Jlicutuc £ciJisrf)c (Courant Assemblée verlaagd tot een lasterclub Commentaar Dorticos ging zijn boekje te buiten Sovjets weigeren protest van Westen in Berlijn J. Bron mag nu kat „vernietigen" Cubaanse uitval naar Ver. Staten Ongeregeldheden in Rusland: honger! Baby gevonden in doos op keukenaanrecht (MTV) DEVSDAG 9 OKTOBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: 8,25 per kwartaal; 2,80 per maand; 0,65 per week. Drieënveertigste jaargang no. 12601 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD w5tttnh»asttcb is gbebltoeti mgn hert in tegljcaspaef FORUM over: koelkast (enz.) kruidenier? Zie pagina 9 één oogopslag In de zitting van de Al gemene Vergadering der Ver. Naties heeft de Cu baanse president, Dorticos, de Ver. Staten op felle wijze beschuldigd van het smeden van komplotten ter omverwerping van het regime van Fidel Castro. Na deze aanval ontstonden in de vergadering rumoe rige demonstraties. De Russische ambassade heeft de protesfcnota's van de drie westelijke mo gendheden tegen de schen ding door de Sow jetunie van de Viermogendhed en- overeenkomst inzake Ber lijn geweigerd. In de nota's werd nader ingegaan op het weigeren van de toe gang aan een Britse ambu lance-auto tot Oost-Berlijn door de Oostduitse volks- politie. Volgens in Washington ontvangen berichten heb ben zich deze zomer in het gebied van Ros tof on geregeldheden voorgedaan, toen arbeiders en studen ten opstand kwamen tegen het plaatselijke gezag, om dat het voedseltekort ern stige vormen begon aan te nemen, terwijl tegelijker tijd de produktienormen aanzienlijk werden ver- Vorige week zijn ruim 3500 Nederlanders uit Nw- Guinea vertrokken. Giste ren arriveerde op het vliegveld Sentani een In donesisch Hercules-toestel met dertig militairen aan boord, alsmede oorlogsma- terieel. Per 15 oktober krijgen de politieke gevan genen in Nieuw-Guinea (omstreeks 120) amnestie. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat van Britse zijde zware wapens aan de stammen in het noorden van Jemen zijn geleverd. Ook werd ont kend, dat Britse troepen naar de grens van Aden en Jemen zijn gestuurd. Volgens de heer F. Schnyder, Hoge Commis saris der V.N. voor de vluchtelingen, leven er in Europa nog 20.000 gehan dicapte vluchtelingen bui ten de kampen, die steun nodig hebben om zich maatschappelijk te kunnen handhaven. TAE Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren (opnieuw) verlaagd tot een plaats, waar een staatshoofd van een land onge ëvenaarde laster kan verspreiden over een ander land. Dat deed Osvaldo Dorticos, de man die nog steeds als staatshoofd van de Russische kolonie Cuba figureert. Hij maakte daarbij misbruik van het feit, dat de traditie de gedelegeerden verbiedt, in te gaan op opmerkingen van een staats hoofd. Daar staat echter tegenover dat een staatshoofd in een ceremo niële toespraak volgens dezelfde traditie de plicht heeft, in een toespraak tot de Algemene Vergadering geen misbruik te maken van de vrijheid het woord, die hem wordt verleend en als staatsman opbouwend hoort te spreken. Nu heeft Dorticos, zoals de Amerikaan Stevenson later zei „zich schuldig gemaakt aan ongeëvenaarde laster en het geven van een geheel verwrongen voorstelling van zaken". Het kon dan ook niet uitblijven, of de zitting van de Assemblée moest ge durende de rede van Dorticos een ru moerig verloop krijgen. Dat gebeurde dan ook: de zaal was geruime tijd het toneel van luidruchtige demonstraties >or en tegen het Cubaanse regime. V.N.