India wijt gevechten aan gebruik slechte kaarten Permanente commissie voor kwestic-Berlijn wzeboïteJjam is zo gezond f Gevaar komt primair uit hoek der volwassenen ht een &onfce lij. Leeftijden van dieren 2 ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 ïVm J. P H. Soldaten werden op oefening afgeranseld In een Frans regiment val schermtroepen, gelegerd in Tou louse, hebben zich kortgeleden, naar thans bekend is geworden wreedheden jegens dienstplichti gen voorgedaan, als gevolg waar van de regimentscommandant, een kolonel, van zijn commando werd ontheven, vier officieren met streng arrest van twintig tot zestig dagen werden gestraft, twee korporaals tot de rang van soldaat werden gedegradeerd en een derde voor de krijgsraad te recht zal moeten staan. Voor en kele officieren bestaat nog de mo gelijkheid dat zij uit het leger zullen worden ontslagen. De slachtoffers van de begane wreed heden waren dienstplichtigen, die „pit- houdingsmarsen" moesten maken. De achterblijvers werden door de korpo raals met geweerkolven en koppelriemen afgeranseld. Ook moesten zij anderhalf uur lang, slechts in een onderbroekje ge kleed. met een zak van vijftig kg op de rug over het kazerneterrein lopen. Voorts zouden zij, plat op de buik lig gend, sigarettenpeukjes hebben moeten rapen en zelfs inslikken. De zaak kwam aan het licht, doordat I burgers van enkele der tijdens de mar sen begane wreedheden getuige waren geweest en een Parijs weekblad daar van op de hoogte stelden. Ook lichtten zij de minister van het leger in, die een onderzoek gelastte. De militaire autoriteiten wilden juist heid van de gemelde feiten noch beves tigen, noch ontkennen. Men bepaalde zich er toe te zeggen, dat als er of ficieren zijn gestraft, dit is gebeurd om dat zij verantwoordelijk zijn voor „mis bruik van gezag" door hun minderen. ie lec- AT. er Promotie aan V.U. mr. W. de Valk Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is vrijdag mr. W. de Valk gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerd heid op een proefschrift, getiteld „La signification de l'intégration européen- ne pour le développement du droit in ternational moderne". Promotor was mevrouw prof. dr. Gezina H. J. van der Molen. Dr. De Valk heeft een ad vocatenpraktijk in Utrecht en is juri disch adviseur van de bedrijfsvereni ging voor detailhandel en ambachten. Hij maakt deel uit van de commissie verordeningen E.E.G. van de sociale verzekeringsraad Iedere tijd heeft zijn eigen volken recht, ook die van ons, zo betoogt dr. De Valk in zijn proefschrift. De ont wikkeling ervan is in volle gang. De machtstrijd, waarin deze zich voltrekt. >EN V ENZ. dat artikel lanen, n, plei- poorten gelegen ande- ndering alsmede inschot he Gehoor- veertig- van de verblU- avond de gele ijzen op de ver worden bezocht". Jat hier- teer Van om zijn chenker! temming •rzorging Wal- namen, nen zich niemand men het om prin- de nacht Een wij dat Reumatiek Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Wat 'n hengst, m'n Roxy vergeten.' de crisisspanningen, breekt, mogen het v veelal verbergen, het werkelijk zij door- niet minder Het bewustwordingspro- or de emancipatie van de n verschijningsvormen van het volkenrecht van principieel be lang. De Europese integratie is vorm geving aan het eigen systeem van het moderne volkenrecht in de natuurlijke kring van het eigen gemeenschapsver band, aldus dr. De Valk. De Europese, integratie is de revolutie van het mo derne volkenrecht. Ver van doel te zijn in zichzelf, is zij element in en voorwaarde van de uit eindelijke verwerkelijking in universeel verband. De vormgeving aan de politie ke samenwerking in Europa