Grand Gala du disque met 300 medewerkers Jean Anouilhs „De Grot" schokkend, boeiend stuk Chauffeur ziekenwagen maakt vijf aanrijdingen Tenorsaxofoon gestolen Leef gelukkig met een T0G(AL)-GEZ0NDE BODY DE GROTE MUITERIJ BOUNTY i i* Moeder rTBABYDERMMÏ MAANDAG 1 OKTOBER 1962 stuk „De Grot" op zijn manier een soort „Verpemdungseffekt" toegepast. Niet om de toeschouwers des te beter met hun eigen situatie te confronteren, maar veeleer om hen te laten medeleven mt de moeilijkheden van een toneel schrijver bij het maken van een stuk. In een deftig Parijs huis, „boven" wonen de meesters; „beneden" (in de grot) de knechten is een keukenmeid vermoord. De commissaris wordt geroe pen om de zaak uit te zoeken. Wat voor stuk moet het nu worden?, vraagt de auteur zich af. Natuurlijk een thriller, vindt de commissaris, want wat willen de mensen nu liever weten dan: „Wie heeft de keukenmeid vermoord?" (Vgl „De Sjaal"). De auteur echter ziet ook al die andere mensen adafomheen en vermoedt, dat er dieperliggende, factoren meespelen. De moord op de keukenmeid was maar niet zo'n incidentje, maar de consequentie van heel de samenleving in dit grote huis. Daar zijn bijeen: de heren en de knechten de mannen en de vrouwen, de goeden en d slechten. kortom daar ligt stof opgeslagen (een pakhuis vol) voor een sociaal, een sexuo. logisch, een ethisch drama. Wat zal de auteur kiezen? Hij hoeft er zich het hoofd niet over te b reken, want inmiddels zijn de figu ren zelf maar vast aan het spelen ge slagen. Men begrijpt, dat de auteur al reeds de trickv-a n de flash-back heeft toegepast en zo ziet men met horten en stoten (telkens onderbroken door de overleggingen van de auteur) het drama zich afspelen. Ook degenen, die willen weten wie de keukenmeid vermoord heeft, krijgen hun wetenschap voorge speeld. Er gebeurt echter meer en dit meer daar gaat het om in dit stuk. Er Een sterke scène uit Anouilh's „De Grot" waarin Albert van Dalsum een van de hoofdrol- Ook nu weer misverstand gaat daar in de Grot eenbeerput open. Zowel „onder" in de kelders waar het personeel huist, als „boven" in de sa lons waar de meesters resideren. Er is tijdelijk een secinarist in huis. Hij blijkt bij de voortgang van het stuk de zoon te zijn van de vermoorde keu kenmeid beneden en de heer graaf boven. De keukenmeid Mari-Jeanne heeft hem voor pastoor laten leren, niet omdat zij zo'n vrome vrouw is (integendeel) maar omdat hij primo vanwege zijn afkomst noch hoort bij de lui van „boven", noch bij die van beneden; en secundo omdat hij als pastoor geen kinderen ir wereld zal zetten, want hieraan heeft Marie-Jeanne een hekel. Zij houdt zich dan ook ijverig bezig met het bedrij van abortus provocatus. Zij heeft het daar druk mee, want van het vrouwelijk dienstpersoneel is er altijd wel eentje verwachting, zo niet van „boven" dan van „beneden". Ja. aan het slot zal blij ken, dat „beneden" zich het meeste heeft geweerd want degene die de keukenmeid vermoordde was de hoofddader in ale opzichten. Anouilh schuwt in zijn stuk de meest afgrijselijke Grandguignol-effecten niet, Voor is zijn stuk een draak, maar een veelzeggende en een gecompliceerde. Marie-Jeanne is eens schoonheidsko ningin van Nice geweest, als jong meisje werd zij bemind door de graaf. ma£ kloof tussen „boven" en „beneden" heeft verhinderd, dat er iets van kwam. Zo is zij weggezakt in de poel van de grot. Zij vertoont het duidelijkst het tragisch lot van allen: door schuld en „omstan digheden" zijn zij allen in deze poel te rechtgekomen. Onmachtig om zich eruit TAOORDAT de chauffeur van een ziekenwagen na een botsing met een motorrijder de macht over zijn stuur verloor, heeft hij gistermid dag in Weert in totaal vijf aanrij dingen veroorzaakt. Omstreeks