Nog geen schot in Bandera proces Haute Couture Pour Mes sieurs Duitsers van moord op 180.000 Joden verdacht Als de gevangenen vrijgekocht worden Verbod alle kernproeven is wellicht mogelijk M een donte hij E.E.G.-ministers moeten de knoop doorhakken Bedenkelijk hoge leeftijden DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 PIERRE BALMAIN GUY BERNARD PIERRE CARDIN Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuispl. 28 Den Haag Groenmarkt 24 MAN TE LANG IN INRICHTING? Het lid van de Tweede Kamer dr. J. H. Lamberts (,soc.) heeft de ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de arrondissementsrechtbank te Breda een reeds gedurende 19 jaar in de rijkspsychiatrische inrichting te Woensel verpleegde delinquent toerekeningsvatbaar heeft verklaard. Het Kamer lid verzoekt de ministers de gang van zaken uiteen te zetten, eventueel onder overlegging van de terzake uitgesproken gerechtelijke vonnissen, die ertoe geleid heeft dat betrokkene zo lang zyn vrijheid heeft moeten Menen de ministers, zo vraagt de heer Lamberts, dat betrokkene geacht moet worden langer dan nodig verpleegd te zijn, en zo ja, achten zij zulks te wijten aan het in gebreke blijven van justitiële en/of medische autoriteiten? Het Kamerlid vraagt ten slotte, of een en ander de bewindslieden aan leiding geeft wetswijzigingen en/of andere maatregelen in overweging te nemen. Conferentie van EEG De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben gisteren besloten voor het eind van dit jaar een visserijconfe rentie in het kader van de gemeenschap uit te schrijven, zo hebben kringen die in nauw contact met de ministerraad van de E.E.G. staan, na afloop van een tweedaagse vergadering van de minis terraad medegedeeld. De conferentie zal waarschijnlijk in december plaats vinden. Bonn begint aan monsterproces Op 12 november zal in Bonn een van de grootste processen tegen oorlogsmisdadigers begin nen, die de Westduitse justitie tot dusver in behandeling heeft genomen. Dertien oorlogsmisda digers verschijnen dan voor de rechter aan wie moord op 180.000 Joden of medeplichtigheid daar aan ten laste wordt gelegd. Naar men verwacht zal het proces minstens twee maanden in be slag nemen. De verdachten die terecht zullen staan zijn dertien voormalige bewa kers van een „vernietigingskamp" in Kulmhof ongeveer zeventig kilo meter van de Poolse stad Lod<z. Zes van de verdachten, die van moord worden beschuldigd, bevin- Getuigen aan de beurt (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege de zeer grondige schil deringen van zijn levensloop en zijn daden door de 31-jarige Sowjet- russische agent Bogdan Nikolaje- witsch Staschynski voor het Bonds- gerechtshof in Karlsruhe, kon men ook gisteren nog steeds geen begin maken met de getuigeverhoren. Er is niet veel kans meer op, dat het nog deze week zal komen tot het r.equisitoir van de beide openbare aanklagers en het pleidooi van Staschynski's prodeo-advocaat, mr. Seydel, en dat het hof begin vol gende week reeds zijn vonnis zal kunnen vellen. Het hof gaat zeer methodisch te werk. De gezichten van de zes rechters staan sceptisch. Zij hebben kennelijk het gevoel dat ze voor het lapje worden gehouden en dat Staschynski hen sprook jes zit te vertellen, die iemand in Oost- Berlijn of misschien wel in Moskou hem heeft ingepraat. In dat geval heeft Staschynski zijn lesje goed geleerd: hij verwikkelt zich vrijwel nooit in tegen spraken. Zijn verklaringen zijn precies. Hij schept uit een blijkbaar onuitputte lijk herinneringsvermogen. BANDERA tan de orde PPnP de Exiel- Oekraïners Stefan Bandera, die onder de schuilnaam Stefan Popel in MÜn- chen leefde. Bandera viel op 15 oktober 1959 ten -offer aan Staschynski's gifpis tool. Eind april werd Staschinski naar Moskou ontboden. Hij reisde met marsorders van Rode Leger. In Moskou werd hij ge bracht in de hoge aanwezigheid van het hoofd van de Sowjetrussische geheime dienst Alexander Sjeljepin, <jie hem op dracht tot de moord op Bandera gaf, hem een nieuwe gifrevolver overhandig de en met hem een fles champagne dronk op de goede aflooj Met