Europa is toch in wording Kwestie-Hongarije wordt weer in V.N. besproken Bezoek Brezjnjef bezegelt de vriendschap met Tito ONHERROEPELIJK SLUITING! h t een. Kif Rusland stelt afschaffing inkomstenbelasting uit Imperialisten krijgen schuld Betere bestrijding van pijn en griep! Chefarine „4" Verbruik van brandstof en water controleren A B A S I N „Brenger van het geluk" Pagina W DINSDAG 25 SEPTEMBER Ook apartheid in Zuid-Afrika De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gister avond met 43 tegen 34 stemmen bij 19 onthoudingen besloten de kwes- tie-Hongarije op de agenda te plaatsen. Het betreffende voorstel, dat door de Verenigde Staten was ingediend, heeft betrekking op de afwijzende houding van de Sowjet- unie en Hongarije om de resoluties die kort na de Hongaarse opstand in 1956 werden aangenomen, ten uitvoer te leggen. Verleden jaar werd de kwestie op de agenda van de volkerenorganisatie geplaatst met 52 tegen 15 stemmen bij 30 onthoudingen. De Hongaarse afgevaardigde bij de V.N., Karoly Csatprday, noemde het debat over de gebeurtenissen in Hon garije volslagen nutteloos. Hij was van mening dat de Algemene Verga- Adenauer naar Washington? BONN, 24 sept (ap). De West duitse bondskanselier Adenauer zal dit jaar waarschijnlijk een ontmoeting heb ben met president Kennedy. Over een ontmoeting tussen de beide regeringsleiders wordt in Washington reeds enige tijd overleg gepleegd maar een definitieve datum is nog niet vast gesteld, aldus de zegslieden. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade verklaarde dat hij van plannen voor zulk een ontmoeting niets had gehoord. Amerikaan vraagt asiel in Cuba Een Amerikaanse natuurkundige heeft met zijn vrouw en twee dochtertjes asiel in Cuba gekregen. Dit meldt het Cubaan se blad „Revolucion". De man, de 33-jari- ge Richard Bourret, werkte volgens het blad als assistent-lector aan de universi teit van Miami. Hij i6 thans lector aan de universiteit van Havanna. Volgens „Revolucion" heeft de Ameri kaan verklaard tot zijn besluit te zijn ge komen omdat hij in Amerika niet vol doende gelegenheid vond om voor de vre de te werken. Hij noemde de Amerikaan se regering ,,een stel gekken", die bang waren stemmen te verliezen als zij al te luid om vrede riepen. Van betrouwbare zijde is v men op Cuba ongeveer 150 onderofficie ren en matrozen heeft gearresteerd in verband niet een samenzwering. Enkele leaders van de samenzwering zouden asiel gevraagd hebben aan Zuidamerikaanse ambassades in Havanna. Het onderzoek wordt voortgezet. De Cubaanse militaire autoriteiten laten nog niets hierover los. Kritiek van V.N. op Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van bui- tenlandse zaken. Eric Louw, heeft giste- ren bij de voortgezette algemene behan deling der internationale kwesties in de 1 algemene vergadering der V.N. herhaald i dat de apartheidspolitiek van zijn rege- i ring een binnenlandse aangelegenheid is en dat vele landen die kritiek op Zuid- Afrika hebben zeer achter zijn in de be- taling van hun bijdragen aan de V.N.. hetgeen niet van Zuid-Afrika gezegd kon worden. Bovendien, aldus de minister, komen degenen die kritiek hebben dik- i wijls uit landen die de meest flagrante rassendiscriminatie bedrijven. Hij zei dat de V.N. een radicale andering dienen te ondergaan. Besluiten van de algemene vergadering komen in het algemeen door „koehandel" tot stand en men meet met twee maten: een voor de sterken en een voor de zwakken, al- i dus Louw. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar heeft gisteren met 342 tegen 13 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd r dat president Kennedy machtigt zo nodig reservisten onder de wapenen te roepen. Het ontwerp was al eenstemmig •|door de Senaat aanvaard. Het Huis wierp een serie amendementen waa een de president machtigde zo nodig miljoen reservisten op te roepen. dering wel belangrijker werk te doen heeft. De Russische onder-minister buitenlandse zaken, Semonof, sloot zich bij de woorden van Csator- day aan, hierbij de kwestie-Hongarije vergelijkend met „een dode rat die sommigen graag door de zalen van dit gebouw slepen". Charles Yost, een der Amerikaanse afgevaardigden, noemde het absurd te spreken over ..een dode rat" nu nog steeds duizenden Russische militairen in Hongarije verblijven en honderden mensen in Hongaarse gevangenissen zuchten. De Indonesische afgevaardig de stond geheel achter de