Uw probleem is het onze Duitse vredesprijs 1962 voor dr. P. Tillich Contacten met andere synodes ter sprake Kruideniers stuiten op het sigarenkartel Fabrikanten onder druk Een woord voor vandaag Ned. Herv. Kerk roept op tot gebed voor N.-Guinea WOENSDAG 26 SEPTEMBER ,,De vredesprijs 1962 van de Idat dit verschijnsel ook in de Verenigde Duitse boekhandels had niet be-1 Stook in'de poUtiek°tus^n Oost en West ter toegekend kunnen worden, Ziet dr. Tillich zijn stelling bevestigd: dan nu gebeurd is. namelijk aan sS? teratuur ervan weerhouden wordt de muren tussen oost en west op te hef fen. Wij moeten oog hebben voor wat er elders gebeurt en om het men selijke leren te verstaan, en niet alleen er tegen in te willen gaan. En ik zou willen dat ik er toe in staat was dit aan de mensen aan de andere kant van de grens duidelijk te maken. De politieke geestelijke verantwoordelijkheid van Westen moet ervoor vechten dat de opvoeding van andere volken niet al leen het inprenten van eigen opvattin gen, hoe goed soms ook. wordt, maar dat zij zelf de kennis 'van de ander overneemt." Een van de meest essentiële grens problemen noemt Tillich het gevaar van een ..demonische grensoverschrijding" ln het tegenwoordige atoomtijdperk. Hij zegt hi^r onder meer over: ,,De herroe de grote zieleherder van de inner lijk worstelende mens, de in Duitsland geboren en in Amerika wonende, theoloog filosoof Paul Tillich", met deze woorden be sloot bisschop Dibelius zijn lof rede op de 76-jarige geleerde, die zondag jongstleden in de Paulus- kerk te Frankfurt met deze hoge onderscheiding geëerd werd. Dr. Paul Tillich bedankte met het uitspreken van een rede over Grenzen". Een onderwerp dat treffend is voor het persoonlijk leven van deze belangrijke ge leerde en evenzeer zijn universeel denken symboliseert. Dr. Tillich stelt in zijn voordracht dat de grenssituatie niet een stilstaand fett is, maar constant in beweging is. Het is een heen en weer trekken va ziel, om een derde weg te vinden men een ogenblik stil kan staan, zonder in een vast omgrensd gebied verstrikt te worden. ,.De grenssituatie is bepaald wat men vrede kan noemei toch is ze de enige manier, voor d« keling zowel als voor de volkeren, tot vrede te komen", aldus dr. Tillich. Na deze inleidende opmerkingen duidelijkte dr. Tillich wat onder vrede concreet verstaan wordt: ,,De eenheid van de naast elkaar levende krachten en machten, die het conflict tussen het oude en nieuwe niet schuwen, bonden zijn in een elkaar begrijpende vrede." In dit verband wijst dr. Tillich op het verschijnsel van de fanaticus, die zowel als individu en als groep op treedt. ,,De oorzaak van zijn agressi viteit kan", volgens dr. Tillich, ..angst en zwakte zijn om de eigen grens te overschrijden." ..Het gebeurt ook dat deze overschrijding veroorzaakt wordt door twijfel aan de eigen geestelijke we reld en dat men dan in het nieuwe ge loof een vast omgrensde zekerheid vindt, niet meer wil terugkeren, en een tegen agressie ontwikkelt, met het vaak bijzonder fanatieke van een afval lige. Dat is dan mede de oorzaak van de vroegere godsdienstoorlogen. En mo gen er dan tegenwoordig geen bloedige veldslagen aan te pas komen, thans is het een zielsverstorende strijd, stoting, of een onderdrukking grenzen af te schaffen, waar man die ze overschreed te zwak Ook bij de geïndustrialiseerde volken is, volgens dr. Tillich, een bepaalde groep mensen gekenmerkt door angst aan de eigen grens te raken en gezien te worden door een andere spiegel: de bekrompene. die zich door zijn angst niet wil verheffen tot het gewone erken de en beproefde. Tillich verzwijgt niet grensoverschrijding en een verheffen te gen het goddelijke gebod en doel en voor ons bestaan. Het is noodzake lijk hem. die al deze goddelijke gren- zen af wil schaffen, duidelijk te maken, dat hij door dit te doen niet heer zal worden over leven en dood vi mensen, maar in de ondergang, toe hij zelf de mogelijkheid geopend heeft, meegezogen wordt". Dr. Tillich besloot zijn rede met de wens dat „het Duitse volk, waar ik zelf uit voortgekomen ben. en waarvan ik nu deze