PETROLEUM Labourpartij wil andere voorwaarden van E.E.G. Engeland gaat werkloosheid bestrijden Schroder zou Adenauer nu hebben overtuigd BEHAAGLIJKE WARMTE Nieuwe beperking voor scheepvaart op Cuba ht een, Pleegouders van gevangen Nederlander naar Moskou Britten bleven liever tlmis Verdelgen van motten DONDERDAG 4 OKTOBER PRIJSVERHOGING ANTRACIET Mej. A. H. Nolte (kath. v.), Tweede-Kamerlid, heeft de minister van economische zaken vragen gesteld over de prijsverhoging van verschil lende soorten antraciet bestemd voor huisbrand. Mej. Nolte wil van de minister weten of hij hiertoe goedkeuring heeft gegeven en als dit het geval is, welke prijsverhogingen zijn toegestaan. Ook wil zij van de minister vernemen of hij met cijfers wil aantonen waarom aan deze verhogingen niet was te ontkomen. AFBETALINGSOVEREENKOMSTEN Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, dat bedoelt de werkingsduur van de tijdelijke voorziening betreffende afbetalings overeenkomsten te verlengen van 1 januari 1963 tot 1 januari 1964. De staatssecretaris van economische zaken. drs. F. J. W. Gijzeis, ver meldt in de memorie van toelichting, dat de wet op het afbetalingsstelsel 1961, die de tijdelijke voorziening zal vervangen nog niet in werking kan treden omdat de nodige uitvoeringsregelingen nog niet gereed zijn. BESTUURSVOORSTEL AANGENOMEN Met een bijna overweldigende meerderheid van stemmen is gis teren op het Britse Labourcongres in Brighton de politieke verkla ring aanvaard, die het partijbe stuur over de eventuele Engelse toetreding tot de Europese ge meenschappelijke markt had uit gegeven. In de verklaring worden de voorwaarden voor Engelands toetreding tot de E.E.G., voor zo- die tot nu toe zijn vastgelegd, verworpen. De stemming over het bestuursvoorstel geschiedde bij handopsteken. De Engelse minister van financiën, R. .Maudling, heeft gisteren twee maatrege len 'bekend gemaakt, met het doel de eco nomische opbloei te bevorderen. De eerste maatregel betreft de gedeeltelijke aflossing 420 miljoen) van de z.g. Post war-credits. de verplichte leningen uit de oorlog. Verder zal de overheid 700 J miljoen meer investeren, in het bijzon- der ter bestrijding van de werkloosheid in bepaalde gebieden van Schotland en het noordoosten van Engeland. Maudling beloofde in een rede aan het J'aarlijkse diner van de nieuwe Lord layor van Londen voor vooraanstaande zakenlieden, dat er nog meer maatrege len genomen zullen worden als de om standigheden dit toelaten. Over de Engelse toetreding tot de iKE.G. zei Maudling. dat een. slagen van de lopende onderhandelingen het begin betekent van een nieuw tijdperk voor de Engelse economisohe ontwikkeling en een versterking van de overheidskas in houdt. Inkomen van een miljoen gewoon in W.-Duitsland In de Duitse Bondsrepubliek waren in het afgelopen jaar waarschijnlijk meer dan 4.000 mensen die een jaar lijks inkomen van meer dan een mil joen mark hadden. Dit heeft de so ciaal-democratische minister van fi nanciën van de deelstaat Hessen, dr. Wilhelm Conradgisteren in Wiesba den verklaard. Hij stelde het landelijke parlement voor, een bijzondere belasting van der gelijke inkomens te heffen. ,,Ik heb niets tegen miljonairs, ik ben zelfs met hen bevriend, maar ik ben tegen belastingpolitiek die het miljonair den begunstigt", aldus de minister. Volgens hem was het aantal mei in Hessen, dat een vermogen van miljoen mark of meer bezit, van in 1957 "tot 760 in 1960 toegenomen. Het aantal personen dat in deze staat een jaarlijks inkomen van een miljoen mark of meer heeft, was in die drie jaar van 15 tot 95 toegenomen, aldus dr. Conrad. Nog niets bekend over een