-wachten verwijderden verschei dene personen van de tribune, onder wie fel protesterende vrouwen. Op eei geven ogenblik dreigde de Pakistaanse voorzitter, Zafroella Khan, de tribune te laten ontruimen, als de interrupties den voortduren. Ook buiten het terrein van de V.N. moest de Newyorkse politie orde houden onder Cubaanse betogers, die 'met spandoeken en onder het uitroe pen van leuzen heen en weer liepen. Dorticos beschuldigde de V.S. va komplotten om het regime van Castro omver te werpen door middel van sabo tage, ondermijning, voorbereidingen voor invasies, waaronder die van vorig jaar, persoonlijke aanvallen, spionage e.d. Hij vroeg de V.N. een veroordeling uit te spreken van zuU^^agressieve da den" als de AméffKSani? pogingenom Cuba aan een economische blokkade te onderwerpen. Hij zei bereid te zijn, met de Amerikanen te onderhandelen een regeling van de bestaande geschil len. Als Cuba zou worden aangevallen, zou het echter terugvechten. Dan z mogelijkheid van een nieuwe wereld oorlog voor de deur staan. Dorticos wees hierbij naar de solidariteit va Sowjetunie. Later heeft de Amerikaan Stevenson op een persconferentie het aanbod van Dorticos inzake onderhandelingen tus sen Cuba en de V.S. van de hand gewe zen. „Indien Cuba wil praten moet het maar beginnen met het afbreken van zijn vele banden met het Sowjetblok", zo verklaarde hij. Intussen is het waarschijnlijk, dat de 1113 Cubaanse gevangenen van de mislukte invasie in april van vorig jaar binnenkort (tegen betaling van vele miljoenen dollars door de V.S.) zullen worden vrijgelaten. De onderhande lingen (gevoerd door particuliere Ame rikanen) duren voort. HET Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat het inlichtingen heeft ontvangen die er op wij zen dat er deze zomer ernstige onlusten zijn uitgebroken in het ge bied van Rostof in het zuiden van Rusland. Arbeiders en studenten zouden in opstand tegen het plaatselijk gezag zijn gekomen omdat het voedseltekort ernstige vormen begon aan te nemen, terwijl ter zelfder tijd de produktienormen aanzienlijk zijn verhoogd. Er zouden zelfs gevechten zijn uitgebroken. Nieuws in [De berïdhtJen over de ongeregeldheden kwamen van versaheidene bronnen, zo zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, maar hij wei gerde ook maar een van de bronnen met name te noemen. Het conflict schijnt bijzonder hevig te zijn geweest in No vo tsjekask, waar demonstratieve optoch ten zijn gehouden door groepen jonge arbeiders en studenten die tezamen on geveer een zesde van de bevolking uit maken. De geruchten die het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze zomer bereikten vonden steun in het feit dat het gebied streng gesloten werd voor buitenlanders, terwijl het anders toegankelijk is. Enkele Amerikaanse bur gers die toet probeerden naar Rostof te reizen, werden onverbiddelijk terugge wezen. Er zou een cholera-epidemie heersen. Andere berichten geven echter andere verklaringen. Merkwaardig was wel dat een voetbalelftal uit Rostof ten tijde van de epidemie een wedstrijd in Moskou speelde. Over het aantal doden dat bij de rel letjes zou zijn gevallen wenste men zich niet uit te laten. Wel werd gezegd dat er sinds de zomer een uitgaansverbod voor Rostof geldt voor personen beneden zestien jaar. Gisteren zijn de stoffelijke hulsels van de in Nieuw- landse militairen op het vlieg veld Soesterherg aangekomen. Zij waren in de grote han gars van het vliegveld opge baard Erewachten van ma riniers, lucht- en landmacht hadden gezamenlijk de wacht betrokken. Bij iedere kist lag een bloemstuk van de minister van defensie. Mr. D. U. Stikker De 65-jarige mr. D. U. Stikker, secre taris-generaal van dé N.A.V.O., is gis teren in het Walter Reed hospitaal in Washington geopereerd. Volgens een N.A.V.O.