ENKA ZEEM Snka GARANTIE OP ELKE ilbbeltje; Meubelindustrie komt met „alles voor binnen" ter Aantal emigranten is dit jaar sterk gedaald Tsjoe En-Lai geeft toe dat fouten zijn gemaakt GRIEP! Chefarine 4 Stewardessen mochten vliegtuigen besturen U proeft de moutwijn hi cca fiönfce Kif Sterkste handelseenheid w van de gehele wereld" Mottenplaag DINSDAG 2 OKTOBER Nationale beurs „Wonen 1963" v W le; ïelia Pe.i A G v d inden en: J Arnol. is Petrus, weer eens het nieuwste van en t G:fiet nieuwste wil weten over de C Haas^jderne woninginrichting, kan tot nfflen en6* met oktober a.s. terecht in vJLHde prinsessehallen van het Jaar- ;na. dr rfaursgebouw aan het Vredenburg Utrecht. 4000 m2 hier exposeert. Een heel J Eind-plezierige beurs om eens te gaan kij anna dr*en' want het ia een tentoonstelling, ni Mo.'eens echt voor het publiek bedoeld, j j Daarom is er veel werk gemaakt var Jde opstelling. Een ware manifestatie T3ensseni,an ,je Nederlandse industrie, aange- Susannajjruid met enkele buitenlandse inzendin- ►sendarpien. waarbij vooral de collectieve inzen- ïnbergenfling van Deense fabrikanten veel aan lacht trekt. Het Deense meubel, dal is Ag l°or zbn stbl en vormgeving in Neder- gezien is, presenteert zich nu ïda, dr v oat men echter niet over de grenzen uiizen. behoeft te gaan om ruime keuze te heb- l P T deben in goede, het huidige interieur Philippo;ti]kende meubelen van allerlei soort, J Brug-bewiist de Nederlandse Industrie, hier vertegenwoordigd, alleszins, ir man' exP°s^e demonstreert een be i t ïïpngwekkende verscheidenheid in stijl richtingen in de binnenhuisarchitect Ridder;tuur en geeft een duidelijke indruk van edvfcg Vel hetgeen er voor binnen" wordt ge- unipoden in het komende jaar. jr, i;CCM| Simons, n, 85 jr, G Groo. U kunt op deze beurs wandelen door compleet ingerichte woningen, waarin van alles te vinden is ook buiten de meubilering en stoffering om: moderne huishoudelijke appa- ratuur, versieringen van de woning zoals schilderijen en kunstvoorwer pen, serviesgoed en glaswerk, kort om alles, wat het huis-van-nu be woonbaar en leefbaar maakt. de inrichting betreft: daarom geen log- Ee, onverplaatsbare meubels, i chte en „mobiele" stukken, die al ook door hun juiste plaatsing i te voor beweging in de kamers Toekomst? Ierland ergadem ïen, bei "v2fn Nu zijn er soepele, zachte Jo^^Enka zemen voor u. Neem iiSme ade proef, vraag uw winke- schap ^lier naar de veel goedkopere Dai—stat Enka zeem. Elke zeem wordt 'Indoor Enka gegarandeerd. jekeurd door de ed. Vereniging van Huisvrouwen ijzersterk bestand tegen alle wasmiddelen 3 formaten: 2,30 - 3,25 - 4,75 VOOR UW GEMAK GEMAAKT DOOR De Gaulle zal over referendum spreken President De Gaulle zal zich donder dag \ia radio en televisie tot het Fran- volk richten, zo is maandag offici- Iïl bekendgemaakt Men verwacht dat staatshoofd in deze rede. die om 20 begint, nader zal ingaan op zijn voor een referendum tot aanvaar ding van het voorstel om de president voortaan bij algemeen kiesrecht en niet door een kiescollege t# laten aanwijzen. vindt u in het kostelijke apparaat „Ideal Home", het ingenieuze bouwsel van de cartoonist Rowland Emett, die dit geval eens tekende voor het week blad Punch. De ingewikkelde constructie, opge bouwd rondom het kaalhoofdige (was sen) meneertje dat als een spin in zijr web zit, beweegt aan alle kanten er verricht op de meest dwaze manier al lerlei huishoudelijke werkjes zoals af wassen, theezetten en zelfs bloemen hë- gieten en plukken. Een griezelige parodie op „het huis van de toekomst", waarin een mens niets meer behoeft te doen dan op knop jes te drukken, om tot en met bediend te worden. Dit alles is te zien op de beurs „Wonen 1963", die haar deuren wijd open houdt voor het publiek. Dage lijks van 's morgens 10 tot 's avonds Russische troepen in Hongarij e op grond van Pact van Warschau. Het feit. dat er Russische troepen Hongarije zijn. houdt geen verband met de binnenlandse toestand in dit land, zei de leider van de Hongaarse delega tie bij de