HONEST EU! Gelezen MAAK ER EEN LANDELIJKE ORGANISATIE VAN", VOOR U een warwinkel zonder weerga ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 n.c. reis v. viert 40-jarig jubileum De Ned. Chr. Reisvereniging zal op dinsdag 23 oktober precies veertig jaar bestaan. Ter viering van dit feit, zal op die dag in Restaurant Centraal in Den Haag des middags tussen 3 en 5 uur een receptie worden gehouden, waar tevens het geschenk van het door leden gevormde Jubileumfonds zal worden aangeboden. De feestviering voor de,leden geschiedt op zaterdag 10 november in Tivoli in Utrecht. Er konden daar 1500 leden worden ontvangen, doch de animo bleek zo groot, dat 5? bepleitte de heer R. P. Baas plaatsen bin enkele weken Het was misschien wel te begrijpen, doch het getuigde niettemin in oktober 1922 van veel moed om het punt „Vakan tiebesteding" op de agenda voor de vergadering van de Haagse Chr. Besturenbond te plaatsen. De vakbeweging had vooral na de Eerste Wereldoorlog een krachtig pleidooi voor vakanties gevoerd, doch wat de bestuurs leden van de Chr. vakorgani satie in Den Haag zo'n 40 jaar geleden met elkaar wilden be spreken, was voor die tijd toch min of meer revolutionair. De gedachte was namelijk gerezen een hele reeks vakantiehuisjes op de Veluwe te huren, waarin dan Haagse leden hun zomer vakantie 1923 zouden kunnen doorbrengen. Op die bestuurs vergadering kwam men op het Idee voor dit doel een aparte organisatie, een Christelijke Reisvereniging op te richten en zo verscheen er op zaterdag 21 oktober in de Nieuwe Haagsche Courant een advertentie, waar in belangstellenden in de op richting ter vergadering werden opgeroepen op maandag 23 ok tober in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Prin segracht 75 in Den Haag. Op die bewuste avond was een grote zaal voor wel 150 bezoe kers in gereedheid gebracht, doch toen de voorzitter van de moes, belcgec„. 4e Haagse Chr. Besturenbond, de van oordeel, dat succes nie heer I. van der Loo de bijeen- uitblijven, wanneer men het land komst opende, waren slechts gereserveerd en nog 800 leden op een wachtlijst moesten worden geplaatst. Derhalve is be sloten een week later, op zaterdag 17 november een tweede feest middag te beleggen, waar even eens 1500 leden kunnen worden ontvangen. Beide feestmiddagen hebben hetzelfde programma. Het Gelders Orkest onder leiding van Leo Pap- penheim zal voor de pauze een papulair concert verzorgen, terwijl daarna Fred Kaps, Dick Gabel, Sonja van Weerdenburg en Co v. d. Heide-Wijma zullen optreden. Bovendien zal „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker vakan tieliedjes ten gehore brengen. 924 als jong- ,'erd aangenomen, doch na de oorlog hoofdbestuurslid is gewor den; dat in 1929 niet alleen een reis naar Spitsbergen werd ge maakt, maar ook het eerste ei gen pand van de vereniging aan de Weteringkade in Den Haag werd gekocht en dat toen een damescomité was gevormd om voor de aankleding zorg te dra gen; dat in 1937 de huidige het bureau De heer Baas Noorwegen te maken. waarnemend voorzitter, de heer C. Pijnacker i werd gekozen, zodat deze, van ....454 deelnemers. Wat weet de heer Baas eigen lijk niet van de N.C. Reis V. te vertellen, ,,'t Was wel eens heel hard werken, maar ik heb er nooit spijt en nooit verdriet van gehad; het heeft mij altijd veel voldoening gegeven" zegt hij. En de toekomst? „Daarover maak ik me niet ongerust, want het is gelukkig feit, dat de vereni- 75.000,-- de Sibajak H. Sonneveld uit ging veel jongeren weet te trek- het hoofdbestuur ken". Dat zegt iemand, die als 28-jarige jongeman medeop richter is geweest en bestuurslid