Jubileumouverture van het Concertgebouworkest Koningin was onder de feestvierenden Nederland kan slagveld van circussen worden DF GROTE MUITERIJ BOUNTY NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 1962 Mahlers eerste werd klankenfestijn T^EN groots jubileumfeest is gisteravond in het Concertgebouw te Ara- sterdam de 75ste verjaardag van het Concertgebouworkest gewor den. Het jarige orkest gaf een concert voor genodigden, er werden toe spraken gehouden en na afloop was er een ontvangst in de foyers van het Concertgebouw. En de Koningin, beschermvrouwe van het jubilerend' Concertgebouworkest, woonde de gehele avond bij. Toen de Koningin, gekleed in een zachtblauw avondtoilet, binnen kwam, rees het publiek op en zong haar het Wilhelmus toe. Zij was vergezeld door mr. J. C. Baron Baud en jkvr. C. E. E. Roëll en het waren mr. G. van Hall, burgemees ter van Amsterdam, dr. G. M Greup, voorzitter van het Concert gebouworkest, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Concert gebouw, mr. ,Y. Scholten, staatsse cretaris van o. k. en w., alsook de commissaris van de Koningin mr. M. J. Prinsen en mevrouw M. Hai- tink-Snijder, die haar ontvingen. O n derscheidingen Dr G. M. Greup sprak het welkomst woord uit, begroette de vele aanwezigen, onder wie talrijke ministers, staatssecre tarissen, ambassadeurs, hoge functiona rissen en genodigden uit kunst en weten- Dam-vraag 298 (Eerste publicatie) Doordat zwart een stuk tracht t« herwinnen lijkt deze stand veel op een partijfragment. Het probleem is echter pure fantasie waarvan alle zetten economisch zijn. Met een on misbaar resterende zwarte schijf kan wit nog een paar zetten kat en muis spelen dus scherp uit" is het niet. schap. En daarna hield de staatssecretaris mr. Y. Schol ten de grote feestrede. Hij bracht ook geschenken mee in de vorm van drie onderscheidingen: het oudste orkestlid, mejuffrouw Louise M. C. Wijn. gaarden, werd benoemd tot ridder in d« Orde van Oranje Nassau, de directeur van het orkest, de heer P. C. Heuweke- meyer tot officier in dezelfde orde en mr. J. W. de Jong Schouwenburg even eens tot officier in dezelfde orde. Mr. Scholten wenste het orkest toe, dat het de grote traditie zou voortzetten ter be vordering van de orkestcultuur in heel ons land. Ook burgemeester Van Hall kwam gelukwensen en sprak in zijn felicitatie over de bijdrage van het orkest aan de volkscultuur. En mr. J. W. de Jong Sohouwenburg bood namens de N.V. Het Concertgebouw aan het orkest, waarmee het onverbrekelijk verbon den is, een kostbare 18e eeuwse Guadagnini-viool aan. te bespelen door een der concertmeesters. Schitterend Hoe kon het Concertgebouworkest op alle loftuitingen en felicitaties beter dan ken dan met een schitterend concert. Want toen dirigent Bernard Haitink de Ouverture Carnaval Romain van Berlioz inzette, hoorde men het orkest in zUn schoonste pracht en praal. Stralend klon ken de blazers, jubelend de violen geen mooier dankwoord had men kun- En zo briljant en virtuoos musiceerde het orkest de gehele avond. Vooral in Mahler's Eerste Symfonie kreeg het alle gelegenheid tot ontplooiing van zijn ty pische kleurenrijkdom, en men hoorde de warme volle klank van de strijkers, de verfijnde houtblazers, het penetrante koper in al hun glorie. Dat het een Mahler-symfonie gekozen had als hoofd bestanddeel van zijn jubileumconcert was alleszins begrijpelijk. Mahler's mu ziek is door dit orkest onder zijn groot ste dirigent Willem Mengelberg, gepro pageerd en de Mahlerfeesten in Amster dam zijn wereldberoemd geworden. Dat wij dn onze tijd over Mahler andere zijn gaan denken, hem nu in zijn ware pro portie gaan zien, doet aan deze Mahler- band niets af. En het moet gezegd wor den Haitink gaf een uitstekende ver tolking van deze Eerste Symfonie, al kon hij de