Alden Hatch biedt prins Bernhard biografie aan Peek kloppenburg II SI HP f I f# Schilders dringen aan op ander loonbeleid is Juniormode Nieuwe concertstudio ook gericht op TV HE Twintig procent auto's met nieuwe „zolen" DE GROTE MUITERIJ BOUNTY Nieuw hoofd Deltadienst 13 VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 Gesprekken van historisch belang EEN van 's werelds grootste ex perts in het schrijven van bio grafieën over beroemde personen, schrijver Alden Hatch, is gister avond met zijn vrouw uit Rome op Schiphol aangekomen. Vanmiddag Dam-vruag 302 (Eerste publicatie) Deze stand is heus niet afgeleid uit een partij. Evenmin verloopt de op lossing geheel scherp, ook al zijn de zetten niet wisselbaar. Wel treft u epige interessante momenten aan o.a. met „los op slag blijven staan". De auteur is A. A. Polman te Half weg. Wit is aan zet en wint. m m m 'm m mm m Zwart: 6, 9, 10, 13. 17, 18, 19, 20, 23, 25. Wit: 16, 27.. 28, 29, 30, 32, 34, 39, 40. Schaak-vraag 302 De scshakers Padevski (wit) en Giustolisi hadden onderstaande stel ling bereikt: wit: Kgl, Dc2, Tg2, La3, pi b5, c5, f2, f4 en h2; zwart: Kg8, Df6, Td8, Lb8, pi e6, f7, g7 en h7. Zwart aan zet speelde verrassend 1. Df6c3ü Wit mag niet nemen wegens mat op de onderste lijn. Hij is gedwongen tot 2. Dc2bl, waarop zwart, sterker dan nemen op a3, waar na de witte pionnen nog gaan mee tellen, besloot tot 2Dc3—f3! Tegen de dreiging op dl kon wit niets behoorlijks meer inbrengen. Hij of ferde nog een dame maar moest kort nadien opgeven. Bridge Indien u in het vorige tegenspel- probleem ruitenaas op tafel legt is het 4 schoppencontract één down, maar in de praktijk was de Zuidspeler hiermee niet tevreden. Hij speelde een kleine ruiten na, in de hoop, zijn partner aan slag te krijgen, teneinde nog een aftroefslag in harten te kun nen maken! Dit lukte! Ziehier de kaartverdeling na de 5e slag: 9 89 7 2 O O AHV 103 VB Toen Zuid in slag 6 een kleine rui- ien naspeelde, nam Npord met de boer, vervolgde met harten en Zuid maakte zijn troef tweetje! Twee down, als gevolg van specta culair tegenspel! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hor.: 1. model in het jaar onzes leren (afk. Lat.); 2. mondeling stand; 3. latwerk Europeaan scheikundig element (afk.); 4. meis jesnaam vrucht; 5. dorp in Gelder land ontkenning (Eng.) tijdreke ning; 6. kreet godin der lente; 7. water in Friesland rechtschapen; 8. achting op een andere wijze; 9. steel bevroren water. Vert.: 1. Europeaan; 2. vlaktemaat vette vloeistof voegwoord (Fr.); 3. deel van een boom bijwoord vreemde munt; 4. omgeslagen zoom zoon van Juda; 5. aardrijkskundige aanduiding (afk.) tegenstelling van scherts Nederlands Gezag (afk.); 6. voorzetsel adelijke titel in En geland (afk.) jongensnaam ge meente in Gelderland; 7. bijwoord scheikundig element (afk.) schei kundig element (afk.) oude lengte maat; 8. bloem muzieknoot reeks; 9. landschap op de O.kust van Sumatra bloeiwijze stoomschip (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. laan, 4. imme, 7. Montana, 10. nappa, 12. Aaron, 14. age, 15. pan, 17. era, 18. elk, 20. end, 21. arend, 22. .tam, 24. een, 26. per, 27. sté. 29. eek, 31. Isère. 33. Varna, 35. nathals, 36. raad. 37. stal. Vert.: 1. Lena, 2. ampel, 3. nop, 4. Ina, 5. Maren, 6. Enna, 8. nap, 9. aan, 11. agentes. 13. ordenen, 1. agent, 19. kam, 20. Ede. 23. arena. 