L--s Uw probleem is het onze „Onderweg" gaat in een nieuw gewaad op weg artv1 Kamer voor experiment in onderwijssector Aantal doopleden neemt toe in zendingsgebieden m ar\^ #cr V. Een woord voor vandaag Westermarkt" open voor Amsterdamse studenten ariv Voor Oecumenische Hulp in 1962 twee miljoen WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 ANDERZIJDS CHRISTELIJKE POLITIEK Pro/. H. Ridderbos gaat in het „Gereformeerd Weekblad" in op de rede die dr. Bruins Slot, als leider der a.r. fractie, bij de al gemene beschouwingen over de rijksbegroting in de Tweede Ka mer heeft gehouden. Hij maakte daarin enige opmerkingen over de huidige taak der christelijke politiek. „Deze zal zich meer en meer op de wereldpolitiek moeten richten", aldus dr. Bruins Slot. Wij laten nu prof. Ridderbos' vi sie hierop volgen zoals dat stond in het artikel „Opmerkelijke re de". rpWEE dingen zullen we terdege moeten bedenken. Ten eerste, dat de nieuwe oriëntatie op hetgeen dr. Bruins Slot de zich steeds meer integrerende wereld noemt geen eenvoudige zaak is. maar een gro te geestelijke inspanning en om schakeling vereist. Ik geloof zelfs, dat wij als gereformeerden er bij zonder veel moeite mee hebben. Niet alsof wij geleerd zouden heb ben slechts provinciaal te denken. Het tegengestelde is het geval. Het is een echt Calvinistische zaak te weten, dat de aarde des Heren is en dat het koningschap van Chris tus over alle dingen gant Het is ons, om zo te zeggen, met de pap lepel ingegoten. Maar de moeite ligt. dacht ik. hierin, dat de strate gie. die ons in een vroeger tijdsge wricht hetzij opgedrongen, hetzij vrijwillig, vertrouwd is geraakt, niet zonder meer overdraagbaar en toepasselijk is op de problemen, waarvoor wij thans komen te staan. De roep om meer eenheid weer klinkt niet voor niets zowel onder de gereformeerden onderling als in bredere kring. Wij beseffen steeds meer, dat wij het alleen niet af kunnen en het niet meer alleen we ten. Anderen naast ons, die men overigens niet van een te grote breedheid kan beschuldigen, begin nen het ook te beseffen.We hebben er moeite mee, want we zijn het anders gewoon geweest. Daarom ergeren we ons aan degenen, die er een vermaak in schijnen te heb ben de oude kaders te doorbreken. We hebben er dikwijls misschien ook wel gelijk in ons te ergeren. Maar we kunnen ook niet tegelijk stilstaan èn marcheren. Daarom hebben we het onbevredigende ge voel, dat de initiatieven en de vi sie. die ons in een vroegere situatie niet ontbraken, ons thans uit de hand genomen worden en gaan ont breken en dat anderen, die het vroeger „niet konden" het thans beter kunnen dan wij. Allemaal verschijnselen, die op zichzelf nog niet behoeven te wijzen op de veel beschuldigde verschraling en inzin king want die spelen m dit alles maar ten dele een rol maar veel eer het resultaat zijn van het onbe hagen, dat we de weg niet duidelijk Het is goed, aldus prof. Ridder bos, dat we ons bewust worden waar de schoen wringt, en het niet bij eindeloze zelf-beschouwin- gen en klachten laten, maar dat we met allen, die hierin met ons de weg des Heren zoeken willen, ons inspannen die te vinden. Hij vervolgt: dit. dat de wereld, ook de nieuwe zich steeds meer integrerende we reld. een zo radicaal en machtig verschijnsel is, dat de kerk slechts dan iets voor haar zal hebben te betekenen als deze kerk waarlijk kerk is. Daarom komt het er in onze tijd niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats op aan, dat de kerk weet heeft van de wereld, waarin zij leeft, maar dat zij bo venal weet heeft van zichzelf. Het zout is er voor de wereld. Maar indien het zout smakeloos gewor den is. waarmee zal het gezouten worden? Daarom wordt de interne dienst niet minder belangrijk naar mate de externe ons voor steeds nieuwe en grotere problemen stelt. Er is aan de interne dienst, op