Warme ontvangst voor Vlamingen Walen brachten Hitlergroet hi een donie fc# Eierenroetvoetzoekers etc. Vice-president van Hongarije uitgestoten Conflict hield prins Rainier niet van het voetbalveld Morgen schot op de maan Toekomstige dreiging nu al punt van overleg Vakbondsleiders vallen Hugh Gaitskell af Adenauer drie dagen naar de Ver. Staten Vijf jaar huisarrest voor Zuidafrikaanse vrouw Schijndood :r I<K J MAANDAG 15 OKTOBER 1962 TN Brussel waren gisteren uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge- troffen. De straten rondom de grote boulevards waren door de rijkswacht, waarvan 4.000 man in reserve werd gehouden, met Spaanse ruiters afgezet. De Brusselse politie was geheel voor deze dag gemobiliseerd. Dit verhinderde niet, dat de eerste incidenten al begonnen toen de eerste Vlaamse groepen op de Anspachlaan het Beursgebouw naderden. Hier hadden tientallen burgemeesters van Vlaamse gemeenten en andere autoriteiten op het bordes plaats genomen om de stoet gade te slaan. Franstalige tegenbetogers be groetten de optocht met kreten als „Bruxelles Frangais" en het zingen van de „Marseillaise", waarbij een aantal Walen met uit gestrekte hand de „Hitlergroet" brachten. Bij het over en weer schreeuwen bleef het echter niet. Een regen van rotte eieren, voetzoekers, donder bussen, flesjes inkt, pakken roet, flesjes mayonaise, mos terd en groene zeep daalde op de betogers neer. Een straatgevecht op grote schaal dreigde te ontstaan, dat met de grootste moeite door de ordedienst van de betoging en de politie, waar nodig bijge staan door de gewapende rijkswacht, kon worden voor komen. Het kwam nu tot een heftig handgemeen tussen kleine groepen, waarbij aan beide kanten vele rake klap pen werden uitgedeeld. VUURWERK Terwijl het geluid van ambulances zich nengde In het gejoel en gefluit van be ogen en tegenmanifestanten en het >ntploffen van het overigens lang niet iltjjd onschuldig vuurwerk, trok de stoet :(j het met vertraging verder. „Al vloog de boel in spaanderen, wij jisen Vlaams in Vlaanderen", luidde een van de honderden spandoeken die wer den meegedragen. De slagzinnen onder streepten het doel van de betoging: de eis tot proportionele vertegenwoordiging van Vlamingen en Walen in het parle ment (500.000 Vlamingen zijn door de hirtdige wijze van verkiezingen niet ver tegenwoordigd), „vernederlandsing" van het bedrijfsleven in Vlaanderen, een wer kelijke afbakening van de grens tussen het Frans en het Nederlands, verzet tegen inbreuken op de culturele onschendbaar heid van Vlaanderen en gelijkwaardige behandeling van de Vlamingen «eL GEWONDEN De orde by het Beursgebouw werd pas hersteld, nadat enkele tegenbetogers by een vry hevige ontploffing werden ge wond. De explosie werd veroorzaakt door een met kruit gevulde bus, die uit de stoet werd teruggeworpen naar de con- Eén persbureau in Indonesië President Soekarno heeft gistermid dag gezegd, dat Indonesië aan het ein de van dit jaar slechts een enkel rege ringspersbureau moet hebben. Soekarno sprak ter gelegenheid van de formele overname van Antara. Hij zei te verwachten, dat het andere pers bureau, Pia, zal worden samengesmol ten met Antara ,,voor de eerste haan in het nieuwe jaar kraait". Op een bijeenkomst van regerings functionarissen en leidinggevende per ionen van de beide persbureaus zei hij: ■Antara moet het werktuig nemen tegen contrarevolutionaire ele menten en deze verpletteren. Indonesië moet één persbureau hebben, dat vrij Is van de dreiging van contra-revolu tionaire of liberale invloeden". tra-manifestanten. Gewapende rijkswacht veegde hierna de straten rondom het Beursgebouw schoon. Elders langs de route zetten de scher mutselingen zich voort. „Keer terug naar uw dorp" werd op vele plaatsen de Vlaamse betogers op borden aangeraden. „Antwerpen hoofdstad" was een van de slagzinnen, die