s Zo wordt van de de omgeving Lammebrug Jugendorchester Zürich gaf concert in Leiden Streven naar verbreding van opvattingen over geloof Ook regering verontrust over „ontgroening' IWtrWE LEJDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 17 OKTOBER 19M >1' landse r»*yd Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 L. M. Serpenti over „Papoea's als terp- bewoners". Van der Heijden, 8 uur: Leidse Assu- wntie Club, mr. K. Molenaar over „Be roepsopvatting en ethiek van het verze keringsbedrijf'. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde, drs. H. J. Hattum over „Naamgeving der planten". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur; N.C. Reis V„ filmavond over Spanje en Si- Pr edaker, 8 uur: Herv. wijkgemeente Molenwijk, ds. N. Kleermaker, Rotter dam, over: „Het gezin in de branding"'. Den Haag. Kan. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedie met „Het leven van Galileï". Gebouw K. en W., 8 uur: Chr. zang vereniging „Asaf Donderdag Toonkamer Imenexco, 3 uur: Bakde aionstratie. Schouwburg, 8 uur; Hoofdstad Operet te met „In einer kleinen Konditorei" var Joban Strauss. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest oJ.v. Eduard Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo- ie, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, P. Nijhoff, over „Een bio logische expeditie door Turkije". Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- ïlm van de maand: ,3allade van een soldaat", regie G. Tsjoeckrai. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 uur. Ned. Christenvrouwenbond, mevr. Van Luijck —Beekman, Den Haag, over werk van 8.O.S. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 nur: Haagsche Comedie met „De Grot". Diligentia, 8 uur: Hamann kwartet. Pulchri Studio, 8 uur: Kenneth Amada. Vrijdag Lakenhal, 3 uur: Vereniging „Oud Leiden", A. M. Hulkenberg, Lissc, over 3et kasteel Dever en zyn bewoners". Kleine Stadszaal, 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, mevrouw C. ten Hage over reis naar donker Afrika. Academie, 4.15 uur: Oratie prof. dr. A. Brouwer, gewoon hoogleraar i stratigrafie en paleontologie. Aula St. Bonaventuralyceum, 8 - en O.-lezing: „Snel leren en goed onthouden", door drs. W. Zonneveld. Pieterskerk, 7.15 uur: Studentenavond gebed. Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilm. n Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eind- Diligentia, 8 uur: Ned. Kamerorkest J.v. Szymon Goldberg, m.m.v. Kieth Engen, bas, en Gerard Hengeveld, piano. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Hans Henkemans, piano, en Feike Boschma, poppenspel. Zaterdag Busstation. (41), 1.40 uur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging Pan van Persijn". Staition, 9.30 uur: Verzamelen e> ie N.C. Reis V. naar Bloemendaal Kennemerduinen. n Haag, Kon. Schouwburg, 3 Werkgroep Haagsche Comedie met „Het (edwongen huwelijk" en „Improvisatie". Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink, solist: Arthur Rubinstein, piano. Diligentia, 8.15 uur: Cilly Wang, dans- parodieën. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, ra Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Havenapotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Real Window (18 jaar): donderdag: De ballade an een soldaat (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Am sterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Brigitte, het meisje van Place Pigalle (14 jaar). Rex (2,30, 7.15 en 9.15 uur): De spook rijders (14 jaar); donderdag: Therèse, de begeerde vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het baan- je (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Cape 'ear (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk hen Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober). TT ZIET hier Leiden in de omge- ving van het aan te leggen grote verkeersplein Lammebrug. Zoals het wordt, wel te verstaan. Foto KLM-Acrocarto maakte een luchtopname van deze hoek