Met de wethouder op stap door groeiend Voorschoten Theater in nieuwe vorm nog niet al te best Boeiend dominee fluitrecital van Joh. Mackenzie Modeshow door en voor Leidse huisvrouwen BHEUWE LEIDSCHE COURAIST 13 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 (Van onze correspondent) OP verscheidene plaatsen in Voorschoten is langs de rijweg een bord geplaatst waarop te lezen staat, dat men hier een in aanbouw zijnde wijk binnenrijdt en dat in verband daarmee een snelheid van 20 kilometer per uur wordt aanbevolen. Deze aanbeveling is geenszins overbodig gezien de slechte staat waarin de provisorisch aangelegde wegen soms verkeren. Met name is dat Adegeest en de Vlietwijken het geval. Het gonst daar van de activiteiten op het gebied van grond- en bouwwerken! Wij wilden er eens wat meer van weten en bij wie zouden we daarvoor beter terecht kunnen dan bij de wethouder die in het college van B. en W. de porte feuille van openbare werken beheert, de heer J. J. Dekker? In het dagelijks leven is de heer Dekker directeur van een aanne mingsmaatschappij en zijn werk zaamheden als wethouder van open bare werken ziet hij, naar hij ons vertelde, als een verlengstuk van zijn dagelijks werk. En omdat hij zowel het een als het ander met veel enthousiasme en liefde voor het vak 'verricht, was het haast vanzelfspre kend, dat hij zich spontaan bereid verklaarde ons op één van zijn we kelijkse ritten door de gemeente mee te nemen. Ons uitgangspunt was de riante nabij de Chopinlaan gelegen bungalow van onze gastheer. Ver behoeft men vandaar niet te gaan om al direct te worden ge confronteerd met een bouwsel in wor ding. Het is de R.K. ulo-school, d'ie tot De Voorschotense wethouder J. J. Dekker. de tweede verdieping is gevorderd en n februari/maart gereed zal zijn. Achter ie school om is het verlengde van de Prins Bemhardlaan geprojecteerd, waar oor in de toekomst aansluiting zal wor- en verkregen met de wijk Noord-Hof- and. Torenflat Aan de Chopinlaan (hoek Beethoven- lan) wordt gebouwd aan een bescheiden Winkelcentrum negen winkels met dertig bovenwoningen. Gehoopt wordt, dat dit centrum eind volgend jaar ge reed zal zijn. Wat verderop staan onder meer de zgn. Sozawoningen. die goed in de ge- arieerdc bebouwing van Adegeest pas sen. Van dit soort woningen zullen er nog worden gebouwd, onder meer aan de Mozartlaan. Een door de Frans Lizstlaan. Diepen- irocklaan en Chopinlaan omgeven stuk grond is gereserveerd voor de bouw van een kapel van de Hervormde Gemeente noordelijke deel van Adegeest wordt thans bouwrijp gemaakt, behalve het ge deelte Beethovenlaan, dat als onderdeel van de tweede noord-zuidverbinding van o n grote importantie wordt geacht dal iet in een apart bestek zal worden aan- >esteed. Aan de Chopinlaan is verder nog voor- ien in de bouw van vijf blokken flat woningen, in totaal 51 stuks. De bebou wing langs de Richard Wagnerlaan is ïagenoeg voltooid. Met enthousiasme vertelde de heer Dekker ons over de torenflat, die aan de Rosslnidrecf ten noorden van de Gustav Mahlerlaan zal verrijzen. Toekomstmuziek? „Over vijf jaar staat hjj er", aldus onze gids Hü wees ons op het reeds aangelegde vjjvertje. in de nabijheid waarvan de flat zal komen, alsmede op de sin- geitjes met rustieke houten brug getjes. Voor de rest is alles daar nog vlak :rasland, maar binnenkort zal hier wor den begonnen met de bouw van 91 etage_ woningen voor rekening van het Alge meen Mijnwerkersfonds. Ook komt er ^cn (tweede) complex gemeentelijke