SPRONG RUIMTE EUROPA WOOMERA WORDT LANCEERBASIS Vier toneelstukken van Kaj Munk met forum Keusetechniek probleem voor de plasticindustrie DE GROTE MUITERIJ BOUNTY ir VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1963 Sehuak-rraag 297 Deze stelling ziet er nog tamelijk doortimmerd uit, al kan men zich af vragen hoe wit drie pionnen op de zevende rij heeft gekregen zonder in middels ergens te zijn gepromoveerd. Het is een eindspelstudie van de Rus W. A. Korolkow, die zich al gauw ver liest in de ijle sferen van de fantasie. Wit speelt en wint, luidt de opgave. Twee tips: past u op niet zelf te wor den matgezet via paardpromotie op cl i daaruit voortvloeiend, laat zwart zorgen dat wit niet met schaak kan promoveren tot dame, anders is er geen aardigheid meer aan. 1 Jl MOMM te ff ii m Wit: Ka2, Tg5, Pd5 en e8, pi c7, d7 en Dum-vrttay 296 De stand in het probleem van gis teren was als volgt: Zwart: 10. 11, 20, 22. 23. 27, 28. 30. Wit: 31, 38, 41, 42, 43. 44, 45, 50. De eenvoudige oplosing is: 38 33, 27x40; 45x5, 28x39; 5x6, 39—43; 6 39, 43x34; 50 44. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 3 4 5 6 7 8 9 Hor. 1. Europese bison - voertuig; I 2. bijb. figuur - orient expresse (afk) - eer; 3. rode Spaanse wijn - mu zieknoot - buitenhaven; 4. ahorn - deel van de bijbel (afk); 5. rijkstele- 1 foon (afk) - lelieachtig tuinbouwge- was; 6. Europeanen - soort onderwijs (afk) - gewicht (afk); 7. kelner - bekende afkorting - tijdrekening; 8. koning der elfen (Germ. Myth.) - spoedig; 9. oorzaak - part. Vert. 1. vloeistof - Europeaan; 2. reigerachtige vogel in oud Egypte vereerd - waskuip; 3. vreemde munt - honigbij - plechtige gelofte; 4. oude lengtemaat - meisjesnaam - broei- kas; 5. gevangenis - voorzetsel - scheikundig element; 6. zwak - her kauwend dier van het geslacht der hertachtigen: 7. kiem - stok; 8. sle de - nauw - titel (afk) - muzieknoot; 9. nauwe opening - gelijk. Oplossing vorige puzzle: 1. d, 2. re, 3. uit, 4. noot, 5. enkel, 6. naaste. DRUNEN. KLM-luch tbrug: 16.000 personen De KLM zal van 2 oktober tot 21 no vember voor militair vervoer 44 extra- vluchten uitvoeren met DC-8 en DC-7's en met de lijndiensten mee 5700 milital- ren overbrengen. Voor het burgervervoer worden reeds sinds 1 augustus tot 4 no vember wekelijks vier extra-vluchten gemaakt, waarbij samen met de lijndien sten 10.000 zielen gerepatrieerd worden. De luchtbrug,.die in de 43-jarige geschie denis van de KLM haar weerga niet heeft, zal dus in kort tijdsbestek bijna 16.000 mensen vervoeren op een van de langste luchtroutes ter wereld. De KLM is erin geslaagd vliegtuigen en personeel zo in te delen dat de nor male dienstregeling nagenoeg onaange tast kan blijven. Een ongunstige factor is echter, dat het onderhoud van de Con- vair -880. die van de Venezolaanse lucht- vaartmaatsdhappij Viasa in bruikleen is genomen voor de dienst Curagao-New 1 York, langer duurt dan voorzien was, zo dat er een DC-8 moet worden vrijge maakt. Daarom moeten acht diensten op de Noordatlantische route uitvallen, en wel op 31 oktober. 2. 5, 7. 8. 12. 14 en 15 november, op welke dagen de KLM één in plaats van twee diensten tussen Am sterdam en New York zal uitvoeren, ter- wijl daarentegen de dagelijkse dienst met een DC-7C gehandhaafd blijft. Minder beurzen gevraagd dan werd verwacht (Van onze parlemcntsrcdactie) Het aantal aanvragen voor rijksstudie toelagen door studenten by het weten schappelijk onderwüs is minder gestegen dan werd verwacht, schrUft minister Cals in de toelichting by zün begroting voor 1963. De toeneming van het aantal aanvragen bedroeg in laatste jaren ach tereenvolgens 18, 19 en 19 pet., maar vooi het cursusjaar 1961/62 slechts 7 pet. Het aantal aanvragen voor het v.h.m.o en in het bijzonder