is geworden van een reisvereni ging, waarin hij thans als 68-ja- rige gepensioneerde nog een ac tief aandeel heeft. Een lev jubileum als hoofdbestuurs lid viert en dat, ook kort voor de oorlog, de vereniging acht groeid met de Ned. Chr. Reis- daarrriede een vereniging.., „Who's who in the Netherlands?" De verschijning van de eerste „Who's who in the Netherlands" in Nederland bij De Mutator N.V., Amsterdam verdient ver melding. Het is een, niettemin goed hanteerbaar, boek geworden van bijna duizend bladzijden en introk afdelingen op te rich- icu en ue vierde geloofde, dat vijftien belangstellenden aan- uitsluitend het organiseren vap wezig. De secretaris, de heer reizen ledenwinst zou opleveren. H. A. Dijkstra kreeg direct het woord om „doel zoals dat heet uiteen te wel, dat het enthousiasme het dik zetten waarna tot de oprichting won ,v3j de geldmiddelen. De v s voorstanders van het adverteren wera besloten. en )iet beleggen van propaganda- avonden wonnen het en toen de Van de vijftien aanwezigen «a- eerste op 27 november 1922 in ven er zich veertien op In aln- Pe" ,Haaf ,w"d ^houden lieP gezien er één zich de volgende dge« J0'52 °P- morgen vroeg al terugtrok, bleven ,ee,r„?aa„s ?lee,5A er volgens Bartjens nog maar der- J, J? he' land m en sprak op tien over! Maar die dertien heb. vele bijeenkomsten In mei 1923 ben het dan tocb maar geklaard Yerd<!n, daard°OT de aldelingen en nu. veertig jaar late?, is de Amsterdam en Haarlem opge red. Chr. Reisvereniging een Uch,: 'n Jum van d»t jaar volg. bloeiende organisatie mlt ver den achtereenvolgens de afdelin- over de 30.000 leden en met een sen ArShf.m-. Dordr«ht Nume- eigen Centraal Bureau, waar een Men-„ Rotterdam, Utrecht en stal van personeel werkt. Zwolle, in juli kwamen Den Eén van die dertien oprichters ^afa? en Groningen er bij en in was de heer R, p. Baas uit Den Ö",obfr ontstonden de aldelingen Haag. Hij werd prompt tot pen- He'G°M' Apeldoorn en Amers- ningmeester gekozen en kreeg ,00rt' T°?" da" ook d? eeI:ste. aIT dertien rijksdaalders op zak l«dopYf.tS'adertbS '"J""! ..Maak er een landelijke organi- 1924 111 ^I Ia lr' Pen g satie van", bepleitte hij, "dan werd gehouden, telde oe hebben ive kans van slagen". Dat glng J420 leden. Daar na was de bedoeling niet geweest, ",r™ 'r het werd wel aanvaard dr. A. Deursen uit Groningen de voorzittershamer van de heer J. .'in gr Li pende* be- Westerhoud uit Den Haag sluit na de oprichting geworden. die administrateur werd be er enthousiasme dan eelrt- noemd. Een betere keuze had de voor het landelijke karakter van de reisvereniging ingezet. Veertig jaar lang, want van de dertien op richters waarvan er voor zover hem bekend nog vier in leven zijn is hij de enige, die thans, veertig jaar later, nog steeds in het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Reisvereniging zitting heeft. Eerste reis Inmiddels had de Ned. Chr. Reisvereniging haar eerste reis al gemaakt. Van Den Haag naar Rotterdam. Het was meer een excursie op die Tweede Paasdag 1923, maar het was niettemin een z begin. De heer Baas had de boot- Z n zessen tocht door de havens voorbereid en geleid en misschien daarom ,,Met z'n zessen zaten we in «erd hij prompt in de Commis- het begin een vereniging met der- sie voor de Reizen van de tien leden te besturen! vertelde N.C.Reis V. gekozen. Later is hij de heer Baas, toen we dezer da- nog vele jaren voorzitter geweest gen met hem een onderhoud had- van deze commissie, die in feite En hij voegde er eerlijk aan het reisprogramma ontwerpt. In - 1957 heeft hij dit werk aan jonge ren overgedaan. Met toe, dat het niet eens altijd mee