Derde wethouderszetel het belangrijkste punt Noordwijks raad bijeen Raad van Noordwijkerhout voor fluoridering van het drinkwater Gevolg Hillegoms van woningnood woonwagenkamp tjokvol met Hillegommers Yiskopers niet gebonden aan minimumprijzen 11 WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 TTET belangrijkste op de Noordwijksc gemeenteraadsvergadering van A J-gisteravond was wel de mededeling van de voorzitter dat het raads besluit tot instelling van een derde wethouderszetel, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Wij publiceerden dit bericht gisteren reeds. Zodra de schriftelijke bevestiging binnen is, zal binnen veertien dagen een ver gadering van de raad worden gehouden ter verkiezing van de derde wet houder. Wegens vakantie van de burgemeester presideerde wethouder G. Vogelaar de vergadering. De heer E. L. de Witt was wegens familieomstandigheden afwezig. Bij de mededelingen bleek dat Gedepu teerde Staten het raadsbesluit tot over plaatsing van de bedrijven van de firma Beuk en van de firma gebroeders Van Duin naar het terrein aan de K. Door- manstraat hadden goedgekeurd De raad had hierover enige voldoe ning, maar opgemerkt werd dat het ve nijn in de staart zat. Wat dat venijn was werd niet duidelijk, maar de voor zitter zeide lakoniek dat men proberen zou die eruit te halen. De heer Benschop had met aandacht een publikatie gelezen over Vrouwen- belangen. waarin een lans werd gebro ken voor gelijkberechtiging van de vrouw, bijvoorbeeld ten aanzien van studietoelagen. In dit verband had het hem getroffen dat Noordwijk in dit opzicht een ach tergebleven gebied was. Er geldt in on ze gemeente geen speciale regeling ter zake en de heer Benschop vroeg het college hieraan aandaoht te besteden. De wethouders betoogden, dat inder daad in Noordwijk hiervoor geen vaste regeling geldt, maar dit betekent niet dat er individueel niets wordt gedaan, integendeel. Incidenteel wordt meerma len geholpen en het kon wel eens zijn dat als men een uniforme regeling in het leven zou roepen, de resultaten voor diverse aanvragers niet gunstiger zou den zijn. Gevaarlijk Bij het punt verpachting (voor 6 jaar) van een perceel teelland aan de Van Panhuysstraat-Duinweg, zeide de heer Van Riemsdijk, meermalen de aandacht van B. en W. gevraagd te hebben voor de gevaarlijke hoek Van Panhuysstraat- Duinweg. Hopenlijk betekent dit voor stel niet dat de verbetering hiervan op de lange baan wordt geschoven. Verbetering van deze hoek betekent tevens een betere verbinding met het noordelijk deel van Noordwijk aan Zee en een ontlasting van de Quarles van Uffordstraat. Een deel van de grond )s reeds eigendom van de gemeente en als we ons best doen de rest van de be nodigde grond te verkrijgen kan dit stuk Duinweg spoedig worden verbe- Het gaat tenslotte i be- Kerstgroeten voor militairen over zee De dienst Welzijnszorg Leger, in sa menwerking met de dienst Ontwikke ling, Sport en Ontspanning der Konink lijke Marine, houdrt evenals vorige jaren een kerstgToetenaotie voor familieleden van die militairen der zee- en lamdimachit die tijdens de kerstdagen in Suriname of de Nederlandse Antillen verblijven. Tijdens een tourneer door ons land, die op 20 oktober in Den Haag begint en op 12 november in Venlo zal eindigen, worden de stemmen van meer dan vijf honderd families op de band vastgelegd, waarna van elke groet een grammo foonplaat wordt gemaakt en naar de militairen over zee wordt verzonden. De bedoeling is de?e grammofoonplaat op de Kerstdagen aan betrokkenen uit te reiken. Familieleden, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, dienen zich te vervoegen bij een plaatselijke „studio" eventueel na eerst (telefonisch) con tact te hebben opgenomen. bi verband met de terugkeer van alle militairen uit West Nieuw-Guinea vóór de kerstdagen, zullen voor cjjeze mili tairen geen groeten worden opgenomen. Maandag 5 november worden groeten opgenomen in Leiden en wel in het Jeugdhuis. Breestraat 19, tel. 30983, van 9—10.30 uur. Twaalf