Ach arme koster Tehuis voor zwakzinnige kinderen geopend Pracht, praal en pessimisme markeren het begin Een woord voor vandaag Gebed is dobber waarop het geloofsleven drijft fr M L- i HE 2 DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 NT* Van oudervereniging Philadelphia Nood is nog zeer groot PHILADELPHIA, de protes- tantse vereniging van ou ders die zich tot doel stelt de belangen van het afwijkend kind en zijn ouders te behartigen, heeft gisteren, ongeveer zes jaar na haar oprichting, in Nunspeet haar eerste tehuis voor geestelijk ge handicapte kinderen kunnen ope nen. In een grote villa plus mo dern bijgebouw, een voormalig vakantiecentrum, zijn de nodige verbouwingen verricht. De in- nex slaapzaaltjes die allemaal namen als ..De beuk". ..De den" dragen. Ver der een modern geoutilleerde keuken die in verbinding staat met een ruime eet zaal (de kinderen moeten praktisch al lemaal bij het eten worden geholpen ROEPING De l'efde waarmee al die kleinen In het tehuis worden omringd door het ver plegend personeel kan moeilijk In woor den worden uitgedrukt. Voor leder per soneelslid moest dan ook gelden dat zij haar werk uit roeping doet. De huidige (noodgedwongen perma nente) bevolking van het tehuis bestaat uit zogenaamde diep-zwakzinnigen. wier mogelijkheden zeer beperkt zijn. Slechts gering deel van hen (de leeftijd va- ert van 0 tot 15 jaar) zal het tot ar beid kunnen brengen en dan nog in een beschutte omgeving. Per 1 november zal in het tehuis ook een imbecielen- richting van het nieuwe tehuis SSSrtjJESSSt' Voorlop,g m" één 0- kwam bijeen dank zij de televisie- Behalve het tehuis in Nunspeet heeft de vereniging in Bennekom sinds Kort de beschikking over een tehuis waar 31 kinderen kunnen worden geplaatst. Het streven is dit tehuis zoveel mogelijk be schikbaar te houden voor het doel waar voor beide tehuizen zijn opgericht: va kantiehuis voor zwakzinnige kinderen die anders thuis worden verpleegd, zo dat de ouders eens rustig met vakan tie kunnen gaan. De officiële opening van Bennekom komt nog. Ondanks de offervaardigheid van ve len zit het bestuur nog met een tekort van een halve ton. Gehoopt wordt dat dit tekort binnen afzienbare tijd zal wor den weggewerkt. Vaticaans concilie officieel geopend Gaat de deur open op een kier in het slot? actie „Stephan" (dit jongetje i»|& SiKWngl een van de patiënten) die zeventig mille opleverde. Staatssecretaris B. Roolvink heeft het tehuis, dat zijn oorspronkelijke naam ,,De Bijenkorf" heeft behouden en dat officieus al sinds maart jl. in ge bruik is, geopend. De opzet van dit tehuis is tijdelijk verblijf te zijn voor gehandicapte kin deren die normaliter in het gezin ver keren, opdat de ouders eens met va kantie kunnen gaan of in bijzondere omstandigheden (ziekte bijv.) worden ontlast van dè intense zorg, welke hun gebrekkige kind nodig heeft, zo zette de staatssecretaris uiteen. PLAATSRUIMTE Daar er evenwel een chronisch ge brek aan plaatsruimte bestaat voor die zwakzinnige kinderen die wel in een inrichting behoorden te worden opgeno men. is besloten dit huis voorlopig te bestemmen voor langdurige verpleging van deze kleinen, want, zoals de voor zitter van Philadelphia, de heer J. J. Dondorp. opmerkte, ook in 1962 is Ne derland nog zeer ver af van het ogen blik waarop gezegd kan worden, dat er een allesomvattende verzorging voor de ze misdeelden bestaat. Immers van de naar schatting 18.000 kinderen die voor definitieve op- eerste instantie deze nood die de belangrijke stoot gaf tot oprichting van Philadelphia, nu zes jaar geleden. Er is hier nl. sprake van een ontstellend leed in de getroffen gezinnen, welke ge bukt gaan onder een verzorging die zij in feite niet aan kunnen. Hierdoor kan i einde ra^d tot da- Advertentie PLEEGZUSTER BLOEDWIJN (Van onze kerkredactie) TTET Vaticaanse concilie is geopend met alle pracht en praaA -L-L waarover de Rooms-katholieke Kerk beschikt. Een feestelijke processie, kleurige gewaden, een uitgebreide hoogmis, de