25. eerst, 26. [pier. 27. set, 28. eva, 30. kaal, 32. rad, ♦34. als. heeft hij op het paleis Soestdijk zijn nieuwste pennevrucht, een uitge breid levensverhaal over Prins Bern hard, aan de Prins persoonlijk aan geboden. Het boek, dat in het Neder lands is vertrald door J. F. Klip huis, wordt morgen in de handel ge bracht door een Amsterdamse uit geverij. Alden Hatch, die al vanaf zijn prilste jeugd z(jn benen vrijwel niet gebruiken kan en die zich daarom op krukken a,,,: voortbeweegt, heeft in de zomer van het vorig jaar in zes weken tijd op paleis Soestdijk bijna twintig maal een per soonlijk onderhoud niet de Prins gehad. „Mijn boek is in hoofdzaak op die gesprekken met de Prins gebaseerd", vertelde hij op Schiphol. Hij nam de gesprekken op een bandrecorder op en hij noemde ze van historisch belang. Men kan uit de mond van de Prins o.a. beluisteren welke ernstige meningsver schillen hij als opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in de oor log had met veldmaarschalk Montgome ry, bijvoorbeeld over taktische manoeu- in de slag bij Arnhem. Uiteraard nen hierover ook alles in het boek Reeds voor zijn verschijning zijn de rechten tot publikatie van de biografie in Nederland, Skandinavië en Zwitser- and door diverse dag- en weekbladen opgekocht. Vertalingen van het boek zullen nog deze herfst in Skandinavië op de markt komen. De originele En gelse tekst verschijnt binnenkort in Amerika en Engeland en als pikant (Van onze soc.-econ. redactie) ONCURRENTIE op de arbeids- 1 markt ten koste van bedrijfs takken die kapitaalgoederen vóórt brengen en onderhouden, remt op den duur de expansie in elke rich ting en is derhalve schadelijk voor de nationale economie. Deze waar schuwing laat het bedrijfschap schil dersbedrijf horen in een nota over het loonbeleid. De nota is gisteren door het schaps- bestuur behandeld en zaïl nu ter kennis worden gebracht van alle instanties, die bij de loonvorming zijn betrokken. De detail onthulde Hatch op Schiphol, dat de Britse uitgever de naar zijn mening wat al te onprettige opmerkingen over Montgomery ietwat had verzacht Met zijn vrouw Alden Hatch schrijft zijn boeken sa men met zjjn vrouw, die hem bij de Interviews terzijde staat. „Wij vormen samen een schrijversteam", zegt hij. Deze goede hulp is hem dan ook wel pas gekomen, want hij heeft na de biografieën geschreven over Paus Pius XII, Roosevelt, Eisenhower, generaal Patton en De Gaulle. Deze werken zijn allemaal in tiental len landen verschenen. Hatch kan zelfs geen ruwe schatting geven van de to tale oplage. „Ik ben een slecht admini strateur", zegt hij. „Ik heb \*rtrou- wen in mijn uitgevers". Van het boek over Paus Pius XII zijn alleen in de V.S. al 100.000 exemplaren verkocht. Dat ls eigenlijk het enige cijfer dat Hatch iieeft onthouden. Thans is hij aan een nieuw werk be zig en wel over de huidige Paus Joan nes, die hij echter minder gemakkelijk te spreken krijgt dan prins Bernhard. Hij is reeds tweemaal geruime tijd in Rome geweest, werkt daar met zijn vrouw hard aan het boek. maar heeft met de paus slechts eenmaal een ge sprek kunnen voeren. Niettemin is het boek al bijna klaar. Hatch die zelf overigens protestant is, wil het zo actueel mogelijk maken en hoopt daarom de laatste twee hoofdstuk ken te vullen met materiaal over het zojuist begonnen concilie. Daartoe keert hij reeds maandag naar Rome terug. Koppeling aan bouwproduktie Eerste-Kamerlid onder invloed achter stuur De politierechter te Groningen heeft de 53-jarige schoonmaker van draineer- buizen H. H. ex-wethouder van Finster- wolde en Eerste