-woordvoerder in Parijs zijn een deel van zijn dikke darm wegens een gezwel en de galblaas wegens een ont steking verwijderd. Er waren geen teke nen dat het gezwel zich verder verspreid had. Mr. Stkker heeft de operatie uiterst goed doorstaan. DE DRIE westelijke mogendheden (de Verenigde Staten, Engeland hebben gisteren bü de Sowjetunie ernstig geprotesteerd tegen. i Frankrijk) genoemd de „flagrante schending van de viermogendhedenovereenkomsten" door het weigeren van de toegang van een ambulance-auto tot Oost-Berlijn door de Oostberlijnse volkspolitie vorige week zaterdag. Er werden drie gelijkluidende protestboodschappen aan de Russische ambassade in Oost-Berlün overhandigd, die echter door de ambassadeur werden geweigerd. Zoals gemeld, wilde de Britse ambu lancewagen hulp verlenen aan een onbe kende man die gewond aan de Oostber lijnse kant van de muur lag. De auto werd door Oostberlijnse politiemannen tegengehouden, hoewel het verkeer in df gehele stad vrij is. In het protest wordt verder o.m. ge zegd dat de verantwoordelijkheid vooi deze daad geheel bij de Sowjetautoritei- ten ligt. In het protest wordt niet gerept over de toestand van de gewonde man Men neemt aan dat de Russen hem heb ben laten doodbloeden. In de nacht van zondag op maandag hebben opnieuw drie leden van de Oost duitse volkspolitie, in leeftijd variërend van achttien tot 22 jaar, de wijk West-Berlijn genomen. Zij zwomme drieën de grensrivier over, zonder opge merkt te worden door de Oostduitse grenswachten. Leden van de Oost- en de Westberlijn- se politie hebben gisteravond aan d{ grens van de Amerikaanse sector var OMA WIL BEST OP DE KINDEREN PASSEN! Gelukkig is de tijd voorbij, waarin een vrouw alleen goed was voor stoppen, koken en stofzuigen. Zij is uw compag non en kameread. Vraag oma maar eens op de kinderen te passen (dat vindt zij heerlijk) en laat u zich met uw vrouw in een leuk café of een gezel lig restaurant, waar u desge wenst met de unieke Horeca- cheques kunt betalen. Chequeboekjes a f 10.- of f25.-, in coupures van f 2.50 verkrijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59. Den Haag (giro 63 53.00; vermelden: Chequeboekje). Terwijl bewoners op reis waren: Berlijn schoten gewisseld, nadat Oostber lijnse politiemannen hadden geschoten op vluchteling, die de rivier de Spree overzwom, in een poging op deze wijze lar het westen te ontkomen. De leiding van de Westberlijnse politie, die dit mededeelde, verklaarde dat een Oostberlijnse patrouille het vuur opende op de vluchteling, die werd getroffen voordat hij de westelijke oever van de Spree had bereikt. Een Westberlijnse radio-politie-auto, die naar de plaats van het incident was gereden, werd bijna door het vuur der Oostberlijners getroffen. Dit vuur werd door de Westberlijners met vijf schoten beantwoord. Geen der Westberlijnse politiemannen werd gewond. Men weet niet of er aan Oostberlijnse zijde slachtoffers zijn ge vallen. Het lijk van de vluchteling werd vanmorgen gevonden. De 72-jarige Jac. van der Weijde is gistermiddag door een auto op de Dub- beldamseweg te Dordrecht aangereden waarbij hij dodelijk werd gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de man met zijn fiets linksaf sloeg zonder zich erv vergewissen of dit wel ging. Hij kwam op het dak van de auto terecht en werd, doordat de bestuurder krachtig remde, daarna op de grond geslingerd. De man is korte tijd later aan zijn verwondingen bezweken. zich het hoofd over de geheim zinnige komst