Eindelijk kernpunt in zaak-Van der Putten micro Koken op nieuwtje op golven. IDEE '62 PETROLEUM Verkoud heid Mechanisatie in de huishouding vries en Diep koelkasten Werkgevers contra nog kortere werktijden Uitspraak over drie weken Hoge prijzen voor vlees niet nodig BEHAAGLIJKE WARMTE II DONDERDAG 11 OKTOBER 19«2 (Van een onzer verslaggevers) GEEN atoom-druk-op-de-knop huis op IDEE '62, geen droombeelden van een huishouding in de verre toekomst, maar een uitgebreide uitstal ling van artikelen die vandaag de moderne huisvrouw ter beschikking staan. IDEE '62 vandaag geopend in het RAI-gebouw en tot 22 oktober te bezichtigen wil laten zien dat de Nederlandse huisvrouw geen Asse poester van haar Amerikaanse zuster hoeft te zijn en dat ook in de oude wereld de mechanisatie in de huishouding met enorme stappen voort schrijdt. tingscentrum opgezet, dat men ook een model-centrum zou kunnen noe men en dat bestaat uit een com plex op ware grootte gebouwde wo ningen van verschillend type, name lijk een Amsterdams, een Rotterdams, een Haags en een plattelandswoning type. Daarnaast wordt telkens een gemoder niseerde indeling van dezelfde grootte gedemonstreerd waarbij in het bijzonder aandacht is geschonken aan het functio nele verband tussen apparatuur en archi tectuur. De woningmodellen zijn van bo ven geheel open gelaten, zodat men var de er overheen gebouwde wandelbrug af Een keur van nieuwe snufjes is er ook dit jaar weer te z-ien op deze inter essante expositie van huishoudelijke apparatuur, verlichting en keukenin- welk een snelle ontwikkeling er gaan de is op het gebied van de elektrische apparautur, verlichting en keukenin- riohtdng. Daarnaast wordt de bezoeker gedemonstreerd hoe de nieuwe appa ratuur 'het meest doelmatig kan wor den geplaatst in de hedendaagse wo- Een van de meest opvallende nova Is de magnetron-oven, waarmee koken een kwestie van minuten, zelfs se conden wordt. Gas en elektriciteit komen er niet aan te pas. Voor de verwarming zorgen microgolven, ra diogolven die door het magnetron worden opgewekt. Voordelen van de oven zijn in de eerste plaats de snel heid waarmee de gerechten op tem peratuur worden gebracht, de betere smaak, die pittiger en rijker is, en het feit dat vrijwel alle vitaminen, mine ralen en verdere voedingsstoffen blijven behouden. Het geheim van dit elektronisch koken schuilt in het zich van binnenuit ontwikkelen van de hitte. Het (nog kostbare) apparaat leent zich voor toepassing van drie methoden: het voorbereiden en opwarmen van maal tijden op het moment dat ze nodig zijn, het in zeer korte tijd gaar maken van rauwe spijzen en het snel op de juiste temperatuur brengen van diepvriesmaal tijden. Wat dit laatste betreft: steeds meer gaat de diepvriesindustrie zich toeleggen op het verkopen van „ready meals" (dit najaar zal er zelfs al een keuze mogelijk zijn uit twintig verschillende menu's). Dat ook bij de huisvrouw de vraag naar diepvries stijgt moge blijken uit deze cijfers: in 1955 werd door de Ne derlandse huisvrouw 2.600.000 kg diepvries gekocht; in 1960 bedroeg dit jaar-kwantum al 8.300.000 kg, wat een gebruik per hoofd van de bevolking betekent van 700 gram. Dit jour ver wacht men een stijging tot 1100 gram per hoofd. De koelkastenindustrie wil zo laat de expositie zien met deze vraag meegaan. Vele nieuwe koelkasten zijn met een groter vriesvak uitgerust, dan tot nu toe het geval was. Er zijn zelfs al complete diep vrieskisten en -kasten met een capa citeit van 130 tot 700 liter. Koelkasten Het gebruik van de koelkast heeft de laatste jaren een enorme vlucht geno men. al staat Nederland met zijn ver- zadigingspercentage van 20 pet (één koel kast op elke vijf gezinnen) nog ver