Hollandia thans de stad van de Verenigde Naties Jjh een daafce lij. Prins Saif van Jemen gevangen en gedood Bestuur van Labour wil andere houding E.E.G. Kennedy en Home zien in Berlijn gevaar 110. 1 Vliegende zoogdieren MAANDAG 1 OKTOBER 0—1: ngeler irnhoo: bestuur heeft zich in Hollan dia de laatste anderhalve maand dagelijks zichtbaar aangekon digd. Slechts enkele dagen na de ondertekening van het akkoord in New York kwamen de eerste VN-functionarissen aan, onder wie de inmiddels alweer ver dwenen generaal Rikhye. Thans zijn er 35 VN-ambtenaren in de hoofdstad van Nieuw-Guinea. Zij komen uit Egypte, Tsjecho-Slo- wakije, Thailand, Amerika, Cana da, Australië, Frankrijk, België, Zwitserland, Italië, en vele an dere landen. Onder hen bevinden zich ook 16 Indonesiërs. Pakistaanse militairen rijden thans door de stad. nauwelijks nog nagekeken door de Papoea's, die reeds zijn gewend aan de lange magere militairen in hun smette loze, lichtbruine uniformen en met hun blauwe petjes of helmen. Zondagmiddag, de dag voor de histo rische eerste oktober, was Hollandia nog de hoofdrad van Nederlands Nieuw-Gui- nea. maar uiterlijk zal de overgang naar hoofdstad van West-Nieuw-GuineaWest Irian", zoals de V.N. het gebied noemen, weinig veranderingen brengen. Verande ringen hebben reeds plaatsgevonden, doordat nu nagenoeg alle vrouwen en kin deren uit Nieuw-Guinea zijn vertrok ken. Honderden ambtenaren, die op hun rertrek wachten, zijn bij elkaar in gou vernementshuizen getrokken. Papoea s laten zich niet uit macht zal overdoen. De vliegtuigen zul len naar Nederland gaan en boven de oerwouden van het eiland zullen Ameri kaanse en Canadese machines ronken. Het bedrijfsleven in Nieuw-Guinea wacht af. Voorraad Leeg IJN Tientallen huizen in Hollandia staan leeg en verlaten. In sommige wijken krijgt men de indruk in een dode stad te ver keren, maar deze week zullen alle VN- ambtenaren vanuit het enige hotel in Hollandia verhuizen naar de woningen, die de Nederlanders hebben achtergela ten. De VN-ambtenaren zullen dan ook de bureaus van het voormalige gouver nement betrekken en samen met de blij vende Nederlanders en groepen Indone sische ambtenaren, die de komende we ken zullen aankomen, zullen zjj het amb telijke apparaat trachten in stand te hou- De Nederlandse militairen zullen dage lijks met DC-8-toestellen het land verla ten, terwijl hun kazernes zullen worden betrokken door de Pakistaanse politie- troepen, die binnen enkele dagen op vol ledige sterkte zullen zijn. Op het ogenblik wordt overal de laatste hand gelegd aan het sorteren van militair materieel. Wa pens en munitie gaan mee naar Neder land. Het oude materieel blijft achter, •venals da goederen, die men aan de VN- EiV Aanhangers van het vorstenhuis van Jemen hebben gisteren toege geven, dat prins Saif al Ismail, een van de drie prinsen die het plan hebben opgevat om de revo lutie in het imanaat neer te slaan, gevangen is genomen en is te rechtgesteld. Men heeft nog steeds geen duide lijk beeld van het verloop van de op stand. Men acht het niet onwaar schijnlijk dat het succes van de re volte zal afhangen van de houding van enkele noordelijke stammen, die altijd fervente aanhangers van vermoorde imam zijn geweest. De bekendmaking van de executie van prins Saif was afkomstig var hoofdkwartier van de pas tot u uitgeroepen Al Hassam, die uit New York naar Djeddah in Saoedi-Arabie is gereisd om de strijd tegen kolonel Sal- lal te leiden. t Prins Al Hassan zei verder mets over de mars die zou zijn ondernomen