Terugkeer PvdA in 1963: mislukking huidig bewind In A.R. Partij ..groeistuipen", geen afbraakverschijnselen Vakbeweging heeft geen taak in de onderneming Baby gestikt Aard van huidziekte wordt onderzocht Tenminste al 90 patiënten Bondsdag Chr. Geref. mannen Zowel Sallal als Hassan vragen VN erkenning DE GROTE MUITERIJ BOUNTY ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 Dr. Berghuis tot A.R. convent: (Van onze parlcmentsrcdactie) IAE voorzitter van de A.R. Partij, dr. W. P. Berghuis, meent, dat als het LJ in 1963 eventueel de kant uit zou gaan van een hernieuwde deelname van de socialisten aan de regering en dus in feite het eerste na-oorlogse bewind zonder PvdA na vier jaar zou eindigen, dit in wezen zou wijzen op een politieke mislukking van het regeren-zonder-socialisten en op een bijzondere en wellicht onevenredige versterking van de positie van de P.v.d.A. Dr. Berghuis zei dit vanmorgen in de rede, waarmee hij in het Utrechtse „Esplanade" het najaarsconvent van zijn partij opende. Aarze lend bleek hij ook te staan tegenover een opnieuw samengaan met de libe ralen in '63. Daarentegen achtte hij een blijvende samenwerking christelijke partijen „uiteraard gelijk is" van grote betekenis. Over het optreden van het kabinet-De Quay oordeelde dr. Berghuis gunstig. Door het gebeurde van de laatste jaren is volgens hem de belangstelling van de burger voor de politiek toegenomen. Het beleid van dit kabinet-zonder-socialisten is met moeilijkheden gepaard gegaan. Die dat i r ieder van hen mo- af i te voor een groot deel onvermijdelijk. „Maar wanneer men thans, nu de stof wolken wat zijn opgetrokken, het resul taat van het beleid van drie jaren over ziet, moet men constateren, dat de rege ring een aantal aanvankelijk vreesaan jagende politieke knelpunten, zoals voet- Dam-urn cc g 309 (Eerste publicatie) Van onderstaand probleem is de eindstand overbekend. De winst voor wit voert langs de weg van de scher pe regel. De fraaie aanvangsstand is verklaarbaar door de laatste zet van wit 2621, waarna zwart antwoord de met 3136. Wit is aan zet en wint. baltoto. kinderbijslag. Mammoetwet en in een later stadium het dramatische punt Nieuw-Guinea, heeft afgedaan en over leefde", aldus dr. Berghuis, die tevens concludeerde, dat de regering de hoofd lijnen van haar beleid in redelijke mate heeft weten waar te maken. Dit kan z.i. niet anders dan tot de er kenning leiden, dat het kabinet-De Quay een belangrijke prestatie heeft geleverd en veel waardevols voor land en volk tot stand heeft gebracht. Sterke oppo sitie van buitenaf en van binnenuit beeft het in het besef van zijn overheid antwoordelijkheid weten te weers En dat het zeer belangrijke beslissingen voor zijn verantwoording heeft willen nemen, dwingt respect af. Vervolgens kwam dr. Berghuis tot politiek oordeel over de huidige rege ringsconstellatie. nl. het samengaan de drie christelijke partijen met de libe ralen. Het belangrijkste achtte hij, dat K.V.P., A.R. en C.H.U. het in het alge mene beleid goed met elkaar hebben kunnen vinden, ondanks het feit, dat over sommige knelpunten duidelijke meningsverschillen tussen hen zijn ge weest. Een blijvend samengaan va drie christelijke partijen zal als richtlijn op lange termijn moeten worden gezien. Dft is een element van grote be tekenis in het totaalbeeld van de Neder landse politiek. En dit vergt van deze drie partijen, dat zij in sterke mate met elkaar rekening houden. „Er is", aldus spreker, „in de laatste iets gegroeid, dat niet gemakkelijk en ongestraft mee: gedaan kan worden gemaakt". V.V.D. Zwart: 8, 9. 11. 12, 15. 