jaar voor havenarbeider In de zaak tegen de 42-jarige haven arbeider N. J. R., die aangeklaagd was wegens moord op zijn tweejarig zoontje, het plegen van ontucht met een veer tienjarig buurmeisje en het stichten van brand in zijn woning, sprak -de recht bank van Rotterdam vanmorgen het vonnis uit van twaalf jaar gevangenis- De rechtbank achtte de moord niet bewezen, evenmin als de opzettelijke brandstichting, maar baseerde dit von nis op de subsidair ten laste gelegde doodslag en de bewezen ontucht Bij het bepalen van de strafmaat hield de rechtbank rekening met het psychia trisch rapport dat verdachte vrij sterk verminderd toerekeningsvatbaar achtte en met de rol die zijn vrouw ln deze zaak had gespeeld door haar man en kinderen in de steek te laten en te wei geren terug te keren. Dat de man zich daarna aan drank te bulten was gegaan, werd hem als een verzwarende omstan digheid aangerekend. De officier van justitie had 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering geëist. NOORDWIJKERHOUT Woonhuis met bollenschuur Architect J. Brandt te Noordwijker hout heeft het bouwen van een woonhuis met bollenschuur voor de heer Dissel- dbrp opgedragen aan de firma Van der Kilaauw te Noordwijkerhout rekkelijk klein stpkje. De voorzitter eide dat ook de gemeente gebonden is ran de Pachtwet, dus het tijdstip waar op deze verbetering moet worden uitge voerd speelt geen rol, omdat toch een schadeloosstelling aan de pachter moet worden uitgekeerd. Overigens is de hoek al meer over zichtelijk gemaakt en de suggestie van de heer Van Riemsdijk zal in het colle ge worden bekeken. De heer De Geus merkte nog op dat het vorige college reeds een begin heeft gemaakt met aan kopen van grond. Door drukke werk zaamheden van de dienst van openbare werken is dit wat gestagneerd, maar het heeft de volle aandacht. Het zal eni ge tijd vergen dit te realiseren. Ook voerde de heer Van Riemsdijk het woord bij het voorstel tot het ver lenen van een krediet voor reconstructie van de Duindamseweg in het Langeveld. Hij bepleitte een doortrekken van deze weg tot aan de Duindamseslag en even tueel tot aan de Vogelaardreef Hierdoor komt een betere verbinding tot stand met de Langevelderslag, zodat de Duindamseweg gereserveerd kan worden voor het meer lichtere verkeer Wethouder Vogelaar zeide, dat deze opmerkingen het college uit het hart zijn gegrepen. Er zijn echter diverse moeilijkheden, onder meer met grond aankoop. Bovendien kan de dienst Open bare Werken door overbelasting hier weinig aan doen. Geprobeerd zal wor- een bureau in te schakelen dat de benodigde opmetingen verricht, waar- het college met plannen zal komen De heer De Geus zeide, dat ook het vorige college zich hiermede uitvoerig langdurig had bezig gehouden. Het is echter niet eenvoudig een oplossing te vinden omdat vele instanties (onder meer Staatsbosbeheer) hier een vinger ln de pap hebben. Aanlokkelijk Bij de rondvraag antwoordde de voor zitter allereerst op diverse vragen in de vorige vergadering gesteld. Ten aanzien van de verbetering van de straatver lichting werd medegedeeld, dat deze in De Zuid voltooid is. Ook de omgeving van de Oranjeweg is gereed. Momen teel is men bezig met het leggen van kabels bij de Emmaweg en dan komt het Zeeheldenkwartier aan de beurt. Voor Sinterklaas is Noordwijk aan Zee. wat de straatverlichting betreft, geëlectrifi- ceerd. Bij de Langevelderlaan kan helaas geen maximumsnelheid worden ïnge- voerd, omdat deze weg buiten de be bouwde kom ligt De heer Van Riems dijk wenste in deze openbare vergade ring aan te dringen op spoed bij de be handeling van de nieuwe statuten van de V.V.V. in de vergaderingen van de participanten. De gemeenteraad heeft een goed voor beeld gegeven door spoedige behande ling. Voorts informeerde hij naar de stand van zaken bij de overneming van ge meentewoningen door de bewoners. Dit bleek te stagneren in Den Haag. maar de voorzitter zeide, dat het uit eindelijke resultaat voor deze bewoners wellicht vrü aanlokkelijk zal zijn