kwart over vier moest de heer U. K. met de ambulancewagen een patiënt voor het Sint Jansziekenhuis op halen. Hij kwam toen in de Stationsstraat in botsing met een motorfiets. Hij schrok hier zo van, dat hij per abuis op het gaspedaal in plaats van op de rem trapte. De wagen schoot naar voren en de chauf feur verloor de macht over zijn stuur. Even verder raakte de ziekenwagen een personenwagen, waarvan de bestuur der, het gevaai zag aankomen, zodat hij een zijstraat kon indraaien, waardoor de botsing niet zo ernstig werd. Een achter deze auto rijdende bromfietser uit Eindhoven werd wel getroffen, doch zijn verwondingen vielen nogal mee. Daarna reed de ambulance schuin de straat over. waar een elfjarig meisje op het trottoir werd getroffen. Het kind brak beide benen en liep inwendige kneuzingen op. Van het trottoir af ging het verder. Deze maal werd een fietser, die zijn meisje achterop had, getroffen. De fietser kreeg een schedelbasisfractuur. het meisje min der ernstige verwondingen. De chauffeur van de ziekenwagen ver leende met een verpleegster eerste hulp en bracht de gewonden zelf naar het ziekenhuis. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Een Nederlands gezelschap van vijf personen is zaterdagavond laat op de weg Turnhout-Antwerpen onder Westmalle met een vaart van ongeveer honderd kilo meter tegen een boom gereden. De 24- jarige mejuffrouw Snippens uit Bergen op Zoom en de 25-jarige J. van der Jagt uit Breda kwamen om het leven. Ernstig gewond werden mejuffrouw Van Aart (24), Korteweg (30) en Stoof (23) alle uit Breda. Het twaalfjarige meisje De Wildt is zaterdagavond in Breda bij de Wilhel- minabrug onder een vrachtauto geraakt en korte tijd later overleden. Het kind zat achter op de fiets van een elfjarig vrien dinnetje. dat zelf ongedeerd bleef en dat geen voorrang verleende. De aalmoezenier van de luchtmacht Coppens uit Veghel is zaterdagmiddag in Arnhem met zijn auto tegen een vracht auto gebotst, die tengevolge van een slip op het linker weggedeelte was terecht ge komen. De aalmoezenier overleed ter plaatse. In de nacht van zaterdag op zondag zijn op de Bennekomseweg in Renkum twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, nadat een er van een autobus had geraakt en daardoor uit de koers was •akomen. De bestuurder van deze wagen, de heer S. M. uit Bennekom, bleef gedeerd, doch een van zijn passagiers, de 45-jarige heer A. Hardeman kwam om het leven. De andere passagiers, de heer en mevrouw FaessenDillisen werden zwaar gewond, evenals de vier inzitten den van de tegenligger, te weten de heer A. G. Leendertz uit Bennekom, diens zoon, alsmede mejuffrouw Feenstra uit Heelsum en mejuffrouw Wien uit Ben nekom. Zaterdagmorgen zijn op de rijksweg 16 in RotteMam twee auto's met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge v van alle vijf de inzittenden naar het kenhuis moesten worden gebracht. De auto, die bestuurd werd door de kantoor bediende M. Lems (52 kwam in botsing met de auto waarin de 38-jarige vertegen woordiger L. M. Conijn uit Bakel en twee zoontjes waren gezeten, doordat deze laatste slipte. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd en de inzittenden, waartoe ook mevrouw Lems behoorde, kregen allen snij- en hoofdwonden. Het Christendom Met de seminarist doet „Het Christen dom" zijn intrede in deze grot. Is er var de seminarist iets te verwachten? Zal hij de daad stellen, die uitkomst geeft; op het woord spreken dat een uitweg wijst' Anoulh heeft het allang opgegeven iets van „Het Christendom" te verwachten dus brengt zijn seminarist niets anders binnen dan lege briefjes. Ik voor mij vindt dit het belangrijkste aspect van dit stuk. Hier komt het misverstand ik zou haast zeggen