Vlamingen uit de ha venstad meevoerden. Enkele tegenbeto gers slaagden er in een der Vlaamse Leeuwenvlaggen te veroveren, die zij verscheurden en op de grond vertrapten. Dit leidde nieuwe vechtpartijen in, waar bij de stokken van de aanplakborden als wapens dienden. VERDREVEN Een aantal ruiten sneuvelde. De politie kon met grote moeite een automobilist ontzetten, die in de menigte was vastge raakt en wiens wagen omver was ge gooid. Een tegenbetogen die een hand granaat in zijn zak had. werd. gearres teerd. Ruim drie uur duurde het vo<— bijtrekken van de stoet. De grote lanen in het centrum v Brussel boden daarna een aanblik, of een ware veldslag was geleverd. TUssen stukken hout lagen naast glasscherven, vertrapte aanplakborden en gescheurde pamfletten half verpletterde ongeboren kuikentjes uit de half-uitgebroede eieren, waarmee, de betogers elkaar hadden be stookt. De politie en de rijkswacht had den nog enige uren werk om de orde in de stad te handhaven. Rijkswacht te paard en manschappen met geweer in aanslag, met op de achtergrond de waterkanonnen, dreven vechtenden en tegenbetogers uit de binnenstad. 19362 De Hongaarse vice-president Gy- orgy Marosan (de man die er prat op ging in 1956 de Russische troepen te hulp te hebben geroepen om de opstand in zijn land té onderdrukken) ontheven van al zijn functies in regering en partij. Het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij, waarin Marosan de functies van secretaris en lid van het politbureau vervulde, be schuldigde de uitgestotene van „frac- tionisme" en schending van de partij discipline. Marosan, die bestemd was om pre sident Istvan Dobi op te volgen, had zelf in een document de beschuldiging geuit, dat een kliek zijn positie had ondermijnd en tevens verklaard, dat de partij te kort schoot in collectief leiderschap. Hierop reageerde het centrale comi té met te zeggen, dat deze opmerkin gen getuigden van de ijdelheid en ver waandheid van Marosan. Marosan zal wegens zijn verdien sten" wel pensioen krijgen. Met zijn verwijdering is de zuivering van rege- rings en partijgelederen waarschijnlijk voltooid. De val van Marosan kwam onverwachts. Hii stond namelijk be kend als fel antistalinist Het centrale comité nam dan ook aan. dat hij der het stalinistische regime van kosi onrechtvaardigheden heeft moeten ondergaan, waardoor hij in spanning was komen te verkeren. Gisteren was er in Frankrijk noch in Monaco iets te merken van de conflictsituatie, die vrijdag nacht was ontstaan toen de Fran se douane begon met het contro leren van alle auto's die het dwergstaatje verlieten. Zondag middag waren er alleen nog maar twee Franse motoragenten in de weer met het nazien van autopa pieren in een straat bjj de grens van Monaco. Het dreigement van de Franse PTT om brieven voor Monaco als bestemd voor het buitenland te beschouwen, wat dubbele portheffing zou betekenen, is nog niet uitgevoerd, zodat er van het belastiagconflict maar weinig is te merken. Prinses Rainier en prinses Gra- cia genoten dan ook opgewekt van een voetbalwedstrijd tussen Monaco en Gre noble. De Monegaskische ploeg (bijna geheel uit Fransen bestaande) won d strijd. De Prins had zaterdag voor Radio Mon te Carlo (voor 85 procent eigendom van 4e Franse staat; de zendmast staat op Frans gebied) verklaard, dat Monaco Seen gevaar voor Frankrijk oplevert en at het alleen maar vraagt met rust te worden gelaten om in welvaart te kun nen leven. Hij zei ook. dat Monaco zich onmoge lijk bij het Franse belastingstelsel kan aanpassen. Hij gewaagde tevens van te genvoorstellen. „Wij zijn van mening niet verder te kunnen gaan dan wat hierin wordt voorgesteld, zonder ernstig gevaar voor onze economie in de toe komst." De prins achtte het onwaar schijnlijk dat Frankrijk zal weigeren de besprekingen over de belastingheffing te