het legitimatiebewij_ Dortmund woonachtige Duitser die nooit heeft geweten dat zijn papieren door een Sowjetrussische moordenaar ziin gebruikt reisde hij naar Mün- chen. De eerste aanslag op Bandera Bandera in leven te laten. Op 10 okto ber kwam het bevel uit Moskou de moordaanslag te herhalen. Staschynski trof Bandera toen deze op 15 oktober om een uur, tussen-de-middag. thuis kwam. Bijna werd hij weer gestoord door een dame die de trap afkwam. Dit is mevrouw Huber die Staschynski heeft gezien en die als getuige zal den gehoord. Zij verdween echter tijdig genoeg voor Bandera de trap opkwam. Deze kon zijn huissleutel niet in het slot krij gen. Hij stond met de rug naar Sta schynski toe, hetgeen voor deze ongun stig was. Staschynski bood daarom Bandera aan hem te helpen. Toen deze zich omdraaide schoot hij hem de bei de gifpatronen in het gezicht en ging aan de haal. Toen hij korte tijd later nogmaals aan de Bandera-woning voorbijkwam, vond hij een grote mensenoploop. Hij wist toen dat hij aan Moskou het slagen van ziin tweede aanslag kon rapporteren. Hij werd daarvoor door Sjeljepin per soonlijk gedecoreerd met de orde van de Rode Banier. Bij de bespreking van de motleven zeide Staschynski dat hij in die dagen nog geloofde dat „schadelijke volks elementen" uit de weg moesten worden geruimd en dat dat een gerechtvaar digd interesse van de Sowjetunle Hij was echter zeer onder de indruk gekomen toen hij later had gelezen hoeveel mensen de plechtige uitvaart Bandera hadden bijgewoond. den zich in hechtenis, aan de ove rige zeven wordt medeplichtigheid ten laste gelegd. Drie van de der tien mannen waren na de oorlog bij de Westduitse politie werkzaam. Zij werden na enkele jaren gepen sioneerd. De 180.000 slachtoffers, waarvan in dit proces sprake is, zijn volgens de ak in beschuldiging in mobiele gaska- die op vrachtauto's waren ge monteerd, om het leven gebracht. In het kamp bij Kulmhof arriveerden van af december 1941 dagelijks transporten Joden uit het ghetto van Lodz. Bij aan komst werd hun verteld dat zij na een bad en medisch onderzoek in Duitsland te werk zouden worden gesteld. De men sen, zowel mannen als vrouwen en kin deren, moesten zich ontkleden en wer den via bordjes met het opschrift „naar de douches" bij vijftig tegelijk naar een mobiele gaskamer geleid en daarin op gesloten. Vervolgens werd de motor van de vrachtauto aangezet, waarna de uit laatgassen de gaskamer binnenstroom- Andere Joden moesten de lijken in _sn hiervoor ingericht crematorium ver branden of in massagraven begraven. Toen begin 1945 de Russische troepen "e plaats bezetten, waren in Kulmhof 10.000 Joden omgekomen. De twee enige overlevenden van dit kamp zullen als hoofdgetuigen a char ge optreden. Deze wonen in Israël en hebben ook getuigenis afgelegd in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, die na zijn berech ting in Tel Avlv dit Jaar werd opge hangen. Congresresolutie VS over Berlijn De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen en zonder de bat, een ontwerpresolutie aanvaard, waarin het Congres verklaart elke maat regel, het gebruik van geweld inbegre- Kn, te zullen steunen, om de rechten r westerse verbondenen in Berlijn te handhaven. De ontwerpresolutie, die niet door president Kennedy behoeft te worden ondertekend, was reeds eerder door het Huis van Afgevaardigden goed gekeurd. De kleine, nu tweejarige kroonprins Reza van Iran had het grootste plezier, toen hij in een badplaats aan de Kaspische Zee wat mocht ron- dollen in het zand en bij het water. Zijn moeder, keizerin Farah Diba, hield daarbij een oogje in het zeil. Deze foto werd gemaakt tijdens de vakantie, die de Sjah met zijn gezin onderbrak, toen de verschrikke lijke aardbeving zijn land had geteisterd. Stevenson: na huidige series Adlai Stevenson, leider der Amerikaanse afvaardiging naar de Verenigde Naties, heeft gis teren voor de (voornaamste) po litieke commissie verklaard dat het, na voltooiing der huidige reeksen kernproeven, die door de Verenigde Staten en de Sowjet- unie worden genomen, „wellicht mogelijk zal zijn een