naar de hoofdstad Sanaa. Hij beloofde het volk van Jemen dat niets de wet tige overheid zou weerhouden om te blijven strijden voor de bevrijding van het land. Het nieuwe militaire bewind in Je men, gesterkt door toezeggingen van steun van de Sowjetunie en door de erkenning door Egypte, heeft zaterdag zijn greep op het land aan de Rode Zee versterkt door arrestaties en exe- «uties. Weer vijf leden v?n de konink lijke familie werden terechtgesteld. Daarmee zou het aantal vermoorde per sonen van koninklijke bloede zijn ge stegen tot 70. De Sowjetunie heeft het land volle dige militaire en economische hulp toe gezegd. Egypte, waar men van te vo ren op de hoogte scheen van de revo lutie, was het tweede land dat de nieu we republiek erkende. uitzendingen van radio-Sanaa wordt in het geheel geen melding ge maakt van de aankomst van prins Al Hassan in Djeddah. Volgens de radio is alles weer rustig in het land. De verbindingen zouden weer normaal zijn "i het uitgaansverbod is opgeheven. De revolutionaire raad heeft een c creet uitgevaardigd inzake de instelling van een opperste raad van defensie. De leden van de raad zullen worden benoemd door de president van de revo lutionaire raad en de rang van minis ter krijgen. Kolonel Sallal treedt voor lopig op als staatshoofd, tot een pre sident gekozen zal zijn. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Adagio. Allegro moderato e marcato. lrlan Aeschbacher. piano. Philharmonisch -kest van Berlijn o.l.v Leopold Ludwig Twee liederen Herfststorm op. 18 no. 4 Ik geef mijn gedicht aan de lente op 21 no. 3 Kirsten Flagstad. Londens Symphonle Orkest oJv. Dlvln Fjeldstad. 3. Slgurd Jorsalfar. IH. Gelrr Tveitt Suite Odd Grüner-Heg- o. 4 uit „Honderd fjeldstad V. Harald Saeverud Lied van de #D 22 no 5 Philharmonisch Orkest t VI. Ludwig Irgens Jensen Thema datle» Philharmonisch Orkest van Oi Het laatste besluit, door de Nederlandse overheid genomen, was de vaststelling van een maximum-rijstprijs op 90 cent per kilo. De winkels hebben nagenoeg allemaal nog een behoorlijke voorraad. Het aan tal Chinese toko's is evenwel reeds flink uitgedund, terwijl vaststaat, dat vele Chi nezen het land binnenkort nog zullen verlaten. Economische experts verwachten evenwel geen chaos en zijn van mening, dat het normale leven zonder al te veel schokken zal kunnen voortgaan. De Papoea's bekijken alles van een af stand. Zij laten zich weinig over de si tuatie uit. Hun eerste poging om een hechte eenheid te gaan vormen, was eigenlijk het vorige week besloten na tionaal congres. Een delegatie van dit congres is thans op weg naar Djakarta. Toen de 20 leden uit Hollandia vertrokken, droeg hun lei der Herman Wajoi een resolutie in zijn koffer uit naam van het gehele volk van West-Papoea, waarin o.a. wordt aange drongen op de mogelijkheid een volks- etemming in 1963 te houden. „Dat is de enige wens van de Papoea's", zei een der delegatieleden. Maar naast hem stond Maarten Indey, een fel pro- Indonesische Papoea, die op zijn koffer tje met grote letters „Irian Barat" geschil- Dr. Pferdmenges overleden (Van onze correspondent in Bonn) In het protestantse ziekenhuis in Keu- n is zaterdagochtend overleden de 82- jarige bankier en miljonair dr. H. C. Robert Pferdmenges. Dr. Pferdmenges was C. D. U.