Gemiddelde levensduur is weer toegenomen Prins Hassan van Jemen aan de winnende hand? Tiara van Saitaphernes Moordenaar Staschynski moest zich beschermen „Dat nooit!" Tekorten en...overschotten Jjh een. &an£e hij. R 1» WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 s-VERGADERING EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermiddag tijdens een korte vergadering zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming enkele wetsontwerpen aangenomen. Daaronder bevonden zich de voorstellen tot verhoging van enkele sociale uitkeringen in verband met de jongste huurverhoging. De begrotingen-1962 voor Nieuw-Guinea en het wetsontwerp bijzondere voorzieningen bedrijfsleven Nieuw-Guinea zullen volgende week door de Senaat worden behandeld. Naar voorzitter mr. Jonkman meedeelde heeft de socialistische senator mr. De Roos (wethouder van Amsterdam) in verband met zijn benoe ming tot lid van de Raad van State ontslag gevraagd als Eerste-Kamerlid. rkest j dat J nig a» jongei tmusic «ebi» de i Re - van H ïf emant e wa; ak he< kit evondf gemiddelde levensduur bij n. he? de geboorte bedraagt voor jo'n- gens 71,4 en voor meisjes 74,9 ieze jaar. Deze gemiddelde levens- licere ur *s zowel voor jongens als anden voor meisjes ten opzichte hf van de vorige sterftetafels weer hè toegenomen en bedraagt thans wï ze^e bijna het dubbele van die volgens de eerste voor ons land nat, 6 uitgewerkte sterftetafels van ruim et R-c een eeuw geleden, Deze *eiten staan vermeld in ota hf bot maandschrift van het Cen- di traal Bureau voor de Statistiek, gesai* dat tevens als interessante con- overi© clus'e vermeldt, dat de gemid- 11 hou 'del-de levensduur voor vrouwen steeds hoger is geweest dan die be voor mannen, hart ti De ononderbroken stijging van de ge- gunna middelde levensduren bij de geboorte wijst er voorts op, dat in de achter- Hggende jaren een ononderbroken da- ling van de sterftekanser gevonden. Deze daling Is nlf van aiie leeftijden tot tijdstip evident. de sterftekansen heeft plaats- het huidige Voor mannen is echter in de periode na de tweede wereldoorlog een duide- p rij üjke afzwakking van de tendens merk- baar en voor sommige leeftijden zelfs van een geringe stijging van sterfte sprake. Dit geldt met name v. U1K de leeftijden van 5565 jaar geduren de de periode 19561960. Nader onder zoek heeft aangetoond, dat deze stijging ove voor de mannen wordt veroorzaakt door ht een toeneming van de sterfte aan hart- tot K en vaatziekten en aan (kwaadaardige) De be- nieuwvormingen, door welke oorzaken p<; de toeneming groter is dan de daling van de sterfte op die leeftijden tenge volge van andere doodsoorzaken. tri De vertraging van de verbetering der 12 0 Russen negeren de verklaringen van eigen geleerden De Verenigde Staten hebben giste- ren de Sowjetunie ervan beschuldigd rij vin? de bevindingen van haar eigen ge- 170.00C leerden te negeren teneinde overeen- Voor- stemming over een verbod op kern- id. D< proeven te verhinderen, edroe; be- De Amerikaanse ambassadeur Char- on les C. Stelle verklaarde op een zitting e krij. van de subcommissie die besprekingen schul- voert over een kernstopverdrag, dat de weigering van Moskou inspectie op Russisch grondgebied toe te staan, in tegenspraak is met de bevindingen die Russische geleerden drie jaar geleden U hebben gedaan. Stelle herinnerde de Russische af gevaardigde Tsarapkin er aan dat Russische, Amerikaanse en Engelse geleerden in het eerste stadium van de kernstopbesprekingen in Genève een studie van de technische aspecten van dit probleem hebben gemaakt. Op 3 december 1959 diende de Russische delegatie van deze werkgroep van ge» leerden gedetailleerde