A.R. stemmen tegen de wet gewetensbezwaarden Toch geen brand op de Celerina Spanning in de Oostzone? Nog zeker vijf jaar wachten op aardg as Centraal beleid van winkelcentra Nederland in finale schaakolympiade WILT U MEER WETEN OVER BOCAL BON Nieuwe bevelhebber zeestrijd krachten ouder dan vorige Spierenburg Adm. Helfrich I gecremeerd Zangavond in Leiderdorp 962 WEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 Prof. Diepenhorst (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft zich gis termiddag zonder hoofdelijke stem ming verenigd met de nieuwe wet telijke regeling voor dienstplichti gen, die op grond van „ernstige ge wetensbezwaren" vrijstelling van militaire- dienst wensen. Alleen de overgrote meerderheid van de anti revolutionaire Senaatsfractie liet aantekenen, dat zij geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. De enige a.r. voorstemmer was prof, mr. J. A. Diepenhorst. In dc Tweede Kamer werd het wetsont werp destijds met algemene stem men aanvaard. De a.r. bezwaren richtten zich met name tegen de voorgestelde norm-om schrijving. In het ontwerp worden als ernstige gewetensbezwaren erkend alle „onoverkomelijke gewetensbezwa ren tegen de vervulling van militaire dienst van hem. wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging hem deelneming aan elk oorlogsgeweld verbiedt". Deze formulering wijkt af van die in de oude (thans nog geldende) dienstweigerings wet van 1923. Daarin geldt als criterium „de overtuiging van de bezwaarde, dat het hem niet geoorloofd is, ook niet ingevolge overheidsbevel, de evenmens te doden". De heer Algra (a.r.) gaf aan deze laatste omschrijving die z.i. in de praktijk goed heeft voldaan verre de voorkeur boven de nieuwe formule ring. Hij bestreed het standpunt van de regering, dat de nieuwe norm hoogstens enige verruiming, maar geen principiële verandering betekent. Volgens de heer Algra is wel degelijk van een principiële wijziging sprake, een wijziging die in haar consequenties onvoldoende is door dacht en die door haar vaagheid tot allerlei willekeur kan leiden. Wat ver staat de regering eigenlijk precies onder oorlogsgeweld? De oude formule beoogde alleen vrij stelling voor hen, die het gebod „Gij zult niet doden" onverenigbaar achten met toetreding tot de militaire dienst. was er voor Dat was juist. Maar op' grond van de nieuwe norm-omschrijving zou nu voortaan ook vrijstelling kunnen wor den verleend aan bezwaarden met aller lei pacifistische, antimilitairistische of anarchistische opvattingen, wanneer deze opvattingen maar als uitvloeisels van een godsdienstige of zedelijke over tuiging worden voorgesteld. De heer Algra achtte dit zeer bedenkelijk, vooral nu vandaag aan de dag het pacifisme (o.a. in theologische kringen» toch al zo sterk veld wint. De principiële koers wijziging van de regering brengt het risico met zich, dat zulke gevaarlijke opvattingen worden gelegaliseerd. In het onderzoek door de adviescommissie, die moet nagaan of de gewetensbezwa ren inderdaad onoverkomelijk en door slaggevend zijn, bleek de heer Algra geen vertrouwen te hebben. De heren De Vos van Steenwijk (lib.). Witteman (kath. v.) en Thomassen (soc.) vonden de nieuwe regeling en de daarin vervatte norm-verruiming een verbete ring. De liberale spreker zag geen ver schil tussen de oude en de nieu we formulering, omdat „oorlogsgeweld" immers het „doden van de evenmens" tot gevolg heeft. De heer Van Hulst (c.h.) had wel bezwaren, maar hij stel de toch voldoende vertrouwen in de toe passing van de wet om zijn stem aan het ontwerp niet te onthouden. Minister Visser (defensie) legde er in zijn antwoord nog eens de nadruk op, dat van een principiële koerswijzi ging geen