-bonds daglid. Hij behoort tot de mede-oprich ters van de partij in het Rijnland. Met de dood van dr. Pferdmenges heeft dr. Adenauer een groot vriend verloren. Het overlijden van zijn vriend heeft de 88-jarige regeringsleider diep geschokt. Hij zal dinsdag zijn herfstvakantie in Cadenabbia aan het Comomeer afbre- Dr. Pferdmenges gold als de „grijze eminentie" van de Westduitse politiek. Veelvuldig heeft dr. Adenauer hem geJ vraagd naar de bondskanselarij te ko men, waar hij de raad inwon van de bescheiden protestant, die erevoorzit ter van derd had. En verderop stond Mozes Roe mainoem, die eveneens deel uitmaakt va de delegatie. Hij had in zyn koffer eei nieuw exemplaar van de Papoea-vlag or deze aan Soekarno te overhandigen. „WU willen de vlag behouden", zei hij. Huilen.... Wat met de vlag gaat gebeuren: de Pa poea's weten het niet. Wat met het zelf beschikkingsrecht: ook d&t is hen onbe kend, hoewel weinigen vertrouwen heb ben in het effect van de resolutie. Tal v jongens en meisjes, die jarenlang voor Nederlanders gewerkt hebben, huilen deze historische dagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Het feit, dat zij ontroostbaar zijn, is een der tragische uit vloeisels van dat akkoord. Russische spionnen (matroos omgekocht) moeten de V.S. uit De Verenigde Staten hebben de Sow jetunie verzocht twee leden van Rus sische missie bij de Verenigde Naties terug te roepen. Het verzoek is vervat in een nota die de Amerikaanse delegatie heeft laten bezorgen bij de Russische dele- De twee betrokkenen zijn Evgeni M. Prochorof en Iwan Y. Wyrodof, resp. tweede en derde secretaris van de per manente Russische missie bij de Ver enigde Naties. De federale recherche heeft klaard dat een omgekochte matroos hun instructiehandboeken van de ma rine ter hand heeft gesteld in een auto die voor een restaurant in Larchmont in de staat New York geparkeerd De marineman is gearresteerd en wordt beschuldigd van het onrechtma tig overdragen van inlichtingen inzake de Amerikaanse defensie. Schirra's ruimtevlucht in gevaar door storm Een Amerikaanse ruimtevaartfunc tionaris heeft meegedeeld dat alle voorbereidingen voor de ruimtevlucht van Walter Schirra op woensdag vol gens plan verlopen. Schirra zal in zijn Sigme-7-capsule worden gelanceerd door een Atlas-Booster-raket en als al les goed verloopt, zes keer rond de aarde vliegen. De lancering zal tussen een en drie uur Ned. tijd plaatsvinden, aldus de woordvoerder. De lancering scheen later echter in gevaar te worden gebracht door een tropische storm die ten oosten van Porto Rico kwam opzetten. Gevreesd wordt, dat de storm woensdag tot een orkaan zal zijn aangewakkerd en zich het gebied zal bevinden Het landelijke bestuur van de met het Gemenebest, beschermende maatregelen voor de leden van de vrij handelszone, garanties voor de Britse landbouw en het recht een onafhanke lijke politieke koers te varen. Indien Engeland buiten de E.E.G. blijft, moet Engeland samen met de Verenigde Staten streven naar een verlaging van de buitentarieven van de E.E.G. en bereid zijn tevens de eigen tarieven te verlagen, aldus Labour. Er dient voor te worden gezorgd dat de landbouwoverschotten van de ont wikkelde landen daar terecht komen, waar zij nodig zijn, bij de minder ont wikkelde landen waar honger wordt ge leden, aldus de resolutie. Labourparty in Engeland heeft aan de regering meegedeeld dat zjj terug moet gaan naar Brussel en betere voorwaarden moet verwer ven voor een Britse toetreding tot de E.E.G. Als dit niet mogelqk is, moet Engeland buiten de E.E.G. bleven. Een 5.000 woorden tellende resolutie rer de E.E.G. zal worden voorgelegd m het congres van de partij, dat van daag in Brighton is begonnen. Het is in een voortzetting van de politiek de partij van steun aan de