V.N., Karol Csatorday gisteren in de Algemene Vergadering. Volgens hem waren die troepen daar op grond van het Verdrag van War schau. Csatorday oefende kritiek uit op het verslag van sir Leslie Munro, de speciale vertegenwoordiger van de V.N.. belast met het onderzoek naar de standigheden in Hongarije na de lukte opstand van 1956. Sir Leslie zegt in zijn rapport, dat het regime in Hongarije nog steeds steunt op de aanwezigheid van Russisch* troe- Laatste Bey van Tunis overleden De laatste Bey van Tunis, Sidi Mo- hamed Lamine pasja, is zondagavond Tunis in de ouderdom van 81 jaar 'erleden, zo is gisteren in de omge ving van zijn familie vernomen. Hij was in 1957^afgezet, nadat de Tu nesische- Nationale Vergadering de re publiek had uitgeroepen en Habib Bour- guiba als eerste president had gekozen. Tot 1960 stond hij onder bewaking. Sindsdien woonde hij rustig met een zoon, de voormalige prins Sjedly. en een dochter in een kleine flat in de Tu nesische hoofdstad. In 1957 werden de familiebezittingen m de Bey geconfiskeerd. Van de staat kreeg hij toen een pensioen van 100 dinar (ongeveer 900 gulden) per maand. Hij was een hartstochtelijk verzame laar van klokken en horloges en hij hield van muziek en van schilderen. Centrale regering liet V.N.-vliegtuig boven Katanga neerhalen Uit betrouwbare bron is vernomen, dat uit een thans uitgebracht rapport duidelijk blijkt dat troepen van de centrale regering op 20 september het Zweedse V.N.-vliegtuig boven Noord-Katanga neergeschoten heb- In de expositieruimte van de Rotterdamse diamantair Heetman op de Lijnbaan is maandag een tentoon stelling begonnen van kopieën van de Britse kroonjuwelen. Voor de leek is het verschil met de echte niet waarneembaar. Deze unieke expositie blijft tot 1 november a.s. geopend. Op deze foto: een gedeelte van de kunstige kopieën. Zelfs een schatbewaarder van de Tower of London is ter bewaking aanwezig, om het allemaal nog echter te maken. Heath niet tevreden Adenauer verschaft opheldering De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Edward Heath, heeft gisteren vijf uur met bondskan selier Adenauer gesproken in diens vakantieoord Cadenabbia aan het Co- momeer. Na afloop werd een com muniqué uitgegeven waarin werd ge zegd, dat het onderhoud nuttig was omdat het heeft bijgedragen tot op heldering van een serie zeer moeilij ke problemen. Waarnemers zien het bezoek vai Heath als een aanwijzing, dat de Britse onderhandelaar niet tevreden was over het verloop van de Brits-Duitse bespre kingen. Zoals bekend is Heath vorige week in Bonn op bezoek geweest met minister Schroder te spreken de Britse aanvrage voor toetreding tot de E.E.G. en de onderhandelingen die daarop zijn gevolgd. Heath zal binnenkort ook nog moeting hebben met zijn Franse collega Couve de Murville. Op de vergadering van de Labourpar- :ij is de Britse aanvrage ook weer he' onderwerp van gesprek geweest. D( voorzitter, Wilson, opende de vergade ring met de eis. dat Engeland uit de E.E.G. moet blijven, als dat handels blok zich ontwikkelt tot een groep die de welvarende landen beschermt. Hier- voer Wilson dus in het vaarwater de landen van het Gemenebest die bang zijn dat de E.E.G. de econor van de noodlijdende landen in Azië Afrika zal verlammen. Wilson legde bijzonder veel nadruk op de anti-Euromarktpolitiek die op het ogenblik opge1-' JJ- T Hij oogstte v delegeerden. De republiek Algerije heeft toela ting tot de Verenigde Naties gevraagd. Een boodschap met dit verzoek werd gisteren van premier Ben Bella ont vangen. De Veiligheidsraad zal donder- J de toelating in behandeling nemen. Al is de arbeidsmarkt nog zo krap, de emigratie van Nederlan ders naar verre oorden zal altijd blijven doorgaan. Zij is een histo rische en traditionele karaktertrek, die zich in alle tijden heeft doen gelden. Dit verklaarde de directeur van de Nederlandse emigratiedienst, de heer H. Hofmeyer, gisteren voor zijn •trek van Schiphol naar Australië. „Er zullen altijd mensen blijven, die hier weg willen", vervolgde