herhalingen van de Finale niet helemaal aanvaardbaar maken. Hier zakte de spanning, die in de voorafgaande delen zo prachtig gehandhaafd bleef, iets weg. Maar de hyper-romantische geest, de exuberantie in Mahlers uitingen had Haitink zeer wel begrepen en doorvoeld Zo werd deze vertolking een ware Jubi leum-uitgave". Minder gelukkig konden w(j zijn met het werk, dat Hendrik Andriessen ln opdracht van het Concertgebouworkest voor dit feest geschreven had en dat nu zijn doop ontving. Hendrik Andriessen noemde het Mascherata, met als onder titel „Symfonische fantasie voor orkest, in vier delen". Natuurlijk is het een bekwaam werkstuk van Andriessen kan men niet anders verwachten en het is helder geschreven, maar de muziek vloeit moeilijker, alsof het componeren veel transpiratie en minder inspiratie ge kost heeft. Tijdens de pauze bood Bernard Hai tink in de Spiegelzaal de Koningin de eerste grammofoonplaat aan. die het Concertgebouworkest onder zijn leiding van Mahlers Eerste Symfonie gemaakt heeft. Hierna werden aan de Koningin voorgesteld de concertmeester Herman Krebbers, de heer P. C Heuwekemeyer, het orkestlid, de heer S. Tromp, mejuf frouw Louise Wijngaarden, de componist Hendrik Andriessen en mr. J. W. de Jong Schouwenburg. Enorme bloemenmanden werden na af loop van het concert aangedragen en de trappen naar het podium werden bedekt met de mooiste kleuren. En toen bega ven de vele genodigden zich naar de foyers, waar een hapje en een koele dronk wachtten. Het jubileumseizoen van het Concert gebouworkest is begonnen! Dra. H. E. Kokee-van den Berge Rectificatie „De Grot" Een storende zetfout maakte gisteren belaas de kern van het betoog van Ev. Grolle inzake Anouilh's toneelstuk „De Grot" onleesbaar. Het luidt correct als En dan zit men met zo'n stuk en me nigeen vraagt zich verbijsterd af hoe (zoals Anouiilh doet) zo pessimis tisch over de mens kan denken: hoe de wereld zo kan bekijken als één grote vuile was. Wie evenwel de moeite neemt even de Bijbel op te slaan hoeft niet zo verbijsterd te zijn, want in Gods Woord wordt ons ge-openbaard dat men niet pessimistisch genoeg dan denken de mens maar niet optimistisch genoeg over Gods genade. Dan verwacht len het niet meer van de mens. ook iet van de vrome mens. Velen zullen door dit stuk geschokt worden. Ik niet. Ik word alleen maar geschokt door het feit, dat Anouüh, spre kende over „Het Christendom" vergat de Bijbel er op na te slaan. Zeker, dit is wei de grote mode, maar ik wen daar nooit aan. Reclame op de koop toe Lichte muziek lokvogel Luxemburg en Veronica De Koningin heeft gisteravond in het Concertgebouw in Amsterdam het galaconcert bijgewoond ter opening van het 75ste seizoen van het Concertgebouworkest. Diri gent Bernard Haitink overhandigt Hare Majesteit de eerste grammo foonplaat van de Eerste symfonie van Mahler, gespeeld door het Concertgebouworkest. jaar een ware circusoorlog ver wacht. Nu het ministerie van sociale zaken in het kader van de integratie der Europese landen de grenzen voor alle buitenlandse circussen heeft opengezet, is er vooral door de buitenlandse circussen getracht, zo veel mogelijk Nederlandse gemeen ten in hun tournee op te nemen. De berichten over de nieuwe moge lijkheden die Nederland biedt, bereik ten enkele buitenlandse circussen echter te laat. zodat zij achter het net visten, De gemeentebesturen in Nederland wil len namelijk wel een circusvoorstelling gedurende enkele dagen, maar toch niet maanden achtereen. Dat zou namelijk het geval zijn wanneer alle aanvragen met een speelvergunning zouden wor den gehonoreerd. Niettemin dreigen er toch moeilijk heden. nu aan vier circussen, de Duitse ondernemingen Krone en Sarrasani en de Nederlandse circussen Boltini en Bel li door verschillende gemeentebesturen vergunningen zijn