onderscheiding gekregen heb. de krachten en mogelijkheden tot een roepingsbewustzijn zal gebruiken, er daardoor in weerwil van de grenzen die er nu bestaan, de wezenlijke grenzen duidelijk zal maken. Het is ook GEZOND GLANZEND HAAR HAARCREME Synode Chr. Gerei. Kerken la zijn, dan kan het deputa „vertegenwoordiging der kerken" ingeschakeld. Dit deputaatschap geen beslissende taak wel (Van een onzer verslaggevers) Reeds geruime tijd komen de moderamina der generale syno des van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken op ge zette tijden bijeen. Ter synode van Gereformeerde Kerken te Apeldoorn werd de wens geuit dat ook het moderamen der ge nerale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in dit overleg betrokken zou worden. De synode van laatstgenoemde ker ken ontving hiertoe van gerefor meerde zijde een invitatie, maar besloot er niet op in te gaan. in de Christelijke Gereformeerde Ker ken niet de figuur van een blijvend moderamen. „Wij moeten die weg ook niet op", aldus ds. Velema, „want het is een afwijken van de kerkrechtelijk gereformeerde lijn". Contact tussen moderamina wijst men dus af. Zouden er echter zaken van be lang óók voor de Chr. Ger. Kerken aan .Klassiek verbond" geen actie tegen mammoetwet De voorzitter van het Nederlands Klassiek Verbond, mr. N. Bolkestein. burgemeester van Deventer, is van oordeel, dat het weinig nut zal hebben weer bij de Eerste Kamer met het adres, dat het bondsbestuur namens de leden aan Tweede Kamer heeft gezonden, nau lijks iets is bereikt. In de bijeenkomst, die door ruim 100 leden werd bijgewoond, werd o.a. mede gedeeld, dat het ledental van het Neder lands Klassiek Verbond nu de 4000 is gepasseerd. Het verbond bestaat het vol gend jaar 25 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum zal een kaart van het klassieke Rome worden uitgegeven. Het vijfde lustrum van het verbond zal eind maart of begin april in Utrecht worden gevierd met een middagbijeen komst. waar lezingen zullen worden ge houden. De verbondsdag 1963 zal begin okto ber te Amsterdam plaats vinden Bij de bestuursverkiezing werden de plaatsen van de aftredende leden prof. Janssen en mr. C. P de Haan bezet door dr. M. van Straaten uit Culemborg en mr. F. J. van Heycop ten Ham uit Schiedam. In de wetenschappelijke sector van het be stuur zag prof. dr. G. J. de Vries uit Amsterdam zich vervangen door prof. Aalders uit Badhoevedorp. Na een officiële ontvangst ten stadhui- ze. waar de leden van het klassiek ver bond werden toegesproken door de bur- ee-n*^«>r van Zeist. mr. A. P. Kort hals Altes. volgde in de middaguren voordrachten van Albert Vogel. BOEKENHOEK Aan de Rlo de la Plata, door Karl May. Vertaling A. F Maitland-Van Bemmelen. Ir. serie Karl May-pockets. Prisma-Boek. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. De rotsvesting in Sonora. door Karl May. Vertaling IJ Hiddes Galema. In serie Kar! May-pockeis Prisma-Boek. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. De dierenwereld ln een notedop, E G. Huey. Bewerkt en Ingeleid door dr. A. F J. Portielje. Geïllustreerd met 21 tekenincen en 16 pagina's foto's. Ze vende dm':. Vertaling W M. Beun. Hol- landla-Dubbelpocket. Uitgave hollandia N V.. Baarn. Proefdieren protesteren niet', door G. Seppen Uitgave Anti-Vivisectie-Stlch- ting, Cornells de Wittlaan 46, Den Haag. (Van onze soc-econ. redactie) Bij de jongste vestigingsbeslui- ten voor diverse branches is be paald, dat om sigaren en in het algemeen rookartikelen te mogen verkopen, geen vestigingsdiploma meer vereist is. Dit betekent, dat ook de kruideniers voor de ver koop van rookartikelen in aan merking komen. Deze midden standers hebben hiernaar al lang uitgezien en proberen nu ook van deze gelegenheid tot omzetver- groting gebruik te maken. Zij zijn echter op een grote moeilijkheid gestuit, namelijk het zogenaamde sigarenkartel. Dit is een organisatie, waarbij alle sigarenfabrikanten zijn aan gesloten en welke organisatie o.m. heeft bepaald, dat alleen sigaren geleverd züllen worden aan erkende grossiers. In het verleden zijn reeds pro cessen