bouw, toerusting steeds meer gele gen. Dat is de diepste betekenis van de paralleliteit, waarvan dr. Bruins Slot sprak. Om het eens op een bepaald punt te concretise ren: alles verschraalt als de preek verschraalt en de paarden worden achter de wagen gespannen als de dominees het zo druk krijgen met illes, dat zij aan het ene niet meer toekomen. Wie een kerk Degeert. die levend, gewetensvol en profe tisch in deze nieuwe tijd staat, die moet voor een kerk strijden, waar zo gepreekt en gecatechiseerd wordt, dat niet slechts de wijdheid a-- Udl IUCI e wereld voor de gemeente opengaat, maar allereerst de vol heid van het evangelie. Dan zal de paralleliteit tussen wat de kerk is in Christus en wat zij moet zijn in deze nieuwe wereld, op allerlei terrein en in allerlei verbanden van samenwerking en samenleving, een levende zaak zijn. Het is allemaal niet zo eenvoudig. Maar het is wel De reden dat prof. Ridderbos zich deze „nabetrachting" over de rede van dr. Bruins Slot ver oorlooft, is het feit dat hij graag zou zien dat deze rede zou uit werken dat er op een nieuwe ma nier over deze zaak nagedacht wordt, met durf, in geloof en met begrip voor het wezen van de zaak. Hoe bereikt men de vierde mens'"? (Van een onzer verslaggevers) Enige jaren geleden hebben een paar evangelisatiepredikanten in de Gereformeerde kerken het ini tiatief genomen tot de oprichting van een nieuw orgaan, in dienst van de evangelisatie, waarmee zij de mens „met het moderne levens gevoel" hoopten te bereiken. Waar deze mens te vinden was konden ze niet precies zeggen. Op welke wijze je hem met een (veertiendaags) or gaan bereiken kon, wisten zij al even min. Wél meenden zij dat de bestaande evangelisatielectuur in de Gereformeer de kerken voor deze categorie van voor stadsmensen hiertoe niet kon dienen. De bestaande bladen spreken het best de randkerkelijken aan en hen. die nog enige notie van het christelijk geloof hebben. Men bezigt in die bladen nog teveel de kerktaal. Maar het gaat om ..de vierde mens", om de man die reeds volledig buiten de kerk is opgegroeid, die het evangelie niet kent en die er ook geen enkele be- Advertentie) <0 Ui CQ J 's morgens Beroe pin gs werk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijmegen (vac. J. Sprei» |(toez.»: H. Altena. te Apeldoorn: te Eem- nes-Buiten: B. G. A. v. d. Wiel. te Elburg: j te Schoonrewoerd: T. Langerak. te Vin- keveen; te Musselkanaal: M. Jorritsma, te Vriescheloo. Bedankt voc hoefte aan voelt om tot kennismaking te te Ermelo. komen. I Benoemd tot bijstand in het Dastoraat Hoe bereik je déze mens? De evange-1 te Ankerveen: W. H. v. d. Berg, lisatiepredikanten wisten het niet en emer. pred. daarom noemden zijn hun blad, „On derweg." In een niet-sacrale toon heelt men zich in dit blad tot de geestelijk- interesseloze mens gericht en de reac ties wijzen uit, dat dit werk geen ploe gen op rotsen was. De redacteuren van „Onderweg" zijn onderweg gebleven. Het blad is di verse malen van gewaad en formaat veranderd en de vijfde jaargang, waar mee men zaterdag start, ziet er alwéér anders uit. Van een op mooi papier uit gevoerd blad met een moderne en ver antwoorde lay-out (Bert Bouman» is men overgestapt op een orgaan in kran tenformaat, uiteraard nog even goed verzorgd maar op een heel andere ma- De oplaag is momenteel twintigdui zend. Honderdtachtig evangelisatiecom missies in de Gereformeerde kerken werken ermee. Dat wil zeggen: meer' dan zevenhonderd verspreiders gaan mee op pad. Deze verspreiders krijgen af en enkele wenken inzake de bedoeling Visa geweigerd voor congres in Z.