pauselijke zegen hebben echter een zeker gevoel van teleurstelling by de protestanten niet kunnen wegnemen. Van het oorspronkelijk enthou siasme en optimisme is weinig meer over. En dat geldt niet slechts voor protestanten, maar ook voor vele roomskatholieken uit West- Europa, die in de afgelopen weken hun zorgen nauwelijks hebben kunnen verhelen. Velen verwachtten al lang niet meer dat het een herenigingsconcilie zou worden. Zij hoopten dat het concilie ten minste nog neutraal zou zijn. Maar velen vrezen nu dat het in de rij van de beide vocrige concilies van Trente en het Vaticaan opgetekend zal moeten worden als een verstarringsconcilie". Geen wonder dat op 29 juni 1959 het het dagblad van het Vaticaan ..Osser- enthousiasme voor dit concilie heel wat vatore Romano", werd het b e groter was dan nu. Toen publiceerde pater Riccardo Lombardi uit de handel paus Johannes zijn eerste encycliek die genomen. Dat boek was volgens rooms- op het concilie betrekking heeft. Daarin i katholieken zeker niet revolutionair, sprak hij uit: ..Het concilie zal voorna- maar wilde de macht van de Romein- melijk tot doel hebben: de grotere bloei se curie inperken. Terwijl in vele lan- ïu- den werd gesmeekt om een ruimer ge- de bruik van de eigen taal in het kerke lijk leven, publiceerde de paus korte i het La- Voor Nederlandse rooms-katholie- zn was het een klap toen de Itali- inse vertaling van een herderlijk schrijven van het Nederlandse epis copaat uit de handel genomen werd Het was duidelijk dat een passage over de verhouding tussen het epis copaat en de paus het misnoegen van Vaticaanse kringen had opgewekt. Het Nederlandse episcopaat was zo goed niet of het deed in een nieuw herder lijk schrijven dat vorige week werd gepubliceerd een grote stap terug. Daarin worden de gelovigen opgcroe het katholieke geloof, de wing van het christelijk leven en aanpassing van de kerkelijke tucht de behoeften en omstandigheden van de moderne tijd. Dit zal ongetwijfeld een prachtige manifestatie zijn van waar heid, eenheid en liefde: een mani festatie. bij het zien waarvan, naar wij vertrouwen, ook zij die van de apos tolische stoel zijn afgescheiden, zich zullen gedrongen voelen om de eenheid die Jezus Christus zo vurig van Zijn hemelse Vader heeft afgesmeekt te zoe ken en te vinden." Het kon toen al niet verheeld worden dat de eerste verwachting die de woor den van de paus hadden gewekt op 25 januari van dat jaax, namelijk dat het zou gaan om de hereniging met de ..afgescheiden broeders", al aan het wankelen gebracht was. Wat moeten wij, protestanten met ..een prachtige ifestatie"? Wij denken daarbi In oecumenische kringen hoorden wij dan ook reeds de klacht dat dit conci lie wel eens een „verstarringsconcille" kan worden, in plaats van een neutraal, of zelfs van een hervormingsconcilie. Reeds werd gezegd, dat als dit zou ^lij ken het waarschijnlijk nodig zal zijn dat duidelijk verklaard wordt van bij voorbeeld de kant van de Wereldraad van Kerken dat op deze weg het nood zakelijke gesprek eenvoudig onmogelijk wordt gemaakt. Dan zal niet van de kant van de Rooms-katholieke kerk. maar zou wel fns van de kant van de Wereldraad „het purperen gordijn" kunnen worden neergehaald. Ook de rooms-katholieken maken zich zorgen, omdat net duidelijk is dat zij hun jonge mensen niet meer in de hand hebben. In de afgelopen week klaagde immers pater J. C. J. van Rils- donk: ..De huiveringwekkende crisis die in de wereld van de jeugdige katholie ke intelligentsia woedt, en die jaarlijks een geruisloos geloofsverlies van hon derden te aanschouwen geeft schijnt haar oorsprong te vinden in het beeld van de geestelijke terreur die deze christenen uit de taal en de besluiten van de Romeinse curie menen af te le zen." Zonder hem bij name te noemen viel kardinaal Alfrink deze geestelijke zondag aan. Hij zei: ..Wie een oordeel over de Romeinse curie wil afgeven moet wel over heel veel ervarirs be schikken. Bovendien moet hij er niet al leen van buiten