OBELISK Sassenheim ontving leden van Kamer van Koophandel j sterkprachtig Dokter Ten Hoopen krees; tal van geschenken Nota over de veilplicht na uitvoerig gesprek Kunstmatige inseminatie- artsen verantwoordelijk Tevredenheid over goede fokveedag in Lisse Afgekeurde militairen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 J7EN groep leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft gistermiddag onder leiding van voorzitter ir. J. J. G. van Hoek een werkbezoek gebracht aan Sassenheim. Het gezelschap werd een hartelijke ontvangst bereid in het raadhuis, waar burgemeester J. baron van Knobelsdorf een overzicht gaf van de ontwikkeling van zijn gemeente. Honderd jaar geleden was Sassenheim een vrij onbetekenende plaats met nog geen tweeduizend inwoners, maar toen de bloembollen cultuur veld won, kreeg de gemeente meer betekenis. De materiële wel vaart nam toe en de bevolking breidde zich uit. Thans is men §ian de tien duizend inwoners toe. Er ontstonden- ook betere verbindin gen: rijksweg 4 en 8 en de provinciale weg naar Noordwijk. Sassenheim werd aantrekkelijk voor industrievestiging te meer daar de grote bevolkingsdichtheid een ruime arbeids markt verzekerde. Naarmate de industrialisatie voort schreed. kreeg de gemeente een min of meer duellistisch karakter. De werkge legenheid in de landbouw verminderde sterk mede door de in de laatste jaren ingevoerde mechanisatie in de bollenbe- drijven. In 1930 was 52,7 procent van de beroepsbevolking in de landbouw werk zaam, in I960 nog maar 24.5 procent Wat de industrie betreft zijn deze ge tallen 16.3 en 21.4. Streekplan Het gemeentebestuur is van oordeel, dat de nu bestaande verhouding gun stig is en streeft er niet meer naar zo veel mogelijk industrieën aan te trek ken. Wel moet enige expansiemogelijk heid aanwezig blijven en in verband hiermee is men niet erg gelukkig met het onlangs vastgestelde streekplan, dat een verdere industriële ontwikkeling al te zeer aan banden legt. Dit plan geeft Lisse veel meer mogelijkheden, hetgeen de Sassenheimers bepaald onlogisch voorkomt aangezien Lisse het middel punt van de bollenstreek is en betere cultuurgrond bezit dan Sassenheim. Uitbreiding van de industrie in Sas senheim zou de bollensector geen scha de berokkenen, omdat de Sassenheimse kwekers praktisch al hun bollengrond ln de omliggende gemeenten en in West- Friesland hebben. Een plotselinge af remming van de industriële ontwikke ling kan nadelige gevolgen hebben ten aanzien van de werkgelegenheid. De burgemeester zei voorts, dat het woningtekort nog steeds erg groot is, terwijl Sassenheim in trek is als woongemeente. B. en W. proberen niet-inwoners die ook eco nomisch niet aan Sassenheim zjjn UW HAAR CORRECT IN MODEL gebonden, te weren. Nog teveel werknemers in de plaatselijke indu strie zijn elders woonachtig. Een typisch gevolg van de industriali satie is de verandering in de sa menstelling van de bevolking naar geestelijke richting. De openbare school die vroeger een sluimerend bestaan leidde, heeft meer levens vatbaarheid gekregen. Ir. Van Hoek dankte de burgemees- tr voor zijn toelichting en wethouder Vogelaar voor zijn deelneming aai de gedachtenwisseling. De Kamervooi zitter meende, dat bezoeken als deze zozeer belangrijk zijn voor het op doen van feitenkennis als wel voor hel aanvoelen van de sfeer en de ontdek king van de achtergronden. Machines Vervolgens werden twee plaatselijke bedrijven bezocht: Hygia Ter Meer er Zonen N.V. en de gereedschappenfa- briek J. H. Rohn N.V. Met belangstel- nam men kennis van de werkzaam heden in deze zeer uiteenlopende bedrij ven. Het was een hele omschakeling de zachte kinderkleertjes Hygia naar de staalharde beitels Rohn. Beide bedrijven bleken echter toch iets gemeenschappelijks te ben: een sterk doorgevoerde