sportterreinen. Natuurlijk komt er nog veel meer. maar waar en wanneer is nog niet bekend. Een gebouwtje aan de Mozartlaan blijkt bijna voltooid. Het is het toekomstig onderkomen van de R.K. padvinders. Brede blik Er tegenover is de aannemingsfirma Jongendijk bezig met de bouw van eengezinswoningen. Verrassend de aanblik van de gereedgekomen bebouwing aan het Sweelinckhof. Dit soort ingesloten bebouwingen doet het hier zowel qls op andere plaatsen in de nieuwe wijken bij zonder goed. Het onderbreekt strakke lijnen. De gehele opzet trouwens, zowel van Adegeest als van de Vlietwijken, getuigt van eer brede blik, de blik van de Voor- schotense stedebouwkundige jhr. De Ranitz, Op onze tooht kwamen we vervolgens over de Palestrinalaan, waar de ni< bouw van Hartogs garage zijn voltooiing nadert. Deze garage zal tevens een binding met de Leidseweg krijgen. Op de Raadhuislaan gekomen, de be langrijkste weg in Vlietwijk, wee; heer Dekker ons de plaats waar straks het tweede Gezondheidscentrum zal staan. Verwacht wordt, dat het gebouw volgend jaar september gereed zal kun- nen zijn. Er is grote behoefte aan di' gebouw en met verlangen wordt naar d( ingebruikneming ervan door de Vliet- wijkbewoners uitgekeken. Tegenover de voor het Gezondheidscentrum gereser veerde grond staat de Bethaniëschool er aohter die school ligt de grond, die be stemd is voor de bouw van een instruc- tiebad annex gymnastiekzaal. Voor dit project is de rijksgoedkeuring nog niet afgekomen. Randweglangs Vliet Eveneens aan de Raadhuislaan vordert de bouw van een complex van zeven winkels met bovenwo ningen. De panden zijn alle ver kocht; in één ervan komt een super markt. Aan het eind van de Raad huislaan. vlak tegen de Vliet aan, zal een restaurant verrijzen, terwijl er tevens een insteekhaventje is ont worpen. Een park komt er ook. Dit alles vormt een onderdeel van plan, dat beoogt te komen tot de aanleg van een weg langs de Vliet, een zgn. randweg, die aansluiting zal geven op de Leidseweg, daarbij de Voorschoterweg kruisende. Ook in deze hoek van Vlietwijk is de activiteit niet gering. Op het gedeelte, dat is gelegen tussen Frans Halsplantsoen, Nicolaas Maeskade, Jan van Goyenplant- soen en Govert Flinckplantsoen. worden velerlei woningsoorten gebouwd door de aannemersbedrijven Niersman, Gem- bouw, Stikvoort en Brandwijk. De be- jaardenwondngen aan de Anth. v. Dijck- laan zijn nu alle verhuurd. Aan deze laan komen ook nog flatwoningen.'te bouwen in de vrije sector en bestemd voor de verhuur. Al rijdende en pratende belandden we op de Molenlaan, steeds weer een ver- Er zijn ook dissonanten in het hedendaagse Voorschoten, vindt wethouder J. J. Dekker. De J. W. Frisoflat bijvoorbeeld. „Had nooit op deze plaats mogen ko men," aldus de heer Dekker. „Deze flat is een doorn in mijn oog. Foto N. van der Horst rassing voor hen, die de oude situatie hebben gekend. Aan de overzijde van de Molensloot grazen nu nog de koeien, straks zullen de bewoners van de Molen- laan uitzien op de wijk Bijdorp. Nog even reden we langs de Prof. Einthoven_ laan, waar de fa. Van Brussel bezig is met de bouw van A.