Boeiend concert in de K. O. -meesterserie WF DEV liacl vergadering en goede tentoonstelling Deense bollenkwekers evenaren Hollanders Winkelen in Turk Breestraat it Afrika "hield in de iHjkhe- in In sluiten the- de bor- afdekt ijk ver- 6 tot 7 tvangen enbela*- zijn uw NIEUWE LEmSCHE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond g.v. 40-jarig bestaan Leidsche Zieken- Leids Volkshuis, Suur. Filmlezing „Es- kual-Herri, het land waar men Baskisch Ppietcrskerk, 7.15 uur: Studentenavond- Pieterskerkplein, 9 uur n.m.; Muziek festijn, grote taptoe. Oegstgeest, zaal W. de Zwijger- kerk, 8 uur: Stichting huish. en gezins voorlichting, zuivelavond. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Drie maal Koekoek". Zaterdag Busstation, 1.55 uur: Vertrek padde stoelexcursie Kon. Ned. Natuurh. Ver. naar Warmond. Geref. Jeugdhuis, 7.45 uur: Film „De trouwe kameraad" t.b.v. aotie „Heb het hart eens! Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond personeelsvereniging De Spil van Van Wijk en Heringa N.V. Pieterskerkplein, 9 uur n.m., Leids muziekfestijn, grote taptoe. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 ur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera olv. Bauer Theussl met „Die Zauber- flöte" van Mozart. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneel groep Centrum met „Driemaal Koekoek". Diligentia, 8.15 uur: The Play Acting Group met „Relative Values" van Noël Coward. Houtrustgebouw, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Erica Mozini, viool. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Rear Window 18 jaar)donderdag: De ballade an een soldaat (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Am sterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Brigitte, het meisje van Place Pigalle (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spook rijders (14 jaar); donderdag: Therèse, de begeerde vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het baan- (e (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Cape fear (18. jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum, Mare 110, tel, 20406. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: „Lucht- ito en archeologie" (tot 10 oktober). L^eszaai en bibliotheek Keuvens, oree- raat 27, maandag en woensdag van 1 va 580 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er in 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr, school Obrechtstraat: "olw. dinsdag en donderdag van 680f zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag 'Losdag van 4 tot 5.30 uur, woens- ag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur o vrijdag (speciaal voor de grotere ■ugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Residentie Orkest in Leiden DE meester-serievan K. en O. werd gisteravond geopend met een concert door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Orkest en dirigent waren de gehele avond uitstekend op dreef en bereikten een opvallend hoog musiceer-peil. Interessant was al dadelijk de symfonie in c van J. W. Wilms, een werk dat de nieuwe concertmeester Willem Noske aan de programmaleiding van het orkest bekend heeft gemaakt. Wilms was een muziekpedagoog en organist van Duitse afkomst, die zich in 1791 te Amsterdam vestigde en daar meer dan een halve eeuw werkzaam bleef. Hij werd voornamelijk bekend door de melodie die hij in 1815, als antwoord op een prijsvraag, componeerde bij Tollens' „Wien Neerlands bloed", dat lange tijd de functie van nationale hymne vervulde (helaas!) Deze symfonie in c is een knap ge schreven, aangenaam werk van classicis tische stijl; ze herinnert wat aan Che- rubini of