De Rijn een der vuilste rivieren van de wereld CAL Studiereis van hydrologen 78-jarige Marcel Dupré in Haarlems St. Bavo Papoea-zelfbeschikking komt in orde WILT U MEER WETEN OVER BOCAL BON Televisie, dorado voor uitvinders DE GROTE MUITERIJ BOUNTY WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 Er in zwemmen levensgevaarlijk DE RIJN is de smerigste rivier van Europa en een der vuilste van de gehele wereld. Er in zwemmen levert grote gevaren op voor de ge zondheid, er is niet dan met de grootste moeite en via zeer kostbare installaties drinkbaar en dan nog niet eens smakelijk water uit te krijgen. De Rijn kan in de toestand waarin de rivier thans verkeert, slechts dienen voor de scheepvaart en voor de afvoer van vuil. Dat Is niet d® conclusie, waartoe 45 hydrologen (watenkundigen) van twintig verschillende landen, die tien dagen lang die vuile Rijn hebben bevaren en die dinsdagmiddag te Rotterdam arriveer den, zijn gekomen. Maar dat is wel de reden, waarom die deskundigen de Rijn reis maakten. Want zij beschouwden de Rijn als een schoolvoorbeeld van een door en door vervuilde rivier. Zou men Dam-vraag 301 In het eeptember-nummer 1960 van .Da Problémist* stond ®en 8x8-pro« bleem van D» KI een t» Heemstede. H Is een «ulver stukje problematiek met een venijnig slot Wit is aan zet en wint Schaak-vraag 301 Het eindspel van A. Herberg had ais opgavet wit «peelt en wint. De stand was, witt Ke3, pi a2 en b5; zwartt Kd8, pi M en dT. Op de schijn baar goede zet 1. Ke3—-d4 pareert zwart met 1b4b3, waarop er voor wit niet meer dan remise inzit Juist is 1. Ke3d3, met als tegen- dreiging 2. Kd3c2. Zwart heeft niet beter dan 1d7d5 om na 2. Kc2 te vervolgen met 2d4; S. Kd3, Kc7; 4. Kd4t, Kb6; 5. Kc4, Ka5; 6. Kc5, b3!j 7. ab3i pat Wit verandert nu echter van gedachten: 2. Kd3d4!, Kd8c7; 3. Kd4—c5, b4—b3; 4. a2xb3, d5d4; 5. Kc5xd4. Kc7—b6; 6. Kd4ci, Kbfla5; 7. b5—b6! (En niet in de patval lopen....); 7 Ka5xb6; 8. Kc4—b4 en wint. Bridge Het Juiste bod in het u voorgelegde biedprobleem, is: 2 ruiten. Hiermee geeft u een juiste om- schrijving van uw epel; een fraaie, aaneengesloten ruitenkleur. Foutief is, om in deze situatie te volstaan met 1 ruiten; u is immers verplicht te bieden na Zuid's infor matie-doublet? In de praktijk bood Zuid hierop enigszins verrassend 3 Sans-Atout en maakte dit contract zonder moeite. Ziehier de gehele kaartverdeling: 4 872 O 8752 10 6 43 B 4 West kwam uit met klaverboer welke Zuid liet houden en ver volgde met klaveren, genomen met het aas. Hierna ging Zuid met ruiten naar tafel, sneed op schoppenheer en speel de de ruitenkaart af. Oost kwam in moeilijkheden, gooide een schoppen ïf en Zuid maakte 11 slagen! JACK DIAMOND Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. xx oorsprong. 2. x loofboom uit N.-Ame- rika en het Middel landse Zee-gebied. 3. x plaats in de schouw burg. 4. x kwelling. 5. xx zinnebeeld. 3. x negerrepubliek in W.-Afrika. 7. xx schedelboor. Bij juiste oplossing leest men op üe kruisjes, beide van boven naar be oeden gelezen, een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. veste, 4. taart, 7. enter, 9. legeren, 11. toen, 13. niet, 15. ant, 16. ■Cee, 17. pal, 18. kei, 20. ode, 22. Orel, '4. voet, 25. pienter, 28. aster, 29. •oest, 30. negen. Vert.: 1. Vesta, 2. teen, 3. eng, 4. :er, 5. aren, 6. tante, 8. testament, 9. iet, 10. nik. 12. onder, 14. Eelde, 18. soper, 19. iep, 20. oor, 21. Etten, 23. das, T4. Vere, 26. Est, 27. ten. een