Kamerlid van de C.P.N., veroordeeld tot 75 boete, subsidair der tig dagen hechtenis, een maand voor waardelijk en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar, eveneens voor waardelijk. H. stond terecht wegens het besturen van een auto onder invloed m alcohol. Dat gebeurde op 22 november in Nieuweschans. Verdachte had drie gla- bier gedronken, was daarna naar huis gegaan om zich te verkleden en ging vervolgens op weg naar Duitsland. Bij het verkleden 'had hij vergeten zijn auto papieren bij zich te steken. Hij reed uit de file. werd teruggestuurd door een ma rechaussee. maar verliet andermaal de file. Men vroeg hem naar zijn papieren, die had hij niet bij zich. De marechaus sees roken alcohollucht en gelastten hem uit te stappen. Bij het uitstappen consta teerden ze, dat de gang van verdachte waggelend was De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Hij eiste twee weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De raads man. mr. De Vries, vond onvoldoende ar gumenten in de tenlastelegging om tot bewezenverklaring te concluderen vroeg vrijspraak, subsidair e mt zonder meer. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Onder de bemanning van het Engelse schip Bounty is al op de heenreis van Londen naar Ta hiti een opstandige stemming ontstaan door het meer dan heerszuchtige optreden van de kapitein Bligh. Na enkele weken op het paradijs-eiland te hebben doorgebracht, voelt de bemanning er steeds minder voor zich naar de te strenge discipline van Bligh te richten en onder leiding van sehippers- maat Fletcher Christian komt het tot een muiterij. Kapitein Bligh wordt in een barkas van boord ge zet met 18 getrouwen en zij maken de duizenden mijlen lange (bijna onmogelijke) tocht over open zee naar het eiland Timor, waar ze ten langen leste aankomen. 54 Even later verscheen er een soldaat op het strand, die riep dat de boot mocht landen. Toen de kapitein alleen aan land ging kon hij tot zijn blijdschap een Engelse matroos begroeten, die van een op de rede liggend schip afkomstig was. De gouverneur was ziek, deelde hij mee, maar zijn kapitein, Spikeman, volgde hem in rang op. Bligh liet zich dadelijk bij die kapitein brengen en werd zeer hartelijk ontvangen. De Hollandse kapitein stelde zijn huis ter be schikking en nodigde de hele bemanning uit. Hoewel het nog vroeg in de morgen was kwa men heel wat Maleise inwoners van het stadje naar het strand. Verbazing, afschuw en medelij den waren op hun gezichten te lezen, toen het troepje uitgemergelde gedaanten uit de boot stap te .Velen moesten gesteund en enkelen gedragen worden. Hun lichamen leken uit huid en botten te bestaan, hun ledematen zaten vol zweren en de kleren hingen in flarden. Tranen van blijdschap en ontroering liepen over de holle wangen in de verwaarloosde baarden. Helpende handen werden naar hen uitgestrekt. De toeschouwers toonden zich diep onder de in druk. Vol eerbied maakten zij plaats voor de man, die er even haveloos en uitgeteerd uitzag als de anderen, maar met opgericht hoofd voor de stoet conclusie van de nota is dat de huidige loonpolitiek, zoals die is gebaseerd op de prodiuktiviteit. voor het schildersbe drijf niet is te handhaven. Het bedrijf schap wil daarentegen een beleid dot de eerste plaats de betekenis var een bedrijfstak voor de nationale econo mie erkent. Volgens de nota is m het schildersbe drijf de produktiviteit onmogelijk t< meten in cijfers en derhalve niet» te hanteren als instrument