Toren beweegt als klok wordt geluid Programma Residentie Orkest houdt rijke beloften in Leidse huisvrouwen winkelden gisteren in Kopenhagen Vandaag begon onderzoek naar chronische ziekten Nieuw Leids Arbeidsbureau kan er over een paar jaar staan NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Stille Rijn 13, 8 uur: ds. N. Kleermaker te Rotterdam, voor Gercf. Zendingsbond. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Film lezing Simon de Waard. ..Het land Atatürk", voor K. en O. Geref. jeugdhuis. 8 uur: Lezing met dia's voor Leidsche Vereeniging van post zegelverzamelaars. Van der Heijden. 8 uur: C.H.U., D. F. van der Mei over „Politieke kantteke ningen by de Troonrede". Oegstgeest. Het Witte Huis, 8 u.: Modeshow Van Strien. Den Haag. Kon. Schouwburg, 815 uur: Nederlandse Comedie met man. de vrouw en de moord". Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Gerard Chr. Haagse Donderdag Stadsgehoorzaal 7.30 uur. afscheid recteur ohr. kweekschool en kenni: king nieuwe directeur. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met „Beau Rivage" van George Bat- son. voor K. en O. Stadsgehoorzaal. 2.30 uur: Modeshow De Groot voor Nederl. Vereniging van Huisvrouwen. Foyer Sadsgehoorzaal, 8 uur: Ds. Mackenzie, fluit, m.m.v. Debora Land. piano, kamermuziekavond. Lunchroom V. en D., 10.30. 2.30 en 4 u.: Modeflitsen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Op gouden Wieken. 8.15 uur: Portu gees studentenkoor en -volksdansgroep van de universiteit van Coimbra. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met „Beau Rivage" van George Bat- son. voor K. en O. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Over dracht nieuwe uniformen aan chr. tam bour- en pijperkorps „Kunst en Genoe gen". Ons Centrum, Hooigracht 84. 89 u. n.m.: Afhalen plaatsbewijzen minder-va- liden voor 3 oktoberoptocht Zomerzorg, 7.45 uur: Algemene ver gadering Nevobo. afd. Leiden. Van der Heijden, 8 uur: Smalfilmliga. Den Burcht, 89.30 uur nm.: Receptie bestuur speeltuinvereniging Noorder kwartier t.g.v. 35-jarig bestaan. Den Haag, Gebouw K. en W., 8 uur: Les Frères Jacques. Diligentia, 8 uur: Frida van Straaten, piano. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Herman Krebbers, viool, Willem Hielkema, piano. Zaterdag Pieterskerk, 8 uur: Orgelconcert Feike Asma. Busstation, 1.55 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Warmond-De Kaag. Schuttershof, 10.3012 uur: Afscheids receptie en jubileum H. W. M. van An- del, 40 jaar bij N.V. Ijzerhandel Van der Vliet en De Jonge. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Grot". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Het Re sidentie-Orkest o.l.v. Willem van Otter- loo. solist: Willem Noske, viool. Kurzaal, 8.30 uur: Grand Gala du Disque. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): My geisha (14 jaar); donderdag: Psycho (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Huis voor ontspoorde meisjes (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Ontwakende driften (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De nacht van de adelaar (18 jaar); donderdag: Het liefdeleven van de zoon van Caroline (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Dieven hebben het weer moeilijk (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Mon golen (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Centraalapotheek, Breestraat 74, tel. 20522. A.potheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen en teke ningen G. de Wit (25, 79 uur, tot 8 oktober). Museum Volkenkunde: jubileumten toonstelling „Naar wijder horizon" (tot 8 oktober). Rijksmuseum van Oudheden: „Lucht foto en archeologie" (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen, „Enkele Neder landse Bijdragen tot de Ontwikkeling der Fysiologie" (tot en met 30 sept.) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, «ree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var. 