afgegeven. Een lo nende tournee is niet meer mogelijk door deze invasiè van circussen en het staat nu al vast, dat er een enorme concurrentieoorlog op komst is. aldus mr. A. Spruyt, voorzitter van de Neder landse club van circusvrienden. Het moet niet onmogelijk worden ge- te kunnen opnemen, zelfs vaste gebou wen gaan huren wanneer het gemeen tebestuur een vergunning weigert om in de stad de tenten op te slaan, om welke reden dan ook. Volgens mr. Spruyt zal de sterkste, dus de kapitaalkrachtigste onderneming deze strijd gaan winnen. Hij voorziet evenwel ook, dat verschil lende gemeen>3besturen nog wel eens het gelag van deze strijd zouden kunnen Het komende jaar kan, aldus de heer Spruyt, bepalend zijn voor het voort bestaan van enige circussen. In Duits land heeft de concurrentiestrijd het af gelopen jaar weer twee slachtoffers ge maakt. Twee circussen met een rijk ver leden moesten hun bedrijf opheffen. Aannemer niet schuldig De rechtbank te Amsterdam heeft de directeur van een aannemingsmaatsdhap- pij, W. C. M. R., en zijn hoofduitvoerder W. J. C. v. d. B., vrijgesproken van de hen ten laste gelegde schuld aan de in storting van een deel van het dak van het in aanbouw zijnde Hilton hotel te Amsterdam. Bij dit ongeval in mei 1961 werden twee arbeiders licht gewond. De kantonrechter legde de directeur en hoofduitvoerder voor overtreding van de veiligheidswet, door hun personeelsleden, boeten van respectievelijk f 75 en f 37.50 op. Zwart: 7, 8. 18, 20. 22. 23. 24, 26. 30, 40. Wit: 29. 31, 33, 37, 38, 39, 41, 43, 46, 43, 50. Schaak-vraag 298 In de partij Halldor JonssonO. Kristiansson was de stand, wit: Kbl, Dd2, Tdl en hl, Le3 en fl, Pel en c3, pi a2, b2, d5, e4, f3, g2 en h2; zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en f8, Lc8 en g7, Pb6 en f6, pi a6, b4, d6, e5, f7, g6 en h7. Wit speelde om uit de druk te ontsnappen: 1 Le3xb6, b4xc3 2. Dd2-e3. Zwart bezorgde hem echter een onprettige verrassing door 2. Ta8-b8! 3. Lb6xd8, Tb8xb2-f 4. Kbl-al, c3-c2! Dat is de grap; er dreigt mat in één. 5. Pcl-b3, (Op Kb2: volgt cdl:P+) c2xdlD+ 6. Kalxb2, Tf8xd8 en wit kon opgeven. Kruiswoord-puzzel 1 2 3 Z 5 r 7 8 9 10 II 12 13 U 15 16 17 18 19 20 21 22 23 2« 25 26 Hor. 2. dunne, buigzame houtreep, 7. eiland tussen Sicilië en Tunis, 8. Spaans rijpaard, 9. vogel, 10. onder richt, 12. dorpje onder de Drentse ge meente Vries, 13. puntig voorwerp, 15 de gezamenlijke hoeveelheid, 17. zuil met grafschrift, 19. water in Friesland, 20. voegwoord (Fr.), 21. muggenlarve, 24. tegenstelling van oorlog, 26. gemalin van de zeegod Aegir, 27. buitenhaven, 29. kippen loop, 13. gemeente in Limburg, 32. ineengedrilde vezels, 33. edel, 34. sein. Vert. 1. scheepstros, 2. gebod, 3. schaker van Helena, 4. meisjesnaam, 5. land in Europa (afk.), 6. zilt vocht. 10. tegenstelling van vroeger, 11. gemeente in Drente, 13. jongens naam, 14. telwoord, 16. biersoort, 18. voorzetsel, 22. maand van het jaar. 23. stap, 24. bekend Frans schrijver, 25. schermwapen, 28. be houdens vergissingen (afk. Lat.), 30. vragend voornaamwoord, 31. houten vat. Oplossing vorige puzzel: verMO- gend, veRGelden, kENtering, kom- KOmmer. rooMTaart, legERtros, verWEring, pERmanent, onderdEEl, haNDeling, donderdAG. De zegswijze luidt: „Morgen komt er weer een fe f". De volgende morgen lieten de eerste inheemsen zich op het strand zien. Bligh zag kans enige le vensmiddelen te ruilen, die hij met knopen en glazen kralen betaalde. „Het is dus toch mogelijk," zei hij. „We zullen hier een paar dagen blijven en zoveel mogelijk ruilen voor we zee kiezen." „Die wilden staan mij anders lang niet aan", zei de oude scheepstimmerman wantrouwend. „Zij fluisteren steeds maar met elkaar, brengen ons haast niets en willen voor dat kleine beetje dan alleen maar spijkers aannemen...." „Daar