sprake is. De regering heeft slechts de oude formulering, die niet meer voldeed, willen vervangen door een meer bevredigende omschrijving, die beter bij de bestaande praktijk past. Het criterium „doden van de evenmens" werd toch al niet meer als beslissende norm gehanteerd. De vrees van de heer Algra, dat de adviescommissie nu ook louter politieke motieven als gewetens bezwaren zal gaan erkennen, achtte mi nister Visser ongegrond. Dat er geen groot verschil is tussen Weer hulpactie na verwarrend SOS Een SOS van het Zwitserse vracht schip Celerina, aan boord waarvan zich de overlevenden bevinden van de vlieg ramp met de Superconstellation, heeft tot een nieuwe lucht- en zee-hulpactie geleid. Vanmorgen vroeg spoedden zich heli kopters van de RAF, een escortevlleg- tuig en een snelle zeegaande sloep naar de Celerian, nadat berichten waren ont vangen, dat twee personen aan boord ernstige brandwonden hadden opgelopen. Ook was gemeld dat er aan boord brand was uitgebroken, doch volgens het Britse reddingswezen was daar geen sprake van. „Er heeft aan boord va Celerina beslist geen brand gewoed," al dus een woordvoerder voor het centrum, De gewonden hebben brandwonden van de tweede graad. Het is nog niel kend of het overlevenden dan wel be manningsleden zijn die de brandwonden hebben opgelopen. De gewonden hadden de brandwonden zondag opgelopen bij dé noodlandig, die het verongelukte toes tel, moest uitvoeren. Oorspronkelijk zou de Celerina vanmorgen om acht uur ten zifiiden van. de zuidelijkste punt van Ier- lapd een ontmoeting hebben met de heli kopter en de sloep maar het slechte weer heeft het uitvaren van de sloep uit- Portsmouth vertraagd. De helikop ters zullen trachten de twee gewonden naar een ziekenhuis in Cork te brengen. (Vervolg van pagina 1 Tn haar „bulletin" noemde de regering gisteren de situatie in de oostzone „tot het uiterste gespannen". Zij heeft zich in de laatste maanden steeds meer toege spitst. De verzorging der bevolking me: j de noodzakelijkste levensmiddelen is catastrofaal. In toenemende mate geeft de bevolking uiting aan haar ontevre- i denheid. De rijen voor de (lege) staats- I (winkels zijn de kristalliseringspunten ge- [worden voor een openbare mening, die ha maanden onderdrukking en gelaten- ))eid thans zoekt naar een uitlaat. De j tegenwoordige verhoudingen in de oost- I fcone geyen aanleiding tot ernstige vrees, I aldus, het „bulletin". Venpelden we nog. dat de econoom en (publicist, van Duitse afkomst, James P. I [Warburg, de Amerikaanse regering een j ijilan van vier punten heeft voorgelegd voor de regeling van de Berlijnse kwes tie tijdens een afkoelingsperiode van tien jjaar (onder de supervisie van de V.N.). [ïvïöcht -er na die tien jaar nog geen toe nadering zijn onitstaan tussen Oost- en .Westduitsers, dan zou de bevolking van :West-BerlUn in staat moeten worden ge steld, naar West-Duitsland te verhuizen. ■De' Oostduitse communisten zouden een compensatie moeten uitkeren voor on- Ver voerbare eigendommen. Spoorwegen kopen R.T.M.-aandelen De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat heeft goedgekeurd dat de Neder landse Spoorwegen het pakket van 80% der aandelen Rotterdamse Tramweg Mij. overnemen tegen 500%, de prijs waarvoor de -gemeente Rotterdam deze een jaar geleden opkocht, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad. Ze werden vanmiddag vroeg in Cork terugverwacht. De Celerina had vanmor gen verzocht de veertien overlevenden die zich aan boord van het schip bevin den per helikopter naar de vaste wal te brengen. Het is niet bekend -waarom de gezagvoerder van de Celerina dit vroeg. Op het vliegveld van Cork is inmiddels een oproep uitgegaan naar medici om zich beschikbaar te houden. Vanmorgen om tien uur bevond de Celerina zich circa dertig mijl ten zuid westen van Cork de oude en de nieuwe formulering, on derstreepte ook prof. Diepenhorst (a.r.