stuurman van de Antee als de kapitein van de frean hebben verklaard, dat het andere «chip geen navigatielichten voer. Maar dit punt wilde de heer Metz in et geheel niet in het geding brengen. -Ik ga er integendeel van uit, dat op beid eschepen de navigatielichten wel bebben gebrand. Blijkbaar is er echter op beide schepen niet goed gekeken. De frean had echter de plicht tot uitwij ken", aldus de heer Metz. De stand van het schatkistpapier was 15(8) oktober in miljoenen guldens: Pro messen 277,6 (338.9), biljetten 2704,2 Produktiviteit sterk gestegenmaar (Van onze soc.-econ. redactie) T"|UIZENDEN boeren in Nederland U verkeren in moeilijkheden. Voor op de zandgronden in het oosten maar ook op de klei in het westen van ons land is in vele gevallen het kostenpeil op de boerenbedrijven sterk gestegen en is de schuldenlast onverantwoord groot geworden. Niet echter de politiek van onze minister van landbouw is hiervan in de eer ste plaats de oorzaak. Veel meer moeten de moeilijkheden van het moment gezien worden in het licht van enkele EEG-maatregelen ernstige gevolgen meebrachten voor de afzet van onze pluimveehouderij- produkten en de ongunstige weers omstandigheden in de lente en de zomer van dit jaar. Dat hier en daar toch de naam minister Marijnen nogal over de tong gaat is te wijten aan zijn opmerkingen aan het adres van het landbouwschap in het parlement. Zo heeft deze excel lentie op vragen van het Kamerlid Egas laconiek geantwoord, dat hij geen bij zondere maatregelen overwoog om de boeren in hun financiële moeilijkheden tegemoet te komen. Het nieuwe regime van de Euromarkt stond hem het n< van maatregelen niet toe en hij zag de ontwikkeling van dit regime zelfs met vertrouwen tegemoet. Inmiddels heeft echter een gesprek plaats gehad tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en een delegatie uit de ministerraad. Verwacht mag den dat de regering toch nog bereid zal blijken enkele concrete maatregelen te nemen om de nood voor de boeren te verzachten, met name op fiscaal terrein Vandaag heeft het bestuur van het landbouwschap, dat in Den Haag in openbare vergadering bijeen kwam. de gelegenheid aangegrepen om nog eens stoom af te blazen Oorzaken De varkensprijzen zyn dit jaar ge ruime tijd zeer laag geweest. Tengevolge van de mond- en klauwzeerepidemie gold een vervoersverbod voor de varkens, waardoor de handel vrijwel tot stil stand kwam. De rundveeprijzen zyn ook nu nog erg laag, omdat de aafnvoer van slachtkoeien ongewoon groot is. De slechte grasgroei in het voorjaar en gedurende de zomer de matige hooioogst dwingen de vee houders abnormaal veel rundvee af te stoten, waardoor de prijzen sterk wor den gedrukt. De prijzen voor eieren en slachtpluim- »e zijn na invoering van een aantal EEG-maatregelen sterk gedaald, vooral tengevolge van de Duitse invoerpolitiek Deze factoren hebben vooral het ge mengde bedrijf op de oostelijke zand gronden zwaar getroffen, maar ook de boerenstand in het algemeen heeft met ernstige tegenslagen te kampen. Daar komt bij, dat het de boeren ook In de beide voorgaande jaren niet zo best gegaan. Volgens cijfers van het Land bouw Economisch Instituut is het ar beidsinkomen van de boeren op hei weidebedrjjf in de afgelopen drie jaren gemiddeld gedaald van f 9500 tot f 6700 per jaar. Het gemengde bedrijf viel ge middeld terug van f 7000 tot f 4250. De verwachtingen voor het nieuwe melk prijsjaar zijn iets beter, maar blijven toch op het lage niveau van het afge lopen seizoen. Produktiviteit [et is onjuist