Jemen na opstand een republiek Bij ontslag Spierenburg was overleg gewenst Chr. vakbeweging werkt door in Nw.-Guinea Terreur in Hongarije is iets minder geworden Europa een atoommaclit maar binnen de NAVO Jjh oen dojnte. hij, BOSCH fjtBrma p/asttC Dierentrek VRIJDAG 28 SEPTEMBER Serie executies op Cuba Uit welingelichte bron wordt verno men dat sinds 1 september op Cuba tenminste 75 personen met de kogel zijn terechtgesteld wegens samenzwe ring tegen het leven van premier Fi del Castro. Volgens de zegslieden zijn de veroordeelden vorige week in het fort La Cubana tegenover de in gang naar de baai van Havanna te rechtgesteld. Zeven en twintig anderen zouden we gens medeplichtigheid tot gevangenis straffen van twee tot dertig jaar zijn veroordeeld. Allen moesten zich verant woorden voor een militair tribunaal. De samenzweerders zouden volgens betrouwbare bronnen tot twee groei hebben behoord, de Fal en de MR1._. Beide groepen werd verweten nauwe banden te onderhouden met de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst. Intussen heeft de Turkse minister buitenlandse zaken. Eerkin, in New York meegedeeld dat Turkije een alge heel embargo op de handel met Cuba heeft gelegd. Minister Eerkin, die in New York vertoeft met het oog op de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, zei dat twee Turkse schepen die op het ogenblik naar Cuba onderweg zijn. opdracht hadden gekregen hun la ding naar elders te brengen. Russische gunst voor Finland Finland en de Sowjetunie hebben eei. verdrag ondertekend dat de Finnen het recht geeft een belangrijk kanaal te ge bruiken dat zij tijdens de tweede we reldoorlog verloren. Het ontwerp-verdrag werd een maand geleden opgesteld in Helsinki. De over eenkomst heeft een geldigheidsduur van vijftig jaar en heeft betrekking op het 58 km lange Saimaa-kanaal aan de zuidoost grens van Finland. Sinds 1944 valt 34 km van het kanaal onder Rus sische jurisdictie. Weer Oostberlijner neergeschoten 'De Westberlijnse politie heeft bekend gemaakt, dat Oostduitse wachtposten woensdagavond aan de grens tussen Oost-iBerlijn en de Franse sector van het westelijke stadsdeel een Oostber- lijnse vluchteling hebben neergeschoten." Nladat men had horen schieten, had men gezien dat een ziekenauto van de Oostberlynse politie een man van 25 tot 30 jaar wegbracht. Nadere bijzonderhe den zijn niet bekend. Vragen van Tweede-Kamerleden Schuijt (kath. v.) heeft schrif telijk aan de minister-president en aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd of het waar is, dat de heer Spierenburg ontslag heeft gevraagd als ondervoorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. „op verzoek van de regering ten einde een functie te Brussel te aan vaarden in het kader van de bui tenlandse dienst". Voorts vraagt hij of het in de bedoeling van de rege ring ligt het hoofd van de gecombi neerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de gemeen schappen te Brussel voor te dragen als lid van de Hoge Autoriteit. Indien deze vragen bevestigend be antwoord worden, zovraagt de heer Schuijt. wil de regering dan medede len welke politieke motieven aan een en ander ten grondslag hebben gele gen, alsmede op wiens initiatief de publikaties hierover zijn geschied. Ook wil hij weten of over deze publi katies overleg gepleegd is tussen de regering en de betrokkenen. Ware het niet wenselijk geweest, zo vraagt dr. Schuijt vervolgens, dat over deze aangelegenheid, die toch ten nauw ste verband houdt met het regeringsbe leid ten aanzien van de Europese ge meenschappen, voorafgaand overleg was gepleegd met de Kamer of althans met de bevoegde Kamercommissie? Is de regering niet van mening dat, indien de gang van zaken is, zoals de heer Schuijt veronderstelt, zulks scha de kan berokkenen aan het prestige van een Europees uitvoerend orgaan, dat bestaat uit personen, wier onafhankelijk heid door het E.G.K.S.