van Leiden en de heer E. J. van den Berg te Amersfoort, die hier van de gemeente Leiden grond heeft gekocht om een grote verzorgings- flat te laten bouwen, liet stukjes van de gemeentelijke maquette daarop aanbrengen om met name allen die voor een woning in de verzorgingsflat belangstelling heb ben, te kunnen tonen hoe Leiden er bij de Lammebrug gaat uitzien. Wij zijn temeer verheugd deze in teressante foto te kunnen publi ceren. omdat met de voorberei dingen voor de aanleg van het verkeersplein tussen Kanaal- weg, Lammenschansweg, Zoeter- woudseweg en Voorschoterweg nu is begonnen. Vrachtauto's voe ren grote hoeveelheden zand aan. De vorm en verhouding van het plein en de aansluitingen aan de genoemde wegen zijn duidelijk te De verzorgingsflat zal voorbij het nieuwe gebouw van Briil de be drijf sbebouwing langs de Trek- vlietweg afsluiten. Hij ziet uit op Zoeterwoude en Voorschoten. Met de bouw van dit flatgebouw zal zo spoedig mogelijk worden begon nen. Het wachten is op de laatste vergunningen. Een verzorgingsflat is bestemd Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Gert Jan, zn v J W Vriezen en W R Boltendal; Marcellus Iwan Michiel, zn v J A H van Winden en AAM Kroon; Rudolph, zn v A van Overbeek en G Trip; Jolanda Jean- nette, dr v F Leupe en H E A Hop penbrouwer Jacoba Arine, ar v J P Manintveld en F van Gees; Teu- nis Pieter. zn v P J van Delft en A Glasbergen; Robert Cornelis Paulus, zn v B J M Hoogkamer en R M C v d Meij; Richard Erwin, zn v H F Stolten'hoff en C M Blokdijk; Diana Jolanda, dr v T Eradus en S v d Blom; Elisabeth, dr v J Minnee en J C Frudiger. Overleden: J J Jasperse. 56 jr, man; A Buys, 73 jr, wed v J de Feij; J L Schenk, 57 jr. echtg v C Limburg: J H Nijman, 5 weken, dochter; C M Steenvoorden, 68 jr. echtg v W P G van Lieshout; P de Gunst, 64 jr, man; H Blansjaar, 70 jr, man. ïkoeld open voor mensen met een ruime beurs. De bewoners hebben hun eigen flatwoning, maar de huishouding wordt voor hen gedaan. Men vindt in zo'n flat een directrice, een ad junct-directrice, een technicus, een kok en verscheidene meisjes als personeel. Het gaat hier echt om een luxe manier van wonen, niet alleen voor bejaarde mensen, maar ook voor jongere echtparen zonder kinderen en alleenstaan den. Het gebouw zal zelfs enkele zalen bevatten, zoals een zieken en ontspanningszaal. Er komen ongeveer honderd woningen in. Aan de kant van de Zoeterwoud- seweg is nog een flatgebouw ge dacht. Leiden krijgt hier een toegang van werkelijk stedelijke allure. De tekening stelt de verzorgings flat voor. Jubilarissen bij De Sleutels Drie jubilarissen zijn in de directie kamer van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" gehuldigd ter gelegenheid var hun zilveren jubileum. Het waren onder molenaar J. G. van Veen, walsenvoer- der J. Kluivers, en de voorman van de meelsilo P. Langezaal. Een van de directeuren der N.V. de heer H. J. de Koster prees de werk lust en de grote trouw, waarme jubilarissen al die jaren him werk heb- ben verricht. Bij deze woorden voegde hij een enveloppe met inhoud. De huldiging werd na deze hartelijke ontvangst in de directiekamer voortge zet in de recreatiezaal, waar de mede directeur. de heer ir. F. K. T. Beukema thoe Water zich eveneens in prijzende bewoordingen uitliet over de capaciteiten De heer H. J. de Koster overhandigde namens de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een vererend getuigschrift. De heer F. J. A. Sanders, produktieleider, liet zich als directe chef van het drietal eveneens in lovende woorden uit Hetzelfde deed de heer J. C. Mattaar namens het kantoor-, laborato rium- en bakkerij personeel en de perso neelsvereniging M.D.S.. waarbij hij een mand met fruit aanbood. Enveloppes met inhoud, die de jubila rissen door de heer J. Beekman namens het Jubileumfonds werden aangeboden, droegen ook bij tot de feestelijke sfeer. Nadat de echtgenotes met bloemen wa ren verrast werden de feestelijkheden thuis voortgezet. Initiatief Leidse