hij. „Niet alleen zit sommigen de zucht tot ver nieuwing. avontuur of een warmer klimaat in het bloed, maar velen geven ook gehoor aan de roep van reeds eer der geëmigreerde familieleden om zich bij hen te voegen." Toch is het aantal emigrerende Ne derlanders zeer aanzienlijk gedaald. Trokken er in het topjaar 1952 niet minder dan 13.000 landgenoten alleen naar Australië, dit jaar zullen het hoogstens 2000 worden en dat komt dus op ongeveer 700 gezinnen neer. Opmerkelijk noemde de heer Hof meyer het, dat het aantal emigranten naar Nieuw-Zeeland vrijwel constant blijft. Dat waren er in 1952 omstreeks 1000 en dit jaar zijn het er nog 900. De emigratie naar de andere wereldde len is over het algemeen miniem ge worden: 1500 dit jaar naar Canada, on geveer 450 naar Zuid-Afrika en tot slot misschien nog 400 naar Zuid-Amerika. Is men bedenkt dat die 700 naar Australië vertrekkende gezinnen uit heel Nederland komen i uit allerlei beroe- bedrijven stammen, dan zal het duidelijk zijn, dat men per beroep nau welijks van verzwakking van onze ar beidsmarkt kan spreken", vervolgde hij. Intussen is de emigratiedienst, die enkele jaren geleden nog 220 man per soneel telde, uitgedund tot 123 man. Juist de vorige maand zijn er 45 per soneelsleden overgeplaatst of naar an dere betrekkingen afgevloeid. Rusland, negeert verjaardag van volksrepubliek De communistisch Chinese pre mier Tsjoe En-Lai heeft voor de eerste keer in het openbaar toege geven, dat „tekortkomingen en fouten in ons werk", tezamen met natuurrampen de oorzaak zijn van de huidige economische crisis in communistisch China. De premier erkende dit aan de vooravond van de viering van de dertiende ver jaardag van de Chinese volksrepu bliek. Tot nu toe heeft hij de moei lijkheden van China uitsluitend geweten aan tyfoons, overstromin gen, droogte en insektenplagen. komst is. Het centrale comité communistische partij heeft dit vermoe den versterkt in een communiqué van zaterdag waaruit blijkt dat de opposi te in de partij nog sterk is. In dit communiqué werden verder felle aanvallen gedaan op het „mo derne revisionisme". President Tito werd onder meer van deze „zonde" be schuldigd. Ook premier Tsjoe oefende in zijn toespraak kritiek op de revisi onisten van Zuid-Slavië. Opvallend is dat de Prawda slechts een gedeelte gepubliceerd heeft van het stuk uit communistisch China. De kritiek op het revisionisme kwam in de krant, maar elke aantijging aan het adres van president Tito werd weggelaten. Zoals bekend brengt de Russische president Brezjnjef ee: zoek aan Zuid-Slavië. De voorpagina van de Prawda toonde voorts een boodschap, waarin de Russische leiders hun Chinese collega's verzekeren dat de Sowjetunie de Rus- sisch-Chinese vriendschap „als haar oog appel" zal beschermen. De Prawda maakt geen melding van ideologische geschillen tussen beide landen. Dit verzwijgen van geschillen met China heeft de Sowjetunie er niet van weerhouden de feestviering in Peiping van de verjaardag van de volksrepu bliek totaal te negeren. Er bevond zich op de tribune waar de Chinese leider, Mao Tse Toeng, een parade van meer dan een half miljoen mensen afnam, geen enkele vertegenwoordiger van de Sowjetunie. In de optocht werden grote foto's meegedragen van Marx, Engels, Lenin en Stalin. Advertentie Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Gluin buiija 20 tablett Handigt ilripxrpaUing 40 tablttt Onthullingen voor commissie Landing bij mist voor bijwonen van een feestje J7EN chartervliegtuig van Trans World Airways, dat presi dent Soekarno voor een vlucht moest ophalen, is, ondanks een dichte mist in Hongkong geland om de piloot in de gelegenheid te stellen daar een feestje bij te wonen. Voor een sub-commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de oud stewardess Marie Louise Hurley dit verklaard. Zij vertelde ook, hoe vrienden van de piloot op het vliegveld via de radio ge zegd hadden: ,,Zet je kist hier aan de grond. Er is vanavond een groot feest". Tijdens een andere vlucht slingerde het