Clementi, gaat wellicht iets verder naar de romantiek toe. De uit voering was zo perfekt, dat een deel van het succes hieraan was te danken. Een kille douche is voor ons meestal de uitvoering yan een symfonie of con cert van Prokofjef. Het derde piano concert in C, uit 1917, dus nog in Rus land geschreven, is een virtuoos stuk met veel vaart en energie, maar welk een armoede aan ontroeringMet mid dendeel belooft wel wat. doch al spoedig krijgt de dynamische en nogal mechani sche stuwkracht weer de overhand. Gary Graffman vertolkte zijn zware partij schitterend. We zouden hem echter graag nog eens in een minder eenzijdig stuk muziek beluisteren om zijn mogelijkhe den nader onder de loep te kunnen ne- Solist en dirigent oogstten een enorm Na de pauze wachtten ons twee con certsuites uit werken, bestemd voor bal letten: Debussy's Boite a joujoux, in de orkestratie van Caplet, en De Falla's Sombrero de tres picos. Ballet-muziek in de concertzaal heeft steeds iets pro blematisch: een uit de choreografie dui delijke samenhang verdwijnt zonder me- OUDE GENEVER 0e gehelde gebelde van Wynand Fockink Ds. Kret te Leiden benoemd in Zaandam Naar wij vernemen, lieeft de cen trale kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Zaandam ds. A. J. Kret te Leiden benoemd tot bijstand in het pastoraat aldaar met de opdracht zich speciaal te richten tot de minder heidsgroep van de Geref. Bond in de ze Gemeente, die vroeger afzonderlijk naast de Hervormde Gemeente be stond maar daarin thans is geïnte- Ds. Kret, die voorheen predikant was van de Herv. Gemeente te Krimpen aan de Lek en thans leraar godsdienstonder wijs aan (het christelijk lyceum te Leiden is met de opdracht het schoolpastoraat op te bouwen, heeft deze benoeming in beraad genomen. Zijn wenk in Leiden wenst hij in ieder geval voort te zetten DE Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden" open de gisteravond in de R.K. Verenigingszaal het winterseizoen met een leden vergadering, die gepaard ging aan de jaarlijkse DEV-dahlia- en fruitexpositie. Niet minder dan vijftig inzenders hadden de op hun volkstuinen gekweekte pro- dukten op vakkundige en smaakvolle wijze tentoongesteld. Dc jury's, bestaande uit de heren J. J. v. d. Zwart, H. de Pree en J. Veldhuyzen voor de bloemenkeu- dng en H. Broeksema, J. H. Lepelaar en A. Cats voor de fruitkeuring, moesten de prijzen, waaronder een wisselbeker en een aantal wisselplaquettes, toekennen. Voorzitter J. H. Smit zei dat het aan tal inzendingen de verwachtingen had overtroffen. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer H. Poe- üjoe, die wegens een langdurige ziekte geruime tijd verstek moest laten gaan. Nadat secretaris J. Roman zijn notulen had voorgelezen, kon de voorzitter een aantal nieuwe leden installeren, waar door het ledental van DEV de 500 heeft overschreden. Op voorstel van het be stuur. zal de jaarlijkse bollenkweekwed- strijd, die omstreeks kerstmis wordt ge houden, gewijd zijn aan de trosnarcissen- kweek met een maximum van 6 stuks per inzending. Voor de rubriek: „Wie weet hoe ik heet" waren enige fraaie planten ingezonden. De heren H. de Pree en H. Broeksma, voorzitters van de jury's, gaven een korte beschouwing van de algemene in druk die de jury's over de inzendingen hadden opgedaan. Vervolgens maakten zij de uitslagen bekend, die waren als volgt: dahlia's in vaas (6 stuks van één variëteit, minimum 25 punten): H. Don- gelmans, 27 ptn (wisselplaquette): dahlia- hweekwedstrijd: 1. D. Ernst. 22 ptn (wis selbeker 2. J. H. Goossens, 21 ptn; 3. A. Hofman. 20 ptn; 4. M. Lageveen. 