N HOOFDPIJN Russische industrie wist meer te produceren Russische boer doet te veel op eigen grond vóór het scheren Nazi-beul vrij Nazi-moordenaar klaagt over slechte cellen... hi een. fc# Wapenstilstand in Kongo is eindelijk getekend ASPRO Zuid-Slavië houdt zicli aan neutraal standpunt Eencellige wezens WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 GEEN VERBOD, WEL STRAF Hoewel het doorberekeningsverbod, dat was vervat in de beruchte Pryzenbeschikking bouwbedrijf I960, sinds het vervallen van deze be schikking niet meer geldt, blijft op grond van de nieuwe Prijzenwet het doorberekenen strafbaar. Dit deelt minister De Pous mee in antwoord op vragen van de a.r. Tweede-Kamerleden Aantjes en Meulink. De Kamerleden hadden gevraagd of, indien de strafbaarheid van kracht blijft, nu ook de in de vervallen prijzenbeschikking opgenomen ontheffingsbevoegdheid blijft gelden. Hierop antwoordt de bewindsman ontkennend. Aangezien de handelingen, waartegen het doorberekenings- verbod zich richtte, in het verleden hebben plaats gehad en het verbod intussen is vervallen, bestaat niet de mogelijkheid om van dat verbod ontheffingen te verlenen. FINSTERWOLDE CONTRA B.B. Van 157 gemeenten is de begroting voor 1962 nog niet door de colleges van Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zo deelt minister Toxo- peus de Tweede Kamer mee. Dit is onder meer het geval met de be groting van Finsterwolde. Deze gemeente weigert een post op te nemen voor de verschuldigde bijdrage voor de Bescherming Bevolking. Peize heeft zijn begroting nog niet bij G.S. ingezonden en de raad van Klim men heeft, ondanks herhaalde aanmaningen van G.S. nog niet eens een begroting voor 1962 vastgesteld. Uit de gegevens van de minister wordt voorts duidelijk, dat in 1961 139 en dit jaar 213 gemeenten met begrotings tekorten worstelden. VRAGEN AAN ZIJLSTRA In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de miljoenen nota wordt in sommige vragen sceptisch gereageerd op de stelling van minister Zijlstra, dat dit kabinet een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot verlaging van de belastingen. De cijfers wijzen immers uit, dat de be lastingdruk, die in 1959 25,3 pet van het nationaal inkomen bedroeg, in 1963 slechts met een tiende procent, tot 25,2, zal zijn gedaald. Ook wordt gevraagd, waarom de minister wel betoogt, dat in de toekomst de overheidsuitgaven door middel van leningen zouden kunnen worden gefinancierd, maar waarom hij zelf thans daartoe nog niet over gaat en zodoende ruimte schept voor verlaging van de belastingdruk Andere leden vragen, welke invloed de terugkeer van enige duizen den arbeidskrachten uit Nieuw-Guinea zal hebben op de spanningen op de arbeidsmarkt. Ook wil men weten, of de geruchten waar zijn, dat de re valuatie van de gulden indertijd is geschied op sterke aandrang van de Amerikaanse regering, ter vermindering van de druk op de dollar, en dat ook Zwitserland om revaluatie is gevraagd, hetgeen dit land zou hebben geweigerd. GRONDWATER-ONDERZOEK De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft na te gaan of het wen selijk is nadere maatregelen te nemen ter bescherming van de kwaliteit van het grondwater tegen verontreiniging door aardolieprodukten en chemische stoffen. Voorts is de commissie opdracht verleend zo dit wense lijk wordt geacht tot het opstellen van een voorontwerp van wet. Tot voorzitter der commissie is benoemd ir. C. van Rooyen te Voorburg. Blijkens cijfers van het Russi sche ministerie voor de statistiek is de groei van de industriële pro- duktie in de Sowjetunie ongeveer tweemaal zo groot als in de landen der Europese economische ge meenschap en meer dan driemaal zo groot als in de Verenigde Staten. De produktie was in de eerste negen maanden van dit jaar in omvang 9',2 .procent groter dan in dezelfde periode van 1961. De vergelijkbare cijfers, die de afgelopen maanden voor de E.E.G.