resultaat kunnen toe kennen dan is het, dat de leden van het geleerde gezelschap, die landen met uit gebreide industrialisatieplannen verte genwoordigen, hun regeringen en land genoten kunnen duidelijk maken, hoe zij het niet moeten doen! niet de bedoeling, dat uit deze aantal rapporten en aanbevelin gen voortkomt. Zij was zuiver bedoeld wetenschappelijk seminarium. Bovendien ging het niet om de Rijn maar n de waterzuivering in het algemeen. Natuurlijk kan de reeds tien jaar be staande commissie ter bescherming van de Rijn tegen vervuiling veel hebben in de resultaten van het seminarium. Maar de Rijn is een hopeloos geval. Sedert de instelling van deze internatio nale commissie heeft Duitsland al 150 miljoen DM uitgegeven en om de Rijn „redelijk schoon" te krijgen zou een veel voud van dit 'bedrag nodig zijn. Hoeveel zelfs bij benadering niet te schatten. Fenol-probleem Zo heeft men het fenol-probleem nog lang niet onder de knie. De zo nieuw» zich steeds meer ontwikkelende plas tic-industrie levert telkens nieuwe fenol- afvalprodukten en men weet vaak nog niet welke uitwerking deze stoffen heb ben op de waterzuiveringsinstallaties. Dat zulks teohnisoh mogelijk zou zijn, heeft de commissie reeds geconstateerd, maar als alle geld daarvoor beschikbaar zijn en ledereen technisch meewerkt, het nog een jaar of tien duren, eer Nederland tevreden kon zijn over het water, dat bij Lobith binnen zou komen. Alleen al het tot stilstand komen van de steeds toenemende hoeveelheid vuil, dus stabilisering van de bestaande toe stand, zou reeds een aanmerkelijke ver betering zijn. In ieder geval hebben de hydrologische deskundigen tijdens hun Rijnreis overal, zonder een enkele uitzondering, bereid heid gevonden tot medewerking. Men is overtuigd, dat de vervuiling van de Rijn een ernstig vraagstuk is, dat te- imen moet worden aangepakt. West-Duitsland is het verst gegaan: geen nieuwe industrie mag er worden gevestigd, als die geen waarborgen in houdt tot tegengaan van iedere vorm vervuiling door afvalwater. In de' andere aan de Rijn grenzende landen en Luxemburg dat er via de Moe- heeft te maken zijn wettelijke bepalingen in voorbereiding Nederland gaat het vestigen van industrieën die veel afvalstoffen geven dn het oosten tegen. Die moeten beperkt 'blijven tot het wes- kunnen dan in of zo dicht mo gelijk bij zee lozen. In het algemeen kan men stellen, dat de industrie voor 65 pet. verantwoorde lijk is voor de vervuiling van de Rün. De scheepvaart moet vijf procent voor haar rekening nemen. Voor de overige 30 procent Is de langs de Rijn wonende bevolking verantwoordelijk. Op de Rijn lozen niet minder dan 25 miljoen In een aantal Duitse Rijnhavens wordt de scheepvaart streng gecontroleerd op lozing, vooral van olie-afvalprodukten. Maar ook de stadsrioleringen leveren af valolie, vooral door regenval na een pe riode van droogte. De olie is afkomstig van het wegverkeer Voorlopig stemmen de resultaten van de hydrologen die de Rijnmond maakten nog droevig. Er is echter te constateren, dat het vraagstuk der vervuiling van de Rijn steeds grotere belangstelling heeft. En dat is al heel wat. De hydrologen zouden vandaag de Delta-werken bekijken en een rondvaart maken door Rotterdam. Daarna gaat ieder zijns weegs. Maar wat men tijdens de reis heeft gezien, wordt neergelegd in een aantal, radio-documentaires, verhandelingen, referaten. Opdat zoveel mogelijk aan de gehele wereld wordt medegedeeld, hoe vuil die Rijn wel is. En opdat met an dere rivieren niet zal geschieden wat er met onze Rijn is gebeurd. 