heropenen. India„Agressor terugdrijven" De crisis in het Chinees-Indische grensgeschil kan nog veel ernstiger worden als de Indische troepen hun nieuwe opdracht het verdrijven van de Chinese troepen uit het grensgebied letterlijk zullen gaan uitvoeren. De Indische legercommandanten zijn na besprekingen op het ministerie van de fensie naar hun hoofdkwartieren ver trokken. China heeft opnieuw geprotesteerd tegen de schending van het „territo riale luchtruim" door Indische vlieg tuigen. China is van plan zijn troepen macht aan de grens aanzienlijk uit te breiden, indien de „agressie" van In dia blijft voortduren. Premier Nehroe heeft een beroep ge daan op het Indische volk om zich op offeringen te getroosten teneinde de Chinese communistische troepen de grens te verdrijven. Overigens is het de laatste dagen rustig geweest aan de grens. Sinds woensdag zijn er geen gevechten i geweest. Morgen zullen de V.S. opnieuw een poging ondernemen een onbemand ruimtevaartuig van het type Ranger op de maan te doen landen. Twee vorige pogingen zijn mislukt. Als de poging met succes wordt bekroond, zal de Ranger (5) drie dagen later de maanoppervlakte bereiken. Het maanvaartuig, dat in het kader van het Apollo-project wordt gelanceerd, zal door een raket op een hoogte van omstreeks 160 kilometer in een baan om de aarde worden gebracht. Wan neer de Ranger 5 zich boven Afrika bevindt, moet een nieuwe „stoot" van de raketmotoren de ruimtecabine naar de omstreeks 386.400 kilometer verder gelegen maan brengen. Het maanvaar tuig bestaat uit twee delen, n.l. een cabine met televisieapparatuur, die beelden naar de aarde zal zenden tot het moment, dat de cabine op het maanoppervlak te pletter slaat, en een kleinere capsule. El Sallal, de premier van Jemen, werd uitbundig toegejuicht door de bevolking van de hoofdstad San'a, toen hij een tocht door de straten maakte. De man, die de regering van de Imam Badr omverwierp, werd door de enthousiaste menigte op de schouders gehesen. Schroder in V.S. over Berlijn In verband met de te ver wachten nieuwe moeilijkheden rond Berlijn in de eerste weken van november wordt het bezoek van minister Schroder aan de V.S. als zeer belangrijk gekwali ficeerd. De Westduitse minister is zijn besprekingen met minister Rusk inmiddels begonnen. Een der problemen was, welke de westelijke reactie moet zijn in dien de Oostduitse regering er op blijft staan, dat gewone diploma tieke visa worden gebruikt om al het burgerverkeer van West- Duitsland naar West-Berlijn te controleren. De Russen zijn weliswaar verant woordelijk voor de controle, maar in de praktijk stempelen de Oostduit sers de reisdocumenten af. Als de Oostduitsers werkelijk moeilijkheden zouden willen, dan is een luchtbrug naar Berlijn altijd een mogelijkheid, maar de Amerikanen hebben al door laten schemeren, dat zij hiervan geen gebruik zullen maken, omdat alle verkeer vrij plaats moet kunnen Velen zijn ervan overtuigd, dat de moeilijkheden aanstaande zijn. Ulbricht heeft weliswaar op een vergadering van het centrale comité van de partij slechts één regel aan Berlijn gewijd (het lang verbeide vredesverdrag), de activiteiten van de Sowjetunie rondom de Berlijnse kwestie duiden op spanning. Minister Gromiko heeft in New York verklaard, dat het Westen op zijn beurt in West- Berlijn aan de muur een grensbewa king in moet stellen om incidenten te 3 Nederlanders in Denemarken gearresteerd De kapitein, eerste stuurman en mz chinist van de 500 ton metende kust vaarder Kars uit Groningen zijn giste ren in Kopenhagen gearresteerd, ver dacht van een grootscheepse smokkela rij van sigaretten, whisky en cognac. De drie Nederlanders ontkennen, maar volgens de politie is het bewijs materiaal tegen hen overweldigend, sinds vijf Deense medeplichtigen enkele dagen tevoren gearresteerd werden. De Kars, die regelmatig