-premiewoningen. Tevens is daar grond gereserveerd voor de bouw van een gecombineerde Geref. - Herv. school. Gembouw gaat er voorts nog 68 woningen neerzetten en Niersman en Stikvoort 63. Aan de Anth. v. Leeu wenhoekkade, tegenover de ijsbaan, zijn inmiddels 36 woningwetwoningen opge leverd. Voorts is daar nog grond be stemd voor een openbare kleuterschool. Stekeligeflat Via de Leidseweg reden we Adegeest weer in en we kwamen op de Prins Bern- hardlaan. In de verte ligt daar de J. W. Frisoflat, een doorn in het oog van de heer Dekker, die van mening-is, dat de flat daar nooit en te nimmer neergezet had mogen worden. Het gedeelte Prins Berruhardlaan, gele gen tussen Kon. Wilhelminalaan en Wijn_ gaardenlaan, zal worden verbreed. Op het ten noorden van de Oranjekade lig gende stuk grond komt onder meer een torenflat. Aan de Papelaan, ten zuiden van de spoorlijn, zal het gebouw van de VAM (Stichting Vakopleiding Automobiel- en motorrijwielbedrijven) verrijzen. Deze thans in Den Haag aan de Fruitweg ge vestigde stichting wacht al jaren op de rijksgoedkeuring en volgens de heer Dekker zal die er vóór het eind van het jaar zijn. Over dit project hebben wij indertijd uitvoerig in ons blad geschre- Langs de Papelaan en Veurseweg kwa men we weer in de dorpskern, die thans zo bijzonder in de belangstelling staat Zoals wij berichtten, zal het oorspronke lijke saneringsplan geen doorgang vinden en zal een ander plan ter goedkeuring aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De aanvaarding van dit laatste plan zal betekenen dat meer van de oude dorps kern wordt behouden, nu de gemeente grond en opstallen van het voormalige Marine Opkomst Centrum van het rijk zal kunnen overnemen Over deze trans actie zal vandaag in de raad worden beslist. Noord-zuidverbinding Er is de heer Dekker veel aan gelegen, dat de dorpskern van alle zijden goed voor het verkeer bereikbaar is. Ter ont lasting van de Veurseweg en de Leidse weg komt er een noord-zuidverbinding, die wordt aangeduid als rijksweg 4b die zal lopen van rijksweg 4a naar rijks weg 4. Bedoelde verbinding zal eer takking krijgen naar de verschillende wijken. Van belang zal ook zijn de tot standkoming van de zgn. forensenweg, die van de Haagweg af evenwijdig aan de spoorlijn naar Den Haag zal voeren. Nog veel valt er over het huidige ont wikkelingsstadium van Voorschoten te zeggen en lang niet alles heeft in summiere overzicht een plaats gehad. Het bovenstaande is slechts bedoeld de lezer een inzicht te verschaffen inzake de uitbouw van de gemeente, een werk, dat met grote voortvarendheid, deskun digheid en fantasie ten uitvoer wordt gelegd. De heer'Dekker heeft hierin een groot aandeel en Voorschoten moge zich gelukkig prijzen in hem een kundig wet houder te hebben, die zijn taak met veel ambitie en liefde verricht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus Wilhelmus Leo nardus zn v G W L Blijdenstein en L de Klerk: Hester dr v J Bakker en J J Ton; Johannes Martinus zn v J M van Donge en R Weerwag; Pieter zn v J van Beelen en J van Duijven- bode Cornelia Regina Franciscus dr v P Waasdorp en M C Steenvoorden; Hendrik zn v G A Schulte en S N Tan; Yvonne dr v D v d Berg en F Maaskant; Sonja dr v M v d Voet en R Alma. GEHUWD: H P A Rijsbergen en F M R van Noort; J A Habraken en S Kanbier: B P Kramer en I van der Walle: I den Os en A Willemsen; J van Tol en M J Onderwatèr; C P van Oyen en C Beekman: H van der Zeeuw en C M van Strater; A Hen zen en W A Gyzenij: T J van Pijpen on M E Cornelisse; A Hartevelt en J Pikaar: R Lacourt en M W Roest; A Sandberg en J S Wijrdeman. OVERLEDEN: T C J de Lange 55 jr, man. Met „Beau Rivagein Leiden GISTERAVOND is het ons weer eens duidelijk geworden, dat het resul taat van een toneelopvoering niet is: de som van de in het gezelschap aanwezige krachten. Ook de Theater-groep is zo vernieuwd, dat van een volkomen