als het sluitstuk van de bestaande ontwikke ling ligt in het wezen van de integratie zelf besloten. De formule laat zich om zo te zeggen, zo betoogt dr. De Valk, uit de grondvorm van het moderne vol kenrecht duidelijk aflezen. (Advertentie) PROTESTANTEN IN EEN C.D.U.? VERSCHENEN: ,Een programloos Manifest". Baliemvallei Stammenoorlog in De geruchten dat in de Baliemvallei op Nieuw-Guinea enige dagen lang stammenoorlog heeft gewoed worden steeds sterker. Aangezien de communi catie met de Baliemvallei bijzonder slecht is kunnen de desbetreffende be richten in Hollandia nog steeds niet wor den bevestigd. Nederlandse ambtenaren, die gister- ;n uit de Baliemvallei in Hollandia te rugkeerden, hebben vanuit de lucht een groot aantal verbrande kampongs waar genomen. De oorlogen zouden hebben ge woed in het noordelijke deel van de Ba liemvallei. De schattingen over het tal doden lopen uiteen van 50 tot Zoals bekend ontstond een week ge leden ruzie tussen twee stamn Baliemvallei naar aanleiding diefstal van een varken. De twistpartij- die daaruit voortvloeiden kostten le gewonden en een Papoea werd ge- Volgens geruchten zou een aantal be- oners van de vallei enige dagen het uitbreken van de ruzie ook een zen- dingspost hebben overvallen. Nederlanders die jarenlang in de Ba liemvallei gewerkt hebben verklaarden, dat een opnieuw uitbreken van stam- menoorlogen niet geheel denkbeeldig is omdat het toezicht in de binnenlanden NoU v. d. politieke studiecomm. van de vrijwel geheel is verdwenen De erva- Ver. .Protestants Nederland" over het ring heelt volgens hen evenwel geleerd ontwerpprogram van KVP. CHU en AR i dat vele Papoea s zich na afloop van &tsESt>verkie2ingen-,Het attsa^ïSoS STK Europees Manifest). een spoed*ge herhaling van de incidenten Wordt gratis toegezonden na aanvraag: jjn de Baliemvallei niet groot wordt gc Slotlaan 121-11 te Zeist. acht. In nota aan Peking Westduitse bondsdag in resolutie: De Westduitse bondsdag heeft gisteren een re-solutie goedge keurd, waarin de instelling van een permanente commissie van de Grote Vier wordt voorgesteld voor de oplossingen van het Duit- vraagstuk. In diplomatieke kringen in Bonn achtte men deze resolutie echter in strijd met het voorstel van de Ver. Staten, om soepelheid" te betrachten met betrekking tot de onderhavige kwestie. In de resolutie wordt na- (Advertentie) Het Indische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een inmiddels aan Peking over handigde nota gepubliceerd waar in opnieuw de Chinese beschul diging wordt verworpen dat zich ten noorden van de Macmahon- lijn, die India beschouwt nis de grens tussen India en Tibet, In dische troepen bevinden. De Chinezen zijn of volkomen ver keerd ingelicht of zij stichten met opzet verwarring ten aanzien van het gebied waar Chinese troepen met agressieve activiteiten bezig zijn. al dus de nota. De Indische regering zegt voorts te hopen dat China zal inzien dat zijn handelwijze verkeerd is en zijn troe pen zal terugtrekken. Wanneer de Chinezen verkeerd zijn ingelicht is dit volgens India te wij ten aan het ontbreken van goede kaar ten bij de Indisch-Chinese grensbespre- kingen in 1960. Indische autoriteiten hadden aangedrongen op de uitwisse ling van kaarten maar de Chinezen hadden dit onnodig geacht, aldus de uota. Dit bewijst dat de Chinezen of de Indische beschrijving van de grens accepteerden, of agressieve plannen koesterden en dit wilden verbergen on der de dekmantel van onnauwkeurig heid. zo meent India. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Indische regering meegedeeld dat het officiële dodencijfer bij de ge vechten van woensdag aan Indische zijde zes bedraagt. Elf Indiërs werden gewond terwijl nog zeven worden ver mist. De woordvoerder verklaarde voorts dat er sinds woensdag niet meer is geschoten. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER melijk opnieuw bevestigd dat de Westduitse regering blijft vast houden aan de verantwoordelijk heid der Grote Vier voor de gang van zaken in Berlijn. Deze waarnemers wijzen er verder op dat de resolutie en de toespraak, die bondskanselier Adenauer in de loop van het debat in de bondsdag heeft gehouden, het indirecte antwoord vormen op de kortgeleden gelanceerde denkbeelden om ook West-Duitsland rechtstreeks verantwoordelijkheid te geven voor de toestand in West-Ber- De resolutie werd ingediend door de regeringspartijen, de C.D.U. en de F.D.P. Zij kreeg alleen de steun van deze partijen daar de oppositie, de so ciaal-democraten, zich van stemming onthielden. Zij deden dit omdat geen acht was geslagen op haar voorstellen inzake de Westduitse buitenlandse po litiek, zo verduidelijkte S.P.D.-fractie- leider Ollenhauer. In Engeland Ook tijdens het congres van de Brit- conservatieve partij is gisteren uit voerig aandacht besteed aan het Duit se vraagstuk. De minister van buiten landse zak-en, lord Home. verklaarde onder meer. dat 'het Westen niet kan mag streven naar een compromis inzake Berlijn, „dat alleen een dekman- Russische machtsovername „Wij moeten desondanks trachten met de Russen tot overeen stemming te komen over de punten die nu het onderwerp van besprekingen kunnen vormen. Ik twijfel er niet aan t een overeenkomst kan worden be kt die aan de Russen veiligheid ver schaft en aan de wereld de vrede", zo ii lord Home. Intussen is de Westduitse minister in buitenlandse zaken, Gerhard Schroder, vandaag naar Washington ge reisd om zijn aangekondigde besprekin- president Kennedy te voeren. Hierbij zullen onder meer ook de kwes ties Berlijn en West-Duitsland aan de orde komen. Volgende week vrijdag keert Schroder weer naar Bonn terug. Amerikaan in Praag (wegens spionage) gearresteerd In Praag is medegedeeld, dat de uit [Washington afkomstige Amerikaan Ro bert Roy Budway in Praag is gerarres- teerd, op beschuldiging van spionage te gen Tsjechoslowakije. Volgens het communiqué zou Budway, die 34 jaar oud is, inlichtingen hebben verzameld over de Tsjechische defensie, zich monsters uraniumerts hebben ver schaft, staatsvijandige pamfletten in Tsjechoslowakije hebben ingevoerd en verspreid, en Tsjechische staatsburgers als agenten voor de Amerikaanse in lichtingendiensten hebben aangeworven. Bij dit laatste zou hij hebben gebruik gemaakt van op een band opgenomen compromitterende verklaringen van mensen, die hij daardoor dwong met hem samen te werken. de dood van haar man, naar Tsjecho slowakije teruggekomen. Haar zoon, die De AMerikaanse nationaliteit het behou den, werd in 1948 voor de vervulling van zijn dienstplicht in West-Duitsland opge roepen. waar hij, aldus het Jeugd en sexualiteit (Van redacteuren) De afgelopen maanden heeft men herhaaldelijk berichten over zeden delicten in de krant kunnen lezen. Het betrof hier, zoals men zich zal herinneren, voornamelijk gevallen waarbij minderjarigen waren be trokken, zowel in actieve als in pas sieve zin. Vooropgesteld dient te worden, dat dit nieuws uit een oog punt van preventieve voorlichting groot nut heeft; dat waakzaamheid van ouders en opvoeders dus geboden blijft. Dit punt mag niet voor dis cussie vatbaar zijn. Maar de keerzijde van het geval is zij het dan veelal onbedoeld dat de indruk kan wor den gewekt als zou het aantal aanran dingen onder minderjarigen in ons land een onrustbarende stijging ver tonen, Dit is evenwel een