pogin gen tot toetreding, maar verzet tegen de voorwaarden, waarover de regering een voorlopige overeenstemming heeft bereikt in Brussel. Partijleider Gaitskell maakte de ver klaring openbaar op een persconferen tie. Men verwacht dat de gehele reso lutie met slechts geringe wijzigingen zal worden aangenomen als officiële partijlijn. De resolutie komt woensdag discussie. Tot de eisen van Labour behoren: volledige garanties voor de banden De Russen hebben nu ook een vaartuig, dat op een luchtkus sen boven het water zweeft. Zoals men weet, zijn de Britten met hun „Hovercraft" al ver ge vorderd, en de Sowjets hebben nu bekend gemaakt, dat hun Chaika(Zeemeeuw) dertig passagiers kan vervoeren met een snelheid van 90 km per uur, terwijl er voor de bediening maar twee man nodig zal zijn. Twee jockeys vlogen uit het zadel, toen tijdens een race in Fairfax (Virginia, USA) de paarden een hindernis raakten. Het tweetal Duf ton en MacDonald werd daarbij gewond, maar de paarden mankeerden niets. Een attente fotograaf maakte deze spectaculaire prent van hun val. Het eerste punt van de gemeen schappelijke verklaring van presi dent Kennedy en de Britse minis ter van buitenlandse zaken, lord Home, na een gesprek tussen beide staatslieden van ruim twee uur, is nog steeds de kwestie-Berlijn. Wel iswaar wordt aan Cuba en de ge vaarlijke communistische expansie in het Caribische gebied ook grote aandacht besteed, maar beide staatslieden zien Berlijn toch nog altijd als een bedreiging van de vrede. Kennedy en Home bleken het volko- len eens te zijn over de gevaren die uit de kwestie-Berlijn voortspruiten en ook, dat de westelijke mogendheden hun vitale belangen krachtig moeten blijven beschermen, 's avonds besprak Home het probleem Berlijn voor de Amerikaanse televisie. Hij zei, dat de kwestie geregeld moet worden door de partijen die verantwoordelijk zijn de stad Rusland, Engeland, Frankrijk en de V.S. Over het voorstel om van West-Ber- jn een vrije stad te maken, zei Ho- le: „Als er een vrije stad moet ko- len, waarom dan niet geheel Berlijn". Een praktische benadering van de moeilijkheid noemde Home het voor van Kennedy om de toegangswe- naar Berlijn onder internationaal toezicht te plaatsen. „Maar", zei „de Russen blijven volstrekt Het viel waarnemers op, dat Hom® i zijn televisie-interview veel feller as dan in zijn voor de V.N. uitgespro ken rede. Men vroeg zich af of zijn re cente onderhoud met de Russische mi nister Gromiko hier soms debet aan Zijn suggestie voor een regeling tus- ïn de vier grote partijen ging verder dan zijn rede voor de V.N. Toen waag de hij slechts van een modus-vivendi en van een door onderhandelingen ver kregen regeling, waarbij de belangen van alle partijen, in zowel West- als Oost-Berlijn, gerespecteerd worden Vooral zijn uitlating over de Russische onbuigzaamheid viel op. Het onderhoud met Gromiko zal misschien niet vriendelijk geweest zijn. Home verscheen samen met de Ame rikaan Stevenson voor de televisie. De ze merkte op, dat Berlijn de grootste bedreiging voor de vrede en de v< heid van de wereld is welke wij in ge tijd gekend hebben. 