Vervolgens werden nog diverse wen sen in de aandacht van het college aan bevolen, zoals goedkoper tarief voor gas- en elektriciteit voor bejaarden, verbetering van de stroomspanning en zovoorts. Mannen vereniging De Geref. Maunenvereniging te Noord wijk aan Zee vergadert donderdagavond uur in het Verenigingsgebouw. Schaaknieuws Voor de onderlinge competitie van Damiël Noteboom werden de volgende wedstrijden gespeeld: F Hoek—J de Bock 0—1; A VeefkindW van Rooyen O—l; J van Veen—J v d Bos Vz—Vz\ A de BoerAVeenstra VtJ Mammen de Putter 01. BUTA GASKACHELS v.o. ƒ89,- D. Parlevliet Shell Gasdepot. (annex autoverhuur) PRINCESTRAAT 6A KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 4810 KATWIJK AAN DEN RIJN Sigarenrookwedstrijd In het Protestants Militair Tehuis Ml- chiel Adr. de Ruyter werd gisteravond onder auspiciën van de Ned. Vereniging an Sigarenfabrikanten een slgarenrook- edstrijd gehouden onder leiding van Bob Wallagh uit Amsterdam. Het ging n wie de langste askegel kon „kwe ken" aan zijn sigaar van 110 mm lengte. een inleidend woord van de te huisleider, de heer B. C. van der Vliet ertelde Bob Wallagh een en ander over ie omgang met sigaren, waarna de si garen en wedstrijdformulieren werden rondgedeeld. Tijdens het roken introduceerde de heer Wallagh een nieuw cijferquizspel „Strada" met een kleurrijk bord, waar- veel animo bestond. Kampioen werd de telegrafist A. W. J. v. Haaren. Er werden verrassend lange askegels gerookt en toen alle metingen van de overgebleven restanten verricht waren bieek, dat de deelnemers korporaal H. Biljouw en korporaal vliegtuigma ker B. Romijn elk met een kegel van mm de records hadden gevestigd. De deelnemer A. H. van der Aa won met 100 mm de derde prijs. Er waren in totaal tien prijswinnaars. Volgende week dinsdag wordt een soortgelijke wedstrijd gehouden in het Prot. Militair Tehuis in Leiden. Christenvrouwen Vrijdagavond om kwart voor acht ergadert de plaatselijke afdeling van ie Ned. Chr. Vrouwenbond in de zaal Rijnstraat. Hoog en laag water Donderdag 18 oktober: hoog water 6.20 n 18.39 uur: laag water 2.09 en 14.24 u. (Van een medewerker) HET woonwagenpark aan de Frederikslaan, tussen Hillegom en Lisse, is door de woonwagenbewoners altijd gemeden. Deze nomaden vonden het terrein daar bij de eenzame Veenenburgerlaan wat al te afgelegen. De sociale dienst van de gemeente Hillegom behoefde dan ook nooit grote be dragen uit te trekken voor steun aan deze zwervers. Die zochten het enkele jaren geleden veel liever in Lisse, waar het kamp aan de Broekweg weliswaar niet gerieflijk was, maar wèl dicht bij het dorp lag. Toen Lisse het kamp naar de Roversbroekpoldcr verplaatste, was ook het dorp van burgemeester De Graaf niet meer in trek als pleisterplaats. kabel is echter geen zaak van de ge meente Hillegom. maar van het Elektri citeitsbedrijf HillegomLisseSassen- heim, in de bollenstreek in de wande ling HLS genaamd. Hert merkwaardige geval doet zich nu voor, dat het Hillegomse woonwagen kamp momenteel tjokvol staat. De ge meente heeft borden moeten plaatsen waarop te lezen staat dat men de wagens of andere mobiele woongelegenheden niet achter de borden mag plaatsen. Zou men deze borden niet hebben geplaatst, dan stond nu vermoedelijk de Frederik- laan tot de spoorbaan vol met woon wagens. Of de nomaden de Frederikslaan nu plotseling wel een ideale plaats vinden? Ge treft onder deze woonwagenbewo- geen enkele vreemdeling. Het zijn dan ook geen woonwagenbewoners in de eigenlijke zin van het woord, het zijn vrijwel allemaal Hillegommers die geen schijn van kans hadden om een huis toegewezen te krijgen, maar wèl een wagen konden kopen die tot woning werd ingericht. Men treft er o.m. oude toeringcars. Hier wonen acht Jonge ge zinnen die (tot nu toe) tien kinderen hebben. Deze Hillegommers wonen hier dus niet voor hun plezier, maar de woning nood dwong hen min of meer hier staan plaats te kiezen. Er zouden er nog veel meer komen, zo vertelde ons mevr Philippo, maar het mag niet meer. Bin