voor het nijverheids onderwijs nam daarentegen sterker toe dan werd verwacht. In Dinsel is gisteravond de 76-jarige heer M. Smulders uit Liempde door ccn Belgische bus, die arbeiders vervoerde, overreden. Hij was op slag dood. ACHTJAREAPLAJV VAN Kl IM EEN MILJARD bereidt zich voor op (Van een onzer verslaggevers) JN DELFT komen het hart en de „brains" van het eerste ruimtevaartproject in Europa. De Wippolder is uitgekozen voor de bouw van een enorm laborato rium, waar achthonderd wetenschapsmensen uit heel Europa zullen gaan werken aan de voorbereiding van Europa's eerste sprong in de ruimte. Hier, in dit labora torium, zullen de satellieten die straks om de aarde gaan cirkelen, worden gebouwd en hier zullen ruimte vaartplannen van Europa worden gecoördineerd. Europa gaat aan ruimtevaart doen. Amerika en Rusland zullen straks niet langer de alleenheerschappij in de ruimte hebben. Elf Europese landen hebben de hoofden bij elkaar gestoken en de ESRO opgericht, afkorting voor de organisatie voor Europees ruimteon derzoek. Onlangs werd-de conventie in Parijs getekend, door Frankrijk, West- Duitsland, Engeland, Zweden, Italië. Zwitserland, Spanje, Denemarken, Oos tenrijk en Nederland. Wellicht sluit Noorwegen zich hier nog bij aan Zodra de parlementen van de res pectieve landen er hun goedkeuring aan hebben gehecht, zal officieel met do uitvoering van het programma kunnen worden begonnen. Officieus ls men er al mee bezig. Er is een acht-jarenplan opgesteld, 'dat ruim een miljard gulden zal gaan kosten. Het eerste resultaat daarvan zal vol gend jaar zijn te zien, dan gaat van de Zweedse lanceerbasis Kiruna de eerste raket de ludht in, de eerste van de in totaal vierhonderd raketten, die Europa zal afschieten in- deze acht jaar. Satellieten Maar het programma omvat meer. Er zullen 22 kleine satellieten worden ge lanceerd (de eerste in 1967), en voorts acht grote raketten (waarvan de eerste in 1969 omhoog gaat) en vier grote sa tellieten (waarvan no. 1 in 1969 de ruimte in wordt geschoten). En dat alles wordt gecoördineerd in de Delf-tse Wippolder. Daar zal het Europese intellect op het gebied van de ruimtevaart worden samenge bracht. Daar zal worden uitgemaakt met welke apparatuur de satellieten worden uitgerust en daar ook zal deze apparatuur worden gebouwd. (Philips zal daarin een belangrijk aandeel krijgen). Nederlandse wetenschapsmensen zijn met name geïnteresseerd in de vóór de andere kunstmanen te lanceren proef- satelliet. Internationaal De raketten, die de satellieten in een baan om de aarde moeten brengen, zul len internationaal van samenstelling zijn. De eerste trap zal bestaan uit de Britse Blue Streak, waarmee in Austra lië al proeven zijn genomen. De tweede trap wordt een Franse raket, waar schijnlijk de Veronique en de derde trap zal in West-Duitsland worden ont wikkeld. Doel van de lanceringen? Met de klci- e satellieten en de sondeerraketten wil en doordringen in de ionosfeer, wat belangryk ls voor radio-astronomisch onderzoek en voor metingen van de drnkdichtheid en de samenstelling van de atmosfeer. De grote satellieten gaan verder. Verscheidene ervan zullen naar maan worden geschoten, waarom been ze een baan zullen moeten gaan beschreven. Organisaties In Delft zullen deze plannen worden gecoördineerd. ESTEC is de naam van deze organisatie: European Space Tech nology Centre. Maar er zijn meer cen tra. Naast het Par ij se hoofdkwartier is er de E9DAC (European Space data Centre) dn Danmstadt, waai- de van de satellieten en raketten binnengekomen gegevens zullen worden verwerkt. ES- RANGE (de Zweedse lanceerbasis Kiru na) en de ESLAR (European laboratory for research), dat in Italië is geves tigd. En dan is er nog de organisatie CO- PERS in Parijs, de instantie