18, 19, 22, 24, 28, 36. Wit: 21. 33, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 48, 50. Schituk-vrutiy 309 Het probleem van de Noor J. Grande had als opgave, wit speelt en geeft mat in drie zetten. De stand was, wit: Ka5, Dc7, Td5, Ld6 en e6, pi h2 en h3; zwart: Ke4, Dfl, Tc2 en gl, Lel en h5, Pa2, pi b7, c3. d3, f2, f5, f6, g2 en g6. Oplossing: 1. Le6—c8! (Dreigt 2. Dc7—e7t)-, 1 Ke4xd5; 2. Dc7—c4*!. Kd5xc4; 3. Lc8e6 mat. De diverse bij varianten zijn gemakkelijk te vinden. Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. plantaardig voedsel uit de moestuin, 2. uitstalling, 3. staal, 4. het geheel der nalaten schap, 5. betrekking waarin zaken of personen tot elkander staan, 6. dia lect. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen, twee plaats namen in de provincie Noord-B'abant. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. s, 2. ets. 3. steel. 4. genegen, 5. voornemen, 6. Steenbergen, 7. ver bergen, 8. voordat, 9. regel, 10. een, 11. n. Verticaal: 1. STEENBERGEN. Over het aamengaan met de V.V.D. uitte dr. Berghuis zich minder geest driftig. „Wij hebben", zo zei hij, „niet steeds goed geweten waar wij met de liberalen politiek aan toe waren" zou z.L een gevolg kunnen zijn geweest van het feit, dat het beeld van de libe rale partij vertroebeld werd door (kortweg genoemd) „het element van de Telegraaf-lezers". Deze vertroebe ling heeft soms ook in het samengaan met de liberalen in regeringsverband doorgewerkt. De wijze waarop bijv. het befaamde defensie-debat in Eerste Kaïner de liberalen zich tegen over hun geestverwante minister heb ben opgesteld, heeft een ieder, zowel regeringspartij als oppositie, aan schrikken gebracht (hoe men over het beleid van cle minister in de zaak-Van der Putten ook mócht oordelen) „Wellicht", zo vervolgde de A R.P.- voorzitter, „is over een jaar het politieke oeeld van de V.V.D. duidelijker op dit ogenblik nog het geval is, waarbij ik moet toegeven, dat zij, naar het zich lanzien, bezig is zich op dit punt op- v op te stellen. Het effect daarv. tn algemeen nationaal-politiek be- Voor veel van wat de liberale bewinds lieden in het kabinet hebben gepresteerd, had dr. Berghuis waardering. Wat een man als minister Korthals in het belang van de betrekkingen met de West heeft gedaan, is z.i. van vérstrekkende politie ke betekenis. Er is echter ook kritiek. Minister Toxopeus' regeling van de amb tenarensalarissen (die overigens kabine politiek was» was voor velen moeilijk plaatsen In de sociale structuur van deze regering. En het benoemingsbeleid de bewindsman van binnenlandse zaken heeft in sommige gevallen nogal wat op zien gebaard en politiek gerechtvaardigd verzet opgeroepen (N.O.-polder). huis vast, dat er in de laatste paar jaren ons doen nogal onstuimige dingen zijn gebeurd" (kabinetscrisis december N.-Guinea-beleid). Hij zei er res pect voor te hebben, dat in eigen kring ongerustheid bestaat over het welzijn van de partij. Wat hem op zijn beurt weleens verontrust is. hoe soms oordelen Gods geestverwanten worden uitgeroepen. .vier concrete beleid men het op (on getwijfeld belangrijke) punten niet eens Door de gebeurtenissen van de laatste jaren is men in a.r. kring wat schrik achtig geworden. ..En dan werkt dat eenmaal ook door op punten, waar op daarvoor in feite geen enkele aan leiding bestaat, zoals bijv. ten aanzien het niet-terugkeren van bepaalde Kamerkandidaten". Al deze dingen wenste dr. Berghuis allerminst voor kennisgeving aan te nemen. „Ze grijpen nij en de anderen die erin betrokken rijn soms nogal aan", zo verklaarde hij. %Maar op de vraag