nenkort komt er één wagen beschik baar en daar zijn vele liefhebbers voor. Ook mevrouw Ruigrok, die „De Oase" bewoont, zou liever ergens anders wo nen. De eenzaamheid raakt haar niet zo. Ze is gewend afgelegen te wonen Ze groeide op in de Lissese Rovers broekpolder en daar zag men veel min der mensen dan hier. Kabel TN de dinsdagavond gehouden vergadering heeft de raad van Noord wijkerhout met algemene stemmen de mogelijke fluoridering van het drinkwater toegejuicht. Het gevoelen van de raad in deze zaak was door het gemeentebestuur van Noordwijk gevraagd omdat een belangrijk deel van het door het waterleidingbedrijf Noordwijk geleverde water in Noordwijkerhout wordt afgenomen. De heer De Winter (groep Duiven voorde) sprak de verwachting uit, dat door deze maatregel de prijs van het drinkwater niet zou worden verhoogd. V Voor de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter, burgemeester P M. M. van der Weijden mede, dat de secretaris, J. P. de Jong, wegens verblijf het ziekenhuis niet op deze vergade ring aanwezig kon zijn. Aan de r.k. sportvereniging VVSB werd tot wederopzeggens een sub sidie van f 500 toegezegd in de kosten huur van een gymnastiekzaal, spe ciaal voor de training van de afdeling handbal-dames. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de leden der gemeentelijke commissies was het eerste uitvoerig besproken punt der agenda. Namens de KVP-fractie sprak de heer Hogervorst zich vóór een vaste verkeers- commissie uit. Ook de overige fracties zagen bestaansrecht in een dergelijke Na 5 stemmingen en een vrije her stemming werden in de commissie be noemd de heren A. J. H. N. Blaauw, F. Y. van der Ploeg en C. P. J. Timmer KVP), P. van der Sleet (Prot. Chr. groep) en A. W. J. de Haas (groep Dui venvoorde) In afwijking van het voorstel van het gemeentebestuur werd de commissie openbare werken afgeschaft De volledige KVP-fractie inclusief de wet houders stemden tegen, waardoor met tegen 7 stemmen het voorstel werd verworpen. De hoer Blaauw (KVP) zette de mo tieven van zijn fractie uiteen. In het •erleden heeft deze commissie nogal stroef gewerkt en nu zonder deze com missie krijgt de raad een betere voor lichting dan vroeger. een opmerking van de heer Ho- gervorst (KVP), dat zijn fractie het ge wenst acht, dat 2 raadsleden in het be stuur van de R.K. woningvereniging „St. Antonius van Padua" zitting hebben, antwoordde de voorzitter, dat nog tij dens de vergadering de raad uitvoerig schriftelijkzou worden voorgelicht omtrent de structuur van deze woning- ereniging. Hij wilde er de nadruk op leggen, dat de raad in deze geen rech ten heeft. Boerderij Wassenaar Bij het agendapunt bespreking be stemming boerderij Wassenaar, sprak de heer De Winter zijn waardering uit voor eer snelle en doeltreffende wijze, waarop de vrijwillige brandweer is op getreden bij de brand van de boerderij. De heer Hogervorst vond het plan bijzonder aantrekkelijk. Indien op de plek van de boerderij een „brink" zou kunnen worden geprojecteerd en op de overige gronden een bescheiden uit breidingsplan met volkswoningbouw in meer woonlagen dan zou dit volgens hem zee rtoe te juichen zijn. De heer De Jong (KVP) vroeg of on derzoekingen in die richting niet zul len aantonen, dat het ontworpeg,-terrein voor sportbeoefening te klein zal blij ken. De heer De Winter vreesde, dat de 6 ha bouwgrond ten opzichte van de 8% ha cultuurgrond te klein zal blij ken als het juist is, dat het gemeente bestuur voornemens is tot sanering van een gedeelte der woningen langs de Zilkerduinweg over te gaan. De heer Schaap (groep Duivenvoor de) voelt niets voor een brink als cen trum van De Zilk. Hij bepleitte „een centrum met een opstal" in dienst van de eigen Zilker gemeenschap. Op vragen met betrekking tot de uit kering van de brandverzekering van boerderij Wassenaar antwoordde de voor zitter, dat hierover nog onderhandelingen met de verzekeringsmaatschappij gaande zijn en dat de raad volledig over het re sultaat daarvan zal worden ingelicht. De heer