9 Bij werkzaamheden op de terreinen van de Shell aan de Vondelingenweg bij Pernis is gistermiddag de 61-jarige bouw vakarbeider W. A. Schadewijk uit Rot terdam van een stelling van tien i hoogte gevallen. De man was op slag "\7"AN de 78-jarige Franse organist Marcel Dupré gaat een legendarische naam en faam uit. Zijn orgelistische virtuositeit is spreekwoordelijk geworden en in zijn school hebben vele Franse en buitenlandse organisten hun opleiding ontvangen. En deze school stamt uit het grote verleden van César Franck, Widor, de leermeester van Marcel Dupré zelf, die hij als organist van de St. Sulpice in Parijs opgevolgd is. En nu maakt deze grote Franse orgel meester een tournee door ons land. Geen wonder dat de St. Bavokerk in Haarlem stampvol zat bij het eerste concert van Marcel Dupré, en de verwachtingen wa rn hoog gespannen. Daar zette Marcel Dupré in met Bach's G-moll Fantasie en Fuga. Rustig, naden kend klonk de Fantasie, geen schyn van virtuositeit was er. en van de fuga werd het tempo wel wat vlugger genomen. van een duidelijke articulatie in de bouw was eigenlijk geen sprake. De tussenstemmen, de inzetten van het fuga thema verdwenen in een vaag klank geheel, dat wel wat scherp gekleurd was heus niet typisch barokke kenmer- Wij voelden ons diep teleurgesteld, tot dat wij ons de hoge leeftijd van Marcel Dupré realiseerden. Ja dan wil het meer zo best met de beheersing van handen en voeten. En wij kregen ook de indruk, dat hij zioh niet te voren op de hoogte had gesteld van het karakter het pas gerestaureerde St. Ba vo orgel, dat in zijn helderheid zulk een ge vaarlijk instrument voor menig bespeler geworden. Wat te zeggen van Bach's koraal „Waohet auf, ruft uns die Stim- Het werd in een sohalmei-klank- kleur gehouden en de pedaalbehandeling slaagde niet al te best. Handel's Tiende Orgelconcert werd pompeus geregis treerd, maar in de snelle delen brak de Franse esprit door. Men hoorde geestige accentjes en een pittige vaart. César Franck's Fantasie in C viel in Dupré's opvatting niet uiteen en in zijn mooi ge kozen tempi,, die onderling bij elkaar pasten, herkende men de hand van de meester. Overigens klaarde het klank beeld weinig op. Virtuositeit terug Maar eindelijk kwam waarop men ge wacht had. Toen Dupré zijn eigen werk, de „Symphonie-Passion, waarvan elk der vier delen op een Gregoriaans motief ge baseerd is, inzette, voelde men, dat de oude virtuositeit, de fameuze orgelteoh- nische beheersing teruggekomen was. De compositie zelf, geboren uit een improvi satie, stamt uit de Franckschool en loopt uit in het Franse taalidioom uit de le helft van onze eeuw. Neo-romantiseh zot men het misschien het best kunnen noe men. Dupré schildert in deze Passie-Sym fonie met felle kleuren, heel plastisch er heel beeldend de Geboorte, de Kruisi ging en de Opstanding van Christus, deze fresco-aohtige tafrelen werden wel met grote levendigheid vertolkt, ze duurden toch ook wel lang. De orgel- kenner kon in deze compositie overigens de lijn naar een figuur als Messiaer doortrekken! Dupré als vertegenwoordi ger van de Franse orgeltraditie was hier het woord een sterk retorisch woord, waarvan de Fransen houden. Volgens de vaste Dupré-traditie eindig de de meester met een improvisatie. Piet Kee had hem zijn thema opgegeven vóór anvang van het concert en dit ge geven bleek op het Veni creator