- ilanden zijn gepubliceerd geven een groei van ongeveer 4'A procent aan, en die voor de Verenigde Staten een toene ming van ongeveer 3 procent. Volgens de bekendmaking heeft de staalproduktie in de eerste negen maan den 56,5 miljoen ton bedragen en was daarmee 8 procent groter dan in de overeenkomstige tijd van verleden jaar. De produktie bleef echter beneden het gestelde doel. Op jaarbasis komt deze hoeveelheid staal overeen met iets meer dan 75 miljoen ton in plaats van bijna 77 miljoen ton, zoals eerder deze maand als produktie werd genoemd door het persbureau Tass. De Russische produktie van ruwe olie steeg in de eerste negen maanden met 12 procent tot 137 miljoen ton, ongeveer de helft van de Amerikaanse produktie. De kolenproduktie vermeerderde met 2 procent tot 387 miljoen ton. Op het gebied van de verbruiksgoede- ren is de Sowjet-produktie in veel ge vallen kleiner dan die van Groot-Britan- nië. Frankrijk of West-Duitsland afzon derlijk. maar ook hebben zich enkele grote procentuele toenemingen voorge daan. De vervaardiging van koelkasten steeg met 22 procent tot 613.000 stuks in de eerste negen maanden van 1962, die van wasmachines met 43 procent tot 1.3 miljoen stuks. Hiermee moet een bevol king van ongeveer 225 miljoen mensen worden voorzien. De produktie van per sonenwagens nam met 10 procent toe tot 123.000 stuks en de produktie van al le motorvoertuigen was met 432.000 stuks 3 procent hoger. Opgemerkt kan worden dat de Volkswagenfabrieken al leen per jaar meer dan 1 miljoen per sonenauto's en kleine bedrijfswagens vervaardigen. Over het algemeen betwijfelen de westelijke economen of de Sowjetunie haar gestelde doel om de Verenigde Staten omstreeks 1970 wat de produktie betreft te overtreffen, kan bereiken, naar wel zijn zij van oordeel dat dit op en aantal terreinen mogelijk is, voor- d op dat van de grondstoffen en de- ware industrie. Bijna eenderde van de gehele Russische landbouwproduktie wordt voortgebracht door vrjje boerderijen op kleine stukken grond, aldus heeft de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van daag verklaard. Deze kleine stukken land, die de Rus sische boer krijgt als beloning voor zijn werk op de reusachtige collectieve boerderijen, overtreffen verhoudingsge wijs verre de produktie van de collec tieve landerijen, zowel wat de opbrengst van de grond betreft als de gemiddel de produktie per man. Deze gegevens, gepubliceerd nieuw rapport van de F.A.O. privé-ondernemingen in de Russische landbouw, verklaren de stijgende onge rustheid in Moskou over het falen van de Sowjetunie om te voldoen aan de nor men die gesteld zijn aan de landbouw produktie door middel van collectieve en staatsboerderijen. Volgens de F.A.O. heeft de Russische boer op zijn particuliere grond waar aan hij een vierde van zijn tijd mag be steden, het volgende geproduceerd: 64 procent van de totale Russische aard appeloogst. 46 procent van de totale groente-oogst. 67 procent van de pro duktie van alle fruit met inbegrip van „KeKen cn K„CKU. „ltv wijndruiven. 47 procentvan de helei weet wle bent» Later Russische vleesproduktie. bi. na helft van de totale melkopbrengst 82 procent van alle eieren. Een proef zal U overtuigen: maakt elektrisch scheren volmaakt! Een bijzonder actief ingrediënt in Blett richt Het baard haar op een speciale manier hoog uit de huid op. Hierdoor kunt U zich nu veel dieper uitscheren dan normaal! Bovendien scheert U 2ich vlugger, lichter en vooral beter! Door Blett blijft U veel langer glad geschorenU ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens. MASSAPROCES IN KOBLENZ De Hamburgse