-Afrika De plannen tot het houden van een conferentie over „de menselijke ver houdingen en contacten" in Zuid-Afrika, zullen geen doorgang kunnen vinden. De Zuidafrikaanse regering heeft ge weigerd de sprekers uit andere wereld delen visa te verlenen tot het bijwonen van de conferentie. Het congres was georganiseerd door „The South African Institute of Race Relations", in samenwerking met de universiteit van Witwatersrand. De se cretaris van binnenlandse zaken deelde mee dat de weigering tot het verlenen van visa verband hield met het feit dat premier Verwoerd het niet eens is met de opzet van de conferentie. Uniecollecte 1962 543.43; Hantumhulzei land 388.50; Jubbega 185,20; Lutten 250,-; ten 171.85; Hsrdeiwij 161,59: Randwllk 230.- Leersum 817,85; Werl 274,21: Muiden muiden 762.6: 837,10: Nieuw 35,-; GrIJpsker la comité s 28.570,47. Vorig i Overbrugging mammoetloos tijdperk (Van onze parlementsredactie) Ruim drie maanden na de aan vaarding van de mammoetwet heeft de Tweede Kamer gister avond z.h.s- een ontwerp aan genomen, dat met die wet ten nauwste verband houdt, maar nog een jaar eerder bij de Ka mer werd ingediend. Het ging hier cxm het wetsvoorstel tot het verlenen van grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs. Het verscheen in oktober 1957 en heeft dus vijf jaar oh openbare behan deling moeten wachten. Het doel van het ontwerp is wettelijke be lemmeringen weg te nemen voor het doen van onderzoekingen en experimenten, die tot verbetering van het onderwijs kunnen bijdra gen. Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van AlgesaI "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube AlgesaI bij de hand te hebben. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt AlgesaI direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U AlgesaI mderbabc Lutherse wereldzendingsraad dingsraad van de Lutherse Wereld- federatie gepubliceerde statistiek bedraagt het aantal doopleden van de Lutherse kerken in Azië, Afrika, de eilanden in de Grote Oceaan en de niet blanke gebie den in Australië en Zuid-Amerika meer dan drie miljoen in het afge lopen jaar. Het juiste aantal is 3.074.046 leden. Dit is een toename van 252.745 in drie jaar. Volgen» de directeur van het depar tement voor de zending van de Luther se Wereldfederatie hebben de luthera nen geleerd op zendingsgebied samen te werken en wel op een manier die een paar Jaar geleden nog ondenkbaar vu. Dr. Arnik Sovik, de directeur, ver klaarde dat in de helft van het aantal landen waar lutherse zendetogen^werk- zaam zijn. j Dr. Sovik sprak op de jaarlijkse bij eenkomst van de wereldzendingsraad van de Lutherse Wereldfederatie, waar 110 zendingsafgevaardigden en kerke lijke leiders aanwezig waren. „De zendingsdienst vooral moet door drongen zijn van het feit dat we in een nieuwe tijd leven", aldus dr. Sovik. „Over deze tijd en de ontwikkeling van ons werk dat hiermee samenhangt wordt druk gediscussieerd, vooral wat betreft de theologische en practische as pecten van die ontwikkeling". Dit noem de dr. Sovik een positieve ontwikkeling, omdat we nu gedwongen zijn, door dit werk, wakker te blijven. „Wij beginnen nu ook de vruchten te plukken van de opleiding van arbeiders in de jonge kerken. Toch hebben we de stad nog niet in ons werk betrokken. Dit is een zeer moeilijk terrein. Immers, wij moeten nagaan wat er in het verleden verloren ij gegaan, juist in de steden, door on voorzichtigheid en onoplettendheid. Het voorstel schrijft niets dwingend voor, het wil alleen mogelijkheden openen en het wijst daarbij in een be paalde richting. Ook de mammoetwet doet dit maar zolang die nog niet van kracht is (dat duurt nog jaren), is er geen wettelijke basis voor onderwijs experimenten. In deze leemte voorziet nu het ..vrijheidsontwerp". zoals het gisteren door enkele Kamerleden werd genoemd. De volgende experimenten worden nu om. mogelijk. Bij het l.o. zal men kinderen van de lagere school naar het kunnen laten overgaan, ook al nog niet alle klassen en het type mensen bij wie au oiad mogelijk een zekere be langstelling kan wekken. Er wordt ge regeld overleg gepleegd