vliegtuig nogal Zij ging naar de cockpit en ontdekte, dat een stewardess vanaf de stoel van de tweade piloot de machine bestuurde. Andere oud-stewar dessen verklaarden hoe zy door de pilo ten uitgenodigd werden vliegtuigen met Bassagiers aan boord te besturen. Mary largaret Donofry zei, dat zij 35 minu ten een vliegtuig van Eastern Airlines had bestuurd Er waren 60 passagiers aar boord. Voor de landing liet zij de ma chine van 2.700 tot 450 meter zakken ..Ik geloof, dat ik het er aardig af- bracht, want ik had nog nooit eerder zoiets gedaan'", zo zei miss Donofry voor de subcommissie, die een onderzoek in stelt naar het werk van het Federale Luchtvaartbureau. (F.A.A.). Britten onaangenaam verrast over de raketten voor Israël In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken onaangenaam verrast was door het Amerikaanse be sluit luchtdoelraketten aan Israël te le- eren. Iemand van het ministerie zei: Het bericht uit de V.S. heeft een nieu we toestand geschapen wat betreft de wapenleveranties aan het Midden-Oos ten en wij moeten onze houding nader bepalen". Enkele landen uit dat gebied hadden Engeland van tijd tot tijd be naderd over de aankoop van raketten x>r de verdediging, maar Engeland as er nooit op ingegaan. De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Noesseibeh, zei later in de Algemene Vergadering der V.N., dat het „een dodelijke bedreiging voor de veiligheid en het voortbestaan van de Arabische landen" zou zijn, als de V.S. luchtdoelraketten aan Israël zouden le- Staking Italiaanse universiteiten Door een staking van studenten en lec toren is het werk op de Italiaanse uni versiteiten stil komen te liggen. Er wor den betere arbeids- en studievoorwaarden Volgens de vakverenigingen zal het werk deze week niet hervat worden. De lectoren eisen ojn. een grotere maat schappelijke zekerheid en de studenten wensen goedkope medische verzorgin, la ge mensatarieven en meer studiebeurzen. Tengevolge van zware bewolking heeft ien tot nog toe geen voorraden kunnen uitwerpen voor de meer dan 2.500 In diase en Tibetaanse arbeiders die, als gemeld door een aardverschuiving vorige week geïsoleerd geraakten in het afgelegen Spiti-dal in de Himalaja. Een vijftigtal zou volgens officiële berichten reeds zijn omgekomen. Anderen lijden aan bevriezing sneeuwblindheid. De voorraad brandstof medicijnen raakt op. I De Napolitaan Vincen- zo Pasquali bij wie een arts de dood had gecon stateerd, bleek toch niet dood te zijn, want de di recteur van een plaatse lijk ziekenhuis vertrouw de het niet helemaal en wist hem na twee uur kunstmatige ademhaling weer tot leven te bren gen. I Volgens een rapport van de Zweedse raad voor de kroondomeinen en bossen zijn de wolven in Scandinavië bijna uit geroeid en zijn er in Zweden nu nog slechts een twintig tot veertig van deze dieren. I Plantsoenarbeiders en een politieman ontdek ten gisteren in een plaats oen in Zwolle, dat het bronzen horstbeeld van de schrijver en dich ter E. J. Potgieter was verdwenen. Dit was de wraak van enige Kam penaren, omdat Zwolse scholieren een drie me ter lange steur, die dwars over de Oude- Straat in Kampen hing, ontvoerd en opgehangen hadden aan het balcon van het stadhuis in Zwol le. I Het Amersfoortse spoorwegstation zal op 10 oktober aanstaande het eerste station in Ne derland zijn, dat de pas sagiers door het gebruik van een roltrap service kan bieden. Gisteren is het tien ton wegende ge vaarte gemonteerd. I Sir Winston Churchill, die volgende maand 88 jaar wordt, vierde giste ren zijn diamanten jubi leum (60 jaar) als par lementslid. De „vader" van het Lagerhuis werd in augustus uit het zie kenhuis ontslagen na een dijbeenbreuk in juni. I Honderdvijftig jaar lang heeft het bestuur van het Overijsselse wa terschap Mastenbroek on bewust het wapen ge voerd met de adelaar van koning Lodewijk Na poleon. De zaak kwam aan het licht toen het wapen ter goedkeuring aan de Kroon werd ge zonden. Na de ontdek king van de verrassende gelijkenis met de ade laar, kwam aan het