het eeuwig misverstand omtrent „Het Christendom" om de hoek kijken, wereld verwacht van de christenen bo venmenselijke daden. Zo heilig en he melbestormend, dat de Boze er voor op de vlucht slaat en het boze uit de we reld verdwijnt. De wereld verwacht van de christenen dat zij met één enkel woord ale problematiek de wereld uit helpen en alles herscheppen tot een pa radijs van inzicht en begrip. Maar als de christenen niet zulke su permensen blijken te zijn en in het doen even grote lafaards blijken als de ande ren en op geestelijk gebied even zulke stotteraars dan wordt .Het Christen dom" als een waardeloos prul terzijde geschoven. Merkwaardig, terwijl de Bijbel toch op iedere bladzij van spreekt dat de wereld machteloos geketend ligt in schuld en omstandigheden en er geen mens is (ook een christen niet) die hier in verandering kan brengen. Alles wal Anoulh hier constateert, heeft de Bijbel reeds eerder en veel fundamenteler ge daan. Is de Bijbel dan zo'n moeilijk boek? Waarom wil mn onbewust wellicht van christenen verwachten wat men van geen mens mag en kan verwachten0 Hebben zij die zich christenen noemen, dit onbewust wellicht in de wereld gestrooid. Hebben zijzelf dit grimas van „Het Christendom" gemaakt? Hoe het ook zij, zodra de heidenen over „Het Christendom" gaan praten raaskallen zij. Sartre kwebbelt in Altona onzin over Luther en er is bijna niemand die hem op de vingers tikt. Anouilh voert met de seminarist „Het Christendom" binnen in zijn stuk. Hij gaat van die goeie jongen onmogelijke dingen ver wachten. Doodeenvoudig, omdat hij de Bijbel heeft dicht gelaten of niet begre pen. Evenwel over de mens en het chris tendom praten en de Bijbel dchtlaten is funest. Het leidt tot waanvoorstellingen en misverstanden. Toch is het de grote mode. Niet alleen onder de heidenen, maar helaas ook onder vele „christenen", die van „Het Christendom" de grote leer en de grote moraal hebben gemaakt die ale moeilijkheden oplost; een soort hel dengenootschap van edele zielen. En dan zit men met zo'n stuk en me nigeen vraagt zich verbijsterd af hoe (zoals Anouilh doet) zo pessimis tisch over de mens kan denken; hoe de wereld zo kan bekijken als één grote vuile was. Wie evenwel de moeite neemt even de Bijbel op te slaan hoeft niet zo verbijsterd te zijn, want in Gods Woord wordt ons ge-openbaard dat men niet pessimistisch genoeg kan denken over de mens maar niet optimistisch genoeg over Gods genade. Dan verwacht men het niet meer van de mens, ook niet van de vrome mens Ik niet. Ik word alleen maar geschokt door het feit, dat Anouilh, sprekende over „Het Chris tendom" vergat de Bijbel er op na te slaan. Zeker, dit is wel de grote mode, maar ik wen daar nooit aan. De opvoering „De Grot" van Anoulh beleefde zater dagavond in de Kon. Schouwburg zijn Nederlandse première bij de Haagsche Comedie, geregisseerd en vertaald door Joris Diels; in decors van Harry Wich en in de hoofdrollen Paul Steenbergen (auteur) Albert van Dalsum (commissa ris) en Myra Ward (Marie-Jeanne); m.a.w. een opvoering zoals hij in Ne derland niet beter kan worden gegeven Een schokkend stuk, inderdaad; maar ook boeiend, tot nadenken stemmend en vol raffinement. Dat Gods Naam er en kele main als stopwoord in voorkomt verbaast mij niet, maar grieft mij wel. Ev. Grolle Treinen op tijd De winterdienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen is gisteren vooi het eerst en zonder moeilijkheden toe gepast. Alle treinen reden op tijd. Ook de ingebruikneming van de nieuwe NX-beveiliging bij Gouda geschiedde ge ruisloos. Tijdens Gala du Disque Na het tv-optreden van de Dutch Swing College Band tijdens het Grand Gala du Disque, zaterdagavond in het Scheveningse Kurhaus, mist leider ir. Peter