voorstellen in, waarin gezegd werd dat inspectie ter plaatse noodzakelijk was, aldus Stelle. levenskansen voor mannen ten opzich te van die voor vrouwen verklaart te vens. dat in de laatste decennia de gemiddelde levenduur bij de geboorte minder is toegenomen dan i en het verschil in ge middelde levensduur tussen mannen en vrouwen volgens de sterftetafels 1956— 1960 wederom groter is geworden. Be droeg dit verschil volgens de sterfteta fels 19311940, na een langzame daling de voorafgaande periode van bijna i eeuw, nog slechts 1,5 jaar, sinds dien is het in een veel korter tijdvak weer opgelopen tot 3,5 jaar volgens de nieuwe sterftetafels. Nieuwe taalgrens in België goedgekeurd De Belgische Senaat heeft met 91 te gen 56 stemmen en 14 onthoudingen de definitieve afbakening van de taalgrens m België goedgekeurd. Hiermee wordt België definitief gescheiden in twee de len wat het gebruik betreft van de twee officiële landstalen, het Nederlands en 'het Frans. Voor een aantal gemeenten op de „taalgrens" zullen zekere facili teiten gelden, waardoor Franssprekenden in Vlaamse gemeenten hun kinderen in hun eigen taal onderwijs kunnen laten volgen en andersom. Ook gelden deze faciliteiten voor zaken, die betrekking hebben op de gemeente-administratie. James Merdith, de enige neger- student van de „blanke" univer siteit van Oxford in de Ameri kaanse staat Mississippi, onder vindt op de „campus" nog steeds hinder van zijn mede-studenten, die hem uitjouwen en ook wel eens met een steen naar hem gooien. Als Meredith van het ene college naar het andere gaat, wordt hij trouw begeleid door een TJ.S.-marshal, die voor zijn veiligheid moet zorgen. Gisteravond is in geheel Zuid-Afrika een aantal veiligheidsmaatregelen van kracht geworden, die, zoals een woord voerder van de politie in Johannesburg het uitdrukte, hun oorzaak vinden in d< vrees, dat ondergrondse elementen voor deel zullen trekken uit de viering var Krugerdag die vandaag wordt gehou- De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Nie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. (Van onze correspondent in Bonn) Het bondsgerechtshof in Karls ruhe heeft zich gisteren in het proces tegen de vroegere agent van de Russische geheime dienst, de 31-jarige Bogdan Nikolaje- witsch Staschynski bezig gehou den met de details van de moord, die hij op 12 oktober 1957 zegt te hebben gepleegd op de Oekraïni- sche nationalistische schrijver Lew Rebet. Bij de verhoren gaat het hof er van uit, dat niets wat de beklaagde heeft bekend tot dusverre bewezen kan worden geacht. Het verlangt derhal ve van Staschynski een uiterst nauw keurige schildering van alle omstan digheden. Uit de vele vragen van de rechters blijkt wel, dat zij niet maar alles wat Staschynski hun vertelt voor zoete koek aannemen. Begin april 1957 gaf zijn directe meerdere in het Russische hoofdkwartier in Karlshorst bij Oost-Berlijn, Sergej, hem de op dracht, de levensomstandigheden na te vorsen van Lew Rebet. Deze gold als de theoretische „kop" van de verbannen Oekraïners in München. Ter uitvoering van deze opdracht ver toefde Staschynski tweemaal in Mün chen, zegt hij. Hij stelde vast, dat Re bet er twee bureaus op nahield, waar hij werkte. Staschynski koos het huis Karlsplatz 8 als het beste. Rebet de Occamstrasze. Verovering Saada gemeld Imam zou toch niet dood zijn Het Hassan-gezinde radiosta tion van Ammam (Jordanië) heeft gisteravond gemeld, dat de in Met het vervalsen van voorwer pen werd begonnen, zodra hierin enig voordeel school. Deze vage aanduiding biedt u weliswaar wei nig concrete punten, maar in ieder geval kunt u er uit concluderen dat vervalsingen niet altijd in verband gebracht