veelomvat tend verdrag te sluiten, waarin alle proeven met kernwapens worden verboden". .jOfschoon de kracht der door de Sowjetunie teweeg gebrachte kernwa penontploffingen die van de overeen komstige Amerikaanse explosies ver re overtreft, zijn de Verenigde Sta ten ten volle bereid reeds nu geen verdere proefnemingen meer te doen, zodra wij over betrouwbare midde len beschikken om vast te stellen dat de Sowjetunie eveneens geen proe ven meer neemt en hiertoe ook niet meer zal overgaan", zo zei Stevenson. De Amerikaanse delegatieleider rr de, dat de Algemene Vergadering, ten deze een krachtige houding aa en, ,,een nieuwe wederzijdse reeks van proeven met kernwapens kan voor komen." Valerian Zorin de Russische ondermi nister van buitenlandse zaken, die de Russische afvaardiging leidt, en die de Sowjetunie op de (mislukte) besprekin gen te Genève over een ontwerpverdrag Mariner 2 raakt uit de baan Het Amerikaanse ruimtevaartuig Ma riner Z, dat op 27 augustus van de ba sis Cape Canaveral werd gelanceerd voor een reis naar de omgeving van Venus, zal de planeet op een afstand van ongeveer 33.600 km passeren in plaats van de eerder berekende 14.400 km. In loende dicht bij Venus zal komen doeltreffende wetenschappelijke waarne mingen van de samenstelling van de planeet en haar atmosfeer. De uiterste grens voor goede re: stand van 64.000 km. Het ruimtevaartuig, dat 14 december Venus moet passeren en intussen stu dies maakt van de interplanetaire te, was woensdag 13.00 uur rui miljoen km van de aarde en bijna vijf tig miljoen km van Venus verwijderd. commissie aangekondigd, volgende week in het gebied eiland Johnston, in de Stille Oceaan, een kernproef op grote hoogte zal wor den genomen. Het tijdstip van de ont ploffing is bepaald op tussen 21.30 uur 14 oktober en 02.30 uur 15 oktober. Ha- waistandaardtijd. en is afhankelijk van weers- en technische omstandigheden. Advertentie) Spit, Spierpijn en rheunrfattsche pijnen rrtjftUweg met wrMft U weg met Bij de Russische partijlei ding regent het op het ogenblik klachten van mensen die de grondeige naren verwijten tomaten, druiven en paprika's op de grond te laten verrot ten. Vooral In het gebied van de Zwarte Zee zien winkels geen te krijgen zijn. Veel tuinders souden met de oogst zolang wach ten dat de vruchten intus sen te rijp zijn geworden om ze te vervoeren. I Zestien inspecteurs van het lager onderwijs In de noordelijke provincies hebben gisteren een be zoek gebracht aan de on langs geopende verkeers- tuin in Deventer. Het be zoek had ten doel de be tekenis van dergelijke tui nen voor het onderwijs te bestuderen. Zoals bekend Is de Deventer verkeers- tuin de eerste vaste tuin die ten behoeve van bet onderwijs werd gesticht. voornamelijk leden t woningbouwcommissie van de Tweede Kamer, ■ijn een reis van drie da gen begonnen langs ver scheidene projecten voor huizenbouw in West- Duitsland. Er zal onder meer een besoek gebracht worden aan Keulen, Düs- seldorf en Duisburg. I Groothertogin Charlotte van Luxemburg zal eind deze maand met haar echtgenoot, prins Felix, haar zoon en troonopvol ger prins Jan en diens echtgenote prinses Jose- aan de Verenigde Staten. Het vorstelijk gezelschap is daartoe uitgenodigd door president Kennedy. Op het programma staat ook een bezichtiging van de lanceerbasis op Cape Canaveral. IVoor het eerst in vijf maanden is er gisteren re gen gevallen in Lissabon, de hoofdstad van Portu gal. Het bleef niet bij één regenbuitje, want na en kele uren moesten inzit- kernwa- verklaarde onder meer: „als het alleen de Sowjetunie had gelegen, zouden immer kernwapenproeven op onze planeet zijn genomen. Het is duidelijk dat de bezwaren op het gebied van toezicht en op andere terreinen, die door de vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en van andere westerse mogendheden naar vo ren zijn gebracht, uiteindelijk slechts één doel hebben, namelijk het camou fleren van de onwil van het Westen om de bewapeningswedloop te staken. Het Westen is tegen opschorting van de proeven met kernwapens, omdat het vr;j wil blijven bij de vervaardiging van