achter bij Amerika (97 pet) en zelfs bij Duits land waar een op de twee gezinnen een bezit. Niettemin is juist de laatste twee jaar de verkoop met sprongen om hoog gegaan in 1960 een import van 113.500 koelkasten, in 1961 153.500 stuks Een jaartoename dus van 40.000 stuks Verwacht wordt dat deze toename dit jaar nog aanzienlijk hoger zal liggen. IJsmachientje Om het bezit van een koelkast nog attractiever te maken heeft de industrie een consumptie-ijsmachientje ontworpen. Dit apparaatje kan gemakkelijk in het vriesvak van de koelkast worden ge plaatst en geheel automatisch het fijnste ijs volgens de meest geraffineerde recep. ten bereiden. Om nog even in de kou te blijven: op de expositie wordt ook een drankenkoeler gedemonstreerd die geheel is uitgevoerd in „huiskamerstijl" en zo op het oog op een keurig verzorgd dres- soirtje lijkt. Een ander novum op Idee '62 is een wasdroger waarmee een eind wordt gemaakt aan het grote probleem van het drogen van de was in de winter. De wasdroger werkt zowel met koude ('s nachts) als met warme lucht (over. dag). Dit laatste geheel automatisch daar men de schakeling op een bepaald aantal minuten (tot 60) kan instellen. Na gebruikt wordt het apparaat neer geklapt tegen de wandhet is dus soort van (luxe) droogrék met i warming en ventilatie. Naast deze uitgesproken nieuwigheden zijn er tal van apparaten, die nog niet lang geleden op de markt kwamen. Zo staan er stoom-strijkijzers, klopvceg-stof- zuigers, automatische broodroosters. Voorts een groot aantal wasmachines (twee van de drie Nederlandse huisvrou wen hebben er een), vaatwasmachines er centrifuges. „Model-centrum" Een ander aspect van de moderne huishouding wordt ook belicht' het probleem van de doelmatige plaat sing. Hiervoor ls een groot voorlich- als het ware bij iedereen in de behuizing binnen kan kijken. Het voorlichtingscen trum is ontstaan door nauwe samenwer king tussen de R.A.I. en een adviesgroep van bekende architecten onder wie archi tect R. Fledderus uit Rotterdam. Naast dit modelcentrum is een zogenaamde lichttunnel gebouwd. In deze tunnel wordt in een logisch verloop een voor iedere situatie passend voorbeeld gegeven van doelmatige verlichting, van huis kamer tot keuken en van keldertrap tot zolderhoekje. Samen met de expositie van de vele huishoudelijke snufjes vormen deze centra een voor iedere huis vrouw waardevolle bron van voor lichting, die in een periode waarin ook de huishouding op het punt staat gemechaniseerd te worden, ze ker noodzakelijk is. De magnetron-ovens: het koken wordt een kwestie van enkele minuten. „Matiging moet centraal staan" DE ren: 200 VEEK VAN 547 SCHEPEN _j afgelopen week zijn de reg binnengekomen 547 stoorr ïetende 2.093 042 brt. 1 122 12 Dei Duits].. 2 Egypte. 81 Eng.. 4 Fin. 12 Fi 5 Griek. 1 Ier. 3 Italië. 1 Ind.. 2 Japan. 9 Lib.. 43 Noor. 3 Pan 5 Polen. 1 Port 5 Rust 4 Spanje. 1 Ur.. 19 Zweed. 2 Afrika, 'f Nieuwe waterweg om> pen. metende 2.221.374 zijn aangekomen: Nic In hetzelfde tijdv; 1 Zd. ,-eg 1962 (Van onze soc.-econ. redactie) voorzitter van het Verbond an Nederlandsche Werkgevers, de heer H. J. de Koster, heeft van middag op de algemene ledenverga dering van dat verbond in Eind hoven verklaard dat een verdere verkorting van de werktijd met het oog op de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie geen punt van discussie kan uitmaken. De heer De Koster zei dat de' nood- zakelijke matiging in de loonontwikke ling zonder enig effect zou blijven indien thans de werktijd een verdere verkorting ondergaan. Aantekenend dat de ge ringe ruimte, welke de stijging van de produktiviteLt voor 1963 oplevert, in ?n reeds verbruikt is, meende hij in de naaste toekomst