behoeven te- worden met oudheidkundige voorwerpen, of met kunstverzamelingen. Met voorliefde werd in de oudheid bijv. geld ver valst, een lucratief maar hoogst ris kant bedrijf, waarvoor in sommige landen de daders levend werden ge kookt. Ook dienen vervalsingen niet steeds gekoppeld te worden aan winzucht en eigen baat, want zuive re mensenliefde bracht Apelles de gevierde schilder uit de oudheid er toe de schilderstuk ken van de mis kende schilder Pro- togenes van zijn handtekening te voorzien, waardoor Protogenes een behoorlijke prijs voor zijn (ver valste) schilderijen kreeg uitbe taald en financieel weer op de been werd geholpen. We zullen hierover niet verder uitweiden, anders blijft er geen ruimte over voor de tiara van Sai taphernes, waarover we vandaag zouden spreken. Saitaphernes was de koning der Skythen, die als na buur van de Griekse kolonies om streeks de derde eeuw vóór Chr. in Zuid-Rusland heerste. De tiara nu, die in 1896 door het Louvre werd aangekocht voor een bedrag van 200.000 franken, heette afkomstig te zijn uit de goudschat der Skythen. Het was een prachtig werkstuk van gedreven goud* dat blijkens de aangebrachte inscripties voor Sai taphernes, koning der Skythen was vervaardigd. De onderste rand van de tiara was gesierd met motieven van klein-vee onder een guirlande van druiven; daarboven waren ta ferelen van krijgers met paarden, gekroond door gestyleerde bladmo tieven, besloten door een kring van schelpmotieven. Het gehele werk- TOCH IS HET ZO! stuk verried een vakmanschap zo als men niet meer aanwezig acht te, en aangezien het onderzoek van degenen die over de aankoop te oordelen hadden, gunstig luidde, meende men dat het LoUvre inder daad de tiara van Saitaphernes had aangekocht. Degeen die het eerste roet in het eten wierp, was de Duitse archeo loog Adolf Furtwangler, destijds hoogleraar te München en direc teur van de archeologische verza melingen in die stad. Hij verklaar de de tiara voor een falsificatie en had gegronde redenen hiervoor, want de motieven van kleinvee, druiven ranken, paarden, ge styleerde bloemen ?n schelpmotieven kwamen stuk voor stuk voor in de door L. Weiser samengestelde „Bil- deratlas zur Welt- geschichte" van I860 en In het werk „Antiquité de la Rus- sie méridionale" van Kondakof en Tolstoi uit 1898! Op deze uitspraak van Furtwangler volgde uiteraard een heftige tegenspraak van de Franse archeologen en naar alle waarschijnlijkheid zou de ruzie tot op deze dag hebben voortgeduurd, indien een goudsmid uit Odessa zich niet in het gesprek had gemengd. De man heette Rachoemowski en verklaarde de tiara zelf te hebben vervaardigd in opdracht van een vreemdeling, die de kundigheden van de bekwame goudsmid handig had geëxploiteerd. Het uiterlijk van de tiara werd door deze onthulling niet minder, maar de oudheidkun dige waarde daalde precies tot nul. En aangezien de prijs voornamelijk op deze laatste factor was geba seerd, had het Louvre een lelijke strop behaald! En weet u met welke oudheidkun dige waarde we ook altijd bij de neus worden genomen? Met de maximumleeftijden van mensen! Daarover i Noord-Jemen versterkte hoofdstad Saada zich aan de troepen van prins Hassan die ,,na de moord op imam El Badr" aanspraak maakt op de troon van Jemen heeft overgegeven. Volgens radio- Ammam rukken Jemenitische stammen, die het vorstenhuis trouw zijn gebleven thans op naar Saada, teneinde de stad te „be vrijden". Zij zouden de ene over winning na de andere boeken. Prins Hassan heeft tegenover ko ning Hoessein van Jordanië ver klaard dat zijn militairen thans „Ge heel Jemen beheersen, met uitzonde ring van enkele steden, die nog door de revolutionairen worden