20 Ptn (deze winnaars ontvingen een bol- lenpakket); bloemwerk van dahlia's (mi nimum 25 punten) tweede prijs (bollen- Pakket) A. Hofman 24 ptn; wisselpla- Quette niet toegekend; afdeling fruit: as sortiment appels en peren: H. F. Neder- berger (wisselplaquette) 65 ptn: 6 peren van één soort in schaal: H. F. Neder- berger (wisselplaquette) 39 ptn; 6 appels idem: P. C. de Haas (wisselplaquette) Hierna werd aandacht besteed aan de komende viering van het 75-jarig be staan van de vereniging. Nadat met al gemene stemmen was besloten dit op feestelijke wijze te vieren, vormde zich een jubileumcommissie met als leden de heren M. den Hartog, D. Koudijzer cn P. Staffeleu. Reumapatiënt stal receptenblok De Haagse rechtbank veroordeelde een 44-jarige chauffeur uit Leiden tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk en aftrek wegens diefstal van een blok met receptbriefjes uit het Academisch ziekenhuis te Leiden waar hij werkzaam was en tot 14 dagen hechte nis met aftrek voor het gebruik maken van het valse recept en het bezitten van het verdovende middel Palfium. De eis van de officier was acht maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk cn aftrek voorarrest. Verdachte, die aan reumatische pijnen leed, had dit middel eens voorgeschreven gekregen door een arts cn omdat dit middel hem van de pijn had afgeholpen, had hij reeds eerder op onrechtmatige wijze Palfium weten te bemachtigen. Nadat hij het blok recepten had gesto len had hij in een apotheek te Wasse naar 60 tabletten Palfium op het recept met gefingeerde namen weten tc vcr- dewerking van de dansers, en wat dan overblijft leidt niet zelden tot versnip pering. Met Debussy's Boite a joujoux, met grappige satires op Gounod's Faust- ballet en op oude Franse volksliedjes, is zulks wel enigszins het geval. Toch boeide deze suite bijzonder, want we ontmoetten er een Debussy, die ons minder vertrouwd is. Dat Debus sy goed bekend was met Strawinsky's Petrouchka en Sacre du Printemps, alle geschreven vóór deze Boite', valt duide lijk waar te nemen. Dat Debussy overi gens in een ballet als Jeux een veel hoger niveau bereikt, staat wel vast. Voor een dirigent als Van Otterloo moet het heerlijk zijn zulk een avond te kunnen besluiten met een briljant, hoewel niet diepzinnig werk als De Falla's driekante steek. Vooral in het laatste gedeelte wist hij de betovering van de Spaanse dans-extase op waar lijk meesterlijke wijze uit te beelden. Het orkest volgde hem hierin gaarne en gaf een staaltje van voorbeeldig samenspel. Grote bijval beloonde deze uitvoering. Dr. J. van der Veen Leidse vrouw vermist politie te Leiden verzoekt namens de familie te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Hendrika van Britsum. oud 40 jaar. wonende te Leiden. Zij heeft op 31 juli 1962 de ouderlijke woning verlaten met het voornemen naar Ermelo te gaan. waar zij niet is aangekomen. Zij ver keerde in zwaarmoedige toestand, zodat een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: mager postuur, groene ogen, donkerblond krullend haar. ovaal gelaat, kleine mond, kleine neus. Zij was gekleed in witte jurk met oranje bloe men, donkergroene popeline regenjas, bruine lage schoenen met klein hakje. Een ieder die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau van politie, tele fonisch te bereiken onder netnummer 01710, abonneenummer 22244, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijf- Flessetrekken om indruk te maken Wegens flessetrekkerij veroordeelde de Haagse rechtbank een 51-jarige maga zijnmeester uit Leiden conform de ei: tot tien maanden gevangenisstraf waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest De man had groot aantal goederen gekocht zonder te betalen. Het betrof fietsen, stofzuiger, radio- en t.v.