DE DOKTER aan 'i woord Voorbeeld van verantwoord particulier initiatief Erkende paus Johannes Oder-Neisse grens? PYJAMA'S Een 1 noord voor vandaag Oude Vier predikanten buiten platgetreden paden Zware druk op priesters in communistisch China Ckefarine.4 DINSDAG 16 OKTOBER 1962 ftEUWE 4JVDERZIJDS KOORZANG In de laatst versche nen nummers van het weekblad „De Reformatie" wijdt prof. H. J. Schilder een artikel aan de koorzang in de kerk. Omdat, vol gens prof. Schilder, deze in vele kerken, in binnen- en met name ook buitenland sinds lang in ge bruik is, terwijl hij onder in vloed van de huidige cantorij"- vernieuwing bepaalde nieuwe kansen krijgt. Prof. Schilder ver volgt: Voornaamste argument meen wel immer geweest: het gaat in de kerk om de héle ge meente, niet om een déél ervan. IK ga er niet aan tornen (integen deel, naar nog zal blijken), maar herinner er toch wel even aan dat het weer de wat „bijzondere dien sten zijn waar een gereformeerd kerkvolk soms zo grappig inconse quent kan zijn. Daar wordt nogal eens een ambtsdrager of groep ambtsdragers (bij een bevestiging, of intree) „toegezongen"; een psalmversje wordt er nog wel eens gewijzigd terwijl we toch altijd pretenderen zo trouw moge lijk de bijbeltekst te willen zingen. Om van de huwelijksdiensten nog te twijgen. Ik stél dit niet tèn voorbeeld ik heb aan deze toe- zmg-practijk zelfs als liturg nau welijks meegedaan; en zoveel ik me herinner heb ik nooit Psalm 134 2 voor en 3 na het formu liergebed in een trouwdienst laten zingen (deze al te vaste gewoonte lijkt me behalve een liturgische bokkesprong ook misbruik l. ze psalm; zie onder) maar ik stel het slechts éls voorbeeld van de inconsequentie die we soms weer zo makkelijk begaan (en nau welijks beseffen). En zo wars het gereformeerde volk doorgaans is van al die liturgische „fratsen", zo verliefd kan het soms ook weer zijn op dergelijke favoriete uitzon deringen op de regel; een dominee, die in zo'n wat bijzondere dienst géén toe-zing-versje op de koop toe geeft, is al gauw een saaie vent indien de gemeentelijke commentaar daar al bij blijft. Nu is dit „maar" toezingen, door dat de rest aan dat deel deel heeft. Wie de zaak weer „op zichzelf" zou bezien kan bijvoorbeeld wel de gelijk theoretisch verdedigen dat een koor de gemeente represen teert. dat de gemeente tot God en voor Zijn oor zingt bij monde van het koor dat het béter kan dan de gemeente als geheel. En niet al- Leen maar „theoretisch". Laat ik als persoonlijk deposito zelfs mogen opbiechten, dat ik het wel metterdaad zo heb ondergaan en beseft. Ik herinner me van bui tenlandse diensten koorzang, waar van één maal een zo „volmaakte" dat je als kerkvolk je door dat koor a.h.w. mee- en opgenomen voelde. Het was een studenten- dienst. toch reeds opvallend door het feit dat dié dienst als enige in een hele stad een vol bezette was honderden jongelui van allerhan de nationaliteit in een stampvolle stijlvolle oude kerk terwijl de liturgie tóch reeds een belangrijk aandeel van die jongeren zelf ken de (praelectuur, mededelingen, col lecten, alles door studenten). Daar zong een koor, eveneens uit de studenten-leden dier „universiteits gemeente" (kerkelijk gezien na tuurlijk een onding, maar dat laat ik nu terzijde) gevormd en zo ge schoold, dat soms een zo perfecte prestatie werd verkregen, ook tech nisch zó beheerst dat elke gedach te aan gekunsteldheid of concert- matige opzettelijkheid wegviel. Meen niet, dat de nuchterheid een moment week, toen ik onder dat zingen en vooral ook later overwoog: wat zijn onze redenaties soms toch betrekkelijk. De redene