„Gasbel" bij Slochteren mogelijk 500 miljard m3 89.75 Peek&Cloppenburg „Er zijn te veel partijen -daarom nieuwe partij DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 13 VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Debat in Tweede Kamer Grote uitvoermogelijkheclen (Van onze parlementsredactie) /"AP DIT OGENBLIK kan met redelijke zekerheid worden aangenomen, dat de totale exploitabele aardgasvoorraad in het noorden van ons land 350 miljard m3 bedraagt. Dit heeft een dezer dagen voltooide bo ring in de omgeving van Slochteren (Gron.) aangetoond. Er zullen echter nog verdere boringen plaatsvinden en als deze het reeds verkregen seis misch beeld bevestigen, dan zal de noordelijke gasrijkdom wellicht op 400 a 500 miljard m3 kunnen worden gesteld. Gaat men nu uit van het ronde getal van 400 miljard m3 en van een dertigjarige exploitatie, dan is de jaarlijkse beschikbare aardgasstroom in energie uitgedrukt nog 10 pet. hoger dan wat de Nederlandse mijnen thans per jaar in totaal aan kolen produceren. Deze hoeveelheid aardgas dekt niet minder dan ruim 40 pet. van ons huidig jaarlijks energieverbruik. Deze mededelingen heeft minister De Paus (econ. zaken) gisteravond in de Tweede Kamer gedaan bij de behande ling van zijn midden juni verschenen nota over het aardgasbeleid. In dat stuk werd reeds uitgegaan van een aange toonde gasvoorraad bij Slochteren van tenminste 150 miljard m3. Overigens werd ook toen al rekening gehouden met een uitloop tot 400 miljard. Het getal 500 miljard is gisteren voor het eerst genoemd. De minister wees de Kamer erop, dat momenteel ruim 50 pet van onze energie behoefte door Invoer wordt gedekt. Zou den wy het aardgas geheel op de bin nenlandse markt kunnen en willen afzet ten, dan kan ons land met de nu aange toonde voorraad twintig jaar lang in z(jn eigen energiebehoefte voorzien (uitgaan de van het huidige verbruiksniveau) Maar ook bij een zeer intensief bin nenlands verbruik zal een deel van het aardgas voor uitvoer kunnen worden aangewend om voor deze relatief waar devolle energie andere energieprodukten of eventueel andere goederen in het bui tenland te kopen. Daardoor zal tevens ons exportpakket in de loop der jaren een krachtige uitbreiding ondergaan en de Dmu-vraag 299 (Eerste publicatie) Een zuiver afgestemd miniatuur dat zeer verrassend is, zelfs als men weet dat het einde van zwart, na uiterste Wit is aan zet. W a m M fÊv m Z* jp_J i m mm m m es m m f v I S W Schaak-vraag 299 Het minatuurprobleem van J. Hen del (uit 1859) had als opgave: wit speelt en geeft mat in vijf zetten. De stand was, wit: Ka7, Pc7 en e6, pi b2 en e5; zwart: Kc6, pi e7. Het betrof hier de paardpromotie waarvoor wij enkele dagen geleden waarschuwden! De oplossing: 1 b2b4, Kc6d7 2 b4 b5. Kd7c8 3 b5—b6, Kc8—d7 4 b6b7, Kd7c6 5 b7—b8P mat. Een humoristisch, doordacht geval, waar in de witte b-pion de eerste keer de zwarte koning naar c8 dwingt te gaan, de tweede keer naar c6. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Hor. 1. zuidvrucht-lidwoord. 2. rund mening. 3. deel van een woord-plaats in Duitsland. 4. leerrede-vereniging. 5. behoudens vergissingen (afk. I<at.)- gemeente in Gelderland. 6. gesloten- kosteloos. 7. aanleg-zangstem. 8. lust hof-zichtbare voorstelling. 9. zelf kant-snoekbaars. Vert. 1. bergpas-dorp in N. Holland. 2. zijtak Rhóne-bekende afkorting lidwoord. 3. kruisnet-landbouwwerk- tuig. 4. bedorven-op enige plaats. 5. oude rekening (afk.)-maanstand-lijk- vaas-foei. 6. bekende afkorting-geest rijke drank-atmosfeer (afk.)-voeg- tvoord. 7. ontkenning-mount (afk.)- slaapt men op. 8. dunne overjas-voed- sel-biersoort. 