-toestel, in totaal voor bedrag van ƒ3.500.Hij zou dit hebben gedaan om indruk te maken op zijn aanstaande vrouw, een weduwe met acht kinderen. Ds. Joh. Poort terug Ds. Joh. Poort, Hervormd predikant te Leiden, die een aantal weken in mili taire dienst is geweest en ook bij de militairen in La Cour tine werkzaam was, is in Leiden teruggekeerd en heeft zijn werk hervat. Zondag hoopt hij ln de Bethlehemkerk (Driftstraat) weer voor te gaan. Dan zal zoals gemeld, ook aandacht worden ge schonken aan het zilveren jubileum var het kostersechtpaar Favier. Ver jaarsstemming aan boord van de Prinses Irene TJET was al vroeg dag: om zes uur zong een groepje zusters op de „Prinses Irene" de jarige hoofdverpleger H. van der Heijden het „Lang zal hij leven" en „Broeder Henk gaat nooit verloren" toe. Nëit alleen een vroeg, maar ook een feestelijk begin voor de Solglyttianen. En fees telijk bleef het, ondanks het feit dat de zon deze dag geen kans zag door het wolkendek heen te breken. De vrolijkheid was overigens begrijpelijk: broeder Van der Heijden, die nu vier jaar bij Solglytt werkzaam is, wordt door allen in het rust- en verpleeghuis op handen gedragen. De manier waarop hij met iedereen omgaat, wekt vertrouwen en vriendschap er terecht lieten de Solglyttianen vandaag hun waardering voor hem blijken Rotterdam, donderdagavond. melijk ruzie over het feit, wie het eerst de sluis mocht binnenvaren. De „Prinses Irene" nad door deze affaire twee Aan het ontbijt verwelkomde mejuf frouw Rika Fisser de jarige met zelfgemaakt, goed-in-elkaar-zittend ge dicht. Daarop volgde een „stormachtige" omhelzing. Men zong de broeder toe en de verjaarsstemming werd in de loop van de dag nog verhoogd doordat de heer Van der Heijden voor traktaties zorgde. Om tien uur vertrok het schip uit Go- rinchem om door de Merwede en langs veel stadjes en dorpen in Rotterdam te komen. Daar voer het vaartuig door de havens, waar voor de opvarenden veel te beleven viel. De enorme zeeschepen en de dokken wekten bewondering en veel vragen, die via de luidspreker zo goed mogelijk werden beantwoord. Een ogenblik dachten de verpleegden dat de „Prinses Irene" het ruime zeesop zou kiezen, want het schip begaf zich een heel eind de Nieuwe Waterweg op. Doch men keerde terug naar Rotterdam, waar men overigens in de sluizen bij de Euromast een ware „schippersoorlog" meemaakte. Twee schippers hadden na- Groen Leiden honderd jaar De bekende „Boek-, courant- en handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zn. N.V." te Leiden be staat, zoals indertijd al gemeld, honderd jaar. Van directiezijde vernamen wij, dat de viering van hel eeuwfeest beperkt blijft tot de uitgave van een jubileumboek, waaraan thans nog hard wordt ge werkt, en een besloten feest voor het personeel aan het eind van deze maand. Haagse rechtbank Valse recepten Om aan 't verdovende middel Palfium te komen, had een 44-jarige chauffeur uit Leiden die in dienst was van het Academisch ziekenhuis een bloc met re cepten gestolen en door die met gefin geerde naam in te vullen, 60 tabletten /erkregen bij een apotheek in Wassenaar. Tegen hem had de officier 8 maanden gevangenisstraf waarvan 6 maanden voor waardelijk en aftrek van het voorarrest De rechtbank veroordeelde wegens de diefstal tot zes maanden gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaardelijk en aftrek van de 2 maanden voorarrest terwijl voor het onrechtmatig in bezit hebben van een verdovend middel, twee weken hechtenis met aftrek van voor arrest werd opgelegd In Rotterdam werden inkopen gedaan en er kv/amen