deze ontwikkeling te zien als een gevolg van het achterblijven van de landbouw op het punt van ratio nalisatie en mechanisatie. De produkti viteit in de landbouw is de afgelopen tien jaar zelfs opmerkelijk snel geste gen. Sinds 1953 kan een percentage ge noemd worden van bijna 60 procent, waarmee de landbouw beslist niet bij de industrie is achtergebleven. Daarbij dient dan nog bedacht te worden, dat de omstandigheden in de landbouw altyd moeilijker zijn om tot produkti- viteitsverhoging te komen. In deze be drijfstak spelen immers zeer onbere kenbare factoren, die nauw met de natuur samenhangen, een rol. De landbouw zelf treft dan ook in het algemeen gesproken geen schuld voor de moeilijke situatie van dit moment. Dat deze bedrijfstak, die jaarlijks meer dan een kwart van onze totale uitvoer voor zijn rekening neemt, thans d< regering om steun vraagt, lijkt eei redelijke zaak. Grote schulden Vele boeren hebben grote schulden openstaan bij de veevoederleveranciers en in sommige gevallen hebben zij hun koeien moeten overdoen aan de schuld eisers om dan met geleend vee verder te werken. Het aantal hypotheken e omvang van de hypotheken op boerde rijen is de laatste maanden toegenomen. Hieruit blijkt dat vele boeren geen serves hebben. Zij moeten met geleend geld verder „boeren". Dat dit met de EEG in het verschiet een verre van lukkige omstandigheid is, spreekt v< zichzelf. Onze agrarische bedrijfstak tenminste zo levensvatbaar als die in andere EEG-landen, maar dan zullen onze boeren ook de kans moeten krijgen hun collega's in de andere landen party te geven Het landbouwschap lieeft minister Marynen dan ook al voorgesteld ov gaan tot instelling van een algemeen waarborgfonds, dat aan de veehouders langlopende kredieten verstrekt tegen matige rente. Minister Marjjnen heeft gemeend hierop niet zelfstandig te kun- Eisen landbouw te zwaar? (Van onze soc.-econ. redactie) Het gesprek tussen het dagelijks be stuur van het Landbouwschap en delegatie uit de ministerraad over - de moeilijkheden in de landbouw heeft gis teren slechts een oriënterend karakter gedragen. Van regeringszijde waren bi, het gesprek aanwezig de ministers Zijl stra, De Pous, Veldkamp en Marijnen (voorzitter). Ook staatssecretaris Rool- vink was present. Overeengekomen is dat het gesprek tussen Landbouwschap en minister Ma rijnen op de kortst mogelijke termijn zal worden voortgezet. Het Landbouw schap zal de minister eerst nog een no ta doen toekomen, waarin de wensen van de landbouw concreet worden ge formuleerd. Van de zijde van de regering is gis termiddag al opgemerkt dat de land bouw ook binnen de mogelijkheden zal moeten blijven die het algemene loon- prijsbeleid biedt en dat dus ook voor e bedrijfstak de beslissing van de regering over de lonen voor 1963 door slaggevend zal zijn. In de kringen van de landbouw is men wejnig gelukkig met deze houding en het lijkt waar schijnlijk dat men zal willen proberen de lonen en .prijzen in de land- toch een uitzonderingspositie te Europees treinverkeer wordt verbeterd Het internationaal treinverkeer zal in e zomer van 1963 op enkele punten voor Nederland verbeterd worden. De Holland-Scandinavië-expres zal (door de ingebruikneming van de nieu we „Trekvogelroute" tussen Sleeswijk- Holstein en Lollum) heen 1.20 uur en te rug 2 uur sneller rijden. Dezelfde tijd winst geldt ongeveer voor de nachttrein, de Nord-West-expres. 