komt niets van in!" zei Bligh driftig. „Er wordt geen enkele spijker uit handen gegeven. Wie weet, hoe hard wij die nog nodig zullen hebben." De moeizame handel leverde evenwel toch een kleine voorraad bananen, broodvruchten en ko kosnoten op. En de stevige grond onder de voeten, de warmte van het vuur dat 's nachts in de grot brandde dat alles gaf de zeelui nieuwe moed. De angst verdween uit hun ogen, hier en daar werd al eens gelachen en de wil tot leven was weer ont waakt. De volgende dag kwamen er steeds meer inheem sen opzetten, sommigen over de rotsen, anderen met bootjes overzee. Naarmate hun aantal groeide, werden zij brutaler en namen een dreigender hou ding aan. Bligh besloot dan ook, de volgende dag weg te varen. Inmiddels waren er ook een paar stamhoofden aanwezig, onder wie een jonge man. die Nagiti heette en die de kapitein op het eiland Namoeka al had leren kennen. Bligh' bood de hoof den een paar kleine geschenken aan, met het doel hen vriendelijk te stemmen. Zij gedroegen zich evenwel hoogst opdringerig, wilden weten waar het schip gebleven was en hoe de zeelui op hun eiland waren gekomen. Bligh gaf ontwijkende antwoorden, onderhan delde alleen voor de ingang van zijn grot met de stamhoofden, waar hij door zijn mannen in de rug werd gedekt, en liet niemand binnen. Hij kocht wat hij aan vruchten nog bemachtigen kon en ook een paar speren; de hele bewapening van zijn be manning bestond immers uit niet meer dan vier korte sabels, waarvan er twee in de boot aanwezig waren. Geleidelijk was het strand door inheemsen over stroomd. Het waren er inmiddels omstreeks twee honderd. Zij raapten stenen .op die in overvloed verspreid lagen, en sloegen die tegen elkaar een onmiskenbaar teken van vijandige bedoelin gen. De toestand begon meer en meer het karakter van een belegering te krijgen. „Dat ziet er dreigend uit. Hoe lang zou ,,dit nog goed gaan?" zei bootsman Cole 's middags tegen Nelson. Zij stonden voor de ingang van de grot en hielden de kapitein in het oog, die halverwege het strand druk gebarend met de stamhoofden on derhandelde. „Wie zal het zeggen?" antwoordde de gryze bo tanicus bezorgd. „Moeten we niet een paar man naar meneer Bligh sturen, zodat hij hulp heeft als die kerels hem aanvallen?" „De inheemsen zijn ongewapend," gromde oude Purcell, „als zij die stenen maar niet in handen hadden. Ik zal zelf maar eens gaan kijken". Hij nam een van de korte sabels, de andere had de kapitein in de hand en slenterde langzaam het strand op. Op dat ogenblik keek kapitein Bligh om en riep naar boven: „Meneer Cole, laat u de voorraden ge leidelijk in de boot brengen. Zorg, dat het niet om valt. Geen haast tonen. Vervolgens greep hij de jonge Nagiti bij de arm en nam hem, in druk ge sprek gewikkeld, mee naar de grot. Toen Purcell, die hem tegemoet kwam, hem had bereikt, fluisterde hij, „loop maar door naar me neer Fryer en zeg, dat hü met de barkas vlak bij het strand moet komen. Zodra het donker wordt, breken wij uit en varen weg. Het wordt hier ge- gevaarlijk Afzonderlijk of in kleine groepjes brachten de matrozen geleidelijk het grootste deel van de voor raden aan boord. De inheemsen begrepen overi gens uitstekend, wat er gebeurde; zij sloegen hun stenen tegen elkaar en stelden zich in dichte gele deren op het strand op. Toen Samuel met het journaal van de kapitein onder de arm in het water stapte, ontrukte een brutale eilander hem het boek. Constabel Peckover, die achter Samuel liep, was OP DE GUNTER SACHSE evenwel op zijn hoede. „Geef hier, jij schurk!", snauwde hij, kreeg het boek te pakken en gaf de inboorling een stoot, zodat hij achterover viel. Lui der ratelden de stenen en het geluid klonk drei gend langs de inham en kaatste tegen de hoge rot sen terug. De andere stamhoofden drongen op naar de