éénheid nog geen sprake is. De persoonlijke prestaties van waarlijk wel goede speelsters en spelers vielen ons evenmin mee. Het spelen van een thriller stelt eigen eisen, men moet een sfeer kunnen schep pen en daar ontbrak wel het een en ander aan. Toegegeven, dat ook het stuk van George Batson: „Beau Rivage", (wat de Nederlandse vertaling is geworden van „Two faces of Murder"), niet inspirerend werkt. Van het verhaal uit komt in het laatste bedrijf wel enige spanning, maar de „griezeligheid" moet van buitenaf komen. Daarvoor heeft de schrijver niet naar iets nieuws gezocht, maar zich bepaald tot die dingen, die reeds heel lang hun FOOR het fluitrecital dat gisteravond werd gegeven in de foyer van de Stadsgehoorzaal, bestond grote belangstelling; dominee Joh. Macken zie, begeleid door de pianiste Debora Land, had dan ook een alleszins boeiend programma gekozen. Reeds van het begin van de avond af reali seerde men zich met een amateur van grote begaafdheid te maken te hebben; enerzijds kon men natuurlijk aanmerking maken op de ongewone frasering en de, vooral in de tweede helft van het optreden, te kleine toon, doch anderzijds wist Joh. Mackenzie te imponeren door de bescheidenheid en gevoeligheid, waarmee hij de Barok-werken aanpakte. Begonnen werd met een ons onbeken de Sonate van de componist uit Wales Filippo Lluge; hierin paste de beschei den kamertoon, die Mackenzie de gehe le avond handhaafde, wellicht het bes te. Het ls geen werkje van grote pre tentie, doch aangenaam van klank; mis schien had het presto wat gewaagder mogen klinken, de piano (uiteraard was de 18e eeuwse versie van fluit en clave- cimbel te prefereren geweest) kreeg hier niet veel kans, doch Debora Land slaagde er dankzij zeer voorzichtig spel in, een acceptabele interpretatie te ge- In de beide waarin haar J.V. van Leidse Geref. Gemeente vierde zilveren jubileum TN de kerk van de Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn werd gister avond het zilveren jubileum gevierd van dc jongelingsvereniging dezer Ge meente. Ds. A. Vergunst van Rotter dam-Centrum, oud-Leidcnaar, had de leiding van deze bijeenkomst. De vere niging „Onderzoekt de Schriften" jubileerde en de knapenveriniging „Mijn zoon, geef Mij uw hart" her dacht haar eerste lustrum. Ds. Vergunst zei, dat er reden was tot Jubileren en jubelen. Het oogmerk bij da oprichting was, de jongens van de Ge meente samen te brengen onder het Woord ces Heren, getrouw aan de naam; Examens Leidse instrumentmakersschool De uitslagen zün bekend gemaakt van de praktische examens, die van 20 augustus tot 16 september door de „Ver eniging tot bevordering van de oplei ding tot instrumentmaker" te Leiden werden afgenomen. Aan de volgende kandidaten kon het diploma worden uitgereikt. A Examens, afd. Metaal: L M Bakker, Amsterdam, P L M Beekmans, Voor schoten, J Bonnet, Leiden, J H J van Bussel, Eindhoven, P S Cupido. IJmui- den, W F Eibers, Leiden, P W J van den Ende, 's-Gravenhage, E A Feenstra, 's-Gravenhage, L W Gerrése, 's-Graven hage, ALM Groenen, Noordwijkerhout, R J M van Hoeven, Leidschendam, J A Hoffman, Amsterdam, F A Idema, Am sterdam, M Jansen, Heelsum, G J M Koenderink, Almelo, J Koning, Amster dam, G Koster, Hillegom, C J J van der Klaauw, Leiden. W L Kroon, Amster dam. Gvd Kuil, Wageningen, R van der Laan, Wageningen, J R van Leeu wen, Amsterdam, Th H Meulendijks, Helmond, W A Mu-gge, Voorschoten, G van der Nagel, Valkenburg. M Kuipers, 's-Gravenhage, J A Pasman. Amsterdam, S oPel, Amsterdam, J Post, Leiden, W A A Regeer, Leiden, R Reym, Amster dam, J Th Reyngoud, Heiloo, J Schuur- Wageningen, M Schook, 's-Graven hage, P A M Schoonderwoerd, Hazers- woude. L W M Slotboom. 