tegen aangekeken heb ben. Anders loopt men gevaar toch weer niet geheel eerlijk te zijn." Het is echter te betwijfelen of de woorden van de kardinaal voldoende olie op de golven van onrust hebben gegooid. In rooms-katholieke kring in Nederland. Duitsland en Engeland is men dan ook zeer bezorgd over wat het concilie te zien zal geven. Eon verstarrinescon- cilie zou wel eens behoorlijk pijnlijke gevolgen kunnen hebben. Onweerswolk De liefde neemt in de Bijbel een centrale plaats in: op velt plaatsen vindt men haar bezongen en zelfs als er een rang. orde opgesteld moet worden tussen geloof, hoop en liefde, dan draagt de liefde de erepalm weg. Hoe kan het ook anders: is de weg, die God met deze wereld gaat, met ieder mens afzonderlijk ook gaat, niet een toonbeeld van onuit puttelijke liefde? En is het „zo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven hteeft tekst die wij gisteren citeerden niet het centrale punt van de Bijbel? En dat is hef nu juist waar de mens bang voor is. Kernpunt van alle atheïsme is het verzet tegen die liefde. Op deze aarde ligt de vloek van de zonde en zo is het leven op deze aarde een hard leven, dat alleen maar leefbaar is als men zijn hart pantsert. Je zelf geven aan een God, aan de naaste de mens voelt het als dwaasheid. Waarom jezelf weg te cijferen? Je komt toch altijd bedrogen uit! Liefde-loos, zo is ons leven. En hoewel God bij ons is, van achteren en van voren, en hoewel Hij Zijn handl op ons legt we sluiten maar het liefst onze ogen en schudden die hand van ons af. Liever dan liefde aanvaarden, aanvaarden we dat de wereld „rot" is dan weet je tenminste waar je aan toe bent! den komen die i zijn. verantwoord TRIEST Enkele voorbeelden van dat laatste gaf de aan de staf van het nieuwe tehuis verbonden zenuwarts H. J. Ronner, die over doel en betekenis van het Philadelphia-tehuis sprak. In excesgevallen werd men geconfron teerd met zwakzinnige kleinen die binnen een prikkeldraadomheining, in een varkensschuur of in een met blik beslagen zolderkamer huisden. Waar om? Omdat de ouders, ondeskundig en ten einde raad als ze waren, geen andere oplossing zagen... Dokter Ronner zag daarom ook als belangrijke taak voor Philadelphia een goede voorlichting aan de ouders en voorts meer onderwijsmogelijkheden voor gehandicapten, alsmede een goede observatie van de patiëntjes, waardoor al hun mogelijkheden kunnen worden Het nieuwe tehuis dat plaats biedt aan 81 kinderen omvat in de voormalige vil- la behalve dienstverblijven een grote be zoekerszaal. waar bezoekende ouders hun kinderen bij zich krijgen. In de nieuwbouw is het verblijf van de mees te kinderen gevestigd: speelruimten an- Advertentie) Protestantse wensen (Van onze kerkredactie) Wat wensen de protestanten? Wil het rooms-katholiek concilie, dat van daag begonnen is, niet voor de volle honderd procent een rooms-katholie ke aangelegenheid blijven, dan zullen bepaalde onderwerpen aan de orde moeten komen, die de minimum eisen zijn om een dialoog mogelijk te ma ken: Onrustige Zenuwen? Mijnhard?'» Zenuwtobletten Wereldraad herbouwt Esmatabad, Perzië Het dorp in Perzië, dat door de Wereldraad van Kerken zal worden herbouwd is Esmatabad dat op 60 km van Teheran en op 3 mijl van Bouin, het centrum van de aardbeving ligt. In Esmatabad is 95 procent van de huizen vernield, terwijl de overige wo ningen zo gevaarlijk zijn beschadigd, dat de mensen er niet meer in durven. Het aantal mensen dat in Esmatabad opnieuw onder dak moet worden ge bracht. wordt geschat op 2800. De negen Nederlandse Kerkgenoot schappen. die in contact staan met de Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen hebben in totaal reeds ruim 900.000 ontvangen uit de voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië gehouden collecte. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom (vac. C. Vos): J. Jongcrden. te Bruchem Kerkwijk: te Hoogeveen (vac. dr. E. v. d. Ent): J. Jon- gerden, te Bruchem Kerkwijk; te Maars- sen itoez.»: J. H. Cirkel, te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Bergambacht: W. Vrocgindewey. te Bleiswijk GEREF. KERKEN Beroepen te Leimuiden: K. Bisschop, kand. te Warns (Fr.). Bedankt voor Assen (4e pred.plaats) G Veeneman. te Amersfoort. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt Aangenomen naar IJsselmuiden-Graf- horst: W. Vis. te Buitenpost; die bedankte voor Barrhead en Neerlandia (Alta. Can) Can. Reformed Churches. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rhenen: P. Blok. te Dirks- land en L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer; te Middelharnis: W. C. J. Bosschaart, te Slikkerveer en G. A. Zijderveld. te Capel- le a.d. IJssel. Beroepen tc Nieuw-Beijerland: Vogelaar, kand te Zoetermeer; te Leiden: A. Hofman, te Zeist. Bedankt voor Barneveld: P. Blok, te Dirksland. 1917. Het Duitse protes tantisme ziet dit als hpt belangrijk ste probleem dat aan de orde moet komen. Het concilie zal duidelijk uit moe ten spreken hoe het denkt over ons als christenen. De uitspraak ,,ge- scheidene christenen" is niet vol doende, als de Rooms-Katholieke Kerk niet tegelijkertijd protestantse kerken als kerken wil erkennen. Een werkelijke dialoog is niet moge lijk zolang Rome alleen maar blijft zeggen: ..Kom maar in mijn huis je". Het uiteindelijke doel mag geen terugkeer, maar moet hereniging zijn. Als dogmatische vragen ter spra ke komen zal het concilie duidelijk moeten maken, dat het er weet van heeft dat er een christelijke kerk buiten haar rooms-katholieke muren is. Dat zal in het bijzonder moeten blijken als van Zuidamerikaanse en Spaans-Portugese zijde een poging zal worden ondernomen om tot een dogmatische uitspraak te komen over Maria als medeverlossëTes. Het concilie zou de doop in de protestantse kerken moeten erken nen en een einde moeten maken aan de gewoonte die in sommige landen geldt van de „conditionele herdoop". Russen toch als w aarnemers naar het concilie? Terwijl Rome haastig de hand legde aan de laatste voorbereiding voor de opening van het Concilie, kwam gister avond uit Moskou plotseling het dat de Russen toch nog twee mers zouden hebben benoemd namens de Russisch Orthodoxe Kerk. Zij zouden zelfs gisteravond al vertrokken zijn naar Rome. Niemand van het secretariaat voor christelijke eenheid wist daar ech ter iets van. Zelfs monseigneur Wille- brands kon geen zekerheid geven of het bericht waar was of uit de lucht gegrepen. Toen het vorige Vaticaanse concilie het besluit nam waarmede de onfeil baarheid van de paus tot dogma werd verklaard, nadat minstens 55 bisschop pen die tegen dit besluit waren, boos waren weggelopen, brak boven Rome een geweldig onweer los. Bliksem schichten en donderslagen volgden el- i.rc uciihu uddiuij tui - - - - I kaar in snel tempo. De duisternis was licht aan de manifestaties opgezet door |Pen om. te bidden, maar belangrijk z0 intens dat de paus een speciale kaars absolutistische staten, aan rijksdagen vooral is de uitspraak: „De paus heeft nodig had om de officiële woorden voor en partijcongressen uit de jaren dertig, j persoonlijk de volheid van het gezag te lezen. Opnieuw dreigt een onweer De encycliek van de paus maakte de in de gehele kerk. Hij is als zichtbare boven Rome. maar nu i plaatsbekleder van Christus op aarde alleen het hoofd van de kerkHij door zijn persoonlijke onfeilbaar heid het onwankelbaar fundament het geloof van de kerk. En als hoofd van de kérk bestuurt hij in Christus' naam heel de kerk overal ter wereld." Hier klinkt wel een heel ander geluid dan in de „veroordeel de" brief waarin gesproken wordt van „bisschoppen, die rechtstreeks op gezag van Christus over hun geloofs- gemeente zijn aangesteldDe ge- ïschap der bisschoppen zon niet vitaal zijn, als zij allen weliswaar in gemeenschap zouden staan met de paus, maar niet in levende uitwisse ling met elkaar en met het gelovige In de nieuwe brief staat nul dit thema: „dat het gehele we- Dat kan wel tot kerstmis duren. Dan reldepiscopaat, naar Christus