Schiperoort zijn „Selmer" sopraan sax. „Dat ik mijn instrument kwijt ben, vind ik vervelend", zei Peter, „maar dat ik het mondstuk mis, dèt vind ik het allerergste!" Het mondstuk kreeg ik na melijk als herinnering van de grote, thans overleden Sidney Bechet, toen ik die in 1952 op tournee door Zwitserland voor de laatste maal ontmoette." De waarde van het instrument be draagt ongeveer 650. Na zijn optreden bracht Peter Schilperoort het naar de kleedkamer waar hij het met zijn klarinet wegborg in de instrumenten koffer. Toen hij na het bal, 's morgens om vijf uur, naar huis ging en de kof fer opende om zijn sjaal te pakken wa ren sax en mondstuk verdwenen. De klarinet en andere mondstukken werden niet aangeroerd. TJET SLOT van de Grand Gala du Disque, zaterdagavond in het Sche veningse Kurhaus ls een groot succes ge worden, ondanks de fouten, die er ge maakt zijn. Het was ook een hele opgaaf voor de organisator Willem Duys. Want nog nooit tevoren stond een zo groot aantal internationaal befaamde sterren op het podium van de grote Kurhauszaal. Het bleek haast te klein om alle 300 medewerkenden aan deze Amerikaans groots opgezette show in snel tempo voor te stellen, zodat er een speciaal draai toneel geconstrueerd moest worden voor de changementen, Wim Sonneveld reikte de op hem eigen wijze de Edisonprijzen uit. Wat spot voor de instelling „Edison" schemerde door in zijn opmerking „Ach. iedereen zal wel aan de beurt komen. Maar als ze er allemaal een hebben, wat danEn Conny Stuart gaf conferen ces weg, of ze het haar hele leven ge daan had, geestig en spits Maar er geïmproviseerd moest er woi- »n uit bittere noodzaak. Het publiek heeft er gelukkig weinig van gemerkt maar de organisatie had heel wat slor digheden. Toen de eerste in grand gala gestoken bezoekers binnen waren, werd duidelijk, dat meer mensen een plaatsje was beloofd dan er plaatsjes waren. Hoofdbrandmeester J. Broekman van de Haagse brandweer heeft de zaak gered door toestemming te geven aan elk ta feltje een stoel bij te zetten. Er bleef bijna geen gangpad meer over en toen nog moesten er nog dames en heren blijven staan. Het algemeen roodverbod, dat uit deze noodoplossing voortvloeide, blee kde t.v.-opname ten goede te ko men, zodat de zaak tenminste een gun stig kantje had. Toch toegegeven sterke staaltjes zijn er geleverd. Wel lukte het Jacques Brei in levende lijve op het podium te krijgen, maar Jos Cleber kwam overvliegen uit Zuid-Afrika, Con ny Stuart werd vrijgekocht van „En semble", Victor Sylvester en Edmundo Ros kwamen broederlijk in een charter- vliegtuig op Zestiehoven aan, de voor stelling van My fair Lady (Wim Sonne veld) in het Rotterdamse Luxor begon om half acht. winnares Ellen Craamer werd vrijgemaakt van een Duits tract, Jules de Corte kwam binnen het half uur van Utrecht naar Schevenin- gen, een van de Padre-twins kreeg nacht- permissie van de K.M.A. te Breda, er er werd een taxidienst tussen Schiphol en het Kurhaus uit de grond gestampt En een Haagse persfotograaf ging om maar een uniek plaatje te kunnen schie ten. tussen de Maastreechter Staar mee het podium op, deed keurig op de maat zijn mond open en dicht, zonder geluid Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoende van reumatiek, spit, ischias verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apotheek en drogist. TOGAL 0.95: 2.40: 8.88. te geven. Een „uitspringer" heeft hij toch [«iet kunnen maken, want hij werd prompt ontdekt! SENSATIE EN APPLAUS Sensatie en applaus ja die waren er in overvloed. Dè sensatie bracht Van ce Taylor, een in dereren jack, lederen broek en lederen schoenen gestoken jon geman. Aan zjjn handen lederen hand schoenen, om z(jn nek een ketting met grove schakels. Zijn optreden voor t.v. radio moest vervallen, en werd tot later verschoven. Willem Duys wilde de reden niet zeggen, maar Vance Taylor was meer spraakzaam. „De afspraak was dat Ik mocht werken met mijn eigen elektronische apparatuur. Bovendien heb ik lichteffecten nodig en ik zou ze kri|- ken. 