voor het loon beleid'. Mede gelet op het verbod tot doorberekening in de prijzen kan het schildersbedrijf niet die lonen betalen, waardoor de bedrijfstak althans zijn re latieve positie op de arbeidsmarkt kan handhaven. Zondier voldoende arbeids krachten kan het schildersbedrijf zijn taak in het productieproces niet naar behoren vervuilen, hetgeen schadelijk moet zijn voor de totale economie. Een relatief sterke stijging van de bouwprij zen zal slechts het gevolg zijn. De nota biedt het volgende alternatief: voor de ontwikkeling van het gewenste loonbeleid zal een uitgangspunt moeten worden gevonden in de bouwproduktie, zowel wat betreft de uitbreiding en ver- varaging als het onderhoud van de voor raad bouwwerken. Een onmisbare voor waarde is hierbij dat de bouwproduktit op langere termijn wordt gepland, ten einde inzicht te krijgen in de eisen die aan het produktie-apparaat (vooral wat betreft de arbeidsvoorziening) moeten worden Prijspeil Dit alternatief van het bedrijfschap laat uiteraard geen ruimte voor het hui dige stringente verbod tot doorbereke ning van de loonkosten in de prijzen. „Indiien een prijsberekening berust op een calculatie van reële uren en uurta rieven, gebaseerd op verhoogde, doch geautoriseerde lonen, zal de daaruit re sulterende prijs als toelaatbaar moeten warden aanvaard", aldus d'e nota. Dit moet ook gelden wanneer in de lonen bepaalde compensaties worden opgeno men. Ter geruststelling wordt voorts op gemerkt dat prijzen, die resulteren uit loonstijgingen op grond van de om vang der produktie, ongetwijfeld zul len passen in reële vraag- en aanbod verhoudingen op de markt voor schil derwerk. Zou de prijsstijging het eco nomisch toelaatbare overschrijden, dan verwacht het bedrijfschap dat in markt voldoende corrigerende krach ten aanwezig zijn om de stijging te matigen, gezien het elastische karakter van de totale vraag naar schilderwerk. Colbert costuums Twenty style najaar 1962! In prachtige kamgarens. Kies uit moderne multicolours met briljant kleureffect. In de modekleuren blauw en bruin. f7 O75 15 jaar O. Regenjassen Sportief kort juniormodel in prima, waterafstotende hawiflex. Voor dit najaar met een speciale streep- voering. Multicolours in blauw en bruin, c yfl 75 kleine stijging per maat '5 jaar O Aanwinst voor de K.R.O. ieen dc vloer te verbeteren en vail een moderne gladde bedekking praktiscn te voorzjen 0ok al met het oog op het televisiecamera's, is mede ten nutte van deze camerawerd het oude onpraktisch stereofonische ra- geworcjen podium, dat in 1938 als fET feit dat de KRO thans be- schikt nieuwe concertstudio van alle mo- rijden derne comfort voorzien en zelfs bruikbaar dio-uitzendingen en voor het uit- noodvoorziening werd aangelegd zenden van eenvoudige televisie- sindsdien nooit verbeterd, weggebro- programma's, is een bevestiging van de zegswijze komt het ander" Zoals u zich zult herinneren, werden in het voorjaar 1961 scheuren ontdekt geplaatste de grote studio'- *""r v°o1 door een demontabel podium (opgebouwd uit grote losse blokken! ■an het een vervangen. Een doorn in het oog was ook al ja de achter het toneel, dus verkeerd door de moderne appara- veel te klein geworden contro- iu eenmaal bij elke stu dio behoort. Toen men dus toch aan het verbou wen was. moest er ook maar een nieu we controlekamer komen en de radio- beste plaats daarvoor was midden op het balcon. Dit betekende weer slopen van het oude balkon en het bouwen van een nieuw, compleet