met andere or ganen van dit type, zoals De Open Want al bestrijden de evangelisatie bladen elkaar niet, er is toch zeer dui delijk een teveel van het goede. Al blijft het waar, dat men niet alle ca tegorieën op dezelfde wijze met lectuur te lijf kan gaan. Het denkbeeld van één groot evangelisatieblad in plaats i van het dozijn dat nu bestaat zou al- lleen reeds daarom niet te verwezen- lijken zijn. De naam van het blad zegt nog meer 'dan het boven omschrevene. Vaak wordt het evangelie voorgesteld als een tijdloze aangelegenheid. In „Onderweg" trachten de schrijvers uit te gaan van het feit dat God met de hele wereld onderweg is. ook met de kerk. Dat wordt ook uiteengezet in artike- n waar de lezer informatie krijgt /er geloof en kerk. Aan „Onderweg" werken mee de predikanten J. H. Baas (Den Haag). P. Heinen en dr. J. M. van Minnen (Utrecht), E. Pijlman en A. Vos (Was senaar). W. van Boeven (Amsterdam) en dr. K. J. Kraan (Rotterdam). Men heeft in deze nieuwe jaargang ook het lekenelement ingeschakeld. O.a. twee journalisten H. Greven. hoofdredacteur Dagblad van het Oos ten. en G. Kamphuis, NCRV zullen voortaan meewerken. Een goudmijntje is het blad niet. Al le schrijvers werken daarvoor pro deo. Daarom stelt men het op prijs als le den der kerk een persoonlijk abonne ment nemen 3.50 per jaar, Stichting Lectuurarbeid. Verkeersweg 77, Har derwijk). Dan snijdt het mes naar twee kanten: men steunt het blad en men heeft in „Onderweg" meteeh zélf iets .de vierde mens" aan te bieden. Hebe- Foudgum, c GEREF. KERKEN Beroepen te South-Gippsland Victoria, Austr.( Ref. Churches»: W. van Wijk te Hoogvliet: te Zoutkamp: F. B. Fennema te Marrum. Bedankt voor Pernis (vac. J. H. van Halsema): M. Grashoff, te Bleiswijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek onder Akkerwoude: F. Bakker, te Driebergen en P. van Zon neveld, te Bennekom. Bedankt voor Schiedam en Zutphen: M. W. Nieuwenhuijze, te Amsterdam-W. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Bisschop van Buffalo overleed in Rome De schaduw van de dood is gevallen over het rooms-katholieke concilie dat op het ogenblik in Rome bijeen is. een ziekenhuis in Rome is gisteren een zeer kortstondige ziekte overleden de 76-jarige bisschop van Buffalo i Verenigde Staten, Joseph Burke. (Advertentie) leiding kunnen worden samengebracht. Bij het v.h.m.o. zal men kunnen af wijken van het algemene leerplan, de voorgeschreven vakken en uren-aantal len. Het wordt ook mogelijk de toe latingsexamens minder doorslaggevend te maken en andere methoden van selectie te beproeven. Voorts zal men op het gymnasium a de wiskunde, op het gymnasium b het Grieks of een moderne taal en op de h.b.s. b een moderne taal als eindexamenvak kunnen laten vervallen. Mogelijk wordt ook het jrmen van scholengemeenschappen. Tenslotte zal op grond van dit wets- ïtwerp alvast met de oprichting van scholen voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) kunnen worden be- Zoals bekend zijn dit punten die ook m de mammoetwet aan de orde komen. In verband daarmee werd destijds ge weigerd het vrijheidsontwerp nog voor de mammoetwet te behandelen. Ze wilde voorkomen, dat op die wet zou worden vooruitgelopen. Hoewel het ontwerp uiteindelijk zonder tegenstemmen werd aanvaard, kwamen er vanuit de Kamer nog wel enkele bezwaren naar véren. Zo stond de heer Van Bennekom (a.r.) „uitermate huive rig" tegenover de bepaling, dat de Kroon de onderwijsraad gehoord als enige Instantie beslist of een experiment al dan niet mag worden gedaan. Een be roepsmogelijkheid ontbreekt. De a.r.- woordvoerder gaf de voorkeur aan be oordeling van de aanvragen door een onafhankelijk orgaan. Ook dr. Tilanus (cJi.) was niet enthousiast over de uitbreiding van het gezag van de Krooh ten koste van het gezag van de wet. In dit verband zei hij vooral moeite te hebben met de artikelen betreffende het toekennen van rechten aan diploma's en getuigschriften en betreffende de subsidiëring van o.a. de nieuwe schooltypen zoals de h.a.v.o.