ka pitein, die voor de ingang van de grot stond en het geschikte ogenblik afwachtte om met de laatsten van de bemanning en de overige voorraden uit te breken naar de boot. Wat hij van plan was, vroe gen zij. Wilde de kapitein de nacht niet aan land doorbrengen?" „Nee", antwoordde Bligh. „Ik slaap altijd in de boot. Maar morgen zullen wij verder onderhande len en wij varen pas af als het weer gunstiger geworden is." De oudste van de stamhoofden, een forse man met een dreigend gezicht, liet het masker vallen: „Jij niet aan boord slapen? (Dan dood)." Hij keerde Bligh de rug toe en ging terug naar het strand, waar hij iets tegen de verzamelde in heemsen riep. Het slaan met de stenen nam een oorverdovend karakter aan. De inheemsen sloten zich nog dichter aaneen. „Lopen," schreeuwde Bligh' tegen zijn mannen. „Volg mij. Dicht bijeen blijven." Hij sloeg zijn arm om de schouders van het jonge stamhoofd Nagiti en liep, hem als dekking haast gewelddadig naast zich houdend, met grote stappen het strand op. De andere zeelui bleven achter hem. 46 Dwars door de hagen dreigende wilden, die mei de stenen een hels kabaal maakten, bereikten zij de oever. Hadden we maar een paar geweren, dacht Bligh in machteloze woede. Dan was het nooit zover gekomen. Als een van die schurken begint stenigen zij ons binnen een paar minuten! Aan de waterkant bleef hij staan, maar hij liet het jonge stamhoofd niet los. Fryer had de barkas tot op enkele meters van het strand verhaald. „Lopen, vlug de boot in", schreeuwde Bligh de matrozen achter zich toe. Allen waren al aan boord en Bligh wilde juist Nagiti dwingen met hem mee te gaan als gijzelaar, dacht hij, dan moesten zij maar opkomen met hun stenen!, toen het stam hoofd zich losrukte en het strand oprende. Bligh had de boot in een paar sprongen bereikt. Maar de dikke kwartiermeester Norton riep „Het touw. We moeten de vanglijn inhalen!" Hij stond al weer in het water en ploeterde naar het strand om het touw los te maken, waarmee de boot aan een rots was vastgelegd. „Hier"blijven! Kom terug!" brulde Bligh, te laat De grove gezette man stond al ver op het strand toen de aanval werd geopend. Van alle kanten kwamen de stenen op hem neer en hij viel ogen blikkelijk. Een troep wilden stortte zich op hem, sloeg hem de hersens in en wel vijf tegelijk «be gonnen aan zijn broek te rukken, die blijkbaar het kostbaarste deel van de buit was. Een gruwelijke angstschreeuw galmde over het water. Bligh staar de verstard naar het strand. Kon hij nog helpen mocht hij het doen? Op hetzelfde ogenblik zag hij een paar inheemsen de vanglijn grijpen met het doel, de boot aan land te trekken. „Aan de riemen! schreeuwde de kapitein en kapte met zijn sabel het touw door. „Anker op!" Dadelijk schoot de barkas de inham uit. Tot overmaat van ramp zat het anker vast, maar ge lukkig brak een van de bladen af en de boot was los. Het was geen seconde te vroeg, want nu be gonnen de stenen op de bemanning neer te dalen. Een kort ogenblik had de rampzalige Norton de woede van de inheemsen op zich gericht. Nu dach ten zij aan de vluchtende boot. smeten haastig ste nen in hun kano's, achtervolgden de barkas en om singelden haar. Met verbluffende kracht en bedrevenheid slin gerden zij de zware stenen weg en de noodlottige projectielen ratelde op de boot neer, zodat al gauw geen bemanningslid fneer vrij van verwondingen was. Het ging erop of eronder. Wel probeerden de matrozen de in de boot neergekomen stenen terug te gooien een ander verdedigingsmiddel hadden zij niet maar zij misten de bekwaamheid van de inheemsen. Onvermijdelijk zouden zij allen door het lot van Norton worden getroffen. „De kleren!" schreeuwde Bligh, die al bloedende wonden aan hoofd en armen had, „gooi de over tollige kleren in het water!" Hij hoopte dat de hebzucht