onjuiste mening, die, zoals nader zal worden uiteengezet, de Nederlandse jeugd geen recht doet. het emotioneel geladen woord rander" wordt gebezigd in verbanden waar er helemaal geen sprake van is, zo is de ervaring. Veelal is het zo, dat wat de volksmond een aanranding noemt, in feite is terug te brengen tot een meer of minder ernstige vorm van „lastig vallen". Ook in tal van publikaties pleegt men vaak ten on rechte dit schrikaanjagende woord te bezigen. Teneinde een nuchter oordeel over het verschijnsel, dat de wet „aanran dingen en verkrachtingen" noemt, te kunnen vellen diVrt men allereerst te weten wat die wet onder een aanran der en een aanranding verstaat. Zij noemt een aanranding het met g e - weld of met bedreiging van geweld plegen van een ontuchtige handeling, c.q. ontuchtige handelingen. Het prototype van een aanrander is iemand met een abnormaal geslach telijke instelling, een hypersexuele na tuur, wiens hoogste verlangen het op een gegeven moment kan zijn een an der sexueel te overweldigen. Met de ze vooropgezette, agressieve bedoeling kan zo'n beklagenswaardige figuur de straat op gaan. Alleen en nimmer in groepsverband. Het is echter een zeer hoge u 11 - zondering indien de politie al thans de Rotterdamse, -maar het valt niet aan te nemen dat het elders an ders zou zijn! met dit type aan rander als minderjarige wordt gecon fronteerd. Voor de minderjarige is de aanlei ding tot zijn daad dan ook veelal een andere. Bij hem kan (maar het be hoeft nog niet eens) het sexuele as pect één der drijfveren zijn, maar dan doorgaans als bijkomend en niet als primair motief. Het zijn veeleer zucht tot plagen, nieuwgierigheid, sen satiezucht die tot zijn onoirbare prak tijken leiden. Typerend m dit verband is dat deze minderjarigen zeer vaak als groep optreden, toch niet be paald het geëigende klimaat voor dit soort daden. Tot de geslachtsdaad komt het bijna nooit. Onderzoek heeft uitgewezen dat bij deze jongeren doorgaans sprake is van een t ij d e 1 ij k e ontsporing, het geen bovendien steun moge vinden in het feit dat er hoegenaamd geen indi caties zijn welke er op wijzen dat in deze jongeren het bovenbeschreven prototype aanrander-van-de-toekomst schuilt. Dit alles mag wel eens gezegd wor den. daar men, om tot een oordeel over deze zaak te komen, het ver schijnsel als zodanig in zijn juiste proporties moet zien. Hetgeen natuur lijk ook weer niet betekent dat het verschijnsel „zedendelicten door Insp. K. Huiskamp gaf commentaar Recente zedendelicten onder minderjarigen waarvan de krant de afgelopen maanden enkele malen melding maakte hebben ons de afgelopen week tot in specteur K. Huiskamp van de Rotterdamse zedenpolitie ge voerd met de hoofdvraag: Is hier in toenemende mate sprake van een alarmerend verschijnsel? Het antwoord klonk nogal ge ruststellend, zoals uit bijgaand betoog moge blijken. De visie van inspecteur Huiskamp is te beschouwen als een poging enig tegenwicht te geven op al te pessimistische conclusies, die uit bovenbedoelde berichten zouden kunnen worden getrokken. hoog opgenomen, hetgeen uit recente vonnissen blijkt. Hoe staat het nu met de frequen tie van het aantal aanrandingen en verkrachtingen in ons land? Het is een bekend feit dat van alle zedende licten slechts tien procent ter kennis van de politie komt. Een gunstige uitzondering op deze „regel" vormen evenwel de aanrandingen en ver krachtingen, welke naar men mag aannemen, gezien de aard van deze feiten voor ongeveer 95 procent de politie wel ter ore komen, namelijk in de vorm van aangiften. Het curveverloop dat de frequentie van de politie ter kennis gebrachte aanrandingen en verkrachtingen