rechtbank heeft de i-jarige Willi Düsenschön, voormalig plaatsvervangend commandant van het concentratiekamp Hamburg Fuhls- büttel vrijgesproken. Het proces wordt wegens verjaring gestaakt. Aan Düsenschön was ten laste gelegd september 1933 de Joodse journalist dr. Frits Solmitz, die in het kamp ge- Een van de twaalf ex-nazi's, vangen zat. door voortdurende mishan- Tr delingen opzettelijk tot zelfmoord te; die in Koblenz terecht staan we- hebben gedreven. gens hun moorden op Joden, Zi- geen j geuners en Russen, heeft giste- 1 ren verklaard zich schuldig te De rechtbank overwoog, dat twijfel aan bestaat, dat Düsenschön deel heeft gehad aan beestachtige mis handelingen in het concentratiekamp, doch dat deze misdaden inmiddels ver jaard zijn. Wat betreft de vraag of beklaagde ch aan moord heeft schuldig gemaakt door dr. Solmitz opzettelijk tot zelf moord te brengen, overwoog de recht- gevoelen. Hij voegde aan zijn be kentenis echter toe destijds bet idee te hebben gehad voor het welzyn van het Duitse volk te hebben gehandeld. De twaalf erdachten worden er van be- bank dat uit de tegenstrijdige getuigen- schuldigd zeventigduizend men- verlr annff.n npppnpnlu. intis» lanr na - b verklaringen, negenentwintig het gebeurde, geen bewijskracht meer te putten viel. Het staat naar de me ning van de rechtbank echter wel vast dat beklaagde door mishandelingen en dreigementen dr. Solmitz zodanig leed heeft veroorzaakt, 'dat deze geen andere uitweg meer zag dan een vrijwillige De 47-jarige scooterrijder C. D. J. Bertens uit Tilburg is gisteravond op le weg Tilburg—Kaatsheuvel tegen een Mevrouw Helen Joseph uit Johannesburg is de eerste Zuidafrikaanse, die tot huisarrest is veroordeeld, nadat de nieuwe sabotage-wet in werking was getreden. Zij mag wel naar haar werk gaan, maar moet zich iedere dag gedurende de komende vijf jaar) bij de politie melden en bovendien mag zij tussen half zeven 's avonds en half zeven 's mor gens niet buitenshuis z\jn. Mevrouw Joseph, die Engelse van geboorte is, wees met klem de beschuldiging af, dat zij communiste zou zijn. sen te hebben vermoord. De man die bekende was Franz Stark, een thans 61-jarige dagloner, die direct Angst voor China zou Rusland op Cuba doen blijven Vooraanstaande Amerikaanse rege ringsfunctionarissen huldigen de op vatting, dat Moskou's uitgebreide economische en militaire hulpverle ning aan Cuba ingegeven wordt door de vrees van de Sowjetunie voor een uitbreiding van de communis tisch Chinese invloed in Latijns- Amerika. Toen Fidel Castro aan de macht kwam en zich tot Moskou wendde met het verzoek om hulp, was de Russische regering daar aanvankelijk huiverig voor geweest, omdat zij vreesde daf haar bijstand in „een bodemloze put" terecht zou komen, aldus genoemde functionarissen. De Sowjetunie zou ech ter tot andere gedachten gebracht zijn, toen bleek, dat zich nauwe banden aan het ontwikkelen waren tussen de Cu baanse revolutionaire leiders en Pe- De Cubaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij officieel in de V.S. zal protesteren tegen wat zij beschouwt als „het gevangen houden" van twee leden van de Cubaanse militie, die gewond werden tijdens een op hun schip onder nomen aanval door een „onbekend" Het dagelijks bestuur van de interna tionale Kamer van Scheepvaart heeft als zijn oordeel te kennen gegeven, dat er een „gevaarlijk precedent voor col lectieve bestraffing" zou worden ge schapen. als de V.S. hun maatregelen tegen landen, wier schepen goederen naar Cuba vervoeren, ten uitvoer bren- Noorwegen stelt voor aan Zuid-Afrika geen wapens te leveren Noorwegen heeft aangedrongen op stopzetting van alle verschepingen van wapens en andere militaire voorraden naar Zuid-Afrika als „een nieuwe en realistische stap naar een vreedzame