wapens voor massale vernietiging", al dus de Russische delegatieleider. J/OORDAT er veel tijd verstreken is, zal het verlangen, dat er iets inzake Cuba gedaan wordt, op on verwachte wijze worden vervuld. De Cubanen, die bij de mislukte invasie van vorig jaar gevangen werden genomen zullen waarschijnlijk wor den vrijgekocht. Deze mensen lijden al vele maanden in ellendige om standigheden in de gevangenissen van Fidel Castro. Voor de meesten van hen is het vrijgekocht worden thans een kwestie van leven of dood. En als president Kennedy er inder daad toe besluit de gevangenen te doen vrijkopen, zal dat een bewijs zijn, dat hij meer karakter heeft dan de meeste Republikeinen wel be weren. Het lijdt geen twijfel, dat de president op het politieke front „veilig wil stellen", voordat hij de vrijkoping wereldkundig maakt. Ook ligt het voor de hand. dat het woord „vrijkopen" angstvallig zal worden vermeden. Hetgeen niet wegneemt, da* het grootste vernuft bij het op stellen van de aankondiging niet kan bereiken, dat het betalen van los geld aan Castro een aangename er varing zal worden. Duidelijk De zaak is voor Kennedy heel dui delijk. Hij kan het losgeld betalen en de gevangenen 'vrijkopen. Maar kan dit ook weigeren en de gevan genen laten verkommeren en op die wijze de dood van meer dan 1000 mensen voor zijn verantwoording en die van de Ver. Staten nemen. Want het was Kennedy, handelende als president van de Ver. Staten, die de ongelukkige landing op Cuba goed keurde. Een derde mogelijkheid blijft intussen, dat Kennedy geweld gebruikt om Castro te dwingen, deze mensen aan de Ver. Staten over te geven.. Dit laatste zal hij echter niet doen onder de gegeven omstandig heden althans nog niet. Als de we reldsituatie deze derde mogelijkheid uitsluit, en de verantwoordelijkheid voor de tweede mogelijkheid te Protest van V.S. in Moskou tegen arrestatie De Verenigde Staten hebben giste ren bij de Sowjetunie krachtig gepro testeerd tegen de arrestatie van de kapitein-luitenant-ter-zee Raymond Smith, die onlangs door de Sowjet unie tot ongewenst persoon werd verklaard, omdat hij zich aan spio nage schuldig zou hebben gemaakt. In hun protest verwerpen de V.S. met klem de beschuldiging dat Smith, die assistent marine-attaché bij de Amerikaanse ambassade was, zich op een manier gedragen had die onver enigbaar zou zijn met zijn diplomatie ke status. Op hiin beurt betichtten de V.S. de Russen ervan, dat zij tegen Smith ondanks zijn diplomatieke on schendbaarheid fysiek geweld hebben gebruikt, toen hij op 5 oktober in Le ningrad werd aangehouden. In de Amerikaanse nota wordt het Russische ministerie van buitenlandse zaken verzocht „de nodige disciplinai re maatregelen te nemen" tegen de betrokken Russische functionarissen en de Verzekering te geven dat „een der gelijke inbreuk op de diplomatieke on schendbaarheid van de leden van de ambassade-staf zich niet meer zal voordoen. Positie van het Gemenebest De onderhandelaars van Enge land en de Europese Economische Gemeenschap zijn er woensdag niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de nieuwe voorstel len voor India, Pakistan en Ceylon, die maandag door de Engelse onderminister van buitenlandse za ken, Edward Heath, op de vergade ring van de ministerraad van de E.E.G. zijn ingediend. Heath stelde voor, onmiddellijk na Engelands toetreding tot de EEG onder handelingen te beginnen inzake veel omvattende handelsovereenkomsten tus sen de vergrote gemeenschap en de drie Aziatische Gemenebestlanden en h'et buitentarief van de gemeenschap op hun uitvoer naar Engeland tijdens de onder handelingen voor „een redelijke perio de" op te schorten. Kringen die in nauw contact met de Engelse delegatie staan verklaarden, dat de functionarissen van mening zijn, dat een beslissing over dit probleem van zo'n politiek belang is, dat zij de kwestie naar de ministers zouden terug verwijzen voor het nemen van een de finitief besluit. bruikelijke procedure is, daar de kwes tie slechts twee dagen geleden door de adf de hoge func- legaties hadden echter zeer veel be zwaar tegen opschorting van het ge meenschappelijk tarief op de uitvoer van j_.