's Middags om vier uur hoorde ik dat het allemaal toch niet kon. En toen kon i k het ook niet." Maar later maakte men Vance Taylor toch mee tot onthut sing van de duizenden. HU zwaaide al stuiptrekkend de microfoon als een strijdbijl boven het hoofd en verbUsterd vroe gmen zich af wat dit nog met mu ziek te maken had. Exlhibltionlsme ln de vulgairste stijl! De applausmeter sloeg door bii het optreden van de Maastreechter Staar met het Cosmopolitain Orkest onder Jo* Wim Sonneveld en Paul Durrieux, alias Paulus de Bos kabouter voerden een geestig gesprekje bij de uitreiking van de Edisonprijs. 44 In h'et oosten brak de dag aan. Hij verspreidde zijn grauw licht over de zee en verdrong de duis ternis van de hemel. De sterren verbleekten De boot lag evenwel nog in het donker, gevan gen in de schaduw van het rotseiland, dat met gril lige punten de morgenhemel voor hen afsloot, koud, massief en dreigend. Nu kleurden de getan de contouren zich paars, daarna rood - bloedrood. Negentien mannen zaten in de barkas van de „Bounty" gehurkt. 'De meestert had een onrus tige slaap de zorgen doen vergeten. Kapitein Bligh had evenwel geen oog dicht kunnen doen. Hij wil de dat overigens ook niet. Wat had hij aan bedrie- gelijke vergetelheid, als h'em daarna toch weer de wanhoop wachtte. Hij wilde liever de werkelijk heid onder ogen zien. En de werkelijkheid was hard. De vorige dag was hij omstreeks dezelfde tijd nog gezagvoerder van Zijne Majesteits gewapend transportschip „Bounty" geweest Schip en bemanning hadden zich in de beste welstand bevonden. Meer dan dui zend loten van de broodboom waren aan boord van zijn schip veilig opgeslagen. Zeker, de tocht door de nauwelijks verkende Straat Torres en de lange zeereis naar West-Indië brachten nog veler lei gevaren met zich mee. Maar kapitein Bligh had gegronde redenen gehad om het grootste deel van zijn taak als volbracht te beschouwen. En nu? Zijn blik dwaalde over de slapende man nen. die met opgetrokken benen en het hoofd op de knieën in de overbelaste boot hurkten. Hier en daar mompelde er iemand in zijn slaap of kreun de; en zodra de kille morgenwind over het water streek leek er een rilling door de slapers te lopen. Bligh balde zijn handen tot vuisten. Wat hebben zij eigenlijk gedaan, dacht hij, om hieraan over geleverd te worden? Hieraan en aan alles wat hun nog te wachten staat? Omdat een kranzmnise het wilde die Christian, die hij zijn vriendschap had geschonken, die hij bevorderd had waien negentien goede zeelieden midden in de eindeloze Zuidzee buiten boord gezet, overgeleverd aan een Een wisse dood? Nee! Dan vergisten zij zich die muiters! In deze armzalige boot zonder wapens, OP DE GUNTER SACHSE met nauwelijks proviand voor een wer-K, zonaer zeekaarten, zou hij, kapitein Bligh, zijn mannen m veiligheid brengen! Hij zou alles op alles zetten oim zijn eigen leven en dat van zijn oemanning te redden. Want er wachtte hem nog een taak, waar voor hij zich staande moest houden; de muiters hun welverdiende straf te bezorgen. Aan de andere kant van Tofoea was de zon op gegaan. Kapitein Bligh greep naar de helmstok. „Vooruit mannen, aan de riemen," riep bij hard „We moeten zien, een landingsplaats te vinden!" Toen zij de avond tevoren de rotsachtige kust van het eiland waren genaderd was het aardedon ker geweest. De branding en de steile oever had den een landing onmogelijk gemaakt. Nu het Bligh langs de kust naar het noorden