> bij de replieken. Hij vond het betoog van zijn fractiegenoot Algra scherpzin nig, maar meende zich toch bij het standpunt van de regering te kunnen neerleggen. Minister Beerman (justitie» behandelde tijdens dit debat o.m. de mogelijkheid van beroep bij niet-erken- ning van gewetensbezwaren. Joep Delnoye zesde in Pilsen De Limburger atleet Joop Delnoye Is gisteravond in de 18e grote pry« van Pilsen en race over 5 kilometer op de zesde plaats geëindigd.. De wedstrijd werd gèwonnen door de Rus Nikitin, die een tijd van 14 minu ten en 11.2 seconden liet afdrukken. Sa- mailof (Rusl.) en Zhanal (Tsj.-Sl.) gin gen in dezelfde tyd als de winnaar als tweede en derde over de streep. De tijd van Delnoye was 14 minuter en 19 3 seconden. De tweede Ned. ver tegenwoordiger. Fons Veldhuizen, finish te als twaalfde in 14^1.2. (Van onze parlementsredactie) Het zal ongeveer vijf tot acht jaar duren, voordat het transportnet voor het in Groningen aangeboorde aardgas volledig zal zijn uitgebouwd en voor dat de huidige gasverbruikers op aard gas zijn omgeschakeld. Dit heeft minis ter De I'ous gezegd tijdens een gesprek met de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken Het is niet moge lijk, het aardgas eerder te distribueren aldus de bewindsman, omdat het trans portret en de omschakeling niet eer der gereed kunnen zijn. Minister De Pous gelooft, dat aanwen ding van het aardgas in de openbare gas- voorziening - met name voor het stoken in gaskachels - commercieel verantwoord is. Juist deze toepassing vergt een trekkelrk lange aanloopperiode e vooral ui de zomer - een gemiddeld la gere bezetting van het transportnet dan bh andere toepassingen, maar de totale opbrengst van het gas vergoedt dat weer De bewindsman acht het niet uitgeslo ten. dat bovengenoemde toepassing var het gas voor de kolenhandel een ernstige concurrentie zal vormen, en ook, dat het vrachtve voer daarvan gevolgen zal on dervinden Hij meent echter, dat struc turele veranderingen op de energiemarkt Stadslichten auto's moeten beter zichtbaar zijn Minister Korthals wil het Wegenver- keersregelement zodanig wijzigen, dat ln de toekomst auto's, motorfietsen en scooters een helder wit stadslicht moe ten voeren, dat op minstens 200 m af stand is te zien. Momenteel mogen auto's een stadsverlichting van hoogstens zes en half volt hebben. Dit maximum zal worden gewijzigd in tien. De voorgenomen wijziging vloeit voort uit een internationale afspraak. Reeds in 1959 hadden de ANWB en de Neder landse Vereniging ot Bescherming van Voetgangers gevraagd, al te zwakke stadslichten te verbieden Om zoveel mogelijk te vermijden, dat bezitters van motorrijtuigen voor de omschakeling van hun verlichting extra kosten moe ten maken, zal gedurende enige tijd 'n overgangsmaatregel gelden. zich slechts geleidelijk en over lan termijn zullen voltrekken en niet scb gewiJs. Van socialistische zijde is tydens de bespreking gevraagd, of het niet beter zou zijn, de staat een grotere invloed te geven m de nieuwe gasmaatschappij. Mi nister De Paus ontkende dit. Hij meende, dat de slaat genoeg zeggenschap aan zich heeft gehouden. De meeste leden van de deelden zijn zienswijze. Jong Oranje gelijk tegen Deense jeugd Het elftal van Jong Oranje heeft gis terenavond in Veendam met 22 gelijk gespeeld tegen de Deense jeugdploeg, bestaande uit spelers beneden de 23 j Bij de rust leidden de Denen met 21. De doelpunten van Jong Oranje wer den gescoord door linksbinnen Bosveld (5e min) en linksbuiten Adelaar (59e min.). Voor de Denen scoorden rechts binnen Throst (6e min.) en rechtshalf E. Soerensen (26e min.). Ipswich Town won met 10-0 van Floriana De Engelse leaguekampiocn Ipswich Town heeft gisteravond op eigen terrein in een wedstrijd voor de eerste ronde van de strijd om de Europese beker voor De Limburger atleet Joep Delnoye is landskampioenen met 100 gewonnen van Floriana uit Malta. By de rust leid den de Engelsen met 60. Zoals de uitslag al aangeeft was Flo riana geen party voor Ipswich Town. De Engelsen openden het schuttersfeest in de 9e minuut door middenvoor Ray Crawford, die later in de wedstrijd nog vier maal scoorde. De overige doelpun ten werden gemaakt door Ted Phillips (2 x), Doug Moran (2 x) en John Els- worthy. Ipswich Town had de eerste wedstrijd ook gewonnen (4—1). Wens van studiegroep: (Van onze soc.-economische redactie) De mate en het tempo, waarin ln ons land shoppingscenters (sub-city centers) tot ontwikkeling worden ge bracht, zullen moeten worden bepaald door een zorgvuldig overwogen cen traal beleid, zo conculdeert een stu diegroep uit de kring van overheid en bedrijfsleven, die in 1961 onder leiding van dr. G. J. M. Veldkamp de Ver. Staten heeft bezocht. Het waarnemen van de winkelvesti- ging in de Ver. Staten en de bestudering van de moderne problematiek, die rond om die vestiging bestaat, hebben de stu diegroep tot basis gediend om tot een oordeel te komen over de vraag wat de meest geschikte ontwikkeling in het vestigingspatroon van de detailhandel in ons land moet zijn. Het resultaat van de bevindingen van de studiegroep is neer gelegd in een rapport, getiteld „Moderne winkelcentra", dat thans door de com missie Opvoering Produktiviteit van de SER is gepubliceerd. De studiegroep beveelt in het rapport onder meer aan het bedrijfsleven te trekken bij de planologische opzet shoppingcenters alsmede de diverse uit breidingsplannen van de omliggende ge meenten te coördineren De voorkeui wordt gegeven aan sub-city centers die ten dele de functie van de stadscentra overnemen en die ook als wijkcentra fungeren door aanwezigheid van banken, theaters en andere voorzieningen van de opzet, ligging, bereikbaarheid en bezetting van de sub-city centers, zoals de werkgroep zich die heeft ge dacht. Lijken van vermist echtpaar gevonden Dezer dagen zijn bij graafwerkzaam heden voor de bouw van een hervormde kerk aan de Callunastraat in Arnhem twee skeletten aangetroffen. Aanvanke lijk dacht men met de stoffelijke resten van in de oorlog omgekomen militairen te doen te hebben maar een identificatie heeft thans uitgewezen, dat het een in het najaar 1944 in de slag om Arnhem omgekomen echtpaar betreft. De heer en mevrouw Van der Jagt-Campagne werden toen gedood door een granaat inslag in hun woning, waar zij voor het raam zaten. Naspeuringen met behulp van de politie bleven na de bevrijding vruchteloos, aangezien niemand wist of ze waren begraven en zo ja door wie. Nu achttien jaar nadien en in de september- week, waarin zij zijn omgekomen, zijn hun lijken gevonden. Identificatie ge schiedde, doordat enkele sieraden, die amper een halve meter onder de grond, werden aangetroffen, door familie van hen werden herkend. Tactische draw tegen Tsjechen ONDER grote spanning begon gisteravond in Varna de laatste ronde van de voorgroepen van de schaakolympiade. Nederland had vol doende aan een gelijkspel tegen Tsjecho-Slowakije om de finale-groep te bereiken. De Tsjechen zouden in dat geval weliswaar in totaal precies evenveel punten verzamelen als Nederland, maar het bordgemiddelde zou dan beslissen ten gunste van onze landgenoten. De Nederlandse vertegen woordigers volgden dus een voorzichtige, maar niet te afwachtende tak- tiek, die een volledig succes opleverde. Want zonder veel emoties werd in alle vier de partijen tot remise besloten. Euwe kwam al spoedig in het voor- land 27,5 pt, 2 West-IXjitsland 20 (1). 