van een van welstand blakende baby, die zondag in het holst van de nacht op het keuken aanrecht van een kinderloos echt paar in Eindhoven werd aangetrof fen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun buren, die de hond zouden ver zorgen, haalden het dier zondagavond om zes uur op en brachten het tegen middernacht terug. Tot hun verbazing en ontsteltenis von den zij toen een flinke kartonnen doos op het keukenaanrecht van het lege huis. Daarin lag een flinke, goedverzorgde ba- jongen van ongeveer tien dagen oud. Bij deze levende middernachtelijke vondst lagen een zuigfles en een fopspeen. De door de buren gewaarschuwde po litie ging onmiddellijk aan het werk om te trachten de lieden, die het kind in huis brachten op te sporen. De baby werd voorlopig onder dak gebracht in het binnenziekenhuis. Op de doos stonden een firmanaam en een codenummer. Het is echter niet gelukt langs deze weg een aanknopings punt te vinden. Alle mogelijke worden ondervraagd om een spoor naar de ouders of althans de moeder van de baby te ontdekken. Aangezien de vrouw van het uitstedi- ge echtpaar meerdere malen de ver zuchting heeft geslaakt gaarne een kind te willen hebben, wordt vermoed dat het kind afkomstig is uit een kring, men met wensen, doen en laten v echtpaar op de hoogte Is. Merkwaardig is dat het kind waarschijnlijk door de voordeur geruisloos het hnis werd inge- smokkeld, namelijk toen de hond door de buren werd uitgelaten. Aangezien het betrokken echtpaar doorgaans een paar pensiongasten heeft, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een vroegere gast of een relatie daar van meer van deze geheimzinnige von deling weet. overschatting van hetgeen men ruimte vaart pleegt te noemen. Voor zulk een waarschuwing lijkt moed nodig. In de ver beelding toch staat deze ruimtevaart hoog genoteerd. En velen onzer zijn geneigd, in die verbeelding ruimtevaarten te ma ken die zich nog aanzienlijk verder uit strekken dan de feitelijke. Enige bezinning is hier inderdaad niet overbodig. Zij behoeft aan onze bewon dering voor hetgeen al bereikt kon wor den geen afbreuk te doen. Maar voor te hoge waardering bestaat ook geen reden. De hoogleraar heeft er met recht de vin ger op gelegd, dat hier termen worden gebezigd als astronaut en kosmonaut, die door de prestaties zelf, lioe knap ook, niet worden gerechtvaardigd. In feite toch ver heft de mens zich heel wat minder hoog van de aarde dan wij ons wel voorstellen, hij is nog altijd aan dc aarde gebonden. En ook het woord ruimtevaart dekt de werkelijkheid onvoldoende. De hoogleraar, wiens betoog wij in de krant van gisteren opnamen, heeft tegen de aandacht die aan deze experimenten wordt geschonken, onder meer dit be zwaar, dat daarbij geld en energie aan andere wetenschappen wordt onttrokken. Het lijkt ons een bezwaar, dat men niet licht kan nemen. Het geld, aan de ruimte vaart besteed, moet ergens vandaan ko men. het valt niet uit de lucht. Hetzelfde geldt de denkarbeid, deze is maar niet een arbeid die anders onbenut zou blijven. Wij voor ons zouden naast dit bezwaar nog een ander willen noemen, dat trou wens door de hoogleraar zal worden on derschreven. Het betreft de mens zelf. De mensheid maakt in deze tijd ontwikkelingen mee die. al mogen ze dan niet alle worden over schat in betekenis, toch diep ingrijpend zijn. Maar kan hij deze ontwikkelingen aan? Een eenzijdige groei van de weten schap kan gevaarlijk zijn, namelijk als de geestelijke groei daarmede geen ge lijke tred houdt. Uit de mond van een Russische ruimte vaarder heeft al de verwatenheid geklon ken, dat