stukgoederen tussen Kopenhagen en havens in het Middellandse zeegebied vervoert, werd reeds enige tijd in het oog gehouden. De gearresteerde Denen, aldus de po litie, brachten de sigaretten en de ster ke drank met een snelboot naar de v?s- te wal. Zij ontmoetten de Kars daar voor in de Oeresund bij Kopenhagen. De politie vermoedt, dat op deze wij ze 500.000 sigaretten en 3.400 flessen cognac en whisky Denemarken binnen gesmokkeld zijn. Ongeveer 50.000 siga retten zijn in beslag genomen. Vijf soldaten en meisje in auto omgekomen Vijf Amerikaanse soldaten en een Duits meisje zijn zaterdagavond in de vlammen van hun brandende auto om gekomen, nadat hun wagen in de nabij heid van Aschaffenburg (West-Duits- land) in botsing was gekomen met een Duitse vrachtauto. Volgens de Westduitse politie was de auto van de Amerikanen door een stop licht op een kruispunt heengereden en op de vrachtwagen gebotst. I Premier De Quay en mevrouw De Quay zijn gisteren aanwezig ge weest bij de doop van hun zes weken oude kleindochter in de roomskatholieke kerk van „De Heilige Fami lie" in Langley (Zuid- Engel and). Het kind is de dochter van hun zoon, R. De Quay, die nu vier maanden in op leiding is bij een Britse firma. R Het officiële Russische militaire orgaan be weert, dat de Sowjet unie het eerste land was dat raketten in het ge vecht heeft gebruikt. Dat was in 1939, toen gevechtsvliegtuigen ra ketten afvuurden op Ja panse toestellen tijdens de strijd in Mongolië. Er was zaterdag een kleine aanwijzing, dat Monaco zich in zijn beiastingstrijd met Frankrijk op het ergste voorbereidt. Het kleine houten wachthuisje voor het paleis is vervangen door een stenen huisje. In het lijstje „In me- moriam" in de kleine advertentierubriek van de Times stond zater dag: „Harold van En geland in de strijd gevallen bij het verde digen van zijn land te gen de invaller, 14 ok tober 1066". Dit is de da tum van de slag bij Hastings, waar Willem de Veroveraar en zijn Normandiërs de Britten versloegen en Engeland veroverden. Uit niets viel af te leiden wie de ad vertentie in de Times had betaald. Een Italiaanse leer ling zakte voor zijn exa men en de politie arres teerde zijn twee lera ren. Deze leraren waren schurken met lange straflijsten, die les ga ven in het stelen van auto's. De politie wist een van de oud-leerlin gen, die zijn lessen ken nelijk niet goed geleerd had, te arresteren. I Onder de verbouwe reerde blikken van haar jonge leerlingen bracht een onderwijzeres op Formosa dezer dagen een kind van zeven pond ter wereld. Zij stond voor de klas toen zij plotseling barensweeën kreeg. Gelukkig duurde de bevalling, waarbij de onderwijzeres het zon der hulp moest stellen, slechts tien minuten. I Een jonge vtouw ont dekte na de behandeling door een Engelse tand arts, dat zij alle tanden en kiezen kwijt was. Het bleek dat de tand arts haar verwisseld had met een patiënte, die inderdaad bij een grondige schoonmaak 29 tanden en kiezen kwijt moest. Zij echter had alleen maar haar tan den willen laten na zien.... Zij heeft een „aanmerkelijke schade vergoeding" gekregen. Nota De Sowjetunie heeft zaterdag aan En geland, Frankrijk en de V.S. nota's doen toekomen met betrekking tot de Berlijnse muur. De tekst van deze no ta is niet bekend, maar men ver moedt dat dit een antwoord is op de westelijke nota van 25 september na de Russische weigering vier-mogendheden- besprekingen te houden. Burgemeester Brandt heeft gisteren verklaard, er niet aan te twijfelen, dat in geval van een oostelijke aanval op West-Berlijn de Oostberlijners hun wes telijke broeders te hulp zullen snellen. Zijn voorstel een referendum in West- Berlijn te houden over het al of niet handhaven van geallieerde troepen, ver kreeg de steun van president Kennedy's adviseur voor de nationale veiligheid, McGeorge Bundy, die dit voorstel