gevoerd tegen fabrikanten, die weigerden sigaren te leveren aan kruideniersbedrijven. Thans krijgt het vraagstuk echter een veel bredere omvang, omdat het kruide- niersbedrijf in zijn totaliteit voor de verkoop van rookartikelen, inclusief sigaren, in aanmerking wil komen en omdat dit bedrijf de rookartike len ook het liefst geleverd ziet, via de eigen groothandelsbedrijven. Uitvoerige besprekingen zijn hier over al gevoerd tussen het bedrijf schap voor de groothandel in krui denierswaren en het bestuur van het sigarenkartel. Van de zijde van het kartel zijn thans verschillende toezeggingen gedaan, maar de krui deniers hebben er nog niet zoveel vertrouwen in. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van het be drijfschap waar deze kwestie de orde kwam. reeds sigaren geleverd aan een gros sier van de grootste kruideniersin- koopcombinatie in Nederland. Na een actie van de sigarengrossiers staakten deze fabrieken de leverantie. Kenne lijk leeft er bij de sigarengrossiers de vrees, dat in de toekomst de verkoop van rookartikelen wel eens voor groot deel zou kunnen overgaan het levensmiddelenbedrijf. Hieraan werkt nog de omstandigheid mee, dat zich in de nieuwbouwwijken bijzonder weinig sigarenwinkels vesti gen. Het verzet in de grossierskring is wel begrijpelijk, maar de vestigings wetgeving laat op het ogenblik de verkoop van rookartikelen in het krui- deniersbedrijf nu eenmaal toe en dan lijkt het ons onbillijk deze vorm van verkoop geen kans te geven. Eerlijkheidshalve dient daar nog aan toegevoegd te worden, dat het krui deniersbedrijf na de recente vesti- gingsbesluiten toch al vele artikelen uit zijn assortiment in andere zaken heeft zien verschijnen. Dat dan het kruideniersbedrijf, in het bijzonder de grossiers van de commerciële in koopcombinaties ook de rechtstreekse inkoop bij de fabrikanten in handen wil hebben, ligt voor de hand, al is dit voor de sigarengrossiers een moeilijk te verteren zaak. Centraal Comité ARP was tegen kandidatuur van mr. Roos jen (Van onze parlementsredactie) Het Is thans komen vast te 6taan dat het Centraal Comité van anti revolutionaire kiesverenigingen tijdens Zijn vergadering van zaterdag 15 sep tember heeft besloten mr. A. B. Roosjen niet aan te bevelen als kandidaat voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Mr. Roosjen die juist twee dagen tevoren 68 jaar was geworden, vertoefde op dat moment in Zuid-Afrika. Hij had- echter eerder laten weten bereid te zijn een kandidatuur te aanvaarden maar had daaraan toegevoegd zich te zullen neer leggen bij een andersluidend besluit Alvorens zijn beslissing te publiceren heeft het Centraal Comité nog getracht met mr. Roosjen telegrafisch contact op te nemen. Na enkele dagen kwam het telegram als onbestelbaar terug. Inmiddels was een communiqué uit gegeven met o.m. de mededeling dat werd verwacht dat mr. Roosjen niet in de orde zijn, dan kan het deputaat schap worden heeft geen een adviserende zodat het in hoofd zaak zich tot luisteren dient te beperken. Het gaat dus over een „receptief" deputaatschap, zoals een synodelid het typeerde, dat bovendien alleen maar in geschakeld kan worden wanneer er geen zaken worden behandeld, die niet op de weg van andere deputaatschappen lig gen (b.v. liturgische zaken, contact met de overheid). Geen opdracht Ouderling M. D. Stafleu te 's-Gra- venhage meende dat het initiatief tot aansnijden van bepaalde kwesties, die overleg met andere kerken wenselijk zouden maken, toch van het deputaat schap kon uitgaan. Hierop antwoord de ds. Velema dat het deputaatschap „vertegenwoordiging der kerken" daar toe geen opdracht heeft; het is zuiver representatief. Men kan, gezien de vaag heid van het schrijven der synode van Apeldoorn, ook niet verder gaan. Hetzelfde gold van een schrijven, af komstig van de deputaten voor de In formatie, van de Gereformeerde Kerken. Deze kerken hebben een Informatie dienst ln het leven geroepen met de mogelijkheid van federatieve samen werking met andere kerken. De gere formeerde deputaten verzochten de chr. ger. synode een vertegenwoordiging aan te