oplossing van het rassenvraagstuk". In de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft de Noorse afgevaardigde mevrouw Aase Lionaes gezegd dat de uitgaven voor militaire doeleinden in Zuid-Afrika in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld zijn. Volgens de Noorse ge delegeerde bestaat de stellige indruk, dat de militaire opbouw in Zuid-Afrika %'oornamelijk ten doel heeft een perma nente onderdrukking van de niet-blanke meerderheid in dat land mogelijk te maken. Castro hertrouwd Premier Fidel Castro van Cuba Is volgens ballingen in Florida kortgele den hertrouwd. Zijn nieuwe echtgenote heet Isabel Coto, die afkomstig is uit Santiago. De premier heeft zich van zijn eerste vrouw, Mirta Diaz Balart, laten scheiden. De astronaut Walter naar de ponies in de M. Schirra jr. heeft gis teren met president Ken nedy zijn ruimtereis be sproken. Maar tijdens het gesprek, waarbij de heer en mevrouw Schirra met hun twee kinderen op een bank zaten en de president in zijn schommelstoel, werd ook over gewone huise lijke dingen gesproken. Walter Jr. kreeg van de president zijn dasspeld en zijn vijf jaar oude zusje Suzanne kreeg een nieuw armbandje. Su zanne had eerst wat schuw naar de president gekeken en gezegd: „Ik tuin van het Witte Huis. Russische geleerden hebben een „warmte- oog" ontworpen, dat op een scherm hittestra- ling kan zichtbaar ma ken. Met een speciale camera kunnen hiermee temperaturen tot het vriespunt worden gezien. Het instrument kan ge bruikt worden om over verhitting In hoogspan ningsdraden, radio-on derdelen of machinede len zichtbaar te maken. I In Parijs zijn in de nacht van maandag op dinsdag juwelen ter waarde van 150.000 NF. gestolen van de schoon zuster van de voormali ge Perzische premier Amini. De dieven haal den deze buit uit een kastje naast het bed van mevrouw Vossough, ter wijl zij rustig lag te sla- Een groep deskundi gen van de Japanse re gering heeft bekendge maakt met succes een laboratoriumproef te hebben genomen voor het vervaardigen van natuurrubber uit padde stoelen. De eetbare pad destoelen leveren een goede soort natuurrub- 1 ber. In Amerika is reeds in 1955 een poging in de ze richting ondernomen, maar sedertdien is geen melding gemaakt van enige werkelijke vooruit gang. Twaalf militairen die tijdens het ernstige spoorwegongeval van 22 september in Vilsteren de gehele nacht behulp zaam zijn geweest bij de opruimingswerkzaam heden, zijn gisteren te gast geweest bij de N.S. Na een bezoek aan het spoorwegmuseum en een tocht door de Amr.ter- damse grachten werd op Schiphol het diner ge bruikt. I De Belgische minister van sociale voorzorg, de heer E. Leburton, is be noemd tot grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. De wapenstilstandsovereen komst tussen de centrale rege ring van Kongo en de provincie Katanga is eindelek getekend, waarmee officieel een einde is gekomen aan de gevechten tus sen de eenheden van het Kongo lese nationale leger en de Katan- gaanse gendarmerie in Noord- Katanga. Het document draagt de handtekenin gen van Joseph Nagloela, namens de centrale regering en van Joseph Y Yaf voor de Katangaanse autoriteiten. De overeengekomen voorwaarden houden een onmiddellijke stopzetting van alle troepenbewegingen in. De Kon golese en Katangaanse eenheden zullen in hun huidige stellingen blijven tot zij worden samengevoegd. Geen van beide partijen is het toegestaan troepen- of wapenversterkingen aan te voeren. Me dicamenten, brandstof en voedsel zul len onder V.N.-toezicht worden aange- De twee legers zullen gevangenen uit- isselen en er zullen onmiddellijk waar- nemersgroepen worden gevormd, be staande uit Kongolezen, Katanganen en V.N.