van de wilden hun aandacht van hem en zijn bemanning zou afleiden. En terecht: toen de kledingstukken buiten boord vlogen werd er dade lijk fel om de buit gevochten. De barkas kon open water bereiken en werd onder bescherming van de invallende duisternis gelukkig onzichtbaar De boot voer in zuidelijke koers langs de kust van Tofoea verder. Toen de kano's van de inheem sen uit zicht waren geraakt had kapitein Bligh bevel gegeven de mast op te zetten. Nu blies de krachtige oostelijke bries in het zeil en stuwde de barkas in snelle vaart door de duisternis. Het doffe ruisen van de branding stierf geleidelijk weg en aan de donkere lucht kwamen de sterren tevoor- Aan boord was het stil. Ieder was verdiept in zijn eigen gedachten. Alleen scheeparts Ledward had het druk met het verbinden van de talrijke wonden. Gelukkig bleek er niemand levensgevaar lijk getroffen te zjjn. „Dat Norton nu moest verongelukken", verbrak Nelson de stilte. „Zo'n tros was geen mensenleven waard. Maar als de eerste woede van die schurken zich op de boot had gericht waren wij allemaal verloren geweest. Hij heeft zich voor ons opge offerd". „In twee opzichten", gromde de oude PurcelL „We hebben een kleine tweehonderd pond minder aan boord".' Hij bracht onder woorden, wat allen dachten. Norton was de zwaarste man aan boord van de „Bounty" geweest. Zij hadden werkelijk de indruk dat de barkas, van zijn gewicht en de over tollige kleren ontdaan, minder diep in het watei lag. Tongataboe was een van de zuidelijkste Vriend schapseilanden. Bligh kende het. doordat hij het met kapitein Cook had bezocht en was aanvan kelijk van plan geweest daar proviand voor de lange zeereis in te slaan. „Wij kunnen daar precies hetzelfde beleven als hier op Tofoea", antwoordde Bligh en zo luid dat allen het konden horen voegde hij eraan toe: „Het enige dat mij aanlokt is, jullie allemaal gezond in Engeland te brengen en dan op de vlugste en vei ligste manier". „Ja. meneer, brengt u ons naar Engeland", riep Cole en de hele bemanning viel ogenblikkelijk in. „Ja, naar Engeland, naar Engeland". „Weten jullie, wat dat betekent?", antwoordde Bligh bedachtzaam. „Luister maar: de dichtsbij- zijnde plaats, waar wij hulp kunnen verwachten, is het eiland Timor, een van de kleine Soenda- eilanden. Daar moet een Hollandse nederzetting zijn, al weet ik niet precies, waar. Maar wij zijn er zeker drieduizend zeemijlen van verwijderd Zijn jullie bereid, het met ruim een kwart on? brood per dag en een achtste liter water te stel len? Bedenk je goed". (Wordt vervolgd) NIET de reclame in de eerste plaats, maar de aanhoudende lichte muziek en de mogelijkheid om aan sprekers te ontkomen is de aantrekkingskracht van de zender Luxemburg en Radio Veronica", is de conclusie van een rapport dat het NIPO (Ned. Instituut voor de Publieke Opinie) na een verspreid onderzoek in dit verband publi ceert. Het NIPO stelde in het kader van een omvangrijk onderzoek aangaan de de belangstelling van radiotoestel- bezitters voor Radio Luxemburg, Radio Veronica en de Hilversumse zenders bij wijze van steekproef in 2.506 gezinnen met een eigen radio toestel (dus geen draadomroep) in juni jl. de volgende vraag: „Luistert u wel eens naar de programma's van Luxemburg of Veronica en zo ja, naar welke?" De uitkomst was: 33 pet. luisterde wel eens naar Luxemburg of Veronica, 25 pet uitsluitend naar Veronica en 20 pet uitsluitend naar Luxemburg: slechts 22 pet zette nooit een der reclame zenders aan. Neemt men de steekproef die ruim 2500 gezinnen betreft, als representa tief voor het gemiddelde, dan kan men dus stellen dat het maximale Veronica- publiek met 58 pet van alle radioluis teraars iets groter is dan dat van Radio Luxemburg met 53 pet. Bij nadere ondervraging bleek, dat beide reclamezenders geprefereerd worden als „muziekbron" Op de vraag, waarom men naar dez» zenders luistert antwoordden de mees ten (39 pet): „Om de vrolijke, vlotte muziek, de leuke muziek, de gezellige plaatjes enz.; 24 pet van de onder vraagden sprak van „goede muziek en mooie platen". 