of hij door dit alles bezorgd en pessimistisch is over de toe komst van de A.R. Partij en van de chris telijke politiek zoals de a.r. die voorstaan, liet dr. Berghuis „uit het diepst van zijn hart en met de meeste nadruk" een drie voudig „nee!" horen. Laat men gerust zee gen, dat de A.R. Partij in een crisis ver keert, mits men er maar bij zegt wat men ee bedoelt. Van een organisatie-cri- geen sprake, ondanks het verschijn- an de verontrusten. Bedoelt men ech. iet een „crisis in de partij": het be trokken zijn van de a.r. in een politieke orsteling, dan kan men daar zonder teer mee instemmen. Het zou beslist geen aanbeveling zijn indien enige poli tieke partij of stroming in deze omstui- mige en overweldigende tijd van zichzelf zou beweren, dat zij niet in een dergelijke worsteling is betrokken. Een c noodzakelijk zijn om tot hernieuwdp kracht te komen. Het is een teken dat de A.R. Partij leeft en niet dood Al met al was dr. Berghuis er ten volle van overtuigd, dat wat in deze tijd in zün partij in beweging is, geen afbraak- verschijnselen zijn, maar groeistuipen. „Sommigen', zo zei hij, „denken dat wij bezig zijn onze koers te verliezen, maar ik dacht, dat wij juist bezig i koers te vinden in deze tijd en in de «■„„ld vu vandi.e In EChoor.aamh.ld I ^''dir'd/'vakb'n^kttar' sTruSël aan de Bijbel'. De a.r. nemen thans de bocht naar de tijd waarin zij met de zelfde geestelijke opdracht als die van het verleden zich naar de toekomst rich ten. Een en ander zal zijn neerslag vinden in het ontwerp-Program van Actie voor de komende verkiezingen West.Berlijns burgemeester Willy Brandt heeft op een persconferentie tijdens zijn bezoek aan de stad Gro ningen (waar op het ogenblik een Berlijn.week wordt gehouden) gezegd te verwachten dat er de komende maanden nieuwe moeilijkheden zullen optreden rond Berlijn. Hij zei ook (later in een toespraak) „Wij Duitsers hebben u in Nederland veel onrecht aangedaan, wij zijn dat niet vergeten en wij weten dat wij dat niet vergeten mogen. Wij hebben ons moeite gegeven lering hieruit te trekken en deel te hebben aan de vrije wereld." Op de foto ziet men burgemeester Brandt en zijn Groningse ambtgenoot, de heer J. Tuin. Prof. Van Esveld tot werkgevers: Moeilijk zich te handhaven gevers in Eindhoven heeft prof. mr. N. E. R. van Esveld, hoogleraar te Rotterdam, als zijn mening uitgespro- A.R. ministers Met een enkel woord sprak dr. Berg huis nog over het besluit van de a.r. mi nisters Zijlstra en Van Aartsen zich niet meer voor een Kamerkandidatuur be schikbaar te stellen. Dit besluit en de be weegredenen daarvan heeft de partij te eerbiedigen. Wat de beslissing van minis ter Van Aartsen betreft: met de meeste stelligheid heeft hij verzekerd, dat van enig restant van gepik,eerdheid wegens de woningbouw-kabinetscrisis van 1960 op geen enkele wijze sprake is. Zoals mi nister Zijlstra al heeft gezegd, zijn de betrekkingen tussen de leidingen van de partij en fracties en de bewindslieden zo wel persoonlijk als zakelijk van de meest vriendschappelijke aard. Het gevaar voor kortsluitingen is wat dit betreft ver dwenen. De invloed van mr. Van Aartsen zal zich ongetwijfeld ook in het partij leven van de toekomst doen blijven gelden. Dr. Berghuis sprak voorts de hoop uit. dat prof. Zijlstra de party bij voorkomende gelegenheden zal kunnen blijven dienen. Dat staatssecreta ris Roolvink zich voor het Kamerlidmaat schap beschikbaar stelt, geeft veel vol doening. Na de voor- en nadelen belicht te heb ben van het uitkomen met verschillende lijsttrekkers bij de komende verkiezin gen (zoals bekend heeft het