met de gla zen ruimte, waarin de apparatuur nog iets moet worden aangebracht En gezien niét de fundering de drukke werkzaamheden het KRO-gebouw. De studio die altijd lekamer. die in gebruik was en in het bijzonder was toegewezen aan het Radio Filharmo nisch Orkest dat er altijd repeteerde en opnamen maakte. Verder diende de studio uitzendingen met publiek, zoals bij' amusementsprogramma's. De scheuren die zich vertoonden wekten aanvankelijk nogal wat onge- rustheid, want men vreesde dat de haak dus verzakkingen dreigden te technische dienst i de NRU zal dit nog wel een klein jaartje tijd vergen ontstaan. In 1938 hypermoderne constructie, door de chitect Willem A. Maas. Later ging dit bureau over naar de architeoten Wie- gerink en Van Balen in Arnhem en dus sloten studio geworden werd de studio gebouwd als Daarom wordt voorlopig de oude ka- - mer nog gebruikt Onvoldoende was ook de ventilatie n de van buitenlucht natuurlijk afge- dus besloot werden deze heren erbij geroepen de zaak te onderzoeken Wü hebben u destijds al gemeld, dat dit onderzoek niet zo eenvoudig was. De scheuren bleken Inderdaad tot in de fundering te lopen (in Hilversum behoeft men geen heipalen te slaan) en dus moest er van buitenaf een enorm gat worden gegraven om onder de fun dering terecht te kunnen komen. tot aanschaf van een modern® zgri luchtbehandelingsinstallatie, op zichzelf een geweldig gevaarte, dat toen het geplaatst moest worden niet via de binnenplaats kon worden aan gesleept en dus, tot groot vermaak van de passanten, met een grote kraan, over het dak van de studio moest wor den gehesen. Toen de verse lucht er was bleek ook de verlichting niet meer te vol- Dit geschiedde en daarmee kwam doen, waarop een enorme constructie verzakking van het van t.l.-buizen werd aangebracht. Dez® verspreidt nu een prachtig helder licht met minder stroomverbruik. bouwwerk een einde: het gebruik van kalkzandsteen bleek oorzaak van de scheuren te zijn geweest De funderingen werden verstevigd, de muren hersteld maar men had nu plotseling dat geweldige gat onder de vloer. Na enig overleg bleek dit aangebracht gat van groot nut te kunnen zijn: men camerakabels kon er kelderruimten in bouwei. voorzagen in lang gevoelde behoeften, bracht Ten eerste: een goede bergruimte halen voor muziekinstrumenten en lessenaars, zelfs die anders altyd in hoeken van de naar e studio moesten worden opgeslagen. Dan: kleedkamers en douches voor op tredende artiesten: hiervoor had men zo goed als niets. Dit alles is nu vrijwel gereed en zal dan nog ingericht worden. Een vraag was echter: hoe krijgt men de muziekinstrumenten (compleet met vleugelnaar beneden De op lossing was een hefplateau middenin de studiovloer. Een fikse rechthoek, die als lift in een schacht naar bene den kan gaan en weer terugkomen. Toen men dan toch de oude en wat ongelijk geworden parketvloer aan het openbreken was, bleek het wel nood- Voor de TV. Frequentiewisselaar in beslag genomen De P.T.T. heeft bij een radiohandelaar in Deventer, de heer F. Krebbers, de frequentiewisselaar in beslag genomen, waarmee de heer Krebbers enkele dagen geleden by een proefuitzending ervooi heeft gezorgd dat een deel van Deventer het tweede Duitse programma ontving. De P.T.l'. ging tot deze maatregel over omdat de heer Krebbers geen zendmach tiging bezit en dus de telegraaf- en tele- foonwet heeft overtreden. De heer Krebbers vond de inbeslag name „een ellendige geschiedenis". Het gebruikte apparaat is