op bouwend noemde. Ook Bundy legde de nadruk op het gelang van de besprekin- Schroder aanstaande bezoek v Kennedy. het V erkiezingszege twijfelachtig Terwijl de Britse premier Mac- millan vol vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien nu zijn partij, de Conservatieven, hem zo mas saal steun heeft toegezegd, kampt Labourleider Gaitskell nog steeds met allerlei interne moeilijkheden. Was het vroeger de linker-vleugel van de partij die zijn beleid kriti seerde, nu zijn het de machtige vakbondsleiders van de rechter vleugel, die het niet eens zijn met hun voorman. Gaitskell ziet zich nu geconfron teerd met een openlijke revolte door deze machtige partij-veteranen, die menen dat Engeland zich moet aan sluiten bij de Euromarkt. Onenig heid bij Labour is niets nieuws, maar deze keer komt het verzet uit hoek, waarin Gaitskells trouwste vrienden van vroeger thuishoren. De vakbondsleiders menen, dat het Euromarktbeleid van Gaitskell al leen toetreding op de meest strikte voorwaarden grote risico's inhoudt voor zowel de partij als het land. En geland kan buiten Europa niet op wel vaart hopen en zij zijn er van overtuigd dat de volgende verkiezingen in het te ken van de toetreding tot de Euro- markt zullen staan. Een negatieve an- ti-marktpolitiek zou, naar hun mening, geen overwinning opleveren. Ray Gunter uit Wales, lid van dc nationale executieve van Labour er voorzitter van een vakbond van spoor wegarbeiders, wist zich kennelijk ver zekerd van de steun van andere vak bondsleiders. toen hij zei, dat het bui ten de Euromarkt blijven van Enge land het eind van de Britse grootheid zou betekenen. Hij zei verder: „Het zou wel een gro te ironie zijn indien de grootste demo cratische socialistische partij ter we reld zo verwikkeld zou raken in de on middellijke problemen van de gemeen schappelijke markt en in de partij-voor delen, dat zij geheel en al ongevoelig zou blijven voor het historische drama dat zich thans in de wereld afspeelt." Ter afsluiting van het jaarcongres van de Conservatieve partij in Llan dudno heeft premier Macmillan een re de gehouden waarin hij opnieuw beloof de, dat Engeland zal blijven streven naar bevredigende regelingen voor het Gemenebest en de E.V.A. Macmillan verklaarde, dat Europa een groeiend li chaam is en dat. als Engeland wacht, het wel eens te laat zou kunnen_ zijn. Binnen de gemeenschap i invloed groot c Hij zei, dat Engeland moet deelne- len aan de vorming van een politie ke unie. Hij verwierp de beschuldiging an Gaitskell, dat Engeland zou ver- -allen tot een Texas of Californië, om- at er geen sprake van kan zijn dat Engeland een regeling wordt opgedron gen, die niet in overeenstemming is met de Engelse tradities en behoeften. De secretaresse van de nationale federatie van Zuidafrikaanse vrou wen, de 57-jarige mevrouw Helen Joseph, is door de Zuidafrikaanse regering vjjf jaar huisarrest opge legd. Mevrouw Joseph heeft veel kritiek geoefend op de rassenpoli tiek van de Zuidafrikaanse rege ring. Het huisarrest werd opgelegd door de minister van justitie. Vorster, op grond van de Sabotagewet. Mevr. Jo seph mag haar huis tussen half zeven 's avonds en half zeven 's morgens niet verlaten en moet zich dagelijks bij de politie melden, uitgezonderd op open bare feestdagen, dan moet zij in huis Kernproef op grote hoogte uitgesteld Wegens slecht weer is de kernproef die de V.S. vandaag op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan zouden nemen, 24 uur uitgesteld. Het was de bedoeling het kernwapen op 50 tot 65 km hoogte tot ontploffing te brengen. Volgens de Amerikaanse ge. leerden kan een dergelijke proef niet de natuurlijke stralingsgordels om de aarde verstoren, zoals enkele maanden gele den door een kernexplosie op 400 km hoogte is gebeurd. Storm in de V.S. eist 18 levens Drijfnatte steden aan de