9. priem-voegwoord- stoomschip (afk)-titel (afk.). Oplossing vorige puzzle, armoede, legende, bestand, luister, adelborst, slinger, stalles, ergens, roe rend, dossier, aardbei, monster. AL- RT.ASSF/RTIAM. positie van onze betalingsbalans belang rijk verstevigd worden. t in beginsel grote uLtvoermogelijk- heden voor ons aardgas bestaan tegen goede prijzen, staat volgens minister De Pous wel vast. Immers, al is de nu ge constateerde aardgasvoorraad bepaald imposant gezien in "Nederlandse verhou dingen, als men haar vergelijkt met de Europese energiebehoefte als geheel, dan komen de verhoudingen anders te lig gen. Stelt men b.v. die voorraad tegen- het jaarlijkse energieverbruik van de EEG-landen en Engeland, dan is hij :'n totaliteit gelijk met niet veel meer dan de helft van het huidige jaarlijkse energieverbruik van deze landen teza- Stelt men haar tegenover 't huidige gasverbruik van deze landen, dan komt de voorraad overeen met ongeveer acht jaar gasverbruik. Instemming Voordat drs. De Pous gisteravond aan het woord kwam had de Kamer 's mid dags in grote lijnen haar instemming betuigd met de opzet van het aardgas beleid zoals dat in de nota is uiteen gezet. „Nooit", aldus de bewindsman, „heeft onze bodemrijkdom zozeer in het middeLpunl gestaan van het overleg tus sen regering en parlement als thans hier vandaag het geval is. En terecht. Dei aangetoonde aardgasreserves in onze bodem zijn van een omvang, die tot ver buiten onze grenzen de aandacht heeft getrokken. De afzet van dit gas en de wijze waarop dit geschiedt, zullen voor een reeks van jaren van verreikende invloed zijn op onze gehele energievoor ziening en daarmee op een van de be langrijkste levensaders van onze econo mie. Dit is de draagwijdte van de be slissingen. waarvoor wij na intensieve voorbereiding thans staan" In stel tempo beantwoordde de minis ter de vele vragen van de Kamer. Vol strekte zekerheid dat de gemeentelijke distributiebedrijven het aardgas ook aan de particuliere consument tegen de laagst mogelijke prijs zullen doorgeven, kon hij niet geven, daar de gemeenten nog altijd bevoegd zijn zelf de tarieven van hun bedrijven vast te stellen. In de praktijk hoeft men echter geen moeilijkheden te vrezen, omdat ook de gemeenten een direct financieel belang hebben bij de omzetvergroting die door het ter be schikking komen van de zoveel grotere aardgashoeveelheden kan worden ver kregen. En deze omzetvergroting kan alleen worden bereikt als ook de con sumententarieven belangrijk worden ver laagd. Bij het ontwerpen van de aangekon digde Gaswet zal aan deze kwestie de nodige aandacht worden besteed. In de gasvoorziening als geheel zal wel sprake zijn van prijsdifferentiatie, maar er zijn voldoende waarborgen dat het niet tot prijsdiscriminatie zal komen. Van de levering van aardgas zal het noorden eerder kunnen profiteren dan de rest van het land. Er ligt daar namelijk al het net van het Staatsgasbedrijf, dat zonder meer ook voor het transport van nieuwe gas kan worden gebruikt. Bij de aanleg van nieuwe pijpleidingen zal rekening worden gehouden met de exportmogelijkheden Voor bijzondere industriële projecten in het noorden heeft de minister een aardgashoeveelheid van 25 miljard m3 gereserveerd. Vanuit de Kamer (in 't bijzonder de socialist Nederhorst) drong men er bij de bewindsman op aan niet strak aan dit getal vast te houden. Nu immers de aangetoonde voorraad de aan vankelijk geconstateerde 150 miljard m3 belangrijk overschrijdt, zou de voor het noorden gereserveerde hoeveelheid kun nen worden opgevoerd. Hiervoor voelde de minister niets. Hij vond die 25 miljard ruimschoots vol doende om het gestelde doel te bereiken. nL het opzetten van een aantal goede projecten in de noordelijke ontwikke lingsgebieden. Men zou dit doel bijschieten als men de te veelheid als een vast percentage zou willen koppelen aan de grootte van df vondst. Wat die bijzondere projecten betreft.: de aanwezigheid van aardgas heeft al verschillende