ring is: een koor neemt jóu de zang af; maar de ervaring m zo'n {eval is, dat je bij monde van dat oor veel royaler zingt dan je zelf het ooit kunt doen. De redenering is: de Heere hoort liever jouw ge brekkige stem, dan de geschoolde concertzang van een koor dat hoog stens uit een deel der gemeente bestaat (en qua koor niet eens als verzameling van gemeenteleden fungeert). Maar je ervaart zelf ook de andere kant van de medail le: dat je hart zich te royaler ge- de hele gemeente gewoonlijk dan gaat het bij bevestigingsdien sten toch wel weer heel direct om het èmbt. Dié uitzondering kan dus juist door de strikt-ambtelijke stijl van de dienst worden gemoti veerd. Maar met trouwdiensten is dat toch weer niet zo; men kan natuurlijk gaan wijzen op de „ambtelijke" taak der gehuwden, maar ik vermoed niet dat de toe zingende gemeente daar een mo ment aan denkt; en bovendien is Ps. 134 3 dan juist dat vers van de psalm waar in de beurtzang de O.T.-ische priésters aan het woord waren, het vólk zegenend. Aan dit laatste kan men natuurlijk weer de „draai" geven dat vandaag de he le gemeente een koninklijk pries terschap is geworden en dus min stens in zegenwoorden de zegen af kan bidden over een tweetal in hun midden (in het gebed doet zij dat immers ook), maar dat is in litur- gisch-psalmodisch opzicht dan ook inderdaad wel een „draai". Te meer omdat Psalm 134 2 het vers blijft waar het vólk tót de pries ter zong (Heft uwe handen naar omhoog...), en dat zingt in zo'n trouwdienst dan toch óók de ge- méénte tót de knielende echtelie- orde van de psalm zelf aanhoudt, wordt het paartje éérst als „pries ters" toegezongen, maar even la ter als „gemeente" „gezegend"; om het in toneeltermen te zeggen (en dat mag bij een „beurtzang" van Israël, wanneer die door de N.T.-ische gemeente wordt „opge voerd"): vóór het formuliergebed „speelt" de gemeente de „rol" van „gemeente" (wat ze overigens ook is. alleen maar: dan ook inclu sief het paartje), na het gebed neemt ze plotseling de „rol" aan van de „priesters", de bijzondere O.T.-ische ambtsdragers. Ge noeg hierover om staande te hou den: zo'n trouw-liturgie (dat maar al te geliefd is) is een niet onver makelijk stuk inconsequentie om het bij dit woord te laten. Prof. Schilder oppert de ge dachte om als men dan wil toe zingen en beurt-zingen, het maar wat royaler te doen. De gedach te, de vraag tenminsteis heuse koorzang dan zo uit den boze? IK geloof, dat het ook op dit punt weer goed is ons te reali seren waarom we de dingen doen zoals we ze doen. Want wie nu wil, die kan wel degelijk wat afdingen ,g breekt d koorzang i ilmaaktè" dat koor mag lenen. Kort om, waar de redenering is, dat de gemeenschapsoefening schade lijdt door het fragmentarisch karakter van een koor (slechts een deel der Semeente), is de ervaring somtijds at die gemeenschapsoefening veel reëler kan zijn. Bovendien, over betrekkelijkheid gesproken: is het een tekort in ge meenschapsoefening bij de geloofs belijdenis wanneer de dominee al léén de twaalf artikelen spreekt? Zo is ónze praktijk. Terwijl in an dere gemeenschappen, en ook in die buitenlandse kerken, de prak tijk is dat de hele gemeente het apostolicum meezegt (het „Onze Vader" dikwijls ook). Bij het zin gen zeggen wij: allemaal met eigen mond niet alleen de domi nee (stel je voor!; wellicht zingt hij juist niet mee om zijn stem te sparen). ook niet i fout omdat een deel zingt zonder dege zaak lemaal met eigen mond (dat ge beurt ook) maar eveneens alle maal bij monde van het kóór. An derzijds, bij belijdenis en gebed („Onze Vader") zeggen wij: domi nee alleen