's-Gravenhage, W H Sunter, 's-Gravenhage. A H Tesson, Amersfoort. J H van Tuil. Arnhem, R Verboom, 's-Gravenhage, Th A C van Vliet Voorschoten. C J de Wit, Amster- Het Sweelinckhof in het uitbrei dingsplan Adegeest te Voor schoten. Dit soort ingesloten be bouwing doet het goed in de nieuwe wijken. Het onderbreekt, de strakke lijnen. Foto N. van der Horst dam, M C Zonneveld, Leiderdorp. 8 kandidaten kregen een herexamen, 12 kandidaten werden afgewezen. B Examens, afd Metaal: J Bakker, Amsterdam, W C Bauer, Alphen aan den Run, H W Beutick, Hillegom, J Dekker, Amsterdam, J ten Donkelaar Rijnsburg. P G Duyst. Amsterdam, P A Hengst. Weesp, A C F Kamp, Bergen, W L van Kamp, Leiden, K P Lettinga, Amsterdam. T Lodewijk. Amstelveen, J J Rooy, 's-Gnavenhage, A H A v d Meer, Rij pw eter ing. W Schouten, Amsterdam, Leiden, J van Tiel, Amsterdam, J W van der Wel, Oegstgeest. W A van Zut- fen, Purmerend. 10 kandidaten kregen een herexamen, 9 kandidaten werden afgewezen. C Examen, afd Metaal: C D van Bee len. Katwijk aan Zee. P Euser, Amster dam. 4 kandidaten werden afgewezen. A Examen, afd Glas: J F M Borst, Haarlem, F P Buss. Leerdam, J H N J van Gent e voort. Delft. S Hafma, Lands meer. J Heiman6. Amersfoort, H M Kastner, Amsterdam, D J Piugge, Utrecht. G R Reid, Warmond, J Rogaar, Delft. J van Royen, Voorschoten, J C van Santen, Gorinchem, D Smittenberg, Groningen. L Vroom, Amsterdam, P Willekes, Amsterdam, H Duits, Amers- 6 kandidaten wenden afgewezen. B Examen, afd Glas: A J A Borgt, Eindhoven, P Heller, Eindhoven, G P Vorachen. Stein. 3 kandidaten kregen een herexamen. 4 kandidaten n afgewen C Examen, afd Glas: 4 kandidaten wer den afgewezen. A Examen, afd Optiek: B Euser, Rhoon. A H J Polet, Gouda, P van He- mert. Alphen aan den Rijn. 1 kandidaat werd afgewezen. B Examen, afd Optiek: C C van Ve- netiën, Noordwijk. „Onderzoekt de Schriften". Ook de ge schiedenis van land en Kerk moeten ln het „onderzoeken" worden betrokken Het moet toch als een voorrecht wc den gezien, dat de Here ons Zijn wegen bekendmaakt. Onze arbeid is echter niet volkomen geweest. En toch mag er het geloof zün, dat deze arbeid voor de Jon gens niet ijdel is. Al is op de J.V. de me thode wel veranderd in vergelijking met 25 jaar geleden, het oogmerk blijft het zelfde: elkaar de wegen des Heren voo* te stellen. Ds. Vergunst merkte nog op, dat d# J.V. de belangstelling en het medeleven der ouderen nodig heeft. De secretaris, de heer G. Schipaan- boord, bracht zün jaarverslag uit. D» J.V. heeft 28 leden. Nu is zij een Jonge- renveren.glng geworden, waarvan ook meisjes lid kunnen zün. Er zfjn zes meis jes. Secretaris Van den Berg las het Jaar verslag van de knapenvereniging. jj« heer M. Heijkoop hield een inleiding over Stefanus. Na de pauze las ds. Vergunst enige schriftelijke felicitaties voor o.a. van ds Schipaanboord te (Apeldoorn oud-voor zitter) en van ds. Vergunst te Ede. Her vormd predikant, oud-lid van de J.V.. Ook voerden verscheidene afgevaardig den het woord. Ouderling Van Egmond namens de kerkeraad en de heer Hoo- gendoorn namens het landelijke verband van J.V.'s. Een aantal jongeren zong psalm 87 vers 1 tot 5 meerstemmig, een drietal le den van de knapenvereniging verzorgde een samenspraak, die berekking had op het werk van de Zending, in het bijzon der dat