Beekman bepleitte de stich ting van een dorpshuis in het centrum van De Zilk *ls een waarlijk gemeen- schapsbevor de activiteit. Het moet met behu.p ^an het rijk mogelijk zijn de financiële zijde daarvan op te Bij de bespreking van het schetsont werp uitbreidingsplan St. Victor III en IV bepleitte de heer Duivenvoorde de handhaving van de groenstrook tussen de plannen II en III, de bouw van arbei derswoningen in meer woonlagen en de bouw van winkelpanden na overleg met de plaatselijke middenstandsver eniging. Hij verwierp de plannen met betrekking tot de bouw van een aantal bungalows aan de uiterste noordzijde van plan St. Victor IV. In dezelfde geest sprak de heer Tim mer (KVP) namens zijn fractie. De heer Beekman voegde daaraan toe, dat hij bijzonder graag een ruime groenstrook in de plannen zag opgeno men en hij vroeg de bijzondere aan dacht van de stedebouwkundigen voor opneming in de plannen van de nodige zelfstandige bejaardenwoningen. Onteigening Een voorstel tot onteigening van enige percelen grond in het uitbreidingsplan „Plan Rioolwaterzuiveringsterrein" werd zonder discussie aangenomen evenals een voorstel tot verhoging van voor schotten aan besturen van kleuterscho len en wijziging van de begroting voor 1962. Het voorstel van burgemeester en wet houders in principe mede te werken aan het geven van zwemonderwijs aan de leerlingen van de Leeuwenhorstschool voor ulo wordt unaniem aangenomen. De heer De Jong vroeg zich af of het niet te verwezenlijken is zo'n instructie- bad in Noordwijkerhout te stichten. De voorzitter betwijfelde dit. De heer Schaap sprak in dit verband over de nota, die burgemeester en wet houders de raad heeft toegezonden over het onderwijs in lichamelijke oefening in deze gemeente. Hij verzocht burge meester en wethouders na te gaan of er realiseerbare mogelijkheden zijn te ko men tot de bouw van een houten gym nastieklokaal. De voorzitter zegde de heer Schaap toe dit bijzonder moeilijke vraagstuk nog eens uitvoerig te onderzoeken. Op de vraag van de heer Beekman naar de taakverdeling in het college van burgemeester en wethouders antwoordde de voorzitter, dat in grote lijnen wet houder De Groot „openbare werken" en wethouder Janssen „sociale zaken" be heert.. Wat alle bewoners van dit kamp een groot gemis vinden is het ontbre ken van elektriciteit. De was moet met dc hand worden gedaan, men geen centrifnge een deel van ..droogwerk" laten doen. elektrische strijkijzers rijn alleen maar pronk stukken. In ,,De Oase" behoeft men zich niet zo te behelpen. Daar draait men aan de knop en men heeft licht. Maar de familie Ruigrok beschikt over een grote transformator, waarvoor ze bij na f 500 moest betalen. Deze trans formator stamt dit het ouderlijk huis in de Roversbroekpolder, waar men enkele maanden geleden de elektrici teitskabels legde en dus geen transfor mators en accu's meer nodig heeft. Slechts twee bewoners van het kamp beschikken over zo'n transformator. De rest moet zich met primitieve hulp middelen redden. Wil de gemeente er dan niet voor zor gen dat we worden aangesloten op de kabel van het elektriciteitsnet?, zo vra gen deze Hillegommers zich af. En zij wijzen erop dat de kabel op heel korte afstand ligt, nl. bij de bollenschuren van de fa. v. d. Ven. Het leggen van een Visserij golfjes Steeds meer tong komt aan de Nederlandse markt DE wetenschap omtrent de tong is de laatste vier jaar veel groter geworden. Op de conferentie van de Internationale Raad voor het Onderzoek ter Zee in Kopenhagen is dit wel duidelijk geworden. Vier jaar geleden bleek men nog maar weinig van migratie, groei en sterfte van de tong af te weten, maar nu heeft men een rapport opgesteld, dat binnenkort in druk zal verschijnen. Aan de onderzoe kingen, die tot dit rapport hebben geleid, hebben Denemarken, Engeland, Duits land, België, Frankrijk en Nederland deelgenomen. Men heeft tongen gemerkt om een eventuele trek vast te stellen. Het is nu vastgesteld dat de tong in het zuiden van de zuidelijke noordzee vrijwel