spiritus te berusten. Dat deze improvisatie zich in het idioom van de Franse orgel- school bewoog, valt te begrijpen. Dupré behandelde het thema in verschillende stemmen, contrapuntisch als coloristisch werkte naar een grote climax toe. En dit ging met een bewonderenswaardige rust en gemakkelijkheid. Een groot mees ter Marcel Dupré. Dra. H. E. Kokee-van den Berge De befaamde Franse organist Marcel Dupré speelde gister avond op het niet minder be roemde orgel van de St. Bavo kerk in Haarlem. Er was zeer veel belangstelling voor dit concert. K.V.P. komt in 1963 met vier lijsten De Katholieke Volkspartij zal bij de Tweede-Kamerverkiezingen van volgend jaar met vier lijsten uitkomen. Elk van de lijsten zal door een afzonderlijke lijst trekker worden geopend. Dit is beslo ten in de vergadering van het K.V.P.- bestuur in uitgebreide samenstelling. Van 20 oktober tot 17 november zul len de afdelingen van de K.V.P. kandi daten stellen. Wie als lijsttrekkers zul len fungeren wordt in laatste instantie geadviseerd door de verkiezingsraad van de partij en ten slotte definitief vast gesteld door de uitslag van de groslijst- stemming. Indonesië belooft voor V.N. Rikhye is best tevreden TN DE Algemene Vergadering van de Verenigde Naties 'te New York heeft de voorzitter van de Indonesische delegia'tie, Soekandjo Wirjopranoto, gis teren toegezegd: het Indonesische be wind over Nieuw-Guinea zal bewijzen dat de vrees voor de zelfbeschikking van de Papoea's ongegrond is. De Indonesische regering is volgens hem teleurgesteld omdat de Vergadering zich niet met algemene stemmen ach ter de Nederlands-Indonesische over eenkomst heeft geschaard. Hij doelde op de Frans-Afrikaanse landen, die zelfbeschikking voor de Papoea's had den verlangd voordat de V.N. het be stuur overnamen. De militaire adviseur van Oe Thant. generaal Rikhye, verklaarde in New York dat de V.N.-operatie in N.-Guinea vlot verloopt zonder incidenten. Het eni ge probleem de eis van de Papoea' een nationale vlag te mogen voeren - was op vreedzame wijze opgelost. V.N.- ambtenaren hadden voor Papoea-leidei uiteengezet, dat de Nederlands-Indonesi sche overeenkomst niet melding maakte van een Papoea-vlag, zodat deze vlag niet zou worden erkend. De Papoea-leiders begrepen dit en besloten dat de vlag alleen op woningen zou worden gehesen. De generaal bracht „verdiende hul de" aan de Nederlandse autoriteiten voor hun samenwerking en was vol strekt overtuigd dat beide landen de overeenkomst ten volle zouden nako men. Hij verklaarde nadrukkelijk dat het zelfbeschikkingsrecht een deel was van de overeenkomst. Op een vraag of hij bezorgd was over het grote aantal Indonesiërs dat in Nw- Guinea was aangekomen, zeide hij dat dit er maar 60 waren. Zij waren geko men met toestemming van de Nederlan ders en Nederland is ervoor dat er meer en meer komen. Ambtenaren genoeg Van 2800 Nederlandse ambtenaren zijn er 500 overgebleven hoewel hij er maar 350 nodig had. Hij gaf toe dat de spanningen onder de Papoea's met de aftocht van de Nederlanders toenamen, omdat de meesten geen begrip van de gebeurtenissen hadden. De- openbare diensten waren op peil gebleven bij een geringe daling van de efficiency. Hij was optimistisch over de rol van de vrijwilli ge Papoeapolitie. De V.N. hadden inlich tingen ontvangen over de besprekingen tussen dï Indonesiërs en twintig Papoea's over de overneming door Indonesië en déze hadden een vlot verloop. over prijzen, capaciteiten, typen en uit voeringen? Vraag dan door middel var» onderstaande bon onze gratis kleuren- folder aan. AAN BECKING B0NGERS N.V. TE ULFT Zend mij geheel vrijblijvend uw kleuran- folder over Bocal haarden. 