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr. schooi Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30—6 uur nm„ zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur Jeugdbibliotheék. leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uuj vrijdag «speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 'savonds Grondig herstel Waalse kerk voor een deel te her stellen. Daarvoor is zij te hard aan restauratie toe. Het restauratieplan omvat dan ook vrijwel alle delen". Dat verklaarde ons de Zierïkzeese architect H. G. C. Heringa met be trekking tot de op handen zijnde restauratie van de Waalse kerk aan de Breestraat te Leiden. „Wij hopen zo spoedig mogelijk te beginnen. Maar eerst moet nog de rijksgoedkeuring afkomen. Spoed is overigens wel geboden. Omwo nenden beweren, dat als de klok luidt, de toren staat te schudden. Daarmee is de toestand van het ge bouw voldoende aangeduid, dacht ik zo". Architect Heringa heeft zich in de geschiedenis en de toestand van de kerk figuurlijk en letterlijk ver diept. Goede hoop heeft hij op een fraai resultaat Enkele jaren zullen met dit herstel wel gemoeid zijn. Het restauratieplan kan op dit ogenblik nog niet alles omvatten, omdat bij de uitvoering wellicht nog allerlei gebreken en misvor mingen aan het licht zullen komen. deel van de kerk dateert uit de dertiende eeuw en was eens de kapel van het vroegere Sint Catha- rina-gasthuis. Nu komt daarin des zondags de Waalse Gemeente bij- Aan de kant van de school aan de Breestraat werd in het midden van de zeventiende eeuw een beuk bij gebouwd. Deze is nu woonhuis. Van de tegenwoordige kerk het grootste gedeelte wordt bij de restauratie „wandelkerk" gemaakt en de latere beuk wordt de „preek- kerk". De toekomstige preekkerk zal wel kleiner zijn dan het tegen woordige kerkgedeelte er komen ongeveer 180 zitplaatsen maar voor deze kleine Gemeente wordt dit voldoende geacht. Uiteraard zal de gehele inventaris moeten ivorden verplaatst. Het orgel krijgt een plaats tegen de muur die de kerk van het woon huis aan de Breestraat zal schei den. De kansel komt aan de schei dingsmuur tussen wandelkerk en preekkerk. Het zitplaatsengedeelte zal worden gesplitst door een mid denpad. De ramen zullen alle van nieuwe traceringen worden voorzien. Dat wil zeggen: herstel van wat er oorspronkelijk is geweest. Toren, muren en dak worden ook ver nieuwd. Een deel van de wandel kerk wordt bibliotheek. Naar het zich nu laat aanzien, zal met deze ingrijpende restauratie een bedrag van ongeveer f400.000 zijn gemoeid. Van de kerkvoogdij van de Waalse Ge meente vernamen wü, dat in de jaren van de restauratie van de kerk de dien sten zullen worden gehouden in de Waalse bibliotheek aan liet Pieterskerk hof. Subsidie voor prof. dr. Böttcher Het bestuur van het Produktschap voor margarine, zetten en oliën heeft gisteren besloten voor de jaren 1963, 1964 en 1965 een subsidie van f 50.000 per jaar beschikbaar te stellen voor het onderzoek, dat prof. dr. C. J. F. Bött cher te Leiden doet naar het verband tussen vetverbruik en artherosclerose. Hulpactie Mink Vorige week publiceerden wij een artikel over de wijze, waarop een Indische Neder- landerlander, de heer Mink, is opgelicht door een stel Leidse scharrelaars. De heer Mink kon in Leiden, waar hij in het academisch ziekenhuis werkt, geen kamer vinden en kocht, zonder voldoende op de hoogte te zijn van de Neder landse verhoudingen, een woonbootje. Dit huikje ligt nu als een wrak op de wal aan de Roomburgerweg en de heer Mink is al zijn spaar centjes kwijt. Deze man. die de Nederlandse zaak in Indo nesië uitnemende diensten heeft bewezen, is het slacht offer geworden van zijn goed vertrouwen. Spontaan hebben enkele mensen na het verschijnen van dit artikel hun gaven ge bracht aan het kantoor van de courant. Zij konden het niet verkroppen, dat het onrecht, de heer Mink aangedaan, on recht zou blijven. Spontaan heeft zich nu een actiecomité gevormd om althans een deel