geïnteresseerden in fabri cage van aluminium opgeleverd. De aard- gasprijs was daarbij van doorslaggevende betekenis en het uitgangspunt ook, dat deze prijs aanmerkelijk lager diende te zijn dan de prijs van de andere in Nederland beschikbare energiegrond stoffen. Inmiddels heeft de Billitonmaat schappij aan de minister een uitgewerkt project voor een aluminumfabriek in het noorden voorgelegd. Dit is op het ogen blik „in serieuze overweging". In antwoord op vragen over het ge bruik van aardgas in de chemische industrie kon de minister meedelen, dat in Delfzijl een ammoniakfabriek van behoorlijke omvang zal worden gevestigd, waarvoor aardgas als grond stof zal worden gebruikt. Gezien het prille stadium waarin dit project zich bevindt, kunnen er nog geen verdere mededelingen over worden gedaan. Organisatie Een punt van discussie was gisteren vooral de voorgestelde organisatievorm van de winning en afzet van het aardgas. De winning wordt ter hand genomen door de Nederl. Aardolie Maatschappij (N.A.M.) voor rekening van Shell, Esso en Staatsmijnen, die daarvoor een maat schap zullen aangaan, waarin de Staats mijnen voor 40 pet en Shell en Esso elk voor 30 pet deelnemen. De staat ontvangt rechtstreeks een winstuitkering van 10 pet. De afzet van het gas wordt toever trouwd aan een nieuw op te richten gasmaatschappij, een n.v.. in wier aan delenkapitaal de staat en de Staatsmijnen voor resp. 10 en 40 pet en Shell en Esso elk voor 25 pet deelnemen. De meeste sprekers vonden, dat in deze verhouding het algemeen belang vol doende is gewaarborgd. Zij konden zich met de opzet van de gasmaatschappij als gemengd bedrijf verenigen. Daarentegen gaven de heren Noordenbos (pac. soc.) en Jager (comm.) ondubbelzinnig blijk van hun voorkeur voor het volledige staatsbedrijf. Ook de heer Nederhorst (soc.) was niet enthousiast. Hij zou de vorming hebben geprefereerd van één geïntegreerde maatschappij voor winning en afzet. In het aandelenkapitaal daarvan zou de overheid een meerderheidspositie moeten hebben. Toch wilde de heer Nederhorst zich wel bij de gekozen con structie waarin „veiligheidskleppen" zitten neerleggen, zij het dan dat hij en zijn politieke vrienden „de vinger aan de pols zullen houden" en het geheel als een proef beschouwen. Minister De Pous hield de P.v.d.A.- woordvoerder voor, dat de nadelen die deze van het gemengd bedrijf verwacht, toch niet beter en doelmatiger zouden zijn te ondervangen door een meerder heidspositie van de overheid in het aan delenkapitaal. De 50 pet zeggenschap die de staat nu krijgt, geeft de overheid vol doende bevoegdheden om in het alge meen belang een ongewenste ontwikke ling tegen te gaan. Uit een oogpunt van inkomsten is de nieuwe regeling voor staat en gemeenschap veel gunstiger. De vraag waar de nieuwe maatschappij zal zetelen, kon de minister niet beantwoor den. Het definitieve standpunt daarom trent moet nog worden bepaald. Voor keur voor een bepaalde plaats bleek de bewindsman niet te hebben Geen verzakking Hartveroverend winternieuws voor SHETLAND TWEED en FLAUSCH MOHAIR zijn de stoffen die het modebeeld deze winter bepalen. In de exclusieve Sportgirl-kollektie brengt P»C modellen met leuke, contraste rende tricot garnering langs kraag en zakken, Nieuwtje van VPRO Radiogesprekken over televisie mende winter is een reeks gesprek ken over televisie die met ingang van 5 oktober iedere vrijdagavond van 10.40 tot 11 uur worden gehou den. Verschillende facetten van de be tekenis der televisie zullen daarin worden belicht. Gedacht wordt o.m. aan do tv in het gezinsleven, de tv en da school, de tv en de bejaarde, neurociserende invloeden van hat kijken en hoe deze het hoofd te bie den. opvoeding tot selectief kijken en de beoordeling van een program ma. Voor dit laatste zullen van tijd tot