2b Verzenden in open enveloppe, gefrankeerd met Wie weet er nog iets nieuws? De amusante bijkomstigheid van deelden is de Mexicaan Camarena be televisie, ons modernste medium, is zig aan het uitwerken van een vinding wel het rijke arbeidsterrein voor die het mogelijk zou maken kleuren- uitvinders. Vooral in Amerika, waar televisie op een gewoon toestel voor tv allang geen nieuwtje meer is. zwart-wit-ontvangst te zien. De rege- wordt haar actualiteit duchtig on- ring van Mexico heeft de uitvinder dersteund door allerlei met groot dadelijk ruime financiële steun gege- spektakel gepropageerde uitvindin- ven. gen en men kan het zo gek niet be- Maar nu heeft zich een andere uit denken. of iemand gaat aan de slag vinder bij de overheid gemeld, die om er iets „aan te doen". een middel heeft gevonden om de hoge We hebben weer wat tv-nieuwtjes kosten, verbonden aan de bouw voor u verzameld en er is ook Japanse radio-vondst bij. Televisiemaaltijden, die men kant en klaar, op een in vakjes verdeeld pa pieren bord kan kopen en die voor het vervoer in plastic worden warm gehouden, zijn al gemeengoed gewor den in het land van Uncle Sam. Ze zijn te koop in de vele drugstores, die altijd wel vlak in de buurt zijn ge vestigd. De maaltijden sparen de huis vrouw een reeks boodschappen, het schoonmaken en het bereiden van het eten uit en zelfs nog de afwas. Alleen het bestek dat gebruikt wordt dient nog te worden afgewassen, maar de Amerikaan ziet er geen been in, zijn ganse maaltijd met alleen een vork naar binnen te spelen. Op het gebied van televisiekleding komt elk ogenblik iets nieuws aan de markt. Speciale slofjes, die zo zacht ziin dat men geen voetstappen hoort, tv-pyjama's waarin men zich in alle bochten kan kronkelen bij het gemak kelijk zitten, heel wijde televisiebroe ken voor hetzelfde doel, voorts op blaasbare televisiekussens om het lichaam nog eens extra te steunen, ja wat niet al, het is er te kust en te keur en de kleding draait zelfs al in de modecirkel me®. steunzenders. drastisch te verminderen. HU zou daartoe relaiszcnders aan een ballon willen bevestigen en deze aan een kabel oplaten. Een geheim procédé zou de duurzaamheid van de ballons kunnen verzekeren. De Mexi caanse regering heeft de man met be langstelling aangehoord, maar hem vooralsnog geen steun gegeven om zUn geheime procedc verder uit te werken. Polsradio Uit Japan is weer eens „het kleinste radiotoestel ter wereld" gekomen. Nu niet in de vorm van een lucifersdoosje, maar in de gedaante van een polshor loge. Dit transistor-toestelletje werkt zo. dat men luisteren kan wanneer men de hand onder het hoofd zet Een plezierige afleiding bij verve lende gesprekken NRU en NTS gaan bedieningstechnici opleiden Ieder het zijne NRU en NTS gaan nog dit jaar ge zamenlijk de opleiding van klank-, beeld- en filmtechnici kort samen gevat: bedieningstechnici ter hand nemen in de vorm van een interne dagcursus. Deze staat open voor jon- Om een einde te maken aan onenig- ge mensen, die met succes middel heden in de familierking over het baar B-onderwijs hebben gevolgd en programma dat men zal kiezen geen technische vooropleiding gehad waarbij iedereen dikwijls wat anders behoeven te hebben. Vooral dit laatste wil. want keus is er genoeg! heeft