Centraal Co mité dit voorgesteld), wijdde dr. Berg huis nog enige aandacht aan de recente uittocht van politici. Met Tweede-Kamer voorzitter dr. Kortenhorst bleek hij het eens te zijn, dat er in zekere zin gespro ken kan worden van een toenemend ge brek aan bereidheid zich aan de politiek te wijden. Blijkbaar zijn de besten in den lande niet steeds voor een regeringsfunc tie be®hikbaar. Dit verschijnsel verdient inderdaad in zijn algemeenheid ernstige aandacht. Het persoonlijk-financiële ele ment mag daarbij zeker niet overschat. verwaarloosd worden. geen taak heeft in de onderneming. Hij vond dat primair de individuele werkgevers en werknemer moeten streven naar goede en sociaal recht vaardige samenwerking. Invoeging van de vakbeweging zal de persoon lijke verantwoordelijkheid verslappen en bestaande communicatiekanalen verzanden. „Al draagt men de vakbeweging nog zo'n warm hart toe," aldus de hoogleraar, „dit betekent niet dat men van haar kaD verwachten dat zij binnen de onderno ming de werksfeer zalverbeteren, om dat- dernemer verwijt te doen. Het pro- oleem ligt immers niet bü de actieve en geïnteresseerde arbeider, maar bil de giote groep van ongeïnteresseer- o de verbetering der sociale verhoudin gen bij een ondernemingsgewijze pro- dukio nu eenmaal van de primair ver- antw;ordelyke instantie behoort to komen, dat zijn binnen de onderne- ming de werkgever en zijn lijnfunc- tionarissen van hoog tot laag: o het wezenlijke sociale probleem dat van de massificering en de geestelijke geïsoleerdheid is. tot welks oplossing beslisc niet de vakbeweging de van nature geroepen instantie is; a de vakbeweging een belangenvereni ging is en blijft en dus van nature niet op de integratie van de verhoudingen binnen de onderneming is gericht." Volgens prof. van Esveld blijft de vak beweging voor de onderneming vreemd lichaam, hetgeen wil zeggen dat zij organisch er niet toe behoort en d ook nimmer zal kunnen doen, tenzij me de gehele structuur van onze westen samenleving zou willen veranderen. „1 de ondernemingen blyve de ondernemer verantwoordelijk en worde iedere structie van „organisch medezeggen" buitenaf vermeden, aldus de hoogleraar, die daarbij opmerkte dat hiermede op de ondernemer een zware en nog lang niet altijd besefte verantwoordelijkheid rust door zelt streven naar sociaal rechtvaar dige verhoudingen. Verhoudingen, die niet alleen materieel, doch ook geestelijk geaard zijn en uit dien hoofde zo mogelijk doorgevoerde communicatie Voor de vakbeweging zei prof. van Esveld een taak op de achtergrond te zien, waarvoor haar zoveel mogelijk steun en erkenning geboden moet wor den. „Het zal echter moeilijk voor haar zijn zich inde toekomst te handhaven," aldus de hoogleraar, die vond dat des ondanks d^ vakbeweging zich dient te onthouden van acties die louter op haar voortbestaan zijn gericht. Sukarno breekt paleis van G.G. af Soekarno heeft zijn minister van finan ciën opdracht gegeven het gebouw var zijn ministerie aan het Bantengplein (voormalig Koningplein) te Djakarta, het vroegere paleis Vdn de Gouverneur- Ge neraal, af te breken omdat het in band met zijn vroegere bestemming niet meer in de huidige ontwikkeling van 1 land past, aldus meldt Antara. Er wi den voorbereidingen getroffen voor e nieuw groot gebouw. In Emmen is de ruim zes maanden oude Rob Abbe in zijn ledikant gestikt, doordat hij zich in een dekentje met een stuk plastic had gewoeld. De r der logeerde met de baby bij haar DE geneeskundige hoofdinspectie stelt een onderzoek in naar de aard van de huidinfectie, die in en kele delen van ons land o.m. in