wijzen, die voorlopig Informatief con tact kan onderhonden. Deze zaak werd eveneens naar het bovengenoemde deputaatschap verwe zen. Ds. Velema wees er op, dat de Ge reformeerde Kerken voor de informatie dienst en het benoemen van een vaste functionaris 35 40.000 gulden hebben uitgetrokken. Van chr. ger. zijde kan men er niet aan denken hiervoor gel den beschikbaar te stellen, maar het deputaatschap „vertegenwoordiging der kerken" kan zich in elk geval op de hoogte stellen met de bedoelingen van de gereformeerde deputaten. Geen uitspraak Bij het begin vaft de zittingen op dinsdag deed ds. Velema voorlezing van een aantal Ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. Een lid van een der plaatselijke ker ken vroeg om een uitspraak der syno de inzake de afstamming van de mens. Waarbij de synode dan tevens haar afkeuring zou moeten uitspreken „over de evolutieleerstof" waarmee de jeugd op middelbare scholen ver trouwd wordt gemaakt. Ds. Velema vond de zaak op zich zelf actueel genoeg maar achtte het onmogelijk dat de synode de voorge stelde uitspraak zou doen, aangezien het stuk niet via de kerkelijke verga deringen de synode had bereikt. Zo ging het ook met een verzoek oir de kerkgebouwen overdag open te stel len. gedaan door de desbetreffende stichting. Dit is een zaak van de plaat selijke kerken. De generale synode als fcodanig heeft daarin geen taak. Verbond van Veilig Verkeer vroeg de synode in de kerkdiensten van 14 oktober de gemeenteleden op hun ver antwoordelijkheid te wijzen (met het oog op de veilig-verkeersdag op 17 ok tober). Het stuk werd voor kennisge ving aangenomen, „al zijn wij voor vei lig verkeer, zowel op straat als in de kerk", zei ds. Velema. Herv. zendingsdag te Utrecht Beroepingswerk NED. HERV. KERK donk) '(toez.): A. Sjollema, te Well en Amerzoden. Aangenomen naar Bovensmilde: L. Vogelaar, eerv. ontheven pred., wonende te Den Hulst (Ov.); naar Kielwindeweer en voor bijstand studentenpastoraat te Groningen (toets.)R. F. Snow, vicaris te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop (2e predikants- plaats)J. Spoelstra, te Tilbung. Benoemd tot hulpprediker te Mont- foort: ds. F. A. den Boeft. te Groningen, thans hulpprediker te Helpman. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Geslaagd voor prop.ex. aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen: J. Kruid hof. te Rouveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam en Zutphen: M. W. Nieuwenhuijze. te Amsterdam-W. Tweetal te Arnhem: N. de Jong, te Kat wijk aan Zee en M. Vlietstra, te IJmuiden. Bedankt voor Elburg: J. C. van Ravens- waaij, te 's-GravenhageScheveningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht en Ridderkerk: P. Blok, te Dirksland. Pleidooi van baptist voor een „vrij gestelde" hoewel het jeugdwerk groeid. de gemeenten toe zijn „Mijn God, ik roep des daags en Gij antwoordt niet en des nachts en ik kom niet tot stilte!" Het is de klacht van een die zijn God kwijt is en daardoor in wanhoop raakt. Waarom? Let op die laatste woorden: „Ik kom niet tot stilte!"Er is tweeërlei stilte. Ge kunt in een doodstille kamer zitten terwijl binnen in u de storm woedt en duizend gedachten die stilte verscheuren. En ook kan het zijn dat ge midden in de herrie van het hedendaagse leven als het ware de stilte hoort: de stilte in uzelf. Wat bedoelt David als hij zegt dat hij niet tot stilte komt? Misschien ook wel tweeërlei: omdat er geen antwoord komt van de hemel moet hij zijn stem blijven verheffen, moet zijn roepen de stilte van de nacht verstoren. Maar ook: omdat er geen antwoord komt blijft die onrust van duizend gedachten, duizend vragen, in zijn hart woelen en woelen. Want dat is het: wie God kwijt is, is zijn rust kwijt. Misschien- haalt ge ongelovig uw schouders op maar toch moet ge het weten: het enige rustpunt in 's mensen leven is God. Hij alleen! uitge- nog steeds niet gegaan een man aan te stellen die zijn gehele tijd kan wijden aan het vormingswerk onder de jeugd. Hoewel er vorig jaar besloten werd >n „halve vrijgestelde" aan te stellen, nu, volgens de heer Reiling, duide lijk