roeien, recht in de richting van de indrukwekkende vulkaankege', waarboven zich in het prille licht een rookpadde- stoel aftekende. Pas laat in de morgen ontdekte h'ij een steenach tige inham, waar hij het anker liet vallen. „Meneer Samuel," schreeuwde hij tegen zijn schrijver, „gaat u met vijf man aan land en probeert u over die rotsen naar het binnenland te komen. Kijkt u uit naar levensmiddelen, vooral naar water!" De mannen ploeterden aan land en beklommen met moeite de rotsen. Bligh wilde de voorraden in de boot zo lang mogelijk sparen. Maar toen Samuel uren later terugkwam had hij niets dan dorre en met lavastromen doortrokken wildernis ontdekt. Hij bracht enkele liters water mee, die hij in rotsholten had verzameld. Wel had hij sporen van mensenvoeten aangetroffen, die er op wezen, dat het eiland althans bij tijd en wijle door inheem sen werd bezocht. Het was een teleurstellend resultaat en Bligh liet voor het middagmaal de man een klein stuk brood en een glas wijn uitdelen, 's Middags lichtte hij het anker en voer nog veel verder naar het noorden zonder succes. Alleen een paar kokosnoten wisten zy van een vooruitspringende rots te halen, maar dat na een levensgevaarlijke klimpartij. Hoe verder hij naar het noorden kwam, hoe meer de rotsachtige hoog ten met lava waren bedekt. Tegen de avond keerde Bligh naar de inham te rug, waar hij aan de landzijde van de branding de nacht in stil water kon doorbrengen. Hij liet een kokosnoot de man uitdelen en allen hurkten in de boot neer of strekten zich voor zover moge lijk uit en probeerden te slapen. De volgende dag was het weer omgeslagen en de zee was onrustig. Aan doorvaren viel niet te denken. Bligh zelf ging nu met een deel van de be manning aan land en klauterde over de rotsen naar het binnenland. Ook hij vond die dag niets eet baars, alleen wat brak water. Wel stuitten zij op een paar wrakke hutten en overblijfselen van een verwilderde bananenaanplant, zodat zij nu ten minste de zekerheid hadden, dat het onherberg zaam eiland bewoond was. Zij kregen weer hoop, want de inheemsen moesten toch ergens van leven. Overigens moesten zij afwachten, hoe de houding van de bewoners zou zijn. De moeizame afdaling naar de inham leverde één voordeel op; zij ontdekten een grote grot, op ongeveer honderd passe.i van het strand en van zee uit te bereiken. Bligh nam er dadelijk bezit van en bracht er met de helft van de bemanning de nacht door. Schipper Fryer werd met het com mando over de boot belast en had het nu met zijn mannen iets ruimer. (Wordt vervolgd). Cleber en de Engelse zangeres Ver» Lynn in het beroemde „Land of hope and glory". En het eerste daverende ap plaus van de avond kregen Les Com pagnons de la chanson, die een liedje als „Le Mexlcain" subliem wisten te zin gen en te spelen. En dan waren daar de fenomenale Los Machucambos met een vurig Zuidamerikaans ritme en meesle pende show. Uitstekend! En nu dan in topsnelheid door de hele avond: Melle Weersma opende met de Ouverture Rhapsodique, een potpourri van alle tophits vam het jaar. Na de bewegelijke Orlando (Lesson de Twitste) kwam de Belg Louis Neefs met het sui kerzoete „Ein kleines Kompilment". Dan toch liever Anneke Grönloh met „Para diso". De Padre Twins gaven het in En geland populaire Roses are red", er toen een dieptepunt Johnny Hoes. de man van de „smartlappen". De Dutch Swing College was als een schepje sui ker na een vies drankje! Cleo Laine bleek geen ontdekking, maar de foto grafen vonden van wèl. Jan en Kjeld hebben een eigen stijltje, dat een beetje gaat vervelen. De grote tenor van de Duitse operette. Rudolf Schock, gaf ook acte de présence er. het duetje met de Weense Melita Müszely zal velen pleizier gedaan heb ben. Toen bleven. wij