mecha nisatie. Zowel Hygia als Rohn beschikt over een machinepark van honderddui zenden guldens. Tegen het eind van de middag werden de excursiegangers in Het oude Koningshuys op een pittige dronk en hartige hapjes onthaald, waarbij over en weer vriendelijke woorden klonken. ZAKDOEKEN op alle punten beter1 Verf Wan Wettewinkel Afscheid in HILLEGOM GISTERAVOND werd in hotel Flora afscheid genomen van dokter ten Hoopen. die na bijna veertig jaar Hillegom gaat verlaten om elders een rustiger bestaan te leiden. Een comité, bestaande uit oud-patiënten, had de dokter laten weten, dat dit heengaan niet met stille trom zou ge schieden. De heer S. Oudakker, voorzitter van het comité van oud-pa- •iënten, dankte de dokter dat hij naar „Flora" was gekomen, hem kennen de als iemand die wars is van huldebetoon. Spreker was in de gelegenheid gesteld de dokter een platenspeler met twee luidsprekers en enige platen aan te bieden met daarbij een draagbare radio. Mevrouw Ten Hoopen kreeg een prachtig boeket bloemen. Centr. Bur. Tuinbouwveilingen Wh/*üafitm. axssam Gevonden voorwerpen In september zijn als gevonden aan gegeven: Sleutels, kinderbril. bankbil jet, kinderschoentje, etui inh. scheer lijnen, herenportemonnee, autostep, reis- wiegje. kinderjack. actetas met inh. zonnebril, damestasje, leesbril, mandje met inh., regenbroek, herenpolshorlo ge, rijwieltas enkel, schooletui. driewie- lig fietsje, boeken, handdoek, badbroek- je, 1 pr. damesschoenen, 1 pr. voetbal schoenen, boodschappentas met inh., weekendtas met visgerei, schoudertas, overjassen, vishengel, voorzetlens, da mespolshorloge, slavenarmband, boor- tol, meisjesvest, kindertruitje, onderge bit, vulpen, boorduurzijde verpakt, da meshandschoen, bedelarmbandje. viska- nus, sjaal, reservewiel, motorhand- schoennen, zak inh. huiden, damesbadpak -f badmuts, herenschoen, badtas. 4 kleu ren ballpoint, bromfietsgereedschap, Terlenka rok, ring, lantaarn, portefeuil le, balletschoentjes. Geslaagd Onze stadgenoten C. van Dqrp. Heren- sngel, en K. Ouwerkerk, Oude Vest, hebben het vakexamen brandstoffen met gunstig gevolg afgelegd. Pols gebroken Gistermiddag omstreeks vier uur is een 13-jarige Leidse scholier, die plot seling op de Apothekersdijk een voor hem rijdende wielrijder ging inhalen, door een achterop komende auto gegre pen en met zijn fiets tegen de grond geslingerd. Hierbij brak hij zijn linker pols. De EHD-wagen heeft hem overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. De politie deelde verder mee, dat het hier een veel voorkomende onvoorzich tigheid betreft. Weggebruikers, die door bepaalde omstandigheden naar links moeten uitwijken, dienen zich eerst te overtuigen dat het in gebruik te nemen weggedeelte vrij is van ander verkeer. Gesprek in Leiden De kerkeraad van de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Leiden heeft besloten nog eens een poging te doen om tot gesprek te komen met de kerkeraad de Chr. Geref. Kerk te Leiden. Het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen wil van de publiek rechtelijke veilplicht af, omdat het meent dat het veilingwezen zich daar zonder krachtiger en gezon der zal kunnen ontwikkefen. De heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau, heeft dit gister middag in de bestuursvergadering van het Produktschap voor groenten en fruit meegedeeld. Zün mede-bestuurslid, de heer Bos (export) vond dat het veilingwezen der publiekrechtelijke veilplicht nooit zo groot zou zjjn geworden en verbaas de zich erover, dat de heer Prins daar geen goed woord voor over had. De heer Prins antwoordde hem, voor die publiek- rechtelüke veilplicht helemaal niet zo erg dankbaar te zijn geweest. Ze moest dcstyds wel ingevoerd worden, maar heeft de veilingen slap gemaakt. Nu nog zyn er veilingen, die tegen die pu bliekrechtelijke veilplicht aanleunen. De heer Bos wilde, omdat het nu nog moeilyk is de .01 t/.ikkeling in de toe komst te voorzien, de regeling in ieder geval nog laten bestaan tot 1970, het jaar waarin het E.E.G.