gebleken dat dit niet voldoende is. Hij stelt de vraag: „Welke gemeente neemt het initiatief een voorstel bij de Uniecommissie op tafel te leggen dat de problemen wat betreft de financiële mid delen oplost?" Hij ziet hier een mo- elijkheid de algemene vergadering van ie Unie, waar volgens sommigen al leen formele en weinig belangrijke za ken ter sprake worden gebracht, nieuw leven in te blazen. Het is een dwingende noodzaak een lan vrij te stellen van andere arbeid __i hem de taak te geven het vormings werk onder de jeugd te gaan behartigen. Voor zo'n aanstelling waarbij men niet precies kan zeggen waarmee de man zijn dag moet gaan vullen is een in vestering op lange termijn nodig. Zo'n investering Is volgens ds. Reiling no dig, en het zou een grote daad zijn van de gemeenten wanneer ze spontaan aan de instantie die hiermee belast is (het NBJB) het aanbod zou doen om de fi nanciële last voor de tweede „halve te betalen, zonder dat deze man ig een taak zou krijgen in het ge meentelijke vormingswerk. Dr. Alting von Geusau terug naar Nederland Een plotseling opgekomen hernia heeft de leider van het Nederlandse documen- tatie-centrum voor het concilie te Rome, dr. L. G. N. Alting von Geusau, gedwon gen zijn post te verlaten. Hij zal zc spoedig mogelijk naar Nederland terug keren. In samenwerking met de Wille- brordusvereniging. het katih. archief, het apostolaat der hereniging, de katholieke actie en het Nederlandse pastoraal in stituut heeft dr. von Geusau alle voor bereidingen voor dit centrum verricht. Er wordt op korte termijn naar plaatsvervanger gezocht. de faculteit der economische weten schappen om onderwijs te geven in dt bedrijfseconomie. Het moderamen van de gene rale synode der N.H. Kerk heeft voor de kerkdiensten op zondag 30 september de gemeenten op geroepen tot gebed en voorbede voor ,,het volk van Westelijk Nieuw-Guinea in verband met de ingrijpende wijziging in de ver houding tussen Nederland en Westelijk Nieuw-Guinea". Daarnaast wordt de voorbede gevraagd voor allen, „die onder verantwoordelijkheid van de Ver. Naties de voorbereiding en de uitvoering van de overgangs maatregelen voor de overdracht van bet bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië te verzorgen hebben". Gebeden zal worden voor de Voort gang van het evangelie in Westelijk Nieuw-Guinea uitbreiding vj telijke Kerk. de verhouding tussen de volken van Indonesië en Nederland en voor de ge meenschap tussen de kerken v.an Wes telijk Nieuw-Guinea, Indonesië en Ne derland. De oproep tot gebed luidt als volgt: „Krachtens het onlangs gesloten akkoord tussen Nederland en Indo nesië zal op 1 oktober a.s. de ver antwoordelijkheid voor het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea worden overgedragen aan de Verenigde Na- De fabrikanten hebben zich bevreesd l je" terugkeren. Een aantal getoond, dat door verkoop van sigaren ie<^eri van de anti-revolutionaire partij het levensmiddelenbedrijf. bij zowel groot- als kleinhandel, de beunhazerij hoogtij zal gaan vieren. In principe heeft men zich wel bereid verklaard levensmiddelengrossiers te erkennen als sigarengrossiers. maar daarbij worden van de zijde van het kartel normen ge steld, die variëren van geval tot geval. In de kring van de commerciële krui deniersorganisaties wordt dan ook de gedachte wel gehoord, dat men eventueel via Economische Zaken of langs gerech telijke weg de sigarenfabrikanten tot levering aan het levensmiddelenbedrijf wil verplichten. Zoals bekend is het kruideniersbedrijf r ook nog niet in geslaagd, de verkoop an melk ter hand te nemen, hoewel de verkoop van melk in verpakte vorm is toegestaan. Hier blijken de melkfa- brikanten alle medewerking te weige ren. Een zelfde weg wil het kruideniers bedrijf echter met de rookartikelen Commentaar Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat het met name de sigaren grossiers zijn. die ernstige bezwaren hebben tegen de levering van sigaren fabrikanten aan grossiers in levens middelen. Onder druk van de sigaren grossiers zouden de fabrikanten zich minder toeschietelijk levensmiddelenbedrijf