bedoe- gaan zij uiteen en komen in april ling samen met de paus en alleen I weer samen tot juni. De belangrijk- samen met de paus gezag heeft in En nu spreken we nog niet eens over de spanning die in de Rooms-Katho lieke Kerk verwekt werd door de waar schuwing van het Vaticaan tegen be paalde inzichten in de boeken van de geleerde pater Pierre Teilhard de Char- din. waarover wij Indertijd uitvoerig be richtten. Noch spreken wij over de moeilijkheden ontstaan door het feit dat de pers door een van de hoogste ker kelijke leiders werd gevraagd „het con cilie te begeleiden met een eerbiedig zwijgen Noch spreken we over de moeilijkheden die ontstonden toen de theologische commissie kwam met een verklaring over de oecumenische bewe ging en de Wereldraad van Kerken, die zes stappen terug in de kerkgeschiede nis betekent en eigenlijk een afkeuring inhield van het werk van het secretari aat voor de eenheid van kardinaal Bea. protestant wel duidelijk dat het concilie in de eerste plaats een rooms-katholie ke aangelegenheid zou worden, maar de hoop bleef dat vele obstakels tussen de Rooms-katholieke Kerk en de ker ken van de ..afgescheiden broeders" uit de weg zouden worden geruimd. Al zou het concilie dan niet de deur ope nen naar hereniging, het zou in iéder geval het gesprek mogelijk kunnen ma il.K. verwachtingen Van rooms-katholieke zijde bleven de verwachtingen hoog gespannen. In Het concilie zal de rooms-katho- j Nederland. Duitsland en Engeland lieke naties duidelijk moeten ma- ontdekte de rooms-katholieke leek ken dat de Rooms-Katholieke Kerk '"eens dat hij met de enige gelovige elders geen godsdienstvrijheid kan was. Het leek er tn de af geloven ja- vervrachten *en eisen, als zij zelf ren wel eens op of de rooms-katholie- minderheidsgroepen geen gods- ken op de stoep van de protestanten dienstvrijheid geeft. Het zou meer «tonden te trappelen om samen te doen voor een goede verstandhou- spreken en samen iets te doen. Het de afgelopen maanden soms alsof de rooms-katholieken oecume nische" waren dan de protestanten. Vooral het Westeuropese rooms-ka- tholicisme verlangt naar een doorbraak, naar een nieuwe openheid. Vrijwel al gemene instemming vond wat de Duit ser Otto B. Roegele schreef: .,Er mag niets gebeuren, wat op welke wijze dan ook, uitgelegd kan worden als oorzaak van een verbreding van de kloof." Zo zou het concilie indirect toch mee kun nen werken aan de openheid naar bui ten. Een andere Duitser. Hans Küng, ding met het protestantisme dan in jaren gebeurd is, als het de drie in Rome aanwezige Spaanse minis ters (van godsdienstzaken, justitie en onderwijs) opdracht zou geven de soldaat Genero Rodrero uit de gevangenis te ontslaan, waar hij zucht, omdat hij uit geloofsovertui ging tijdens een rooms-katholieke mis niet kon knielen. Het concilie zal een uitweg moe ten wijzen uit de telkens weer terug kerende moeilijkheden, waar het be- treft gemengde huwelijken. Vooral oproep tot esnhe!a. Duitsland wacht op dit punt op een u;t de geschiedenis van de afgelopen verlossend woord en hoopt dat (al eeuwen: ..Zo vele eeuwen van terug- is het maar voor West-Europa) een'roepen der gescheiden broeders hebben regeling zal getroffen worden, die bewezen, dat het doel zo niet valt te op zijn minst een terugkeer waar-bereiken, daar er voo: borgt tot de gemakkelijker situatie sPrak® kan Z1)n "aT1 anderen geen terugkeer, als of wij geen schuld zouden hebben aan de scheiding." En hij vervolgde dat een woord van boete ..ook bij onze ge scheiden medechristenen meer deuren doet opengaan dan alle woor- dringende uitnodiging tot terug- Decentralisatie geestelijke Maar mischien valt het nog mee, hopen velen. „Toen de paus het con cilie aankondigde hoorden we het meest de enthousiaste stemmen van de progressieven. Daarna volgden de reacties van de behoudzuchtigen. Misschien komt het tot een goede discussie", zegt men. „Misschien zal blijken dat de luide stemmen van rechts en links toch niet de melodie aangeven". Voorlopig