geterrori seerd". Hij zond de Jordaanse vorst een bood schap, waarin hij hem om steun ver zoekt voor de Jemenitische koninklijke regering en haar vertegenwoordigers in het buitenland en bij de V.N.. Koning Hoessein antwoordde dat prins Hassan zich van deze steun verzekerd kan houden. „Schermutselingen" De Jemenitische republikeinse rege ring heeft gisteren voor de eerste maal toegegeven dat zich in het grensgebied van Noord-Jemen „schermutselingen" hebben voorgedaan tussen republikein se legereenheden en leden van stam men, die prins Hassan steunen. Dit werd medegedeeld door radio- Sanaa, dat een verslag gaf van een onderhoud tussen de republikeinse eer- ste-minister, brigade-generaal Abdoel- lah Sallal en een vertegenwoordiger van het semi-offieiële Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten. De gisteren In Ammam aangekomen minister van buitenlandse zaken der koninklijke Jemenitische regering, Sja- mi, heeft op een persconferentie mede gedeeld dat Imam el Badr nog leeft. Hij zou zich in het berggebied van Je men bevinden, waar hij met zijn oom, prins Hassan, contact zou hebben ge zocht. (Generaal Sallal heeft tot nu toe steeds verklaard dat de Imam dood is). Sjami voegde hieraan toe: ,,De achter prins Hassan staande stammen zullen spoedig geheel Jemen bezetten". De minister deelde mede, dat hij op weg was naar New York, leiding op zich zal neme menitische afvaardiging enigde Naties, ..waar wij zetting zullen geven van stand in Jemen". de Ver- Het Amerikaanse vakverbond van havenarbeiders. ILA. heeft bekendge maakt, dat zijn leden instemmen met een voorstel voor een volledige boycot van alle schepen die goederen van naar de Sowjet-Unie vervoeren. Eerste proces in Karlsruhe men. Bovendien kreeg hij een in gaasje gewikkelde ampulle, die moest inademen om het tegen Rebet gebruikte gifgas te neutraliseren. Naar München Met zijn nieuwe moordopdracht de eerste sinds hij in dienst was van de Russische geheime dienst reisde hij terug naar München. Hij nam zijn in trek in hotel „Stacchus", tegenover het bureau van Rebet aan de Karlsplatz. Hij moest twee dagen wachten Rebet zich liet zien. Om tien uu de morgen van de twaalfde oktober 1957 moest Rebet het leven laten, om dat hij had geweigerd zich onder het communistische juk te buigen en ge loofde aan de bevrijding van zijn Oe- kraïnische vaderland. Onder de toeschouwers in de rechts zaal was gisteren de Westduitse oud- minister voor vluchtelingenzaken, prof. Oberlander. In het nazi-regime was hij politiek adviseur der anti-communisti sche Oekraïners. Prof. Oberlander heeft nauw samengewerkt met Staschynski'! andere slachtoffer, de leider der ver bannen Oekraïners Stefan Bandera, die op 15 oktober 1959 door Staschynski werd vermoord, op dezelfde manie- - onder dezelfde omstandigheden. Bespieden In september 1957 werd eveneens i het Russische hoofdkwartier in Karls horst de opdracht tot bespieding van Rebet uitgebreid tot een bevel om hem te vermoorden. Deze opdracht kwam direct uit Moskou. Tegelijk werd hem daarbij het moordwapen, een speciaal geconstrueerd gifpistool, overhandigd, de hand van technische tekenin- fan Staschynski is dit moordwapen nagemaakt. Het bevat een gifampulle. Als het wapen wordt afgedrukt ver spreidt het giftige dampen, die het slachtoffer bewusteloos maken. Na en kele minuten is het slachtoffer dood. Staschynski zelf kreeg tabletten, die hem door een bloedvatenverwijdende werking tegen het gif moesten bescher- Massale razzia's in Japan De Japanse politie heeft gisteren bij azzia's op handelaars in verdovende niddelen en andere misdadigers 990 nensen aangehouden. Aan deze acties i de verdachte buurten van