en hij pro omnibus, als aller mond; maar dón zeggen zij op hun beurt: iedereen met eigen mond. Daarbij laat ik ingewikkelder fi guren als beurtzang van koor en ge meente (waar dus het koor niet meer als mond der gemeente op treedt en dus liturgisch een ander geval wordt geschapen) en binding van het gebed aan vaste teksten (in Duitsland b.v. praktisch alleen formuliergebeden, uit een grote voorraad te kiezen) buiten beschou wing. Ik wil slechts weer een voor beeld geven van de betrekkelijk heid der overwegingen die aan on ze liturgische praktijken voor een goed deel ten grondslag liggen. Hoewel dit dus een subjectieve en een buitenlandse ervaring is, weerlegt prof. Schilder bij voor baat elke aanval hierop door te stellen dat nooit iemand heeft be weerd dat de manier toaarop iets zich beleven laat, van geen be lang is voor de beoordeling van het totaal van een bepaalde zaak, en door het feit te memoreren dat er in de kerkenorde beloofd is dat de buitenlandse kerken niet verworpen zullen worden om an dere gewoonten. Intussen gaat het ons nu niet om het buitenland, maar om de vraag: wanneer dus een en ander zo „be trekkelijk" en „middelmatig" is, waarom dan per se gedaan zoals we doen? En waarom zijn bepaal de zaken van liturgie en prediking en eredienst toch wel degelijk méér dan „middelmatig", nl. ter dege zaak van principe? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zierikzee <vac. C. Beze- ler): A. Sjollema, te Well en Ammer- zoden; te Stavoren: M. Jorritsma, te Vrieschelo; te Boven-Hardinxveld: H. A. Bemmel. te Leerbroek. Aangenomen naar Oosterbeek (vac. J Poort) (toez.): J. Overduin. te Balk; naar Haarlem-Noord (vac. wijlen dr. G. Ph. Scheers): J. Veenendaal, te Hillegom. Bedankt voor Emmen: A. Sjollema. te Well en Ammerzoden en Zierikzee; voor Driel (toez.): G. J. Hintzbergen. te Zwijndrecht; voor Egmond aan Zee: J. Vertmrg, te Didam. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Zaandam: A. J. Kret, schoolpdstor te GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonebeek (bij accl.) (vac. G. Hengeveld): H. Lijesen, te Krimpen aan de IJssel; te Oosterend (vac. C. J. Wolhuis): F. B. Fennema, kand. te Marrum: te Andijk: G. F. Hajer, te Beilen; te Elim: J. D. Dijkstra, kand. te Deventer. Bedankt voor Ens (NOP.): G. A. Wes- terveld, te Dussen (N.-Br.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht: M. C. Tanis, te Barendrecht. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Helpman (2e pred.pl W G. de Vries, te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vineland (Ont. Can.): A. Vergunst, te Rotterdam-C. Bedankt voor Wageningen en Rhenen: L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Loenen a.d. Vecht: B. Toes, te Kinderdijk. „De Blije Werelt" officieel open (Van een onzer verslaggeefsters) Hoewel reeds enkele maanden officieus in gebrufk zowel voor conferenties als voor de zoge naamde „gezinsweken", is het hotel en congrescentrum „De Blije Werelt" te Lunteren, thans officieel geopend. Deze plechtig heid werd gistermiddag, door mr. Y- Scholten, staatssecretaris van o. k. en w. verricht. Het ontwerp van het gebouw' is van de Rot terdamse architect de heer H. van Hunnik. Het initiatief berust Door overhandiging van de ma quette van „De Blije Werelt" aan ds. J. van Krimpen (links) opende mr. Y. Scholten (rechts) officieel het conferentieoord te Lunteren. bij de Stichting Steun Evange lisch Herstel en Opbouw. Met de overhandiging van de maquette in het gebouw aan de gereformeerde predikant ds. J. M. van Krimpen, secre taris van de stichting, verklaarde mr. Scholten het centrum