-verdrag wordt gewaarborgd? Vreest de regering niet, dat een per soonswisseling in de leiding van haar "►ermanente vertegenwoordiging te Jrussel, juist nu grote vraagstukken binnen de Europese gemeenschappen voor een oplossing staan waarbij met name gedacht mag worden aan de onderhandelingen met het Verenigd Ko ninkrijk en aan de nieuwe toepassings overeenkomst met de geassocieerde landen de continuïteit van het Ne derlandse beleid schade zou kunnen be rokkenen, zo wil de heer Schuijt nog weten. Andere vragen Over dezelfde materie zijn vragen ge steld d6or drs. G. M. Nederhorst (soc.). Vrijgestelde voorzitter en secretaris (Van onze soc.-econ. redactie) T~\E christelijke vakbeweging in Nieuw-Guinea beschikt thans over een zelfstandige orga nisatie, waarvan zowel de leiden de als de uitvoerende macht handen zijn van de Papoea's zelf. De meerderheid van de leden be stond reeds lang uit Papoea's, maar thans kan deze christelijke werknemersorganisatie in Nieuw- Guinea ook beschikken over een vrijgestelde Papoea-voorzitter en een Papoea-secretaris. Na tien jaren opbouwende arbeid onder leiding van he.t C.N.V. kan ge steld worden, dat het hulppro gramma is afgesloten en dat het Christelijk Werknemersverbond Nieuw-Guinea (Persekding) op eigen benen verder zal moeten gaan. Dat cMt samenvalt met de politieke overgang van Nieuw-Guinea naar Indo nesië maakt de zaak voor hert verbond niet eenvoudiger. Maar het Papoea-be stuur is vastbesloten het regei werk van de christelijke vakbew in Nieuw-Guinea voort te zetten. De heer H. J. Moes, die tot nog toe namens het C.N.V. als adviseur van het C.W.N.G. optrad, schrijft in het laatst verschenen nummer van De Gids, dat de Papoea's zich voor de voortzetting van het werk van de christelijke vakbeweging altijd kunnen beroepen op de bepaling van het akkoord met Indonesië, waarin staat, dat de rechten van de Pa poea's volledig gearandeerd zullen worden. Onder deze rechten vallen dan ook de vrije meningsuiting en het recht van vergaderen. VTRSLAGENHEID De heer Moes schrijft, dat er versla genheid heerst onder de Papoea's over •het vertrek van de Nederlanders. Zij kunnen het moeilijk verwerken, dat het opbouwwerk van de Nederlanders is •afgelopen. Er heerst verwarring en vertwijfeling. Dat kon ook moeilijk an ders, aldus de heer Moes, na de stelli- nea tot ontwikkeling zou brengen. De werkgelegenheid is reeds aanzien lijk verminderd en vele gezinnen keren terug naar hun dorpen, waar ze moeten leven van de opbrengst van de tuin en de visvangst. Gevreesd wordt, dat deze toestand tot mei 1963 zal voortduren. Dat is de datum waarop het bestuur door de V.N. zal worden overgedragen aan Indonesië. BEROEP De christelijke vakbeweging heeft een .dringend beroep op de Papoea's gedaan ün het belang van land en volk het werk •zoveel mogelijk op de normale wijze voort te zetten. Tevens is de leden drin- Ïend verzocht de organisatie trouw te lijven. De vermindering van de werkgclegcn- de vraag onder ogen hoe de Papoea-ar beiders weerbaar gemaakt kunnen wor de tegen de Invloed van de grote com munistisch georiënteerde Indonesische vakbeweging. Zal het mogelijk zijn con tact te leggen met de kleine christelijk georganiseerde groepen Indonesische werknemers? Zal eT wellicht een finan cieel beroep gedaan moeten worden op het Internationaal Christelijk Vakver bond? Al deze vragen, dlc de heer Moes opwerpt, maken