een matiging de loonkostenstijging centraal moet De heer De Koster noemde het van nationaal belang dat een verdere aantas- de marges (door te forse loon stijgingen) zoveel mogelijk wordt voor komen, teneinde de stijging van het in vesteringsniveau' niet verder af te rem- Hij legde de nadruk op het belang stijgende investeringen voor de werkgelegenheid in een land met een voortgaande bevolkingsaanwas, daarbij pleitend voor een meer stabiel investe ringsprogramma. Sprekende over de structuur van de onderneming zei de heer De Koster een wettelijke versterking van de invloed der werknemers als collectiviteit binnen de onderneming (arbeiderscommissaris sen) overbodig te vinden. Hij sprak zich wel uit voor meer delegatie van be voegdheden, goede samenwerking, sfeer openhartigheid binnen de onderne ming. Nieuwe institutionele vormen wer ken zijns inziens eerder verstarrend dan bevorderend. Verdieping van het over- ook over het economische beleid de ondernemingsraad had zijn instem- Samenwerking Uitvoerig besprak de verbondsvoorzit ter de Europese economische samenwer king. Hij sprak zioh uit voor een ge meenschappelijk beleid waarbij slechts het absoluut noodzakelijke centraal wordt geregeld en waarbij de uitwerking wordt overgelaten aan de nationale of regionale overheden, opdat rekening kan worden gehouden met de verschillen in levens gewoonten van de diverse Europese volkeren De verschillen in traditi levensstijl, die een bron van culturele rijkdom vormen, dienen behouden tt blijven, terwijl de politieke en econo- mische verdeeldheid, die van zwakte ge tuigt, moeten verdwijnen, aldus de ver- bondsvoorzitter. De heer De Koster achtte het gewenst dat niet alleen Engeland, maar ook de andere leden van de Vrijhandelsassociatie zich bij de EEG aansluiten. Hij pleitte grotere bevoegdheden voor het Europese parlement, dat thans nog slechts een adviserende stem heeft. Een harmonisatie van de omzetbelastingta- Z!n vond hij slechts aanvaardbaar in dien tegelijkertijd de directe belastingen worden geharmoniseerd, dan wel de Nederlandse tarieven van de directe be lastingen evenredig worden verlaagd. Deze tarieven zijn relatief hoger dan Sprekende over de relatie tussen de EEG en de ontwikkelingslanden vond de heer De Koster een politiek, waarby de voedselvoorziening van die landen af hankelijk wordt gemaakt van import uit indnstrielanden, onjuist. Hy meende dat medewerking vooral gericht moet z(jn op de bevordering van de econo mische groei, waarbij overdracht van kennis en techniek van groot belang is. In dit verhand wilde de verbondsvoor zitter alle mogelijkheden voor particu liere investeringen in de ontwikkelings landen benutten. Anderzijds moet zijns inziens de ontwikkelingslanden de moge lijkheid worden geboden tot afzet van produktcn in de EEG. kïgg jg slape" op Verlichting van HAAR taak Elektrische apparatuur in de huishouding betekent voor de huisvrouw van vandaag een be langrijke ontlasting in haar werkzaamheden, zo wil Idee '62 laten zien- Dat dit noodzakelijk is heeft het C.BS. met cijfers uitgedrukt. Uit een onderzoek van dit bureau bleek dat de Ne derlandse huisvrouw gemiddeld pas van negen uur 's avonds af vrije tijd krijgt, dat zij muurvast zit aan onruimen, maaltijden be reiden, afwassen, naaien, verstel len, strijken enz. Meer dan 40 pet van alle vrouwen is voortdurend zenuwachtig (bij de mannen is dit cijfer 25 petj, 70 pet heeft voortdurend lichamelijke en geestelijke klachten, 40 pet. heeft hart- en bloedsomloopklachten. Dat wil zeggen dat de zgn. „manager-ziekte" bij vrouwen meer voorkomt dan bij mannen, al wordt ze bij vrouwen als zo danig niet onderkend. C.B.S.