te In het verleden hebben tw brieken. namelijk Agio i leveren. ;e sigarenfa- Velasques, De wereldgeschiedenis in een notedop. door V. M. Hillyer. Bewerkt door P. H. Frulthof. Geïllustreerd met vele Kntekeningen. Achtste druk. Hollandia- ibbelpocket. Uitgave Hollandia N.V., Polen, waar wacht ge op. door Phi lip Gibbs. Vertaling Marja Roe. Vijfde druk. Hollandia-Dubbelpocket. Uitgave Hollandia N.V.. Baarn. Acrobaten, door Mlep Waanders-De Haer. Illustraties J. J. Hartogh Uit A P -jeugdserie. Uitgave N.V. De Ar beiderspers. Amsterdam. Het kan me niet schelen, door Nel Noordzij. Derde aangevulde druk. Uit gave De iazige Bij. Amsterdam. leden van de anti-revolutionaire party was door de publikatie van dit com muniqué onaangenaam getroffen. Zij meenden dat het Centraal Comité eerst met mr. Roosjen zelf had moeten spreken alvorens zijn besluit wereld kundig te maken. Naar ons werd mee gedeeld Ls het echter niet de bedoeling ter zake verdere acties te voeren. Welvaart nadelig voor kerkkoren in West-Duitsland Tijdens een vraaggesprek verklaar de de cantor ran de evangelische Kirche" te Frankfurt/Main Philipp Reich dat de toekomst voor de Duit se kerkkoren er niet rooskleurig uit ziet. „Elke zondag stellen ze zich be schikbaar om de gemeente te dienen, maar dit plichtsbesef, zonder enige materiële beloning, wordt tegenwoor dig hoe langer hoe minder gevonden. Er komen nog wel nieuwe koren bij, maar die hebben veelal geen enkele bestaanszekerheid. Vooral het tekort aan mannenstemmen is opmerkelijk". De schuld ligt ook hier aan de tijd en de welvaart die wij nu ken- nen, aldus de heer Reich. Het ont breekt niet alleen aan erkenning maar ook aan de zin om toe te treden tot een koor. Het is niet moeilijk tegen woordig geld van de mensen te krij gen, maar het is haast onmogelijk hen ertoe te bewegen een gedeelte j het glas steken ran hun vrije tijd op te offeren. 1" De commissie vrouwenwerk van de raad voor de zending van de Neder landse Hervormde Kerk is voornemens de jaarlijkse grote zendingsdag te hou den op 11 oktober in gebouw Tivoli te Utrecht. De vergadering zal om 10.30 v.m. be ginnen. Ds. A. de Kuiper zal een re feraat houden over „De Indonesische christen in de branding". Hierop zal een forumgesprek volgen over „ue toe rusting van de vrouw in de overzeese landen tot haar taak in gezin en maat schappij". De commissie roept een ieder die belang stelt in de zending op tot bijwoning van deze samenkomst. Promotie ds. 0. Jager op 2 november De predikant-dichter-literator, ds. O Jager, geref. predikant te Haarlem-Zuid, zal vrijdag 2 nov. aan de Vrije Universi teit promoveren tot doctor in de theolo- e. Als promotor zal optreden prof. dr. C. Berkouwer. PLEEGZUSTER BLOEDWIJN voor de opbouw de Evangelisch Chris- herstel van de goe- telijk Nieu leiding u Nieuw-Guii in de eerste plaats op het het heü' van de bevolking te roepen tot gel voorbede voor het volk van Westelijk Nieuw-Guinea. Ons gebed richte zich het welzijn en Nieuw- allen, die. in wei- Verenigde Naties, de voorbereiding en de uitvoering van de overgangs maatregelen voor de overdracht van het bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië te verzorgen. Wij bidden voor de overheid van In donesië, die straks dit bestuur zal aanvaarden. uu) yew?uxAeiamÊ0 Actie „Poliquiz" voor kweekschoolleerlingen In de komende maanden zullen de Federatie van Christelijk Historische Jongeren (F.C.H.J.G.) en de Nationale Organisatie van Anti-Revolutionaire Jon geren Studieklubs (A.R.J.O.S.) een actie onder de kweekschoolleerlingen houden. De actie draagt de naam „Poliquiz". Doel van deze actie-poliquiz is. bij de kweekschoolleerlingen meer belangstel ling voor de politiek te wekken. Dit zal gebeuren door het houden van wedstrij den die betrekking hebben op de politiek. Telkens treden de teams ieder team bestaat uit zes personen van twee scholen tegen elkaar in bet strijdperk. De wedstrijd bestaat uit twee ronden. In de eerste ronde worden de deelne mers vragen gesteld over „binnenlandse politiek". Het betreft hier vragen ciale poli- in oktober. Het is de bedoeling dat