R.K. intellectuelen De Leidse afdeling van de St. Adelbertvereniging heeft het jaar programma bekend gemaakt voor een lezingencyclus met andersden kenden in het komende seizoen. Het omvat een serie inleidingen op 'n algemeen gesteld thema: „Heeft de Kerk aan de moderne mens iets te zeggen?" Hierover zullen spre ken dr. D. H. Prins, oud-bestuurs lid van het Humanistisch Verbond en oud-rector van het Grotius- lyceum in Den Haag, ds. N. v. d. Akker, Hervormd predikant in Den Bosch, drs. J. Soetendorp. rabbijn van de liberale Joodse Gemeente te Amsterdam, en prof. dr. C. A. Rijk, geestelijk adviseur van de afdeling Leiden van de St. Adel bertvereniging. Deze vereniging, samengesteld uit Leidse R.K. intellectuelen, stelt zich ten doel de rooms-ka tholieke levensbeschou wing onder de leden door middel lezingen en bijeenkomsten te verdiepen te verbreden. De gedachte prominen te figuren van andere religieuze over tuiging voor deze inleidingen uit te no digen, is ontstaan uit de oprechte be hoefte naar verbreding van het inzicht (Van onze parlementsredactie) Minister Cals (o. k. en w.) heeft van middag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van het socialis tische lid dr. Vermooten zijn verontrus ting uitgesproken over de gebeurtenissen, die zich bij de ontgroening in het Am sterdamse Studenten Corps hebben voor gedaan (z.g. Dachau-spel). De minister bekende in hoge mate verbaasd te zijn, dat tegen de betrokken ontgroeners door het A.S.C. geen straffere maatregelen zijn genomen. Hij meende overigens, dat n de eerste plaats tot de verant woordelijkheid van de studentenorgani saties zelf behoort om maatregelen te n tot herziening van de ontgroe ningspraktijken. Met zijn ambtgenoten en in overleg met de studentenorganisaties en rectores- magnifici zal hij er zich over gaan bera den op welke wijze de groentijd aange- nast moet worden aan de eisen van deze tijd. De bewindsman deelde mee. dat hem ook klachten hadden bereikt over ern stige ontgroeningsgebeurtenissen elders. Dit wettigt het vermoeden, dat het ge beurde in Amsterdam niet als een abso lute uitzondering moet worden gezien. Van een antwoord op de vraag of in het algemeen sprake is van een ontgrop- ningsverruwing die de grenzen van het strafbare overschrijdt, wilde de minister zich onthouden. Dat de verruwing toe neemt is onmiskenbaar, maar men staat eenmaal voor het feit. dat de slacht offers zelf herhaaldelijk weigeren dat naar een justitieel onderzoek wordt ineesteld. De verontrusting die de laatste tijd is ontstaan maakt het echter noodzake lijk dat er iets gaat gebeuren. Daarvan :n zich ook in de kring der stu dentenorganisaties en rectores-magnifici ten volle bewust. De rectorencolleges deze week het vraagstuk besore- ken. Zoals bekend heeft inmiddels ook het A.S.C. een commissie van onderzoek, bestaande uit zes leden, ingesteld. De minister wees in dit verband nog op het wapen van het tuchtrecht, waarvan de rectores-magnifici gebruik kunnen maken. Minister Beerman (justitie), die na zijn ambtgenoot van onderwijs sprak, meen de dat de excessen in de groentijd meer op het- terrein van de universitaire tuchtrecht dan op dat van het straf recht liggen. Een justitieel ingrijpen is moeilijk, omdat nooit formele klachten bij de justitie worden ingediend. Wel zijn de procureur-generaal feiten be kend geworden, maar de daders zijn niet bekend. Mr. Beerman bleek vol doende vertrouwen te hebben in de ob jectiviteit van het onderzoek door de ingestelde A.S.C.