- schooL Vertrouiven Minister Cals (o.k.w.) vroeg beide sprekers vertrouwen te hebben in de objectiviteit van de overheid. Waar om. zo vroeg hij zich af. gaat men er toch vanuit dat de overheid een ver keerd vrijheidsbegrip zal hanteren? Absolute garanties voor toepassing van de wet in de zin van dit of dat Kamer lid kan geen enkele minister geven. Men moet nu kiezen tussen het vinden van iets nieuws op onderwijsgebied (zonder te weten waar de experimen ten toe leidenof het stellen van strenge wettelijke hekjes- Het is een kwestie van vertrouwen. Uiteraard zal in ruime mate overleg worden ge pleegd. In de avondvergadering trachtte de heer Van Bennekom enkele van bezwaren door amendering weg werken, hetgeen hem maar in bescheiden mate lukte. Van de tien door hem ingediende amendementen haalden er twee de eindstreep. Het voorstel om in het ontwerp uitdrukkelijk de moge lijkheid te noemen, dat ook voor hogere burgerscholen de toelatingsexamens niet meer verplicht zullen zijn, werd door minister Cals overgenomen. Vermelding verdient nog, dat de heer Van Bennekom namens de leden van de a.r.-fractle die tegen de mammoetwet hebben gestemd, meedeelde, „unaniem en con amore" aan de altvoering deze wet te zallen meewerken. Pinkstergemeenten in Canada groeiende Het ledental van de Pinkstergemeen ten in Canada is tussen 1951 en 1961 gestegen met 51 procent. Het aantal was 95.131 en is nu 143.877. Dit werd medegedeeld op de 23ste algemene ver gadering van de Pinkstergemeenten in Volgens een rapport van ds. G. R. Upton, directeur van het departement voor overzeese zending, is er een ver mindering in het aantal zendingsmensen erg zelfs dat vele zendings tekort hebben jeugd wil behouden en benaderen, en als ze daarvoor niet de geschikte men sen heeft, zullen het communisme en andere invloeden hen van de kerk af trekken. (Advertentie) Cf Co Ui n 's middags Ui CD m Wie met zijn pijnigend geweten tot God gaat, die keert terug als een jubelend metis dat is zeker. Wat dat betreft is de gelijkenis van de verloren zoon, de jongen die het er niet zo best afgebracht had in zijn leven en lichamelijk en geestelijk in de knoei was geraakt, een lerend voorbeeld. Toen hij er niet meer tegenop kon zei hij tot zichzelf: „Ik zal opstaan en tot mijn vader gaanWaarna er onmiddellijk volgt: „En hij stond op!" Dat is hetzelfde wat David bedoelt met het „Ik zeide: ik zal den Here mijn overtredingen belijden." Die woorden moeten uit het hart voortkomen. Het moeteen geen loze woorden zijn, geen gezucht over de eigen narigheid, geen schuldbelijdenis waarbij toch eigenlijk anderen de schuld krijgen en geen ge zucht over de omstandigheden die zo tegen ons zijn schuld belijdenis moet zijn wat het woord zegt: belijdenis van schuld. Werkelijk berouw over wat we zelf aan verkeerds hebben gedaan. Dat geweten dat aanklaagt moet het vrije woord heb ben en ons enige antwoord op dat beschuldigende geweten moet zijn: „God, vergeef mij en help mij." Of in de woorden van de biddende tollenaar: „God, wees mij zondaar genadig!" Zo bezien is het tot God gaan niet zo simpel. Want schuld belijden gaat een mens zo moeilijk af! Curatoren G.U. over groentijd Met het spelen van het „Io vi vat" op het carillon van de Wes tertoren in Amsterdam is gister middag het studentenhuis „Wes termarkt" officieel geopend. Dat gebeurde op een teken van prins Bernhard dat via drie studenten werd doorgegeven aan de be- speelster van het carillon, mej. R. Pieffers- Het studentenhuis „Westermarkt" is het grootste van de stichting studentenhuis vesting Amsterdam. Er zijn ka mers voor 177 Amsterdamse stu denten. Het Amsterdams Studen tencorps, dat dezer dage in op spraak is, liet bij de