3 deel tegen Filip en bereikte na dertig Oost-Duitslaci 19 (3', 4 _Sp9f)je 16 (2), zetten een zeer kansrijke aanvalsstel- 3 België 16. 6 Zweden 15 (2). 7 Noor- liirvg. Omdat remise voldoende was. ao- wegen 12,5 (3). B Turkije 7,5 (1), 9 Grie- cepteerde hij het remise-aanbod van kenlanrd_4,5. Gr»2p B: 1 Ver. Steden 24, zijn tegenstander. Donner speelde tegen Pachmann een Lasker-verdedrging van het dame-gam biet. Ook hij bereikte al vrij spoedig een gelijke stelling, waarin Pachmann :og even probeerde het evenwicht te erbreken zonder resultaat evenwel Bouwmeester had lange tijd enig voor. deel tegen Hort. Omstreeks de dertigste zet stond hij nog steeds iets beter, maar ook hier besloot de Nederlander tot deling van het punt. Prins was de enige Nederlander, die op deze dag in moellUkheden geraakte. •en Spaanse party wist bii zich echter handig te verdedigen tegen de al van Flchtl en bereikte eveneens remise. Door d'it resultaat verzekerde de Ne derlandse ploeg zich van een plaats in de finale-groep, waarin verder uitko men Rusland. Zuidsla vië. HongarUe. Roemenië, Oost-Duitsland. Bulgarije, Argentinië, de Verenigde Staten, West- Duitsland en vermoedelijk Oostenrijk en TsJechoslowakije. De kwalificatie van dit laatste land hangt af van de uitslag van de ontmoeting Polen-Frank rijk. diie bij de stand 1—0 voor Polen werd afgebroken. Alleen als Polen alle drie de afgebroken partUen tot winst voert, plaatst diit land zich; ln alle an dere gevallen is TsjechoslowakiJe zeker van kwalificatie. Uitslagen Hier volgen nog de overige uitslagen van de laatste ronde van de voorgroe pen: groep A: GriekenlandRusland 0—4, Oost-DuitslandNoorwegen 10 (3), ZwedenSpanje 11 (2), Oost- DuitslandTurkije 30 (1). Groep B: TunesiëZwitserland m114 Cll-i raëlMongolië 10 (3). Groep D: Ar gentinië—Albanië 40. HongarijeIndia 31, Oostenrijk—Denemarken 11414 (2)Groot BrittanniëIerland 31414. Cuba—Iran 1—1 (2). De afgebroken partyen worden woeosj dag uitgespeeld. Standen Vierde partij dames- tweekamp afgebroken De vierde party van de tweekamp schaken tussen de titelhoudster Elizave- tha Bvknva (RuslandI en haar landgeno te Nona Gaprlndasjvill is dinsdag te Moskou na 42 zetten afgebroken in een beter stelling voor de uitdaagster. Deze heeft in het duel de leiding met 2 14 14 punt over prijzen, capaciteiten, typen en uit voeringen? Vraag dan door middel van onderstaande bon onze gratis kleuren- folder aan. AAN BECKINQ B0NGERS N.V. TE ULFT Zend mij geheel vrijblijvend uw kleuren- folder over Bocal haarden. c 26 veloppe, gefrankeerd met o J^E nieuwe bevelhebber van de zee strijdkrachten vice-admiraal A. H. in der Schatte Olivier die vice- admiraal L. Brouwer gaat opvolgen n januari 1963 zijn taak beginnen. Thans is hij vlagofficier materieel der Koninklijke Marine. De hee- Spierenburg, 53 ..jaar oud, heeft van de oprichting af een rol van beteke nis gespeeld in de Europese gemeenschap voor koJen en staal. In 1951 werd hy lid van de Hoge Auto riteit, zes jaar later, in 1958, werd hy vice-voorzitter van het college. In 1959 en 1961 weid hij weer benoemd als (eerste) vice-voorzitter. In deze functie zou zyn ambtstermijn pas in december 1963 aflo pen. Zyn lidmaatschap van de Hoge Auto riteit zuu zelfs tot september 1965 duren. In de Duitse bezetting had hy de lei ding van hef Nederlandse rijksbureau voor metalen, daarna werd hy achtereen volgens directeur by het directoraat-ge neraal voor de buitenlandse economische betrekkingen, waarnemend regerings commissaris