0 De verbinding met Moskou wordt 4*4 uur korter. Een rijtuig van het Berlijn- se treindeel in de Holland-Scandinavië- expres gaat door naar Warsehau. Er komt een snelle trein Hamburg Hengelo v.v. De Austria-expres krijgt ook rijtuigen r Zuid-Slavië en Griekenland. Het toeristen- en arbeidersverkeer op Italië zal beter gescheiden worden door de invoeging van een speciale trein voor buitenlandse arbeiders. De reisduur op Parys wordt met een half uur bekort t.g.v. volledige elektrifi catie tussen Brussel en Parijs. De mid dagtrein van de T.E.E naar Parijs zal 's morgens gaan rijden. De reismogelijkheden per auto-slaap- trein worden uitgebreid. nen antwoorden, waarna het landbouw schap zich tot de ministerraad heeft ge wend, met het gevolg dat gistermiddag een gesprek heeft plaats gehad tussen het dagelyks bestuur van het landbouw schap en een delegatie olt de minister- Garanties Een andere wens van het landbouw schap was de vaststelling van hogere garantieprijzen voor het nieuwe melk prijsjaar, dat op 1 november a-s. begint. Hogere garanties zullen de boer in de gelegenheid stellen de noodzakelijke in vesteringen in zijn bedrijf te doen, de kostenstijging op te vangen en ook ho gere lonen aan de landarbeiders uit te betalen. De landarbeiders komen namelijk met aanzienlijke looneisen, omdat inderdaad gebleken is, dat de landarbeid in hono rering 16 procent achterloopt bij de loonontwikkeling in het overige bedrijfs leven. Recente gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek hebben dit aangetoond. Het is duidelijk dat er in de landbouw iets zal moeten gebeuren. En het is onwaarschijnlijk dat de prij zen hier buiten schot kunnen blijven. De landbouw verkeert in moeilijkheden ondanks een voortgaande sanering en een sterke stijging van de produktiviteit. Hier moet geholpen worden, ook door onze regering. Tien maanden voor tramconducteur De Amsterdamse rechtbank heeft de 44-jarige tramconducteur J. B. uit de hoofdstad wegens verduistering in dienst betrekking van f2200 conform de eis veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk er aftrek. De man had deze verduistering gepleegd in zijn functie van waarnemend chef der afdeling afrekening van Gemeente-Vervoerbedrijf gedurende de periode januari 1960 tot juli van dit jaar Hij had geknoeid met de voorraad tram kaartenboekjes die hij permanent in depot had. KLM: Wij willen altijd praten Air Union stap dichter hij vertcerkelijking (Van een onzer verslaggever») Wij staan nog steeds positief tegen over de gedachte van de Air Union en we zijn altijd bereid om een nieuw ge sprek te voeren over een nauwe samen werking tussen Europese luchtvaart maatschappijen. Aldus een woordvoer der van de K.L.M desgevraagd naar aan leiding van het bericht dat Frankrijk zidh in principe akkoord heeft verklaard met toetreding tot de Air Union. Zoals bekend is, worden al jarenlang onderhandelingen gevoerd over samen werking tussen Duitsland. (LArfthansa), Beleië (Sabena), Frankrijk (Air Fran ce. U.A.T. en T.AJ.) en Italië (Al Ita lia). Tot een besluit tot oprichting van de Air Union was het tot nu toe echter steeds niet gekomen omdat Frankrijk geen duidelijke uitspraak deed ten aan zien van zijn standpunt. Door FranOcrijks akkoord-verklaring in principe, enkele dagen geleden, is de verwerkelijking van de plannen een stap dichterbij gekomen. Zoals men weet was de quota-verdeling tussen de vier landen gesteld op: Frankrijk 34 pet Duitsland 30 pet., Sabena 26 pet en Italië 10 pet: De K.L.M. heeft zidh ruim drie jaar geleden teruggetrokken uit de onderhan delingen o.m. omdat men tot quota-ver deling wilde overgaan zonder dat was