9.40 Schoolradio: 10.00 Voor de kleuters; 5 Lichtbaken, lezing: 10.25 Moderne mu- t (gr): 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte atje; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte grammofoonmuzlek12.30 Mededelin- t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Draaior- uziek (gr); 12.50 Actualiteiten; 13.00 vs; 13.15 Platennieuws: 13 30 Metropole- j; 14.45 Populaire klassiek* 15.45 Lichte grammofoonmu- iek; 16.00 Voor de zieken: 16 30 Ziekenlof; d; 17.40 Beursberichten; nding: Het kabinet var jeugd: jsuitzendi ichtigde Minister landse Antillen door H. Citro muziek; 9.00 i De groente- Mogenwijding; arbeidsvitaminen (gr); 10 50 Voor de kleuters: 11.00 Radio- Volks-UniversiteltVrouwen vooruit - De strijd voor gelijke rechten, door D. H. Coe- vée; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lichte mu- 12 30 Mededelingen Na interessante reis Mr. Roosjen terug uit Z.-Afrika Zeer kort na zijn thuiskomst uit Zuld- Afrika zaterdag arriveerde hij met een KLM-toestel op Schiphol moch ten wij een gesprek hebben met A. B. Roosjen, die in zijn functie voorzitter van de Ned. Radio Unie op 14 september jl. de openstelling van de grote zendtoren In Johannesburg bij woonde en daarna nog enige tijd het land doorreisde als gast van de Zuld- afrikaanse omroep. Mr. Roosjen zeide. „een stralende reis" te hebben gehad en zeer geïnte resseerd te zijn in de opbouw van het nieuwe Zuidafrikaanse omroepsysteem, waarvan deze enorme, uit beton en staal opgetrokken 720 voet hoge toren het begin is. Er worden, volgens vijfjarenplan, nog 126 stalen hulj ders in het zeer uitgestrekte land bouwd, om de 15 miljoen zielen tel lende en buiten de grote centra bij zonder verspreid wonende bevolking in haar geheel te bedienen. Deze 126 zendmasten zullen verrijzen op bergtoppen en hoge terreinen, o.m. in Kaapstad, Oranje Vrijstaat en de Oost-Kaap. De nieuwe toren, geconstru eerd naar het voorbeeld van die te Stuttgart, maar nog 80 voet hoger, telt verschillende verdiepingen welke men per „hijsbak" (wij zeggen: lift) kan be reiken en aan de top is een groot res taurant aangebracht. De zender dient om tegemoet te ko men aan het probleem van uitzending van verschillende programma's tegelijk in de Afrikaanse en in de Engelse taal, plus in de talrijke Bantoe-talen. De zen der, die in de FM-band werkt, zendt 1619 uren per dag uit; dit zijn geen commerciële programma's. Bij de opening ontmoette mr. Roos- jen omroepvertegenwoordigers uit Ca nada, de Ver. Staten, Australië, Rhode sia, Italië, Engeland en België (de di recteur-generaal van de omroep), er de heer Tymstra namens de Wereldom roep Nederland. Ook waren vele ver tegenwoordigers van de grote elektroni sche wereldindustrieën aanwezig. Het was de heer Roosjen, die namens de vele gasten een dankwoord sprak en daarbij natuurlijk niet naliet te her inneren aan „het bloed van de oude voortrekkers dat nog kenbaar Is ln de voortvarendheid van de huidige Zuid afrikaanse bevolking". Na het evenement in Johannesburg maakte mr. Roosjen tezamen met de andere gasten en in gezelschap zijn echtgenote die meegekomen nog een dagenlange interessante door het land. daarbij o.m. een bezoek brengend aan Pretoria, Kaapstad het befaamde Wildpark. Erg vermoeid heeft hem de reis niet, ook al vierde hij op 13 september in het vliegtuig zijn 68ste verjaardag. Commentaar Lichte muse Tot bijna half één hebben de te levisiekijker» het overige deel van de avond, kunnen toeven bij het feest van de lichte muze dat tal van bekende binnen- en buitenlandse sterren Scheveningen bijeengebracht, t Wim Sonneveld min of meer slaagd de draak stak met de Edisons die hij moest aanbieden. Jammer, dat hij ook nu weer niet ontkomen kon aan platvloerse grapjes in zijn confe rence, welke lang niet iedereen kan waarderen. De VARA zorgde ervoor, dat ook de radioluisteraars hun por tie van dit festijn meekregen. Advertentie kOSRAM solisten: 