-functionarissen. De overeenkomst blijft gelden tot er een doeltreffende sa mensmelting tot stand is gekomen van de Katangaanse gendarmerie met het nationale leger van Kongo. De ver wachting was, dat vandaag hierover een nadere overeenkomst zou worden getekend. Ontiverp-grondwet Premier Adoela heeft gisteren aan de hoofden van zestien provinciale regerin gen een ontwerp van de federale grond- bij de oprichting tot de S.S. was toege treden en talrijke Nazi-onderscheidingen had ontvangen. Hem werd ten laste ge legd in de Sowjetunie actief te hebben deelgenomen aan de opzet gehele be volkingsgroepen uit te roeien. „Ik heb er niet bij stil .gestaan, omdat ik een overtuigd nazi was", zei hij. De voornaamste beklaagde in het pro ts is Georg Heusen, een oud-officier in de S.S., die tot zijn arrestatie de leiding had van de criminele politie de deelstaat Rijnland-Pfalz. Twee andere beklaagden, de 56-jarige Wilhelm Kaul (een douane-ambtenaar) de 55-jarige ex-inspecteur van politie Ernst Wertholz verklaarden zichzelf niet als oorlogsmisdadigers te beschouwen. Kaul bestond het zelfs te klagen over de slechte cellen van het Britse leger, in hij na de oorlog had gezeten. De die verdacht wordt van ruim ne genhonderd moorden, vond dat ze slech- ir waren dan die in Minsk. De verdediger van baron Eberhard >n Toll (honderd moorden) vroeg afge lasting van de vervolging van zijn cliënt, daar die reeds acht maanden ge vangen gezeten had voor zijn gedragin- aan het Oostfront. Vandaag zou het over het verzoek beslissen. 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. 2 'ASPRO'1 -éto £t J&itiveeb fit/ Sowjetunie verwerpt kernvoorstel De Sowjetunie heeft gisteren in Genève wederom het Brits-Ameri kaanse voorstel verworpen voor een kemstop in de ruimte, in de atmosfeer en onder water. Deson danks blijft men er in New York in het kerndebat van de politieke commissie van de V.N. van over tuigd, dat zowel Oost als West doordrongen zijn van de noodzaak, dat deze proeven verboden moeten worden. Verschillende afgevaar digden, onder wie de Zuidslavische en de Japanse, wezen op de over eenstemming tussen beide partijen inzake dergelijke proeven. De Zuidslavische gedelegeerde Po- povic vreesde een toekomstige uit breiding van het aantal kernmogend- heden. Over de ondergrondse proe ven zei hij, dat de wereld weigert de argumenten te aanvaarden, dat de proeven op militaire gronden worden genomen. De werkelijke reden, waar over niet wordt gesproken, is van po litieke aard. Volgens hem is het van geen belang le er met de proeven Is begonnen. Prestige-overweglngcn zijn niet terzake, die tot algemene uitroeiing lel den. Zuid-Slavië erkent doodeenvoudig het recht van enig land om kernproe-1 ven te nemen niet. De sfeer van we derzijdse vrees en wantrouwen moet doorbrokep worden. In Genève motiveerde de Russische afgevaardigde zijn afwijzing van het Brits-Amerikaanse voorstel in een rede van bijna drie uur. De westelijke afge vaardigden luisterden in spanning of er gens in deze rede een aanwijzing was te vinden die een kans op overeenstem ming inhield. Maar Tsarapkin sprak praktisch over alle meningsverschillen tussen Oost en West en herhaalde alle argumenten van de laatste vier jaar. Zijn regering blijft vasthouden aan een verbod op al le kernproeven, ook de ondergrondse. Hij zei onder meer, dat de Zwitserse farmaceutische industrie onlangs heeft besloten geen internationaal toezicht te aanvaarden op hun produkten, omdat dit de enige manier is om economische spionage te voorkomen en de produk- tiegeheimen te bewaren. Tsarapkin ver geleek dit met het Russische stand punt ten aanzien van internationale con trole op proeven. wet overhandigd. Hierbij zou het afge scheiden Katanga niet vertegenwoordigd zijn geweest. De provinciale vergaderingen zullen het ontwerp moeten bekrachtigen