licht Spaak verdedigt Euromarkt in V.N. België's minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren voor de Algemene Vergadering van de V.N. in New York verklaard, dat de Europese gemeenschap de sterkste handels eenheid ter wereld is geworden, „sterker dan de Ver. Staten en sterker dan de Sowjetunie". Wanneer Engeland tot de Euro- markt toetreedt, zal de produktie- capaciteit gelijk geworden zijn aan die van de V.S. en de Sowjetunie. Deze krachtige verdediging door Spaak werd al verwacht, nu de Euro- markt een controversieel punt is ge worden in de debatten. Minister Gro- miko van Rusland heeft beweerd, dat de Euromarkt de bewapeningswedloop versterkt en de Westduitse op revan che beluste krachten aanmoedigt. Ma- lasekera van Ceylon uitte de vrees. Spaak verzekerde de leden van de V.N. echter, dat de Euromarkt voor de wereld grote kansen biedt in plaats van ruïneus te zijn. Hy verwierp de communistische beschul diging dat de gemeenschap een basis vormen voor de NAVO of dat dc- tegen de landen van het oostelijk zün gericht. halen en wij zouden tevens dom zijn wanneer wij dat deden. Onze landen zijn uitvoerende landen, onze klanten ruïneren onszelf", aldus Spaak. Hij kreeg na zijn rede een applaus i minuut. De boordwerktuigkundige Fred W. Hazlett had eens gezien hoe een piloot tijdens een vlucht een stewardess op zyn knie trok. De jongedame trapte vermoe delijk met haar naaldhak tegen een scha kelaar, zodat een der motoren even uit viel en het toestel een duikvlucht maakte. De heer Halaby, directeur van het F.A.A. zat tijdens de getuigenverklarin gen op de eerste rij. Hij maakte notities, kneep zijn lippen stijf dicht en schudde het hoofd. De F.A.A is belast met hand having van de voorschriften op het ge bied van de luchtveiligheid. Het onderzoek van de subcommissie wordt gehouden tegen de achtergrond van de langdurige en felle strijd der boordwerktuigkundigen om hun functie van derde man in de cockpit te behouden. De piloten wensen het werk der boord werktuigkundigen aan zich te trekken. Nieuwe imam met 10.000 man naar Sanaa op weg De nieuwe imam van Jemen, Al Has san, is aan het hoofd van tienduizend goed bewapende mannen op weg de hoofdstad Sanaa wind omver te werpen. dio-Amman medegedeeld. de hoge de defensie in het leven ge roepen. waarin voornamelijk sjeiks zit ting hebben. Volgens radio-Sanaa is het lucht- en wegverkeer weer normaal. De regering heeft de sluiting van haar ambassade in Saoedi-Arabië be volen, wegens de „toon van de radio uitzendingen" uit dit land. De Verenigde Staten hebben medege deeld op het ogenblik nog niet van plan te zijn het nieuwe bewind te erkennen. Tunesië daarentegen heeft de nieuwe machthebbers wel erkend. Het regiem van Jemen heeft de gezant van Saoedi-Arabië het land uitgezet en gedreigd het bewind van koning Saoed omver te werpen, als de vorst zich met Jemen bemoeit, aldus meldt radio Sana. De minister van economische «aken, dr. Abdoe Rahman el Baidani, had de gezant met een vliegtuig laten brengen nadat het bevel ontvangen was de Jeme- nitische legatie in Saoedi-Arabië onmid dellijk te sluiten. (Advertentie) B Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 our Radio Luxemburg 208 meter mm zondag 12 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt^^^ en Cor Lemaire aangeboden blok De handel tussen de landen van de markt en andere landen is sterker uit- ;ebreid dan de handel tussen de lan- len die niet bij de Euromarkt zijn aangesloten, en de handel tussen de Zes en Oost-Europa, vooral met de Sowjetunie, is eveneens toegenomen. de Afrika en Azië bestaat, dat de markt een „subtielere vorm van neo-kolo- nialisme" zou vertegenwoordigen, zei Spaak dat de economische betrekkin gen tussen Europa en de voormalige koloniën op voet van volledige gelijk heid staan, zonder enige politieke voorwaarde. „Europa kan niet in de wereld op treden als een verbond van rijke en zelfzuchtige landen Wij zouden ons daarmee afkeer en haat op de hals dat de waterschapsheren de in het wapen behoren