opent interessante perspectieven voor schrandere fabrikant nu een ont- hen, die wel belangstelling voor radio televisie koesteren, maar in de genoemde vangtoestel aan de markt gebracht met vier beeldbuizen, die allemaal op een ander station kunnen worden alge- Het geluld gaat dan niet via een luidspreker, maar vla koptelefoons, waarvan er enige tegelijk naar het toe mening verkeren, dat technische functies bij voorkeur i sen worden aangetrokken, die bij aan stelling een gedegen technische scho ling achter de rug hebben. Alle cursisten zullen eerst een ba sisopleiding genieten. Daarna wordt de «tel kunnen worden geleid. Dit maakt gespecialiseerde opleiding ter hand ge- het mogelijk, dat men, wanneer het nomen. Deze specialisatie betreft dus toestel dan maar midden ln de kamer de klanktechniek (bij de televisie ge- staat. vier programma's tegelijk kan luidstechniek), de beeld- en de film- aanzetten. Natuurlijk kost veeld geld, maar vier toestellen verschillende vertrekken is altijd nog een kostbaarder grapje. Op tafel kijken Een restaurateur in Boston is geluk kig met een uitvinding voor een intern tv-systeem, waarbij in de eetzaal techniek. De totale opleiding, tijdens welke de cursisten een aantrekkelijk n apparaat heel salaris genieten. zal ongeveer zeven maanden in beslag r Opening concilie voor televisie De Eurovisie-reportage de borgen camera's zijn opgesteld die hem plechtige opening van het tweede Va- via beeldschermen in de keuken var- ticaanse Concilie op donderdag 11 ok- raden of alles goed verloopt en wi® tober zal, van 8.30 tot plm. 12.00 door er aan een volgend gerecht toe Ia. de N.T.S. worden overgenomen. Van Een der gasten, die van het systeem 8.30 tot pl.m. 10.00 uur wordt een repor- wist, stelde de trotse eigenaar voor do tage gegeven van de intocht van Z.H. installatie ook in omgekeerde richting Paus Joannes XXIII en de Concilie- te laten werken, zodat de gasten kun- vaders in de Sint Pieter te Rome, nen zien. wanneer zij „eindelijk het waarna tot plm. 12.00 uur de uitzen- volgende gerecht op tafel krijgen"din2 volgt van de Pontificale Hoog mis, op te dragen door Zijne Eminen- Tn Mexico tie Eugène Kardinaal Tisserant. Commentatoren zijn Jan Dijkgraaf Dit mogen nu allemaal huiseliike Ed Lautenslager. aardigheidjes zijn, maar er zijn ook uitvinders die aan technische objecten AVRO 40 jaar In het toornende voorjaar zal de AVRO met veel luister haar 40-jarig bestaan vieren. Er zijn vele radio- en televisienet! viterben in voorbereiding en de viering zal verscheidene weken ploeteren. Zoals we onlangs al mede- vanavond HAARDEN BECKING i BONDERS N.V. ULFT Drie jaar geëist voor steekpartij De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. W. B. Aberson, heeft gisteren een gevangenis straf van drie jaar met aftrek geëist tegen de 24-jarige Italiaanse in Am sterdam werkende metaalbewerker D. C„ wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbende aan de 27-jarige Am sterdamse chauffeur R. de Cocq van Delwijnen in de nacht van 20 op 21 april jl. in de Leidsestraat in Amsterdam. Jaar voor veehandelaar wegens verduistering van zeventig mille De Alkmaarse rechtbank heeft de 45- jarige veehandelaar C. S. uit Alkmaar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man was ten laste gelegd, dat hij over de periode van 1 september 1961 tot 1 mei 1962 een bedrag van 70.000 had verduisterd ten nadele van een Amster damse groothandel in vlees en een tal veehouders uit de omgeving van Alk maar. S. verklaarde, door onverstandig zaken doen te duur inkopen en met verlies verkopen waardoor hij grote verliezen leed, tot zijn handelwijze te zijn gekomen. Uit het voorlichtingsrapport bleek, dat hij sober geleefd had en het geld niet ihad verbrast. 