bezoek van Soekarno De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft tegen gesproken, dat een bezoek van Soekarno aan Nederland, nu de kwestie Nieuw- Guinea uit de wereld is, op het ogenblik in overweging is. Hij gaf toe, dat de pre sident wel eens heeft gezegd na een vreedzame regeling van het geschil naar Nederland te reizen om zijn' persoon lijke dank te betuigen. Wat Nieuw-Guinea betreft is in New- York vernomen, dat de waarnemend se cretaris-generaal der Vrenigde Naties. Oe Thant, de Perzische oud-diplomaat. Djalal Abdoh, zou hebben voorgesteld als zijn vertegenwoordiger in Nieuw- Guinea. De Nederlandse regering zou bereid zijn de vroegere gedelegeerde bij de V.N. te accepteren, doch Indonesië zou het voorstel nog in overweging hebben. Abdoh zou ondersecretaris José Rolz- Bennett, die als voorlopig vertegenwoor diger van Oe Thant in Nieuw-Guinea optreedt, moeten vervangen. Paratyfus in Leekse vleeswarenfabriek In verband met een te hoge besmet tingsgraad van paratyfus. dat bij een routineonderzoek door de veeartsenij- kundige dienst is gebleken, is de produk- tie van een vleeswaren- en conserven- fabriek in Leek (Gr.) stopgezet. Het be drijf wordt ontsmet. De oorzaak van de besmetting is ge weest oen besmet dier. dat de slachtbank heeft besmet. Momenteel is men bezig het bedrijf te ontsmetten en te reinigen. Dit werk zal enige dagen in beslag nemen. De voor- radaen zijn inmiddels gekeurd Een be langrijke partij is goedgekeurd en vrij gegeven. Tenminste tienduizend kilo is afgekeurd en inmiddels vernietigd. Het overgrote deel van de vlet waren wordt bij de bereiding zodanig verhit dat even tuele kiemen al gedood zijn. Voor de stemming had voorzitter Hugh Gaitskell een bondige schets ge geven van de eisen, die zijns inziens moeten worden ingewilligd voor Enge land mag toetreden. Overigens liet de verklaring ruimte voor een afwachten de houding. Men zal zijn definitieve oordeel pas behoeven te geven als alle voorwaarden voor de toetreding bekend Gaitskell, die luide werd toegejuicht, zei onder meer: ,,Wij sluiten de deur niet. Onze voorwaarden kunnen nog steeds worden ingewilligd. Het zijn geen onmogelijke en evenmin onredelij ke eisen, die wij stellen." De Labourpartij eist in haar verkla ring krachtige en bindende waarborgen voor de handel en de andere belangen van Engelands Gemenebestpartners, vrijheid voor Engeland om zijn eigen buitenlandse politiek te bepalen, inlos sing van de belofte der Britse regering met betrekking tot de belangen van En gelands bondgenoten in de Europese vrijhandelsassociatie, vrijheid voor En geland om zijn eigen economisch be leid te bepalen en waarborgen ter handhaving van de positie van de Brit se landbouw. Erkent Moskou „eigen weg" van Joegoslavië? In een gezamenlijk communiqué aan het einde van het bezoek van de Rus sische president Brezjnef aan Joegosla vië zou de Sowetunie het recht van Joe goslavië op een eigen weg naar het so cialisme hebben erkend. In het commu niqué zou ook staan, dat de betrekkingen tussen de twee landen in het teken van „de geest van de verklarifig van Belgra do van 1955" zullen staan. Volgens die verklaring hebben de communistische landen het recht verschillende wegen naar het socialisme te kiezen. De ver klaring is in 1955 ondertekend door pre mier Chroesjtsjef en president Tito, maar de Sowjetunie heeft haar later terzijde geschoven. Er zou ook eenheid van in zicht bestaan over kwesties als Cuba, de EEG, de ontwapening en de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Volgens Joegoslavische zegslieden heeft Joegoslavië Russische uitnodigingen voor een gezamenlijke politiek inzake de