omstreeks maart de finale zal worden gespeeld. Deze zal via de radio worden uitgezonden. Voor hef eerst in de geschiedenis van de politieke jongeren-organisaties zullen ilitieke jongeren-organisaties deze aktie bepaalde groepen ap deze manier worden ben De 'tX ngstelling voor deze aktie is dan ook vrij groot. Dit Hun wacht een zware taak, die, terwille van de bevolking van Wes telijk Nieuw-Guinea, met grote wijs heid en behoedzaamheid moet wor den volbracht. Wij bidden voor de voortgang van het evangelie in dat deel van de wereld, om trouw voor mannen en vrouwen die op moeilijke posten willen staan, voor de opbouw en uitbreiding van de Evangelisch Christelijke Kerk. Wij bidden voor herstel van de goede verhouding tus sen de volken van Indonesië en Ne derland. Wij bidden ook voor de gemeen schap tussen de kerken van Westelijk Nieuw-Guinea, Indonesië en Neder land. Moge God in de moeilijke wegen die Hij met de volkeren in de we reld gaat, opening geven voor de komst van zijn koninkrijk". Paus Joannes roept op tot censuur van radio en televisie andag namens paus Johannes 23 gepubliceerde brief wordt aangedron gen op censuur op radio en televisie ter bescherming van de openbare moraal. „Dit heeft niets te maken met de wens de vrije meningsuiting aan banden te leg gen", aldus de brief. De grote ernst van de gevolgen van uiteenlc htingen op aan allen die zijn besef i van de media nooit zijn waardigheid zal ver- e meester en de scheids rechter van de werkelijkheid zal blijven. „In het bijzonder berust bij ieder die oenbare macht bekleedt de taak onmid- ïliyk in te grijpen, hetzij ter voor- aming of verwijdering van eventuele negatieve invloeden, hetzij om voor waardevolle elementen te zorgen, voor waarachtig onderricht en onderwijs aan de leden van de gemeenschap. Een dergelijke publieke waakzaamheid, aar deze binnen gerechtvaardigde gren- blijft kan niet als een overdreven Zij vormt daarentegen voor de overheid een rechtmatige uit oefening van zijn functies bij het opvoe den en het bevorderen van Het algemene nut in een zeer delicate sector." Óver het concilie en de christelijke leer, zei de paus nog: „De enige leer die van waarde is is de christelijke leer. Alle andere betekenen niets en als ze wel iets betekenen, danken zij dit aan het licht dat het christendom uitstraalt." .Wij hebben geen zorgen over macht evenmin hebben wij wereldlijke aspi raties". verklaarde de paus over het ko mende concilie. Hij zei dat de belang stelling uit de hele wereld voor het con cilie een aanwijzing is dat het bedoeld is ten nutte van de mensheid. Ned. luth. jeugdbond bestaat 75 jaar De Nederlandse lutherse jeugdbond zal op 29 en 30 september in Amsterdam zijn 75-jarig bestaan vieren. De Neder landse lutherse jeugdbond omvat thans vrijwel al het luthers jeugdwerk. Er zijn rijpere-jeugdafdelingen voor leden van 16 jaar en ouder. Het werk onder de jongeren is ondergebracht in de sectie padvinderswerk. Tijdens het jubileumweekend worden belangstellenden uit het hele land ver wacht. Hoogtepunt is de feestelijke hoofd dienst op zondagochtend in de Augusta- nakerk in Amsterdam-West. Voorgangers zijn ds. C. Pel, secreta ris van de synode en ds. C. Schroder, de huidige bondsvoorzitter. In de mid daguren zal de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en voorzitter van de Nederlandse bond „Maarten Luther" in de Augustanakerk een jubileumrede houden over kerk-jeugd-Europa. Tijdens het jubileumdiner zondagavond in Marcanti zal ds. C. Schroder, predi kant te Amstelveen, zijn functie van voorzitter overdragen aan ds J. J. W. Gunning, predikant te »s-Hertogenbosch. kruistouw. dit juist? Geldt dit ook als de man de kurken komt te overlijden voor het bereiken Vraag: Het lukt mij niet een smake- puree lijk recept te vinden voor tomatenjuice. Kunt u mij daaraan helpen? Antwoord: Voor acht glaasjes heeft op/dèTfleTbTnden'mët' u nodig: 1 kg rijpe tomaten en onge- Na het inmaken moet veer een kwart liter water. U moet stevig op de fles drukken. Wanneer de dan de tomaten wassen, in een paar inhoud koud is geworden, moet u de stukken snijden