bepaald -wat er verdeeld moest worden Sindsdien heeft zij de ontwikkeling op de voet gevolgd, maar zolang aan haar bezwaren niet werd tegemoet gekomen, geen stappen ondernomen tot aansluiting bij de Air Union. Maar, zegt de K.L.M., wij willen altijd praten. „Gerrit de Stotteraar" met vier jaar gestraft Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 41rjarige Amsterdamse chauffeur G. C. B. beter bekend als Gerrit de stotteraar* wegens een lange reeks diefstallen in be gin 1961 in Amsterdam gepleegd, veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had B. veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring. Tegen dit vonnis had de officier van justitie appel aangetekend. De pro cureur-generaal, die van mening was dat verdachte ondanks zijn vijf strafbladen, niet onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering mocht worden gesteld, had een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek, voorwaardelijke terbeschik kingstelling en psychiatrisch toezicht ge- Amerikanen boden appel en ei TVE kans is groot, dat de scheeps- werven van Brugge, die altijd nog een geïnvesteerde waarde ver tegenwoordigen van rond 100 mil joen Belgische francs voor een appel en een ei in Amerikaanse handen zullen overgaan. Brugge heeft het als een teleurstel ling gevoeld, dat de Nederlandse werf Wilton-Fijenoord niet aan de veiling heeft deelgenomen. Men had er stellig op gerekend, maar in verband met de hoge aanloopkosten en de slechte con junctuur in de scheepsbouw had dc werf in Brugge weinig aantrekkelijks meer voor het Schiedamse bedrijf, welks bouwcapaciteit op het ogenblik de vraag ruim overtreft. De definitieve beslissing viel overigens pas maandag morgen. Gisteren werd burgemeester P. Vandamme ervan in kennis gesteld Het teleurstellende bod van niet meer dan tien miljoen francs nog geen drie kwart miljoen gulden was gisteren na melijk hei hoogste dat notaris mr. An- toine van Hoestenberghe by de met span ning tegemoet geziene openbare verkoop het Huis der Notarissen in Brugge kon rkrijgen voor de 117 crediteuren, die n gezamenlijke vordering hebben in gediend van 100 miljoen franc. Dat be tekent, dat bij een eventuele toewyzing op dat bedrag 116 schuldeisers niets zul len krygen en zelfs de enige preferente crediteur, de Nationale maatschappij voor krediet aan de nijverheid, voor nog geen I procent schadeloos zal worden gesteld. Het bod even hoog als het bedrag dat indertyd voor de twee kranen de werf is betaald kwam na veel drang, van de zyde van de Amerikaanse firma Glidden uit Cleveland, een dustrie in chemische produkten, verf voedingswaren, die op de vierenhalf ha aan het Boudewijnkanaal een fabriek wil vestigen. Het terrein van de werf zal daarvoor moeten worden uitgebreid met een strook van 2 ha, waarop de scheeps bouwers een optie hadden. Het project vergt overigens nog een investering van vele tientallen miljoenen francs. Het ziet er dus naar uit, dat Brugge zijn enige scheepswerf van allure kwyt raakt. Maar definitief is dat nog niet, omdat notaris Van Hoestenberghe er ten slotte toe overging de veiling voor twee weken te verdagen, gezien het te lage bod. Dat gebeurde in overleg met de kantonrechter te Brugge. VARA-rechtbank: huwelijkszwendel De VIA RA-TV-rechtbank, die op 29 en 31 oktober voor de tweede maal op het scherm verschynt, zal zich ditmaal bezighouden met de berechting van een geval van huweiykszwendel. Er staan twee verdachten terecht: de heren Hartveld en Sieihuis. Het zijn com pagnons van een weinig