Duit se kwestie van de hand gewezen. Eerst Engeland Een overzicht van het grootste spoorwegemplacement ter we reld, dat van Clapham bij Lon den, waar normaal vijf treinen per twee minuten passeren.. Nu was het er stil. De algeme ne spoorwegstaking in Enge land werd in Clapham wel overduidelijk geïllustreerd. Traangasgevecht aan de muur Aan de muur in Berlijn is gisteren een geveoht met "traangasgranaten uitgebro ken. Een aantal Westduitse parlements leden en anderen brachten een bezoek de muur, toen de OostduLtse politie met traangasgranaten begon te gooien. Volgens Westberlijnse politiemannen be vatten sommige granaten springstof. De Westberlijnse politie antwoordde op dezelfde wijze. Beide partijen gooiden twintig granaten. Daarna trokken de Oostberlijnens zich terug. Westduitse luidsprekerwagens, die ngs de muur nieuwsberichten en mu ziek lieten horen, werden door de Oost- duitsems met waterkanonen bespoten. De uitzendingen werden toen op een andere plaats langs de muur voortgezet. voor moderne mensen natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM Denemarken geeft geen gevolg aan oproep van V.S. De V.S. zijn van plan op ver schillende manieren de scheep vaart op Cuba verder te beperken. Daartoe zijn vertegenwoordigers van de Westeuropese bondgenoten op het State Department ontboden waar men hun heeft ingelicht over de nieuwe te nemen maat regelen. De Amerikaanse onderminister var buitenlandse zaken, George Ball, deelde mee, dat vijf NAVO-bondgeno- ten nu positieve stappen hebben ge daan de vaart op Cuba te beper ken. Besprekingen met Engeland. Griekenland, Noorwegen en Dene marken duren voort. Ball verklaarde voor an het Huis van Afgevaardigden, dat de regering de vaart op Cuba geheel wil verbieden voor Amerikaanse sche en schepen van Amerikaanse onder nemingen die onder andere vlag i Hij wees er op. dat, ofschoon NAVO-landen verboden is strategische goederen aan Cuba te leveren, er nog enig meningsverschil onder hen be staat in hoeverre Fidel Castro inder daad aan de leiband van Moskou loopt. Premier Krag van Denemarken verklaarde gisteren in het Deense parlement, dat zijn regering geen strafmaatregelen heeft getroffen te gen rederijen die op Cuba De regering had de reders leen voor gewaarschuwd dat zich moeilijkheden kunnen voordoen als hun schepen militaire goederen voeren. De Deense regering, aldus Krag, is niet van plan de belangen van de Amerikaanse suikerprodu centen te beschermen. Over de militaire maatregelen var Cuba vertelde onderminister Ball, dat er tot nu toe 15 bases zijn gebouwd voor luchtdoelraketten. Men neemt aan dat er nog tien gebouwd zullen worden. Verder zijn er drie bases van een ander type opgespoord, die veel lijken op de Russische raketbases voor kust verdediging. Cuba zou de beschikking hebben over 60 Migs van een reeds verouderd type. De Russen hebben kortgeleden 16 met raketten uitgeruste patrouilleboten geleverd. In totaal zijn er nu rond 4500 Russische militaire des kundigen op het eiland van Fidel Cas tro. HAVENS DICHT? De ministers van buitenlandse zaken van de V.S. en de Zuidamerikaanse lan den hebben in Washington een tweedaag se conferentie besloten met het aanne men van een eenstemmige verklaring over het bondgenootschap van Cuba met het communisme. De ministers hadden meer dan vier uur nodig om h> worden over de slotverklaring. Minister Rusk zou de conferentie nog hebben medegedeeld, dat de Ver. Staten overwegen hun havens te sluiten schepen, die zich bezighouden met voer van goederen van het communis tische blok naar Cuba. De ministers achten het wenselijk „de individuele en collectieve aandacht op de levering