het duidelijk, dat dt christelijke vakbeweging in Nieuw-Gui nea een moeilijke tijd tegemoet gaat. derlandse lid van de Hoge Autoriteit van de Nederlandse regering is uitge gaan, en dat uit de zinsnede in het perscommuniqué, dat van dit aftreden melding maakt en waarin staat, dat het Nederlandse lid „het betreurt, na ruim tien jaren in de Hoge Autoriteit zijn beste krachten te hebben gegeven de opbouw van de Europese gen schap voor kolen en staal, zijn ambt van vlce-voorzltter van de Hoge Auto- reteit te moeten neerleggen...." (spatiëring van ons red. Moet worden afgeleid dat dit aftreden een gevolg is van een van de zijde van de Ne derlandse regerng uitgeoefende Acht de regering het juist, dat per sonen, die een supranationale functie bij de Europese organen bekleden, door hun regeringen worden teruggeroepen teineinde een functie in ambtelijke dienst te aanvaarden, en acht zij een dergelijke handelwijze niet schadelijk voor het gezag van deze organen en in strijd met het supranationale karakter daarvan? De heer Nederhorst wil ten slotte weten of over dit verzoek aan het Nederlandse lid om ontslag te men, teneinde een ambtelijke functie te gaan bekleden, overleg is gepleegd met de vijf andere regeringen var E.G.K.S., die voor de benoeming dientengevolge ook voor verzoeken benoemde leden om zich terug te trek ken een collectieve verantwoordelijk heid dragen. W.-Duitsland werkt aan INAVO-toestel De Westduitse luchtmacht hoopt ongeveer twee jaar een Duitse vers gereed te hebben van een NAVO-vlieg- tuig dat loodrecht kan opstijgen. Dit heeft generaal Kammhuber, altredend inspecteur-generaal van de Westduitse luchtmacht aan verslaggevers meege deeld. Met de voorbereidende werk zaamheden aan een dergelijk toestel, dat zowel de eigenschappen van een jachtvliegtuig als die van een bommen werper moet bezitten, is in 1957 in diep geheim door verscheidene Westduicse vliegtuigfabrieken begonnen. In juli dit jaar had een proefexemplaar enke le vluchten gemaakt. Behalve dit mo del had nog geen enkele van de tiei verticaal opstijgende typen uit de V.S. Engeland, Frankrijk, Nederland en Ita lië tot dusver de NAVO tevredenge steld, aldus de generaal. Advertentie In het Bulgaarse Warna aan de Zwarte Zee wordt het dertien de internationale congres van ruimtevaartdeskundigen gehou den. Daar wisselen specialisten uit 34 landen van gedachten. Op de foto: één van de vaders van de Spoetnik, de Russische pro fessor Sedof (rechts) in gesprek met de Amerikaanse professor Karman, die voorzitter is van het adviescomité voor de ont wikkeling van de ruimtevaart in Navo-verband. mm m imm bij zijn naap Legereenheden van Jemen,.einde van de geslaagde actie wier sterkte wordt geschat op hebben de militaire leiders de j 20.000 man, hebben gisteren in j dit Arabische landje aan de zuidelijke ingang van de Rode zee de macht in handen genomen na de nog slechts sinds enige dagen republiek uitgeroepen. De revolutie was woensdagavond begonnen. Dc opstandelingen, die het eerst het radiostation in Sanaa hadden bezet, deelden mee het bewind van Imam Mohammed te hebben omver- regerende vorst Imam Moham- geworpen, waaraan werd toegevoegd, med in zijn paleis te hebben ver-1 dat ,2V die de bevolking in het ver- moord. E„i6e aanhangers van dc Imam konden na enig verzet door de rebellerende troepen uit de weg worden geruimd. Uit een be richt van radio-Sanaa blijkt dat het komplot werd geleid door het hoofd van het Jemenitische leger, kolonel Abdoella Sallal, die vorige week in deze functie was I benoemd door de nu vermoorde koning. Onmiddellijk na het Conclusie van VN-rapporteur De Nieuwzeelander sir Leslie