florerende zaak. Sierhuis zelf gehuwd komt op het idee Hartveld in contact te bren gen met een niet onbemiddelde vrouw. Zij leent hem f15.000, een bedrag dat echter als sneeuw voor de speculatie- prjjzenzon verdwynt, hevgeen Hartveld ertoe brengt een nieuw gefortuneerd slachtoffer te zoeten. Hierdoor komt de zaak ten slotte aan het rollen. Beide compagnons staan terecht. Hartveld wegens opüching en Sierhuis wordt be halve medeplichtig ook nog heling, subs, schuldheiing ten laste gelegd. Car el Enkelaar verlaat TV- Tot directeur van Joop Geesink's filmproduktie N.V. „Starfilm" te Dui- vendrecht is benoemd de heer Carel Enkelaar. thans hoofdredacteur van de N.T.S.-Journaal. De heer Enkelaar zal In zyn nieuwe functie deel uitmalken van het directorium der GeesLnk-film- bedrijven in binnen- en buitenland. De ze bedrijven omvatten behalve onder andere de Nederlandse ondernemingen „Dollywood" en .jStanfilm" vestigingen in Frankrijk, Italië, de Verenigde Sta ten en West-Duitsland. De heer Enke laar zal zijn nieuwe functie op 1 fe bruari 1963 aanvaarden. Schandaal rond Lou van Burg Naar aanleiding van publikaties in verscheidene Weense kranten over het door de Nederlander Lou van Burg voor de televisie gebrachte spel ,,Zing met mij speel met my" is een schan daal ontstaan dat waarschijnlijk het einde van deze quiz, die in Oostenrijk en Duitsland veel succes oogst, zal be tekenen. In dit spel moeten de vooraf geselecteerde deelnemers een lied of 'n symfonisch werk zien thuis te brengen nadat een orkest enkele noten heeft ge speeld. De grote favoriete van dit spel was een jonge kapster uit München, Brigitte Frank, die al enkele malen de buit had binnengehaald. Maar tijdens de jongste uitzending, in september, gaf het meisje te kennen dat zij zich liever wilde terugtrekken omdat journalisten hadden laten doorschemeren dat zU in tieme betrekkingen onderhield met Lou van Burg. Zij besloot ten slotte echter toch door te gaan. Weense journalisten hebben nu weer verkondigd, dat de secretaresse van Lou van Burg, mej. Sandstroem, die de kandidaten een eerste proeve van be kwaamheid afneemt en die voor de ca mera's brengt, een tante van Brigitte Frank is. Het hoofd van de sectie ont spanningsprogramma's van de Oosten rijkse televisie, Karl Lackncr, heeft echter gezegd dat mejuffrouw' Sand stroem de vragen die tijdens het spel aan de kandidaten worden gesteld niet van (e voren kan weten, omdat deze slechts kort voor de uitzending in een verzegelde enveloppe aan Van Burg wordt overhandigd. Wisselbokaal uit TV.-quiz gebroken De drie personeelsleden van een tex tielfabriek te Enschede, die zaterdag avond in de nieuwe quiz van Theo Eerdmans een wisselbokaal wonnen van een ploeg van een fabriek in Leerdam, zijn gisteren de fraaie prijs, die duizend gulden waard is, onverwacht kwijt ge- Toen enkele personeelsleden van de fabriek de bokaal naar 'het gebouw van het dagblad Tubantia hadden gebracht, waar deze in een vitrine zou worden tentoongesteld, liet een der personeels leden de bokaal op de stenen vloer in de hal vallen. De kristallen bokaal lag in duizend stukken op de vloer. De fabriek heeft inmiddels maatrege len genomen, dat over vier weken, wan neer de drie personeelsleden van de fabriek de bokaal zullen moeten verde digen, een zelfde en even kostbaar exemplaar aanwezig zal zijn. Bomans brengt TV.