hij in wat hij dan de ruimte noemde niets van God had kunnen be speuren. Dit zijn uitlatingen die ons be horen te benauwen. Met wetenschappelijke vorderingen alleen zijn we er niet, we moeten ook in staat zijn, ze op de juiste wijze in ons mensbeeld te verwerken. En dan mag het worden betwijfeld, of we, bij alles wat we dan kunnen, uit onszelf wel het vermogen daartoe bunnen op brengen. Het is knap wat op het gebied van het ruimte-onderzoek tot dusver is bereikt, maar de nuchterheid behoeft daarbij niet te worden losgelaten. „Tommy is veel te klein voor die grote golf-stokken, Pap, en daarom zaag ik er een stukje af". Gevangene De Jager sprak pleegouders De pleegouders van de in de Sowjet unie gevangen Nederlander L. de Jager, burgemeester en mevrouw Sijtsma, heb ben hun pleegzoon enkele malen in het gebouw van het opperste gerechtshof in Moskou ontmoet. De Nederlandse gevan gene, die in de Sowjetunie schuldig is bevonden aan spionage en tot vrijheids straf werd veroordeeld, is gewoonlijk ge detineerd in de gevangenis te Wladimir. Bij het eerste gesprek was een lid van de Nederlanderse ambassade aanwezig, evenals een Russiche vrouwelijke tolk en drie andere Russische functionaris sen. Over de omstandigheden van de andere gesprekken zijn nog geen nade re bijzondei'heden bekend. De heer F. Sijtsma, burgemeester van Oostdongeradeel en zijn echtgenote zijn zaterdag uit de Sowjetunie in Nederland teruggekeerd. Tendens langzaam dale HET omvangrijke hogedrukgebied bo ven het vaste land van Europa neemt nu iets in betekenis af, oceaan nadert een nieuw hogedrukge- bied, dat in de richting van de Shetland- eilanden koerst. Deze ontwikkelingen veranderen maar weinig aan het huidige karakter van het weer in onze streken. De sterKe afkoeling zal plaatselijk weer mist doen ontstaan, die in de loop van de dag verdwijnt, zodat over het géhet.1 genomen het weer vooral in de middag HET WEER DJ EUROPA overwegend zonnig bltllt met ongeveer Rapporten hedenmorgen zeven uirr dezelfde temperaturen. De Bilt verwacht tot woensdagavond: 8tatlon In de nanacht en ochtend plaatselijk mist, overigens overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als b. Helder vandaag. Matige tot zwakke wind tussen Ypeniburg oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). De Bilt Twente ZON EN MAAN Eindh. Woensdag 10 oktober: zon op 6.54, on- Helsinki der 17.59; maan op 17.03, onder 2.13. 13 oktober volle maan. Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen TpEN fabriek te Assen die, ken, omdat de heer Bron den door elk der partijen zou- bij succes 50.000 gulden de heer J. Bron uit Ede weigerde akkoord te gaan den moeten worden aangewe- uitzicht gesteld. met toezicht door een rech- zen, werd door de fabriek af- het instituut voor gewezen om de mogelijkheid had uitgedaagd een nat ter rein met een aardstralen- t.N.0. kastje van Bron's bureau bodemonderzoek te vernietigen. Ir. Doyer stelt ditmaal de heer Bron een be loning van f 100.000 in het Intussen heeft namens het vooruitzicht, waarbij de kos- Een voorstel dat enkele leden van deze bedrijf ir. Doyer de heer Bron ten voor de aankoop 1 commissie zouden worden om- de heer gekocht, te vermijden, tien draineren heeft de onderhan- Bron een delingen op dit punt afgebro- in te stellen, van wie vijf le- De fabriek had de heer Bron Egyptische kat onder toezicht f 25.000 moeten betalen. voorstel gedaan, mummie in Egypte zijn be- namelijk met een van zijn grepen- Bij falen zou de heer kastjes de mummie, van een Bron ir. Doyer minstens

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1