voor geopend. Hij "aarde dat de overheid altijd zeer verheugd is als er mensen zijn die het élan en de verbeeldingskracht bezitten door particulier initiatief iets tot stand te brengen. Mede door ds. Van Krimpen, de man die met commerciële middelen een ideëel doel bereikt, is dit oord, zonder overheidssteun, dus een waar voorbeeld van particulier initiatief, tot stand gekomen. De stichting Steun Evangelisch Herstel Opbouw is in 1952 opgericht, na de Jeugdhaven Rotterdam tot voorganger gehad te hebben. Was het eerst alleen de bedoeling door middel van o.a. jeugd honken de zogenaamde asfaltjeugd op te vangen, nu heeft het werkterrein zich zo uitgebreid dat men met „De Blije Werelt" al twee conferentie- en recreatieoorden bezit. Het eerste „De Wijde Wereld" staat i Otterlo. Retraite Men wil vooral, naast natuurlijk de conferenties, jaarvergaderingen en kader- ssen, de mogelijkheid bieden tot re traite; vooral voor geestelijke bezinning verdieping van de mens. Overwerkte zakenlieden, zowel als vermoeide huis- •ouwen, kunnen hier nieuwe geestelijke lichamelijke krachten opdoen. „De Blije Werelt" bevat naast een con greszaal en kamer voor commissieverga deringen, een hotelgebouw met 45 ka- een groot restaurant en een bar. Het centrum ligt in Lunterense bossen heeft 5,5 ha eigen wandelterrein. Mr. Scholten formuleerde de opzet van het centrum als volgt: „De Blije Werelt" wil de mogelijkheid bieden de vraag te be antwoorden waarin het ware geluk van het leven te vinden". Pools persbericht baart opzien in Bonn De Westduitse ambassadeur bij het Vaticaan, Van Scherpenberg, heeft het Vaticaanse staatssecre tariaat vandaag verzocht om op heldering over berichten in de Poolse pers dat paus Johannes partij heeft gekozen in de pre caire kwestie van de Oder-Neisse linie. In een officiële verklaring Advertentie van de ambassade wordt 'gezegd dat aartsbisschop-Angelo del'Ac- qua Van. het staatesecr&tariaat heeft toegezegd binnenkort com mentaar te' zullen geven op deze kwestie, die in Bonn veel opzien heeft gebaard. Volgens de Poolse persberichten heeft de paus tijdens een speciale audiëntie voor Poolse bisschoppen gesproken „de gebieden in het westen BOEKENHOEK Hoe verzorgen wij onze hond?, door G. van Herwaarden. Vierde druk. herzien en bijgewerkt door dr. E. J. Voute. Uit gave N.V. Kosmos, Amsterdam. Eten met plezier, een boek over kin dervoeding, door dr. Benjamin Speek en dr. Miriam E. Lowenberg. Bewerkt en ingeleid door Ph. H. Fiedeldij. Dep. Uitgave Contact, Amsterdam. Orale anti-conceptie, geboorteregeling in nieuwe vorm, door dr. L. I. Swaab. Uitgave Bigot Van Rossum N.V., Blaricum. Negerstudente op „blank" college Een negermeisje heeft gisteren als eer ste van haar ras de lessen gevolgd aar het Patrick Henry college te Martins ville. waarop tot dusverre alleen maar blanke studenten toegelaten waren. Er deden zich geen incidenten of wan ordelijkheden voor en de 17 jaar oude Ruth Adams verklaarde, dat alles uitste kend gegaan was. Haar blanke klasgeno ten hadden de gehele dag geen woord tegen haar gezegd, Nat. socialisten voor regeling van het Joodse vraagstuk Eenheid van alle blanken, de „alge hele en absolute geografische scheiding van de rassen" en de uitvoering van een „internationale rechtvaardige eindrege- ling van het Joodse vraagstuk", dit zyn de doelstellingen van de „Wereldunie van nationaal-socialisten", die onlangs door de Britse nationaal-socialistische lei der Colin Jordan en zijn Amerikaanse geestverwant George Lincoln Rockwell zijn geformuleerd. dat Jordan tot negen maanden gevan genisstraf was veroordeeld. Met