voor het Europese herstel programma en - in 1948 - directeur-gene raal voor de buitenlandse economische betrekkir.gen. In Paiys werd hij daarna hoofd vs permanente Nederlandse missie by Je organisatie voor Europese economische samenwerking. Het was onder leiding de heer Spierenburg dat Nederland derhandelde over de oprichting van Europese gemeenschap voor kolen en staal, hy leidde de Nederlandse delegatie waarna zyn benoeming volgde tot lid de Hogo Autoriteit. nieuwe commandant is 55 jaar oud, jaar ouder dan zijn voorganger. Hij werd geboren in Huizen (N.H.). Hij be zocht het Koninklijk Instituut in Den Helder. De heer Van der Schatte Olivier verbleef tijdens de tweede wereldoorlog de West, doch daarna, in 1948, kreeg hij het bevel over Hr. Ms. Evertsen, waar hij naar het voormalig Nederlands- Indië voer. Op Nieuw-Guinea was hij later commandant van de Marine. Als kapitein ter zee voerde hij daarna het bevel over Hr. Ms. De Ruyter. Tot plaats vervangend chef marinestaf werd hij be noemd in 1956, terwijl hij als schout-bij nacht diende als marine-attaché bij de Nederlandse Ambassade in Washington. In 1960 kwam hij weer naar ons'land om zijn huidige functie op zich te nemen. Onder buitengewoon grote belangstel- ing is gistermiddag het stoffelijk over schot van de donderdag overleden luite- -admiraA b.d. C. E. L. Helfrich te Westerveld gecremeerd. De Koningin had zich bij deze crematie doen vertegen woordigen door haar adjudant i.b.d.. vice- admiraal b.d. jhr. E. J. van^Holthe en de Prins door zijn adjudant, luitenant-ter- lieger eerste klasse G. Pauli. Tot de ongeveer vierhonderd belangstellenden, die de vlootvoogd op zijn laatste gang be geleidden, behoorden de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. de staatssecretaris van marine, de heer P. J. S. de Jong, de bevelhebber der zee strijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, de plaatsvervangend chef staf van d( generale staf. generaal-majoor E. d'Engel- bronner, de plaatsvervangend chef van dt luchtmachtstaf, generaal-majoor E. den Toom, de commandant der zeestrijdkrach ten in Nederland, schout-bij-nacht N. Baron de Vos van Steenwijk, voorts vele oude en nog actief dienende vlag officieren van de Marine en opper-officie- ren van land- en luchtmacht en talrijke vertegenwoordigers van organisaties maritiem gebied. De Benelux heeft de contingentering van Japanse handschoenen en verschil lende linnen kledingsartikelen afgeschaft en voor andere produkten de contingen ten met 10% verruimd o.a. voor kunst vezel-garens en weefsels, diverse katoe nen weefsels, verschillende kledingsoor- ten, rubber schoeisel, soorten aardewerk en porselein, ijzeren en stalen vorken, lepels en messen, naaimachines voor huishouding, ijzeren bouten, moeren schroeven. Japan zal de vrijmaking globale quota 0NDER het motto „De Kerk zingt" werd gisteren in de Hervormde kerk van Leiderdorp een gemeentezangavond gehouden. Behalve de Gemeente, die in vrij groten getale was opgekomen, werkten daaraan mee het kerkkoor „Hart en Stem" (onder leiding van Truus Massaar-Van Driel), de organist Wim Snijder, de sopraan Annie Zuurmond, de tenor Dick Kuiters en de bas Loek Krassenburg. De pastor loci, drs. J. P. Hon nef sprak het openings- en slotwoord. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graai Sc Co) Uitgesproken: G Uljee (v.h koffiehuls- expl.De Leristraat 7. Den Haag. mej mr. L Pieters. Vernietigd: H Schoenmaker, Hofstraat 13, Honselersdijk. Opgchevrn: J J Spranger (Nepos handels kant.), Winkelstede 50, Den Haag. Wie het genoemde motto strikt nam, kreeg minder en tevens méér dan hij verwachtte. De kerk zingt immers haar eigen lied. Hieraan kunnen ook een koor solisten meewerken. Maar het blijft het lied van de kerk, van de gemeen schap, dus niet in de eerste plaats dat de vrome christen, die in die ge meenschap is opgenomen. Verder is dat lied objectief, op God gericht, lovend of biddend. Het gevoel dat eruit spreekt, is niet individueel, maar gemeenschap pelijk geaard. De kerk zong wel in het programma van gisteravond, maar. dat lied werd nu en dan door andersoortige vocale uitin gen afgewisseld. Dat was geen bezwaar, omdat het hier geen kerkdienst betrof. Liederen als „God is tegenwoordig", „Juicht God toe" (psalm 100», „Het Lam voor ons op aard' geslacht", „Ere zy aan God de Vader" en „Klapt in uw handen" (psalm 47), door koor en gemeente, vaak om beurten gezongen, behoren wel echt tot het bezit van de kerk. Maar ,,'t Zij vreugde mijn deel is" en „Heer. ik geef me aan U volkomen" kunnen tot de be doelde afwisselingen worden gerekend. Dat waren ook de, op zichzelf prachtige, koren uit „Die Schöp- fung", die „Hart en Stem", in sa menwerking met de zeer verdien stelijke solisten, op lofwaardige wij ze zong. Truus Massaar is een be kwame dirigente; haar invloed doet zich in de verzorgde klank en het juiste tekstbegrip duidelijk kennen. Zo slaagde ook de beurtzang van meente en koor in het opmerkelijke, geniaal eenvoudige psalm 47 van André Verwoerd (van de Rotterdamse Paulus- kerkvoortreffelij k Halverwege de avond speelde de or ganist drie koraalvoorspelen van Bach, over „Allein Gott in der Höh, sei Ehr". Zijn interpretaties maakten een goede indruk. De slotzang was „O God. die droeg ons voorgeslacht". Johan v. Wolfswinkel Decentralisatie Minister Toxopeus verwacht binnen kort de indiening van een nota, waarin het standpunt van de verschillende nlsters ls uiteengezet over elk van de voorstellen van de Commissie territoriale decentralisatie. Deze nota moet nog de ministerraad worden besproken. Voor zever de suggesties van de commissi* voor verwezenlijking vatbaar zijn, zul len de Staten-Generaal zo spoedig mo gelijk voorstellen bereiken. De moge lijkheid van het overlaten van een aan tal subsidietaken aan de lagere organen wordt door de betrokken ministers na gegaan, nadat het rapport van de inter departementale werkgroep voor de de centralisatie in de ministerraad is be sproken. Dit deelt minister Toxopeus mee in de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken voor 1963. Tennis De Ncd. tennlsploeg. be staande uit Willem Maris. Evert Schnei der en Jan Hajer. zal naast de officiële landenwedstrijd tegen Iran in Teheran ook nog een interlandwedstrijd spelen legen Griekenland en wel op 3 oktober in Athene. Beide wedstrijden zullen volgens het daviscupsysteem den gespeeld. 3 Roemenië en Bulgarije 20. 4 Is raël 11 (3). 5 Mongolië 10 (3). 6 Zwit serland 7.5 (4). 7 Porto Rico 7,5, 8 Tu nesië 5 (4). Groep D: 1 Argentinië 29,5, 2 Hongarije 28. 3 Oostenrijk 20 (2), 4 Groot Brittannië 19, 5 Denemarken 18,5 (2), 6 Cuba 18 '2). 7 en 8 Albanië en Indiia, beiden 14,5, 9 Iran 7,5 (2), 10 Ier land 6,5. Meisje vond munt uit Romeinse tijd De vijfjarige Rietje Nijsen uit Vught vond dezer dagen een muntje bij het spelen tussen opgeworpen zandheuvels bij ruilverkavelingswerk lang het ri viertje de Esschestroom onder Vught. Een leraar van de Bossche rijks-h.b.s. maakte het Provinciaal Noordbrabants Museum in Den Bosch attent op deze vondst. Een verder onderzoek, dat ge leid werd door prof. dr. J. Bogaers uit Amersfoort, had als resultaat, dat in to taal 136 bronzn Romeinse munten, date rend uit de derde eeuw van onze jaar telling werden gevonden. De muntjes, die nog in tamelijk goede staat verkeren, vertonen merendeels de beeltenis van Victorianus en Petricius. gallische kei die regeerden rond het jaar 250. Volgens penningkundigen zouden de muntjes tussen 273 en 275 in de Vughtse bodem zijn terecht gekomen. Op onge- 90 plaatsen in Brabant zijn in de loop dr jaren Romeinse munten aange- Geen vervolging voor moord op 2 kinderen De rechtbank te Amsterdam heeft gis- tegen de 37-jarige G. F. E. v. d. L.