Munro, de speciale V.N. afgevaar digde voor aangelegenheden be treffende Hongarije, heeft in zijn vierde jaarlijkse rapport aan de Al gemene Vergadering verklaard, dat er ook in het afgelopen jaar op bescheiden schaal verzachtende maatregelen in Hongarije zijn ge nomen. Gezegd zou kunnen wor den, dat het terreurbewind dat in de drie jaar na de opstand van 1956 kenmerkend was voor het Hongaarse politieke leven, wat is afgenomen, aldus Munro. Bepaalde groeperingen worden echter nog steeds onderdrukt, zoals de pries- rs van de R.K. Kerk, zo voegt hij er in toe. Hij zegt voorts in zijn rapport dat het onvermogen van de Verenigde Na ties om een oplossing voor de kwestie- Hongarije tot stand te brengen, het pres- /an de organisatie in gevaar brengt. Kroll: Laat Bonn rechtstreeks met Moskou spreken De voormalige Westduitse ambassa deur in Moskou, Hans Kroll. verwacht dat, indien de Sowjetunie een afzonder lijk vredesverdrag sluit met Oost-Duits- land de communisten het aanvoerer militaire voorraden over de weg West-Duitsland naar West-Berlijn zullen verbieden. Kroll, die zij vnerwachting baseert op een onderhoud van drie uur met de Russische premier Chroesjtsjef, n mening dat de Sowjets het bur gelij ke verkeer op deze weg ongemoeid zullen laten. In een interview zegt Kroll dat er lar zijn mening verscheidene moge lijkheden zijn om het sluiten van eer vredesverdrag te voorkomen. Hij liet doorschemeren dat West-Duits- land de spanningen in Berlijn zou kun nen verminderen door middel van recht streekse onderhandelingen met Moskou. Hij verklaarde dat Chroesjtsjef hem gezegd had, niets liever te willen dan met West-Duitsland tot een vergelijk komen. Kroll zei voorts van mening te zijn dat de aanleg van de Berlijnse muur Moskou propagandistisch gezien een boemerang heeft gewerkt. Chroesjtsjef had tegenover hem toege geven dat bij er niet erg gelukkig mee Afgevaardigden uit de Bondsdag heb ben hun verwondering te kennen gege- dat Kroll-uitgerekend een extreem rechts blad. de Deutsche Soldatenzei- tung. als spreekbuis voor politieke ver klaringen heeft gebruikt. Hij acht het een vereiste dat de feiten onder de ogen van de wereld blijven. Hij meent dat de kern van het vraag stuk is gelegen in de kwestie van het terugtrekken van de Russische troepen uit Hongarije. Het Hongaarse bewind berust nog steeds op de steun van Rus sische troepen, zo zegt hij. Duizenden personen zitten nog steeds om politieke redenen gevangen. Volgens sommige schattingen zijn dat er tussen de acht en tienduizend, maar dit kan niet wor den nagegaan, omdat de Hongaarse leiders weigeren met de V.N. samen te werken, aldus sir Leslie. Hij zegt goede reden te hebben te geloven dat enkele van de meest vooraanstaande intellec tuelen en schrijvers nog in de gevan genis zitten. Sir Leslie werd in 1958 door de Al gemene Vergadering belast met het on derzoek naar dc toestand in Hongarije. Tevens moest hij trachten de Hongaar se leiders tot uitvoering van V.N.-reso luties inzake vrije verkiezingen en de terugtrekking van Russische troepen te brengen. Hij is echter niet door Honga rije toegelaten. schoten". Spoedig bleek dat de rebel len de steun kregen van alle legereen heden. Op de militairen werd een be roep gedaan de koelbloedigheid te be waren en de openbare orde te hand haven. In een radio-oproep verzocht de leger leiding de bevolking rustig te blijven en met het leger samen te werken. „Wij beginnen een nieuw leven, een leven van vrijheid, zonder heersers. Niemand zal u uw bezit afnemen", aldus de verkla- ring. Het leger van Jemen heeft de laatste jaren zeer moderne wapens gekregen, waaronder Russische