viel. De één wilde een eigen blad -vereniging oprichten meer bekendheid te geven; de Talrijk zijn de activiteiten en tweede meende meende dat men belevenissen van de heer Baas uitsluitend propaganda-avonden als bestuurslid. Hij richtte de Bergsportclub van de N.C. Reis V. op en was daarvan vele jaren lixj de enthousiaste voorzitter. Zijn tochten naar het Berner Ober- hart ging dan ook steeds naar jand. waar hij de zogenaamde vierduizenders heeft beklommen. voetreizen uit. Enkele tientallen groepen enthousiaste leden heeft hij naar de hoogste Alpentoppen r> Zwitserland en Oostenrijk ge- •oerd. Dit heeft hij tot zijn ne- ;enenvijftigste jaar volgehou- len De prettigste herinneringen zegt hij te hebben van zijn voet- Dr. .4. PAN DELRSEN m (foto boven). In de Rotter- mse haven werd een tocht ge- akt met een Spido-boot, uaar- i de onderste plaat de hcrinne Enthousiasme Enthousiasme voor de N. C. Reis V. kenmerkt het leven van de heer Baas. „Jammer, dat de vereniging pas op de derde plaats kon komen", zegt hij, „want mijn gezin en mijn werk gingen voor. maar mijn gezin heeft er wel eens onder geleden." Voor dr. Van Deursen. die sinds juni 1924 het voorzitter schap heeft bekleed, heeft de heer Baas grote achting. De be stuursvergadering onder diens leiding in het begin van de oor log in Amersfoort, waarin beslo ten werd de Duitse eisen voor een eenheidsorganisatie af te wijzen heeft op hem de meeste indruk gemaakt. Reisenthousiast als hij is, meende hij zich nimmer te mogen schikken naar de Duitse eisen. Maar nauwelijks was de oorlog voorbij of de heer Baas werd weer tot bestuurslid geroe pen. Hij werd ook lid van de Reiskamer, alsmede lid van de Stichting Recreatie en later voor zitter van de door de N.C. Reis V. in het leven geroepen stichting „De Naaste", die de organisatie van reizen voor gehandicapten verzorgt. In de oorlog zijn alle notulen boeken verloren gegaan, maar de heer Baas kent zo ongeveer de gehele geschiedenis van „zijn" vereniging uit het hoofd. Zo ver telt hij; dat de heer J. Vos uit mag stellig worden beschouwd als een waardevol resultaat van jarenlange arbeid. Met deze verschijning heeft de „Who's who"-s een r vooral voor ons land uiterst nuttige uitbrei ding ondergaan. De eerste „Who's who" verscheen reeds meer dan 160 jaar geleden in Engeland. De gebleken bruikbaarheid had het uitkomen van vele andere als ge volg. Binnenkort komt er ook een „Who's who in Russia" van de Nederland mag zich met de „Who's who" die dan nu is uit gekomen gelukkig prijzen. We le ven in een eeuw van toenemende internationale betrekkingen; deze uitgave kan slechts dienen om het onderhouden ervan te verge makkelijken. Hier zowel als over de grenzen zal men er dus baat bij hebben. Het aantal personen waarvan in deze uitgave de voornaamste bio grafische gegevens zijn bijeenge bracht bedraagt niet minder dan vier duizend en zij komen uit al lerlei sectoren van het leven. Bo vendien bevat deze ..Who's who" nog belangrijk adressenmateriaal voor wat betreft het organisatie leven ten onzent. De overtuiging van de uitgever dat dit boek een belangrijke plaats onder de naslagwerken zal innemen, komt ons gerecht vaardigd voor. Balthazar BALTHAZAR, door Lawrence Durell. Uitgave A. W. Sljthoff, Als derde in de romancyclus over Alexandrië is nu ook een vertaling verschenen van „Baltha zar". Na „Justine" komt dit boek als een onthulling van feiten die alles in een heel ander daglicht plaatst. Balthazar, de arts en vriend van Darley. maakte bij het lezen van „Justine" aanteke ningen, die op een bekwame wij ze in dit boek gebundeld werden. De moderne liefde met al zijn