die de Europese ruimtevaart voorbereidt en waarin 12 landen zijn vertegenwoordigd. Het is deze organisatie, die het rapport heeft samengesteld waarin de plannen voor de komende acht jaar zijn ver vat. Australië Worden de kleine raketten gelanceerd van de basis Kiruna, de Europese sa tellieten zullen waarschynlyk in Austra lië omhoog gaan, van de lanceerbasis Woomera. Dat is namelijk het cen trum van de Europese organisatie voor de fabricage van grote lanceerrakettcn, de ELDO, een zusterorganisatie van de ESRO. Woomera is er voor gekozen omdat deze basis midden in de woestijn ligt (ten noorden van Adelaide). In noord oostelijke richting kan men lanceren zonder het risico te lopen dat een neer stortende raket schade aanricht. Over een afstand van 2000 kilometer loopt de lanceerbaan namelijk over onbe woond gebied. Het verlengde van die afstand ligt boven de Indische Oceaan Ook in noordelijke richting kan zon der risico's worden gelanceerd. De baan de raket loopt dan over Nieuw- Guinea. Energie Eén nadeel heeft Woomera boven Ca pe Canaveral: er moet tegen de draai richting van de aarde in worden ge lanceerd. Dat betekent dat meer ener gie nodig zal zyn en dat men krachti ger raketten zal moeten gebruiken Maar Woomera heeft ook een punt voor op Cape Canaveral: het weer ls er byna altijd goed. Overigens is er nog geen honderd pro cent zekerheid dat Woomera als spring plank zal dienen voor Europa's eerste grote sprong in de ruimte. Dat hangt af van de vraag waar do ESRO haar raketten zal kopen. Wor den het Europese raketten van de EI- DO cn daar ziet het wel naar uit dan zal ïpen ook de lanceerbasis van df ELDO in Australië gebruiken. Maai zou men tot aankoop van raketten in Amerika besluiten, dan zou het Cape Canaveral worden. Maar de kans daar op is gering, om. omdat de kosten daaraan verbonden aanzienlijk hoger Fors bedrag Ruim 700 miljoen wil de ELDO de eerste vijf jaar besteden aan de fabri cage van raketten. Dat is een fors be drag. Maar ruimtevaartdeskundigen heb ben goede hoop dat die 700 miljoen hun rente zullen geven. Dit zal mogeiyk zyn wanneer de ra ketten ook zullen worden gebruikt voor het lanceren van telefoon-, radio-, tele graaf- en televisiekunstmanen. De Ame rikaanse Bell Telephony Company heeft niet voor niets het initiatief tot het Tel star-project genomen Voorbereidingen Europa bereidt zich voor op haar eer ste sprong in de ruimte. Pas over twee jaar zal de eerste satelliet omhoog gaan, maar nu al wordt druk aai plannen gewerkt. De lanceerinstallatie in Woomera is al gereed. Met de ketten ls men bezig. Dc Blue Streak met zyn 60 ton vloeibare zuurstof 26 ton benzine staat klaar voor de proef- lancerlng. De twee andere trappen zijn nog in produktle. Wetenschapsmensen houden zich al bezig met de constructie van het meest gecompliceerde onderdeel de satellie ten. Er worden ontwerpen gemaakt studies verricht. Straks als het labora torium in de Delftse Wippolder gereed zal zyn. zal men de bouw van de kunst manen definitief ter hand kunnen ne men. Pas als „Delft" gereed is, zal er vaart achter het project kunnen wor den gezet. Want in de Wippolder komen hart en „brains" van Europa's grote plan. Daar wordt geconcen treerd wat Europa aan wetenschap heeft, daar wordt een project op gezet dat een vergelijking met Ame rikaanse plannen ruimschoots zal kunnen doorstaan! Voor boekhouder 2,5 jaar celstraf Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van twee- eneenhalf jaar met aftrek opgelegd aan de 54-jarige boekhouder-kassier A. F. uit Baarn. Deze had van 1957 tot 1961 ten nadele van zyn Amsterdamse werk gever, de importhandel van Motoren Snel en Van Tubergen. ongeveer f 115.000 verduisterd. TV .