tanks. Het is ge oefend door instructeurs uit communis tische landen en Egypte. Er is ook een kleine luchtmacht, grotendeels bestaande uit Russische en Tsjechische vliegtuigen. Prins Seif ^B ^^^B Nadat de revolutie in Jemen bekend Borneo News and Sabah Times" was geworden by dc Jcminitische dele- wordt gezegd dat als de Philippijnen gatie by de Verenigde Naties deelde het van plan zijn in Noord-Borneo dezelf- hoofd van deze groep, prins Seif, mee de taktiek toe te passen als Indone-1 bMtkoiiwen erf,,naam van sië in West-Irian. de bevolkin* van I™". HU'ou,tateravond no, uit Noord-Borneo gereed tnoel zijn om k" S Noord-Borneo wil geen inmenging zich te verdedigen met alle middelen die ter beschikking staan. Dit wordt opgemerkt naar aanleiding van de reis van de heer Osmena, Phi- lippijns onderdaan, naar Indonesië, waar hij gezegd zou hebben dat Indo nesië zijn strijd om West-Irian nie' wonnen heeft „door liefdesbrieven de Nederlanders te schrijven", blad wijst erop dat de Britse bescher ming van Noord-Borneo ook na de tot standkoming van de federatie van Ma- lesie zal voortduren overeenkomstig een defensieverdrag met het Verenigd Ko ninkrijk. „Het zal goed zijn dat de Phi lippijnen dit bedenken", zegt het blad. ..Engelsen zijn niet precies hetzelfde als Nederlanders". (Advertentie) Britse soldaat naar Oost-Berlijn Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft donderdagavond gemeld dat en Britse soldaat, Ronald Stanley, die West-Berlijn gelegerd was. is uitge- •eken naar het oostelijke stadsdeel en asiel heeft gevraagd. Ronald Stanley be hoorde tot het eerste bataljon van het ..King's Regiment" te Spandau, aldus ADN. L.S. zullen geen veto uitspreken In een boodschap aan het volk van Jemen zei de prins o.m.: „U kunt zich veilig voelen, want ik ben op weg naar u toe. Ik doe een beroep op stamhoofden en notabelen zich gereed te houden ons te ontmoeten op een plaats die wij na aankomst bekend zullen maken. Tot hen die de wapens hebben opgenomen tegen de koning, zeg ik: staak de vijandelijk heden. U hebt genoeg wanorde gescha pen. Als u berouw toont, zullen wy u vergevingsgezind tegemoet treden." Ook de rebellen richtten zich gister avond tot de bevolking. Zij maakten via radio-Sanaa bekend dat de revolutie was ontketend om vrijheid, recht en gelijk heid aan het volk van Jemen te bren- Sen. „Ons volk heeft gedurende honder en jaren een lijdensweg gekend als geen ander volk. Het was afhankelijk van de wil van een despoot, die ieder mede dogen miste. De ene stam werd tegen |de andere opgezet. Zonder vorm van proces werden onschuldigen ter dood ge bracht De proclamatie besloot met de opmerking dat alle Imams het volk van zijn goederen hebben beroofd" om hun eigen eetlust en die van hun familie te stillen". Volgens radio-Sanaa kan het volk nu „een nieuw democratisch leven een socialistische toekomst" tegemoet De 35-jarige Mohammed heeft zijn autocratische vader, de zeventigjarige Imam Ahmed op 19 september opge volgd. Ahmed (bijgenaamd ..grote tul band") heeft veertien jaar lang met yze- ren vuist het land geregeerd. Talryke moordaanslagen heeft hij overleefd. Bij de aanvaarding van zijn ambt verklaarde Imam Mohammed vorige week een mo derner bewind te zullen voeren. Rebellenleider Sallal nam ook deel aan het komplot dat leidde tot de moord op (mam Yehia in 1948. Hij werd gevangen gezet, maar in 1955 was het koning Imam Ahmed die hem uit dc col haalde. Hij werd toen benoemd tot hoofd van de havendienst in Hodeidah, de grootste haven van Jemen. Vorig jaar werd Sallal afgezet, omdat hij zou hebben meege werkt aan een mislukte aanslag op ko ning Ahmed in Hodeidah. Bij