verwikkelingen is ook in deze ro man een ding waarmee de mens met zijn verscheidenheid in ka rakter steeds in aanraking komt. Durrell is erin geslaagd een bijzonder knap geschreven werk te brengen, dat desondanks leeg is door armoede aan achter- Een lange rij van hon derden mensen staat voor de deur als „Honest Ed" open gaat. Politie-agenten halen de eerste worstelaars uit elkaar, en langzaam maar zeker wringt ieder een zich naar binnen, waar een ware stormloop op be paalde koopjesafdelingen ontstaat. Zo gaat het elke dag. De hele bevolking van de Canadese stad Toronto weet het: Honest Ed" (eerlijke Ed) is de goed koopste en de vermakelijk- ste winkel die men zich denken kan. „We slapen 's-morgens" Het warenhuis is al van ver te zien, want de hele gevel is één grote lichtreklame. In de etalages hangen de wonder lijkste opschriften en medede lingen. Er staat „we slapen 's morgens" omdat de zaak alleen 's middags en 's avonds geopend is. En: „Val ons per soneel niet lastig met uw vra gen, want ze hebben al ge noeg aan hun eigen pro blemen". Er hangt een foto van een dringende massa mensen, met het bijschrift: ,,Op een stille dag in onze zaak". Een foto van een zorgelijk kijkende ba by met het bijschrift: „Ik wou in zaken gaan, maar hoe kan ik ooit konkureren met zulke prijzen?" Bij de ingang staat een bord: „Als u niet binnengaat, ga dan met een glimlach voor bij". Bij de deur krijgt men een papieren boodschappentas waar op staat: Winkelen doe je hier voor de lol. En er is werkelijk een heleboel leuks te beleven. Op de muren en de toonbanken en trappen staan allerlei bonte tekenin gen en dwaze opschriften en slagzinnen. Men ziet een in boorling die een vrouw aan de haren met zich mee sleept, en daaronder staat te lezen: „Er zijn duizend manieren om een vrouw te veroveren, maar met de lage prijzen van Honest Ed lukt het gegaran deerd". breken van mu verbonden zijn, en later uitgebreid, en daardoor is al les even rommelig. Het is daarom ook altijd weer moei lijk de uitgang te vinden, maar hoe meer men dwaalt, hoe meer de kooplust wordt opgewekt, en dat is de bedoe ling. Ergens ziet men al dwa lend een foto van het televi sie-optreden van Honest Ed zelf, de direkteur, met het on derschrift: „Sinds ik voor de televisie ben opgetreden, steeg de verkoop van radio's met honderd procent". De broer van de direkteur is een ro manschrijver. Zijn boeken worden aangeprezen met de woorden: „Als Honest Ed kon lezen, zou hij de boeken van zijn broer verslinden". Zo zijn er in alle afdelin gen bijzonderheden te vinden. Een eindeloze variatie van originaliteiten. Doolhof Het meest opvallend is ech ter dat het hele warenhuis be staat uit een doolhof van trappen en trapjes. Het ge bouw is driehoog, maar be staat uit tien voormalige woonhuizen die door het uit- Honderden mensen staan dag lijks in de rij. als Honest Ed's enhuis opengaat. Langs de zijgevel treedt een cloun-band op om de nachtenden l Als reclame eiland voor 1,5 dollar Eiland verkocht Over Honest Ed weet men de sterkste verhalen te ver tellen, en in veel gevallen zijn ze nog waar ook. Zo heeft hij vorig jaar een eiland gekocht ergens in het noorden van de provincie Ontario, een ideaal vakantie-plekje. Voor ander halve dollar werd het eiland het eigendom van een jonge tje dat de zoveelste klant was in een bepaalde afdeling op een bepaalde dag. De kranten stonden er vol van en om die publiciteit was de hele stunt begonnen. Ook organiseerde Honest Ed enkele keren wedstrijden in wie - het - langst - kan - rol schaatsen op de meubelafde ling. Dit was weer een ande re manier om de aandacht te trekken, en