-commissie. Daarin heeft een substituut-officier van justitie zit ting. die verplicht is strafbare feiten ter kennis te brengen van zijn chef, de officier van justitie of de procureur-ge neraal. De procureur-generaal in Den Haag houdt de resultaten van het onder zoek naar ontgroeningspraktijken in Delft en Leiden in de gaten. In antwoord op nadere vragen van andere Kamerleden herhaalde minister Cals. dat hij in de eerste plaats de stu dentenorganisaties eerst de kans wil ge ven zelf met voorstellen te komen tot herziening van de groentijd. Minister Beerman ontkende, dat t.a.v. het plegen van strafbare feiten onderscheid zou worden gemaakt tussen studenten en andere jeugdige personen. Hy wilde er wel op wyzen, dat zedekwetsende taal e.d. gezien moet worden in verband met de groentijd. Bepaalde uitdrukkingen hebben daar een geheel andere waarde dan in de normale maatschappij. De Natuurvriend Mensen en hun hobby's". Onder deze titel hield gisteravond de heer J. J. van Raam zijn nieuwe lezing met kleu rendia's voor de leden van de Natuur vriend. Nadat de heer C. Borghart de aanwezigen welkom had geheten, werd medegedeeld dat de excursie naar het Artis-aquarium plaats zal vinden op woensdag 12 december. De heer Van Raam nam zijn gehoor mee op reis. In zijn inleiding besprak hij uitvoerig een biotoop uit onze streken en van de tro pen. Het nabootsen van een stukje natuur in de huiskamer, of dit nu be staat uit een inlands aquarium of uit een oerwoudkreekje, levert tal van moeilijkheden op, die een ras aquariaan toch wel altijd weet op te lossen. Aan de hand van dia's, afgestaan door de heer Pijpers, werd een expeditie naar het hart van de jungle in Suriname op de voet gevolgd. Na de pauze werd uitvoerig ingegaan op nieuwe importen uit Afrika en Bir- Ook het zeeaquarium werd bes in en de opvatting over het eigen geloof. Men hoopt hierdoor van andere geloofs overtuigingen de sterke kanten te leren kennen en in eigen kring daarvoor waar dering en begrip te kweken. Uit de con clusies die uit de verschillende inleidin gen worden getrokken, zal men trach ten de door de tijden heen enger ge worden opvatting over geloof en Kerk te verruimen en hiertegenover een zui verder standpunt in te nemen. Ook anderen De vereniging stelt zich voor. dat ook anderen dan de leden zelf in deze lezin gencyclus geïnteresseerd zullen zijn en waarde zullen hechten aan de hter uit te spreken meningen. Hieronder verstaat het bestuur niet alleen intellectuelen. Daartoe stelt de St Adelbertvereniging een ieder die hiervoor belangstelling heeft m de ge legenheid deze gespreksavonden bij te wonen. De lezingen worden, respectie velijk door dr. Prins op vrijdag 26 ok tober, door ds. v. d. Akker op vrijdag 9 november, door drs. Soetendorp op donderdag 7 februari en door prof. dr. Rijk op vrijdag 8 maart, gehouden in restaurant De Doelen aan het Rapen burg. Alle lezingen beginnen om kwart over acht. Gegadigden wordt verzocht zich voor af in verbinding te stellen met de secre taris van de St. Adelbertvereniging, dr. W. J. J. Dijsselbloem, R'nijngeesteretraat- weg 14 te Oegstgeest. Prof. Yan Hoom over Griekse musea Over het onderwerp „Sprokkelingen Griekse musea" hield prof. dr. G. an Hoorn uit Utrecht gisteravond een lezing met lichtbeelden in het Rijksmu- Oudheden. Een reeks sculp turen, die bij de jaarlijkse uitbreiding van het archeologisch museum te Athe ne zijn tentoongesteld, werd getoond, waarbij ook aandacht werd gevraagd voor interessante fragmenten, die vroe ger in magazijnen werden opgeborgen. Van de bezoeker werd de nodige fanta sie gevraagd om het ontbrekende aan te vullen. Van de nieuwe zalen zyn te vermel den: de Karapanos-zaal met de vond sten uit Dodona van omstreeks 1870, met bronswerk; de Brauron-zaal voor de opgravingen die nog worden voortge zet en waarbij de lieve boerinnetjes, „ark- toi", de priesteresjes van Artmis Brau- ronia opduiken. In een hof met galerijen staan vondsten, uit de zee opgediept. Ook het Agora-museum wordt door de Amerikanen uitgebreid door in de bei de zuilengalerijen beeldfragmenten op stellen. Het museum in Piraeus biedt 1 nog ongeorganiseerde aanhang in de open lucht. Weinig bezocht is het nieuwe museum nor de opgravingen op het eiland Lem- ds. waar de stad Poliochni in sommi ge opzichten met het gelijktijdige Troje en met Kreta concurreQ. Nu op Cyprus de rust is hersteld, vindt men een rijk studieterrein in het centrale museum Nicosia met een voortreffelijke ca talogus