-landbouwbeleid zijn eindfase moet komen. Daar voel de de heer Prins niets voor: voor dat jaar moeten de veilingen de kracht heb ben gevonden, die ze voor de confron tatie met de E E.G.-vrijheid nodig heb- door het produktschapssecre- tariaat opgestelde nota is een aantal argumenten voor en tegen de publiek rechtelijke veilplicht tegenover elkaar gesteld. Bij de positieve aspecten wordt vermeld, dat de publiekrechtelijke veil plicht een ondersteuning en afronding in de privaatrechtelijke veilplicht is. Die privaatrechtelijke veilplicht wordt et meer alleen gebruikt om een centratie van vraag en aanbod en daar door een verantwoorde prüsvorming tief te beïnvloeden door middel van minimum-prijzenstelsel van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen. De regeling van de publiekrechtelijke veilplicht houdt daarom volgens d§ no- zekere medeverantwoordelijk heid voor de minimumprijzen in. Ver der maakt de door de publiekrechtelyke veilplicht verkregen concentratie van het hele aanbod op de veilingen het mo gelijk, een aantal regelingen in stand te houden, die zonder die concentratie in gevaar zouden kunnen komen, zoals kwaliteits- en sorteringsregelingen en speciale minimumprijsregelingen, die Nederland met West-Duitsland en met de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie is overeengekomen. Kostbaarder Handhaving van die Nederlands- Duit- en Nederlands-Belglsch-Luxemburg- regelingen zou zonder publiekrechte- lüke veilplicht moellüker en kostbaar der zün dan nu het geval is. In West- Duitsland, zo wordt hierover in de no ta nog opgemerkt, wordt een herziening de minlmumprüzen overwogen en bij de besprekingen zal zonder twüfel ook de handhavingvan het Nederlands- Duitse stelsel aan de orde komen. Van de negatieve aspecten, die er volgens de nota zyn. is er een verbon- aan de regeling, dat de veilingen zich in het algemeen moeten beperken tot de passieve veilingfunctie en dus niet zelf als, verkoper mogen optreden. Weliswaar 'staat de tuinbouwafzetveror- dening een paar categorieën transac ties, die niets meer met veilen te ma ken hebben, toe. en staat het de vei lingen vrij hierbij een bemiddelende rol te spelen, maar die verkoopmetho den zijn aan zo stringente voorschrif- gebonden. dat van een actieve kooppolitiek van de veilingen nog geen sprake is. (Avertentie) NOODKREET TOT DE GEHELE NEDERLANDSE BEVOLKING door storting op giro 308 van de stichting „HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIË" Burgem. de Monchyplein 6, Den Haag, kunt U „ONZE EIGEN MENSEN", reeds jaren in bittere armoede levende, de behulpzame hand reiken JUIST NU WORDT REIKHALZEND NAAR UW HULP UITGEZIEN! VERHOOGT UW KERSTVREUGDE DOOR ONS IN STAAT TE STELLEN VOOR KERSTMIS TE HELPEN GIRO 308 (Advertentie) Laaiende Zuurbrand op de maag hoort ook bij V tot het verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Rennles. want behalve de hebt U ook nog het vooi Twee jongemannen aangehouden Dc 18-jarige G. W. W. die als beroep antiquair opgaf, is woensdag door de po litie aangehouden. Een dag eerder werd zün vriend J. H v. H. (18), zonder bp- roep, ingerekend. De twee jonge mannei worden verdacht van diefstal uit auto': en van diefstallen van tasjes met gereed schap van fietsen en brommers. Stille omgang cel 601 op 27 oktober De stichting „Oranjehotel" houdt dit jaar haar stille omgang langs dodencel 601 in de cellenbarakken aan de Van Al- kemadelaan op zaterdag 27 oktober om 11 uur s morgens. Vooraf wordt voor de verzamelde reünisten een inleidend woord gespro ken en zal gewyde muziek ten gehore worden gebracht. Na afloop gaan de deelnemers naar het Kurhaus, waar 's middags zullen spre ken: de voorzitter van de stichting, prof. mr. R. P. Cleveringen, burgemees ter mr. H A. M. T. Kolfschoten en dr. L. de Jong, directeur van het Rüks- bureau van oorlogsdocumentatie. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de violist Jo Juda. ,De rusrtiige sfeer van uw spreekkamer, r rustige marnier van optreden en .i gespnek met u brachten reeds orot- spanrang en gerustheid. In het bijzonder de banige oorlogsjaren bent u voor en een steun geweest", zo zei de heer Oudakker. Hij betrok in de hulde mevrouw Ten Hoopen, dde de pa tiënten altijd zeer welwillend tegemoet kwam en hielp. „Uw beider leven is in a'lile opzichten een d'ienend leven ge weest". De heer Oudakker wenste de dokter en zijn echtgenote vele rustige jaren toe en een voorspoedige reis naar Amerika, waar de dokter zün zoon gaat bezoeken. De heer W. Imthorn dankte dokter namens directrice, personeel en patiën ten van het bejaardencentrum Parkwijk. Hij deed diit vergezeld gaan van een drietal cadeaus. Donk Dokter Ten Hoopen dankte in de eerste plaats zyn collega's, die hem woensdagavond hadden verrast met een aantai geschenken. Daaruit bleek de goede verstandhouding onder de HilLe- gnmse artsen. Dankbaar was hij ook het comité, dat bij monde van de heer Oud akker namens de patiënten zulke vrien delijke woord-en had gesproken en dat prachtige cadeaus had aangeboden. De dokter bleek ook zeer erkentelijk voor de wijze waarop de bewohers van Park wijk door hun vertegenwoordiger de heer Imthorn hun vriendschappelijke gevoelens hadden overgebracht. Hij dankte allen die hadden bijgedragen aan de cadeaus en deze avond tot een onvergetelijk afscheid hadden gemaakt. Dankbaar was de scheidende arts zijn vrouw voor de wijze waarop zy de moei lijke taak van doktersvrouw gedurende ruim zevenendertig jaar had vervuld. Daarna kwamen Ln een aaneengesloten rij gedurende meer dan een uur lang belangstellenden de dokter de hand drukken. Wethouder P. van de Boer ver-, teganwoord'gde daarbij het gemeentebe- AOSRAM ■stuur. Er waren voorts vertegenwoordi gers van verscheidene verenigingen. Schaakclub „De Uil" De tweede avond van schaakclub „De Uil" was wederom goed bezocht. Op- merkelyk was, dat de nieuwe leden (jon geren) weer goede resultaten wisten te behalen. H. van Eist bracht het tot remi se tegen J, Ph. van den Berg. J. Keizer versloeg in een eindstand J. van dei Weijden en H. Peet won van j. van dei Wolf. De uitslagen: H. van EistJ. Ph. van den Berg VsTh. BrandsmaD. Kap- tein Vz—V2\ J. Staats—J. Brauckman Vz—Vz', Th. Jonkheer— H. H. Hulsman 0—1: J. H. Veenstra—J. van der Zwet 01; J. A van der Weüden—H. Keizer 0—1: H. PeetJ. van der Wilf 1—0; Volgende week komen de Haarlemse schakers van ..De Torens" op bezoek voor de eerste wedstrijd in de bondscom- Onthulling na enkele weken: Vluchtelingentunnel bestemd voor film EN klein aantal Westberlijnse studenten hebben, naar thans bekend is geworden, deze zomer voor vluchtelingen uit Oost-Berlijn een tunnel gegraven onder een der druk ste verbindingswegen van de ver deelde stad. De studenten waren hiertoe tegen betaling uitgenodigd door de National Broadcasting Com pany, een bekende televisiemaat schappij in de Verenigde Staten, „maar" zo voegde de N.B.C. eraan toe, „wij moeten de graafwerkzaam heden op de film vastleggen". Van de tunnel hebben 599 Oostduitsers gebruik kunnen maken bij hun ont vluchting naar het Westen. Intussen is de tunnel geheel vol water gelo pen. De tunnel, die vijf meter onder d< straat ligt. is gegraven naar het on» werp van twee Italianen die in West- BeiUijn studeren. Hun studiegenoten van wie velen vrienden of familieleden hadden die naar de westelijke sector van de stad wilden vluchten, waren s denten