-programma Volgende maand zal de auteur God fried Bomans voor de AVRO-televisie starten met een serie eigen televisie programma's. Deze programma's zullen van geheel andere aard zyn dan het programma „Hou je aan je woord" waarin Bomans tot nu toe heeft opge treden. „Het publiek heeft me voor de televisie tot nog toe steeds als grapjas leren kennen", zegt hy, „nu wil ik een programma waarin ik helemaal mezelf kan zijn". Hoe dit programma zal wor den samengesteld is nog niet bekend. Samensteller Flip van der Schalie zegt: ..We hebben hem de vrije hand gegeven toen hij in een bespreking vertelde enige ideeën te hebben". Doktersverlialen no. 1 bij Amerikaanse TV. Er is een nieuw hoogtepunt gekomen in de Amerikaanse televisiefilms. Na de eindeloze Wild West-verhalen en de daarna zeer beminde reeksen polltie- geschledenlssen doet nu het dokters- verhaal enorm opgeld. De kijkers kun nen er niet genoeg van krygen. Natuurlijk worden deze verhalen voorzien van een heleboel spanning en allerlei conflicten, zodat ze de aan dacht sterk boeien. Er is een wekelijkse serie, getiteld „Dokter Kildare" en daarin speelt Ri chard Chamberlain de titelrol. Deze acteur krijgt elke week zo'n 10 tot 12.000 brieven van enthousiaste kij kers, die hem niet alleen bewonderen, maar hem in alle ernst allerlei ziekte gevallen voorleggen en dan zijn raad vanavond urn I, 402 m. 19.00 Nieuw» en .tje. 19.10 Mededelingen of gram- luzick. 1915 Leger des Heils- (gr). 19.30 Radiokrant. 19.50 <-r 200,) By gratie d. 21.30 Lichte koorzang Piano- klassieke muziek. 22 30 Nieuw». 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Muziek uit Bei roet (gr 23.25 Lichte pianomuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. Regering heeft thans standpunt bepaald (Van onze parlementsredactie) De regering heeft thans haar voor lopig standpunt bepaald over de aan passing van de overheidspensioenen aan de jongste salarisverhogingen en over het vraagstuk van de samenloop van overheidspensioen met A.O.W.- uitkering. Zij zal dit standpunt dezer dagen meedelen aan de Centrale 58 En toe<n Christian Met stemmen bleken er zestien naar Tahiti te willen en acht niet. Behalve Young, Mills en Quintal stemden de matrozen Williams, Martin, Mc Coy, Smith en de tuinman Brown voor Christian. Daarna werd besloten, dat dadelijk na het binnenlopen van de Matavaibaai de wapens, de munitie en de uitrustingen verdeeld zouden wor den. Het schip zou Christian krijgen, onder voor waarde dat hij ogenblikkelijk zee koos. Op die manier werd de eensgezindheid hersteld en de muiters maakten zich haastig klaar voor vertrek. Zij zouden evenwel niet zo gemakkelijk wegkomen als zij verwacht hadden. Toen een ploeg mannen het vee bijeendreef werden zij door inheemsen _evaJ'len. Zij kregen een flink pak slaag en wreden beroofd. Moedeloos en bedekt met wonden kwamen de mannen in het fort terug, waar zij de bedreiging van de inheemsen herhaalden: Christian precies hetzelfde wachten zodra zij hem in handen kregen. Voor Christian was dit aanleiding er met al zijn gewapende mannen op uit te trekken. Hij liet al leen de vrouwen achter en een kleine bewaking voor het fort. Mills werd met het commando over het fort belast en kreeg opdracht zonodig van de kanonnen gebruik te maken. Christian was van plan, allereerst de naburige nederzettingen van inheemsen plat te branden en de bewoners af te ranselen waar hij hen maar be trapte, om vervolgens de geiten bijeen te drijven die rondom het fort graasden. De strafexpeditie raakte evenwel in dichtbe groeid bos in een hinderlaag en stond onverwachl tegenover een verpletterende overmacht van in heemsen, die met knuppels en speren gewapend waren. Een regen