drie an deren was hij schuldig bevonden aan overtreding van de wet op de openbare orde, in verband met de politieke organi satie „spearhead". Blijkens het programma zal de „We reldunie" streven naar de algehele vernie tiging van „het internationale Joodse communistische en zionistische apparaat van verraad en ondermijning". Voorts acht de unie zich geroepen tot bescher ming van het arische ras, de westerse beschaving en de particuliere eigendom Een vereiste voor het lidmaatschap van de unie is dat men Adolf Hitler als gees telijk leider erkent, aldus het program van Jordan en Rockwell. elke woensdag Jüngensmarki van ijzersterke, „wol- warme" keperflanel. U kunt het wassen zo Jg vaak u wilt - de kleur li blijft fris. Fijne royale *|t| pasvorm. In leuke rui- ten en effen kleuren. J§ Speciaal verlaagde fjij j. M. prijs leeftijd 4 jaar 495 met kleine stijging per maat b.r. 12 Jaar 6.95 Hoe komt een mens van een slecht geweten af? Een vraag die voor wie weet hoevelen klemmend iszo klemmend dat men er 's nachts van wakker ligt. Die zo'n pijn doet dat men het wel kan uitschreeuwen. Een vraag die alle blijheid en alle geluk opslokt als een onweerswolk het zonlicht. En dan geeft David in zijn psalm een oplossing: „Ik zeide: ik zal den Here mijn overtredingen belijden, en Gij vergaaft de schuld mijner zonde." Met als gevolg dat het slot van zijn lied is: Jubelt allen, gij oprechten van hart." Is dat nu de oplossing? Is het nu werkelijk zo simpel? Heel concreet: kan een mens van een slecht geweten afkomen door zijn handen te vouwen, zijn ogen te sluiten en in zijn monoloog alles op te biechten aan God? Antwoord: ja, zo simpel is het inderdaad! Want dit is het wonder: dat dat opbiechten, die monoloog, geen alleenspraak blijft maar dat God antwoordt. Neen, niet zoals een mens antwoordt niet met menselijke stem en niet met menselijke woorden. Gelukkig niet! Gods macht gaat veel verder. God is des mensen schepper en Hij is bij machte de mens te herscheppen. Voor dat geweten dat u aanklaagt, voor dat slechte hart kan Hij een nieuw hart geven, een hart dat vol is van blijdschap en dankbaarheid. Hij kan een mens van u maken die opnieuw gelukkig durft te zijn. (Advertentie) (Advertentie) f KUYPER U proeft de moutwijn Arnhemse ivijhavond in nieuwe stijl (Van onze correspondente) Een hervormde wijkgemeente in Arnhem, die niet langer te vreden was met de wijze waarop haar wijkavonden waren opgezet nog minder met de geringe be langstelling die de gemeenteleden opbrachten, heeft ervaren dat het lang niet schadelijk is te breken met tradities en radicale ideeën te vestigen- De bedoelde Arnhem se wijkgemeente heeft dat gedaan en op de eerste de beste avond waarop de „nieuwe stijl" werd geïntroduceerd, een uitverkocht huis gehad. Men wist met de op komst geen raad. Wat had men gedaan? In de eerste plaats vastgesteld, dat de bijl gezet moest worden in "de tamme wijkavonöorganisa- tie-oude-stijl en In de tweede plaats be paald dat het voortaan anders moest gaan. Hoe anders bleek in gebouw De Rank, achter de Rijnbrug in Arnhem. Daar zagen de belangstellende (in dit geval nieuwsgierige) gemeenteleden vier predikanten voorin de zaal. Vier predi kanten op een gemeen-teavond eer beetje veel vonden ze het wel, maar niel bijzonder. Het bijzondere stak in de werk zaamheden van de'vier predikanten. De vooraarde van hun medewerking aan hët programma was deze kèer anders dan anders te zijn. Elke predikant een lutherse, een gereformeerde en twee her vormden moest zich hier laten zien van een kant die de mensen niet kenden. Zo liet een predikant uit Velp