van de technische hogeschool Berlyn, de vrije universiteit van de stad en de academie voor schone kunsten. Het graafwerk kon slechts door één student tegelijk worden uitgevoerd en wel alleen als men op de rug lag. Er werd 24 uur per dag gewerkt, dagen per week en dat vier maanden achtereen. Elke dag werkten er twee ploegen elk twaalf uur per dag. de tunnel goed was ingericht blijkt uit de opsomming van het interieur: ledig voorzien van elektrisch licht, was een ventilatiesysteem aangebracht een telefoonverbinding en ook nog katrolsysteem voor dc afvoer van Twaalf minuten Leden van de filmploeg van de N.B.C. verklaarden dat elke vluchteling twaalf minuten nodig had om door de tunnel te kruipen. De laatsten moesten echter in hun neus door het snel binnen stromende water ploeteren. Helaas kon de tunnel maar enkele dagen na de voltooiing (op 14 september) voor het ontvluchten van Oostberlyners worden gebruikt. „Doch we hebben genoeg ma teriaal om van het geheel een film te vervaardigen", zo voegde de leden van de filmploeg er aan toe. Eerst nadat de studenten enige dagen hadden gegraven, kregen zy van de N.B.C., te horen dat zij voor hun werk zouden worden betaald. ,.Wü zouden de tunnel toch voltooid hebben, ook zonder geldelijke beloning, omdat we wilden dat iedereen van het bestaan van de tunnel zou horen", zo merkte een der studenten op. Hü weigerde te zggen welk bedrag de N.B.C. hen had uitge keerd. pROTE groeperingen van het Neder- landse volk en ook vele artsen staan afwijzend tegenover kunstmatige inseminatie, althans tegenover de toe passing van heterologe kunstmatige in seminatie. Deze medische handeling mag uitsluitend door een arts worden verricht. Alleen de arts kan hiervoor de verantwoordelijkheid dragen Kunstmatige inseminatie bij een on gehuwde vrouw is in strijd met de maatschappelijke orde en ook medisch- ethisch ontoelaatbaar Deze conclusies zal het hoofdbestuur van de Koninklyke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de Genees kunst in december voorleggen aan de in Utrecht te houden algemene vergadering der Maatschappij, over de kunstmatige inseminatie bü de mens. Van een arts. die de toepassing van kunstmatige inseminatie overweegt, moet worden verlangd, dat hy alvorens daar toe te besluiten zijn verantwoordelykheid toetst aan de hoogste denkbare normen In het gem. sportpark te Lisse werd gisteren een fokveedag gehouden, die zeer geslaagd mag heten. Over het keuringsterrein waren allen voldaan. Het was wel jammer dat er niet wat meer belangstelling was van anderen dan de inzenders. Er konden véél meer veehouders uit de duinstreek zün en men had er nog veel geleerd ook, want de toelichting door Ir. Veltman was zeer interessant. Het ge halte van de ingezonden dieren was prima. Er is trouwens in de duinstreek vol doende vee van goede kwaliteit om deze tweejaarlükse ontmoeting te houden. Sjonkje De jury bestond uit de heren ir. Velt man, Den Haag; W. van Santen, Wasse naar; J. Langeveld, Lisse: J. C. de Klerk, Hazerswoude en W. J, Oltshoorn, Leid- schendam. De organisatie van deze dag was in handen van de fok- en controle- vereniging „Nooitgedacht" (voorzitetr de heer P. F. Vergeer), de heer J. P. Rotte veel was voorzitter van de fokveedag- De uitslag i ZWARTBLAAR i de matige kar P F Vergeer Marei, Hillei mpn. Hillegc 'n k'lassc°P5: V oude groep, goede kw Lisse: klasse 9: Pinken: v d Marei, Hillegom: Ib .emar. Hillecnm: :c Ret 30 in. Hillegom: ld Idalia Warmond: 2a Irja van W d Marei, Hille- Marel. Hillegom; klasse II: Koekalvcren Trees van°PG "p Warmcrdam"U Lisse: 11 Jettv van W v d Marei, Hillegom: 1- Adrlana van J Verdegaal, Lisse: ld Jo landa van W v d Marei. Hillegom: 2: van J Verdegaal: 2d Charitlena van J Ver dceaal, Lisse; Sa Joke van W v d Marei Hillegom; klasse 12: tenminste 3 kalverei van ern vader: la crocp J Verdegaal Lisse: 2 groep van P F Vergeer. Warmond ZWARTBONT W J Oltahi ?ze groep bestond had groter (koeien: la •ld, Lisse; lb D Marbus, M Duineveld. Th Hulse eikschotten. Gi mer: la Aafke Dora van M Du «e: 2b Jopi» se 7: drachtige vaarzen. Een klein* •r goede groep, la Ronny van J 1 1. Lisse: lb Dora van M Duinevelc Bleske 5 van M Duineveld. Lisse wijk; 2b Mora J P Marbus. Ni Th Huiberts, De Kaag: "2b Th H» _'h Huib.. P Marbut Th Huiberts. t Gebr. Hulsebos ■an Gebr. Hulsebi afstar 8 goede kopnum één vader. In één bedrijf (bedrijfs- Marbus. Noordwiik: 2a ■eld. Lis ets Arjos opende seizoen De afd. Lisse van Arjos is gisteravond van start gegaan met een vergadering in de Ohr. Geref. kerk onder leiding de heer G. Batenburg. Hij mocht enkele nieuwelingen welkom heten. De voor zitter hield een korte meditatie naai aanleiding van een gedeelte uit Jesaja over het komende vrederijk. Met de komst van dit vredcrük is er dan ech ter ook het einde. Dat we naar het einde toegaan, moet ons duidelijk zijn wanneer we letten op de tekenen der tijden: er is een afval van de christe lijke politiek en van de Kerk. Ondanks alles zullen wy toch blijven strijden." Mej. W. RiefcvëM hield een inleiding over het onderwerp „Oriëntatie". „Waar in, vraagt men? In de christelijke be ginselen natuurlük, die gegrond zün op Gods Woord. We moeten kleur beken nen en ons afvragen aan wie wü onze stem willen geven wanneer vertegen woordigers moeten worden gekozen voor gemeente, provincie of Tweede Kamer. Ook onze AR. partij gaat uit van be ginselen naar Gods Woord. Laten wij die beginselen najagen ter ere van God." Konünen doodgebeten Onlangs doodde een hond een groot aantal konijnen in de Roversbroek. Na een rustperiode is de hond weer komen opdagen. Woensdag heeft het dier bij de heer W. in de Roversbroekpolder een viertal konijnen doodgebeten. De politie heeft de hond nog niet te pakken. Oogst van de straat Gevonden: damesportefeuille inh. ket tinkje met kruisje; rode step, heren fiets; breekijzer; pakje tabak:" porte monnee met geld en foto's; bril met zwart-bruin montuur; kindervest: licht bruine portemonnee: rol koperen buis: jong poesje Verloren: zwarte meisjesfiets; bus met verf. wieldop Morris Minor; blauw jack met zwarte gebreide kraag; nikkelen zakhorloge: bruin lederen portefeuille inh. ƒ10: herenportemonnee; damespor temonnee; meisjesvest; dames knipporte- rood-bruine basketbaltas: schildpad Burgelüke Stand GEBOREN: Maria Galina, dv K A in 't Wout en P H van Rüssel, van de Veldstraat 40: Veronica Catharina, d L Homma en C Miedema, Trompstraat 12; Alfred Hugo, z v G Nieuwenhuis M Th Segers, Don Boscostraat 18. ONDERTROUWD: Wilhelmus C der Wiel. te Voorhout en Petironella C Kortekaas. te Lisse: Jacob Jansen. Wa- geningen en Anneke W Hobo. te Lisse; Pieter Ekkerman, te Hi'le'om en Ludo- vika Buurman te Lisse: Jan A Imans. te Haarlemmermeer en Elisabeth Ryssel. te Lisse; Hermanus P. Huurman, te Bennebroek en Anna CAM Lüten, GEHUWD: C L U Zwetsloot en M A Kortendiik OVERLEDEN; Anna Maria Adriana Verhagen, wed. van A J Hogenes. 80 jaar; Christine Muffler, echtgenote J Langbroek, 53 jaar. et diploma verplecs'er behaalde mej J. M. Uittenbogaand. rij werd opgeleid ii het Diaconessenhuis „Bronovo", Den Haag. Voor het examen onderwijzer met hoofdakte slaagden de heren M. Biesma (opgeleid aan de Chr. kweekschool „Da Costa" te Bloemendaal) en W. J. Nieu wenhuis (opgeleid aan de Chr. kweek school te Leiden). Nieuws van De Spartaan Tijdens de Haagse kampioenschappen heeft Do Rooljakkers van De Spartaan te Lisse het clubrecord kogelstoten ver beterd. Hij wist zün eigen record te overtreffen met een stoot van van de vorige keer op 11.24 thans, waarmee hü de 8ste plaats bezet in de kampioenschappen. De atleet