Utrecht en Amsterdam de aan dacht heeft getrokken. In de der- tologischc kliniek van het aca demisch ziekenhuis in Utrecht lig gen op het ogenblik twee patiënten, ziektebeeld zich in niets onder scheidt van de zogenaamde „planta- ziekte" die in de zomer van 1960 heerste. Ook in Amersfoort is in een van ziekenhuizen een vrouwelijke patiënt opgenomen met een huiduitslag die gelijkenis vertoont met de „planta- De hoogleraar-directeur van de kli niek. prof. dr. L. J. Jansen, is er ech ter een felle tegenstander van. in dit verband het woord „planta" te laten vallen. Ook na het intensieve onder- zoek dat destijds werd ingesteld, twij felen nog steeds grote groepen weten schapsmensen aan het verband tussen de margarine en de ziekte en tot nu toe is er. volgens prof. Jansen, ook nog helemaal niets bewezen. Men weet zelfs nog niet eens, of de huidziekte, wordt veroorzaakt door een virus infectie of een vergiftiging. NIET ERNSTIG Van de zijde van het Unileverconcern wordt meegedeeld dat de emulgator die destijds in de planta werd verwerkt, sinds september 1960 in geen enkel Unileverprodukt meer voorkomt. Het aantal mensen dat aan de huid ziekte lijdt, is moeilijk te schatten. Ge dacht wordt aan enkele tientallen, maar de ziekte is niet ernstig en vele patiënten blijven er dan ook gewoon mee door- Een groep huidartsen uit verschillende delen van ons land. die gisteren in Utrecht vergaderde, kwam tot een totaal van ongeveer dertig patiënten in Utrecht en omgeving. In Amsterdam-noord heb ben. naar ruwe schatting, ongeveer 60 kinderen een huidinfectie. Een goed beeld zou men echter pas krijgen als ook de huisartsen hun gegevens "Verzamelden. Prof. Jansen noemde het wel merk waardig dat de ziekte ook nu evenals In de zomer van 1960 overwegend bU vrou- wen voorkomt. Het aantal patiënten neemt momenteel nog niet sterk toe of af. Het weertype van de afgelopen weken kwam overeen met dat in augustus twee jaar geleden. Prof. Jansen kon echter niet zeggen of het weer van invloed is op het voorkomen van de ziekte. H(j wil de oorzaak in ieder geval niet in de voe ding zoeken. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft desgevraagd medegedeeld, dat de minister niets heeft toe te voegen aan de mededeling in zijn brief van 28 november 1961 aan de Tweede Kamer, namelijk „dat naar cle mening van deskundigen, die het onderzoek hebben verricht, het epidemiologisch bewijs van de samen, hang tussen de Planta^iekte en Planta-consumptic als geleverd mag worden beschouwd." In de Eben Haezerkerk te Amsterdam heef de Bond van Chr. Geref. Mannen- verenigingen, zyn jaarlükse bondsdag ge houden onder de leiding van ds. I. de Bruyne te Rotterdam. In da morgenvergadering hield drs. K. J. Nieuwenhuis te Delft een referaat over „De ontwikkeling van de techniek". In de middagbüeenkomst sprak ds. B. van Smeden van Amsterdam over „Omgang met de bübel". De in elk op zicht geslaagde dag werd gesloten door ds. M. W. Nieuwenhuyze, eveneens predi kant te Amsterdam. De avond tevoren waren de huishc lichting 13.45 De i JMIÜ lezing 14:00 V d kinderen 14.30 Kamerork en solist: Franse opcramuz 15.30 De vliegen de Hollander, praatje 15.40 Gitaarspel (gr) tK-55 Missie en concilie, klankbeeld 16.05 "Lreht or* (gr) 16.30 De Vlaamse mars' op Brussel, reportage 16.40 Godsd uitzending. ?