opening ver stek gaan. Op 3 mei 1960 sloeg burgemeester Van Hall de eerste paal voor het pand dat ontworpen is door architect P. Pais. De bouwsom (ruim een miljoen gulden» is bijeen gebracht door de centrale stich ting voor studentenhuisvesting te Leiden, het rijk en de stichting studentenhuisves ting Amsterdam. De grond waarop het tehuis is verrezen, is eigendom van de Anne Frank-stichting. In de maanden juli en augustus mag de Anne Frank stichting over de kamers in 'het studen tenhuis beschikken. Het studentenhuis „Westermarkt" is sinds het begin va colleges reeds bewoond. studenten zich zelf te kunnen zijn, in een eigen omgeving om dat dit zijns inziens a eminent belang voor hun vorming Daarom achtte hij het nieuwe studen tentehuis een zeer belangrijke aanwinst. „Het bedrijfsleven, de minister van O. K. en W. en de gemeentebesturen van Amsterdam en Frankfurt hebben dit be grepen. Daarom hebben zij meegewerkt "in de totstandkoming van dit gebouw". Hij noemde het aangrenzende Anne Frank huis, met zijn vele buitenlandse gasten van groot belang voor de studen ten omdat zij zodoende gemakkelijk c derlandse wetenschap z.i. internationaal georiënteerd dient te zijn. „Als ik bij mijn colleges Engels gebruik, kijken de stu denten wazig, als ik een zinnetje Frans spreekt, kijken zij glazig, dat moest eigenlijk niet voorkomen. Wij moeten het besef bij jonge mensen wakker maken dat zij met hun Nederlandse aard moe ten werken in Europees of internationaal verband. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer J. van Hasselt en de pen- ingmeester van de centrale stichting udentenhuisvesting mr. L. W. Sluyter- lan van Loo. Na het vertrék van de prins onthulde prof. Belinfante in de hall van het tehuis een plaquette met de beeltenis in brons van mevrouw G. Wijsmuller-Meyer, naar een ontwerp van de heer G. Brinkgreve. Mede dank zij de vele activiteiten die mevrouw Wijsmuller ondernam, kon het studentenhuis „Westermarkt" worden ge realiseerd. sche Hulp aan Kerken en Vluch telingen is 1961 een belangrijk jaar geweest. Het was voor het eerst, dat negen kerken partici peerden in het werk van de stich ting. Samen stelden zij aan geld en goederen meer dan twee mil joen gulden beschikbaar voor hulpverlening. Het jaarverslag over 1961 meldt, dat van de in dat jaar overgemaakte gelden onge veer 80 procent naar landen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika ging. Voor Europese projecten werd ruim 16 procent bestemd. Voor wat Afrika betreft viel de aan dacht in 1961 het meest op Kongo. Er gingen drie zendingen levensmiddelen naar dat land en door de hulpverlenings organisatie van de Kongolese kerken kon veel nood onder de vluchtelingen worden gelenigd, ook door het bouwen van hui zen en het opnieuw in cultuur brengen van de velden. Enige baptistenzendelin gen, die later in het jaar naar Kongo gingen, namen nog een collectie medi cijnen ter waarde van ƒ60.000,mee. Een groot deel van de geldelijke bijdra gen 183.500,—) werd gebruikt voor het opvangen van Angolese vluchtelingen. Andere bijdragen voor Afrika gingen naar Kenia (vormingscentrum». Mada gascar (proefboerderij met landbouw school). Senegal (ontwikkelingswerk en medische arbeid), Kameroen (zieken huis). Egypte („self-help" project), Ma- Het grootste deel van de Nederlandse hulp ging in 1961 naar Azië. Hoewel ei steeds naar wordt gestreefd, hulp te bie den die ook op langere termijn waarde heeft, was het in verband met rampen andere acute noodsituaties verschillende malen hoofdzakelijk om levensmiddelen te verstrekken. Zo werden gelden ge voteerd voqr de slachtoffers van over stromingen in Birma, Vietnam, op de Tanimbari-eilanden en in Oost-Pakistan. Gelden voor voedsel gingen ook naar Hongkong. Andere landen waar hulp werd geboden waren Iran. Korea, Ma- lakka, Turkije, Israël en Jordanië. Ook werd steun