5 pet ook om de recla me: „dan blijf je op de hoogte van nieuwtjes"; 4 pet zei: „de kinderen zet ten die programma's aan voor teen- agermu2iek", 9 pet sprak van „de hela dag muziek" en „gezelligheid onder het werk thuis", en anderen gaven als reden op: „geen gezeur van sprekers", er wordt niet zoveel gesproken" en „als Hilversum geen mooie muziek heeft (men bedoelt dan lichte muziek) zet ik een van die zenders aan". De reclame Deze anwoorden bevestigen de al eerder gebleken feiten: veel radioluis teraars (onder wie uiteraard een groot aantal vrouwen) hebben graag lichte muziek. Ter verstooiing, als achter* grondmuziek of om mee te zingen. Men spant zich. vooral overdag, niet graag in bij het luisteren. Het moet licht ver teerbare kost zijn, wat er uit het appa raat Komt. Een belangrijker les valt te leren uit de beantwoording van de vastge stelde NIPO-vragen over het luiste ren naar de reclame. Er waren vier meningen opgesteld, waaruit men de zijn? moest kiezen. De eerste luidde: „Ik zet de radio aan voor de leuke muziek, de recla me neem ik dan op de koop toe". Hzt bleek, dat 6 van de 10 ondervraag den het zó zagen Twee op de tien kozen als antwoord: „Ik luister graag naar reclame, dan blijf je op de hoogte wat er te koop is" nog niet helemaal één op de tien was het eens met: „Die reclame moest er eigenlijk niet bij zijn, die is maar hin derlijk", en even weinig onderschre ven da mening: „Het kan me niet veel schelen de reclame dringt niet eens tot ma doör". Tellen we dus goed na, dan ls slechts 20 pet van diegenen die regelmatig naar de beide reclamezenders luisteren, ge ïnteresseerd in de reclame boodschap pen, waarom de uitzendingen ten sloite begonnen zijn en dat zegt toch wel iets bh de overweging of reelame in de ether nuttig is of niet. Er b'eek geen verschil in beoordo- ling te bestaan tussen luisteraars die Luxemburg of Veronica prefereren. Duideiyk is wel, dat de oppervlak kige muziek die goed in 't gehoor ligt en afleiding biedt, de doorslag geeft bU het luisteren naar reclamezenders. Hilversum I, 402 m. 19 00 Nws 19.10 i 9.30 Lichte gram 20 00 Benedicamus l nino: Gregoriaanse muz met comm 2( Hilversum II, 298 m. 19.00 Paris vous Parle, gesproken brief uit Parijs 19.05 Fragmenten uit Lucia di Lammermoor, VPRO: 19.30 Op Zicht. NTS: 20.00 Jour naal en wecroverzicht. VPRO: 20.20 Boek bespreking 20.40 Muzikaal portret 21.05 Atelierbezoek: bezoek aan een beeldhou wer 2130 De oude draaidoos 21.55 Voor dracht 22 05—22 35 Ziek zijn. beter wor- Het NIPO zelf formuleert het zó: „Gewaardeerde muziek, sprekers ontvluchten en zelfs de reclame wil len horen zijn de luistermotieven". Weinig nieuws Wy tekenen hierby aan. dat dit NIPO onderzopk in feite weinig nieuws heeft opgeleverd. Dat er in vele gezinnen, vooral door de huisvrouw tydens haar huiseiyke arbeid en door opgroeiende kinderen naar de beide reclamezenders die in ons land zyn te ontvangen, wordt geluisterd, was al overbekend. Dat het moteif daarby moest zyn het passief luisteren naar gemakkeiyke en vroiyk* liedjes, eveneens. Daarom heeft de Deense overheid immers zelf zulk een pi ogramma van ononderbroken lichte muziek voorbereid, ter compen satie van het verbod, dat de piraten zenders in zee heeft uitgeschakeld. Alleen de vrij beperkte belang stelling voor de reclame geeft te denken en biedt een zekere richt lijn bij de overwegingen betreffen de commerciële exploitatie van de communicatiemiddelen in de ether. Programma voor morgen (gr) 7.45 Radiokr£ t 8.00 Nws 3.15 Kna- )lksliederen (cr) 8.30 - 9.00 