-_ Engeland, terwijl van de drie Aziatische landen te aan vaarden terwijl de handelsovereenkom sten worden uitgewerkt. Een ander onderwerp van bespreking was woensdag ook de uitvoer van ver werkte voedingsmiddelen uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Volgens met de Engelse delegatie in contact staande kringen hebben de „Zes" een nieuw voorstel ingediend, dat vanuit Brits standpunt op het eerste gezicht een ver betering van hun oorspronkelijke voor stellen schijnt. (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). zwaar op de consciëntie van Ken nedy drukt, dan bly/t alleen het eerste alternatief over. Aangenomen mag worden, dat de president reeds heeft besloten, de gevangenen vrij te kopen. Hij is blijkbaar al zo ver, dat hij de verleiding heef t weerstaan, met uitvoering van zijn plan te wach ten tot na de verkiezingen van november. Aanvaard Er bestaat een gezegde, dat de mens zich in zijn lot moet schik ken. Kennedy is blijkbaar bereid dit te doen. omdat hij de verant woordelijkheid voor de mislukte in vasie heeft aanvaard. En hij schikt zich in het onvermijdelijke op een manier, die zeer ongebruikelijk is onder politici, zeker in een verkie zingsjaar. Het feit, dat deze „morele keuze" van de president in verkie zingstermen moet worden besproken. Dit illustreert een nieuw fenomeen van grote betekenis: de buitenlandse politiek is in de Amerikaanse partij politiek een factor van groot belang geworden Niet gepubliceerde na tionale onderzoekingen tonen, dat de grote meerderheid van het Ameri kaanse volk een marineblokkade van Cuba verlangt. Het is duidelijk, dat Kennedy het volk in beweging kan brengen en het uit de put kan halen, als hij eenvoudig een blok kade van Cuba zou bevelen. Sinds de tweede wereldoorlog heeft nooit zo'n situatie bestaan in de lange crisis tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten. Er werd geen druk op president Truman uitgeoefend om in Korea tussenbeide te komen, of op president Eisenhower om de Chinese communisten bij Quemoy tegen te houden, of op president Kennedy om een krachtige houding aan te nemen in Zuid-Vietnam. Cuba en Berlijn Nu is er echter een duidelijke druk van de zijde van het publiek, niet alleen met betrekking tot Cuba, maar ook wellicht wat minder dramatisch, maar niet minder aan houdend inzake Berlijn. En of schoon te weinig mensen het zich nog realiseren Berlijn bindt op het ogenblik de handen van de pre sident in de Cubaanse situatie. Het ziet er nog steeds naar uit, dat de Berlijnse crisis een climax nadert. Als er bij het bereiken van die cli max niet wordt gevochten, zal het een verrassing zijn. Gevechten be hoeven niet noodzakelijk tot een kernoorlog te leiden. Niettemin is de naderende climax in de Berlijnse crisis een verschrikkelijk gevaarlijke zaak. Enkele dagen geleden heeft Kennedy nog tot de leiders van het C'-ngres gezegd, dat de delicate en gevaarlijke taak om de komende uit dagingen in Berlijn te weerstaan, niet doorhet Cubaanse probleem moet worden gecompliceerd. De Berlijnse affaire moet geregeld 2ijn, voordat inzake Cuba een definitieve keus wordt gedaan. Als Onder de huidige omstandigheden kan Kennedy als hij in Berlijn zou falen beter zijn ontslag aan bieden aan de Amerikaanse Senaat. Aïs hij wat Berlijn betreft pal blijft staan en er een kernoorlog uit breekt. is Cuba niet meer van be lang. Maar als er geen kernoorlog uitbreekt, zal de gehele wereldsitua tie grondig worden veranderd en zullen er voor de westelijke wereld nieuwe grote mogelijkheden ont staan. Dit zijn de grondslagen, waar op de nieuwe beslissingen van de regering zullen rusten. Er is echter één maar: de Amerikanen zijn zo vervuld van de Cubaanse affaire, dat er een drastische stap moet wor den gedaan om de mensen, die zich nog in de wurgende greep van'Castro bevinden, te bevrijden, wil er sprake kunnen zijn van goede voorbereiding op de Berlijnse climax. de drie landen uugciauu, t de besprekingen aan de gang zijn. Vernomen wordt, dat de Franse en Westduitse gedelegeerden