-plannen van de VPRO VOLGENS mededelingen van de tv-rubrieken blijven gehandhaafd. Oa. VPRO zal deze omroepver- °°k d*dokWr A<L, »*n. Swo1- die in z(jn programma „Ziek zyn. emgmg in het komende seizoen beter worden" om. een en) te doormen- voor wat betreft de toneelproduk- taire over hart- en vaatziekten zal pre- tie zich uitsluitend richten op wer ken van de Deense predikant schrijver Kaj Munk. Alle vier de stukken welke de VPRO geduren de de wintermaanden kan laten opvoeren worden gekozen uit zijn ook vervolgd, evenals het programma oeuvre en na de opvoering in een „Onder vuur", dat echter enigszins volgende uitzending besproken wordt gewijzigd.^ De ondervragers ail- door een forum onder leiding van 1 prof. dr. L. J. van Holk. senteren. In „De oude draaidoos" zet Simon van Collem zyn reeks portretten van sterren en voormalige sterren van het witte doek voort. Bezoeken aan kunstenaars worden len niet meer alle drie studenten zyn. Eén student zal nu worden by gestaan door twee ouderen „uit verschillende betrekken by de uitzendingen, wordt de kijkers nl. gevraagd hun ninig over het opgevoerde stuk te geven samenleving en deze reacties worden dan in het dragen, forumgesprek behandeld. Een bepaalde vorm van opinie-onderzoek dus. De dramatische bijdrage van de VPRO aan de televisie in het komende sei zoen is hiermee van bijzondere allure: alle produkties zullen een stuk chris telijk geloof, een religieus of een ker ingskringen komen, maar ook wel fi guren zijn die op andei,-© wijze in onze grote verantwoording Zaterdagmiddag Op zaterdagmiddagen wil de VPRO in aansluiting op of in coördinatie met het het vrouwenprogramma het oog richten op huwelijk en gezin in de de toneelopvoeringen zal de ryaandelijks een korte schets i Carmiggelt presenteren: i opgravingen door het vertonen t serie BBC-films en aan bepaalde Kees sporten: op het programma staat al Brusse zal die spelen en de schryver een historisch overzicht van de Friese zelf zal elke uitzending inleiden. Elfstedentochten Maar de ernst houdt de overhand, dingen gewijd aan want de zaterdagavondprogramma's len in 1964. van de VPRO worden besloten met een eenakter die „stof tot nadenken" wil geven. Voor de vrouw De VPRO is overigens de eerste om roepvereniging die al iets naders kan zeggen over de vrouwenprogramma s die op 1 januari 1963 zullen beginnen en naar men weet op donderdagmid dag de ether ingaan. Er zal dan drie kwartier worden gespendeerd Het nieuwe programma „Mens durf te leven", op 14 september begonnen, zal een reeks van zes tot acht worden, gewyd aan kritische beschouwingen cn typische aspecten van het Nederlandse cabaret. Amerikaan kijkl 5Vï uur per dag TV uitzending r de kwar- port uitgebracht over dc kijkgewoonten tier aan een kleuterprogramma. van Amerikanen. Daaruit blijkt, dat de kykers gemiddeld ruim 5V5 uur per dag voor het toestel zitten. Er werd in de gehouden enquête onderscheid gemaakt tussen intellec- zln. O-m. wordt de bekende Cana- tuelen en arbeiders en tussen uitgespro- dese film „Vier families" vertoond, ken rijken cn minder-gegoeden. Dc uit- Voor de kleuters keert de al van komst leert dat intellectuelen gemiddeld het scherm bekende kabouter Kande- bijna 34 uur per weck kyken en arbei- kleuteiprogramma. In dit seizoen zal de VPRO vier maal aan de beurt komen by de vrouwenprogramma's cn zal dan aandacht besteden aan het jonge ge* avonturen terug. ders meer dan 42 uur. Daarentegen vol- laar mef Met de quiz heeft de VPRO voor- *en werkelijk ryken lopig afgedaan, maar de meeste andere .yeek de programma' i 37 per Vele inzendingen op Macroplastic STELT u zich voor dat er geen kunststoffen waren. Wat zou er gebeuren? Uw knopen van uw jas, uw bril, verscheidene van uw das sen zouden verdwijnen, uw bed zou onder u wegvallen, onderdelen uit uw auto zouden verdwijnen (van 80 tot 220), uw radiotoestel, uw t.v. zouden er niet zijn, het elektrisch licht en de waterleiding zouden uit vallen. Het zijn maar enkele voor beelden, die laten zien welk een be langrijke plaats de kunststoffen in onze huidige samenleving innemen. Sinds 100 jaar geleden het celluloid w-erd uitgevonden is de kunststofindus trie met sprongen vooruitgegaan. En vooral in de jaren na dc oorlog werden vindingen aan de lopende band gedaan. 