zijn stem horen zoals weinigen hem kenden: hij zong een kwartier lang. De predikant van de organiserende wijkgemeente haalde •akantieherinneringen op bij kleurendia's ■n een derde droeg voor. Klapstuk van de avond: het „optreden" van snelteke naar en kunstsohilder-van-reputatiie ds. Ger Foeken, die karikaturen tekende van aantal aanwezigen. De tekenende dominee had tekentijd gekregen in de pauze, maar die duurde naar het oordeel n de mensen veel te kort. Ze stonden de rij om te worden uitgetekend en ze iren duidelijk teleurgesteld toen hef programma na de pauze door de voor dragende predikant moest worden gevuld. wijkgemeente die deze avond had belegd, had door een stunt de mensen willen trekken. Maar in het achterhoofd men de gedachte, dat de gemeente leden in een ongedwongen sfeer zich bc- ouden thuisvoelen en toeschietelijker in het gesprek zouden zijn. Dat is ook gelukt. De mensen bleven langer na dan anders. En de consequenties van deze avond: men heeft ds. Foeken gevraagd apart nog een avond als karikaturist zit ting te houden ont alle teleurgestelde portret-kandidaten op de korrel te kun nen nemen. Hü overweegt het te doen. „Want het is heel wel mogelijk dat dit de vorm van gemeenteavonden is die wij zoeken." Deze gebieden, die ten oosten van de zogenaamde Oder-Neisse linie liggen, be hoorden tot 1945 tot het Duitse rijk en werden door dè grote vier in Potsdam onder Pools bewind geplaatst. Bonn staat op het standpunt dat de Oder-Neisse linie niet erkend kan worden zolang er geen definitief vredesverdrag is gesloten. Uittreksels van een verslag van het bureau van Stefan kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, zijn gepubliceerd door de Poolse pers en door verscheidene communistische dagbladen in het westen. Het verslag van deze audiëntie van kranten voorzien van het taar dat de opmerking van de paus „een slag was voor het Westduitse revanchis- De Poolse bisschoppen hopen naar ver luidt dat het Vaticaans concilie zal be sluiten tot een nieuwe indeling van de bisdommen in Polen, opdat zij ook de voormalige Duitse gebiedén omvatten. Hierdoor zou hun positie ten opzichte van het Poolse regime ongetwijfeld ker worden. De Poolse sectie van de persdienst het Vaticaans concilie heeft intu bekend gemaakt dat zij geen verslag heeft gepubliceerd van de bewuste audi ëntie. Dit verslag werd opgesteld door het secretariaat van de Poolse kardinaal, dat voor enkele copieën zonder toestem ming officieel papier van de persdienst heeft gebruikt, aldus de Poolse sectie. Kardinaal Tien in vraaggesprek: Scholten, acht de instelling van een speciaal departement voor de recreatie niet noodzakelijk, omdat verschillende departementen zoals verkeer en water-' staat, landbouw, sociale zaken, volks huisvesting en bouwnijverheid maatre gelen moeten treffen die het vlak van de recreatie raken. De staatssecretaris zei dit op een gisteren in Lochem gehou den persbijeenkomst. Het zou volgens hem fataal zijn wan neer bijvoorbeeld O.K. en W. de natuur bescherming en de recreatie van elkaar zouden scheiden. Dit heeft men vroe ger wel gedaan, maar nu ziet men juist de noodzaak mensen toe te laten tot bepaalde gebieden. (Advertentie) Thomas Kardinaal Tien, de enige' Chinese kardinaal van de R.K. kerk, zegt, dat de fysieke en morele druk, die de Chinese communisten op de priesters uitoefenen de menselijke verbeeldingskracht te boven gaan. De kardinaal, die in verband met het oecumenische concilie te Rome ver blijft, sprak woorden van lof voor die priesters die de communisten weer staan hebben. Voor diegenen onder hen. die onder de druk