van stenen daalde op hen neer en het gruwelijk huilen van de donkere krygers galmde door het bos. Tot heil van Christians kleine macht begonnen de inboorlingen uit angst voor de magische wapens van de blanken al te gillen en met stenen te OP DE GUNTER SACHSE gooien voor de tegenstanders binnen bereik waren gekomen. De legermacht van de inheemsen bestond uit zevenhonderd man alles wat Toeboeaai aan weerbare mannen op de been kon brengen en zij hadden het handjevol matrozen met de vuist kunnen verslaan. Zij begonnen evenwel met stenen en speren te gooien zodra de blanken in zicht kwa men en maakten met geschreeuw goed, wat hun aan moed ontbrak. De matrozen zochten dekking achter de stammen van de rijzige bomen en begonnen in de dichte ge lederen van de inheemsen te schieten. De gevolgen waren rampzalig: de donkere gedaanten vielen als kegels om. En toen even later uit de richting van het fort het doffe bulderen van de kanonnen klonk en de eerste zware kogels door de boomkruinen suisden, was er geen houden meer aan. John Mills had wel geweten wat hij deed: gillend sloegen de inheemsen op de vlucht, achtervolgd door de woedende matrozen, die slechts enkele lichtgewon den te betreuren hadden. Christian liet rechtsomkeert maken, de geiten verzamelen en drong aan op bespoediging van hun vertrek. De volgende dag vielen de inheemsen met een grote overmacht het fort aan, maar ook nu werden zij met goed gericht geweervuur ontvan gen. Met geweld sloegen de vierponders in de ge sloten rijen opdringende krijgers en lang duurde het niet, of zij hadden hun bekomst en trokken zich in de bossen terug. Zodra het donker was kwam Tarameiva, het jonge stamhoofd met twee anderen naar het fort. „Ik ben je vriend, Christian", zei hij, „en kom je een goede raad geven: maken jullie dat je weg komt! Deze keer hebben jullie het nog'gewonnen. Maar de bevolking van Toeboeai heeft het op jullie levens voorzien en jullie zullen sterven als je nog langer hier blijft". „Wij staan op punt weg te varen", zei Christian. „Neem mij en mijn vrienden dan mee", smeekte Tarameiva. Christian vond dit goed en de volgende morgen voer de „Bounty" zwaar beladen met mensen en dieren, de Bloedbaai uit en zette koers naar Tahiti in het noorden. Enkele dagen later liet het schip in de Matavaibaai het anker vallen. De bewoners begroetten het juichend. Tydens de overtocht al had Christian wapens, gereedschappen, proviand en uitrustingen laten verdelen. Voor hij de groot ste deel van zijn bemanning aan land liet gaan riep hij allen voor de laatste keer op de bak bijeen en sprak hen ernstig toe. „Wij moeten nu afscheid nemen", zie hij. „Ik hoop dat zij, die hier willen blijven, hun beslissing nooit zullen hoeven tc betreuren. Degenen, die met mij meegaan, bèloof ik een menswaardig bestaan, voorzover dat binnen mijn vermogen ligt. Wij zul len hier nog twee dagen blijven om water en wat wij verder nodig hebben aan boord te nemen. Daar na zal ik ergens in de eindeloze oceaan een onbe woond eiland zoeken. Wij zullen er aan land gaan, ons vee en onze planten van boord halen en het schip in brand steken. En ik hoop dat ik daar de rest van mijn leven in vrede zal kunnen doorbren gen, zonder ooit nog een andere Europeaan te ont moeten dan hen, die by mij zijn (Worut vervolgd) Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. Nadat het advies van dieze commis sie is ontvangen, zal de regering haar definitieve voorstellen by de Tweede Kamer indienen. Gezien het belang van deze aangelegenheden zal daar mee