- conclusie: er moet meer aandacht worden besteed aan bepaalde mogelijkheden om de werkelijke vrije tijd van de vrouw uit te breiden. Hiertoe zal in de eerste plaats haar taak als huisvrouw moeten worden verlicht Academische examens Iverisitelt) e tweede i nej. L M Bedijs. mevr. P C Oberski-Cohe: de Lara, dc heren H M Lam, L G' J L Lefrock. F M T Rasker en L M Driessen (allen A'dam). AMSTERDAM Gem. Un. Geslaagd ex. M.O. B Duits: mei. J J Bijleveld versum). mevr. J E H Maas-Bovenkerk W A van der Harst (beiden Amsterdam GRONINGEN Geslaagd: doet. godge- nej. L W Beek .iel (Oldelame M R Straat Griend (Hoog E J Doldens (Paterswolde. (Tierierk. Fr.). J (Van onze speciale verslaggever) VIJF minuten voor het einde van de zitting, die de Centrale Raad van Beroep inzake Ambtenarenza ken gisteren aan de geruchtmakende zaak-Van der Putten wijdde, kwam er eindelijk een kernpunt naar vo ren. De overigens bijzonder zwijg zame voorzitter, mr. A. Bosman, was er de veroorzaker van, want hij was het, die op een eenvoudige vraag een concreet antwoord uit lokte. „Nee", gaf de verdediger van de heer F. H. van der Putten, mr. N. J. Geleijnse toe, „ten tijde dat mijn cliënt zijn door de minister van defensie gevraagde memorandum over malversaties in het leger in diende, was geen van de officieren, om wie 't ging, nog in actieve Een andere, even eenvoudige, doch scherp uitgedachte vraag ging naar jhr. mr. G. R. C. Wijckerheld Bisdom, die als raadsman van minister Visser optrad. „Toen de heer Van der Putten", zo stelde mr. Bosman, „zich van het veel besproken artikel in het Algemeen Dagblad had gedistancieerd" in een interview met een verslaggever van deze krant zou v. d. P. een zee van be schuldigingen aan het adres van niet nader genoemde, doch zich nog op vitale posten bevindende officieren hebben geuit (red.) „wat voor zin heeft het dan voor de minister van defensie gehad de zaak alsnog aan te snijden?" De man, waar alles om ging, kwam gisteren in 't geheel niet aan het woord. Hoewel hij even probeerde een verduide lijking te geven, sneed de voorzitter van de Centrale Raad van Beroep hem de pas af. Hij kwalificeerde hem als toe hoorder, terwijl hij er aan toevoegde niet geweten te hebben dat klager zich in de zaal bevond. Het duel, dat geleverd werd, ging uit sluitend tussen mr. Wijckerheld Bisdom namens de minister en mr. Geleijnse na mens de heer Van der Putten. Dit kon ook moeilijk anders, daar het minister Visser is geweest, die beroep aantekende tegen het op 14 april door het Ambtena rengerecht te Arnhem nietig verklaarde ontslag, dat hij de heer Van der Putten had gegeven. De geschiedenis van Van der Putten is ondertussen al een jaar of elf oud. Op 27 november werd deze technische hoofd ambtenaar van het ministerie van defen sie door minister Visser ontslagen „we gens ongeschiktheid anders dan op grond van ziels- en lichaamsgebreken". Tot dit ontslag werd besloten, nadat klager op sommatie van de bewindsman een rap port had ingediend over de door hem ge uite beschuldigingen terzake van knoeie rijen en andere onregelmatigheden, ter wijl collaboratie evenenes 'aan de orde (Van onze soc.-econ. redactie) HET is onnodig dat het publiek nu nog hoge prijzen voor het vlees betaalt. Waar dit toch het geval mocht zijn, dienen de consumenten voor moderne mensen natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM andere slagers op te zoeken, die de prijzen meer hebben aangepast aan de huidige lage veeprijzen. Vooral in de dichte bevolkingscentra zullen de prijzen onder invloed van de daar bestaande concurrerende verhou dingen reeds verlaagd zijn. Nu de veehouders het vee met verlies moeten verkopen, is liet niet meer dan billijk, dat ook de handel met een mati ge marge genoegen