en bo vendien moet het nationale parlement er zijn goedkeuring aan hechten. In het ontwerp-grondwet wordt be paald dat alle invoerrechten de centrale kas moeten toevloeien, terwijl van uit voerrechten vijftig procent naar Leopold- stad moet De meeste uitvoer omvat Katangaanse produkten. Het hoofd van elke provincie zal voor taan gouverneur in plaats van president moeten heten. De Kongolese president zal worden gekozen door een kiescolle ge, waarin elke provincie vier verte genwoordigers krijgt Onder de centrale regering ressorteren volgens de nieuwe grondwet de vertegenwoordiging in het buitenland, de buitenlandse handel, be grotingsaangelegenheden, het leger en de politie. Vice-premier Baydani Jemen beslist niet communistisch Terwijl de gevechten tussen de troe- 5en van de revolutionaire regering in emen en de stammen die het Jemeni- tisehe koningshuls steunen doorgaan, heeft de vlce-premler van de revolutio nairen, Baydani, verklaard, dat de al gemene politieke koers nog niet ls be paald. maar dat Jemen beslist niet communistisch zal worden. Vier Russen die de bemanning vorm den van een helikopter van de Jeme- nitische luchtvaartmaatschappij, zijn door monarchistische troepen gevangen genomen en via Aden naar Londen ge vlogen voor repatriëring naar de Sow jetunie. Volgens de revolutionaire pre mier Sallal werd met de helikopter geld voor de overheidssalarissen en ver moedelijk ook wapens vervoerd. De nelikopter is neergeschoten, maar de Russen zijn niet gemolesteerd door de monarchisten. De sfeer in San'a is kalnt en de strijd in de verre bergen schijnt geen reële dreiging op te leveren voor het nieuwe regime, dat voortdurend versterkt wordt door Egyptische troepen en instructeurs. De strijd wordt, volgens sommige be richten, niet meer in alle hevigheid ge- De revolutionairen melden successen en de monarchisten doen dit eveneens. Er is nog weinig van te zeggen. De doodgewaande imam Mohamed Al Badr heeft nu aan alle Arahische staats hoofden boodschappen gestuurd, waarin hij zegt, dat hij aan de moordpartij in San'a is ontkomen. De tekst van de boodschappen is gelijk aan die van het telegram aan koning Hoessein. Presi dent Nasser wordt beschuldigd van het aanstichten van de opstand. Volgens sommige berichten zou Al Badr ernstig gewond zijn. Volgens andere berichten zou de nieuwe imam Al Hassan bij de gevechten zijn gedood. Bevestiging hier van was niet mogelijk. Congresleden van onjuist gdrag beschuldigd ciëel beschuldigd van het uitoefenen van ongeoorloofde druk op het minis terie van justitie. Thomas F. Johnson, afgevaardigde in Maryland en Frank W, Boykin, in Alabama zouden met medewerking in een derde beschuldigde, William Robinson, pogingen gedaan hebben om een man die verdacht werd van fraude te vrijwaren van rechtsvervol ging. Zij zouden in ruil hiervoor steek penningen hebben aangenomen van de ze man, Keneth Edlin, die overigens toch veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf. Hij kwam vorige week vrij na vijf maanden van deze straf te hebben uitgezeten. De 53-jarige Johnson heeft zich bij de verkiezingen die volgende maand ge houden worden, kandidaat gesteld voor een derde ambtsperiode. Boykin (77) die reeds veertien termijnen achter de rug heeft, is in mei van dit jaar bij een voorverkiezing verslagen. De dag van morgen was in Mobile, Alabama, uitgeroepen tot „Frank Boy kin day". Er zou een diner aangericht worden voor 500 mensen (tegen 25 dol lar per persoon) en op het gemeente huis zou een plechtigheid ter ere van Boykin georganiseerd worden. De borg tocht voor de vier verdachten onder Edlin is vastgesteld op 10.000 dollar per persoon. Negermeisje gaat naar „eigen*' school terug Een 17-jarig negermeisje, Hazel Adams, heeft besloten naar haar school