van de Geref. Gemeenten, de heer B. van Vliet sprak over ,,De strijd om de jeugd van ons volk", de secretarii van de J.V. gaf een overzicht van dt achterliggende kwarteeuw, de overlede nen werden herdacht en de voorzitter van de J.V„ de heer A. Rijsdam, kreeg een vulpen, terwijl zijn vrouw een plant ln ontvangst mocht nemen. Ouderling Van Egmond sloot de avond, lo-spel overigens hetzelfde hoge niveau handhaafde, was Debora Land minder gelukkig door een onzes inziens foutieve keuze; al te veel is men de laatste tijd geneigd het verschil dat er nu eenmaal bestaat tussen clavecimbel en piano als onbelangrijk détail opzij te schuiven. Een werk als Handels Chaconne cor variazioni laat zich nog wel op het mo derne instrument spelen, ook al krijgt t dan, ongewild, een wat romantisch ka rakter, doch bij Rameau laten de ver schillende registers van het clavecimbel zich niet wegdenken en zo wordt Egyptienne, met hoeveel vaardigheid ook gespeeld, een dorre étude, waarin men zich steeds angstig afvraagt, of de soliste bij de volgende ingewikkelde fi guur niet zal ontsporen. Dit gebeurde intuss enniet, doch liever hadden we Debora Land een kans gegund voor solistisch optre den in het moderne programma de pauze. Michel Blavets sonate no. 2, voor fluit en clavecimbel (piano), had zeer boeiende momenten, bij voorbeeld de sarabande; toch deto neerde de fluitist hier nog wel eens, doordat de ademtechniek nog niet geheel volmaakt werd beheerst. Bachs prachtige fluitsonate in A stel de ons, ondanks een zeer correct weer gegeven notenbeeld, wat teleur; de rijke gedachten-inhoud kwam hier niet vol doende tot uiting, waarschijnlijk, doordat men ook hier de compositie wel van de voorzichtige kant benaderde. Een verrassing was Roussels Joueurs de flüte, waarmee het programma de pauze geopend werd. Speels, in korte fragmenten, worden hier vier guren uit literatuur en godenwereld ge kenschetst; het aardige van dit werk is, dat het uit de neo-barokke periode van Roussel stamt, zodat het een stekende trait d'union vormde tussen beide programmahelften. De onlangs overleden componist Jac ques Ibert zal bij het schrijven van zijn pièce pour flüte seule zeker Wel een beetje gedacht hebben aan ebus- sy, die iets dergelijks componeerde. Een boeiend werk is Pijpers fluitsonate. op gedragen aan Joh. Fcltkamp, wiens leer ling Mackenzie is geweest. Het c wicht tussen beide solisten was hier op merkelijk. Een briljant slot en tevens een terug keer tot de barokmuziek vormde eei na te van Locatelli in C. waarvar virtuose finale zoveel succes had. dat zij moest worden herhaald. Beide solis ten mochten ten slotte een geestdriftige bijval in ontvangst nemen. Drs. A. van der VeenWlersma. Het Leger des Heils op 3 oktober Ter gelegenheid van het 3 oktober feest belegt het Leger des Heils woens dagavond 7 uur een grote openluchtsa menkomst aan de Mare. 's Avonds om 8.15 uur wordt in de Korpszaal een film voorstelling gegeven, die voor elkeen toegankelijk is. Vertoond zal worden de Cefa-film: Telefoonspion. Mevrouw H. A. van Herwaarden-Wildeboer, presidente van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, verwelkomde gistermiddag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de leden, die de halfjaarlijkse modeshow bezochten. Het was voor de vijftiende maal, dat een aantal eigen leden de overige dames een collectie kledingstukken toonde. De firma De Groot verleende mede werking voor de confectie. Messchers Modehuis leverde de hoeden, de firma Antilope