-• ï-Sïl- CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gercfor- deiyke zaken reeds afgedaan. De secreta- thèerde Kerkdienst. NCRV: 18.30 Alt-mézzo is, de heer D. W. Brusveld te Enschede, deelde ir, zijn jaar verslag mee. dat er in het afgelopen jaar acht verenigingen tot de Bond zün toegetreden, te weten Delft, Assen, Murmerwoude, Rotterdam- Kralingen, Harderwük. Utrecht-Centrum, Dordrecht, Broek onder Akkerwoude. Er- werden echter drie verenigingen opge heven, zodat de netto winst vyf bedroeg. De bond telt thans 62 verenigingen met in totaal ruim 1000 leden. Alle leden ont vangen nu het bondsblad „De Saamwer ker", dat daarmee een oplage heeft be reikt als nooit tevoren De dankbaarheid had dan ook de overhand in het jaarver- trachten door de V.N. erkend te den als de wettige bestuurder het land: de leider van de nieuwe i evolutionaire regering, kolonel Sal lal, en prins Slif al Hassan, die de wettige opvolger van de vermoorde (of in ieder geval verdwenen) Imam tan Jemen wordt genoemd. Beiden hebben brieven aan Oe Thant gezon den en nu hun minister van buiten landse zaken naar New York ge stuurd. 55 Hij vond het niet gemakkelijk, zich deze beper king op te leggen. Maar het was hem inmiddels duidelijk geworden, hoe zwaar de last van de ver antwoordelijkheid drukt en dat de dingen een an der aanzien krijgen voor wie zelf moet bevelen. En bevelen moest hij, een voorbeeld moest hij zijn, jlde deze samengeraapte bemannenig na alles 'at er gebeurd was niet uiteenvallen. Als de lei ding in gebreke bleef zouden deze mannen elkaar vandaag of morgen te lijf gaan of als muiters aan de ra worden opgeknoopt. „Neem mij dan mee, Tritriano", smeekte Hitihiti hem. „Ik ken Aitoetaki en ik zou graag Toeti nog •ns ontmoeten." Christian kreeg een kleur. „Ik kan het niet doen. Hitihiti. Jij moet nu in elk geval bij Maimiti blij ven tot ik terugkom." Hij keek zyn vriend voorbij. Ik moet zelfs liegen tegen degenen, die mij het naast staan, dacht hij verdrietig. Ook tegen Maimiti Zij hadden het verzinsel, dat Christian hun ver teld had. argeloos geloofd, deze kinderlijke bewo ners van Tahiti. Wat wisten zij van de moord op kapitein Cook af! Bligh had destijds immers bevo len absoluut te zwijgen over het feit, dat hun „Toeti" op Hawaii door inheemsen om het leven was gebracht. Toen de „Bounty" onder commando van Christian plotseling weer was komen opda gen, zonder kapitein Bligh en een deel van de be manning en zonder de zo ijverig verzamelde broodboomloten, waren er in de Matavaibaai na tuurlijk vele vragen gesteld. Daarop was Christian voorbereid geweest. Hij wilde tot geen enkele prijs de waarheid onthullen of h'ct werkelijke doel van zijn schip bekendma ken. Hij kende Tahiti voldoende om te weten, dat men daar geen geheim kon bewaren. Het eerstvol gende Engelse schip zou de muiters trachten op te sporen. Hij had dan ook aan stamhoofd Teinah verteld, dat zij onderweg kapitein Cook hadden ontmoet. Die had kapitein Bligh met een deel van de be- OP DE GUNTER SACHSE manning en de broodboomloten aan boord genomen Christian had hij met de „Bounty" naar Tahiti ge zonden, waar hij varkens, geiten, kippen en levens middelen moest halen voor een nieuwe nederzet ting, die Cook enige tijd geleden in opdracht van de Engelse koning op h'et eiland Aitoetaki had ge vestigd. Daar zou de „Bounty" kapitein Cook en kapitein Bligh weer ontmoeten. Het ging er Christian om, zijn spoor uit te wissen. Hij wekte de indruk dat hij naar het westen zou varen. Daarom had hy Aitoetaki genoemd, een eiland dat zij onder Bligh halverwege Tofoea hadden aangedaan. In feite lag zijn doel evenwel vierhonderd zeemijlen ten zui den van Tahiti. Het was het eiland Toeboeai en zij waren er rechtstreeks vandaan gekomen toen zij ruim een week tevoren in de Matavaibaai het anker lieten vallen. Het door Cook ontdekte eiland lag ver buiten de