Amerikaan se westkust baadden gisteren in zonne schijn na de ergste regenstorm die Ca lifornië sinds 1904 gekend heeft. Er voor miljoenen dollars schade aanL richt en 18 mensen zijn om het leven gekomen. De bewoners van de kustgebieden be gonnen zich uit de modder te werken en hun huizen te herstellen. Wegarbei- ders waren bezig de wegen schoon te maken van omgevallen bomen en puin. De stad Oakland waar door aardver schuivingen twee kinderen gedood wer den en huizen op de heuvels vernield, geraakte uit haar isolement. Het gehe le gebied om de stad is tot rampgebied verklaard. Nieuwe president Wereldbank Er is een nieuwe voorzitter van de Wereldbank gekozen. Dit hebben zegs lieden in Washington meegedeeld. Naar verluidt is het George D. Woods, een prominente bankier uit New York. Woods zou de opvolger worden van Eugene R. Black, die aftreedt als pre- De Verenigde Staten mogen de direc teur van de bank die officieel Inter nationale bank voor wederopbouw en ontwikkeling heet aanwijzen omdat de Verenigde Staten de voornaamste geldschieter is. De kandidaat moet ech ter door de commissarissen die de tach tig aangesloten landen vertegenwoordi gen, worden bekrachtigd. De 498 ton metende Nederlandse kust vaarder „Lies" uit Rotterdam is vanmor gen vroeg tijdens een dichte mist in het Kiel-kanaal in aanvaring gekomen met het Britse schip „Baltic Express" (2.941 toni. De „Lies" liep aan bakboordzijde scha de op aan davits en boordlichten. Begin van dit jaar kwam de aan reeds eerder door de Zuidafri kaanse regering getroffen maatregelen tegen mevr. Joseph. Zij had tot dan toe vijf jaar lang Johannesburg niet mogen verlaten. Na het opheffen van dit verbod begon zij onmiddellijk op nieuw Afrikanen te bezoeken die naar afgelegen streken waren verbannen. Minister Vorster heeft zaterdag te vens alle bijeenkomsten verboden waar op de vrijlating van de voormalige lei der van het Afrikaanse Nationale con gres. Nelson Mandela, wordt geëist. Mandela wordt beschuldigd van ophit sing en zal vandaag terechtstaan. Aan- vankelijk zou dit in Johannesburg ge beuren, maar uit veiligheidsoogpunt ls op het laatste ogenblik besloten het pro ces te houden in Pretoria. Een van de advocaten van Mandela. Joe Slovo, mag op grond van de wet op de onderdrukking van het commu nisme Johannesburg niet verlaten en kan dus niet in het proces optreden. Mandela is een volgeling van Nobel prijswinnaar Albert Loetoeli. Hij orga niseerde vorig jaar een staking door geheel het land uit protest tegen de apartheidspolitiek van Verwoerd. Hij slaagde er anderhalf jaar lang in de politie te ontlopen, maar werd in augustus gearresteerd. Vrijdag werd hem door minister Vorster verboden voor een periode van vijf jaar bijeen komsten bij te wonen. (Van correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal begin november een ontmoeting hebben met president Kennedy. Hij wordt op 7 no vember in Washington verwacht en zal drie dagen blijven. ..Problemen van gemeenschappelijk belang" zullen wor den besproken, aldus de officiële be kendmaking in Bonn. Daartoe behoren in ieder geval aldus politieke krin gen de latente Berlijnse crisis (die naar de voorspellingen van premier Chroesjtsjef begin november waar acuut zal worden), de Duitse kwestie in gro ter verband, de aansluiting van Enge land bij de Europese gemeenschap en de militaire bijdrage van West-Duits- land aan de N.A.V.O. (meer geld en troepen, alsmede eventuele deel neming van Westduitse eenheden aan de defensie van Berlijn, allemaal zaken Bonn niets voelt). Cubaans schip beschoten Een niet-geldentificeerd vaartuig heeft vrijdagavond ter hoogte van Havanna een Cubaanse patrouilleboot aangevallen en tot zinken gebracht. Van de vier op varenden van de patrouilleboot werden twee gewonden opgepikt door het aan vallende schip, dat hen op het nabijge legen Britse