14.0 0 Schoolr 15.30 Modei eb voor U de klankbeeld; 16.30 Voc 14 40 Schoolradio; 15 00 '"1 Moderne kamer- U de Islai jeugd; 17 55 New York Calling. I In San Francisco moest een zekere Sherwood Sprague voor de rechter verschijnen wegens „het doen van een valse aan gifte betreffende een bom". De man had tij dens een vliegreis tegen een stewardess, die zijn overjas wilde ophangen, gezegd: „Wacht even, ik moet er eerst de atoombom uithalen". Rechter Sirpoli ontsloeg de man van rechtsver volging, omdat diens opmerking „kennelijk een grap was". I Het bestuur van het Russische vakverbond heeft een verbod uitge vaardigd tegen het ver kopen van abnormale hoeveelheden brood aan stadsbewoners. De maat regel is genomen, omdat vele stedelingen na de sterke verhoging van de vleesprijzen per 1 juni vee zijn gaan houden en brood als veevoeder ge bruiken. I In Barcelona is een schilderij van Picasso, „Vrouw met hond", aan gekomen, dat ten behoe ve van de slachtoffers van de watersnood zal worden geveild. De waarde wordt op 350.000 gulden geschat. Het werk dateert nit 1960. I In Steenwijk is zater dag een tram begraven. De tram, die van 1914 af de diensten heeft onder houden tussen Steenwijk en Oosterwolde de laatste jaren slechts voor het vervoer van goederen reed zater dagmiddag voor het laatst. Van Frederiks- oord af maakten leerlin gen van de hogere tuin bouwschool in begrafenis kleren de rit mee. Op de lokomotief een bord, waarop de nederlaag te gen het wegvervoer on der woorden was ge bracht. I Een jongerenorgani satie uit Turkije zou, volgens onbevestigde be richten, prinses Beatrix hebben uitgenodigd voor een bezoek aan Turkije. De Turkse jongeren hebben al bekend laten maken, dat de Prinses begin volgend jaar een week komt. Officieel heeft prinses Beatrix echter geen uitnodiging ontvangen. Koning Boudewijn heeft een kort inspectie bezoek gebracht aan Belgische troepen in Duitsland. Per auto reed hij van de Duitse basis Celle naar het oefenter rein. De route van de ko ning was geheim gehou den, maar toch hadden zich honderden mensen langs de weg geschaard. Een vrouw nodigde de koning uit in haar huis een kop koffie te komen drinken. Deze vriendelij ke uitnodiging moest echter wegens gebrek aan tijd worden afgesla gen. 1015) Hebben we de vorige maal ge en vraatzuchtige lnsektenvangers gesproken over vogels, die ln hun zijn, worden ln Amerika en Azië gedragingen wel wat aan insekten soms speciale vleermulzentorens doen denken, we moeten het van- gebouwd om de dieren te lokken, daag eens hebben over zoogdieren die dan een geduchte bondgenoot die ons aan vogels herinneren. Dat worden in het gebied waar muskle- zijn de vleermuizen, de enig vlie- ten bestreden moeten worden, gende zoogdieren die we kennen. Bijzondere aandacht moeten wij Er bestaan ongeveer 1000 soorten vragen voor de bekende en afzlch- van vleermuizen, zodat het gedrag telijke vampiers (Vampyrus spec- van de ene soort totaal verschillend trum) die tot de soort der bladneu- kan zijn van dat van de andere. zen behoren en in Brazilië en Guy- De ln ons land voorkomende ana worden aangetroffen. Van deze vleermuizen kunnen worden onder- dieren werd verteld, dat zij het schelden in 15 soorten, die alle van bloed zuigen van warmbloedige die- insekten leven. Veie overwinteren ren. Maar dat is klinkklare laster, ten, winterslaap vere nigen de wijfjes zich ln zgn. kraam kamers grotten, holle bomen e.d.) waar In de perio de van mei tot ju ni de jongen wor den gehore TOCH IS HET ZO! want deze vampiers leven