zijn troons bestijging benoemde Imam Mohammed hem tot hoofd van het leger. Hoewel Washington het offici eel ontkent zijn er uitspraken die er op wijzen, dat de V.S. niet on genegen zijn van Europa een kernmacht te maken, afhankelijk van wat de Europese regeringen zelf willen, maar binnen het ka der van de NAVO. Nationale atoommachten zijn in Amerikaan se ogen nog steeds taboe. Een van de adviseurs van presi dent Kennedy, McGeorge Bundy, heeft gisteren op het jaarlijks con gres van de Atlantische Vereniging in Kopenhagen gezegd, dat een Eu ropese strijdmacht (lees kernmacht) die werkelijk verenigd is en veelzij dig en doeltreffend geïntegreerd is i de NAVO, niet behoeft te vrezen oor een veto van de V.S. Mits deze fschrikwekkende macht in de NAVO naar ten nauwste samenwerkt met de dominerende kernmacht van de V.S. I Op dc middelbare scho len in Moskou wordt te genwoordig onderricht gegeven in de verkeers regels. Een belangrijk onderdeel hiervan vor men de rechten en plich ten van de voetganger. I Een bijkans legenda rische circusfiguur, dc gewezen kozakkenofficier Alexander Zass bij genaamd de sterkste man ter wereld is gestor ven. Hij kon een auto optillen, twee paarden bedwingen die in tegen gestelde richting aan tou wen trokken en een plankier met een vleugel plus pianospeler aan zijn tanden laten zweven. Ja renlang werkte hij als Samson in circussen. In de eerste wereldoorlog was hij cavalerieofficier in het leger van de Tsaar. Toen bij een gevecht zijn paard gewond raakfu, droeg hij het dier op zijn rug naar het kamp. Zass is 75 jaar oud geworden. De socialist, dichter, politicus en advocaat Pieter Jelles Troelstra (1860-1930) krijgt een standbeeld in Leeuwar den. Het beeld werd ge maakt door de Amster damse kunstenaar Hildo Krop. Het wordt zaterdag 6 oktober plechtig ont huld door de heer Jclic Troelstra, zoon van dc staatsman. Sprekers bij de onthulling zullen zijn dr. W. Drees en Fcdde Schurer. Gistermorgen is de eer ste zending Van Gogh- schilderijen van Schiphol naar Warschau vervoerd. Van 8 tot 18 oktober wordt in de Poolse hoofd stad in het Nationaal Museum een Van Gogh- tentoonstelling gehouden. De doeken kregen een plaatsje voor in de cabine van het vliegtuig. Dc conservator van het Pool se museum reisde mee om een oogje op dc kost bare werken te houden. I Het zeilschip Everyman III. dat een protestexpe ditie maakt tegen de kern proeven, is gisteren in Oostende aangekomen. De opvarenden werden officieel door burgemees- nationale afschrikmiddelen, die n< le waarschijnlijkheid geen enkele de zullen hebben. De Amerikaanse persschef Lincoln White verklaarde naar aanleiding van deze rede, dat de V.S. nog steeds wach ten op een plan van de Europese geal lieerden tot het vormen van een atoom macht. Hij ontkende nadrukkelijk dit tegenstelling tot een commentaar een Amerikaans televisiestation er een verandering is gekomen in de Amerikaanse politiek en dat de toe spraak van Bundy een verandering aankondigt. White zei. dat president Kennedy vo rig jaar in een toespraak heeft ver klaard. dat Amerika bereid is dc vor ming van een Europese kenmacht in overweging te nemen. Minister Rusk heeft zich op 31 mei een tegenstander betoond van nationale kernmachten, met de motivering dat dit de interna tionale controle op kernwapens moeilij ker zou maken. Dit argument is dus niet steekhoudend voor een Europese ter Picrs op hot .Udhuis 5,orn,7,ic';' «ointcurncrd in dc NAVO nntviniTPii 1 Do v s kunnen >n dat geval wel dege- omvangen. liik rnntrnlcrpn I Uit een kelder aan de Oude Zijds Achterburg wal in de Amsterdamse binnenstad zijn 100 orgi- nele Afrikaanse zwart houten