van wapens en andere goederen Op de autosalon te Parijs tot 14 okto ber. tonen de Daf-fabrieken te Eindho ven een nieuwe bestelauto. Deze wagen heeft een nuttig laadvermogen van 400 kg en een geheel gesloten zelfdra gende carrosserie. De laadruimte (lengte 1.45, breedte 1.18 en de hoogte 1.07 meter) is buitenaf 'bereikbaar via een grote ach terdeur. en ook van binnenuit vanaf de zitplaats van de bestuurder of bijrijder. Deze nieuwe Daf-'bestelauto is voor zien van de volautomatische trans missie die bij de andere produkten van de fabriek gebruikelijk is. I Rio de Janeiro was gisteren verstoken van radio- en televisieuitzen dingen als gevolg van een algemene staking van het zendpersoneel, dat hogere salarissen wenst. I President van Finland echtgenote vo te vakantie ii jetunie aangekomen. Hij was uitgenodigd door premier Chroesjtsjef. I Een buffetjuffrouw uit de Australische stad Darwin, de 26-jarige Triss Fiernjck, heeft ge noeg van het wonen in een onderaardse grot. Kekkonen s met zijn )r een kor de Sow- Tien dagen geleden was zij met een aantal spe leologen, onder wie nog afgedaald om te trach ten het rekord van de Fransman Siffre te bre ken, die het 62 dagen in een grot heeft uitgehou den. Triss zei, dat zij wel had kunnen wennen aan de vochtige en hete atmosfeer onder de grond het was er 32 graden Celcius maar dat zij het niet kon vin den met haar metgezel len. Zij wilde zich nu gaan specialiseren in de jacht op groot wild in het bijzonder kroko dillen. I Een slimme Australiër heeft duizend gulden verdiend door zijn voor naam voor enige dagen officieel op de burgerlij ke stand te laten wijzi gen. Hij heet Daryll, veranderde zijn naam voor 15 gulden in Shmjllc, won duizend gulden en kreeg voor 15 gulden zijn oude naam weer terug. Er was ccn wedstrijd waarbij een machine een aantal let ters aansloeg. Degene die met de letters het eerst zijn voornaam kon formeren had gewonnen. kers aanslaat was Dar yll zo handig om zich een naam met mede klinkers aan te schaffen. I De Rijn heeft gisteren de laagste waterstand bereikt sinds 1959. Bij Duisburg-Ruhrort werd een hoogte gemeten van 2.29 meter. De Rijnsche pen konden hierdoor nog maar tot de helft gela den worden. Maar toch lopen er nog steeds sche pen aan de grond. De Duitse rivierpolitie houdt er rekening mee. dat het water nog verder zal vallen. Ook in Nederland I NedcKkndseTetet van strategisch belang aan het commu nistische bewind in Cuba te verscherpen om de heimelijke verzameling op het eiland te verhinderen van wapens, die kunnen worden gebruikt voor offensieve doelen tegen het westelijk halfrond". Zij willen ook, dat de kwestie wordt bestu deerd van het zenden door Cuba van middelen of propagandamateriaal naar de Amerikaanse republieken voor revolutio naire doeleinden. in de E.E.G. (Van onze correspondent in Bonn) Na maandenlang touwtrekken heeft thans zo menen talloze welingelichte waarnemers in de Bondshoofdstad de op Engeland gerichte politiek van de Westduit se minister van buitenlandse za ken, dr. Gerhard Schroder, gezege vierd. Genoemde waarnemers verwach ten dat de bondsregering zich ei thans in eerste instantie op zal con centreren de toetreding van Enge land tot de E.E.G. te verwezenlijken en pas daarna de pogingen zal her vatten om te komen tot een politieke unie. Bondskanselier Adenauer had zich, min of meer onder invloed van de pre sident De Gaulle, vastgelegd op een omgekeerde volgorde. Hij had willen beginnen met een politieke aaneenslui ting tussen Frankrijk en West-Duits- land, om deze later uit te 'bouwen "tot de politieke unie. Volgens dr. Adenauer hoefde daarbij niet te worden gewacht op