zeer veel familieleden een kykj eaa nboord nemen. De gezondheid van allen is prima en het humeur even- Vanavond viert het personeel de ver jaardag van de hoofd verpleger nog eens dunnetjes over en morgen zet het schio koers naar Waddinxveen. Zoals bekend, zal het zaterdag om twee uur aan de Roomburgerweg in Leiden arriveren. Intussen van alle opvarenden beste groeten aan familieleden cn bekenden. Nu de Keukenhof te Lisse na alle drukte rustig ligt te dro men, heeft een echtpaar zwarte zwanen de kans gekregen vier grappige kleintjes ter wereld te brengen, die zich heel goed blij ken thuis te voelen in de grote vijver van het bolbloemenpark. Afscheid van mr. A. F. Visser van IJzendoorn Het laatste lid van het oude drieman schap van curatoren der Leidse un siteit, dat onmiddellijk na de oorlog de belangen van 's lands oudste academie heeft behartigd, mr. A. F. Visser IJzendoorn, heeft gistermiddag als danig afscheid genomen van de civitas academica. De plechtigheid had plaats ir re receptiezaal van het oude academie gebouw. waar velen waren bijeengeko men om de scheidende curator te danken voor al hetgeen hij voor de Leidse versiteit heeft verricht. Onder hen merkten wij op dr. H. E. Beerink, presi dent-curator, de curatoren jhr. mr. F. K van Kinschot, dr. J. Goedbloed en ir. M. L. Kalff, de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee, de wethouder van openbare werken, de heer C. J. Piena, vele hoogleraren en leden van de we tenschappelijke staf. De rector magnificus der universiteit, prof. dr. S. Dresden, gaf in een toespraak vol humor de verdiensten van de heer Visser van IJzendoorn weer, zowel als advocaat als in zijn functie van curator der universiteit. Hij schetste daarbij de moeilijke eerste naoorlogse jaren, toen de universiteit in feite werd bestuurd door een driemanschap en de verhouding tussen curatoren en hoogleraren niet de zelfde kwaliteiten bezat als thans het geval is. Aan heit slot van zijn toespraak wenste prof. Dresden de heer Visser van IJzendoorn namens curatorium en senaat een welverdiende rust toe, hoewel hij meende te mogen veronderstellen dat dit wel bij een vrome wens zou blijven. Met een geestig antwoord dankte de scheidende curator voor de betoonde be langstelling en hartelijkheid. In de avonduren werd met curatoren en senaat tijdens een intiem diner het afscheid nog eens onderstreept. Puzzelprommenten 1. P. J. Galjaard, Lopsenstraat 13, Leiden; 2. R. Wielinga, Leeuwe rikstraat 150, Alphen aan den Rijn; 3. C. van Rijn, Friezenstraat 19, Katwijk aan Zee. Films in Volkenkunde Zondagmiddag half drie worden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la, films vertoond over landbouw •n voedselbereiding op Borneo en andere Indonesische eilanden. Dr. S. Kooijman, conservator voor Nieuw-Guinea en Zuid- leidt de films in. Kijkje achter de schermen HOLLAND is het monopolie op bollengebied reeds lang kwijt. In Duitsland, Denemarken cn Japan worden de laatste jaren steeds grotere hoeveelheden tulpen gèproduceerd. Aanvankelijk meende men dat het zo'n vaart niet zou lopen, ln ieder geval was men ervan overtuigd dat Holland steeds nummer één zou blijven. Het is de vraag of men de meningen niet moet herzien. Vier leden van Theorie en Praktijk, de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse, en vier leden van de kerngroep „Historisch Economische Beschouwingen over de teelt van en de handel in bloembollen" heb ben een studiereis gemaakt naar Denemarken. Ze bezochten daar de bollenkwe- kerijen, keken achter de schermen en... zijn geschrokken. Geschrokken van de vaart de bloembollenculturen in Denemarken worden omhoog