niet worden gewacht tot de in diening van het aangekondigde ont- werp-Pensioenwet. Minister Tqxopeus deelt dnt mee 1» antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Blom (soc). Ritmeester (lib). Vain der Zanden Okath v), Smal- lenbroek (ajr.) en Beerndnk (c.h.). De bewindsman heeft die Kamerleden lang op het antwoord laten wachten: zij had den hun vragen ai op 12 juli ingeduend. Bovendien lykt het niet onwaarschijn lijk. dat het antwoord bij de Kamerleden slechts hadf in de smaak zal vallen. De vyf Kamerleden hadden namelijk gevraagd, of de minister niet van oor deel is, dat het evenwicht tussen de sa larissen en de pensioenen van het over heidspersoneel, verkregen bij de inwer kingtreding van de Algemene Toeslag- wet 1957, sindsdien ernstig is verstoord. De minister deelt dit standpunt aller minst en voert tot zijn verdediging aan, dat niet alleen sinds 1957 de pensioenen by wijze van voorschot met zes procent zyn verhoogd, maar dat ook de AOW- korting van twee tot 1,4 pet per dienst jaar is teruggebracht en dat zij, die geen AOW of AWW genieten, een extra toeslag ontvangen. Verder schrijft mr. Toxopeus, dat een ernstige verstoring van het evenwicht met name niet plaats heeft gevonden ten aanzien van de lager bezoldigden. Daarbij merkt hy nog op, dat noch in de Pen sioenwet 1922, noch in de Algemene Toeslagwet 1957 is bepaald, dat de over heidspensioenen dc ontwikkelingen der salarissen zullen volgen. Min. KJompé spreekt op Dag der Ver. Naties Op de Dag der Verenigde Naties op woensdag 24 oktober zal om kwart over acht 's avonds in de Ridderzaal een bij eenkomst worden gehouden, waar het woord zullen voeren de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. Klompé en jhr. mr. H. F. Panhuys, hoog leraar in het volkenrecht aan de Leidse universiteit. Muzikale medewerking ver lenen Harry Davis, Frances Scfailp-Arm- Strong en Rene Rakier. rsum II 298 m. 19.0o Voor de kin- 19.10 VARA-varia of Uchte gram- jfoonmuziek. 19.20 Eet de Mammoetwet inen of brood? toespraak. VPRO: 19.30: mr. dc jeugd. VARA: 20 00 Nieuws. 30.05 ;ht orkest. 20.4o Kaf en koren, weke- kse noUties 20.50 Orvet. hoorspel. 22.05 >rte voctbalreportage. 32.10 Licht en- mble. 22 30 Nieuw». 23.40 Hart op de ig: actuele problemen. 22.55 Met repe- begint het: kamerorkest. 23.3Q Viool IUI NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker. Jeugdjournaal. AVRO: 19.30 Commentaar, een actueel kritisch bulletin. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vizier. 20.3n Bekende operttemuziek. 21.15 Literaire ontmoetingen. 21.45-22.30 Con certgebouw-orkest: Moderne muziek. Programma voor morgen 102 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 7.15 Oude muziek (gr.). 7.30 Voor 1.45 Gewijde muziek. 12.00 Ujfgteniis^ÖBiH ziek (gr.) 13.40 Wissewassenlicht NCRV: 14 00 Metropole strumentale bewerkingen van liederen en dansen uit heden en verleden. 18.05 Operette-fragmenten (gr.). 18.15 Sport- rubriek 18.30 Lichte grammofoonmuzlek. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. i.. AVRO:_ 7.00 Nieuws AVRO: 8.00 Nieuws, g.fs Program ■zicht. o"*ht Lichte gra dgymnastiek voor de De^_ groenteman. 9.15 K7as- 'tjding 10.00 Arbehtevitamlnen Y (gr.). tziek 13.25 Beursberichten. 1330 15 3o Voordra 0 Voor de jeugd. !8 0n Nieuw», itueel actueel 18.20 Pianospel: :iek 18.90 Sportoraatje. 18 35 brief. 18.40 Licht instrumen- eeroverzicht. VPRO 20 20 Goo- h™*- n Inleiding op het 20 HtJ zit aan de smeltkroes, toneelstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7