van de schade te vergoeden. Dr. K. Mechelse, arts te Lei den, heeft het voorzitterschap op zich genomen. De heer K. Buurman, ook in de letterlijke zin van het woord een goede buur van de heer Mink, is als tweede tot het comité toege treden. De heer Buurman is in Leidse kunstkringen geen onbekende. Penningmeester werd een man, die de heer Mink reeds met raad en daad terzijde heeft gestaan, name lijk de heer K. van Dijk, die een ladder- en timmerbedrijf heeft aan de Roomburgerweg. De buurtbewoners hebben intussen ook al de koppen bij elkaar gestoken om zich te be raden hoe de hulp in de prak tijk kan worden gerealiseerd. Zij zijn overeengekomen de binnenkomende gelden te be stemmen voor een arkje, waaraan zij en de heer Mink in hun vrije tijd kunnen bou wen. Wie nog een aardige on derbouw heeft liggen mag zich meteen melden. Een vak bekwame timmerman en een uitstekende schilder doen al mee, naar een versterking van de werkploeg wordt nog ge zocht. Ieder die het leed van de heer Mink wil verzachten wordt uitgenodigd gelden te storten op de girorekening van de heer K. van Dijk, 5 1 2 2 5 2, of op diens reke ning bij de coöperatieve boe renleenbank te Leiden, giro 1 4 9 3 9 9. Op het strookje te vermelden: „Hulpactie Mink". De directie van de Nieuwe Leidse Courant heeft reeds 50 toegezegd. Wie volgt Muziekleven in LEIDEN ~r<EN nieuw concertseizoen staat op het punt onze aandacht te vragen. Verscheidene verenigingen en instanties hebben zich al sinds maan den moeite getroost muziekminnend Leiden iets te bieden, dat aan zijn verwachtingen beantwoordt en deze zo mogelijk kan overtreffen. Een ver nieuwde Stadsgehoorzaal wekt de hoop, dat de trouwe Leidse concertbe zoekers hun muziekliefde niet behoeven uit te leven in een armoedige, niet aan de moderne eisen beantwoordende zaal-inrichting. Zulks is be paald niet zonder betekenis, want het gevarieerde, hoewel niet steeds erg belangwekkende, televisie-programma lokt thans in vele huiskamers, waar de fauteuils beslist gemakkelijker zijn dan de befaamde zetels in Leidens grote zaal. Laat ons in elk geval bedenken, dat echte cultuur, le vend concerteren niet ongestraft wordt ingeblikt en dat, hoe dankbaar we ook voor moderne technische hulpmiddelen moeten zijn, de smaak voor het echte, vitale contact met de artistieke werkelijkheid een on misbare voorwaarde is voor elk kunstgenot. beeldig, dat dit contact onderschat wordt en daardoor zou verdwijnen ten gunste van genoemde fauteuils in de huiskamer. De directeur van het Residentie-Orkest, die ons enige toelichting verstrekte aan gaande het komende Leidse concertsei zoen, kon ons niet verhelen, dat duide lijke belangstelling der Leidenaars voor de abonnementsconcerten van het Haagse orkest, evenals een redelijke gemeente lijke subsidie of andere faciliteiten, no dig zullen zijn om ook in de toekomst deze concerten mogelijk te maken. Deze aansporing lijkt ons des te meer gerechtvaardigd, omdat het repertoire van de Leidse abonnementsconcerten en de kwaliteit die elke uitvoering doqr dit orkest bezit, onze waardering ten- volle verdienen. Een blik op het programma voor 1962 63 leert ons al dadelijk het volgende: behalve de ons zo wel bekende dirigent Willem van Otterloo zullen we dit jaar kunnen luisteren naar Bernard Haitink en Bruno Maderna, beiden vertegen woordigers van de jonge garde onder de veelbelovende dirigenten van internatio- Solisten Onder de solisten treffen we grote pianisten aan, zoals Rudolf Firkusny, Shura Cherkassky, Nikita Magaloff en de Brusselse prijswinnaar van verleden jaar, Malcolm Frager. Twee klaviercon certen van Mozart, K.V. 415 en 491 Rachmaninoffs Paganini-Rhapsodie er Brahms' eerste pianoconcert wachten de piano-enthousiasten. De violisten onder de solisten komen met een ietwat gedurfder keuze het voetlicht: Theo Olof heeft Brittens vioolconcert ter hand genomen, zeker een boeiend werk, en de Fransman Christian Ferras, die reeds tweemaal te Leiden optrad