Wim van Gerven wist de derde plaats te bereiken op de 800 in 2 min. 0,4 sec. Evangellsatiesamenkomst Dinsdag spreekt om 8 uur in De Witte Zwaan de evangelist K. J. Adelmund uit Rotterdam. Christen Vrouwenbond De bekende ds. Hegger komt voor d< afdelingen Lisse. Hillegom en Sassen heim van de Christen Vrouwenbond woensdag in gebouw Rehoboth spreken. Opbrengst De collecte voor de Dierenbescherming heeft in Lisse f478,78 opgebracht. (Advertentie) MAX TAILLEUR in LEXI-TIME elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica daartoe bijvoorbeeld overleg pleegt met collega's. In het zojuist verschenen nummer „Medisch Contact", het orgaan vai Maatschappij voor Geneeskunst, kan deze conclusies lezen aan het slot var beschouwing, die het hoofdbestuur de algemene vergadering in december voorlegt. Over dit onderwerp werd aanleiding van een rapport van een missie uit de maatschappü reeds monde ling en schriftelyk gediscussieerd, oordeel was, dat de KID (kunstmatige- inseminatie-donor) kunstmatige insemi natie met medewerking van een ander dan de echtgenoot, ontoelaatbaar moet worden geacht Vele artsen, die zich echter indivi dueel tegenstander hiervan verklaar den, blijken niettemin te schromen het ontoelaatbaar daarover nit te spreken, Zou men de kunstmatige insemina tie echter aan de arts verbieden, dan dit tot gevolg hebben, dat aan le den van onze samenleving de moge lijkheid wordt onthouden te streven naar een bepaalde door hen gewenste oplossing van het probleem van het kinderloze huwelijk. Het hoofdbestuur van de Maatschap- ij is van oordeel, dat een algemene orga nisatie van artsen er zich van moet ont houden zich ten aanzien van dit vraag stuk uit te spreken op een wüze. die fei telijk ingrijpt in het maatschappelyk leven, zowel buiten als in medische krin gen als nog niet bü de wet ontzegde vrij- Dat kunstmatige inseminatie volkomen toelaatbaar kan worden geacht, aldus het hoofdbestuur, zou geheel in strijd zyn 'olledig te respecteren levensbe schouwingen en religieuze overtuigingen. Het is de plicht van de Maatschappij de arts, die tot de toepassing zou overgaan, te wijzen op zün grote verantwoordelijk heid hierin. De maatschappij zal in Utrecht de algemene vergadering uitspraak vragen, met name of zij deze conclusies kan onderschrijven. Voor dodelijke injectie Eis tegen arts: f 1.000, 50 dagen Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gistermiddag een boete van 1000 gulden of vüftig dagen geëist tegen de 74-jarige chirurg F. T. H. T. C. uit Am stelveen, die op 8 september 1960 de 28-Jarige mevrouw E. L. de Heer-Meeu- wls een verkeerde injectie toediende tijdens een operatie in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis in Amsterdam, aan de gevolgen waarvan de patiënte is overleden. Zonder controle had chirurg de injectie toegediend die de verpleegster, de 36-jarige J. J. B., had klaargemaakt. Later bleek dat deze loopzuster per vergissing de injectie naald met een dodelüke stof had gevuld Voor de rechtbank was desüjds een boete van f 2000 of twee maanden geëist. Voor zuster B. werd bevestiging var het rechtbankvonnis gevraagd: honderd gulden of tien dagen. Infectieziekte kost dertig Papoea's het leven In de omgeving van het plaatsje Agats aan de zuidkust van Nieuw-Guinea een epidemie uitgebroken die reeds a een dertigtal Papoea's het leven heeft gekost. Van officiële züde in Hollandia is hierover bekendgemaakt dat op 4 ok tober in deze streek een onbekende In fectieziekte is uitgebroken. De bacte riologen zullen moeten uitmaken of de ziekte al dan niet nieuw is voor Nienw- Guinca. Artsen en verpleegsters zijn in allerijl naar Agats gezonden om med:- sche hulp te verlenen. Met behulp var de r.k. missie is men erin geslaagd eer mobiel laboratorium naar Agats te bren gen. (Vervolg