van de directeur, dr. P. Dikaios. Met de metaalglans van de zilvermij- Hervormingsdag Op 28 oktober om half elf zal in de Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat 1, een gezamenlijke dienst met Remon stranten ter gelegenheid van de herden king van de Hervormingsdag worden gehouden. Ds. Mackenzie. Remonstrants predikant te Leiden, hoopt voor te gaan. HET veelvermogende K. en O. had er voor gezorgd, dat het Jugend orchester Zürich op een korte tournee ook Leiden weer eens aandeed. Ook op deze plaats moet het diligente dagelijks bestuur van K. en O. daar voor worden dankgezegd. Drie jaar geleden maakten we met deze Züricher musicerende jeugd (op zaterdag 10 oktober 1959) voor 't eerst kennis. Die ontmoeting bleef als een bijzonder prettige in onze herinnering. leiding, misschien zijn zelfs de zu amateurs wel in de meerderheid, ze kunnen in elk geval heel belangrijke prestaties leveren. En dan is dit san spelen een prachtige gelegenheid de kesttechniek te leren beheersen, evenwicht in de klank moet zonder v< behoud worden geroemd. Hiermee is echter nog niet alles gezegd. Toen het orkest de klassicistisch afgewo gen ouverture tot Iphigenia in Aulis Gluck inzette werden we even getroffen door de ongerepte lijnen van violen alten, het fraaie samenspel, dat ook in verdere verloop sluitend en onwankelbaar bleef. Maar de voordracht was droog stijf, zonder fantasie. Dit manco aan muzikale soepelheid moest wellicht aan bevangenheid schroom worden toegeschreven. Doch de nuchtere vlakheid van de expressie, het gebrek aan reliëf en contrast was toch Haydns -groot Vioolconcert, waai orkest zijn concertmeester Jörg Scherrer stipt begeleidde, niet geheel opgeheven. Scherrers spel was, afgezien van een aantal niet geheel zuivere intonaties en enig gekras nu en dan in de overgangen, kundig en bewust. Zijn toon deed echter wat passepartout-achtig aan. Deze toon, deze manier van uitdrukken zou eigen lijk wel voor alle mogelijke componisten toepassing zijn. We bedoelen hiermee, dat Haydns klankidioom er niet door tot uiting kwam. Het spel was niettemin ?n amateur zéér knap en het grote daarom ook welverdiend. Een orkest, waarvan de leeftijds grenzen zo zeer afgepaald zijn, is echter onophoudelijke doorstroming derhevig. De naam is gebleven, de spe lers grotendeels niet. Van de vijftig o: kestleden, die in 1959 het Gehoorzaalt' neel bezetten, waien er nu nog maar tt hoogste tien over. Men moest dus op mogelijke wijzigingen in samenspel klank verdacht zijn. Dat de stipte, tevens gemoedelijke dirigent Georges Scherrer het spel ondanks het spelersverloop, zo hel der en nauwkeurig heeft kunnen houden, moet hem als een grote ver dienste worden aangerekend. Het schijnt wel alsof de nieuwelingen zich zonder veel moeite in het gareel voegen. Eén van de opvallendste eigen schappen van dit orkest eenheid van speltrant en bedoeling. On der Scherrers regiem heersen orde en re gelmaat; uitspringers worden blijkbaar niet geduld, evenmin als artistieke heden van wie ook. Het merkwaardige daarbij is. dat de pedagoog-leider (zo mag hy wel worden genoemd) aan eer simpel maatslaan met hoogstens een en kele nadruk hier en daar verspreid, ge noeg heeft. Zijn beslag op deze jeugd it er niet minder om. Geen ogenblik laat hij zich tot ook maar de minste show verleiden. Zijn aangeven is zeer precies, de spanning, waarin hij verkeert, naar de overgave en de klank te oordelen, intens, de orkestleden, ver enten zijn. Mis- 'Deen een vakop- Züricher componist René Matthes had het orkest voor de Ne derlandse tournee een „Kleine Sym phonic in C-dur" meegegeven. Het is een ondanks de naam) nog al langdurig werk. waarvan de mo derniteiten het in wezen laat-roman- tische karakter (Bruckner, enz.) niet kunnen verhullen. Hier kregen voor 't eerst de werkelijk voortreffelijke koperblazers hun kans. Ze bliezen zo klankrijk, kleurig en voor naam, dat men de niet bijzonder opwek, kende, zeker niet geniale muziek toch nog wel het aanhoren waard