V land- en tuinbouw 12.33 Lichte ork muz 12.53 Gram of actualitei ten 13 00 Nws 13 15 Lichte muz 13.35 Rus sische kamermuz (gr) 14.30 Lichte orkest muz (gr) 15.00 Jeugdconcert met comm 15.50 Bijbelvertelling v d jeugd 16 00 V d jeugd 17.15 Vrije tijd.. J'— licht progr 17.20 Jar berichten 17.45 Amu» mu_ koor: Friese volksliedjes 18.30 Het Spek- tmm. lezingen 18.45 Volksmuz (g Hilversum I, 402 m. 19.00 Nws ber 19.10 Meded of gram 19.15 Leger des Heilskwartler 19.30 Radiokrant 19.50 La- tij ns-Amerikaai ger Festspiele opera 21.30 Het Avon overa i spiele 1962: iphigénie (verv) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram (om 7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws 8.18 Lichte gram 9.00 Gym v d vrouw 910 Kook- pratje 9.15 Moderne muz (gr) 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, klaarstaan voor de medemens, lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Orgelspel 1130 Theaterork '.200 V h platteland 12.05 Lichte gram (12.3012.33 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw) 13.00 Nws 13.15 Lichte ork muz 13.45 Gesproken portret 14.00 Kamerork: mo derne en klass muz 15.00 Van Armenwet naar bijstandwet. toespraak 15.10 V d jeugd 17.00 Lichte gevar gram 17.30 Ten toonstellingsagenda 17.35 Licht trio 17.50 Regeringsuitz: Nieuw-Guinea kroniek, door G Chr van Eek. hoofd voorlichting ministerie van Binnenlandse Zaken 1800 Nws en comm 13.20 Actualiteiten 18.30 VARA: 20.00 Nws 20.05 1 Kaf en koren, wekelijki Raven in het dorp. hoor uz 20.40 ;s 20.50 Lichte Nws. GRAMMOFOONPLATEN-PROGRAMMA DRAADOMROEP ...meliese Rothenberger. Lisa Otto. Jos Traxel. Manfred Schmidt. Hanns Pi( Orkest olv. - Béart: Louisville Lou (Agcr). Orkest r« Wee Hunt; Night and day (Porter). Orkest Ray Connitf; Golden earrrings (Young). Peggy Lee: Little girl blue (Rodgers). André Prévin, David Rose; Cha cha no. 4 (Agueso). Orkest Ramon Argueso: Sambesi (Carstens). Orkest Er- rin Halletz; Tetai Trios Los Paraguayos: El tecolote i Los Cuatro de Ruff: Beautiful Ohio (Bal lard). Orkest Werner MUller fremder Mann (Hosey). Connie Love is a many Splendoured thii Orkest Frank Chackstield: Kiss (Cai walk through the valley Ork< Chris Barber: Te auierin v vol Ork»st Edmundo Ros: Chemki Clifford Brown. Max Ro Richii IBP i). ide >oie>. Phill; ile (Lax tee (Noble) i. Hcrold Land. vanavond Bounty, progr over het schip en y\ historie. NTS: 20.00 Journaal VARA: 20 20.35 Beroepenlüs Programma voor iiondifdag Haiprecital (gr) 7.30 V gengebed en overwegir Lichte gram 8.50 V d vrouw 9.35 Watei ■jggf' mm lo.oo Mor- ilt Elyah, Gram 10.03 Klass gendienst 10.45 Fragm oratorium (gr) KRO: 11.00 V d 11.43 Geestelijke liederen Igr) 12.00 Mid dagklok-noodklok 12 04 Meisjeskoor <gr> 12 23 V d boeren 12 35 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.38 Pianospel ritmische begeleiding (gr) 12.45 Act 13.15 Aqui Jamaica; impressies raibisch gebied 13.20 Opcrette- NCRV; 14.00 Mctropole-orkest: 14.30 Klass kamermuz 15.30 isemble 16.00 Verkenningen in irmuz (gr) 18.45 (gr) 17.00 V d izang iv 40 Beursberich- i: Instrumentale bewcr- ren en dansen uit he- I De Nederlanden 18 05 '8.15 Sportrubriek '3 30 Lich- iaal perspektief. lezing. t m. AVRO: 7.00 Nws gO Lichte gram VPRO 13.00 Nv Sprookjes de bijbel Aria's uit de oper: Jeugd 17.30 Schools ten 17 45 Carminn- kingen Lichte l te gram 18.50 Soc 8.00 8.15 De groenteman 9 15 Deutsche Messe (gr) 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen '"r1 1"sö v cl kleuters 11 0(1 Kookpraaijc 15.05 Lichte 5 50 Pianorecital^ kl.ass^ n Gram v d 1 ,ov 18 15 Actualiteiten 18 20 Pianospel: mii- ia an c .i- ""35 Gesproken 18 30 brief 18.40 Lichte TELEVISIE 30 VJI NTS: *20 Óo' KRO: WSf ties, film 19.50 Tweede il KRO: y-Guini ld dot

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7