opvattingen an de Russische gedelegeerde. Bij de stemming bleek dat ook de landen van de Franse gemeenschap in Afrika. Ghana, Irak. de Verenigde Arabische republiek. Laos en Tangan yika tegen het Amerikaanse voorstel Rood-China Algemene Vergadering besloot gisteravond ook de kwestie van de toe lating van communistisch China tot de volkerenorganisatie op haar agenda te plaatsen. De nationalistisch Chinese af- gevaarde Liu Sehieh verzette zich te gen de behandeling van de rood-Chine se toelating, maar hij wilde niet aan dringen op hoofdelijke stemming. Vorig Jaar besloot de V.N. met 48 tegen 37 stemmen het regime van Mao Tse Toeng geen zetel in de Algemene Ver gadering te verlenen. Ten slotte zal ook de kwestie van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika in de lopende zitting worden behandeld. De Algemene Vergadering besloot hiertoe zonder hoofdelijke stemming. Tevoren had de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse saken. Louw, zijn bezwa ren hiertegen kenbaar gemaakt. Hij vond het een inmenging in de binnen landse aangelegenheden van zijn land. Spion Fuhrmann krijgt 10 jaar Het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft de voormalige func tionaris bij het ministerie van defen sie, Peter Fuhrmann, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij had mi litaire geheimen verraden aan de Sow- jetrussische geheime dienst. De 47-jarige beklaagde heeft zeven jaar voor de Russische geheime dienst gewerkt. Toen hij in november jl. werd aangehouden, feliciteerde hij de politie met de -vangst van wat hij „een grote vis" noemde. Zijn verraderlijke relaties kwamen aan het licht, doordat een andere agent van de Russen die echter ook voor de Westduitse geheime dienst werkte, Heinz Felfe, in Oost-Berlijn waarschijn lijk als gevolg van de onachtzaamheid van een lid van de Russische geheime dienst een geluidsband hoorde afdraaien, waarop een ambtenaar van het ministe rie van defensie in Bonn aan zijn Rus sische opdrachtgever verslag uitbracht zijn werk. Meer dan acht miljoen mensen in Oost-Pakistan hebben te lij den van de overstromingen, die eind augustus begonnen en gro te delen van het land onder wa ter hebben gezet. De totale schade wordt op anderhalf mil jard gulden geschat. In het ge troffen gebied heerst hongers nood en de nieuwe oogst ging geheel verloren. Op de foto: enkele bewoners van het ge teisterde gebied. Reeks arrestaties in Aden Maandagmiddag hebben militairen in Aden traangasgranaten geworpen naar betogers, die het niet eens zijn met het Britse voornemen om Aden in te delen bij de Zuidarablsche federatie. De politie heeft geschoten op demon stranten die winkels in brand staken. Er vielen een dode en drie gewonden. Twee kantoren van kranten zijn even eens in brand gestoken. Met stokken en stenen vielen de oproerlingen de po litie aan. doel van de federatie is weerstand te ibieden aan infiltraties en samenwer king bij de ontwikkeling. De socialisti sche volkspartij van Aden staat op het standpunt, dat toetreding tot de federa tie de onafhankelijkheid in de weg zal De regering van Aden heeft meege deeld dat er 106 arrestaties zijn ver richt en dat er hoogstens 3000 perso nen aan de betogingen hebben deelge- Rusland negeert Rood China Terwijl communistisch China argwanend toekijkt, brengt de Russische president Brezjnjef een tiendaags bezoek aan Zuid- Slavië. Volgens velen is dit de bezegeling van de sinds kort weer toegenomen vriendschap tussen de Sowjetunie en Zuid-Slavië. Men verwacht geen opzienbaren de politieke koerswijzigingen, noch van de Russen, noch van president Tito. Wel duRlt dit be zoek er op, dat de toenadering niet slechts van tijdelijke aard zal zijn, en dat de ruzies nu ein delijk bijgelegd zijn. Daarop doelde president Tito ook bij zijn welkomsttoespraak, toen hij zei: „Bepaalde geschillen, die tussen onze beide landen bestaan, behoeven geen belemmering te vormen voor een blij vende samenwerking. Ik wens kame raad Chroesjtsjef geluk, welslagen en een goede gezondheid toe". Tito verklaarde, dat deze verschillen een normaal verschijnsel zijn in de te genwoordige wereld. Hij was van me ning dat ze vaak voortkomen uit de economische en sociale vooruitgang afzonderlijke landen die op historische en andere gronden van elkaar verschil len. Hij dacht 'kennelijk aan de ideolo gische verschillen die er bestonden en nog steeds bestaan tussen het commu nisme van zijn