niet trekt. Het water wordt er namelijk nooit kouder dan zes graden en de tong ondervindt dan ook niet de noodzaak dit gebied te ontvluchten. Anders wordt het in noordelijker stre ken. Daar is dan ook van aanzienlijk tongmigratie sprake. De tong, die aan de Deense kust paait, blijkt op de Witte Bank het juiste ogenblik af te wachten waarop de gunstige temperatuur is be reikt Dan snelt de tong snel naar da kust. Na de paartijd trekken de tongen weer naar het westen, waar ze overwin teren. Men twijfelt er momenteel aan of het sterftecijfer onder tongen wel 60 per cent is. Men meent dat dit percentage lager is. De oude gegevens betreffende de groeisnelheid acht men nu de juiste. Voor de oorlog stond Engeland boven aan de lijst van tongvissende mogendhe den. Van 1950 tot 1955 had België de lei ding. Na 1955 daalden bij alle landen de vangsten behalve bij Nederland. Sinds 1957 vangen de Nederlandse vissers bijna de helft van de tong in de Noordzee In 1961 kon men van een topjaar spre ken. Dc Nederlanders vingen toen 11,7 miljoen kilo tong met een waarde van 32 miljoen gulden. Het was zes percent van alle vis. die toen door Nederlanders was gevangen, maar in waarde liefst 29 percent Tong stond alleen bij haring ach ter. De stijging van de Nederlandse vang sten wordt veroorzaakt door de steed* sterker en moderner wordende kotrter- 'loot. Andere landen leggen zich minder op de vangst van deze vissoort toe. Wat er was In IJmuiden was de aanvoer van vis dinsdag 6795 kisten waarvan 1080 schel vis, 430 wijting, 150 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 2450 haring, 220 pilchards, 1680 makreel, 250 schol. 40 tarbot. 210 varia. stuks kabeljauw, 13.000 kilo tong. Er waren 32 schepen. In Scheven ingen was aanvoer 60 schelvis, 50 wijting, 40 gul kabeljauw, 15 koolvis, 250 haring. 100 makreel, 120 schol, 50 sardien, 15 stuks kabeljauw. 1000 kilo tong, 500 kantjes ha ring. Celsius Groot-Brittannië heeft nu de Celsius- thermometer aanvaard voor de weerbe richten van radio en televisie. Verleden jaar gebruikte men nog uitsluitend het Fahrenheitstelsel. en later werden de temperaturen eerst in Fahrenheit en daarna in Celsius opgegeven. Van 15 ok tober gaat men eerst Celsius en later Fahrenheit aangeven en ten slotte zal de Fahrenheitopgave geheel verdwijnen. Sleep De Z 404 Laura-Camiel-Annie had last van een niet voldoende afgekoelde motor. De Z 54 Cecile kwam te hulp en sleepte het schip naar Zeebrugge. De Z 785 Santa Maria heeft de Z 501 Leopold Rymonde gesleept. Dit schip had een defecte motor. De oliedruk op de motor was namelijk verminderd door het breken van de oliepomp. Gebroken Bij de Z 460 St Christoffel brak de keerkoppeling af. Het schip heeft op halve kracht de 90 mijl naar Zeebrugge kunnen afleggen. Oostduitsers Vijf Oostduitse vissers zijn van twee trawlers verdwenen, die de haven van Aberdeen waren binnengelopen om de storm te schuilen. De HLS is al eens doende geweest met dit object, al had het toen geen betrekking op de woonwagenbewoners, maar op de vijf woningen die aan het eind van de Frederikslaan staan. De kans om hier een kabel te leggen is er wel. Het Fonds Onrendabele Gebieden zou dan, evenals voor het Rovers broekpolder-project worden aan gesproken- In dit geval is het echter nodig, dat ook de belanghebbenden een deel der kosten betalen, als is er geen sprake van dat de HLS er finan cieel uitkomt. Een der bewoners van die huizen, de heer Assendelft die naast zijn eigen boerderij ook nog twee van de voormalige spoorweg buisjes bezit, wilde financieel niet bij dragen en daarop is het plan afge sprongen. HILLEGOM Beroep aangenomen Ds. J. Veenendaal, Hervormd predi kant alhier, heeft het beroep van Hervormde Gemeente van Haarlem, in de vacature van dr. G. Ph. Scheers. aan genomen. Ds. Veenendaal werd in 1921 geboren, was kandidaat in Drentha (1948), hulpprediker te Meppel (1948) er predikant te Zuidwolde (Dr.) (1949) en dient de Herv. Gemeente van Hillegom sinds 27 oktober 1957. Spreekbeurt Voor de Volle Evangelie Zending hoopt donderdag in Haven 50 de heer Zijlstra een spreekbeurt te vervullen. NOORDWIJK Villabouw Het bouwen van een villa in het Dob- belmanpank voor de heer P. vam Duin, zal worden uiitgevoerd door de firma Gebr. van Duin te NoordWijik. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Geboren: Marjolein, d v I Bey en A J Sommeiing; Balten Jan Leonard, z v B Delhaas en D Ravensbergen; Bernardus Petrus Willem, z v B C Reith en A C M Smit; Carel Rutger Bastiaan, z v S A C Begeer en K Baatrup; Petronilla Helena Birgitta. d v J L Belt en H M Reimerink. Ondertrouwd: S Kooistra, 12-6-39, Wassenaar en P H van Rhee, 15-11-41. Overleden: Wilhelmus Brekelmans, 21-1-08; Wilhelmus Jacobus Lindeman. 2-10-62. PRODUKTSCHAP VIS Begroting 1963 tekort ruim twee ton Op de begroting voor volgend jaar van het Produktschap voor Vis en Vis- prodnkten. die donderdag ter sprake komt, is uit het saldo f 210.000 nodig ter dekking van het geraamde tekort over 1963. Het geraamde saldo voor dat jaar bedraagt f 1.430.449. Bü deze schat ting is met de ontwikkeling, welke zich de laatste jaren voltrekt in de samen stelling van de vloot en dus ook ln het assortiment van de aangevoerde vis. re kening gehouden. Voor wat de aanvoer van zeevis be treft is verondersteld, dat eenzelfde hoe veelheid rondvis, als sedert 1957 jaar lijks aan de markt was, tegen een enigs zins hogere prijs zal kunnen worden verkocht Verwacht wordt dat de stij ging in de aanvoer en de opbrengst van platvis zich ook in 1963 zal voortzetten. Ten aanzien van de haringvisserij is in veronderstelde daling van de hoe veelheid gezouten haring uitdrukking gegeven aan de zich voltrekkende struc tuurwij zigingeo van de vloot. Eerste vleetlogger met verse haring Vanmorgen kwam de eerste vleetlogger met verse haring aan de Scheveningse afslag. Het was de Sch. 24 „Oceaan III" Rederij Jaczon NV met 245 kisten verse haring. Gisteren ving de Sch. 24 20 last. De verse haring was van ie kwaliteit maar zonder ijs. Zij deed f 27 tot f 32 per kist Er wordt gevist ten oosten van de Le- manbank ter hoogte van 53.20 NB en over het algemeen goed gevangen. Op onze vraag of de HLS dan niel bereid is de kabel door te trekken tot de woonwagens, zei men ons, dat men in principe niet begint aan kostbare werken waarvan vaststaat dat ze slechts een tijdelijk doel dienen. Is dat hier het geval? Inderdaad kan men stellen dat de Hillegommers die hier in woonwagens leven zeker naar het dorp zullen komen als men redelijke woningen krijgt aan geboden. Is daar een kans op? Wij me nen die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Ook in Hillegom bouwt men steeds minder goedkope woningwet woningen, omdat men geen contingent krijgt. Het ziet er niet naar uit dat de regering de woningbouwkoers zal om buigen. En daarom ziet het er naar uit, dat deze Hillegommers hier nog wel enige jaren zullen moeten wonen. KATWIJK AAN ZEE Ko-Plu-Ko gaat een expositie houden De konijnen- en pluimveevereniging „Ko-Pki-Ko" hield in hotel Riche een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer L. A. Kreft. In zijn o(pe- ninsgwoord deelde hij mede, dat op 15, 1G en 17 november a.s. een clubtentoon- stelling zal worden gehouden. Na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten werd overgegaan tot het samenstellen van een vraagprogramma. Hierna volgde de uitreiking der ere prijzen van de tafelkeuring. De uitslag luidt: Klasse A, fraaiste angora, mevr. Loe- Smit; fraaiste op 1 na: Langoor, P. Kralt; fraaiste grote rassen: VL reus, A. H. Blom: fraaiste grote rassen op 1 na: VL reis, G. Hermans; fraaiste middenrassen: H. Boezaard; fraaiste middenrassen op 1 na: zilvervos, C. Kromhout; fraaiste middenrassen op 2 na: Havana. J. Steen- voorde; fraaiste middenrassen op 3 na: Alaska, D. G. de Bruin; fraaiste kort en langh. rassen: Rex, Joh. Verhave; fraaiste tekening-rassen: Lotharinger, J. L. Bohemen; fraaiste kleine rassen: Tan, A. van der Plas; fraaiste nest: Hang oren, J. van Rossum; fraaiste nest op 1 