tijd critici worden uitgenodigd, die dan het programma van dezelfde avond „Heet van de naald" op de korre'; gaarr nemen. Er komt een nieuwe reeks maandag morgenoverdenkingen onder de titel „op zrek naar eigen wegen", hiertoe heeft de VPRO de microfoon geplaatst in enkele klassen van een middelbare school, terwijl de leerlingen spraken (al of iiiet met een leraar) over onder werpen die hen interesseerden, zoals fascisme, sexualiteit en het oorlogs- vraagstuk. Naar aanleiding van deze gesprekken zal de psycholoog drs. O. C de Wit een reeks analyserende be schouwingen houden, welke bedoeld zijn om ouders en opvoeders verhelde rende inzichten te schenken. Vooral ten dienste van degenen die in het kerkelijk werk arbeiden gaat de VPRO met ingang van 3 november op zaterdagavonden tussen half acht en kwart voor acht een serie uitzendingen wijden aan de „vernieuwing van het gemeente-zijn in deze tijd", waarbij wordt uitgegaan van de vraag „waar liggen de beletselen in de overdracht van het Evangelie aan de mens van heden en hoe zijn deze, praktisch en theoretisch, weg te nemen?" Daarbij wordt dan gezocht naar „een nieuw elan in het christen-zijn anno 1962". Tenslotte stelt de VPRO zich voor, op de ochtend van de tweede kerst dag „The small miracle" van Paul Gallico in vertaling en bewerking van Coos Mulder als hoorspel uit te zen den. De gehandhaafde en de nieuwe programma's die de VPRO-radio gaat bieden willen duidelijk maken, aldus een toelichting in het programma blad „Vrije Geluiden", „dat de VPRO met de bescheiden middelen die hem ten dienste staan mee wil doen in de verkondiging van een mensen en volkeren omvattende vredesbood schap". Joan Sutherland, de beroemde Austra lische sopraan, die op het ogenblik de wereld aan baar voeten heeft, gaat optreden voor de Amerikaanse tele visie. Zij heeft een contract afgesloten voot een avond in april 1963. om een uur lang in een soort one-woman-show op te treden. Wie nu weet. hoe uiterst moeilijk het is de grote sopraan te engageren, en dan nog wel voor zó'n program ma waarvoor zij verscheidene dui zenden zal vragen, slaat de handen ineen omdat dat todh Amerika maar weer gelukt is Amerika dat wil zeggen: een fa briek van merk-autobanden. Want ook Joan schuwt het geld van de commercie niet, zij treedt op in een reclameprogramma. Dat wil zeggen, dat haar prachtige zang telkens onderbroken zal worden voor de aanbeveling vanauto banden. Ook gij, Brutus! T elevisie-f estival Montreux wordt tweejaarlijks Het televisie-festival van Montreux wordt groter, maar komt met langere tussenpozen terug. In 1963 zal het der de festival nu voluit vier weken (van 29 april tot 25 mei) duren, maar daar na wordt het festijn om de twee jaren gehouden. De activiteiten voor het komende festival zullen meer gespreid worden. De „Gouden Roos" wordt betwist tus sen 29 april en 4 mei, de technische tentoonstelling wordt gehouden tussen 20 en 25 mei enz. Het symposium wordt geleid door dr. Gerber van de Zwit serse televisie. Nu reeds hebben verscheidene lan den deelneming aan dc strijd om de „Gouden Roos" toegezegd. Bovendien wordt er meer aandacht besteed aan de mogelijkheid om producers van amusementsprogramma's elkander te laten ontmoeten om ervaringen en op vattingen uit te wisselen. Canada heeft al aangekondigd, dat uit dit land vijf producers naar Mon treux zullen gaan. clccf vanavond H. M. Gerbrandy beëdigd (Van onze parlementsredactie) De neer H. M. Gerbrandy is gistermid dag in de Tweede Kamer beëdigd als lid. Hij zal zitting hebben voor de CH- fractie en komt in de plaats van de heer F. H. van der Wetering, die on langs is overleden. gelijkheid, dat door de aardgaswinning de bodem zal verzakken, wat een ramp zou kunnen betekenen voor de Groningse waterhuishouding. Zouden met het oog hierop niet voorwaarden