42 Nelson, Peckover en scheepsarts Leward hadden zonder aarzelen besloten, de kapitein in de barkas te volgen. Ze hadden oprecht medelijden met Chris tian, maar aan muiterij wilden zij zich niet schuldig maken. Arme kerel! dacht Nelson, terwijl hij Christian zwijgend de hand toestak. Je gekwetste trots heeft je dus toch tot zo'n krankzinnigheid verleid. Wat had Thomas Huggan nog meer gezegd? Wilt u goed op hem letten hij zou zich tot een heel dwaze daad kunnen laten verleiden Christian stuurde Fryer eveneens van boord. Hij wilde deze man, die niet voor en niet tegen hem was, kwijt. Nauwelijks zat de schipper in de boot of hij riep dat Bob Tinkler, zyn zwager, ook van boofd moest komen. Tinkler was de laatste, die in de overbelaste barkas mocht stappen. Schreiend verliet hij het schip en meende een wisse dood tege moet te gaan. Achttien man zaten er in de boot, die op twaalf berekend was .In het midden stond het water nau welijks een handbreedte onder de dolborden. En de kapitein ontbrak nog. Christian zag in, dat de boot nu niemand meer aan boord kon nemen en hij gaf bevel, geen mau meer van het schip te laten. Daardoor bleven er velen tegen hun zin op de „Bounty". „Vooruit, kapitein Bligh!" zei Christian. Hij maakte het touw los van de mast. „Uw mensen zijn al in de barkas. U vaart weg en u doet geen en kele poging verzet te plegen. Dat zou u het leven kosten". „Luister nu eens, Christian", zei Blight nadruk kelijk, „ik geef je mijn woord, dat ik de hele zaak zal vergeten als je nu eindelijk naar rede wilt luis teren. Denk toch aan mijn gezin mijn kinderen hebben op je knieën gezeten". „Nee, kapitein Bligh", riep Christian opgewon den. „Als u ook maar een spat eergevoel in uw lyf had zou het nooit zover gekomen zyn. Aan uw vrouw en kinderen had u eerder moeten denken. Dan had u zich niet als een schoft gedragen". Bligh zag blijkbaar in, dat er niet meer te praten viel. Met op de rug gebonden handen en een punt van een bajonet in de nek werd hij naar de ver- i schansing gebracht. Met dreigende blikken en OP DE GUNTER SACHSE hatelijke opmerkingen begeleidden de gewapende muiters hem op deze martelgang. Hij moest d< bitterste beproeving doorstaan, die een gezagvoer der kan treffen: een geheel zeewaardig schip ver laten, waarover het gezag hem door opstandige elementen is ontnomen: muiterij. Toen hem de handboeien waren afgenomen en bij, eerder gestoten en geduwd dan eigener bewe ging, in de boot ging, keek hij Christian met ver drietige blik aan en zei zacht: „Is dat nu de be loning, Christian, voor alles wat ik voor je gedaas heb?" Even leek het, alsof Christian zijn met moeite gehandhaafde zelfbeheersing ging verliezen. Hij kreunde en zei hartstochtelijk: „Ja, kapitein Bligh, dat is het ergste. Ik vind het verschrikkelijk, meer dan verschrikkelijk". Niet een van de omstanders verstond deze woor den. De muiters werden ongeduldig en er werd ge roepen: „Vooruit, smijt hem in de boot. Waar wacht hij nog op? De vissen krijgen honger". Zodra Bligh aan boord was werd de barkas met een tros naar achteren verhaald. Er vlogen een paar stukken pekelvlees en wat kleren over de verschansing: er waren nog zeelui aan boord van de „Bounty", die met hun kapitein en de andere makkers in de overbelaste boot te doen hadden en die veel liever waren