negermaskers en 8 bruin houten beelden gestolen voor een geza menlijke waarde van on geveer 20.000 gulden. I In het kader van de zogenaamde „binnenland se vlagvertoonreizen", die de Koninklijke Ma rine gedurende de laatste jaren onderneemt, zullen twee kunstmijnenvegers en vier ondiepwater- mijnenvegers begin ok tober een bezoek aan Haarlem brengen. Duits schip is niet F ;lost uil rancune West kabeljauw aan boord te lossen wegens een grief die dateert uit de eerste we reldoorlog. Het schip de Heinrich Kern, is donderdagavond naar Bremerhaven, de thuishaven, vertrokken. De havenarbeiders van Huil hebben, sinds in de oorlog van '14-'18 Duitse duikboten en vliegtuigen plaatselijke schepen tot zinken brachten, geweigerd zich met Duitse schepen bezig te hou den. De Heinrich Kern zou eerst in Grimsby gelost worden, maar bleek te groot voor de haven aldaar, waarop het Huil werd verwezen. I Afgestemd op het hedendaagse verkeer BOUGIES Het blijkt altijd bijzonöcr moei- standen afleggen van en naar öe ijk een definitie van oen bepaald plaatsen waar bun jongen geboren worden. Merkwaardig is in dit verband kunnen zeggen dat zij een gericht het trekken van insecten, zoals vc- periodiek verschijnsel is. ver- le vlindersoorten. band houdende in de voortplanting rioötek terugkeren jaargetijden. Hiermede hebben de zaak echter niet voldoende dc periodiciteit sprinkhanen. Van een eigenlijke met het pc- trektocht, in de zin zoals sommige ongunstige vogel- en vissoorten ondernemen mag hier vaak niet gesproken wor den, omdat het gerichte en perio- eclitcr hoogst cnals die van lemmingen, egelmatig, bijv. koolwitje, distelvllnder. wintervllnder, rln- gelrups, non, gamma uil en vele andere soorten voor. Ge weldige zwermen van ons koolwitje worden herhaalde lijk boven de Oost zee en het Kanaal waargenomen. Ge heel tegen hun waarvan- gewoonte In trekken de vlinders periodiek dan óók in de nachtelijke uren terugkeren. Deze trek heb- voort. Soms woröt hun weg ver in bij de vogels |eren kennen, de opei: zee door schepen gekruist ger eens verteld hebben. Wanneer we het vanöaag over de trek hebben, bo- dbelen wc echter dc periodiek her halende tochten naar andere gebieden, daan de dieren even TOC1I IN HET ZO! maar deze dieren zijn werkelijk en in grote hoeveelheden zinken d« niet öe enige. We hebben op deze uitgeputte dieren op het dek neer de pa- Voor het vasteland ia bereikt, U reeds verteld plaats al ling, die uit onze wateren naar de het grootste deel der die Sargasso Zee trekt en wier jongen door dc golven verzwolgen, weer bij ons terugkeren, en van Trekkende vlinders zijn in de de zalmen die van zee uit dc rl- tropen een steeds weerkerend ver vieren opzwemmen om zich in de schijnsel, evenals trouwens in dc bovenloop voort te planten, waarna Middellands.- Zeegebieden, waar «ar zee terugkeren. Hier- de doodskopuil en de olrandervün- B dat ook vlasen, wat der zich naar Midden-Europa ipoeden, niet in tij weer uit blijkt dit verschijnsel betreft gels op één lijn kunnen worden gesteld: öe trek van haringen, ka beljauwen, elften, schelvissen en noemt u maar op, is Immers even hekend bij de vissers als de zwa luw-trek bij de boer? Ook onder de zoogdieren vindt de trek op grote schaal plaats, zoals bij vele zeehonden, zeeleeu wen en walvissen die grote af- idueel. om hun soortgenoten bo ven de Alpen te versterken. Het vermoeden Ls uitgesproken, dat de doodskopuil de reis over het hoog gebergte zelfs in één nacht aflegt! In dit verband zult u eveneens versteld staan van de prestaties van het nietige kollbrletje. Daarover een volgende keer! (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9