aan geeft vertoont een nogal ongestructu reerd verloop. Met andere woorden, men ziet er weinig „lijn" in. Toch kan er uit geconcludeerd worden dat er over de afgelopen vijftig jaar géén Op de voorpagina van het Romeinse avondblad II Giornale d'Italia prijk ten gisteren de volgende koppen: „Paus Joannes XXIII: Bouw de wereld vrede", „Nehroc (premier van India): Laten wij dc Chinese agressors eruit schoppen" en „Lord Home (de Britse minister van buitenlandse zaken): Wij zullen Berlijn niet ver- Het hoofd van het Fran se studiecentrum voor ruimteonderzoek, Aun- binière, heeft gisteren ver klaard dat in 1964 'het Franse raketprogramma voor ruimteonderzoek dat van de Ver. Staten zal overtreffen. Begin 1965 zal de eerste Franse kunstmaan met een ge wicht van tachtig kilo worden gelanceerd. De oproep van de initia tiefnemers voor het stich ten van een Brits fonds voor nationale kunstcol lecties om de laatste vijf honderdduizend gulden bijeen te brengen om de wereldberoemde tekening van Leonardo da Vinei voor het land te behou den, heeft niet aan zijn doel beantwoord. De in zameling bleef ruim twee honderdduizend gulden beneden het streefbedrag. De Britse kunstenaars zullen dit bedrag nu zelf moeten bijpassen. Na nauwkeurige tellin gen is een bijzondere com missie uit het Noorse parlement tot de conclu sie gekomen dat 54.241 personen siiuls 1945 zijn berecht wegens collabo ratie tijdens de Duitse bezetting. Niet minder dan 18.219 mensen wer den tot gevangenisstraf fen veroordeeld. De laat ste gevangene werd reeds op 1 januari 1958 vrij gelaten. De graaf van Bedford heeft in de afgelopen zo mer al zijn adelijke con currenten overtroffen voor wat betreft de in komsten van de Britse buitenhuizen; ruim 470.000 betalende toeristen be zochten zijn voorvader lijke woning, dat is 30.000 meer dan vorig jaar. Om bezoekers te trekken liad de graaf in zijn woning kostbare erfstukken ge- exposeerd, terwijl een aantal juke-boxes voor de juiste sfeer zorgden. I De rijkspolitie te Wier den heeft gisteren de clandestiene zender i „Eigen risico" opgespoord en daarbij proces-verbaal opgemaakt tegen de eige naar. Uit de naam van de zender zou men kun- nen afleiden dat de I eigenaar de inbeslagne- j ming niet geheel uitge sloten achtte... 1025. Het is volslagen onmogelijk vaste regels op te stellen voor de maximum leeftijden die door dieren kunnen worden bereikt. Zeer in het algemeen zou men kunnen zeggen, dat grotere dieren langer leven dan kleine en dat wat de zoogdieren betreft de vegetariërs en alleseters langer in leven blijven dan de vlees eters. De geweldige rhinoceros zal dus ouder worden dan de veel kleinere geit, maar óók ouder dan de vlees etende leeuw. En wanneer we de maximum leeftijden van deze dieren met elkaar vergelijken, blijkt dat in derdaad te kloppen. Maar een werke lijke regel kunnen we hiervan toch niet maken, want dan zouden we in de grootste blunders vervallen. We maken ons sterk, dat u nog nooit een slapeloze nacht heeft gehad door uw vermoeide hersenen af te pij nigen met de vraag hoe oud een bloed zuiger kan worden. Ondanks deze on achtzaamheid van uw kant weet dit dier het soms tot 27 jaar te brengen. En een bepaalde zeeroos blijkt wel 67 jaar oud te kunnen worden, terwijl de reuzenmossel het een eeuw kan uithouden! Ook een kleine parelmossel kan er zich op beroemen een eeuw of langer in leven te blijven, zoals uit een vondst van de Duitse zoöloog Israël in 1911 is gebleken. De meest uiteenlopende leeftijden treffen we natuurlijk weer in het rijk van de insecten aan. Terwijl sommige van deze dieren slechts enige uren of dagen leven, weten andere het een zeer behoorlijke tijd