de meeuw voor een ade laar hadden aangezien. Een knappe Lpndense advocate heeft haar hu welijk meer dao drie jaar geheim g&ouden. Haar echtgenoot, James O'Connor, is namelijk veroordeeld geweest we gens moord. Hij heeft zijn onschuld altijd vol- 7aXmnnunhTenrêr In Nigeria is de noodtoestand herstel te v»rtrH«n kondigd. Premier Balewa maakte voor herstel te verkrijgen. dc radio bek<!lld, dat men een samen- zwering tegen de regering had ontdekt I Een vroegere recher- en dat de drie voornaamste daders cheur van Scotland naar het buitenland zijn gevlucht Er Yard. die nu privé-de-1 waren enkele arrestaties verricht, tectivr is, hrrft er rich Volgens premier Balrwa waron jon- over heklaard dat gebeden door het buitenland gezonden over oeKiaaga, aat te epp militaire politieke training, veel van zijn tegenwoor- die erop gericht was het bewind omver dige collega s gevange- te werpen. De premier sprak aan het nisboeven zijn. I begin van de onafhankelijkhe«isvierlng. 1016) De schade die jaarlijks door motten wordt aangericht, is niet bij benadering te schatten. Deze uit spraak behoeft daarom nog geen aanleiding te zijn om verwoed in de handen te klappen zodra in de kamer een motje verschijnt. De vliegende motten zijn bijna altijd mannetjes, omdat de vrouwelijke exemplaren zich veelal kruipend voortbewegen om wol of zijde te vinden, waarin zij de eitjes kunnen deponeren. Al dat enthousiaste ge klap om de vliegende mot zal dus in den regel weinig effect hebben. Er is nog een ander misverstand. Toen we daarnet zeiden, dat de door motten aangerichte schade niet bij be nadering is vast te stellen, was dit geen holle gemeen plaats, maar wran ge werkelijkheid. Want we doelden niet zo zeer op die paar motten die de keratlne van wol, zijde, haren en veren als voedsel voor hun larven hebben uit verkoren, maar op de motten In het algemeen. Hiertoe kunnen een klei ne 2000 soorten vlinders worden ge rekend, waarvan een belangrijk deel hoogst schadelijk Is voor allerlei oogstprodukten van de meest uit eenlopende soort. Slechts enkele van deze mottensoort hebben bet op onze textiel voorzien. En egocen trisch als we nu eenmaal zijn, den ken we bij het woord mot altijd en uitsluitend aan die paar motten die voor óns van belang kunnen zijn, terwijl we de talloos vele an dere schadelijke soorten volkomen over het hoofd zien. Zo zijn wij. Maar terzake. De mot die we al len het beste kennen, is de kleer- mot. waarvan de larven het weef sel doorboren in de richting van de draden. Pas als zij zich gaan ver poppen, zetten zij zich vast op de TOCH IS HET ZO! plaats van hun laatste maaltijd. De gaatjes zijn dus het vege teken van een veel grotere schade dan op het eerste gezicht lijkt. De vreterlj van de larven aan wol en bont is overi gens zó algemeen, dat we daarop werkelijk niet nader behoeven in te gaan. Tot dezelfde familie behoort de ta pijtmot, die bij ons niet algemeen is, maar wier taak vaak met suc ces wordt overgenomen door de bontmot, waarvan de larve zich niet alleen met pelterijen voedt, maar tevens met wol, veren e.d. waar van zU zich een ste vig kokertje ver vaardigt. Met dit kokertje verplaatst zü zich, zoals een kokerlarve dit in het water met haar huis- Dit drietal, t.w. de kleren-, bont- en ta- pytmot (waarvan dus alleen de twee eerste soorten voor ons van betekenis zijn) kan nog worden aangevuld met dc huidenmot, die tot een andere familie behoort en in ons land bovendien niet voorkomt. Dit dier leeft veelvuldig in vogel nesten en in de haarvacht van aas, maar versmaadt evenmin wol en textiel. Met dit armzalige stelletje van vier soorten hebben we de voor onze kleerkasten schadelijke mot ten gehad: welgeteld vier soorten van de bijna 2000! Een feit dat zeker in het nadeel van deze motten pleit, is de bedric- gelijkheid van hun namen. Want ze eten wat hun voor de mond komt, d.w.z. bontwerk, kieren en tapijten, al naar de pot schaft, waarbij de meeste schade door de kieermot wordt aangericht. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5