in feite in de han del verkrijgbaar en wordt bijvoorbeeld gebruikt bij toepassing van het centraal antennesysteem voor flats. Zijn idee is slechts een gebruik van dit apparaat voor andere doeleinden, nl. de toestelbe- zitters in de gelegenheid te stellen meer dere zenders te ontvangen zonder dat zij in hoge kosten vervallen. Academische examens AMSTERDAM. Vrije Un. Geslaagd doet. sociologie: A W Huidekoper (Bussum). Kand. sociologie: L J Kapteyn (Reeuwijk). AMSTERDAM. Vrije Universiteit Ge slaagd voor het doet. ex. rechten: J N Scholten (Den Haag). K tic Kluis (f poortl, S den Boeft (Holl. Rading), B Spanheim (Amstelveen), mej. E J der (Bussum). LEIDEN. 9 oktober. Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht mej. M. E. Rupp te Amsterdam en de heei J. H. G Molenaar te Almelo. Vijfentwintig jaar U.B.O. In de wanden zijn al contactdozen het aansluiten van PI televisie-opnamen. bouwen die Ook zijn er zgn. toneeltrekkers aange- het laten zakken en op- lampen en decors en er is doorgang voor tv-kabels bulten staande reportage- wagen. Er zijn nieuwe en meer microfoons opgehangen en drie daarvan zjjn uit de controlekamer te verplaatsen. De zo totaal vernieuwde studio biedt nog plaats aan 212 bezoekers (vroeger met de balconruimte aan 230) en dez® komen ook al op nieuw meubilair te De KRO is blij met deze goede aan winst, maar de andere omroepver enigingen zijn dat eveneens, want u weet, dat alle studio's gepoold zij» en dus door alle omroepverenigingen kunnen worden gebruikt. Maar het Tierelantijnenprogramma kan de KRO, na anderhalf jaar gast vrijheid genoten te hebben bij de NCRV, nu weer in eigen huis maken en deze week gebeurde dat voor het eerst. Omdat het studiobouw betreft ls het gehele werk voor rekening van de NRU gekomen. Dit zal ook het geval zün met de nu volgende verbouwing van de foyer in het KRO-gebouw (Van onze verkeersredacteur) Twintig procent van de personen auto's in Nederland is met coverban den uitgerust, m.a.w.: met banden, 'elke opnieuw „verzoold" zijn. In de Verenigde Staten is dit percen tage al bijna twee keer zo groot. Bo vendien rijdt meer dan de helft de vrachtwagens daar op vernieuw de banden. n en ander werd gisteren bekend ge maakt op een persconferentie, welke ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de bandenvernieuwing- eD rubberindustrie UBO N.V. gehouden werd. Dit in Utrecht gevestigde bedrijf is thans tot de grootste fabriek in zijn soort in de hele Benelux uitgegroeid. Het werkt ook met vol- en half-automatische machines, die uniek in de wereld heten te zijn. En dan te bedenken dat er een kwart eeuw geleden niet meer dan eer jongeman met een idee en enkele hon derden guldens was Die meneer dit thans directeur is. vier honderd mensen emplo.veert en een omzet heeft van tien miljoen gulden per jaar, heet Kornelis Simon de Jong. Hij is eer Groninger wat men nog steeds bij zonder goed kan horen die zonder OP DE GUNTER SACHSE spookachtige gedaanten uitliep. Kapitein Bligh had zijn taak vervuld. Timor, het einde van het lijden, was bereikt. De zon, die op de 14e juni van het jaar 1890 de bergtoppen van Timor in gloed zette, stond op hetzelfde ogenblik boven Tahiti, vijfduizend zee mijlen oostelijker, al haast in het zenith'. Het was druk in de Matavaibaai. Onophoudelijk maakten bootjes zich van de oever los en koersten naar de gedrongen driemaster, die op de rede voor anker lag. Het was de „Bounty" en de rijzige jon geman, die aan de stuurboordsverschansing