Leidse „peueraars" vingen bot op de Waddenzee In Leiden 77 slagerswinkels Honderd duizend OPEL 1500 JflEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 Hulpactie Mink Voor een nieuw woonbootje voor de Indische Nederlander Mink, door Leidse scharrelaars opgelicht en thans door goed- willenden geholpen, is per gi ro binnengekomen van perso neel en bejaarden huize Dal- rust te Noordwijk aan Zee f 35.25 (verbeterde opgave), mevrouw F. K.-A. f 10, me vrouw dr. M. S., Hilversum, f 10. Tot grote vreugde van het comité heeft de directeur van de ambachtschool aan de Haag- weg zijn volledige steun toege zegd. De leerlingen van deze school zullen onder leiding van hun leraar de kozijnen, ramen en deuren maken om de op bouw van het arkje zoveel mo gelijk te bespoedigen en om de buren en verdere vaklieden, die hun vrije tijd hiervoor be schikbaar stellen, te ontlasten. Wij herhalen nog even het gironummer van de Coöp. boerenleenbank te Leiden, waar penningmeester K. van Dijk op een speciale rekening het geld voor deze hulpactie verzamelt: 149399. Het tele foonnummer voor giften in natura is 21906. Verkoopmiddag van Herv.-Geref. vrouwenvereniging Gisteren hield de Herv.-geref. vrouwen vereniging Maria Magdalena in het ge bouw Betlhel aan de Stille Rijn een ver koop van dOor haar vervaardigde hand werken ten bate van de Geref. Zendings- bond in de Herv. Kerk. Er was ook een theeschenkerij. De verkoop viel altijd samen met de jaarvergadering van de afdeling van de Geref. Zendingsbond Aangezien men niet wist of in november een geschikte lokaliteit beschikbaar is, werd de verkoopmiddag gisteren gehou- Solglyttianen zagen aanvaring en dansten polka s Gorinchem, woensdagavond. T7 AN MORGEN om tien uur vertrok de „Prinses Irene" uit Arnhem, via de Maas en de Waal kwam het schip vanavond om half zes in Gorinchem aan. De opvarenden hebben weer kunnen genieten van een stralende zon, al was het vanmorgen wat mistig en moest de „Prinses Irene" zelfs enkele malen voor anker gaan. In de loop van de dag trokken de nevelen op en het langzamerhand „gewone" programma kon worden afgewerkt: heerlijk zitten op het zonnedek, gezellige gesprekken voeren met elkaar en genieten van alles wat er te zien en te beleven viel. Tijdens de mist beleefden de ver pleegden en het personeel van rusthuis „Solglytt" een sensatie: vlak bij de „Prin ses Irene" (die overigens dicht langs de wal voer, ook al vanwege het slechte zicht) kwamen twee vrachtschepen met elkaar in aanvaring. Gelukkig was er veel averij, doch het was voor de Solglyttianen wel een belevenis! Doordat 's morgens de schepen niet goed weg konden komen, werd het scheepvaartverkeer later op de dag bij zonder druk en ook daaraan besteedden de Leidse opvarenden speciale aandacht. De gezondheid en de sfeer aan boord zijn nog steeds voortreffelijk. De 55-ja- rige Rika Bonte uit Leiden maakt de tocht al voor de derde keer mee, doch zij verveelt zich nog lang niet. ,,'k Heb er lang naar uitgekeken, maar 't is een reis om nooit te vergeten", zo drukte zij vandaag haar dankbaarheid uit. „Ik ge niet van iedere minuut", zeiden anderen. Er is dan ook veel gezongen en men heeft zich zelfs aan valeta's, polka's en andere oudere dansen gewaagd op de tonen van een mondorgel, dat door een van de zus ters werd bespeeld. Plannen voor de komende dagen zijn er nog genoeg: in ieder geval is het mor gen feest. De door iedereen gewaardeer de hoofdverpleger, broeder H. van der Heijden, is jarig en reeds vandaag is hij goedmoedig met feestmutsen en -neuzen geplaagd. Uiteraard komen er morgen ook geschenken aan te pas. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Het lag in de bedoeling morgen naar Dordrecht te varen, doch omdat men een onvoorziene rustdag moest hou den in Arnhem gaat men morgen rechtstreeks naar Rotterdam. Vrijdag vaart de Prinses Irene" naar Wad- dinxveen en zaterdag omstreeks twee uur hoopt men in Leiden te debarke- ren. Echter niet dan nadat omstreeks twaalf uur het muziekkorps Werk man^ Wilskracht" in Alphen aan den Rijn aan boord is genomen. Alle bekenden en familieleden ont vangen de beste gToeten van de Solg- tyttianen, die zaterdag na terugkomst wel heel wat zullen hebben te ver tellen. Voor de tweede keer Israël in beeld Ook gisteravond genoten de leden van de Chr. Plattelandvrouwenbond van de kleurendia's over Israël van mejuffrouw M. Uittenbogaard. De vorige keer zagen zij het dorre en arme Jordanië, ditmaal „reisden" ze door een vruchtbaar land waar bananen en citrusvruchten in over vloed groeien. Niet de grote steden met de moderne flatgebouwen waren reisdoel, maar de plekjes waar Christus is geweest en heeft gepredikt. Er zijn bijvoorbeeld kerken gebouwd op de plaatsen van de brood uitdeling en de zaligspreking. Via Nazareth, dat lijkt op de dorpjes in Jordanië, werd de reis voortgezet langs het meer van Tiberias. Hieraan ligt Capernaüm. dat nu nog slechts uit ruïnes bestaat. Op de terugreis werden nog kiekjes ge maakt van Haifa, de Acropolis in Athene en de mooiste plekjes van Venetië. Het jubileum van Con Amove Zoals gemeld, bestaat de christelijke Oratoriumvereniging Con Amore vijftig jaar. De receptie van het bestuur zal plaats hebben in de pauze van de uit voering op vrijdag 26 oktober, wij reeds berichtten. In 1961 werden in het openbare slachthuis te Leiden 19.126 dieren ge slacht Er werden 179 dieren geheel afgekeurd. Naar de slagers gingen 18.930 dieren en naar vleeswarenfa- brieken 17. De invoer van vlees aan het slachthuis beliep vorig jaar 3.145.632 kg., waarvan 1.996.427 kg. bestemd was voor de slagers en 1.149.205 kg voor de vleeswarenfabrie- ken. Zo lazen wij in het jaarverslag van het slachthuis. Bij de keuringen werd varkenspest aangetroffen bij 60 varkens en 60 big- Met algemeen gejuich werd deze grootste-vangst-in-één keer bin nen boord gehaald en met trots voor de camera gehangen. Kort na deze verheugende gebeurtenis kwam de schipper met koffie rond, wat de vreugde nog meer deed stijgen. (Van een redacteur) LEIDEN, dinsdagmorgen. Het is bar vroeg en koud. Niettemin heeft zich naast het gebouw van de N.L.C. om half zes reeds een groep je wakkere Leidenaars in afwach tende houding opgesteld: elk ogen blik kunnen de auto's komen met de overige deelnemers aan een tocht naar de Waddenzee. Een kwartier tje later is de groep van elf man compleet en tijgen een volkswagen busje met zeven en een personen auto met vier amateurvissers op weg naar Den Oever. Het ziet er naar uit dat het een koude onderneming gaat worden. Buiten Lei den hangen dikke mistbanken. De weg naar Haarlem moet er van bovenaf als een enorm zebrapad uitzien. Via Haar lem en Alkmaar arriveren de Leidse vissers in het nog van alle moderne be drijvigheid verschoonde dorpje Den Oever, dat nog niet zo lang daarvoor door de opkomende zon aan het begin van de Afsluitdijk is ontdekt Het is een bont gezelschap dat daar. door en door verkleumd, uit de auto's stapt, gewapend met schitterende vis- werktuigen en voorzien van een even stralend als constant humeur. Het groep je is, zo blijkt later, in drieën te verde len. Er is een vrij grote kern van „door trapte zeevissers", onder wie een man van een financiëringsinstituut, een zelf standige glasblazer, een firmant van een drukkerij, een rentenierende landbou wer uit Warmond en de baas van een lichtreclamebedrijf. Verder een aantal aankomend-visserijexperts, onder wie een handelaar in brom- en motorfietsen een eigenaar van een wasserij en stome rij. Tenslotte iemand die van deze soort visserij helemaal niets afweet: de verslaggever. Duizend pieren Na het distribueren