Tokio, Jo- kohama, Nagoja, Kobe, Osaka en in het noorden van Kioe Sioe namen in totaal 5.000 politiemannen deel. Volgens de politie telt Japan bijna 5.000 misdadigersbenden met in het ge heel 162.450 leden. Heroïne en andere verdovende middelen zouden van be manningsleden van schepen en vlieg tuigen worden gekocht. Premier Castro van Cuba heeft dims- ag in een televisieuitzending gerea geerd op de rede van president Dorti- cos in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties waarin deze zei dat Cuba bereid was met de Verenigde Staten te onderhandelen. Het antwoord hierop was, aldus Castro, dat wij de (Advertentie) Universiteit in een crisis aanleiding dr. J. Luning Prak te 's-Gravenha- ge. Het gingzoals men zich wel licht zal herinneren, over de lange duur en de omvangrijkheid van stu dies aan universiteiten en hogescho len in ons land. onderhoud met gelijke krachten. De wijze van deze behoefteraming zullen we hier achterwege laten; be langstellenden verwijzen we gaarne pport over de ontwikke ling van het aantal academici tot 1980 van de Commissie voor Statis tiek van het Inter-universitair Con tactorgaan. waarvan enkele van de Een niet te onderschatten gevolg volgende gegevens zijn ontleend. De in het overladen studieprogramma bedoelde berekening geeft aan in hoe- verre er in de jaren 1960, 1965, 1970, 1975 en 1980 tekorten en overschotten aan af studerenden bestonden en zul len bestaan. Deze worden aangeduid in procenten van de behoefte i en de langdurigheid der studie dus dit artikel, dat zowel bedrijfsle ven als overheid niet meer in hun be hoefte aan academici kunnen voor jaren nog zullen toenemen. Inderdaad is het zo, dat er in prak tisch alle studie richtingen een te kort aan afgestu deerden bestaat. Behalve bij het be drijfsleven en de overheid manifes teert zich dit te kort ook in bijzon dere mate bij het onderwijs, dat een groot gebrek aan bevoegde leer krachten heeft. troon). DE SCHRIJVER Mr. dr. W. A. G. J. P. de Jonge te Den Haag is hoofd van het Centraal Punt Academici (Ge- westelijk Arbeidsbureau, VGra» venbage), wiens dienst bemidde ling verleent aan werkzoekenden op academisch niveau alsmede aan werknemers in de leiding gevende sector. Uit hoofde van zijn functie wordt hij regelmatig t het i icadei Het ligt voor de hand, dat een zich voortdurend uit breidende bevol king ook meer on derwijsinrichtingen ren vraagt en dat bij een grotere wel vaart en produktie meer academici van verschillende rich tingen nodig zijn. Doch ook door een zich uitbreidende maatschappelijke ontwikkeling wordt de behoefte academici groter. Voorts worden afgestudeerden het voortschrijd - J schap nieuwe werkt sche studies geconfronteerd. Hij schreef verscheidene artikelen op dit en ander gebied in vakbladen. Bijgaand belangwekkend artikel van zijn hand is als een aanvul ling te beschouwen op het inter view met dr. J. Luning Prak te VGravenhage, dat wij in ons blad van zaterdag 15 september publi ceerden onder de titel „Universi teit in een crisis. Academische studie te lang en te omvangrijk". ook deze i de weten- derd wordt :n geopend waarin de nodige schien i tabel II, Behoeftepa- Uit deze percen tages valt dus af te lezen, dat er in de komende jaren b(j de Rechtsge leerdheid, Econo mische Weten schappen, Techni sche Wetenschap pen grote tekorten worden verwacht, terwijl er over schotten op komst zijn of al zijn bU de Sociale Weten schappen, Psycho logie, Letteren en Wijsbegeerte, Ge neeskunde en Dier geneeskunde. Voor de studen ten moge dit onge twijfeld een stimu lans zijn een wel bewuste studiekeu ze te doen en de voorlichting heeft hierbij uiteraard 'n belangrijke taak. Het bovenstaande toont wel