in verband met de aansprakelijkheid moeten worden op genomen in de concessie-verlening? Minister De Pous bleek de vrees van de heer Biewenga niet te delen. H(j gaf het Kamerlid toe, dat zich in enkele gebieden, waaraan aardolie is onttrok ken. bodemverzakkingen hebben voorge daan, o.a. in Californië. Om die reden is inderdaad ook in de Po-vlakte de exploi tatie van aardgas gestaakt. De omstan digheden daar z(jn vergelijkbaar met die in Californië. De situatie b(j Slochteren Is veel gunstiger. De voorraden daar z(Jn geologisch veel ouder en liggen veel die per, en wel op 3000 meter. De gaslagen ln de Po-vlakte z(jn jonger en liggen dichter b(j het aardoppervlak. Een definitief beeld van de totale ex ploitabele aardgasvoorraad in Groningen kan pas worden gegeven nadat het hele boringsprogramma is voltooid. Dat is nog niet het gevaL Ook in Friesland wordt geboord en dat zal, naar de minister ver wachtte, nog wel enkele vondsten ople veren. Tot slot van het debat nam de Kamer de aardgasnota voor kennisgeving aan. opgericht de Nieuw-democra- tische partij (N.D.P.), waarin de in september 1958 gestichte Nederland se volksbeweging (N.V.B.) in haar geheel is opgegaan. Voorzitter der N.D.P. is de heer M. Lewin uit Die- men, die indertijd ook het initiatief nam tot oprichting der N.V.B.Deze partij heeft nooit aan verkiezingen deelgenomen. In een communiqué over haar oprich ting deelt de N.D.P. mede dat zij voor nemens is aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 deel te nemen alle kieskringen zal uitkomen met de heer Lewin als lijstaanvoerder. „De N.D.P. is van oordeel dat de democratie in zijn huidige vorm een al gehele vernieuwing behoeft. De parle mentaire democratie is dood, het ver trouwen in de bestaande politieke par tijen is grotendeels verdwenen, een aan tal daarvan heeft haar bestaansrecht verloren en het is wenselijk het aantal partijen te beperken. De grote politieke partijen hebben zich vervreemd van hun kiezers, die op de benoeming van de kandidaten voor de vertegenwoor digende lichamen geen invloed meer hebben. De N.D.P. keert zich ten sterk ste tegen de grote invloed van vak bondsleiders en bestuurders van om roepverenigingen op het politieke leven in ons land, doordat deze tevens in Eén ding is duidelijk: het is niet de storm achtige oostenwind alleen, die de barkas van de „Bounty" met gereefd zeil naar het westen, steeds maar naar het westen jaagt dat doet ook de ijzeren wil van kapitein William Bligh! Schipper Fryer zat aan het roer. De storm was gaan liggen, maar de zeeën liepen nog zo hoog, dat er doorlopend twee man moesten hozen. De kleine boot was niet meer dan een speelbal van de golven. Maar al te vaak zag het ernaar uit alsof zo'n berg van water zich' op de notedop wilde storten om hem te verpletteren en de mannen zouden ge schreeuwd hebben van angst, als zij de laatste dagen en weken niet zo mat en onverschillig waren geworden. Dagen tevoren al had de kapitein rondom de diep in het water liggende boot een schanskleed laten spannen, waardoor de lagere golven op een afstand werden gehouden. Tegen de hoge overslaande golven konden zij niets beginnen. Het proviand alleen was veilig opgeborgen: de timmerman had zijn gereedschapskist moeten leegmaken en daarin kon het brood droog blijven. Hij dacht aan alles, deze luitenant William Bligh. Vele dagen lang had hij de uren, waarin zij wat rust kregen, gebruikt om zijn bemanning ies te en. Hij had hun de ligging van Nieuw-Guinea de kusten van Australië beschreven en hun steeds weer verteld, hoe de zeeweg naar Timor verliep, zodat zij hun doel ook nog konden bereiken als er hem iets mocht overkomen. En nu zat hij in de achterplecht, met het logboek en de zelfge tekende kaarten op de knieën, te schrijven en te rekenen. l1 weer van die vogels, Sir!" riep