stond te kijken, was de kapitein van het schip, Fletcher Christian, de aanvoerder van de muiters. Aan dachtig tuurde hij naar het levendig verkeer te water, gaf nu en dan een bevel en zijn knap ge zicht toonde een uitdrukking van wilskracht en zelfvertrouwen. „Daar mister Morrison," riep hij de bootsman toe alle posten waren opnieuw verdeeld en de vroegere bootsmansmaat was bevorderd „weer een lading varkens. Laat u de dieren naar de bak brengen". „Aye, Sir!" riep Morrison lachend terug. „Die ouwe Bounty wordt een echte zwijnestal". Man, wees daar blij om, we zullen die varkens hard nodig hebben!" zei Christian opgewekt. Het ging hem voortreffelijk naar de zin. De vroegere vrienden op Tahiti hadden hun taios geestdriftig ontvangen en haastten zich. al hun wensen te ver vullen. „De geiten in de hokken midscheeps!" riep hij, „en de kippen in de grote kajuit op het tussendek!" broodboomloten waren de dag na de muiterij al Daar was plaats in overvloed, want de duizend over boord gezet. Ik had z(jn gezicht wel eens willen zien. dacht Christian nijdig, als kapitein Bligh zijn kostbare loten in het kielzog van de „Bounty" had zien drüven. Maar daarbij moest hij ook aan Nelson denken en zijn gezicht betrok. Voor Nelson speet het hem. En voor heel wat anderen ook, die nu in zo'n armzalige boot zaten gehurkt of op een eiland Tofoea misschien wel? een twijfelachtig lot tegemoet gingen. Hij zette de gedachte met kracht van zich af. Wat hielp dat nutteloos piekeren? Niet achterom kyken hij moest aan de toekomst denken, daar lag zyn taak. En die taak was moeilijk genoeg. Er werd een hand op zijn schouder gelegd. Hij draaide zich om en zag Hitihiti naast zich staan. „Wanneer ga je naar zee, Tritriano?" vroeg het stamhoofd ernstig. „En ben je werkelijk van plan, Maimiti achter te laten? Zij gedraagt zich zo vreemd zij is veranderd. Ik geloof dat zü het heel erg vindt, weer afscheid van je te moeten „Het kan werkelijk niet anders. Hitihiti", zei Christian verzoenend. „Ik heb dit alles al met Mai miti besproken. Zodra wü onze nederzetting klaar hebben kom ik hier terug. Ik kan geen uitzonde ring maken, dat begrijp je zelf wel. Als ik haar meeneem, zullen alle anderen ook hun vrouwen aan boord laten komen. En daar in Aitoetaki heb ben wij mannen nodig. Misschien komt het tot gevech'ten (Wordt vervolgd veel opleiding in de tuinderij is begonnen. Als daar in de twintiger jaren iets meer te verdienen zou zijn geweest, zou i naam waarschijnlijk nooit met het verzolen (loopvak vernieuwen), coveren (loopvlak en schouders vernieuwen) en remoulden (loopvlak, schouders en wan gen vernieuwen) van banden zijn ver groeid. Maar het was nog niet eens een droge boterham, die voor hem over schoot, en vandaar zijn „vlucht" naar een vulcaniseerbedrij fje. Niet cd te best De autobanden waren nog niet zo best in die tijd. Als ze een paar duizend kilo meter zonder haperen meegingen, vond de automobilist het al prachtig. Als ze echter kapot gingen, moesten ze gevulcaniseerd worden, en in dat vak kwam Kornelis de Jonge al op dertienjarige leeftijd te- Hij leerde z'n zaken goed. die overge lopen agrariër. Al op vijfentwintigjarige leeftijd begon hij een eigen zaak, die echter door het uitbreken van de oorlog de doodsteek kreeg. Zo dood als een pie! kon de bezetter hem echter niet maken Alle machines van enige waarde stopte hij onder de grond, waar ze in 1945 in bijna ongeschonden toestand uitkwamen De opkomst van de massa-motorisering