exclusieve rekla- me te maken. Ed himself Wie nu denkt dat de direk teur van dit bedrijf een wis pelturige grapjas is. heeft het bij het verkeerde eind. Mr. Edward Mirvish, genesteld in een luxueus ingerichte direk- tie-kamer, achter een indruk wekkend halve-maanvorming bureau, is een ware gentle man, die goed weet wat hij wil. Hij is van Joods-Oost- elkaar europese afkomst, en begon direkt na de Tweede Wereld- I oorlog een klein winkeltje in het centrum van Toronto, dat hij gaandeweg uitbreidde I tot het tegenwoordige waren- 1 huis. Zijn leus is: Als ik an- i ders ben dan anderen, anders I zaken doe dan andere zaken, heb ik sukses. i „Daarom halen we al die stunts uit, en zorgen we dat we altijd weer iets nieuws I hebben. We kunnen alles zo I goedkoop verkopen omdat I we absoluut geen service geven, iedereen bedient I zichzelf, we ruilen niet, we I bezorgen niet, we maken 1 niets geen onnodige en over- bodige onkosten. We wer- I ken zo simpel als het maar I kan." Op de vraag of Honest Ed I werkelijk eerlijk is, zegt hij: I „Veel mensen denken dat liet onmogelijk is eerlijk za- ken te doen. Ik ben over- I tuigd dat een zakenman yvel degelijk eerlijk kan zijn. Maar die naam „Honest I Ed" is overigens geen onbe- scheiden pretentie, maar ook weer om ongewoon en I anders tezijn Dat willen de I mensen graag, en daar maak ik gebruik van". Ook Nederlanders Bij de ongeveer 400 perso neelsleden zijn ook enkele Ne- I derlanders, die naar Canada emigreerden. Gerard Moesdijk (39), afkomstig uit Eindhoven, I heet er Jerry, en is er chef van de expeditie-afdeling. Hij zegt: „Mr. Mirvish is een I vriendelijke baas, altijd op- gewekt, die voor zijn personeel altijd een goed woordje heeft, I en ze allemaal bij name I kent". Rob Baanders (21) af- komstig uit Amsterdam, staat bij de uitgang en moet kon- I troleren of er niet te veel zon- I der betaling de deur uit gaat. ..Ik heb het hier best naar mijn zin, het is interessant I werk, en wat wil je dan nog I Het kan ook niet anders dan plezierig zijn om te werken in s werelds wonderlijkste win- I kei. Net zo goed als het win- kelen er een lieve lust is, waar niet voor niets zoveel I mensen belust op zijn. Boven de uitgang, bij het I verlaten van de zaak, ontdekt I men opeens nog een grote fo to van Honest Ed zelf ten voe- I ten uit, met het bijschrift: Ik I ben een lelijke dikkerd, maar mijn prijzen slaan in ieder ge- i val geen gek figuur!" SIPKE VAN DER LAND Sprookjes van Grimm, met illustraties van Jaiiusz Grabi- anski. Uitgave Elsevier, Am sterdam/Brussel. Bekende, overbekende sprook jes in een exclusief en bijzonder rijk aandoend kleed. Als de ne- gentiende-eeuwse taalgeleerden, de gebroeders Jacob en Wilhelm Grimm. de kindergezichtjes van deze tijd zouden kunnen zien bij het aanhoren van verhalen als Assepoester. Sneeuwwitje, Doorn roosje, de witte slang, de gouden vogel etc., dan zouden ze een stuk nimmer gekende voldoening smaken. En zelfs zij, die als scheppers toch juist de prozaïsche kant van hun werk hebben ge proefd. zouden de rijkdom aan waterverf- en pentekeningen, die hun wereldbekende sprookjesbun- rijkdom is nauwe samer met een aantal Europes vers noodzakelijk geweest. Dit lees-, voorlees- en kijkboek bij uitstek verscheen ook in Oos tenrijk, Duitsland. Frankrijk. Spanje. Italië. Finland. Zwitser land. Groot Britannië en de Ver enigde Staten. del i 1962 s als oude vertelsels van de beide Grimms. De Poolse kunstenaar Grabianski heeft er met pen en penseel een sfeer van betovering in aangebracht, die niet alleen kinderen, maar ook volwassenen aanspreekt. Zelfs kinderen, die nog niet lezen kunnen, zullen