Fryer plot seling en hij wees omhoog naar de zwaar bewolkte •lucht, waarlangs een paar grote fregatvogels zwenkten. „Er kon wel eens land in dc nabijheid zijn". Bligh keek op. „Wij moeten ons in de omgeving m de Nieuwe Hebriden bevinden. Volgens mijn berekening zullen wij ze pal ten noorden voorbij- OP DE door GÜNTER SACHSE „Nog een geluk, Sir, dat wij zo'n constante oostenwind hebben", ging Fryer verder. „Wij zijn goed opgeschoten. Als we maar niet zo nat waren. De botten worden zo stijf, dat je je nauwelijks meer kunt bewegen „Dan doet u maar wat ik u gezegd heb, mister Fryer", viel Bligh hem in de rede. „Tweemaal per dag de kleren uittrekken en in zeewater uit wringen. Dan krijgt u geen reumatiek". Het was werkelijk een probaat middel en alle opvarenden maakten er dan ook gebruik van. „Eenmaal zal de zon toch wel weer doorbreken", merkte Nelson op. „Die aanhoudende regen is hier in dit jaargetijde wel heel ongewoon". „Verlangt u maar niet naar de zon, mister Nelson", zei Bligh zacht. „Ik dank de hemel voor dit natte weer. Wij zouden waarschijnlijk al lang van dorst zijn omgekomen als wij zon en een kalme zee hadden gehad". Op dat ogenblik klonk de hoge en nog altijd opgewekte stem van de jonge Robert Tinkler van de boeg: „Land in zicht! Drie streek aan bakboord vooruit een aantal eilanden!" Het waren de noordelijkste eilanden van de Nieuwe Hebriden. Steil staken zij frum rotsachtige toppen uit de eindeloze oceaan omhoog. In de loop van de middag kwamen er aan bakboord steeds meer in zicht. „Het lijkt er veel op, dat u weer voorbij wilt varen, Sir", zei de oude Purcell narrig. „We zijn er allemaal hard aan toe, aan land een paar dagen de benen te strekken „Als u wilt uitstappen, mister Purcell, dat kan, hoor!" snauwde Bligh hem toe. „Deze eilanden zijn dicht bevolkt met kannibalen en zij zullen het geen straf vinden, u aan het spit te braden". „Nee, ze moeten ons in de pan doen, met kokos olie eronder, Sir?" riep de brutale Bob Tinkler. „Aan het spit zouden wij dadelijk verbranden, we hebben geen lood vet meer op de botten". Een glimlach verhelderde de holle gezichten van de matrozen. Die kleine Tinkler hield er de moed in. De ontberingen leken h'em weinig kwaad te doen misschien omdat hij het gevaar van de toestand niet geheel inzag. Maar de oude Purcell bleef schelden. „Als we weer geen voet aan land mogen zetten, Sir. geeft u ons dan tenminste een extra rantsoen vlees en rum. We hebben het hard nodig Hiermee had hij de bemanning aan zijn kant. „Ja", riepen de matrozen, „laten we eens lekker gaan eten. We willen de maag eenmaal vol hebben!" Bligh zag rood van woede. „Houden jullie je bekken!" bulderde hij. „Ik heb het hier te zeggen! Stommelingen, het gaat om je leven. Hebben jullie dat nog niet begrepen? Zijn jullie al weer vergeten wat je beloofd hebt? Het ergste komt nog De matrozen mopperden, maar schikten zich. Er werden geen extra rantsoenen uitgedeeld ieder kreeg als gewoonlijk voor de avondmaaltijd een kwart ons brood en een achtste liter water. Wel gaf Bligh hun, wat hij om de paar dagen deed, een kwart ons pekelvlees extra. De meeste sloegen de nietige rantsoenen gretig naar binnen. De kapitein zelf verkruimelde zijn stukje brood in een kokos- schaal, goot er zijn rantsoen water op en at de pap, die hij gemaakt had, langzaam en genietend op, alsof hij in voornaam gezelschap aan een weel derige dis zat. (Wordt vervolgd) parlementzitting hebben", aldus het bestuur van deze nieuwe politieke Het programma van de N.D.P. ver meldt o.m.: „Instelling van een nationa le radio en televisie, die in hun pro gramma's moeten voldoen aan de wen sen van de meerderheid der bevolking. Invoering van een nieuw belastingstel sel met een gelijk tarief voor iedereen, zonder enige progressie, en afschaffing van alle