zal Prokofjefs eerste con cert spelen. Voor de liefhebbers van de men selijke stem biedt het seizoenpro gramma twee zeer bijzondere eve nementen, die ze des te meer zullen waarderen naarmate hun voorliefde minder tot haar recht pleegt te ko men: op 14 maart 1963 zal Antal Dorati Mahlers Lied von der Erde dirigeren, met de alt Christa Lud- wig en de tenor Richard Lewis. Ieder die zich nog Dorati's uitvoe ring van Mahlers zevende van twee jaar geleden herinnert, zal dit niet willen missen. Schuberts onvol tooide symfonie zal tot dit meester werk de passende inleiding vormen. En dan zingt de Chinese bas Yl- Kwei Sze, op 22 november a.s., de Tezamen met clrcp zeventig uit alle delen van ons land hebben drie Leidse huisvrouwen gisteren als winna res van een prijsvraag een ééndaagse vliegreis naar Kopenhagen gemaakt. Als men bedenkt, dat de Kopenhaagse lucht haven Kastrup 660 vliegkilometers van Schiphol is verwijderd en dat vrijwel al die vrouwen nog nooit eerder hadden gevlogen, dan begrijpt men, dat deze goed verlopen trip uitgevoerd met twee chartertoestellen voor alle winnares sen een hele belevenis is geworden. Onze redacteur, die de zaterdagse rubriek „Menselijke notities" verzorgt, maakte de tocht mee en as. zaterdag kunt u er dus meer over lezen. In het overvolle pro gramma was tot vreugde van alle vrou wen ook een half uurtje winkelen opge- daar werd een druk gebruik gemaakt. Van links naar rechts: mevrouw J. I Dijkmans (Hoge Morsweg 112, Leiden) Humme-Wortman (Storm Buysinghstraat I en mevrouw M. Marck-Bobbink (P. J. 1, Leiden), mevrouw W. C. N. VVeenink-1 Blokstraat 49, Leiden). Moessorgsky. Dat de liefhebbers van symfonische muziek niet zijn vergeten, behoeft geen betoog: symfonieën van Haydn en Mo zart zullen hen sterken in de overtuiging dat de Weense klassieke school in wezen niet werd overtroffen op dit gebied. Bruckners derde op 4 oktober zal intus- voor menige Leidenaar een belang rijke kennismaking zijn met een werk, dat te zelden kan worden beluisterd. Nieuw Mendelssohns vierde en Schumanns vierde zijn ons natuurlijk meer trouwd. evenals repertoirestukken als Dvoraks Slavische Dansen, Dukas' Tover- leerling en Ravels La Valse. Doch ook nieuwere repertoire is niet vergeten, al heeft de programma-leiding er ken nelijk zorg voor gedragen schokkende noviteiten te vermijden. Strawinsky' Petrouchka behoeft ons niet meer af te schrikken, en met Sem Dresdens Dans- flitsen. Van Otterloo's Symfoniëtta zijn we in Leiden allang bekend. Badings derde symfonie behoort tot de beste werken van deze begaafde leerling Willem Pijper, die overigens nadien i zienlijk gedurfdere richtingen heeft geslagen. Kortom, er kan niet aan v den getwijfeld, dat dit onderdeel het Leidse muziekseizt>en rijke beloften inhoudt. We kunnen slechts hopen, dat velen de geboden kansen niet onbenut zullen laten. Dr. J, van der Veen Tuinfeest van De Vogelenwijk Het was zaterdag weer feest voor «Se jeugd van „De Vogelenwijk" op de speel tuin aan de Nachtegaallaan. Begunstigd door mooi weer zijn de wedstrijden vlot verlopen. De belangstelling voor de pres taties van de kinderen was groot en mede daardoor was er ook volop span ning. Er was algemeen bewondering voor de organisatie en het vlotte verloop. De uitslagen luiden: Step-handicaprace voor jongens van 5 en 6 jaar: 1. Bennie Ditmar. 2. Kees Bouwens, 3. Maarten Vervoort. Wasknijperrace voor meisjes van 5 en 6 jaar: 1. Ernestine Morsink, 2. Desiré Brandwijk. Doorgeefvoetbal voor jongens van 7, 8 en 9 jaar; gewonnen door de ploeg: Hans Versteeg, Jqcques Plouvier, Fred van Leeuwen, Ronald de Tombe en Hans Jongeleen. Bloemenrace voor meisjes van 7, 8 en 9 jaar: 1. Marga Josemans, 2. Mieke de Rooy, 3. Nora Bokma, 4. Elly de Wit. Hindernisrace voor jongens en meisjes van 10, 11 en 12 jaar; gewonnen door de ploeg: Wil Pruisen, Anneke van Rijn, Klaart je van Rijn, Ria van der Voorden en Jidi Karim. Fiets-handisaprace voor jongens en meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Kees van Seggelen, 2. Leo van Leeuwen, 3. Felix Julien, 4. Niels Vervoort. Zeepkistenrace voor jongens en meis jes van 10 t.m. 14 jaar: 1. Theo van de Nagel en Niels Vervoort, 2. Leo van Leeuwen en Felix Julien. Prijs gekostumeerd voetballen: Theo van de Nagel als „Dokter Snijgraag". Prijs gekostumeerde zeepkistenrace: Paul en Hans Versteeg als „Moeder en baby". Van belang voor Leiden en Nederland P)E afdeling Sociale Hygiëne van het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde te Leiden zond in maart ruim 2250 formu lieren aan personen in de Sleutelstad. Aan de hand van de resultaten (die zeer gunstig zijn, want meer dan 98 procent zond de vragenlijsten ingevuld terug) wilde men trachten de juiste methodiek te vinden voor een groot onderzoek naar het vóórkomen en de aard van een aantal langdurige en chronische ziekten in Leiden. Vandaag gaat de eerste „de finitieve" fase in van dit onderzoek, dat wordt verricht op verzoek en met steun van het ministerie van sociale zaken. De resultaten zullen als richtlijnen worden genomen voor de in heel Nederland bestaande be hoeften aan voorzieningen op het gebied van de verzorging van chroni sche en langdurige zieken. Ongeveer 8500 mensen (een kwart van de Leidse bevolking boven de 40 jaar) kunnen in de loop van deze week per post toegezonden formulieren verwach ten, vergezeld van een brief waarin wordt meegedeeld wat de bedoeling van het onderzoek is. De formulieren in te vullen door mannen, zijn enigszins an ders dan die voor de vrouwen. De be antwoording van de vragen vergt weinig tijd, zodat dr. R. J. van Zonneveld (arts en leider van het onderzoek) en zijn me dewerkers alle hoop hebben dat zeer ve len de formulieren volledig ingevuld te rugzenden. Het invullen mag met hulp van ande ren geschieden. Alle huisartsen in Lei den en oingeving zjjn van de gang van zaken op de hoogte gebracht en zij heb ben hun medewerking toegezegd. Bü de bewerking worden persoonlijke gegevens als vertrouwelijk beschouwd. Het is begrijpelijk dat zij, die reeds b(j de proefonderzoekingen een vragenlijst hebben ontvangen, thans geen formulier Archief in Leiden werkt niet zonder moeilijkheden M' EJ. A. J. Versprille, archivarisden opgeslagen in stalen de gemeente Leiden, schrijft bi haar jaarverslag 1961 over het archief aan de Boisotkade, dat het ontbreken van een dienstwoning voor de concierge op het terrein van de archiefdienst controle na diensttijd onmogelijk maakt, wat voor velerlei belangen schadelijk is. De avondcontrole verhindert niet, dat nadelige gevolgen van deze toestand dagelijks voorkomen zowel wat de ge bouwen als het omringende terrein be treft Een groot deel van de archieven, die wegens ruimtegebrek jn de be waarplaats op de zolder moesten wor- Slichting Orgelcenlrum Een van de activiteiten van de in Lei den gevestigde Stichting Orgelcentrum de uitgave van foto's op prentbrief kaartformaat van kerkorgels. De Stich ting zond ons vanmorgen haar nieuwe caitalogus 19621963 toe, waarin een naar provincie ingedeeld overzicht van de reeds verschenen en tot en met de cember van dit jaar nog te verschijnen foto's wordt gegeven. Honderden foto's. ■aan vooral de orgelverzamelaar veel genoegen zal kunnen beleven. Het lijkt erop, dat de Stichting zich ten doel heeft gesteld, op deze wijze alle orgels van Nederland althans die van enige waarde in haar archieven te krijgen. Het bureau van de Stichting is geves tigd Mauritsstraait 5. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 25 september. Rijksuniversiteit Geslaagd voor het d< |èg| A E Roest Croll geslaagd voor dc heer W Th A M chiefrekken geplaatst De restauratie van de ondertrouw- en trouwregisters gaat regelmatig voort. De trouwboeken van de Pieterskerk en de Hooglandse kerk zijn klaar gekomen. In totaal heb ben nu 105 registers een beurt gehad. De moeilijkheden om de prentverza meling op te bergen worden groter. Het aantal portefeuilles neemt steeds toe. Door gebrek aan personeel kan het her stel van de collectie Goedeljee weinig voortgang vinden. In totaal zijn 84 glas negatieven hersteld. Het bezoek aan. het Pilgrimfathershuis was weer een record: ongeveer 350. Ten aanzien van het raadplegen van de archieven deelt mej. Versprille mee, dat het aantal bezoeken 1249 bedroeg. Het aantal bezoeken van de gaande en komende man is met 192 gestegen. VERSPRILLE ruimte meer krijgen. Ook personen die nog geen veertig jaar zijn, zullen niet in dit onder zoek worden betrokken. Overigens Is da keuze van diegenen, die wel een formu lier ontvangen, geheel aan het toeval t« wijten. De voortgang van het onderzoek (waar voor ook het Leidse gemeentebestuur een subsidie verstrekte) wordt natuurlijk be vorderd wanneer men de formulieren zo spoedig mogelijk terugzendt. Op 2 okto ber, 's avonds omstreeks half tien, zullen velen daaraan nog even worden herin nerd, aangezien de revalidatie-arts A C van Swol in zijn televisiepraatje voor d« V.P.R.O. „Ziek zijn, beter worden" dan de kijkers in Nederland op de hoogte zal stellen van het onderzoek ln Leiden, dat ook voor de chronische en langdurig* zieken in andere delen van het land op den duur van belang kan z(jn. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Heleentje Alida, dr v J van Duin en M de Vreugd: Fran- clscus, zn v A Rijsbergen en J Rijs- bergen: Paulina Wilma Gerarda, dr v J T van Wely en T M Marsé; Carl Anne. zn v A Volbeda en S C J Ha- merling; Klazina, dr v N Zwanenburg en M van Duijn; Theodorus Julius, zn v A H Klink en P de Wit: Geertruida. dr v C Hegeman en M W Jansen: Thomas Johannes Benjamin, zn v I B H M Rubbens en B A M van ïer- sel; Petrus Anton ius Joannes, zn v F v d Kauw en W Witteman: Leonard Hendrik, zn v H R Bult en A Riezen- kamp; Adrianus. zn v L A Hogewo- ning en M de MooiJ. GEHUWD: P Bckooij en G van Musscher. OVERLEDEN: C M Verloop. 19 uur. dochter: J Oliemans, 87 j, man; J Schneider. 85 j. man; J Wassink, 73 J. echtgen v A van Es; H J Kruijswijk. 70 j, man: J Bronsgcest. 72 j. man; J Geskus, 6 weken, dochter. Vanmorgen hebben wij een kort gesprek gehad met de heer A. van Rossen, hoofd van dc afdeling ge bouwen, aanschaffen en vervoer van het ministerie van Sociale Za ken, over dc plannen voor de bouw van een gewestelijk Arebidsburcau aan de Herengracht te Leiden. De gemeente heeft namelijk aan de Staat 1302 vierkante meter grond verkocht. „De voorbereidingen zijn nog wel in een pril stadium, maar toch vereist de zaak spoed." zei de heer Van Rossen. „In de eerste plaats is de huisvesting van het bureau in het oude gebouw aan de Doezastraat ten enenmale onvoldoen de en ten tweede heeft het voor natuurlijke historie het gebouw Voor het plan moet de Rijksgebou wendienst zorgen. Ik weet niet, of er al een architect is aangewezen, maar men kan er wel van verzekerd zijn. dat wij de nodige druk aohter deze zaak zullen zetten. Ervaring Na de bevrijding zijn in ons land on- geveer 25 arbeidsbureaus gebouwd," zo vervolgde de heer Vain Rossen. „Wij hebben» dus wel ervaring opgedaan. De architectonische en esthetische verzor ging berust uiteraard bij de rijksgebou wendienst, maoT op het punt van de In deling en de inrichting hebben wij onze duidelijke wensen en eisen. De architec tuur zal zoveel mogelijk in dienst van de functie van het gebouw moeten staan. U kunt wel zeggen, dat Leidon een nieuw arbeidsbureau krijgt, dat voldoet aan de eisen van dat ogenblik". De heer Van Rossen heeft de ervaring, dat met de voorbereidingen en de ull- voering van een dergelijk plan onge veer twee en een half Jaar gemoeid Is „Ik taxeer de bonw op anderhalf Jaar Over een Jaar of twee cn een half zon Leiden dit arbeidsbureau dus wel kun nen hebben". Overigens behoeft de gemeente Leiden niet benauwd te zijn voor een belasting van haar eigen bouwprogramma, want de bouw van dit bureau is zuiver een rij ksr ongelegenheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3