van insekten en vruchten en zui len er niet aan den ken de warmbloedi ge dieren bloed af te tappen, of ze op een andere manier lastig te vallen. De vleermuizen die dat wèl doen, vastgeklemd behoren tot de geslachten Desmodus de borst door de moeder en DlphyUa, onschuldig klinkende op de jacht worden meegenomen, namen, waarachter we zeker niet Een bijzondere merkwaardigheid dergelijke ondeugden zouden ver van deze dieren Is, dat de paring moeden. Overigens zuigen deze in het najaar plaats vindt, maar vleermuizen ook geen bloed, maar dat de bevruchting pas na de win- maken met hun scherpe snijtan- ter volgt. den ,n de hu'd van Paarden. runde- De uit ruim 200 soorten bestaan- ren, en ook van mensen, kleine on- de familie der vliegende honden diepe wondjes en likken de druppel- woont in de bossen van tropisch en U" bloed op, zoals een kat die subtropisch Afrika. Azië en Austra- aan de melk te goed doet. lie. Deze dieren zijn veel groter Voor de mens behoeft dit nog geen dan de Nederlandse vleermuizen rede® tot *n|Re vrees te zijn, want en gedragen zich ook anders. Enke- d« lichaamslengte van de grootste le soorten eten honing en stuifmeel, bloedllkkende vleermuizen is slechts en brengen daardoor de bestuiving 1® cm- Bovendien komen deze die van bepaalde bloemen - zoals de r«n uitsluitend in Amerika (van Me- kapok en de banaan tot stand, *k® tot Chili, maar voornamelijk Weer andere hebben een bijzonde- 1® Ccntraal-Amerika) voor, zodat re voorkeur voor bananen, vijgen en niemand in ons land angst voor druiven en kunnen daardoor in ooft- vleermuizen behoeft te hebben. tuinen en wijngaarden grote scha de aarlchten, zodat bij tijd en wij le een verdelgingscampagne tegen deze dieren moet worden onderno men. Aangezien de vleermuizen ech ter in het algemeen zeer behendi- Nadruk verboden. En weet u dat van de motten r een enkele schadelijk is voor textiel? Daarover een volgende keer. Hirosjima Aan discussie in de huiskamers zal er geen gebrek zijn geweest na de NCRV-televisieuitzending van gister avond. Het spel „Een zon op Hi rosjima" van Manuel van Loggem, zeer knap van samenstelling en door Eric van Ingen aangrijpend en emo tioneel gespeeld, wierp de kijkers een aantal geladen vragen voor de voe ten, juist door de verscheidenheid in de benadering van de schuldvraag. Dat het nog niet zo eenvoudig was, uit dit warnet van opgeroepen emo ties te komen, bewees het vrij onbe- vredigende, zij het toch levendige gesprek tussen twee hoogleraren, een psychiater en een officier (prof. dr. E L. Smelik, prof. dr. J. van den Berg, dr. Cohen Stuart en kolonel Kremer) waarin de meningen tegen over elkaar werden gesteld. Men kwam wel tot de conclusie van de gezamenlijke schuld der mensheid aan het oorlogsgebeuren, maar zag toch geen heil in het vernietigen van de moderne oorlogswapens die nog al tijd niet worden gebruikt: zij zouden immers bij elke oorlog weer opnieuw kunnen worden gemaakt? Pas als de mensen op een andere wijze met el kaar zouden omgaan, zou de oorlogs verschrikking en daarmee het han teren van wapenen kunnen worden voorkomen. Dit gehele gesprek echter werd naar de achtergrond geschoven door de uitzonderlijk aangrijpende dag- sluitingstoepraak van ds. Okke Jager, die de werkelijke schuld van de per soonlijke mens genadeloos in het licht stelde tegenover de liefde van God. Hopelijk hebben niet veel kij kers het toestel vóór deze dagslui ting afgezet, want meer dan in spel en nabespreking werd hierin de juis te weg tot oplossing van het probleem der schuldvraag