verdere directe en indirecte belastingen. Opheffing van publiekrech telijke bedrijfsorganisaties, bedrijfs- en vakgroepen. Een buitenlandse politiek gericht op onafhankelijkheid cn zelf standigheid. Bescherming van het pu bliek tegen misdadige elementen en strenge bestraffing van misdadigers". Het bestuur bestaat verder uit de heren J. van Parreren (Amsterdam) en H. Tolsma (Lunteren), plv. voorzitters, mr. H. F. Heierman. secretaris (Amster dam) en B. D. de Sterke (Amsterdam) penningmeester. Actie voor amnestie Portugese gevangenen Het Nederlands comité voor amnestie in Portugal is een actie begonnen ter ondersteuning van de oproep aan het Portugese regime van Salazar tot vrijla ting van alle politieke gevangenen en tot terugkeer van Portugese ballingen in den vreemde. De actie, die wordt ge steund door een comité van aanbeveling, waarin tal van bekende figuren uit den lande zitting hebben, bestaat uit de in zameling van handtekeningen. De oproep aan Salazar zal uitgaan van een confe rentie van afgevaardigden uit diverse West-Europese landen, die begin novem ber in Parijs wordt gehouden. Nieuwe Oostenrijkse ambassadeur De chef van het protocol van het Oos tenrijkse ministerie van buitenlandse za ken, dr. C. Winterstein, is benoemd tot ambassadeur van zijn land in Den Haag Hij volgt als zodanig dr. G. Afuhs op Dr. Winterstein is voordat hij chef van het protocol werd. ambassadeur in Lis sabon geweest. Aangenomen wordt dat hij begin no vember de werkzaamheden op zijn nieu we post zal opnemen. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. van Denderen, hoofd- -olcur-a van 's rijks belastingen te DIT EMBLEEM in de «Uiige garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering wet wurborqcertrficait. Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws cn wecr- bcr 19.10 Lichte muz 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte ork muz en zang 20.10 Prisma, gc- var progr 21.15 Geestelijke liederen 21.45 Waar gaan onze koopgewoonten naar toe? comm en discussie 22.00 Muziek voor mil joenen. fragmenten uit Italiaanse opera's 22.30 Nws 22.40 Wijd als de wereld: lezin- opn hetreffenrle liet 2e Vntikaanse Conci- 23.56— 0 05 Ons geloof lezing 20.00 Nws 21.35 Signalementen van het Ik. klank beeld 22 15 Buitenl VPRO: 22.40 Verre de televisie (1). VARA: 23 00 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.10 Spontane reac ties: muzikale discussie 23.55—24.00 Nws. ink Mil .do Va" Stefai •ntini, I Leor I Eli as. Plinio Clabassi. Giac en Orkest van de Accademia di Santa Cecilia. Rome olv. Fernando Fernando Previtali. II. Peter Tspaikowsky. Wals uit „Eugen Onegin", Beiers Staatsorkest olv. Fritz Lchmann. III, Modest Mous- SSSSV hoogste r de Société de Par" olv. ?olal ilavem Phill-amonia Orkest olv. Hert LindMHHPHMBH Paul Kuhn. Marcel G. Josef Knapp, Gottlob Fi rtag. Ri ordes, Emll Grag, 'riek. Max Proebstl. •acht. Koor en Orkest van de olv. Werner Egk. vanavond AVRO: 19.30 Rooster. NTS: 20.00 Journ Programma voor morgen Geestelijke liederen 7.30 V d Jeugd 7,45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 9 00 Djinn: gevar progr 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Lichte ork muz (gr 13.00 Nws uit de NelderlaiK jeugd 17.15 Gouden Platenkat Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws .10 Ochtendgvm 7.20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (om 7.35 Van de latje) 8.00 Nws 8.18 Lichte Gym uit Galilee 12.15 Tuss Actualiteiten 18 00 Operafragmenten. TELEVISIE NCRV: 13.00 Ver muz (gri. VPRO: mg 10.05 Een brief reking. VARA: 19.20 kaai vizier: e, dc Schol Jazz ensemble 17.30 16.10 Dier Las- 17.00 d kindi •>o nn "r" """"""«e. NTS: - s™ 43 O KHlf l rdaenCVOndplar" Kijk mil nou, muzikale trn Horse of the Year Show

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13