er op hebben gewezen dat deze oplossing reeds door de „zes" was verworpen voordat begin augustus voorlopige overeenstemming tonden van personen auto's met behulp vai rubberbootjes in veilig heid worden gebracht daar de straten tiental len centimeters onder wa ter stonden. I De zangeres Sophie Tuc- ker zal binnenkort toch weer mogen optreden voor koningin Elisabeth van Engeland. Bij haar laatste optreden voor le den van het koninklijk huis, in 1934, had zij de regels die aan de strenge hofetiquette zijn verbon- fin Noorwegen en De- toen nog een extra liedjenemarken hebben plannen bekendge- hnewel de koninklijke fa-1 maakt om vrijwilligers aan te werven milie na het applaus was voor een programma, dat veel weg gaan zitten ten teken dat heeft van het Amerikaanse vredeskorps de show ten einde was. i voor arbeid in onderontwikkelde landen. werd bereikt inzake de problemen India, Pakistan en Ceylon. Enige EEG-functionarissen uitten ook de vrees dat elke heropening van de overeenkomst ten aanzien van India, Pakistan en Ceylon een precedent zou kunnen scheppen met betrekking tot an dere voorlopige overeenkomsten. Uit kringen van de Franse delegatie werd vernomen, dat de functionarissen van de EEG eenstemmig hebben beslo ten geen opschorting van het gemeen schappelijk buitentarief op de uitvoer 1023 Iedere poging om een over zicht te geven van de hoogste leef tijden die in moderne tijden door de mens werden bereikt, stuit al op het gebrek aan deugdelijke bewijzen. De bedenkelijke zijde van de mees te aanspraken op een zeer lang le ven is immers, dat zij meestal be trekking hebben op personen van wie de geboortedata niet nauwkeu rig bekend zijn, zodat we moeten afgaan op dc verzekering van de betrokkenen zelf en van hun naaste omgeving. Nauwkeurig gedocumen- burgeriijke de getallen die wij bieronder noemen kunt u dan ook ge rust met hele zak ken zout nemen, want de bewijzen ontbreken. De hoogste leef tijd die we geno teerd vonden, heeft betrekking op Tho mas Carn, die in 1795 stierf en 207 jaar zou zijn geworden. Indien U dit niet gelooft, bevindt U zich in dezelfde positie als wij, maar met dit ongeloof is rekening gehouden, want degene die dit feit heeft op getekend vertelt er goedmoedig bij, dat de gegevens van Carn in kerk registers stonden opgetekend. In de eerste plaats zouden we niet graag alle fouten die in kerkregisters voor komen voor onze rekening willen nemen, en in de tweede plaats is een persoonsverwisseling zeker niet uitgesloten en zelfs zeer waarschijn lijk. Bij de volgende gevallen zullen we ons van al dergelijke opmerkin gen onthouden, aangezien de twijfel, in de eerste alinea uitgesproken, niet voortdurend behoeft tc worden her haald. We willen er alleen nog op wijzen, dat de meeste gevallen die we thans noemen, afkomstig zijn uit Engeland en Schotland, waar men nogal van sterke verhalen houdt, TOCH IS HET ZO! stand ontbreekt. Welnu dan, de kampioen Thomas Carn wordt op de voet gevolgd door de Hongaar Peter Zorsay en de Engelsman S. Mungo, die vol gens dc overleveringen beiden de leeftijd van 185 jaar zouden hebben bereikt. En in 1670 stierf in York shire II. Jenkins, die 169 jaar zou zijn geworden. Als sappige bijzon derheid werd hierbij vermeld, dat Jenkins kort voor zijn dood nog als getuige werd verhoord over een ge beurtenis die zich 140 jaar geleden had afgespeeld. We kunnen ons voorstellen dat hier een wel zeer ge trouw verslag uit de bus is gekomen! Niet veel jonger boer, die op de aan vallige leeftijd van 160 Jaar stierf en een grote kinder schaar achterliet, waarvan dc oudste 103 en de jongste 9 jaar tel de Wie het gelooft, zegt het maar! Van de Frangaise Marle Pion, dlc in 1838 stierf en van wie werd beweerd dat zij toen 158 jaar was, ontbreken nadere bijzonderhe- j (je EngP|sman xi10_ berg, die naar men veronderstelde - geboren was in 1626 en In 1772 stierf en du» 146 Jaar zou zijn geworden. En zullen we nu eens zien welke overdreven verhalen over de ouder dom van sommige dieren worden verteld Daarover een volgende keerl (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5