gegeven. Kennismaking Zaterdagmiddag hebben wij ken nisgemaakt met het nieuwe „Week endjournaal" van de AVRO-televisie. Hierbij rijst de vraag, of het ama teurisme en het wel heel huiselijke van vergissingen maken, stuntelige montage en zomaar wat gebabbel vol doende charme heeft om een geva rieerde uitzending aantrekkelijk te maken. Want zo was het beslist. Bob Bouwma en Anneke van Lans- weerde zetten hun eerste schreden op het pad van de presentatie en voch ten zich meer of minder gelukkig door de gebeurlijkheden heen. Wij zouden willen zeggen dat dit voor een enkele maal wel grappig is, maar bij een regelmatig terugkerende rubriek mag men toch wat meer beheersing van programmapresentatie en een beetje minder bêtise in de conversatie ver wachten. Evenals trouwens het ach terwege laten van openlijke reclame voor bekende merkartikelen. Er waren wel enkele aardige on derdelen in het programma (bijv. de stunt met het aanbieden van asylkat- jes, die natuurlijk prompt door kin deren werden weggehaald en het praatje met Elisabeth Mooy over draverijen) maar het „goedmakertje voor Kerkrade" met een lang stuk oude film over de Trommelaren van Rousselaere, het beslist onbenullige commentaar op krantennieuws en de fonduemakerij haalden zelfs de mid delmaat niet. Een groot deel van het twee uren lange programma kon ge lukkig worden opgevuld met repor tages van de athletiekwedstrijden in Engeland. De AVRO zal duchtig moeten scha ven aan dit weekend journaal, wil het werkelijk een programma worden. De sjaal Hoewel zij het zelf onnodig bleef vinden, heeft de AVRO toch ter elf der ure nog de door velen terecht gelaakte episode uit het laatste deel van de detectiveserie „De sjaal" ge knipt. Dit werd echter pas medege deeld in het middag- en later in het avondprogramma. Aanstoot viel er nu niet meer te nemen, maar een an der punt behoeft kritiek. Vijf van de afleveringen werden telkens toegela ten voor kijkers van alle leeftijden en het laatste werd plotseling op boven 14 jaar gesteld. Dit was niet in de programmabladen vermeld en werd ook eerst 's middags en later nog een keer 's avonds aangekondigd. Wat heeft de AVRO zich hierbij voorge steld, dat kinderen die de hele serie gezien hadden, nu bij de ontknoping (en dat midden in een showprogram ma met teenagersterren) nog gauw even konden worden weggestuurd? Op een dergelijke manier heeft leef tijdskeuring allerminst zin. Dan had moeten stellenofwel van tevoren aankondigen dat het slot niet meer voor alle leeftijden kon worden toege laten. Inactief 19.10 -.ïcnte grdnnnofoonmuzick voor dr trom», ,9.30 Radiokrant; 19.50 Grammofoonmuziek; .0.00 Koorzang; 20 20 Geen zeepbel voor Ur- Ht 'ï?»"'-»-1» Uchl« ïr.mmofoonmJ. 30 Moderne kamermuziek; 22.00 ,!5 Pianorecital; irdenklng; 22 50 Pari. 22.30 Nieui Boekbespre 23.20 Licht. Evang. king; 23.05 Koorzang: Spirituals^ orkestmuziek (gr.); 23 40 Het Esperanto; 23.55—24.00 Nieuws. Actualiteiten; 18.30 Licht ensemble:' 1850 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair over zicht; 19.15 Regeringsuitzending: Van sparen en varen. Een zllvervlootprogramma van Dlekmann. gepresenteerd door Herman Stok; 19.30 Maliënkolder hoorspel, (dl 1 ™nn M'~- "chte muriek en zang! van mee. quiz; 2150 marimba; 2^.30 Nieuws; Victory, documentaire over de k; 23.55—24.00 Nieuws. Lichte muzie NTS: 19.30 Intel 20.00 Journaal en Uek praatje: P S P NCRV: 20.30 Mei il agrarisch nieuws; •rzlcht; 20.20 Poli- hgT—-NTS 1 Elisabeth Blackw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5