van het ingewik kelde visgerei (werphengels) gaat men, voorzien van duizend vette zeepieren die als aas moeten dienen, omstreeks half négen welgemoed aan boord van de AP 22. een klein en tamelijk ver ouderd vaartuig van bedenkelijke zee- Waardigheid. Het blijkt echter over een redelijk goede motor te beschikken en het brengt ons met spoed een goede tien mijl de Waddenzee op. Tijdens de vaart trekt het restant van de kille mist op; de zon blijkt een kracht te bezitten die het verblijf op het nauwelijks rimpelende water nog aan genamer maakt. De schipper-eigenaar van de AP 22 werpt omstreeks tien uur het anker uit, zet de motor af en haalt stoeltjes te voorschijn. Aldus zet zich het gezelschap Leidenaars aan het vis sen. Het heeft voor de minder in het „vak" doorge>yinterden nog vrij veel voeten in de aarde vóór zij hun van drie of meer palinghaken voorziene en met een indrukwekkend stuk lood ver zwaarde lijn overboord zetten. Vreemde vangsten Het ziet er naar uit dat de mannen- met ervaring de enigen zijn, die de tal rijke soorten platvis van de bodem kun nen halen. Zo zit de man van de stome rij ongeveer twee uur naar het topje van zijn moderne nylonhengel te turen zonder er de geringste beweging aan te bespeuren. Enigszins teleurgesteld besluit hij daarna een hoogst noodzake lijke gang naar een speciaal aangebracht gebouwtje te maken. „Let op", zegt hij met enige weerzin in zijn stem, „als ik eenmaal weg ben. bijten' ze wel". En inderdaad, met hoera-geroep neemt iemand een ruk aan het topje waar en men haalt de lijn binnen, waaraan zich een behoorlijke grote schol bevindt. De vangsten, die volgens de insiders zeer tegenvielen, lopen overigens sterk uiteen. Verreweg de meeste vissen zijn van de familie, der platvissen: schol, bot, schar, enz. Verder de grappige knorhanen met hun brede bekken en grote vinnen, een vrij groot aantal zee krabben. zeesterren en een partij zee groen. De matige vangst noopt de schipper, die omstreeks twaalf uur met koppen koffie rondgaat, naar een verder gele gen visgrond te stomen. Het resultaat is aanvankelijk goed, doch de vissen schijnen ook hier tot de slotsom te ko men dat het beter is ,.de vinnen te ne men" naar minder gevaarlijke oorden. Om vier uur. het tijdstip van te rugkeren, is het aantal gevangen vis sen (voor het grootste deel bot) ruim 150. De thuisvaart duurt ruim anderhalf uur en iedereen trekt zijn trui en jas weer aan uitgedaan in de hitte des daags daar de reeds opkomende mist zijn kilte over het water legt. Daarna begint het pas goed.. de verhalen komen los. Zelden heeft het gebruik van super latieven in het visserslatijn zo'n hoogtepunt bereikt gen. Bij het diergeneeskundig onder zoek dat werd verricht bij de ingang van de veemarkt, werd vijfmaal rot- kreupel gevonden. Alle koppels waarir zich deze dieren bevonden, totaal 106 schapen, werden naar slachthuizen voerd. Een koppel biggen werd niet toe gelaten omdat ze leden aan smeerpok- Voor de uitvoer werden in de keu ringsdienst Leiden gekeurd 1.287.081 kg. vleeswaren, organen, delen en spek. Tot het keuringsgebied behoren Leiden, Oegstgeest, Alkemade. Lei derdorp, Voorschoten, Warmond, Zoe- terwoude, Hazerswoude en Wassenaar. Het aantal slagerijen in dit gebied be draagt 133. De 77 slagerswinkels in Leiden worden geëxploiteerd door 70 eigenaren. Onder deze winkels be vonden zich in 1961 9 paardenslage- rijen. P. N. Wareman gehuldigd in Noordwijk Zeer groot was de belangstelling op de receptie die de directie van Esso- Nederland N.V. gistermiddag aanbood het Palace Hotel te Noordwijk. Deze ceptie was bedoeld als een huldiging v de heer P. N. Wareman, die gisteren veertig jaar in dienst was bij deze maat schappij. Onder de honderden die hun geluk- ensen kwamen aanbieden, bevond zich oud-wethouder Jongeleen uit