heeft de UBO groot gemaakt. Steeds meer mensen leren de goede kwaliteiten van coverbanden zien, die ongeveer de helft goedkoper zijn dan nieuwe banden. De prognose is reeds gemaakt dat in 1970 ongeveer dc helft van het Nederlandse autopark op coverbanden staat. Opmerkelijk grapje: Als iedereen co verbanden neemt, gaat de UBO onher roepelijk failliet. De basis van de cover band is namelijk de nieuwe band het niet aangetaste karkas dus van een door slijtage aangetaste „autozooi" die daarom nooit verloren mag gaan. Dit doet hij ook niet, want hoe goed de kwa liteiten van een vernieuwe band ook zijn, tegen die van een nieuw broertje kan hij natuurlijk nooit op. Bij ministeriële beschikking is met in- ing van 1 november ir. J. Volkers be noemd tot hoofd van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat als opvolger van prof. ir. P. Ph. Jansen. Ir. Volkers werd op 21 juli 1904 te Zutphen geboren. Na voltooiing van zijn studie als civiel ingenieur aan de tech nische hogeschool te Delft trad hij in juni 1928 als tijdelijk ingenieur in dienst bij het waterschap „De Regge", in Al melo. Van 1 januari 1930 tot 1 juli 1931 was de heer Volkers tijdelijk ingenieur van Rijkswaterstaat. Op 1 juli 1931 werd hij benoemd in vaste dienst, waarna hij verschillende functies heeft bekleed. Op 1 februari 1956 werd hij hoofdin genieur-directeur in de directie beneden- vanavond ium I, -106 m. 19.00 Nws 19.10 Act litieke lezing 19.40 Vliegende schij- z progr v d militairen 20.20 Gram 20.50 Strijkork: lichte muz 21.20 erinneringen, gesprek 21.35 Dc ketting van Chatham, zangspel 22.15 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Avond theater: Voorspel. lichte gram 22.45 De wonderlijkste liefdes- er wereld, hoorspel 23.35 naspel: Aperamuz (gr) 23.55 Avondtheat geschiedenis Avondtheatci 24.00 Nws. Hilversum II, 298 19.10 Muziek voor 19.30 Uit de kun: gazine 20.00 Nws 20.05 Ons geloof :ete beslissingen, lezing - lichting 19.00 V d kinderen tieren (gr). VPRO: eertiendaags icht.p ianospel i ;ing. lezingen 23.55—24.00 Nws. Wereld in bewp- 22.15 Buiten) Wêitm vanavond lcht. NCRV: 20.2O r. feuilleton. NTS: Nederlands mu- se artisten. NCRV 21.2o Attentie, feiten, die de aandacht waard zijn. NTS: 22.05 V for Victory, film ?,™,.de tweedc wereldoorlog (deel 25). NCRV: 23.34—23.40 Dagsluiting. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Geestelijke liederen (opn) 7.30 V d jeugd 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 3 '..i Lichte gra 16.30 Lichte gram )7.00 V d jeugd 17.15 Lichti piano .00 Kui 7-30 Boekbespr 17.40 Sopraar 'd 7.23 Licl 15 Van de 'ialistisch •htendgyn Ochtend1? (gr): klat VPRO: 10.00 Sam u.uj i-.cn brief uit Galile VARA: 10 20 Lichte wieg tot het graf, vi pelijke van land- en tulnl nws 13.00 Nws 13.15 VARA-V,. r^Vi 6 jcugd 20 Radio- Jazzclub 14.o0 Lichte gram 13.05 Concert- soIi5t: K,ass en moderne muziek In de pauze ±16.10—=16.30)- U?o mneT'zSahn'soli'Jtè5 L'°ht ,nst™mentaai litcitcn 18 00 Nws en eonu^is'^Dansork en zangsohsten 18.50 Lichte gram. TELEVISIE VARA: 00 Reisbeschrijving 15.25 Ter- f-,d°cumentalrc V -film 56 00 Tussen •rlogen. documentair progr 16.20 Wells - Een moeilijke Jongen. TV-film ,?ma.TV-film ;t.0O V d kin- nieuwsgaring - 16 45 Liet deren (17.30) mp<?r levend dan doou iv-mmi 20 00 Journaal VARA: 20.20 Achter het nieuws 20 53 Drie oude vrijgezellen mu zikale komedie 21.50 Paul Morgan's Io"- SJffSi TKïïKÏR-«r

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13