aan, dat het voor ons land van het grootste belang is te zor gen. dat het aantal belangrijk vermeen, in de studierichtingen, tekorten bestaan. Mis- dit mogelijk door de studie, wetenschapsbeoefenaren. Een vraag- zonder de wetenschappelijkheid zullen worden geboden. Nu zou de snelle groei van de be volking en van het aantal studenten, dat onze Universiteiten en Hogescho len bevolkt, onwillekeurig tot de ge dachte leiden, dat ook het aantal af gestudeerden in gelijke verhouding toeneemt, doch tabel I die tevens ge gevens bevat van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, toont wel aan, dat de ontwikkeling anders is geweest. De cijfers betreffen de af gestudeerden, gesplitst naar mannen en vrouwen in de verschillende stu dierichtingen voor de seizoenen 1949/ 1950, 1958/1959 en 1960/1961. (Zie ta bel I, Afgestudeerden). Aangezien we mogen aannemen, dat gelijk blijven der totalen na een 110-jarige periode al achteruit- terrein van een grote of zeer grote achteruitgang gesproken kan worden. De grootste achteruitgang is wel bij de juristen, landbouwingenieurs en tandartsen. Uitgaande van de veronderstelling, dat de studiekeuze weinig verande ring zal ondergaan, is een bereker' fen, die een meer efficiënte studie bevorderen. Hierdoor zouden er ook zeker minder mislukkingen komen. Om hier een indruk van te krijgen zij vermeld, dat onze Universiteiten en Hogescholen momenteel door een 30.000 studenten worden bevolkt, van wie er, naar een voorzichtige schat ting, 10.000 het eindresultaat niet be halen. Van dezen zal een gedeelte on geschikt zijn voor de studie, een an der gedeelte heeft een verkeerde stu dierichting gekozen, weer een ander gedeelte kan niet zonder leiding stu deren en uiteindelijk zijn er natuur lijk velen, die de studie te zwaar en/of te lang vinden en deze voor tijds beëindigen. hierbij wordt dan nog bui ten beschouwing gelaten hoeveel ge ïnvesteerd kapitaal aldus verloren gaat. Het wordt dan ook heus tijd, dat op dit terrein de nodige voorzienin gen worden getroffen. gemaakt van het in de komende ja ren beschikbare aanbod van af stude renden in de diverse studierichtingen Tabel I. Afgestudeerden M V Tot M V Tot M V Tot Rechtsgeleerdheid Economische Wetenschappen Sociale Wetenschappen Technische Wetenschapen Landbouwwetenschappen Letteren en Wijsbegeerte Geneeskunde: Arts Tandarts Dierenarts Farmacie; Apotheker TABEL II. Behoeftepatroon Rechtsgeleerdheid Economische Wetenschappen Sociale Wetenschappen Psychologie Technische Wetenschappen Weg- en Waterbouwkunde Werktuigbouwkunde Electrotéchniek Scheikunde Natuurkunde Overige richtingen Wis- en Natuurkunde Wiskunde Natuurkunde Scheikunde Biologie Farmacie Letteren en Wijsbegeerte Totaal Geneeskunde Arts Tandarts Dierenarts 1 421+ 4=425 99+ 2=101 132+ 43=175 359+ 57=416 130+ 19=149 22+ 1= 23 14+ 9= 23 242+82=324 255+10=265 63+10= 73 487+ 5=492 83+10= 93 116+54=170 508+98=606 69+ 8= 77 39+ 9= 48 11 13= 24 242+78=320 219+ 2=221 69+14= 83 569+ 7=576 70+ 2= 72 135+46=181 386+76=462 77+ 7= 84 57+ 5= 62 21+ 7= 28 1960 1965 1970 1975 1980 -16 —22 —22 2 —16 +41 17 —17 9 7 —29 —19 —24 -18 —26 —22 —29 —27 5 —21 —34 —38 5 —27 —37 0 6 5 —22 —12 4 +4 —16 —28 8 +7 —29 —14 —24 —14 —16 +35 —15 -30 4 19 17 16 —40 +30 11 77 60 31 13 27 14 6 31 2 37 24 43 47 I Een kastelein uit een Londense voorstad meen de iets gevonden te heb ben op het probleem om zijn geld veilig naar de bank te brengen. Al een jaar lang reed hij het geld regelmatig in de kin derwagen van zijn zoon tje naar het bankgebouw, maar ook dit bleek niet afdoende te zijn. Hoewel hij steeds een andere weg volgde en op andere tij den ging, kwam een ban diet hem op het spoor. Maandag versperde