eiland Cay Sal afzette. Van daar werden de gewonden, van wie er een ernstig aan toe was, gisteravond per vliegtuig naar Miami in Florida over gebracht voor behandeling van hun schotwonden. Volgens een van de gewonden waren de twee opvarenden van de patrouille boot naar de Cubaanse kust gezwom- Inmiddels zijn zes mannen met een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht van het eiland Cay Sal naar Miami ge. bracht. Er zouden aanwijzingen zijn. dat zij de bemanning vormden van het schip dat de Cubaanse patrouilleboot tot zin ken heeft gebracht. Tien Oostduitsers vonden vrijheid Tien Oostduitsers hebben gisteren via drie prikkeldraadversperringen de weg naar het vrije West-Berlijn gevonden. De groep stond onder leiding van twee mannen, die nauwelijks drie we ken geleden zelf naar het westen ontko men waren. De route die zij gekozen hebben is geheim gehouden. De bei de mannen, die drie weken geleden ge vlucht waren, hadden besloten terug te gaan om hun vrienden te helpen naar het westen te ontkomen. In de loop van zaterdag hadden zij in een huis van een vriend een gesprek met drie oud-collega's, twee meisjes en twee echtparen. Alle negen verklaarden zich bereid de vluchtpoging te wagen. Een van de ongehuwde mannen van de groep werd het lange wachten op een gunstig moment te erg. Hij besloot terug te gaan. De overigen passeerden ongedeerd de gevaarlijke zone. Vooral een van de meisjes was ge lukkig. Haar ouders waren veertien maanden geleden, kort nadat de com munisten de muur begonnen te bou wen, naar het westen gevlucht. Zij werd toen bij die vluchtpoging betrapt en tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. 1026. Het verschil tussen leven en dood is niet altijd even dui delijk. Dat klinkt mysterieus, Heeft de uitdrogingstoestand slechts enkele weken geduurd, dan kan het beerdiertje reeds na 10 mi- de hand houdt, wekt. Is het organisme vraag blijkt niet te beantwoorden, slotte de schUndood in omdat we aan de stof zelf niet kun- dood is overgegaan e zien of zij al dan niet leven in rn werkeiyke het organls- leven kan worden zlcb draagt. Bij dieren lijkt de vraag gebracht. De tydsduur van de schyn- :zig is ge- dood kan wel 10 tot 15 jaar bedra- of nog leven makkelijk dit is maar schijn. In de eerste plaats kunnen zich aller lei grensgevallen voordoen ook bij de mens maar in de twee de plaats gedragen sommige dieren zich wat dit be treft ai net als de graankorrels. Een typisch voorbeeld hiervan insect TOCH IS HET ZO! hiermee is het maxi mum wel zo onge veer bereikt. Der- geiyke verschijnse len van schyn- dood treffen we niet alleen aan bU de beerdiertjes en raderdiertjes, maar eveneens by grote re dieren zoals In secten of slakken. ;ekomen, dat een in het water duidelijk als levende waakte, hoewel het diertje on- diertjes gedragen. Verdampt nu het der normale omstandigheden slechts water, dan droogt het beerdiertje een korte tyd leeft. Iets der- uit, krimpt ineen en verschrompelt gelijks overkwam een slak, beho- tot een deeltje organische stof, rend tot de soorten die zich geheel waarin geen leven meer te beken- in het slakkenhuisje kunnen terug- nen is. Leeft hei nu, of leeft het trekken, waarna de opening door niet? We kunnen daar werkelijk een plat schildje hermetisch wordt woord op geven, tenzij afgesloten. Jarenlang kunnen dez het water te hulp roepen. Dan dieren in schijnbaar verdroogde toe- het diertje onder een mi- stand bewaard worden, om door een toevallige bevochtiging weer tot leven te komen, tot verwondering en verbazing van de verzamelaars. kan «roscoop zien opzwellen, het neemt de oorspronkelijke vorm weer het wordt doorzichtig, steekt pootjes uit, kortom na een kort ver blijf In een vochtige omgeving We kunnen kruipt het diertje weer vrolijk rond, geen afscheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5