52 Bligh haalde diep adem en keek zijn schipper met grondige minachting aan. „Om alle verdere misverstand te voorkomen: Als u nog eenmaal meent, mij in de vervulling van mijn plicht te moe ten hinderen of als u in de toekomst de geringste opstandigheid toelaat bent u als eerste en zon der uitstel een man des doods." „Maar, Sir, wat denkt u", riep Fryer gedienstig. „Integendeel ik zal uw bevelen altijd steunen". Ditmaal was Bligh de toestand zonder veel in spanning meester geworden, omdat hij op zijn hoe de was en dadelijk had kunnen ingrijpen. Wel nam hij zich voor, de schipper en de timmerman scherp in het oog te houden en bij de geringste aanleiding toe te slaan. Beide raddraaiers hadden hun aan hang onder de bemanning gehad, maar hun gezag meer en meer verspeeld. Het was niet de eerste maal dat de kapitein moeilijkheden met Fryer had. Inmiddels kenden de matrozen de aard van de schipper min of meer en wisten zij, dat hij snel in opstand kon komen, maar even snel in zijn schulp kroop. Het vastberaden optreden van de kapitein had gunstige gevolgen: de discipline was hersteld en bleef goed. Toen enkele dagen later matroos Lamb, die op de „Bounty" slager was geweest, op zettelijk een troep vogels opjoeg en de bemanning daarmee de fel begeerde buit ontroofde, gaf Bligh' hem eigenhandig een flink pak slaag met de platte kant van de sabel. Naderhand bleek dat Lamb, die zich van de andere jagers afgezonderd had, alleen negen vogels had gevangen en verslonden. Bligh raakte overtuigd, dat hij ook degene was geweest, die op het vorige eiland het pekelvlees had gesto- Zes dagen gunde Bligh zich om tussen de Austra lische kust en het Grote Barrière Rif van het ene eiland naar het andere in noordwestelijke richting te varen. Op 4 juni bereikten zij Straat Torres en zetten koers naar Timor in het westen. Opnieuw zeilde de barkas in volle zee: een nietig stipje in de eindeloze grijsgroene oceaan. Al had- den de kalmere dagen en nachten binnen het rif- OP DE GUNTER SACHSE en enkele steviger maaltijden met oesters en vogels de bemanning nieuwe moed gegeven aan de al gehele uitpuntting van die verkommerde lijven had dat weinig veranderd. De bekende gevaren in open zee en de minimale rantsoenen, die inmiddels nog slechts uit brood en water bestonden, deden het overige. Honger en regen, koude en de enge ruimte maakten het de opvarenden opnieuw moeilijk en dreigden de aangewakkerde wil tot leven weer te blussen. Op 7 juni verhoogde kapitein Bligh de rantsoenen en gaf hy 's avonds weer een kwart ons brood. Hij hoopte Timor binnen een week te kun nen bereiken, 's Nachts stak er een zware storm op en de golven stortten zich steels weer over de boot uit, terwijl er nog maar weinigen waren di« krachten over hadden om haar door voortdurend hozen boven water te houden. De meesten lagen ineengedoken en waren van uitputting in slaap ge vallen. Zij kreunden van pijn, trilden van koude en moesten voor de maaltijden wakker worden ge maakt en tot eten gedwongen. En het waren niet de nietige porties brood en water die het vonkje leven in stand hielden. Dat deed de hoop op het doel, dat in zicht kwam: het eiland Timor. Lebogue en Ledward