en opzetten met een flessen luchtdicht afsluiten door de voldaan worden? weinig water. In een gesloten pan moet kurken in gesmolten lak. paraffine of u de tomaten zachtjes tien tot vijftien kaarsvet te dompelen tot over de hals minuten verwarmen, en daarna de to- van de fles door een vergiet of zeef wrij ven. Het sap moet u opvangen ten afkoelen. Daarna moet u het op hoe aan echte pek te komen zoals die smaak afmaken met zout en naar gebruikt wordt door schoenmakers, smaak Engelse saus of aroma. Als het Antwoord: Pek of pik wordt verkre- IrifT uit tr.fl- rif nf Ir Steill Antwoord: Inderdaad zijn de pen- oenen die de weduwe verkrijgt, in OLj nijioi 6, de regel belast doch ze zijn vrijgesteld ziektekosten la- Vraag: Gaarne zou ik willen weten tot 4000 per jaar. Overheidspensioe- kracht beïnvloeden. De loonbelasting Als het het verdunnen gen door bereiding uit teer. De pek die u bedoelt is. voorzover wij weten ktiik siechts niet meer te krijgen alleen nog j£Klkjka*n7CienS, surrogaat. Misschien weet adres. sap erg dik is, moet met water. Houdt sap dan laat u een stukje ui. laurier blad en peterselie mee trekken. Ge- ma-nT. au,lu bruikt u tomatensap als fec.tdrank a&onné „og Als het de kerk slecht gaat, wordt er gezongen. Bleek dat niet ten tijde van bijvoorbeeld de Reformatie of de dertigjarige oorlog? De heer Reich roept tenslotte de kerk op het ge voel van gelatenheid niet te laten overheersen. Men zal ook op de 6e kerkliederendag waar zo'n 200 kerk koren verwacht worden weer kunnen merken dat er nog mensen zijn die het zingen en dienen in het koor de moeite waard vinden", aldus Philipp Reich. vóór de maaltijd, dan kan u schijfji citroen of komkommer in de rand van Vraag: Waar ligt de schrijver L. zoute koekjes, kaas- Penning begraven? Antwoord: Op Nieuw Eykenduinen zijn juridisch anders aard en zijn onbelast. E Hun waarde in mindering op de vrij- die de weduwe geniet ac .000. Een en ander is dus in de Ppil_.BPbelang indien ta- melijk aanzienlijke erfenissen worden gorieën. verkregen. Het geldt ook als de L voorheffing op de inkomstenbe- Echter komt lasting, dus te vergelijken met een voorlopige aanslag. Zij komt evenals een voorlopige aanslag in mindering bij de vaststelling van de aanslag in komstenbelasting. Voor bepaalde cate- jarvan men ruwweg kan dat de inkomstenbelasting overlijdt. de pensioengerechtigde leeftijd weinig De aangifte moet geschieden binnen „aUng. bepaalt de wet uit het overlijden, de beta- punt v,„ werkbesparing dat gij geen maand na de aanslag aanslag krijgen in de inkomstenbelas- vpr fnfn ting> zodat het dan bij de loonbelasting blijft. 8 maanden ling binnen doch de ontvanger kan uitstel verlen' koekjes of -blokjes erbij geven Wilt u het sap steriliseren, dan moet u als volgt te werk gaan: Glazen dek- Den Haa«' seis en ringen zeer goed schoonwas- vraag: Wat is de datum van c sen. De tomaten schillen en (met wat werkingtreding van de zegelwet zout) zo dicht mogelijk op elkaar in ouderdomspensioen dat toen ongeveer belasting toch°ook"reeds* inkomstenbë- i £U a°' Dei^5VD& DUJ °T de glazen leggen. De glazen sluiten vonr ««huwden en f 3 voor onee- peiasnng ,1°®n ook reeas mKomsienDe- inkomen wordt berekend met een gum" ring. een deksel en Juwden bidrag? lasting is? Waarom als er over kinder- de vulden van 1 l^ns^HPeln femDera^ur"tanh80f g"a- Antwoord: De ouderdomsuitkeringen den. geeft ll.n8 rviiu« verwarmen^In een nab of <>P «rond van de invaliditeitswet zijn inmaairiretel met water De glazen uit 3 secember 1919 in werking getreden, l^ wïtr Zn tn op een koele Dc uitkeringen bedroegen toen inder- doch tochtvrije plaats laten afkoelen. daa^^^oor gehuwden en 3 voor De knippen na afkoeling verwijderen, ongehuwden. Op dezelfde wijze kan men tomaten- Vraag: Onlangs las ik dat wanneer men^ men de inkomstenbelasting? de eerstverdiende gulden, betaalt nd met een laag loon dus minder belasting over dezelfde kinderbijslag wordt berekend over het totale inko- alle inkomsten in het belastbaar inko- i oplopend tarief en daar- men wordt meegeteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2