bezweken zijn, had hii woorden van deelneming. rP 72 ipo- oiHe kardinaal, and verliet om elders genezing te zoeken, kon in 1949 a!s gevolg van de Chinese verovering niet terugkeren. Hij resideert thans te Taipeh op For mosa, waarhij apostolisch administra teur is. In de kerkelijke registers staat hij ingeschreven als „de aartsbisschop van Peking, die niet op zijn post kan terugkeren." Kardinaal Tien verklaarde in vraaggesprek, dat voor tische verovering van China ongeveer 5000 priesters in het land waren. De helft daarvan waren missionarissen. „De meesten hunner zijn sindsdien ge- 1 1948 als gevolg vlucht", diegenen, schaarse ei hij, „en wij hebben over die gebleven zijn, slechts en onvolledige rapporten". „Vaderlandse kerk" Sommigen zijn bezweken onder de communistische pressie en zijn toege treden tot Pekings „vaderlandse kerk", die een beperkte herderlijke taak mag vervullen. „Wij geven er de voorkeur aan hen leden van de lijdende kerk te noemen. Wij weten dat 30 priesters deze kerke lijke vorm aanvaard hebben". „De mannen, die wij in China achtergelaten hebben om de communistische hprden het hoofd te bieden zijn onder de be dreigingen nog beter geworden. Wij zijn trots op hen". Het is bekend, dat minstens zes hun ner in gevangenschap zuchten. Informa tie over de overigen verstrekte de kar dinaal niet. Hij zei, dat in grote steden als Pe king en Sjanghai nog enkele kerken open zijn. Dit is slechts uiterlijk ver toon. „Hun deuren zijn geopend ten be hoeve van buitenlandse bezoekers. Maar wij weten dat onze plaatselijke paro chianen de kans met beide handen aangrijpen". Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen In één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuvr ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. „Vragen op mcdlscli gebied zenden aan de redactie van ons blad niel linksboven op de envelops „Medische rubriek". Antwoord op vrngen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen die biervoor minder geschikt z'ijn worden per brief beantwoord." Peek&Cloppenburg De sub-commissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft in een rapport felle kritiek geleverd op een Amerikaanse diplomaat uit wiens zaak de fouten van het departement van buitenlandse zaken duidelijk blijken. Het rapport handelt over William Wie- land. een ambtenaar van de Amerikaanse buitenlandse dienst, die een specialist op het gebied van Latijns-Amerika en het Caraibische gebied was in de tijd toen Fidel Castro in Cuba naar de macht greep. Hij behoort thans tot de leiding gevende figuren van het administratieve bureau van het departement van buiten landse zaken. Volgens het rapport is Wieland in 1941 zonder dat informaties naar hem werden ingewonnen bij het departement in dienst getreden. Naderhand ontpopte hij zich a!s een vurig pleitbezorger ------ Castro. Fidel Vraag: Wat zijn spieren? eigenlijke vlees van liet lichaam wordt ge vormd door de spieren. Daarnaast bezit het lichaam ook op verschillende plaatsen vet, dat dus niet tot de spieren behoort. Zowel het vlees als het vet beschermt het geraamte en inwendige organen te gen uitwendige invloeden. Ook de bloedvaten en de zenuwen worden op de meeste plaatsen door de spieren beschermd, omdat de bloedvaten en de zenuwen in het algemeen in of tussen de spieren De spier is opgebouwd uit spierbundels, die elk eer vele spiercellen bevatten; langgerekte cellen, iet een kern in het midden, die de eigenschap be zitten Samen te trekken wanneer ze door een ze nuwprikkel daartoe wórden aangezet. Aan de bei de uiteinden gaat de spier over in een pees. De cellen