Leiden. Het woord werd op de receptie ge voerd door de heren Van der Veen, ma nager van het district Zuid-West, gene ral manager B. A. W. de Kamper, P. Pijnacker namens de collega's van de jubilaris en F. Schuppen namens de vereniging van Esso-vertegenwoordigers Allen boden gelukwensen aan, die ver gezeld gingen van vele geschenken en attenties. De heer Wareman zei In zijn dank woord hierdoor zeer getroffen te zijn betuigde zijn grote erkentelijkheid r deze onvergetelijke dag. Schoolzwemmen in de herfstvakantie De subcommissie zwemmen van de gemeentelijke schoolsportcommissie orga niseert voor de herfstvakantie de estafet tekampioenschappen voor middelbare scholen. Donderdag 1 november zullen de jongens tot en met 14 jaar de 5 x meter school- en vrije slag estafettes de 3 x 25 meter wisselslag estafette zwemmen. Elke school mag met drie ploegen op deze nummers uitkomen. Voor de oudere leerlingen staan de nummers 5 x 50 meter school- en vrije slag en 3 x 50 meter wisselslag op het programma. Hiervoor mogen van elke school twee ploegen inschrijven. Bij voldoende deelname zullen dags de scholen elkaar in een waterpo- lotoernooi bekampen. Vrijdag 2 november verschijnen de meisjes in dezelfde nummers uitge zonderd waterpolo aan de start. De zwemsters mogen op elk drie ploegen inschrijven. Inschrijfformulieren worden scholen toegezonden. van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan. U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. Met internationale voetbalclubemblemen Met maand verlengd Grenswijziging Leiden pas in november in de betrokken raden Naar wij vernemen, is de termijn waar binnen de betrokken gemeentebesturen zich moeten hebben uitgesproken over de ministeriële voorstellen voor grens wijzigingen in de Leidse agglomeratie met een maand verlengd. De gemeente besturen vonden een termijn van één maand voor de bestudering en de open bare bespreking der voorstellen veel te kort. Zü zijn kennelijk opnieuw van plan de belangen van hun gemeenten met even uitvoerige argumenten te verde digen als zij tot dusver in deze al jaren lopende procedure hebben gedaan. Een lid van het college van B. en W van Leiden deelde ons mee, dat de open bare behandeling in november zal plaats hebben. In het seniorenconvent (de kring der fractievoorzitters) is de vraag de orde gekomen, of dit in een gewone raadsvergadering kan gebeuren of dat er een bijzondere vergadering moet wor- den uitgeschreven. „Het zou wel een- een aparte vergadering kunnen worden" werd ons vanmorgen gezegd. De gemeenteraden van Oegstgeest er Zoeterwoude zullen het ontwerp van dt minister op woensdag 7 november be spreken. Voorschoten zal zich op maandag 12 Voor Dierenbescherming De zaterdag in Leiden gehouden col lecte voor de Dierenbescherming heeft ƒ2171,38 opgebracht. Ds. Hofman beroepen De Geref. Gemeente te Leiden heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Hofman te Zeist. -ember uitspreken. De agenda voor deze raadsvergadering zal niet groot zijn, zodat de raad alle gelegenheid krijgt zich uit te spreken. Zo deelde de gemeente secretaris ons mee (Advertentie) MIDZA SPAARKAARTEN zijn in omloop. En dat is dan in Leiden en zeer verre omgeving. Ja de MIDZA trekt wel heel wat belangstelling. Het is begrijpelijk, want op een volgeplakte MIDZA spaarkaart ontvangt U direct klinkende munt. Koster Koningskerk De centrale kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente heeft de heer G. Koolhaas met ingang van 1 oktober be noemd tot koster van de in de eerste week van november te openen Konings kerk in Leiden-Noord. De heer Koolhaas is thans vrijwilliger voor de diensten in de aula van de school Marnixstraat. Opel 1500, een 5-persoons wagen met comfortabele zitplaatsen voor allemaal, een interieur dat getuigt van standing en luxe, en een bagageruimte die U nimmer voor problemen stelt. Daarbij heeft de Opel 1500 - (f 6.390.