terug te keren, na slechts een dag vertoefd te hebben op het vroeger alleen voor blanken bestemde Patrick Henry college, een i derafdeling van de universiteit van V Van de zijde van de universiteit meegedeeld, dat juffrouw Adams haar be sluit genomen had omdat gebleken was, dat de school waar zij vandaan kwam. geschikter voor haar was. Er hebben zich geen incidenten voor gedaan toen juffrouw Adams maandag voor het eerst college liep aan het Pa trick Henry college. Zij zei, dat „alles fijn" was. Maar niemand van haar blanke studiegenoten had tegen haar gesproken. Fiat doet mee aan ontwikkeling van NA V O-vliegtuig De Italiaanse Fiat S.P.A.-maatschap- pij zal zich aansluiten bij het Fokker- concern en andere maatschappijen in Europa en Amerika, die een verticaal opstijgend gevechtsvliegtuig (D-24) voor de N.A.V.O. ontwikkelen. De Fiat en de Britse Siddeleymaat- schappij in Bristol hebben vandaag ge zamenlijk aangekondigd dat de Bristol straalmotoren voor verticale opstijging in Italië door Fiat in licentie zullen wor den vervaardigd. Op de Engelse „Farnborough Air Show" heeft een Hawker P 1127, die met een Bristol-motor uitgerust is een succesvolle demonstratie gegeven Een ernstige concurrent voor de D-24 an Fokker-Republic Aviation is de Franse Da-sault Mirage lllv. 1028) De vermenigvuldiging van eencellige diertjes geschiedt op vrij eenvoudige wijze (voor zover men in de natuur tenminste van eenvou- venscyclus, die de mogelijkheid voor een aantal achtereenvolgende delin gen biedt. Knnncn we dus niet van materlè» te van het oorspronkelijke Individu, dat de verouderingsverschijnselen niet behoeven op te treden Indien We hebben dus nu twee eencellige de eencellige diertjes onder de meest den duur c r groot aantal nleu- dende vloeistof, die telkens uiteraard vele van de overleven den toch nog steeds het lichaam van de eerste cel ver tegenwoordigen. Immers, van ge slacht op ge slacht heeft hel le- ven zich ononder broken en ln de zelfde vorm voortgezet, In hetzelf de lichaam dat zich voortdurend deelt en weer uitgroeit. Op grond nleuwd werd om de schadelijk* zullen stofwissellngsproducten te verwlhlc- Zodra het d TOCH IS HET ZO! tje zich had gedeeld, werden de daaruit gevormde Individu en elk ln een drup pel voedende vloei stof gebracht. Bij het einde van de proef, die over vele jaren liep, hadden ruim 4500 generaties het leven gezien en waren de die ren van de laatste generatic nog fleurig als bij het be- overweglngen meende Wels- gin der deling, mann hier van materiële onsterfe- Sommigen menen op grond van dc- lljkheld te kunnen spreken. ze ervaring practlsch van materiële Maar zelfs bij deze simpele ecneel- onsterfelijkheid te mogen spreken. Itge diertjes bleek de eenvoud min- Misschien hebben zij gelijk, maar der eenvoudig dan men dacht. Want aan de andere kant, wat zijn 4500 rc- andere onderzoekers toonden aan dat neraties ln vergelijking tot een der de delingen zich niet ln een onbe- gelijke uitspraak? De dieren delen perkte reeks voortzetten, maar dat zich zo'n 6 a 7 honderd maal per na verloop van tijd de dieren aan Jaar en de hele proef had 7 jaar levenskracht verloren. Afslijtlngs- gevergd. Maar hoe zal de uitspraak proces en ouderdomsverschljnsel lulden na een proef van 50, 100 of schijnen zich dus ook ln het proto- 1000 jaar? We weten het niet. En plasma te manifesteren en het eln- Inderdaad: van dc materiële onster- de Is de dood, tenzij twee individuen felijkheld weten we nog niets! zich met elkaar versmelten. Na de- En nu iets over de plasticiteit ze versmelting, waarbij dus ln zeke- van het centrale zenuwstelsel, re zin een nieuw Individu te voor- Daarover een volgende keer! ochijn treedt, ontstaat een nieuwe le- (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5