meegegaan. Enkelen riepen zelfs: „Denkt u eraan, Sir, als u Engeland bereikt, dat wij niet meegedaan hebben!" De eerbied voor de kapitein was zo groot, dat zij hem tot het onmogelijke in staat achtten en men kon nooit weten, waar het toe diende Het deed Bligh goed, in zijn bittere nood nog iets van de achtting te proeven, die hij als zijn goed recht beschouwd had. „Wees maar niet bang jon gens", riep hij naar boven, „Ik kan jullie niet alle maal meenemen. Maar als ik Engeland ooit bereik, zal jullie recht gedaan worden!" Jullie allemaal daar op mijn schip, voegde hij er in gedachten aan toe. Terwijl de barkas langszij het schip naar achte ren gleed riep Michael Byrne luid: „Neem me mee jongens. Laat me niet achter!" De blinde violist was het eerst van allen in de sloep geklommen en merkte nu, in de verkeerde boot te zitten. Bligh vroeg Christian om een sextant. Christian stak hem zijn eigen instrument toe. Toen de afge zette kapitein evenwel wapens verlangde kwamen haat en woede van de muiters opnieuw tot uit barsting. „Wapens?" schreeuwden zij. „Waar jullie naar toe gaan heb je geen wapens nodig!" Ook werd er geroepen: „Schiet die brutale vlegels toch dood". Desondanks liet Christian zodra de boot aan de tros achteruit lag vier korte sabels vallen. Vloe kend en tierend keken de muiters toe, geweren werden in de aanslag gebracht en het scheelde niet veel, of de boot was beschoten. „Laat u afvaren, Sir!" zei bootsman Cole gejaagd tegen de kapitein. „Dadelijk nemen zij ons onder schot". Bligh knikte. De bootsman kapte met een van de sabels de tros, de matrozen op de banken grepen de riemen en traag gleed de boot weg van de ach tersteven, in de richting van het eiland Tofoea, dat ongeveer tien mijl naar het noordoosten uit zei oprees. Enige tijd nog drongen de spottende kreten van de muiters van het achterschip tot hen door. Daar na zagen zy, dat op de „Bounty" zeilen werden bijgezet en het schip zette zich in noordwestelijke koers in beweging. (Wordt vervolgd, De hele ontwikkeling van deze indus trie zal van 18 tot 25 oktober zijn te zien op de internationale kunststoffenbeurs Macroplastic in de Utrechtse jaarbeurs hallen. Voordat deze beurs wordt ge opend zal van 15 tot en met 17 oktober in het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam een internationaal con gres worden gehouden dat een by de kunststoffenindustrie sterk levend vraag stuk tot onderwerp zal hebben: het keu zeprobleem in het kunststoffengebied. Lawine De heer J. van de Ven van het kunststoffeninstituut van T.N.O. zegt hiervan: de ontwikkeling van kunst stoffenindustrie is de technici de laat ste vyftien jaar wat uit de hand gelo pen. Er is in deze periode een ware lawine van produkten ontketend. En men is daarby vergeten een systeem te ontwikkelen, een methodiek voor het op de juiste manier verwerken van materialen. Men raakte verward in de proble men van de massafabricage en men vroeg zich te weinig af wanneer, waar- en hoe men bepaalde kunststofma terialen moest gebruiken. Men stelde niet als eerste vraag welke functie hel te maken produkt had en of kunst stof daarvoor wel het gewenste mate riaal zou zyn. Men fabriceerde maar. Als er een omhulsel voor een tapere corder werd gemaakt vroeg men zich af of een ander soort plaatwerk daar voor niet meer geschikt was dan kunst stof. Als wy er niet in slagen, aldus de heer Van de Ven, een juiste systema tiek te ontwerpen zullen dc construc teurs nog meer bulten vallen dan de laatste vijftien jaar. Men zal zich nu (en dat gebeurt ook al enkele jaren) moeten toeleggen op de toepassing van kunststoffen. Op het ogenblik wordt o.m. een onderzoek in gesteld naar de mogelijkheden van kunststof in dc bouw. Tot nu toe heeft men daarvoor geen systeem gevonden, maar