de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Bondskanselier Adenauer heeft zich zo zegt men in politieke kringen in Bonn door minister Schroder ervan laten overtuigen, dat op het ogenblik, gezien de onoverkomelijke bezwaren van België en Nederland, geen andere mogelijkheid bestaat dan de driehoek Parijs Bonn Londen tot stand te brengen. Anglofiel Voor de commissie van buitenlandse zaken van de Bondsdag heeft min Schroder onomwonden toegegeven, dat de onderhandelingen over de vorr De burgemeester van de Friese gemeente Oostdongeradeel, de heer F. Sytsma en zijn echtgenote zijn op het ogenblik in Rusland om een bezoek te brengen aan hun pleegzoon, de 25-jarige Louw de Jager, die daar gevangen zit na een veroordeling wegens spionage. De burgemeester en zijn echtgenote zijn zaterdag per vliegtuig van Schiphol lar Moskou vertrokken. Louw de Jager, een leerling van een zeevaartschool, en zijn 29-jarige vriend de scheepsmachinist E. B. Reydon uit Amsterdam, zijn het vorig jaar in augustus in de Oekraïne aangehouden, beschuldigd van spionage. Op 5 oktober zijn zy beiden veroor deeld tot dertien jaar gevangenisstraf, rvan zij zes in een gevangenis en n in een opvoedingsgesticht zouden moeten doorbrengen. Het opperste gerechtshof van de Sow jetunie heeft in juli van dit jaar cassatieverzoek van de ders afgewezen. Eerder Nederlan- was reeds het de militaire rechtbank te Kief bekrachtigd door het militaire col lege van het opperste gerechtshof in Moskou. Na het verwerpen van het cassatie verzoek heeft de familie van de twee Nederlanders een verzoek om gratie in gediend bij de voorzitter van het presi dium van de opperste sowjet, Brezjnjef. Op dit verzoek is, voorzover bekend, tot dusver geen beslissing genomen. De vader van de heer E. B. Reydon, ir. J. Reydon in Bussum, en de echt genote van de heer E. B.Rey don zijn op het ogenblik niet in Moskou. De- echtgenote van de heer E. B. Reydon antwoordde op vragen ..Als u nieuws wilt hebben dan moet ik u verwijzen naar het ministerie van buitenlandse za- Tweede kruiser voor Indonesië Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft gisteren meegedeeld dat Indonesië volgend jaar een tweede Rus sische kruiser zaïl krijgen, in het kader van de in 1960 gesloten overeenkomst waarbij Rusland zich verplichtte de In donesische vloot uit te rusten. Hij legde deze verklaring af bij de officiële overdracht van een 19.000 tons kruiser van de Sverdlof-klasse en twee fregatten van de Riga-klasse. Volgens welingelichte bronnen zullen voor het einde van het jaar nog twee leen dat de heer en anevrouw Sytsma het ministerie hadden ingelicht om trent hun voornemen naar de Sowjet unie te reizen, nadat zij een aanvraag voor een visum bij de Sowjet-autoritei- ten hadden ingediend. Hel ministerie was er tevens van op de hoogte dat het vertrek voor dit privé-bezoek einde vo rige week zou plaatsvinden. NEEMT ZWAARDEMAKER minister die uit zijn studietijd in Engeland nog altijd een flinke dosis anglofilie heeft overgehouden zijn op vattingen .enigszins te wijzigen". De minister acht het zinloos om zich vast te bijten in de politieke unie. ,,Dat is tijdverspilling", aldus dr. Schroder. Naar de opvatting van de bewindsman moet eerst de kwestie van Engelands toetreding tot de E.E.G. worden opge lost. alvorens men vorderingen kan ma ken met de politieke integratie in Eu ropa. ,.Ik heb dat ook aan de bonds kanselier voorgelegd, die zich daarop bij mijn mening aansloot", aldus dr. Schroder voor de commissie tenlandse zaken van Geen ruzie De minister dementeerde bij die gelegenheid tevens, dat het over de volgorde in de verdere Europese ontwikkeling (eerst toetreding van Engeland, daarna politieke unie of omgekeerd) tot ernstige menings verschillen zou zijn gekomen. Daar is geen sprake van", zeide minis ter Schroder. minister Heath deze ook de verzekering want „vele misverstanden zijn al uit de weg geruimd", aldus de kanselier. In Bonn stelt men zich nu wel de vraag, welke houding president De Gaulle tegenover deze wending in de Westduitse Europapolitiek zal innemen. Politiek gesproken is n.l. het succes van De Gaulles triomfale staatsbezoek aan West-Duitsland weggevaagd. Het Is vooral De Gaulle geweest, die eerst de politieke unie voor elkaar wil de boksen alvorens Engeland tot de E.E.G. zou worden toegelaten. Nog de vorige week deed de Franse regering d.w.z. De Gaulle aan Bonn voor stellen ter verwezenlijking van de twee-eenheid Frankrijk West Duits land die de basis der grotere (zes) unie had moeten worden. Honderdduizenden Britten hebben gis teren het antwoord gevonden op de een daagse staking bij de spoorwegen en on dergrondse: niet te gaan werken: „Het was de grootste doe-het-zelf va kantie m de geschiedenis van het land", schreef de Evening Standard. „Was het niet heerlijk" luidde de kop in de Evening News en die van de Standard was „Eenzaam Londen". Volgens de Koninklijke automobielclub was het verkeer als op een sombere zon dag een Engelse zondag dan. De taxi chauffeurs vertelden dat zij voor hun routes slechts een derde of de helft van de normale tijd nodig hadden gehad. Alle autoriteiten hadden een volslagen chaos voorspeld als de Britten naar hun werk zouden gaan. De forenzen, speciaal de kantoorbedienden, hadden dit laco niek opgenomen en waren thuis ge bleven. De Evening News wijst er op dat vooral daardoor de schade van de 24- urs staking voor de nationale economie eer groot zal zijn. Duitser wilde valse cheques in A'dam laten drukken De vreemdelingendienst der Amster damse politie heeft gisteren de 28-jarige Duitse koopman U. J. gearresteerd onder de verdenking dat hij voornemens is ge weest bij een drukkerij in de binnenstad chèque-formulieren te laten drukken van ;n Amerikaanse bank. De drukker, die argwaan kreeg, sprak af dat J. gisteren terug zou komen en hij waarschuwde de politie. Deze had in haar archief nog een proces verbaal tegen deze man die in februari van het vorig jaar bij een herenmodezaak in de Leidsestraat kleding voor een bedrag van ƒ300 had gekocht. Hij betaalde toen met een chèque die een waarde had van 1700 van een, naar later bleek niet be staande bank in Pittsburgh. De Duitser incasseerde 1400 en verdween daarna spoorloos. Nadien is hij voor een soortge lijk feit in Zwitserland veroordeeld. Beroep in zaak Leibbrand De openbare aanklager in Stuttgart heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis, waarbij de dag tevoren de internationaal bekende verkeersdeskun- dige prof. Kurt Leibbrand bij gebrek aan bewijs werd vrijgesproken van moord op 22 Italiaanse hulparbeiders in de omge ving van Avignon in de zomer van 1944. "Na ruim 130 jaar Vlaams wetboek van strafrecht Na meer dan 130 jaar gaan de Vlamin gen een wetboek van strafrecht krijgen in hun eigen taal. Het Belgische straf wetboek dateert van 1867 en is alleen in het Frans opgesteld. De Nederlandstalige Belgen meer dan de helft van de be volking hebben zich tot dusverre te vreden moeten stellen met een vertaling. ,Een Vlaamse achterstand van bijna een :euw op de Waalse medeburgers zal wor den ingehaald. Zo wordt weer een stap gezet in de lange en moeizame evolutie ir de volstrekte gelijkheid van Walen Vlamingen", zei de Belgische minister justitie, P. Vermeylen, gisteren in BrusseL Hij sprak tijdens een