deze de kastelein de weg, sloeg hem neer, tilde het kind van negentien maanden op en maakte zich met een bedrag van ongeveer vier duizend gulden, dat on der het kussen had gele gen uit de voeten. I De betaalde waarschu wingen hebben de Am sterdamse politie welis waar meer werk bezorgd, maar ze hebben toch ook een verheugende uitwer king. Gebleken is dat dc automobilisten wat min der vlot zijn geworden met het negeren van dc verkeersvoorschriften. Dit is het resultaat van ruim drieëneenhalve maand er varing met betaalde waar schuwingen. I Een 26-jarige Zuidafri kaan Frank Chalmers zou vandaag een poging wa gen Het Kanaal geknield op een Hawaiaanse plank over te steken. Hij hoopt de 35 kilometer in onge veer acht uur af te leggen. De plank is 4.27 meter lang, 46 centimeter breed en weegt bijna 31 kilo. I Bondskanselier Gorbach van Oostenrijk heeft me degedeeld dat hij de stich ter en directeur van de zg. „kinderdorpen" in Oostenrijk, Hermann Gmeiner, zal voordragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De thans 43-jarige Gmeiner is in 1949 met de stichting van „dorpen" voor arme, verlaten of verweesde kinderen be gonnen. I De Amerikaanse compo nist Igor Strawinsky is maandagavond in Lenin grad een grootse ont vangst ten deel gevallen, ter gelegenheid van zijn eerste concert in de stad waar hij tachtig jaar gele den werd geboren. Het concert werd in zijn ge heel door de Russische radio en televisie uitge zonden. De componist ont ving in het begin van deze eeuw in Leningrad zijn opleiding van Rimsky- Korsakof. I De kleermakers in Ro me hebben het op het ogenblik zeer druk met het vervaardigen van lan ge zwarte overjassen, die de Ierse priesters bij koud weer moeten dragen als morgen het concilie wordt geopend. Daar dergelijke jassen in Ierland nooit worden gedragen moesten ze overhaast worden be steld bij de Romeinse kleermakers. Veel jassen zullen echter niet op tijd klaar zijn daar de lever tijd minstena tien dagen bedraagt. Britse ambtenaar verried geheimen aan de Russen De 38-jarige voormalige ambtenaar van het Britse ministerie van marine, Vassall, die werkzaam is geweest in Moskou, heeft bekend dat hij geheime gegevens aan de Russen heeft ver strekt. Vassall, die enige tijd geleden is gearresteerd, heeft meegedeeld, dat Russische functionarissen chantage op hem hadden gepleegd, waarbij zij zich hadden bediend van foto's van com promitterende situaties. Deze verklaring, die Vassall tegen- ze t de politie heeft afgelegd, werd gisteren voor het hof in Londen voor gelezen. Vassall heeft gezegd, dat hij in Moskou door een Pool, genaamd Mokoski, was benaderd. Deze nodigde hem verscheidene malen uit voor diners en zo was Vassall op zekere avond door een aantal vrienden van Mokoski naar een vertrek geloodst ar hij dronken werd gevoerd. Daar- hadden zich naar zijn zeggen enkele compromitterende handelingen voor gedaan. Enige tijd later bracht de Pool Vas sall in contact met enkele Russische functionarissen die hem foto's toonden van de bewuste avond. „Zij zeiden dat zij, als ik hiervan melding zou maken op de ambassade, er een internationaal schandaal van zouden maken en dat ik de Sowjetunie niet zou mogen ver laten", aldus Vassall. Vassall moest steeds belangrijker documenten over geven en maakte zelfs foto-kopieën an geheime stukken. Neger in Senaat Johnson, kandidaat gesteld mocratische zetel in de Senaat van Georgia. De democraten zullen op 16 oktober hun kandidaat voor het district Fulton kiezen. Johnson heeft twee mede dingers. beiden blanken. HIJ is da eer ste neger in Georgia die een dergelijke functie probeert te gaan bekleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5