neemt om zo de vlees- omzet te bevorderen en mee te werken aan een herstel van meer normale prijsno teringen. In deze geest liet gisteren het bestuur van het produkschap voor vee en vlees zich uit, toen in de openbare vergadering te Utrecht aandacht werd gevraagd voor de nog te hoge vleesprijzen die de consu ment hetaalt. In dit bestuur zyn de gele dingen, die in Nederland te maken heb ben met de veehouderij, de vlcesverwer- king en de afzet van vlees, vertegenwoor digd. Speciaal gold de discussie de rundvee- prijzen, die voor de boeren nog steeds ver beneden de kostprijs liggen. De po ging om door het invriezen van rundvee de markt zodanig af te romen, dat de prijs zich zou herstellen, heeft nog geen resultaat gehad. Het bestuur besloot daarom gisteren de toeslag voor het in vriezen te verhogen van 30 tot 40 cent per kg voor vlees met been en van 40 tot 50 cent per kg voor uitgebeend vlees. Na een vrij scherpe discussie tussen de vertegenwoordigers van de veehouderij en de vertegenwoordiger van de vlees verwerkende industrie, de heer Homburg, werd voorts nog overeengekomen de ver hoogde invoerheffing op bevroren Argen tijns vlees van resp. 60 en 80 cent per kg niet tot 1 januari maar tot 1 maart van het volgend jaar te laten gelden. In- en uitvoer De invoer van levend rundvee staat thans volledig stil. In september kwa men nog slechts 187 koeien ons land bin- binnen, terwijl vorig jaar in oktober nog 1000 koeien per week werden ingevoerd. Een gunstige factor voor de Neder landse veehouders is op het ogenblik nog het aanhoudende prachtige voorjaars weer. Kostbaar veevoer voor de winter maanden kan nu gespaard worden, waar voor weer minder vee behoeft te worden afgeslacht. De voorzitter van het produktschap, de Hamvragen van zwijgzame president De minister achtte dit memorandum onvoldoende om de door de heer Van der Putten geuite beschuldigingen staande te kunnen houden. Klager zou zijn opdracht (namen te noemen van thans nog bij de Koninklijke Landmacht dienende officie ren, die zich in het voormalige Neder lands Oost-Indië o.m. aan malversaties zouden hebben schuldig gemaakt), niet hebben uitgevoerd. Tegelijkertijd zou hij tal van oude koeien uit de sloot hebben gehaald, m.a.w.: over gevallen hebben gerapporteerd, die, voor zover dit nog mogelijk was, reeds onderzocht waren en die, zover hiertoe aanleiding bestond, tot maatregelen hadden geleid. Voor het Ambtenarengerecht te Arn hem, dat het door de minister aan de heer Van der Putten verleende ontslag dus nietig verklaarde, had klager het voort durend over enkele officieren, die ge knoeid zouden hebben, en die zich ten tijde van de opstelling van zijn memo randum nog in actieve dienst zouden be vinden. Gisteren in Utrecht, voor de Cen trale Raad van Beroep, moest zijn pleiter zonder meer toegeven dat niemand de officieren, tegen wie zijn cliënt be schuldigingen had geuit, een jaar geleden een functie bij de Koninklijke Landmacht bekleedde. Ontelbaar Zowel pleiter als tegenpleiter kwamen met weinig argumenten naar voren, die op deze, door sommige bladen z overtrokken zaak een nieuw licht konden werpen. Wat gezegd werd, was reeds ontelbare versies gehoord, hetzij in Arn hem, hetzij in Amsterdam, waar het ge schil al veel eerder aan de orde is Mr. Wijckerheld Bisdom gooide het over de boeg van ongeschiktheid, anders dan op grond van lichamelijke of geeste lijke gebreken. Was het aan de ene kant mogelijk dat iemand niet in een bepaalde functie paste, aan de andere kant kon zelfs worden gesteld dat degene, om wie het ging, zijn status, in dit geval de status van ambtenaar, niet waardig was. Omdat minister Visser eens en vooral een einde wilde maken aan de verdacht