tassen en de kapsels van de zes mannequins waren verzorgd door de firma J. P. van der Blom. Omdat een andere Leidse bontzaak op het laatste moment verstek had laten gaan, was de firma Van Essen zo welwillend voor een collectie bontwerken te zorgen. De sie raden waren ook van de firma Van der Blom. Het accent bü de kapsels viel op het voorhoofd of over de oren. Heel apart was een model met een lage scheidina. waarvan de achterpartij zo was verwerkt dat deze op een chignon leek Een grote collectie wandelpakjes, deux- pièces. japonnen in jersey cn kamgaren. en vrijetijdskleding (zoals Helanca-pan- talons met pullovers) werd op charmante wijze gebracht. Het voordeel van een dergelijke Show is, dat ook dc grotere maten ruimschoots aan hun trekken ko men. De meeste modellen van de firma De Groot werden reeds eerder getoond, zodat wij daarvan nu geen verdere explicatie geven. Op deze pakjes toonde men een mooie collectie bontmantels, waarvan de mo dellen zijn aangepast aan de m< mode. Beeldige jasjes van persianer. nerts en zeehond passeerden dc revue. Heel chic was een lange zwarte persianer met grijze kraag en een rijk bezit is bruine embrosmantel met blauwvos kraag. Een kort jasje van zeehond pieteerde een kerrykleurige japon met dito hoed. De chic van de zwarte cocktailjapon nen van jersey of fluweel werd ver hoogd door de bontstola's. is niet gekleed zonder hoed. Bovendien staat een hoofddeksel bijna altijd charmant. Dit kwam ook duidelijk tot uitdrukking in de leuke modellen, die gisteren werden getoond: amazone- hoedjes of het jagersmodel. Ze waren vervaardigd van velours, bont en soms van gevlochten fluweel of wol. en zon der uitzondering mooi. De mannequins en mevrouw Van Her waarden ontvingen ten slotte bloemen. Sfeer in 't gestn T De „Nieuwe Leidsche" «rilt/ deugdelijkheid bewijzen, zoals: onweer, gillen, geheimzinnige poppetjes, enz. Batson heeft waarschijnlijk een heel in gewikkeld geval willen maken, hij heeft dat ook gedaan, maar de vormgeving is het kind van de rekening geworden. Vooral het eerste bedrijf sleept rich moeizaam voort, wat door de regie van Ton Lensink nog wordt geaccentueerd door een te statische, stijve mi se-en- Het toneelbeeld is niet beweeglijk ge noeg, zodat we een echt praatstuk krij gen. Er zat veel te weinig echt spel in, er was zo weinig reactie op dc tekst; met een zekere onverschilligheid wacht te men zijn beurt af. Enny Mols-de Leeuwe was het be weeglijke element in het eerste bedrijf. Het type was uitstekend: een leeghoof dige vrouw, die dat met druk doen camoufleert Ze had wel iets afgeremd kunnen worden, maar ze bracht ten minste wat leven in de brouwerij. De sahrijver weet dc nieuwsgierigheid naar dc afloop tot het laatst toe levendig te houden. Doch ook nu is het weer niet een scherpe, gladde detective die alleen de zaak weet tc ontrafelen. Hij krijgt hulp van de schrijver. En die had Wim Grelinger als detective wel nodig, want hij maakte op het toneel niet de Indruk, door houding en manier van spreken, een geslaagd speurder te zijn. Mia Goossen was een goed type dienstmeisje. Ton Lensink, in het be gin wat sloom in zijn spel, werd later wat losser cn gaf toen een aanvaard bare Gerald Colley te zien. Shireen Strooker wist beter raad met haar japonnen dan met haar rol, die zo gemakkelijk te spelen was, maar waar te toch ook niet uit kwam. Nien- ke Sikkema deed het als Tracey Colby beter. Eric van der Donk was een won derlijke huisknecht, die alleen een functie had omdat de