van pagina 1) Aan deze wens is nu over het alge meen tegemoet gekomen. Wel is er na mens de minister op gewezen, dat een en ander geen wijziging brengt in het ontslagbüjet t.a.v. militairen van vijftig jaar of ouder, die in verband met hun leefitijd ndet meer volledig voor de dienst geschikt kunnen wonden geacht. In het g.o. is met erkentelijkheid van de ministeriële verklaring kennis gesio- Kolonel Kremer Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft met beslistheid ont. kend, dat het intrekken van de ontslagen ook maar iets te maken heeft met de z.g. zaak-Kremer. Een van de betrokkenen, die aanvankelijk was ontslagen, was na melijk kolonel H. C. Kremer van de Generale Staf. Hij had zijn ontslag bij het Ambtenarengerecht aanhangig gemaakt, omdat hem zou zijn gebleken, dat het ministerie van defensie ten opzichte van zijn persoon met twee maten had ge meten. Het ontslag van Kolonel Kremer, dat op 1 septfember een feit was geworfèn, is thans ongedaan gemaakt. De kolonel is hiermee, echter niet tevereden. Hij -wil, dat zijn zaak wordt uitgezocht en heeft dus protest aangetekend tegen het onge. daan maken van zijn ontslag. Hij be- schouwt zich thans nog als ontslagen. De veronderstelling is geuit, dat minister Visser de ontslagen zou hebben ingetrok ken om zodoende aan een eventuele nederlaag in de zaak Kremer te ontko men. De woordvoerder van de minister noemt deze veronderstelling onjuist. De gedachte, dat het lot van de 340 werk- rs en hun gezin zou worden opge hangen aan deze ene zaak, wees van de „Dachau spelen" Studenten leggen functies neer De twee bestuursleden van de socië teit NIA van het Amsterdamse Studen tencorps. A.G.T.H.M. van B. en D.H.B. die door de senaat van het corps zün berlspd. hebben hun functies neerge legd. Gisteravond zün belden gehoord tüdens een vergadering van oud-be- stuursleden van de sociëteit en werd hun krachtig geadviseerd hun functies ter beschikking te stellen. De heer Van B. was praeses en de heer B. asessor- prlmus. Belden blüven wel lid van het De vergadering van oud-bestuursle den heeft zeer sterke afkeuring uitge sproken over de door de betrokkenen gebezigde gezegden tegenover do groe nen (o.a. „Foeten houdt je mond. andere gaan we naar boneden in de kelder Dachautje spelen"). Deze uitlatingen werden volkomen ontoelaatbaar geacht. De algemene senaten vergadering, het lichaam waarin het collegium en de se naten der erkende studenten Corpora gebundeld zyn, acht de getroff^ tucht maatregelen niet in overee^ '"-nming met de ernst van het voorgevallenee. Het schijnt hun toe. dat leden, die op deze wijze optreden hun plaats in de corpora niet kunnen rechtvaardigen en de verantwoordelijkheid voor en groen tijd niet mede dienen te dragon. Gulbrandsen (tril''-ie) 68 jaar, overlci': ::i De Noorse schrijver Trygve G"'brand- sen is woensdagavond onverwacht over leden. Hij was 68 jaar. Gulbrandsen werd in de jaren dertig beroemd door zijn trilogie, waarin het leven van de boeren in hei Oosten van Noorwegen beschreven wordt: „En eeu wig zingen de bossen", „Winden waaien om de rotsen", en „De weg tot elkander'. Deze drie romans verschenen in dertig verschillende talen en er werden meer dan zeven miljoen exemplaren van ver kocht. De trilogie is onlangs verfilmd door een Duitse maatschappij. Gulbrandsen werd geboren in Oslo. In het begin van de jaren 2 leidde hy enige rijd een tabaksfirma, waarna hü om zwaaide naar dc journalistiek. HU schreef voornamelijk over sport en werd vice- voorzitter van dc Noorse Atletiekbond. By dc Oylmplsche Spelen die in 1920 in Antwerpen werden gehouden was hü lid van de jarv Sinds 1940 heeft Gulbrandsen als boer gewerkt In Eidsberg ten Zuidoosten van Oslo. Hier h«eft hü tot zyn dood ge» woond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7