verleend aan de kerken Indonesië. In Europa zijn nog steeds vluchtelin gen buiten de kampen, die zich op eigen kracht plaats in de samenleving kunnen verwerven, terwijl er ook nog tal var Europese minderheidskerken zijn, waar van de leden uit de lagere inkomens groepen komen. Daarom werd hulp ge boden aan kerken in België, Italië: Span je, Portugal. Polen en Hongarije. In Oos tenrijk werden vluchtelingen geholpen en in Berlyn wérd het werk in de Neder landse gemeente gesteund. Drie eenheden van het oecumenische team dat in Grie kenland werkt, stonden in 1961 onder Nederlandse leiding. Over het algemeen heeft de hulp in natura volgens het jaarverslag va ga stichting in 1961 een grote omvang A.S.C. afwezig Na een rondgang door het geopend» studentenhuis „Westermarkt" in Amster» dam werden de deputaties van alle Am» sterdamse studentenverenigingen door de voorzitter van de stichting voor stu denten huisvesting te Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, voorgesteld aan prins Bernhard, alleen het Amsterdams studentencorps had zonder kennisgeving verstek laten gaan, hoewel het wel was uitgenodigd. Prof. Belinfante merkte hierover tot de prins op: „Het ia mis schien niet onverstandig dat het corps er niet is", waarop de prins begripvol knikte Prof. Belinfante legde bij zijn opmerking kennelijk verband met de re cente incidenten bij de ontgroening van aspirant A.S.C.-leden. Vervolgens be zichtigde de koninklijke gast het Anne Frankhuis. Groei%t\jd Het college van curatoren van de uni versiteit van Amsterdam heeft zich in zijn laatste vergadering onder andere be zig gehouden met de gebeurtenissen tij dens de jongste groentijd van het Am sterdams studenten corps. Deze bespre king gaf het college aanleiding tot de volgende verklaring: „Curatoren der universiteit i Curatoren hebben het volste vertrou wen dat de rector-magnificus. aan wie krachtens de wettelijke bepalingen de handhaving van de tucht onder de stu denten is opgedragen, de vereiste maat regelen zal weten te treffen zodra het thans in gang zijnde onderzoek zal zijn voltooid. Het staat naar het oordeel van curatoren immers vast dat door hetgeen is geschied het belang der universitaire gemeenschap ernstig is geschaad. Cura toren vertrouwen dat de betrokken stu dentenvereniging in het gebeurde aanlei ding zal vinden op korte termijn het no dige te doen om herhaling, in welke vorm ook. voorgoed onmogelijk te maken. In dit verband wensen zij daarenboven in alle duidelijkheid uit te spreken dat zu met een organisatie die onverhoopt on machtig of onwillig zou blijken in dit opzicht orde op eigen zaken te stellen, ieder contact zouden moeten verbreken. Rijk L M Van rentie roepso kering; Gere Tuinb< van I Beis I Pred Molen Der uur: 'stad Philha Flipse. Rijk; rie, 8 Vereni logisch Casii film Lake ,Het 1 A Br stratig Aula Pietf gebed. Filn Dei fferki fedwo Kon Geb solist: Dili) De di Small* genoir Opmerking van lezer: In een tele gram uit Djakarta werd dezer dagen gemeld, dat Soekarno de afbraak heeft gelast van het vroegere paleis van de gouverneur-generaal op het Bantengplein. Hierin werd het Ban- tengplein ten onrechte het vroegere Koningsplein genoemd. In werkelijk heid is dit het vroegere Waterlooplein. Het gebouw, dat afgebroken moet wor den. is het vroegere paleis van Daen- dels. dat reeds in de Nederlandse tijd departement van financiën was gewor den. Het is een lelijk donker gebouw, slechts van buiten imposant. U kunt er iets van lezen in het slot van 'net boek „Namen noemen" van dr. Alberts. Vraag: In de buurt van mijn wo ning komt een tunnel, waarvoor moet geheid worden. Na de eerste proefpaal kwamen er in mijn huis verschillen de scheuren. Binnenkort begint men pas goed met heien en ik vrees, dat er dan nog meer scheuren zullen ontstaan, waardoor mijn woning in waarde zal verminderen. Is er een