gestoten.,,Het was be kend", zeggen de heren die deze stu diereis maakten in een deze week ver schenen rapport, „dat de Denen door gaan met de tuinbouw, maar dat ze de zaken zó voortvarend en zó deskundig aanpakken, is voor ons een verbazing wekkende ervaring geworden." De rap porteurs aarzelen niet te verklaren dat hetgeen ze gezien hebben „hen heeft geschokt". De Deense kwekers lialen goede oogsten uit de grond. Op Deense kwe kerijen zijn Hollanders werkzaam, die verklaarden dat de bollen het gaat hier in de eerste plaats om de tul pen in Denemarken beter groeien dan in Holland. De narcissen blijkt men ginds ook behoorlijk tc kunnen telen. Minder florissante resultaten bereikte men met de teelt cinten. In deze sector hebben de De nen een achterstand, maar dat wil niet (Advertentie) gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Oecumenische Raad Leiden In nauwe samenwerking met het dekenaat der R.K. Kerk en het mité „Advent en Kerstmis" gaat de Oecumenische Raad Leiden in de Ad ventstijd een ontmoeting van chris tenen uit diverse Kerken organiseren. Tijdens deze samenkomst, die zondag avond 23 december in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden, zal met Bijbellezing, gebed en zang de aan dacht worden gericht op het grote gebeuren, waarvan Kerstmis spreekt: de komst van de Heiland in deze reld. Ook is het weer de bedoeling, aan de vooravond van Kerstmis (24 december) samen te zingen op het Stadhuisplein. De atoivitaiten van de Oecumenische Raad strekken zich verder uit tot de voorbereiding van de viering van Oecumenische Zondag en het organise ren van drie studiekringen, elk van vijf of zes samenkomsten. De eerste kring, die zich wil oriënteren in de Kerken die in Leiden deel uitmaken van Oecumenische Raad, is gisteravond be- gonnert met een bijeenkomst in de Lu therse kerk. Ds. H. A. J. Haan heeft ei de leiding van. De tweede kring, die onder leiding staat van pastoor A. J. Glazemaker van de Oud-Kath. Kerk. zal de uitkomsten van de Assemblee de Wereldraad van Kerken te New Delhi bespreken. Ook zal aandacht den geschonken aan het gisteren ge opende Concilie der R.K. Kerk. De bij eenkomsten van deze kring beginnen op 17 oktober. Dr. K. Dronkert (Geref. predikant) leidt de derde Bijbelstudie kring, die op 25 otkober begint. Voor al deze kringen kan men opgeven bij de tweede secretaris va Oecumenische Raad. de heer J. G. A. van Sluys. Lammenschansweg 120. Nu de ontruiming van het café- restaurant In den Vergulden Turk aan de Breestraat aanstaande is, doet zich de vraag voor, wat er met dit pand zal gaan gebeuren- Zoals bekend, gaat M. en D. er gebruik van maken. Wij vernamen, dat er aan de gevel m de Turk voorlopig niets zal wor den veranderd. In de eerste plaats heeft de rijksdienst voor de Monu mentenzorg er zijn richtlijnen voor, maar ten tweede bestaan er bij V. en D. geen bouwplannen voor de Bree- straat-zijde. De bestaande bouwplan nen van V. en D. betreffen de zijde Maarsmansteeg. V. en D. is van plan de Turk bij de Verkoopruimte te voegen. Er zal uiteraard een verbouwing aan moe ten voorafgaan, maar deze zal zt perkt mogelijk zijn. Ofschoon er gewinkeld zal worden, wordt aa Breestraatzijde niet nóg een ingang gemaakt; getracht zal worden bin nenin een doorgang naar het pad tot stand te brengen. Met de werkzaamheden zal zo spoe dig mogelijk worden begonnen. zeggen dat deze achterstand niet kan worden weggewerkt. Op het terrein van de ziektebestrij ding. de mechanisatie, de onkruldbe- strijding en de schuurbehandeling be hoeft men de Denen geen sprookje te vertellen. Concurrent De Denen kweken de bollen in hoofd zaak voor de broei. Met