uit te houden. Er zijn gevallen bekend, dat mieren 10 tot 15 jaar leefden; een bijen koningin kan 15 tot 20 jaar in leven blijven en een termietenkoningin be reikt soms wel 30 jaren. TOCH IS HET ZO! Bepaalde torren wisten deze leeftijd zelfs nog te overschrijden en brach ten het tot 37 jaar. Wat dat betreft kunnen zich de vreemdsoortigste en onwaarschijnlijkste gevallen voor doen. Zo zag Boas in 1889 uit een van de treden van de trap van de univer siteit te Kopenhagen een 3 cm. lange larve te voorschijn kruipen. Deze larve behoorde niet tot de in Dene marken inheemse insectensoorten, maar kwam uitsluitend voor in de streek, waaruit het hout van de trap afkomstig was. U zult dit heel begrij pelijk vinden. Maar aangezien de trap in 1860 was vervaardigd, moet het insect dus tenminste 29 jaar In het hout hebben gezeten! Wie van ons kan bogen op een jeugd van dezelfde tijdsduur? Het komt trouwens veel vuldig voor, dat kevers zich in het levende hout boren cn daarin blijven zitten, zodat uit meu belen die reeds jaren ln gebruik zijn In eens torren te voor schijn kruipen, beho- rende tot een soort die uitsluitend voor komt ln dc streek waar het hout ge groeid is. Hieruit blijkt, dat met de ontwikkeling van de larven vaak een lange tijd gemoeid is. Van de mei kever is bekend, dat haar larve (de engerling) 4 a 5 jaar voor haar ont wikkeling nodig heeft, maar de larve van een krekelsoort in Noord-Amerika heeft 17 jaar nodig! Bijna net als wij, echter met dit verschil, dat de volwas sen kever in dit geval slechts enige weken leeft en wij nog op een halve eeuw kunnen hopen. En nu nog iets over het merk waardige verschijnsel van de schijn- i volgende keer! (Nadruk verboden) tendens valt aan te wijzen die op een toeneming van het aantal gevallen duidt. Integendeel; rekening houdend met onze bevolkingstoename is er eerder een neiging tot daling waar te nemen. Althans voof wat dus betreft het aantal aanrandingen en verkrachtingen. Nemen we als voorbeeld Rotterdam, dat op dit verschijnsel geen uitzonde ring vormt. In 1960, een topjaar, dat zich evenwel nog niet bewoog boven de hoogste „piek" der voorgaande vijf tig jaren, kwamen in deze stad 62 aangiften van aanranding binnen. Hier van werd in 25 /.evallen proces verbaal aan de justitie doorgezonden, terwijl de overige aangiften, 37 in getal, bij nader onderzoek bleken te ressorteren onder de rubriek „lastig vallen". De Maasstad registreerde dus in (let wel) een topjaar 25 gevallen van aanranding, alsmede 37 gevallen van „lastig vallen". En dat op een totaal van 285.000 Rotterdamse vrouwen bo ven de leeftijd van dertien jaar! Cij fers, die iedereen nogal geruststellend moeten voorkomen. Na 1960 volgde weer een duidelijk dalende tendens, die zich tot op de dag van vandaag voortzet. Niet alleen in Rotterdam, maar in alle grote ste den van ons land. Allemaal akkoord, zal men zeggen, maar wat te denken van die vele z.g. jeugdfuiven, die gepaard gaan met allerlei uitspattingen? Inderdaad ko men die kelder- en pyjamafuifjes voor, uiteraard zonder dat de ouders daar van af weten. Maar ook hier geldt dat men de frequentie niet moet over drijven. Om Rotterdam maar weer eens als voorbeeld te nemen: er gaan jaren voorbij dat de politie van dit genre „feestjes" niets hoort. Wie meent dat de politie in sommige gevallen onkundig kan blijven van het plaats hebben van dergelijke „feest jes", zij gewezen op het ervaringsfeit dat het lawaai, het burengerucht, waarmee dergelijke „evenementen" gepaard gaan. meestal wel tot de no dige klachten aanleiding geven. In elk geval is het zo. dat de politie-ervaring heel wat gunstiger is. dan heel wat verhalen (helaas