schrijver het zo wilde, maar die niet noodzakelijk was. Hij was om beurten sympathiek en schurkerig en wist er dus blijk baar niet zo goed raad mee, net als de schrijver. Marie Hamel, als tante Hanriët, speelde de rol naar dc regels hoc men zo iemand typeert, die nogal lastig ig en zich overgeeft aan kijken in glazen bollen. Deze opvoering bewees, dat de nlouw, of grotendeels nieuw, gevormde groepen enige tijd nodig hebben om een eigen gezicht tc kunnen tonen. Do voorstelling werd gegeven voor dc grocnc-kaarülou- ders van K. en O, A. C. Bouwman, Haagse politierechter Roomijs of aardbeienijs „Roomijs" stond er op de pakjes ijs die een importeur uit Alphen aan den Rijn verkocht; volgens de wettelijke be palingen moet er dan tenminste 12 pro cent vetgehalte aanwezig zijn. Uit het onderzoek was gebleken, dat er slechts 7 procent aanwezig was. Dat gaf de directeur van de betref fende N.V. toe, doch hij zette voor de Haagse politierechter tevens zijn proble men uiteen. Het ijs wordt geïmporteerd uit België en daar geldt dat er maximaal 8 procent vet in het ijs aanwezig moet zün. Die 8 procent is onvoldoende naar Nederlandse maatstaven cn zo komt het, dat verdachte telkens opnieuw in con flict komt met de wet „Er zün twee oplossingen mogelijk," deed de officier van justitie aan de hand; „óf uw Belgische leverancier voert het vetgehalte op, óf u zet niet meer room ijs op de pakjes, maar aardbeierujs" Dc officier eiste 225 boete, de po litierechter veroordeelde tot ƒ200. De knecht bleef weg Een schilderakencht int Alphen aan den Rün had zün baas in de steek ge laten. Hij had geen vergunning van het Arbeidsbureau dc dienstbetrekking te beëindigen en dat is strafbaar. De werkgever vertelde, dat verdachts een dag had gewerkt, toen plotseling weg was gebleven. Hü had een voorschot gegeven omdat verdachte in de Onge vallenwet liep. Na een paar weken kwam de knecht nog eens een dag wer en en bleef daarna helemaal weg. „Mün voorschot en al betaalde hü niet terug," constateerde de werkgever Het bezwaar van verdachte was ge weest, dat teveel van hem werd gevergd doch de werkgever verklaarde dat zün andere knechts en ook hiizelf geluk» werkprestaties leverden als van ver dachte werd gevraagd. Verdachte verdiende trouwens ƒ125 „schoon". De officier eiste ƒ50 boete of 10 da gen hechtenis, de rechter veroordeeld» tot ƒ35 boete of 10 dagen hechtenis. Teelt vergunningkwesties Een kweker uit Voorhout zou teveel bollen hebben gekweekt, doch zün ver weer was dat de ambtenaren een stuk grond van zijn buurman hadden mee genieten, omdat hij contractteler is. Op grond hiervan besloot de rechter de ambtenaren als getuigen op te roepen. Een slager uit Noordwijk was in het bezit van tecltvergunningen, doch had die niet officieel laten overschrüven. De officier gaf toe dat het hier een formele overtreding betreft en daarom wilde hij volstaan met 35 boete of 6 dagen hechtenis. „Het is echt weggegooid geld, doe het maar zo laag mogelijk," verzocht verdachte aan de rechter. Deze veroor deelde verdachte tot ƒ25 boete of 5 da gen hechtenis. Een kweker uit Rijnsburg had teelt- vergunning gehuurd en dacht volgens zijn verklaring „safe" te zijn. Dat was hü niet want dc overschrijving werd niet goedgekeurd. Als gevolg daarvan had de kweker 76 m2 verwarmde kas tulpen teveeL „Ik ben voorbarig ge weest" gaf verdachte toe en de off ld er eiste 130 boete of 30 dagen hcohtenis. Het vonnis werd 125 boete of 25 dagen hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15