andere woor den: de bollen die ze produceren, wor den 's winters in hun eigen kassen in bloei getrokken. Het is te verwachten dat de teelt zich zal uitbreiden en dat de getrokken bolbloemen op de markten in Skandinavië zal plaatsen. Op deze wijze kan Denemarken een ge duchte concurrent voor de Nederlandse bollenexporteur worden, vooral op de Zweedse markt. Uitvoer van bloembollen is er (nog) niet veel. Konijnenburg Mark, de Noordwijkse firma die voor de oorlog reeds omvangrijke culturen in Dene marken had, exporteert een miljoen tul pen in.de kleine maten (tienen van la- tulpen mogen de Hollandse expor- irs niet over de grenzen sturen) naar de V. S. Zijn de Denen op teelttechnisch ge bied in zekere zin volwaardige concur renten van de Hollanders geworden, ook in de reclamesector zit men niet stil. De Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur kon als gevolg van tegen- ïmers uit De Noord enkele ja- geleden niet de moed opbrengen de florerende Keukenhof over te nemen (achteraf zijn de leden van het stich tingsbestuur blij dat het nooit zover is gekomen). In Denemarken heeft men echter twee permanente vollegronds- tentoonstellingen. De eerste, Blom- sterlogpark te Vallo, is bijzonder mooi. De acht vakgenoten die er een bezoek brachten, zagen er 23 soorten hyacin ten, 88 variëteiten narcissen. 319 soor ten tulpen en 26 soorten bijgoedgewas- Circa vijftig deelnemers leden de Deense Kwekersvereniging pousseren hier hun produkten. Nog mooier dan Blomsterlogpark is Langeso. Eenenveertig kwekers hebben deze tentoonstelling opgezet op een ter dat mooier is dan de Keukenhof in Lisse. De bloemen worden hier in neer natuurlijke vorm geëxposeerd, zodat het show-element niet overheerst, aldus de rapporteurs. t was verder opvallend dat de De- over het algemeen veel bollen in hun tuinen planten. Advertentie ,DE GAZELLE' Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anna Maria, d v H C Brouwer en A Colpa; Wilma Hu- berta, d v W T v d Holst en A J Fasel; Erick Jan, z v H Lepelaar en T J Huschka: Anita, d v W Kroesc- meijer en M Overduin; Marcel Char les Cornelis, z v C P de Reus en C A U Hug; Theodora Fiona Petra, d v T L M van Schie en B v d Horst; Sylvia Elisabeth Clara, d v L A Zon neveld en C M Sosef. GEHUWD: J Bavelaar cn A C J Slewe; B J Kluts en P H Kromhout: P F T Stoeken en N H Benschop; J Boom en J E C Oudshoorn; C A Disseveld en J A G Heinsbergen; J F A M Ammerlaan en A J Cras: A H Huisman en M E Noppe. OVERLEDEN: P Boot, 69 jr, man: A Bavelaar, 70 jr. man; C C de Groot, 35 jr. echtgen v A J Rodenburg; M M Schouten. 78 jr, echtgen v J N Braggaar. Jaarvergadering Toonkiinslkoor Het Toonkunstkoor heeft zijn jaar vergadering gehouden in de Muziek school, Rapenburg 22. De jaarverslagen van de penningmees ter en secretaris werden onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heer A. F. de Jong, voorzitter en mevrouw F. Verburg-de Best. tweede penning meester. wenden bij acclamatie herkozen. De datum van de uitvoering van Jeanne d'Arc au Bücher van Hooegger is bepaald op 27 februari 1963 in de Stad'gehoonzaal. Naar aanleiding van het veelvuldige verzoek zal de dirigent, de heer Aribo, in Januari 1963 in de Zuj- derkerk met medewerking van het koor over d'it concert een lezing houden en zullen er verschillende fragmenten uit dit werk ten gehore wonden gebracht. cn letterkunde: mej. C Krom te Lei - PROMOTIE TE LEIDEN leerdheid op procfwhri^^cmeld-^De^bp- roepsmobiliteit in Nederland van 1919 tot 1954 (Een sociaal statistische studie) de *£dait en thans hage. Promotor was prof" dr. F van'Heck

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3