waren er het slechtst aan toe. Bligh gaf hun dagelijks een theelepel wijn in en meer kon hij niet voor hen doen. Ook Nelson ging zichtbaar achteruit, ofschoon hij zijn best deed een opgewekt gezicht te blijven tonen. De schaarse verbandmiddelen, die Ledward van het schip had meegenomen, waren allang verbruikt. De kleren waren door het zeewater aangetast en hingen in flarden om de leden en zo was er niets meer dat de met hongeroedeem bedekte huid kon beschermen. De boot lag niet meer zo diep in het water: de lading was lichter geworden. Bligh was niet klein te krijgen. Koude noch hon ger schenen vat op zijn stalen wil te hebben. Maar hij nam de toenemende uitputting van zijn beman ning met bezorgdheid waar. „Het wordt hardzei len tegen de dood", zei hij verbitterd tegen Cole, die naast hem zat. „Kijk de vogelverschrikkers nu eens aan! Het einde is nabij!" „Ja, Sir," antwoordde de bootsman, „het is maar goed dat we geen spiegel aan boord hebben. U zou schrikken van uw eigen gezicht. U ziet er aller slechtst uit." „Bedankt voor het compliment, mister Cole", zei Bligh met een lach. „Ik geef het u graag terug: u ziet eruit als uw eigen geest. Over Nelson maak ik me bezorgd," ging hij zacht verder. „Kijk me dat lijkbleke gezicht nu eens. Hij kon wel bewusteloos „Toch' halen wij het, Sir" antwoordde Cole. En wat had hij anders moeten zeggen? Als iemand de moed niet mocht verliezen was het de kapitein wel. Zijn kracht moest allen op de been houden. Anders waren zij verloren. „Ik twijfel er niet aan, mister Cole. Maar het gaat niet alleen om de lichaamskrachten, die niet geheel uitgeput mogen worden. Koude rillingen, pijlijke ledematen en opgezette benen ach, die genezen. Maar de geest, het verstand daarvoor ben ik bang. Ik heb bij heel wat mannen tekenen van beginnende krankzinnigheid opgemerkt." (Wordt vervolgd). 5.20 Concertgeboi ichte gram 21.50 Kanttekeningen 22.05 eestelijke liederen 22.30 Nws 22.40 vondoverdenklng 22.55 Concertgebouw- ichtc gram 23.55 i-ersum II, 298 m. 19.00 V d kim 19 10 VARA-Varia en lichte gram. V 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws vanavond 18.05 Logboek, progr de Jeugd KRO 19 NTS: 20 00 Joi —22.40 Epiloog. Programma voor morgen gebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Ern stige gram 8.30 Plechtige opening van het 2e Vaticaanse Concilie 13 00 Nws 13.15 Licht ensemble met koren 13.40 Wissewassen licht progr NCRV: 14 00 Promenade ork en solist: Moderne muz 14.30 Gram 14.35 15.30 Operette zang 17.40 Beursber 17.45 Mctropole ork 18.15 Sportrubriek 18.30 Country-, Western- en hillbillymuz (gr) 18.50 Sociaal perspek- icning. AVRO: 8.0< wijding 1000 Arbeldsvltar kleuters 11.00 Kookkunst c muz (gr) 12.00 Licht enS' ÉT" lai Modern 12.30 W tuinbouw 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing 12.43 Hammondorgel en zang: lichte muz 13.00 Nws 13.15 Mcded. eventueel actualitei ten of gram 13.25 Beursber 13.30 Dansork en zangsolisten 14.00 Pianorecital: klass muz 14 30 V d vrouw 15.05 Zing met ons mee 15 30 Voordracht 15.45 Licht ensemble 16 00 Van vier tot vijf. radioprogr In een note- dop 17.00 V d Jeugd 18 00 Nws 18.15 Even tueel actueel 18.20 Pianospel 18.30 Sport- praatje 18.35 Gesproken brief 18.40 Franse viaüss «SSiSNSS# «lm NTS: 20 00 Journaal. AVRO: 20 20 Televizfer 20 30 De actuele camera vooruitblik ln het komend bioscoopseizoen 21.00—22.40 Arme Bitos, toneelstuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7