ook in diverse kran ten en tijdschriften) willen doen ge- Wil dit alles dan zeggen, dat er geen enkele aanleiding tot waakzaamheid van ouders en andere opvoeders zou moeten zijn? Neen en nog eens neen! Er ls wel degelijk een gevaar. Een gevaar dat echter niet zozeer dreigt uit de jongeren als wel uit de vol wassenenwereld. Een ge\-aar, dat on der woorden gebracht kan worden in deze zin: Dat volwassenen de sexuali teit en de betekenis hiervan in tal van verbanden onnodig en buiten propor ties accentuërcn. Om te beginnen maakt men zich, overigens c# grond van goedbedoelde overweginff.-n, aan die overdrijving schuldig. Daarmee wordt het volgende bedoeld. Vroeger was sexuele voor lichting zo goed als taboe. Tegenwoor dig is het spreken en schrijven over dit onderwerp een reactieverschijn- sel? aan de orde van de dag. Het lijkt een mode geworden; we verdrin ken bijna in al die goedbedoelde voor lichting, kortom, het heeft iets kramp achtigs. iets onnatuurlijks. Sommige publiciteitsmedia doen daar helaas vaak dapper aan mee; men kan herhaaldelijk in bepaalde pe riodieken „waarschuwende" artikelen aantreffen die voor de insider niet ont komen aan generaliseren, aan het een zijdig naar voren brengen van exces sen. die het woord zegt het al toch tot de uitzonderingen behoren. Op deze wijze kunnen ouders en opvoedfers bovenmatig worden ver ontrust op punten waar ze helemaal niet ongerust over behoeven te zijn. Eenvoudig, omdat het verschijn sel niet nuchter in zijn ware propor ties wordt gezien. Of wil men het niet zo zien? Daar komt nog wat bij en dèt kan waarlijk niet meer goedbedoeld heten. Het is de ongezonde nadruk die het lichamelijk aspect van de sexualiteit krijgt ten koste van het geestelijke, dat voor het gemak maar wordt verwaar loosd. Men ziet dat verschijnsel he laas in tal van films, in bioscoopad vertenties met weerzinwekkende teks ten en schaamteloze afbeeldingen. Wat de film-zèlf betreft; men denke aan sterren als Brigitte Bardot, als Jayne Mansfield om er maar enkele te noe men, die louter als „sex-bom" worden verheerlijkt Een soortgelijke brutale aanpak komt men tegen in veel litteratuur, in huis aan huis verspreide folders van sommige minderwaardige uitgeverij en. Dit alles leidt er toe, dat de li chamelijke sexualiteit de jongeren eenvoudig wordt opgedrongen, hetgeen voor hun gezonde ontwikkeling alleen maar schadelijk kan zijn. Anno 1962 hebben ouders en opvoe ders met deze gegeven feitelijkheid terdege rekening te houden. Als er er gens sprake moet zijn van waarschu wen, dan is het hier! Men moet zijn kinderen tegen die gegeven feitelijk heid weerbaar maken. Hoe? Och, er kan een heel boek wor den geschreven, maar laten we het kortheidshalve zo zeggen: Door een open. eerlijke opvoeding. Door het in zicht dat sexuele opvoeding niet uit sluitend betekent sexuele voorlichting. Door de betekenis van deze opvoeding niet te overschatten en niet te onder schatten. Wil men het nog concreter? Door enerzijds de kinderen de sexualiteit als een natuurlijke vanzelfsprekendheid te doen aanvaarden. Door anderzijds al naar gelang hun leeftijd en begrips vermogen de kinderen in hun eigen belang evenzeer te confronteren met datgene wat er met betrekking tot dit onderwerp in negatief opzicht aan de hand is. Sinds de hervatting van de kern proeven door de Sowjctunie op 5 augus tus zijn op Nova Zembla 15 kernproe ven genomen met een gezamenlijke kracht van ongeveer 230 megaton, zo heeft het seismologisch intituut in Upp sala bekendgemaakt. In de herfst van 1961 nam de Sowjetunie 18 kernproeven met een totale kracht van 180 megaton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5