schaderegeling te treffen en zo ja, welke weg moet ik bewandelen? Antwoord; Gezien het grote belang, dat hierbij op het spel staat en ge zien het feit, dat er zo sppedig mo gelijk moet worden aangetoond, dat de schade door de tunnelbouw is veroor zaakt. is het wel nodig een advocaat te nemen, die dan over een schikking onderhandelen kan. tenzij de bouwer voldoende vergoeding aanbiedt. Vraag: Een huiseigenaar heeft ver zuimd de huurverhogingen van 1957 en 1960 in rekening te brengen. Mag dit alsnog geschieden? Antwoord: Dit kan alsnog geschie den. Vraag: Als oudste zoon heb ik de verdeling van de nalatenschap van on ze moeder op me geflomen. Een van de kinderen heeft van moeder geld ge leend. Hij is wel bereid de schuld af te lossen, maar wil het geld niet bij mij, maar bij een notaris storten. Deze heeft me nu verzocht alles bij hem te brengen, opdat hij het ver deelt. Is het nu wel nodig deze kosten te maken. Antwoord: Als een van de erfgena men niet medewerkt, zal er toch een notaris aan te pas komen, hetzij vrij willig hetzij na een proces. Is de deling kunt u bij wijze Brieven, die niet voorzien zijn ran naam en adres, kunnen niet I beantwoord worden. Gehetmhou- I «Kng verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband boaden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. de erfenis eenvoudig, dan verdelingsplan opstellen en 0__ .an compromis de betrokke- Deze zal beslissen hoe het met voorstellen de schuld in verschil- huurverhoging moet. een lapje. Dan zal het kraken ver moedelijk ophouden. Vraag: Heeft de verhuurder het recht de huur te verhogen van een per ceel, waar de w.c. zich in de keuken bevindt? H« fcSSES? dat "dit JJ'btThet reedS lakooïta. DU aap daarna worden de flessen in de kelder of de 'kast gezet. Ze mogen nooit ver plaatst worden, want er komt een heel dik vel op, dat alles afsluit. Wil men de fles een andere plaats geven, dan gaat het vel los en dat mag niet. U ziet: het is zo eenvoudig als het maar kan en de bramensap smaakt heer lijk! Lezer II: Mijn vrouw heeft al bij na 40 jaar zelf bramen gezocht en in gemaakt. Bramen afwassen heeft ze nooit gedaan. Ze doet de geplukte bra men in de pan met weinig water en laat dit 15 tot 20 minuten koken, giet de bramen door een zeef in een an dere pan en kookt de z.g. bramenpit- ten nog eens even lang. Dit sap doet Reactie van op een vraag bramensap lende porties aan de erfgenamen uit te betalen. Lukt dit niet, dan is het het beste meteen maar de notaris te hulp te roepen. Vraag: Vroeger had ik stalen steun- dan vijftig jaar gedaan heb zolen, nu steunzolen van plastic. Deze met goed gevolg. De flessen laatste kraken echter enorm. Ik heb ze al in het water gelegd, maar dit helpt niets. Weet u een middel? Zijn de fles- __.i vol, dan doet u er een schoon pa- piertje op. Met de hand wordt dit om omwinden met de fles heengedraaid tegen het stof en dan zó sterk, dat dit gaat nuttigen, er een liter water op een liter sap bij kan voegen. Wij gebruiken elk jaar dezelfde flessen. A's we het sap gebruikt, hebben, maken we lezeres: Uw antwoord de flessen direct schoon en zetten ze nog weg. Voor het gebruik gaan ze eerst nog een paar dagen in een teil met water, daarna schoon maken met warm soda en weer omspoelen met schoon water, daarna uitlekken. Ver volgens gaat het sap sterk afgekoeld in de flessen, die een paar dagen open iiit te worden weggezet. Men vuile de flessen tot 1 centimeter van de bovenkant van de liefst nauwe hals. Als ze goed vol zijn. gaat een gewoon stuk papier over de hals, dat met een touwtje wordt vastgemaakt. Soms prikt mijn vrouw nog een gaatje in het papier. het inmaken mij aanleiding u uiteen tezetten hoe ik het al meer i steeds moeten goed "schoongemaakt worden en daar na met gekookt water omgespoeld. Dan worden zij omgekeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2