via de ontelbare plaatjes in hun eigen wereldje van fantasie kunnen gra- Juist door die kostbare kleuren- Het grote boek vol dierenver halen, bewerkt door Hans An dreus, met veel kleurige teke ningen van Janusz Grabianski. Uitgave Ploegsma, Amsterdam- C. Het is zoals de omslag ver klaart een boek zowel voor volwassenen als kinderen. Het is tevens een kijkboek. De illustra tor is een jonge Poolse kunste naar, die voor zijn werk de gou den medaille der Triënnale van Milaan ontving. Deze mededeling over de illustraties kan men van harte beamen: De illustraties zijn kunstwerken, dikwijls in mooie kleuren en zeer fraai. Zij zijn ge lukkig zeer talrijk en er zijn ve le bij die van bijzondere en in- De aankondiging vermeldt ook. dat het werk tegelijkertijd in ne gen landen verscheen. Misschien is dit de oorzaak, dat er verschil lende in voorkomen, die in Neder land al zeer bekend zijn: Zoals het gedeelte uit Alice in Won derland, dat beter genoten kan worden uit het gehele werk. De sprookjes van Andersen en Niels Hogerson zijn ook in Nederland zeer bekend. De keus van deze twee stukken is overigens goed. die al weer wat vergeten dreigen te raken. (Grimm. Kipling). Er is een keuze uit verschillende lan den en werelddelen, verhalen uit Maja de Bij, van Gustav Schwab, een Brits sprookje, een Russisch, een Indiaans, uit Duizend en een nacht, een Noors, een Ameri kaans. een Egyptisch. Japans, Indiaas, Spaans. Birmaans enz. Het is ondanks de kritiek in veel opzichten een goed vertelboek en tevens een sieraad. Gistend Bloed, door Br Bchan. Uitgave Ad. M. C Zuid-IIollai.dsche Uiig maatschappij. Den Haag. Dit als een soort autobiografie geschreven verhaal van de Ierse dichter Brendan Behan geeft op z'n minst inzicht in de fel bewo gen geschiedenis van de Ierse na tionale beweging, die thans tot een fanatieke nationalistische be weging is verkleind. Al op zestien jarige leeftijd, toen hij in Liver pool ..bommen distribueerde" voor de Ierse revolutionairen, kwam de schrijver in de gevange nis terecht, na hardhandig kennis gemaakt te hebben met de Engel se politie. De tegenstellingen tus sen de Engelse en de Ierse men taliteit worden door Behan op indringende wijze weergegeven. Ook wordt een stukje zelfkennis ten tonele gevoerd, als de auteur tot geestelijke rijpheid komt en niet alleen het voor. maar ook het tegen van „de heilige Ierse zaak" leert begrijpen. De Nederlandse vertaling van dit in elk opzicht dichterlijke boek is van Hans de Vries. De katholiciteit der kerk, door prof. dr. H. Berkhof. Uil- gave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Aan prof. Berkhof danken we reeds vele publicaties over be- langrijke actuele onderwerpen. publicaties die verhelderend heb- ben gewerkt en niet zelden nieuw licht hebben geworpen op be staande problematiekcn. Verhel derend is ook deze jongste studie over het bij uitstek moeilijke vraagstuk van de katholiciteit der kerk. Wij durven voorspellen, dat in de thans gevoerde discussie over dit onderwerp deze publica tie een belangrijke bijdrage zal gaan vormen. Ook een dagblad als het onze is wellicht niet het meest aangewezen orgaan om zich in deze discussie diep te be geven: met te groter graagte kondigen wij de verschijning van deze studie, die wij met grote be langstelling hebben gelezen, aan. Bidden, door Th. Dclleman. Uitgave N.V. De Graafschap Aalten. De waarde van dit geschrift is omgekeerd evenredig aan zijn omvang, die maar veertig blad zijden is. Kort en bewogen zegt het veel voortreffelijks voor vruchtbare bezinning over en rondom het gebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13