gebruikelijke scheepsroutes en de muiters hadden zich er veilig kunnen voelen als de inheemse bevolking zich niet zo vijandig had ge toond. Het was al dadelijk tot bloedige gevechten geko men en na enkele dagen "op het eiland te zijn ge bleven had Christian besloten, naar Tahiti te va ren. Daar wilde hij zich van het noodzakelijke voorzien. Vee moest hij hebben, proviand, bouw materialen en als het kon een paar werklui. Pas dan zou hij naar Toeboeai terugkeren om er een blijvende nederzetting te stichten. Twee dagen later lichtte de „Bounty" het anker en liep de Matavaibaai in zuidwestelijke koers uit Zodra Tahiti met de naburige eilanden achter de einder was verdwenen verlegde Christian de koers naar het zuiden. Het schip was als Noachs ark ge laden. Vierhonderdzestig varkens, vijftig geiten, talrijke kippen en een paar katten en honden had het aan boord. Zelfs een koe en een stier ontbraken niet, al waren zij al rijkelijk bedaagd. Het waren de overlevende dieren van de veestapel, die kapi tein Cook twaalf jaar tevoren naar Tahiti had ge bracht. Bovendien had de bemanning zich met ne gen mannen, acht jongens, tien vrouwen en een jong meisje uitgebreid. Maar enkele van hen had Christian als arbeiders aangeworven. De anderen waren verstekelingen, die pas in volle zee te voor schijn kwamen. Ook Hitihiti was zonder toestem ming aan boord gegaan. Christian maakte het de blinde passagiers niet al te moeilijk. Wel vertelde hij hun nu de volle waar heid en deelde hun openlijk mee, dat zij Tahiti waarschijnlijk niet terug zouden zien. De opge wekte eilanders trokken zich daarvan overigens weinig aan. Zij hadden de gewoonte, de dag te plukken en om de toekomst maakten zij zich niet bezorgd. Al gauw zou blijken, dat zij gelijk hadden. De stormachtige overtocht nam een volle week in beslag. Christian kwam overdag nog 's nachts uit de kleren. Het was niet alleen de navigatie die voortdurend zijn aandacht opeiste. Hij kon een deel van zijn bemanning niet vertrouwen en dat was voor .hem een nog grotere zorg. Er hadden zich aan koord twee partijen gevormd: de werkelijke muiters, op wie Christian kon rekenen en de an deren, die tegen hun zin aan boord waren geble ven .althans part noch deel aan de muiterij hadden (Wordt vervolgd) Alainl, Sallals minister, zei gisteren in New York, dat indien de V.S. de nieuwe revolutionaire regering niet zou den erkennen deze zich wellicht om steun tot Rusland zou wenden. Wü wil len geen communisme, zo zei hij in een persgesprek, maar wü moeten vrienden hebben. Hij sprak krachtig tegen dat president Nasser enige invloed op de nieuwe Jemenitische regering had. Inmiddels heeft Saoedi Arabië tegen gesproken troepen te sturen om de ko ningsgezinde stammen in Jemen te steu nen. Sallal heeft verklaard dat aan de zuid- en oostgrens van het land grote eenheden van Saoedische en Jemeniti sche soldaten zün samengetrokken. Het persbureau voor het Midden-Oos ten meldt dat uit het protectoraat Aden 500 zwaarbewapende soldaten naar de g.'ens zijn overgebracht. Het ministerie van defensie van Saoedi-Arablë heeft de stopzetting ge last van alle vluchten van Saoediarabi- sche vliegtuigen naar Cairo met het oog op „moeilykheden die de passagiers van de Egyptische autoriteiten ondervonden." Verleden week werden, zoals bekend is, de vluchten van Cairo naar Jedda by Mekka, gestaakt. Belgische concurrentie voor radio Veronica Het Belgische radioschip Uilenspiegel is vanmorgen om acht uur van zün lig plaats in de haven van Antwerpen naar zee vertrokken. De Uilenspiegel, een Bel gische versie van het Nederlandse ra dioschip