het komt er zeker, aldus de heer Van de Ven. die voorts zegt dat Ne derland op het gebied van de kunst- stoffabricage in Europa een belangrij ke plaats inneemt De situatie is thans zo dat de pro- duktie van plastic-materialen de laat ste jaren zodanig is gestegen, dat de behoefte van de binnenlandse markt grotendeels kan worden gedekt, terwijl aanzienlijke hoeveelheden beschikbaar rijn voor export De Nederlandse ma chine-industrie, die matrijzen moet le veren. is echter, aldus de heer Van dc Ven. nog betrekkelijk gering in om vang. De buitenlandse deelname aan Ma croplastic is dit jaar hijzonder groot: nl. 55 pet. van het aantal inzendingen. Engeland en Duitsland zUn van de bui tenlandse Inzenders de belangrykste. Ook de Italianen zUn op de beurs, waarop vele machines zullen zyn te zien, goed vertegenwoordigd. minder-gegoo- den bijm Het kykgemiddeldc ligt het hoogst in januari (6 uur per dag) cn het laagst in juli (ruim 4 uur per dag). Het rapport vermeldt nog, dat er in de staat Zuid Virginia relatief het min ste gekeken wordt. Hier becijfert men gemiddelde van ongevéer 4Mt uur per dag per hoofd. vanavond Hilversum I, 102 in. 19 00 Nws 19.10 Ac tualiteiten 19.25 Boekbespr v d Jeugd 19.30 Politieke lezing 19 40 Verz progr dilettanten 23.05 Hllvei 19.10 Muziek 19.30 Kunstki op het II. 298 r 19.00 V d kinderen /oor kinderen (gr). VPRO: niek 20.00 Nws 20,05 Leven gesprek 20.20 Christelijke volksliederen ln Voor-Indle 20.50 Wereld ln beweging, lezing. VARA: 21.00 Signa lementen van het Ik. klankbeeld 21.40 Bui tenlands wcekoverz 21.55 Grand Gala du Disquc: Residentie-Orkest en zangsoliste ""PRO: 22.40 Over dc drcmrel irtgezet onderwijs, gesprek Nws. (22.40). VARA: 23.00 Socialistisch in Esperanto 23.10 Grand GaU du Disquc: Residentie-orkest cn zangsoübtc 23.53 vanavond NTS: 20 00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20 20 Woord cji beeld 20.30 Grand Gala du Disque Claulquc :962 In het Concertgebouw te pauze: UitreikingP Programma voor morgen Hilversum T, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 eestclijke liederen 7.45 Morgengebed en /crweglng 8.00 Nws 8 15 Lichte gram 50 V d hulsvrouw 10.00 V d kleuters jrkestwerken (gr) 11.00 V d violist lu de Klass orgelspel zieken 11 4 Middagklok- Mcdcd ten bcluic-vo van land- ilnbouw 12.33 Lichte gram 12.50 Actua- 2.04 Lichte chte gram 1 Utciten 13.00 Nws 13.15 Plateni Accordeonmuz 13.45 Franse les 14 05 Gram 14.10 V d Jeugd 14 30 Idem 15.30 Metro pole-orkest 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld 16 40 Lichte ork muz (gram) 17 00 Sportactualitelten 17.10 Fragmenten ~~)K_ Madame Butterfly, opera 17.30 Bock- uit Madame Butterfly, opera bespreking 17.40 Modena- kar 18.00 Kunstkroniek 18.30 Instrumentaal trio en solist: Jnzzmuz 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. Hilversum II, 298 m. VARA: 7,00 Nws 7 10 Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr) (om 7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws SB postduivcnberichlen 8.19 Lichte gram vrouw 9.10 Klass pianocon- Berlijns Rndiokoor (gram). 9 00 Gym eert vpro: iuIs: De kind lezing 10.05 Een brief uit bijbeloverdenking. VARA: 10.20 vaart ca ll.20 Sportnieuw orgelspel i 12.15 Tui—..— 12.30 Mcdcd ten behoeve van land- en b0"w- Aansluitend: postdulvenber 12.34 Vers van de pers 13.00 Nws 13 is VARA-Vnrin 13 20 Tijd voor teenager* 14.10 Strcckuitz: Friesland 14.30 Hammond- Omroopnrki -.t co 16.40 Boekbespreking 1800 NV" Thealeroricest. [televisie 1 AVRI: 15.00 W [reel programma c .H iV d kinderen 19.30 Langs berg [dierenfilm. NTS: 20.00 Journaal on weer- Grand Gala de Disque 1962 te Schcve- nlngen 21.45 De Sjaal, film (deel VI .lotO Grond Col» do Dlwre w sebe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17