makingen, welke over zijn ambtenaren de ronde deden, sommeerde hij de heer Van der Putten in een duidelijke op dracht namen en feiten te noemen. Tege lijkertijd stipuleerde hij dat het om standen in het voormalige Nederlands Oost-Indië ging en om officieren, die nog in actieve dienst waren. Oude zaken In geën enkel opzicht, aldus de tegen- pleiter, voldeed klager aan deze opdracht. De 21 dichtgetikte vellen papier, die hij inleverde, hadden voor meer dan de helft betrekking op Nederlandse toestanden op zichzelf. En de twee nog in dienst zijnde officieren, die hij bij name noemde een kolonel en een overste waren, zoals hy zelf al suggereerde, op geen enkele wijze bij malversaties betrokken. Klager schroomde echter niet een groot aantal oude zaken op te rakelen zaken, die, voorzover dit mogelijk was, waren onderzocht en die reeds lang in ambte- Rillerig? Onprettig? Vlug: heer Joh. de Veer, betreurde de ellende met het treintransport van 700 vette kal veren, die aan de Italiaanse grens ge weerd werden en terug moesten naar ons land. Nederland kent, evenals andere lan den, goede voorschriften voor veetrans port. Ditmaal gold het echter een kwes tie van overmacht. Niemand had dit kun nen voorzien. De grootste waardering had de heer De Veer voor het optreden van onze minister en de directeur-gene raal voor de voedselvoorziening, die in Rome hebben weten te bereiken, dat Ita lië zijn grens weer voor onze kalveren openstelde en de terugreis van kalveren tot slechts 700 beperkt kon blijven. Onder invloed van de EEG-maatrege- len trekken op het ogenblik de prijzen voor de varkens weer aan. Voor de licht gewicht varkens klommen de prijzen in veertien dagen met 8 cent per kg tot f 2,16. De export naar Frankrijk en West- Duitsland wordt omvangrijker en de ver liesgevende baconmarkt in Londen gaat een steeds geringere rol spelen. Vorige weck gingen er 3680 varkens naar West- Duitsla nd en 2000 naar Frankrijk en Zwitserland. Deze bevredigende ontwikkeling zal waarschijnlijk doorzetten, zodat geen scherpe prijsdalingen voor de varkens meer zijn te verwachten. lijke maatregelen waren uitgemond. Het werk van de commissie-Huysmans de commissie-Zaaij er, die zich reeds lang geleden met de zaak-Van der Putten hadden bezig gehouden, moest volgens mr. Wijckerheld Bisdom niet onderschat worden. Minister Staf onderschreef des tijds het eerste deel van het rapport- Zaaijer, waarin o.m. wetd gezegd dat er van malversaties op grote schaal geen sprake was. Van het tweede deel, dat over de persoon van de heer Van der Putten dat beslist weinig vleiend as, distancieerde hij zich handelde echter. Mokken De raadsman van minister Visser ken schetste de heer Van der Putten als een man, die over vermeende misdragingen blijft mokken, zomede over» de z.i. on voldoende acties, welke tegen bepaalde onregelmatigheden werden genomen. Hij zou zich het slachtoffer voelen van inti midatie en discriminatie en zou niet in staat zijn afstand te nemen van de be schuldigingen, die hij heeft geuit, omdat hij meent dat zijn lot als ambtenaar er te zeer mee vergroeid is. Het ontslag, dat hem door de minister was verleend, was, mede hierdoor, een rechtmatige zaak. Het niet kunnen voldoen aan de opdracht van de minister, zomede zijn eigenschappen van karakter, geest en gemoed, die zon neklaar uit het memorandum en de daar in gedane aantijgingen blijken, hadden volgens mr. Wijckerheld Bisdom tot de conclusie geleid dat de heer Van der Put ten ongeschikt was om als ambtenaar ge handhaafd te worden. Mr. Geleynse, raadsman van klager, wijdde uit over de beslissing van het Arnhemse Ambtenarengerecht dat de feitelijke grondslag van de opdracht van de minister niet is komen vast