zullen we ech ter nog wel niet vernemen welke weg de Rooms-katholieke Kerk kiest. Tot 22 oktober zullen de bis schoppen weinig anders doen dan leden kiezen voor commissies. Daar na gaan zij praten over de agenda. ste besluiten zullen naar alje schijnlijkheid echter pas genomen worden in de derde zitting die in het najaar van 1963 wordt gehouden. Ds. Van der Kooy voor gerei, vrouiyen Velen hoopten ook op een zekere ma- van decentralisatie. In „Vragen aan het concilie" schrijft L. C. Baas: „Dit is trouwens een lijn in de veelheid van achtingen en wensen ten aanzien het concilie: de decentralisatie in de kerk. De diversiteit van culturen, aarln de Kerk zich moet incarneren, :et zich tegen een verregaande een- Een derde verlangen betreft de in schakeling van de leek. Deze gedachte leeft vooral in het westen. Kardinaal Alfrink zei in zijn pinkstertoespraak van 1961: ..Een concilie is een zaak van geheel de kerk. En ook de voorberei ding van een concilie is een zaak van geheel de kerk. Niet allen van de hië rarchie of van degenen cfce expresse daartoe geroepen zijn, maar van geheel de kerk en van ieder in de kerk. Ieder vanaf zijn plaats. En als we bidden voor het welslagen van het concilie en van de voorbereiding ervan, dan vra gen we licht van de Heilige Geest voor geheel het gelovige volk, opdat de geest van waarheid en van liefde dat gelovige volk helpen mag om in geloof en liefde mee te denken en mee te spre ken over de grote vernieuwing die de kerk van dit concilie hoopt. Of dit mee denken en meespreken ook in een of andere vorm op het concilie zelf aan het woord zal komen door de stem van de leek. is uiteindelijk een zaak van de heilige vader." Teleurstellingen We mogen echter niet verhelen dat aan deze veelal hooggestemde ver wachtingen door een groot aantal ge- beurtenisen van het laatste jaar de bodem is ingeslagen. Er is een vol slagen afwezigheid van leken in vrij wel alle commissies en secretariaten. Bijzonder valt dit op in het secreta riaat voor het lekenapostolaat, waar in geen enkele leek is benoemd. Maar er kwamen meer teleurstellin gen. Na een felle anonieme aanval in Bezorgdheid Het is dan ook geen wonder dat de jongste ontwikkeling grote bezorgdheid heeft verwekt, niet slechts bij de pro testanten maar ook onder Westeuropese rooms-katholieken. In kringen van de Wereldraad van Kerken gaan nu reeds stemmen op dat dit concilie wel eens het tegendeel zou kunnen uitwerken van wat men in de eerste hooggestemde verwachtingen geloofde. Nog maar een aantal weken geleden schreef de her vormde hoogleraar. Prof. dr. A. J Bronkhorst in zijn boek ..Het concilii en de oecumene," dat wij zaterdag ho pen te bespreken: ..De grote stappen, die velen binnen en buiten de R. Kerk in dit opzicht (hereniging) het concilie hadden gehoopt, staan niet T~lE belangstelling voor de giste- ren in Leiden gehouden pro vinciale toogdag der afdeling Zuid-Holland van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigin gen in Nederland was bijzonder groot: presidente mevrouw A. J. de Rooy-Tiemens uit Den Haag kon een stampvolle Zuiderkerk welkom heten. Tot de afdeling behoren thans 178 afdelingen met in totaal bijna 5100 leden. De ochtendver gadering stond gisteren in het teken van de menselijke verhou dingen terwijl 's middags het ge bed aan de orde kwam. In haar openingswoord schonk de presidente aandacht aan de snel ver anderende tijdsomstandigheden. De jongeren van vandaag groeien 6p bij sport, spel, televisie, gemakkelijk geld verdienen en auto's en door al deze factoren wordt de animo wekelijks in een lokaal bijeen te ko men steeds geringer. Maar al gooien we in het verenigingswerk het roer om en veranderen de werkmetho den, het onderzoek van Gods Woord blijft het belangrijkste, aldus de pre sidente. Daarnaast moeten de leden, waar zij maar kunnen, een taak op zich nemen in het kerkelijke leven. Na deze huishoudelijke beslommerin gen sprak de heer W. M. van Andel, hoofd-inspecteur van politie in Den