Veronica, zal over de tocht naar zee ruim zes uur doen en in de voormiddag Vlissingen passeren, indien de weersomstandigheden gunstig zijn. Het vermoeden bestaat dat het schip zün radiozender nog niet aan boord heeft. De apparatuur zal daarom buiten de ter ritoriale wateren van België worden ge ïnstalleerd. De toekomstige ankerplaats van de piratenzender Uilenspiegel wordt ter hoogte van Oostende op de Noordzee gesitueerd, even buiten de territoriale wateren. Daar zal het schip ook binnen kort zün illegale uitzendingen beginnen die ook een belangrijk deel van Neder land zullen bestrijken. ETHERGOLVEN 19.00 Nws 19.10 Act licht progr 20.00 Popu Jchtbaken. lezing 21.0 gevar progr 22.00 Zigeuner- j) 22.21 19.45 Gram' 19 55 Deze weckT praatje 23.10 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. - Een moeilijke nieuwsgaring - Meer levend TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.35 Drie oude vrij gezellen. muzikale komedie 21.50 Paul Mor gan's lotgevallen - Ontmoeting op het ijs, TV-film 22.15—222.45 Wereldwijs, quiz. Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Klass gram 8.25 Inl Plechtige Hoe waterstanden 9 45 Alles was Ihr tut, can tate (gr). IKOR: 10.00 Muziek voor de zondag 10.15 Appèl van de Johanna Stich ting te Arnhem 10.20 Inleiding op de kerk dienst 11.30 Vraag i dc pers. NCRV: Licht ork (gr) 12.25 Amateursprogr D( Springplank 12.50 Buitenl comm 13.00 Nwi -aprogr met toe lezing. KRO: 19.4; rspel 20.40 Model Mtjnheer De 23.55—24.00 Nws. Hilvc Soclali: 8.30 Weef Geestelijk leven, toespraak 10.00 tal: Spaanse muz 10.30 Lieve oudi. (XX en slot), brieven van beroemde kln- 3eren 10.50 Zondagochtend in VARA-Studio gevar progr 11.54 De mars op Brussel, reportage. AVRO: 12 00 Platenmatïnce (plm. 12.30 Mogelijke afgelasting van wedstr.) '.3 00 Nws 13 07 Dc toestand in de wereld, lezing 13.17 Medcd of gram 13.20 Knipper licht. progr voor alle weggebruikers 14.00 Boekbespr 14 10 Licht ork (opn) 14.35 Licht ork Igrl '15(1 Interland voetbalwedstrijd -* *®P<»rtago Nws 20.0' The van het planlsteneoncours 1960 te Berlijn 'gr) 23.55—24 00 Nws. TELEVISIE NTS: 14.15—17.00 Othello, opera. ÏKOR: 17.0018.15 Haagse Internationale: drieta lige ietigdgorisdienst oefening. NTS: 19.30 Weekjournaal 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 Van de Brnndpuntredactie 20 40 r tekenfilm 21.05 S Programma voor maandag pianomuz tgr) 7.35 Sportuitslagi r dlokrant 8.00 Nws 8.15 Te Deum l.iudamus gewijde muz 8.30 Lichte gram .0 V d zieken 9.35 Waterstanden 9.40 V d vrouw 10.10 Klass gram 10.20 Rondom het Woord theologische etherleergang 1105 Sopraan en tenor met pianobegeleiding: Duitse volksliedjes 11.25 Lichte gram 12 25 Voor loolradio en verleden 17.00 V d klc'is 17.15 jeugd 17.30 Lichte gram U) Beurs- 17.45 Regeringsuitz: Dc Surinaamse •gulden, door W H A Brüggcmanu 18.00 Orgelspel 18.30 Klass gram. Hilversum II, 298 m. VARA 7.00 Nws 7 10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte ochtendklanken (gr) (om 7 35 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en socialisUsch strijdlied 3 :s Licht ensemble en zangsolist 8.50 Lichte gram gram 11.20 Voordracht 11.40 Sopriu... orgel: moderne liederen 12.00 V h platte land 12.05 Dansork en zang*oii6ten 12.30 Mcded len behoeve van land- en tuinbouw Jlteiten of gram 12.33 Ham- de zestig 17.00 Oude liedjes 17.15 Sereekuitz 1735 Hnmmondklnnkcn 17.50 Mil comm 18 00 Nws en comm 18.20 Actualiteiten 18.30 Jazzband :8 50 Open baar kunstbezit. TELEVISIE cJPl 1930 Huckelberry Hound. TV-film harten, speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7