te staan. Hij verklaarde zelfs dat hij degene was geweest, die de heer Van der Putten had geadviseerd een zo volledig mogelijk rap port in te dienen. Opnieuw kwam de kwestie van de twee hoofdambtenaren naar voren, die zijn cliënt over het ge wraakte artikel in het Algemeen Dagblad ter verantwoording hadden geroepen. Pas in een aanvullend rapport, waarom minister Visser overigens had gevraagd, was naar voren gebracht dat de heer Van der Putten was verzocht namen van nog dienende officieren te noemen. De laatste houdt echter vol dat dit punt nimmer ter sprake is geweest Mentaliteit Volgens mr. Geleijnse is de heer Van der Putten niet ontslagen, omdat hij niet □de opdracht van de minister kon vol doen, maar omdat men zijn mentaliteit niet acceptabel achtte. Als verantwoor delijk ambtenaar was hij verplicht knoeierijen, die hij ontdekte, aan het licht te brengen. Hij was bovendien een goed ambtenaar, getuige de zeer goede beoordelingen, die hij in de eerste helft van de vijftiger jaren kreeg, getuige de omstandigheid ook dat een door hem uit gevonden planbord thans in alle centrale werkplaatsen wordt gebruikt. Noch het rapport-Zaayer, noch de rap- porten-Huysmans vond pleiter ter zake dienende. Hij herinnerde de Centrale id van Beroep eraan dat een commis- uit de Tweede Kamer de betreffende rapporten thans mede in haar onderzoek betrekt Overijld Mr. Geleijnse schoof minister Visser in de schoenen dat hij veel te overijld heeft gehandeld. Zonder ooit de moeite geno men te hebben zich in de merites van de zaak te verdiepen, heeft hij het rapport- Zaayer door middel van de pers aan de openbaarheid prijs gegeven. Dit was in hoge mate een ontkenning van de feiten van 1951. Toen het rapport Zaayer ver schenen was, heeft de heer Van der Put ten namelijk een aanklacht tegen de sa mensteller ingediend wegens aantasting van goede naam en eer. Deze aanklacht werd ingetrokken, nadat met minister Staf overeengekomen was dat het rap port Zaayer niet in de publiciteit zou komen. „Het zijn telkens dezelfde mensen ge weest." aldus pleiter, „die de heer Van der Putten hebben trachten te breken. Nu keren ze de zaak helemaal om. Het is niet de heer Van der Putten, die tot de aanval is overgegaan; hij is langza merhand in een positie gemanoeuvreerd dat hij wel van zich afbijten moest". De conclusie van mr. Geleijnse was dat de heer Van der Putten pas ongeschikt zou zijn geweest voor zijn werk, als hij voor zichzelf in de eerste plaats een rus tig bestaan had opgeëist Hij vroeg de Centrale Raad van Beroep de beslissing van het Arnhemse Ambtenarengerecht te bekrachtigen. De repliek, maar ook dc dupliek, was futloos, omdat al het krult al verschoten was. Op enkele technische details werd wat dieper ingegaan, doch nieuwe ge zichtspunten ontbraken. De voorzitter van dc Centrale Raad van Beroep, die werd geassisteerd door mr. E. II. Nuver en jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer bepaalde de uitspraak over drie De Meulracester en Co. (Ned. Mij. v. Oesterteelt) meldt over 1961/62 dat het afgelopen seizoen bevredigend was; de opbrengst beliep f 187.000 (vorig jaar f 186.001) cn het voordelig saldo na af schrijving. ko6tcn en belasting f 19.670 (20.026); voorgesteld wordt 12Vt (12 dividend; dc verzending uit Zeelaiid was 31.29 33.64) min. oesters, voornamelijk naar België, vervolgens Frankrijk en Duitsland; in Frankrijk zijn zaaioesters aangekocht om in het najaar meer con sumptieoesters te hebben; het rijksinsti tuut voor visserijonderzoek bereidt een proefbasin voor meer cultuur-matige oes terteelt voor. dat wellicht begin 1965 in gebruik zal komen; de kreeftverkoop i gunstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11