van de pees hebben echter niet de moge lijkheid om zich samen te trekken. De pezen zijn over het algemeen met de botten vastgegroeid. Wan neer de spier geprikkeld wordt trekt deze zich sa men, wat tot gevolg heeft dat de botten, waar de spierpezen aan bevestigd zijn, naar elkaar toe wor den getrokken. Het doel van de spieren is hier mede bekendgemaakt; ze dragen zorg voor de bewegingen. De prikkel tot samentrekking ontvangt de spier via een zenuwbaan vanuit dc hersenen. Naast deze willekeurige spieren kennen we ook on willekeurige spieren. Dit zijn spieren die niet op onze wil reageren, en dus geen prikkels ontvangen van de hersenen. Zij reguleren zich zelf, zoals bij voorbeeld de hartspier of de spieren van maag en Vraag: Wat is jicht? Jicht is een ziekte, die gepaard gaat met meest al in de nacht optredende hevige pijnen in de voet, voornamelijk in het gewricht van de grote teen. Er treedt plaatselijk zwelling en roodheid op. De aanvallen kunnen elkaar snel opvolgen, doch soms kan de tussenperiode ook wel eens enige maanden tot jaren bedragen. Ook andere gewrichten kunnen op den duur mee gaan doen, zoals heup- en hand gewrichten. De oorzaak van jicht berust op een afzetting van urinezure zouten uit het bloed in de gewrichten en omliggende weke delen. Door ophoping van deze zouten kunnen de jichtknobbels ontstaan, die zeer pijnlijk zijn en soms open kunnen gaan, waardoor moeilijk te genezen zweren de ziekte verergeren. Uiteindelijk kunnen misvormingen der gewrichten .optreden. De ziekte is veelal erfelijk en treedt voor namelijk op bij mannen op middelbare leeftijd. Bij de behandeling is het dieet het belangrijk ste. De voeding moet eiwitarm zijn, geen dierlijke organen. Ook moet weinig alcohol, koffie,' thee, cho colade, erwten, bonen, spinazie, en havermout ge bruikt worden. De aangedane gewrichten moeten warm ingepakt worden en hoogliggeq. Medicamen teus wordt colchicine gegeven. Vraag; Is het werken in hevig lawaai voor de gezondheid schadelijk? Hoe hoger het peil van de ontwikkeling hoe meer lawaai er gemaakt wordt. Het lawaai is in onze Westerse maatschappij geleidelijk aan zo alom ver spreid en intens geworden, dat het tot een me- disch-sociaal probleem is geworden. Als maat voor de geluidsintensiteit wordt de „phon" gebruikt. Hierin zit verwerkt de energie en de toonhoogte, dit omdat voor zeer hoge en zeer lage tonen er meer energie aangewend moet wor-, den om in onze oren dezelfde geluidsintensiteit té veroorzaken. hinderlijk beschouwd; de omstandigheden der het wordt waargenomen zijn van grote bete kenis. Vooral de instelling ten opzichte van de oor zaak van het lawaai is een belangrijk punt. Be vriende herrie is namelijk vrijwel nooit storend, terwijl vijandelijk lawaai reeds bij kleine intensi- teit storend kan werken. De tweede intensiteit ligt tussen 65 en 90 phon. Hierbij ontstaan wel reacties, zoals vaatvernau- wing met daarbij behorend bleek worden, verho ging van de druk in de bloedvaten. Wanneer de persoon veel wordt blootgesteld aan deze geluids intensiteit zou er op de duur door de vaatvernau- wingen blijvende invloeden op hart en vaatstelsel kunnen optreden. Wanneer, tenslotte, de geluidsintensiteit boven de 90 phon komt, zoals op scheepswerven, in de tex tielindustrie, en op vele andere plaatsen, dan tre den behalve psychische verschijnselen, blijvende beschadigingen van het binnenoor op, die tot vo' ledige doofheid kunnen leiden. Bijzonder hevig 1» waai en explosies kunnen zelfs verlammingen ve^ oorzaken die tot de dood aanleiding kunnen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2