Haag, over het onderwerp „Mensen zo als wij". De mens wordt pas echt Bij bels mens in zijn contact met andere mensen, aldus de heer Van Andel, die vervolgens nader op enige contactpun ten inging: het huwelijk, het werk, het gezin en de mens om ons heen. In vele huwelijken heerst grote nood doordat de huwelijkspartners geestelijk en lichamelijk geen contact meer met elkaar hebben. En zijn alle christenen in hun dagelijks werk wel een voor beeld van opgewektheid en plichtsbe- r Kardinaal Alfrink en bisschop Bekkers van 's Hertogenbosch kwamen dezer dagen in Rome aan om het concilie bij te wonen. Kardinaal Alfrink is het jongste lid (hij is 61) van het presiderend comité. WBÊT trachting voor hun omgeving? In de gezinnen is er vaak een langs-elkaar- heenleven; huwelijksspanningen werken vaak door in de kinderen. Dan is er nens om ons heen: de vereen zaamde mens (het aantal zelfmoorden neemt eerder toe dan af), de seksueel ontspoorden, de homo-seksuelen (een statistisch onderzoek heeft uitgewezen, dat 4 procent van onze bevolking tot deze groep der anders-geaarden be hoort), de materialistische mens. De moderne mens is eenzaam, de moderne tijd is materialistisch en de moderne geest is nihilistisch en wij zullen moeten trachten met het grote voorbeeld van Jezus voor ogen in het gehele contact met de medemens de wil des Heren te verstaan, zo zei de heer Van Andel. Vervanger Bij afwezigheid van ds. L. Loosman uit Bodegraven (die het onderwerp „Hij, zij en het kind" zou behande len) sprak 's middags ds. A. van der Kooy uit Hilversum over het gebed. Als titel had hij de woorden van Gui- do Gezelle gekozen: „Ach leer mij ar me dwaas, hoe dat ik bidden moet'. Als vier belangrijke voorwaarden voor een juist gebed noemde de predikant het eerst luisteren, de regelmaat bij het bidden, de kennis van eigen on waardigheid en het vertrouwen. Het gebed is de dobber waarop het geloofsleven moet drijven. Dit contact met God is en blijft moeilijk en we moeten er altijd voor waken, dat het gemakkelijk zal gaan. Een dagelijkse omgang met God in het gebed is on denkbaar zonder een dagelijkse om gang met Zijn Woord eerst luiste ren dan bidden. Vele mensen zijn ge neigd pas te bidden als ze er behoef te aan hebben het tafelgebed bui ten beschouwing gelaten. Regelmaat is hier echter een noodzakelijk iets een kwestie van „geestelijke hygiëne". De biddende mens moet verootmoedigd] klein zijn en hij moet ten aanzien de verhoring de rollen niet om draaien als zou. God er zijn om de biddende mens te dienen. Ds. E. Haverkamp, geref. predikant te Leiden, sprak een slotwoord en de Leiderdorpse zangeres mevrouw Grims- Strootman verleende medewerking aan deze toogdag, evenals de organist Ham (Advertentie) Jaag die ondragelijke Rheumatische Pijnen er uit! Dat lukt U met KRUSCHEN Inderdaad een simpele bloedzuiveren de kuur doet wonderen. Naarmate -de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken. daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veer krachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan mor- BOEKENHOEK Noodlijdend is de mens, door prof. dr. H. J. C. M- G. Ruygers. Inau gurele rede Nijmegen. Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum. Schatgravers aan de Amstel, door W. H. van Eemlandt. Zesde druk. In Antilope-reeks. Uitgave Het We reldvenster, Baarn. Puberteit, de psychologie van de jonge mens in de rijpingsjaren, door prof. dr. J. Waterink. Zesde, uitgebreide druk. Uitgave N.V. Gebr. Zomer Keunings Uitgevers mij., Wageningen. Hoe komen wij aan onze namen, door G- J. Uitman. Ingeleid door prof. dr. C. G. N. de Vooys. Tweede druk. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. de zondagse-vrije-tijds-besteding is nog boven de kim komen opduiken. Ze gaan met hun ouders mee en dat is een indrukwekkend gezicht om zo'n hele familie te zien optrekken. Voorop Pa en Ma. en daarachter, als wandelende orgel pijpen, het kroost van de oudste tot de jongste. Eventueel ook gaan de kinderen op hun eentje en ze hebben ook daar geen enkel bezwaar tegen. Wat iedereen doet, is niet voor discussie vatbaar en het is bovendien altijd prettig. Weliswaar ontmoet ik nog al eens ouderen, die me wijs proberen te maken dat ze tegenwoordig niet meer kerken omdat ze dat in hun jeugd heb ben tegengegeten en die me zelfs baarlijke voorstel lingen ophangen van briesende vaders. die hen destijds naar de kerk „toegevloekt" zouden heb ben. maar in vele gevallen meen ik de oprechtheid van deze reportages te moeten betwijfelen. Het zal zeker wel eens voorgekomen zijn dat wel. En als een zondag altijd gespendeerd werd aan drie kerkgangen van twee uur elk. kan een overladen geestelijke maag daarvan ongetwijfeld het gevolg zijn. Maar deze exclamaties van een op dit punt geestelijk mishandelde jeugd overtuigen me noch tans niet: ze proberen meestal een alibi te zoeken voor hun huidige afwezigheid en wat is gemakke lijker dan de schuld maar op je vader en moeder te gooien, die zich toch niet meer verweren kun nen? En onderwijl hadden de kinderen van toen het zo slecht nog niet in die kerkgebouwen. Om te beginnen zag je al je door-de-weekse vriendjes terug, en jc zag tevens wat voor ouders ze er op nahielden. Dat gaf die kerkgang iets ge zelligs, iets van één groot stamfeest. Tegelijk leer de je gaandeweg luisteren, want je zag jongens en meisjes uit de hogere klassen steeds nauwletten der zich inspannen om iets te snappen van wat de predikant te vertellen had, en je moest wel een ezel zijn om hun voorbeelden niet op een goede dag na te gaan volgen en zo ook een beetje „zoon der wet" te worden. Maar zelfs als je daar nog niet aan toe was, hield een kerkgebouw vele vreugden in. Je kon de pijpen van het orgel tellen, en dat wa ren er zoveel dat je altijd weer tot een ander aan tal kwam. Je kon óók in gedachten over de om- loopjes, hoog in de kathedraal, rennen en naar be neden tuimelen en je heel handig nèt weten vast te grijpen aan een van de vele enorme kronen. En ten slotte kon je ook. dicht tegen vader of moeder aan. verrukkelijk in slaap sukkelen om dan opeens gewekt te worden door het stommelend opstaan van de mannen bij het nagebed of door de jubel van het orgel bij de slotzang. Die je eerst nooit, maar allengs vaker kon meezingen, tenzij je een zangfenomeen op de preekstoel had, die er de voor keur aangaf om louter onzingbare melodieën op te geven om vervolgens met veel vertoon die wijzen, staande en zeer luidkeels, op zijn eentje uit te gal men. Maar ook dat was zéér de moeite waard. Alleen, als je in je eentje naar de kerk ging, kon er van echt lekker in slaap doezelen niets komen, want vreemden voelen geen aanvechting om een M WUKPREDIKANTJ blond of zwart jongens of meisjeskopje tegen hun zondagse pak te laten aanleunen. Maar mei dat probleem worstelde men reeds in Handelingen, zoals uit de geschiedenis van Eutychus bekend mag worden geacht. Het is overigens eenvoudiger zich over dergelijke slapers te ontfermen, dan ze nadat ze uit het raam gevallen zijn! uit de doden te moeten opwekken. Maar. er was nog een factor, die je verhinderde in te dommelen als je onvergezeld ter kerke ging- Die factor heette de Koster. En Kierkegaard heelt al geschreven dat de Koster een machtig man is. en dat was hij vóór 1914 zeker. Ongelofelijk zo streng en zo speurend als hij rondkeek. Geen on gerechtigheid. hoe klein ook. ontging zijn aandacht- En ergens in je kmderbrein rees het angstige g«- i voel dat hij je wel eens rauw tot de orde zou roe pen. als je 't waagde om ook maar één ongewenst woord te spreken, één euvele beweging te maken, of één tel onder zeil te gaan. Zou hij je de kerk uitschoppen? Of zou hij je opbergen in een van de gewelven en daarna vergeten? Of je ten aanschou wen van iedereen aftuigen? Je kon het niet met zekerheid zeggen En uit pure angst voor zulke mogelijkheden ben ik soms weer hard de kerk uitgelopen en naar huil teruggehold. Ach, arme Koster!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2