- af dealer) een krachtige en pittige 1500 cc-motor van 55 PK, die ook lange trajecten tot een genoegen maakt. Inderdaad, de Opel 1500 is een volwaardige automobiel; niet duurder dan een kleine wagen, maar met een afwerking die U slechts bij veel hogere prijsklassen zoudt verwachten. Vraag een proefrit. Uw wagen staat klaar. En wij ook! STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN TELEFOON 01710 - 24741 n.V.HET M®T©RHUIS Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Rehoboth, 8 uur: Veron. lezing over meetinstrumenten voor de amateur. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Gary Graffman, piano, voor K. en O. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur: „Door Eendracht Verbonden". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eind sprint". Gebouw K. cn W.. 8 uur: Haagse Le ken Opera met „Nabucco", van Verdi. KuThaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneel groep Centrum met „Driemaal Koekoek". Diligentia, 8.15 uur: The Play Acting Gifcup met „Relative Values" van Nóëx Coward. Vrjjdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond tg.v. 40-jarig bestaan Leidsche Zieken kas. Leids Volkshuis, 8uur. Filmlezing ,,Es- kual-Herri, het land waar men Baskisch spreekt". Filmzaal academie, 12.30 uur: LAK.- pauzefilm. Pieterskerk, 7.15 uur: Studentenavond- Pieterskerkplein, 9 uur n.m.; Muziek festijn, grote taptoe. Oegstgeest, zaal W. de Zwijger- kerk. 8 uur: Stichting huish. en gezins voorlichting, zuivelavond. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Drie maal Koekoek". Zaterdag Busstation, 1.55 uur: Vertrek padde stoelexcursie Kon. Ned. Natuurh. Ver. naar Warmond. Geref. Jeugdhuis, 7.45 uur: Film „De trouwe kameraad" t.to.v. aotie „Heb het hart eens! Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond1 personeelsvereniging De Spil van Van Wijk en Heringa N.V. Pieterskerkplein, 9 uur n.m., Leids muziekfestijn, grote taptoe. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Bauer Theussl met „Die Zauber- flöte" van Mozart. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Toneel groep Centrum met „Driemaal Koekoek". Diligentia, 8.15 uur: The Play Acting Group met „Relative Values" van Noël Coward. Houtrustgcbouw, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; soliste Erica Mozini, viool. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De mis daad was bijna volmaakt (18 jaar); don derdag: Paspoort der schande (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Amsterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 1 en 9.15 uur): Marco Polo (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Sergeant X van het vreemdelingenlegioen (14 jaar); donderdag: Venus in nerts (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De smaak van honing (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Madame Sans-Gêne (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Reai Window (18 jaar); donderdag: De ballade van een soldaat (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rififi in Am sterdam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Brigitte, het meisje van Place Pigalle (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spook- rijders (14 jaar); donderdag: Therèse, de begeerde vrouw (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het baan tje (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Cape fear (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Lakenhal, recente portretten en het volledige bibliofiele werk van Jean- Paul Vroom (tot 29 oktober). Lakenhal, Kind en Kleur, werkstuk ken Leidse school voor esthetische vor ming (tot 22 oktober).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3