nog even in d* Duitse amusementsstijl met Kurt Edel- hagen en zijn orkest (voortreffelijk). Conny Froboess en Gerhard Wendland 'druipend van sentimentaliteit)Nan MouSkouri verrukte de zaal met Witte rozen uit Athene en toen kwam Edmundo Ros en Los Machucambos de overgang naar de teenagermuziek: Russ Conway. Hij schijnt nooit les gehad te hebben in het pianospel en dan is het nog knap wat hij heeft bereikt. De uitreiking van de Edisons doa Wim Sonneveld was „traditie-getrouw" een prikje hier, een grapje daar. Maar hij had dit keer zijn mannetje gevonden in Paul Durrieux. alias Paulus de Bos kabouter. En toen kwam het grote feest waarvoor de orkesten van Edmun do Ros. Victor Sylvester. Kurt Edelhagen en The Diamond Five de muziek ver zorgden. Henk Huigen. Penningmeester er met dertig mille vandoor De penningmeester van de koninklijke roeivereniging „De Hunze", de 34-jarige accountant G. A. uit Groningen, heeft zijn vereniging voor ruim dertigduizend gulden bestolen en is met de noorder zon vertrokken. De feestelijke opening van het vergrote en gemoderniseerde botenhuis kreeg plotseling een anticb- max, toen secretaris B. Wirtjes aan d« genodigden moest meedelen, dat het feest niet kon door gaan omdat de penning meester bijna het gehele bezit va; roeivereniging had verduisterd. A. is in januari van het vorige jaar al met de verduisteringen begonnen. Zijn grootste slag sloeg hij, toen in juli van dit jaar de gemeente Groningen ƒ40.000 aan de vereniging overmaakte: ƒ20.000 als schenking en ƒ20,000 als renteloos voorschot. Er werden verschei dene betalingen verricht, maar de pen ningmeester stak 10.000 in zijn eigen zak. Eerder was naar raming reeds ƒ20 000 verduisterd. Het bestuur van de vereniging, dat nu met een nieuw botenhuis en een tekort van ongeveer f 36 "'H) zit, heeft dezer dagen aangifte ged van de verduiste ring. Men wil trachten het benodigde geld met de leden zelf bijeen te brengen. De gelukkige Edison-winnaars in de bloemetjes en in het ponne tje" van de schijnwerpers op het Kurhauspodium. Van links naar rechts eerste rij: Paul Durrieux alias Paulus de Boskabouter, de echtgenote van Jacques Brei, Jules de Corte, Edison-uitdeler Wim Sonneveld, de charmante Ellen Craamer in zwart jluweél met mos-groen zijden jakje, de dochter van platendirecteur Rood die de Edison voor Cliff Richard in ontvangst nam, D.G.G.-label- chef J. van Bart die beloofde de Edison voor Brenda Lee door te sturen. Ad van der Hoed en uiterst rechts Pete Fellerman, die met zijn donkerbruine stem de lof zong van Ella Fritzgerald en Oscar Peterson. Op de tweede rij de leden van de Diamond Five die bewezen op jazz-gebied in Nederland de eerste plaats in te Jeugd, -puistjes PUROL-POEDER Schaak-vraag 298 Het diagram toont een momentop name uit een partij Halldor Jonsson-* O. Kristiansson, die dit jaar te Reyk javik werd gespeeld. Wit wilde hier indirect ruilen om een beetje uit do verdrukking te komen en speelde 1. Le3xb6, b4xc3; 2. Dd2—e3. Zwart trof hem daarna echter onder de gor del, want een paar zetten later was het uit. Wat was zwarts tweede zet en hoe ging het verder? AJ.A A A A A A a m Ü&B a'3' w A1 i h7. Dam-vraag 297 In het vorige vraagstuk was de stand als volgt: Zwart: 10. 11, 18, 19, 21, 25, 26, 38. Wit: 30. 33. 34, 37, 40, 41, 42, 49. De stelling voert tot winst doorl 37—31, 36x29; 34x5, 25x45; 5—46, 26x37; 46x40, 45x34; 49—44. Woordrangschikkingg- puzxeI Plaats de woorden: donderdag, roomtaart, vermogend, verwering, handeling, permanent, onderdeel, vergelden, komkommer, legertros, kentering, zó in volgorde dat op de kruisjes een zegswijze ontstaat. xx.... X X Kesteren. entree. Steen, tres. Baby-hvidj*

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7