plechtig heid op zijn departement ter gelegenheid de aanbieding van een ontwerp voor Nederlandse tekst van het wetboek strafrecht, dat nog door het Belgi sche parlement moet worden goedge- Het wetboek van strafrecht is het der de voltooide werk van een commissie die Vlaamse wetboeken moet zorgen. de grondwet 1017. Kamfer en naftaline hebben lange tijd gegolden als bestrijdings middelen tegen mot. Nu moeten we ogenblikkelijk toegeven, dat in goed afgesloten kisten, kasten, koffers, mottenzakken e.d. goederen inder daad tegen de vraat van mottenlar- ven beveiligd kunnen worden door de aanwezigheid van dergelijke sterk geurende stoffen, waarvan de reuk de wijfjes afschrikt. Maar dit maakt de kamfer, noch de naftali ne of de globol tot bestrijdingsmid delen tegen motten. Want een eer ste voorwaarde voor een ongeschon den weerzien van in kisten gepakte kleren is, dat zij motvrij worden weggeborgen. Is dii niet het geval ei bevinden zich reed; larven of motten- eitjes op het goed dan zullen de rui tende afweermidde len de destructie ilet kunnen tegen- Het is overigen; een moeilijke geschiedenis met de bestrijding van de mot. Uiteraard zijn verschillende stoffen bekend, die giftig genoeg zijn om motten te doden, maar verschillende hier van komen voor particulier gebruik niet in aanmerking, hetzij wegens de giftigheid voor de mens, hetzij omdat dc aanwending er van ge vaar voor brand kan opleveren, zo als bijv. zwavelkoolstof. De tegen woordig zo populaire kontaktvergif- tcn zijn uitstekend wanneer dc lar ven er mee in aanraking komen, maar aangezien de dieren zich wei nig verplaatsen en bovendien in ko kertjes zitten, is deze bestrijding in het algemeen weinig effectief. Het eenvoudigste middel stamt nog steeds uit het repertoire van de ijverige en zindelijke huisvrouw, dio op geregelde tijden dc kieren uitborsteit en uitklopt en ze daarna in de zon hangt. De rupsen ver dragen het zonlicht niet en gaan te gronde, welk effect trouwens even eens wordt bereikt door sterke uit droging. Een bijzonder goed middel tegen mot is het zgn. eulaniseren, waar onder moet worden verstaan een verzamelnaam voor tal van chemi caliën, die de mottcnlarven beletten te eten, of ze vergiftigen. Eulan is oorspronkelijk een beschermde naam, die echter tot een bepaald begrip is uitgegroeid, zodat de mot- werende en motbestrijdende stoffen ook onder allerlei fantasienamen verhandeld worden. Sommige van deze vergiften bevatten kiezclfiuor- natrlum, gemengd met enkele an dere zouten, derivaten van phcnyl- sulfonzuur, dichloorphenyl, oliezure natron, turksroodolie, of andere ge- sulfoneerde oliën. Ook wordt een zuur matisch amine al; werkend bestand deel gebruikt, klni- nederivaten en vele verbindingen van cware metalen (voor motwerende verven in beitsen). Bij het eulaniseren, waarbij het er om gaat de motvrij tc maken stoffen met deze vergiften tc im pregneren, is dus keuze genoeg. Het meest efficiënt schijnt tc zijn de wol reeds in de textielfabrieken te behandelen, wat altijd betere resul taten geeft dan een behandeling door particulieren. De keus van de vergiften kan hier echter ook niet willekeurig zijn, want dc motweren- de eigenschappen dienen ook na herhaald wassen of chemisch reini gen behouden te blijven; ook dienen deze vergiften geen prikkelende werking op dc menselijke huid uit te oefenen, zoals bij overgevoelige personen wel eens voorkomt. Maar laten we thans eens iets zeggen over al die andere motten, die onze bezittingen belagen en waarop wc de vorige maal wel heb ben gezinspeeld, maar die in het geheel niet aan de beurt zijn ge komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5