-M., die zich veertien dagen geleden wegens moord op haar twee zoontjes van resp. vier en zeven jaar moest verantwoorden, conform de eis van de officier van jus titie. ontslagen van rechtsvervolging en heeft plaatsing gedurende een jaar in een krankzinnigengesticht en daarna ter be schikkingstelling van de regering bevo len. Het drama gebeurde op 12 april in Am sterdam, waar de vrouw en haar twee kinderen 's avonds in de keuken van haar woning liggend op de grond werden aangetroffen. Uit drie gaskranen, die openstonden, stroomde gas. De kinderen konden niet meer worden gered. De bradht er het leven af. Later bleek dat de kinderen voordat zij door de kool monoxide het bewustzijn hadden verlo- slaapmiddel hadden ingenomen Diefstal van 50 mille reeds opgehelderd Reeds gisternacht heeft de Am sterdamse reoherche de daders van de zondagnacht gepleegde diefstal van f 53.500 uit de woning van een hotelhou der in de Warmoesstraat te Amsterdam kunnen aanhouden. In Oost werden ge arresteerd de 20-jarige chemigraaf L. C. A. uit de hoofdstad en de 22-jarige bar keeper J. J. de H. uit Den Helder. De bekenden van de politie, heb ben bekend. Wegens heling werd gearres teerd de 23-jarige vrouw V. E. V.. die het geld in bewaring zou hebben genomen. In de woning van de chemigraaf, waar de politie een inval deed, is f 6.000 terug gevonden. De geldkist, waar een bedrag 50.000 gld in had gezeten, en die de nen ergens in Oost in het water had den gegooid, is inmiddels ook opgehaald. Vliegterreinen moeten in stand blijven In de Staatscourant van gisteren zyn opgenomen twee Koninklijke Besluiten, waarbij de beroepen ingesteld tegen de beschikking van defensie over de aan wijzing van het vliegveld Soesterberg en een aantal percelen nabij het mili taire vliegveld Eindhoven tot luchtvaart terrein, zijn verworpen. In het KB. betreffende Soesterberg wordt onder meer overwogen, dat dc door alle appellanten aangevoerde be zwaren betrekking hebben op dc hinder door lawaai en het gevaar, dat veroor zaakt wordt door in het bijzonder de straalvliegtuigen. Op zichzelf beschouwd kan aan de ernst van de bezwaren niet worden getwijfeld. Onder de huidige om standigheden eist het algemeen belang echter, dat het vliegterrein in stand blijft en ook door straalvliegtuigen wordt benut. Anders zou het zijn wanneer over een gelijkwaardig terrein kan worden be schikt. Dit is niet het geval, zodat het beroep ongegrond wordt verklaard. Met betrekking tot Eindhoven wordt overwogen, dat de bezwaren van de ge meente Eindhoven en van Philips gro tendeels het gebruik van het gehele luchtvaartterrein betreffen en niet zijn beperkt tot de uitbreiding. De uitbrei ding beoogt niet een aanmerkelijke toe neming van het luchtverkeer, slechts een grotere vliegveiligheid. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, C*m Universiteit Ge alaagd voor kand. ex Engelse taal- en let EINDHOVBN Afd. der acheik. tochn. logic, f (Bat iagd Engels (Kerkrade). GRONINGEN - Geslaagd voor kand ei econ wetenschappen: H W van Rozen (W„ schoten) Kand. tandheelkunde: G F J Wi (Dieren I. P J de Reus (Barcndrecht), a S Perquln (Eindhoven). J E T M Mo. huyaen (Slttard), T Postma (Leeuwarde. Md (Ede). H E Lcefr K J R van Barni -.„ (Blak. Nw Guinea) ArUex. Reddingiu.» (Groningen) Bevorderd L J H M r gert J Smeet» (Helden-Pannlngen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9