na: Weners, J. Hus; fraaiste jeugdlid klasse B: J. de Haas. Klasse B: fraaiste: Alaska, D. G. de Bruin: fraaiste op 1 na: VI. reus, Fl. van Duijvenbode; fraaiste grote rassen: Hangoor. K. Los; fraaiste grote rassen op 1 na: Hangoor, J. van Rossum; fraai ste midden-rassen: Wener, J. Hus; fraai ste midden-rassen op 1 na: Havana, M. de Mol; fraaiste midden-rassen op 2 na: Wener. L. van der Plas; fraaiste midden rassen op 3 na: Alaska, Chr. Smeltink; fraaiste tekening-rassen: Rijnlander. P. van der Kwaak; fraaiste kleine rassen: Tan, P. Hommel en fraaiste kleurdwer- gen: Pool, P. van der Kwaak. Otto Sterman trad op Gisteravond heeft de bekende drachtskunstenaar Otto Sterman, onde auspiciën van dc afdeling culturele on1 wikkeling van de Gereformeerde Jeugd werkcommissie, in Irene zijn program ma „Ebbenhout" uitgevoerd. Otto Ster man begon met een kort fragment de opheffing van de slavernij der gers. Vervolgens vertelde hij over de inheemse bevolking van Afrika. In zijn stukken de „De pythonprieste res", „Een Afrikaanse vrouw" en „Mijn moeder" gaat het over de vrouw, die in het Afrikaanse leven een grote plaats inneemt In „Johannesburg", „Florida" en „Simple lucht zijn hart" zijn beschreven gebeurtenissen zoals die na de laatste Wereldoorlog plaats hadden in streken waar cultuur en civilisatie aanwezig heette te zijn. In deze stukken vertelde Sterman van de dingen, die de ziel van een neger beroeren en ontroeren. Ook bracht hij een negental gedichten uit Noord-Amerika. Nigeria, de Antillen, Suriname en Forto-Rico ten gehore. Dat de negers een humoristische in slag hebben, liet Otto Sterman na de pauze horen, toen hij negersprookjes en vertellingen uit Afrika en West-Indië ver telde. De leiding was in handen van ds. Pijlman. Postzegelverzamelaars „Philatelioa", afdeling Katwijk, hield gisteravond in café-restaurant „Casa Cara" haar vergadering onder leiding van voorzitter J. L. van Kempen. In zijn openingswoord heette spreker in hert bijzonder welkom enkele leden van de Katwijkse Schaakvereniging. Na af handeling van het huishoudelijk gedeel te, bracht een der bestuursleden een bijzonder groot aantal kavels onder de hamer, waaronder zeldzame exemplaren van uitstekende kwaliteit. Deze gingen tegen redelijke prijzen van de hand. De traditionele verloting leverde voor menigeen een aardige ze gel op. Tijdens deze avond werd ook onderling van zegels geruild. Van 78 uur was een groot aantal jeugdleden bijeen geweest om eveneens onderling van zegels te ruilen. Versoek van Produktschap afgewezen De minister van Landbouw en Visserij lijke in de hand werken. Het bestuur heeft een verzoek van het Produktschap voor Vis en Visprodukten afgewezen. Het bestuur van het produktschap had de bewindsman gevraagd haar de bevoegd heid te geven ook de kopers van vis op de veiling en de kopers van door een importeur geïmporteerde vb te bin den aan een minimumprijs. Het bestuur van het produktschap acht het een on gewenste situatie, dat de verkopers van vis op de vbafslag wel door een mini mumprijsregeling zijn gebonden, de kopers, dus de groot-en klein handel, niet. Deze regeling, aldus het bestuur van het produktsahap, bevredigt niet alleen het rechtsgevoel niet maar kan ook een ontduiking van de minimumprijs door middel van retourcommissies en derge- vroeg de bewindsman te willen gen het produktsahap meer bevoegd heid te willen verlenen ook de kopers op de veiling te kunnen binden aan een minimumprijs. De minister heeft het bestuur van het produktschap meegedeeld dat de erva ring leert, dat het strafbaar stellen van beide partijen, betrokken bij de over treding van een prijsvoorschrift, de kans op ontdekking en vervolging van die overtreding vrijwel geheel wegneemt. Het vaststellen van een norm zou in dat geval weinig zin meer hebben. In geval het initiatief tot overtreding van een koper uitgaat b die koper reeds mede strafbaar op grond van de algemene be palingen van het Wetboek van Straf recht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11