vond. Ook de strijkers muntten hier vaak uit, zodat het gehele orkest zijn stadgenoot alle eer aandeed. Deze uitvoering was niet de enige pre mière. Ook Haydns Symfonie (no. 61) iT D-groot, die, meer dan een eeuw onbe kend, eerst kort geleden werd ontdekt, beleefde (althans in Nederland de „Urauf- führung". Het is een mooi werk, dat enerzijds niet weinig aan Mozart herin nert, maar tevens vele typische Haydn- kenmerken toont. Het orkest speelde zorgzaam, maar niet zo geestig en geest driftig als wel gewenst was. De finale klonk echter heel muzikaal. De directeur van K. en O. de heer Van der Pompe, dankte ten slotte diri gent en spelers en overhandigde de beide i Scherrer een waardevol aanden- aan Nederland. Ook de orkestleden werden bedacht. Als dank speelde het ensemble nog eens het menuetto uit de Haydn-symfonie. Aanstaande donderdag vertrekken de spelers weer naar Zwitserland. Joh. van Wolfswinkel. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 16 oktober Rijksuniver GesUagd voor het doet. ex biologie: i H M Voorma-Engels te Leiden: vooi ex K' w1*- .«m natuurkunde: mej. C eer P Kamerling te Lelden. Ds. De Vries beroepen Ds. W. G. de Vries, predikant van de Vrijgemaakte Geref. Kerk te Leiden, heeft een beroep uit Helpman (Gronin gen) ontvangen. Salon Indienen L.A.K. openden het seizoen De samenwerking tussen het LAK en de filmstudiekring Salon Indien het nieuwe seizoen worden verstevigd, hetgeen ook bleek uit de gezamenlijk georganiseerde ope ningsavond, die gisteren in de film zaal van de universiteit werd gehou den. De heer W. de Vogel, weten schappelijk directeur van de Stich- *'n<7 „Eilm en wetenschap-universi taire film", leidde onder de titel „de taak van de regisseur bij de grote en goede speelfilm" een tweetal analyse-films in. De Engelse regisseur Basil Wright be sprak in „Critic and Odd Man Out" de opbouw van de in 1947 door Carol Reed gemaakte film „Odd Man Out". Ook zag men een samenvatting van deze film van Reed, die een van zUn beste is. James Mason speelt op boeiende wijze de rol van Johnny, die bij een mislukte overval gewond raakt en naar de haven vlucht vanwaar hy het land tracht te verlaten. Het filmverhaal is niet alleen fascinerend door de uitstekende vertolkingen waar. toe de regisseur de acteurs wist te kry- gen. maar ook door montage en geluids effecten. In „The film and the director" Inter viewt de filmjournalist Maureen Pryor een van de beste regisseurs, die er op 't ogenblik in de filmwereld zyn: David Lean. De bescheiden, maar soms ook be sluitvaardige Lean beantwoordt op pret tige wyze de vragen én toont fragmenten uit Brief Encounter, The Bridge on the River Kwai en Summer Madness. Het op hun gemak stellen van de acteurs acht U een belangryke taak van de regisseur. Na afloop was er gelegenheid met de heer De Vogel te discussiëren over de getoonde films en de interessante aspec ten, die daarin waren opgenomen. Arjos Leiden Gisteravond vergaderde de Leidse Ar jos in de Zuiderkerk. onder leiding van presidente W. Dansberg. De heer J. Berkhout hield een inleiding over de Internationale rechtsorde. Gesteld werd. dat de Verenigde Naties weliswaar vele malen hebben gefaald, maar dat er toch ook tal van positieve kanten aan hun optreden zijn verbonden. Nederland heeft als roeping een be middelende rol te spelen in het streven naar een nieuwe verhouding tussen d« •roegere koloniale landen. Er volgde een geanimeerde discussie, waarbij vooral van gedachten werd ge wisseld over de plaats van nationalistisch China in de Verenigde Naties. Na de pauze gaven A. Dronkert en W. de Vries een overzicht van de hin- en- en buitenlandse politiek. Verbouwing aan Breestraat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Ryn- land hebben het verbouwen van het pand Breestraat 55 volgens een ont werp van het architectenbureau ir M. P. Schutte opgedragen aan de firma S. A. Spruitenburg te Leiden voor een bedrag van t 159.750.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3