land en dat van de Sowjetunie en haar satellieten. Tito prees de „inspanningen van de Sowjetunie voor de ontwapening en het doen afnemen van de internationale spanning". Hij voegde hier aan „Persoonlijke ontmoetingen tussen staatslieden en het ontwikkelen vai trekkingen op elk gebied zijn het meest geschikt om wederzijdse kennis er grip te doen ontstaan." Zuid-Slavië meent, dat lf?t mogelijk is de internationale toestand te verbete ren en geleidelijk aan voorwaarden te scheppen voor het oplossen van interna tionale vraagstukken, door hiervoor ge duldig en hard te werken en steeds maar weer te proberen invloedrijke mensen met elkaar in kontakt te bren gen. (Advertentie) EIND VAN DEZE WEEK „AMSTERDAMSE RONTCEIVTRALE" KORTE POTEN 57 - DEN HAAG - TELEF. 116050 Alles moet weg!! Morgen zal, zoals ieder jaar, bij bet Friese plaats je Warns de slag worden herdacht die in 1345 bij deze plaats werd gele verd. In deze slag heb ben Vrije Friezen graaf Willem VI van Holland en Henegouwen volledig verslagen. De herden king zal onder leiding staan van de heer S. Knossen uit Sneek. De heer B. Visser uit Leeu warden zal een herden kingsrede houden, geti teld „Friesland gisteren, vandaag en morgen". Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden heeft liet erelidmaatschap aan vaard van de Konink lijke Nederlandse maat schappij voor tuinbouw en plantkunde. In vak kringen heeft de koning een reputatie als kweker van appelen, dahlia's en rhododendrons. De Britse stewardess Sally Holloman is op een «choonheidswedstrijd in Tel Aviv, waaraan stewardessen van zeven internationale luchtvaart maatschappijen deelna men, uitgeroepen tot „koningin van de straal vliegtuigen", I De componist Igor Stra vinsky heeft volgens de P raw da verklaard, dat de Sowjetunie op edele wijze naar de vrede streeft. De 80-jarige Strawinsky, die zijn va derland sinds 1914 niet meer had gezien, is overweldigd door de ver anderingen in Moskou. „Het is veranderd als in een sprookje", zo wordt de componist geciteerd. „Moskou en de Mosko- vieten zijn vol optimis me en energie. In deze heerlijke sfeer voel ik mij jong. hoewel het niet gemakkelijk is zich jong te voelen op 80-jarige leeftijd". I De typistes van Ports mouth hebben een af keer van kantoren, waar dicterende bazen zijn vervangen door dicta- foons. Een wethouder van de stad drong er bij de raad op aan af te zien van de aankoop van dic- tafoons. „Kantoren die deze machines gebruiken, verliezen honderden ty pistes", zo verklaarde hij „een dictafoon kan een meisje in haar werk niet aanmoedigen, zoals een chef dat kan". I Een gemeenschappe lijke Indonesisohe-Rus- sische vulkanologische expeditie is begonnen aan een onderzoek de vulkanen op Java, Bali en Celebes. I De sneltrein Milaan-Ve- netië vertrok enkele dagen geleden met grote snelheid uit het station van Verona, passeerde verscheidene onveilige seinen en kwam tenslot te met gierende remmen tot stilstand. De bestuur der werd gearresteerd wegens oplichting, vals heid in geschrifte en het riskeren van een ramp. De Sowjetunie heeft gisteren haar plan voor geleidelijke afschaf fing van de inkomstenbelasting om interne redenen en door de „toe neming van de agressieve acties van het imperialisme" opgeschort. Deze opschorting „tot nader order" is bekendgemaakt in een decreet van het presidium van de Opperste Sowjet, dat in de Izvestia is gepu bliceerd. In het decreet wordt gezegd, dat de Sowjetunie bezig is met uitvoering van „belangrijke maatregelen voor verhoging van industriële en landbouwproduktie voor aanzienlijke verhoging van de pro- duktie van verbruiksgoederen en wo ningen" en dat dit om aanvullende mid delen vraagt. Om deze en andere redenen is het plan voor afschaffing van de In komstenbelasting bevroren. In mei 1960 had Chroesjtsjef in een be kendmaking verklaard, dat de regering hoopte dat de inkomstenbelasting in de Sowjetunie in 1965 zou zijn afgeschaft. De inkomstenbelasting in de Sowjet unie vormt slechts ongeveer 10 procent van de jaariijkse belastinginkomsten, die meer afhankelijk zijn van de omzetbe lasting op goederen. Het artikel van Izvestia dat het decreet 'rgezelde. luidde dat de belastingvrij stellingen en verlagingen die sinds de inwerkingtreding van de wet in septem ber 1960 zijn ingevoerd, 800 miljoen roebel hebben bedragen. Alleen degenen die minder dan 70 roebel per maand verdienen, hebben daar echter in die periode van geprofiteerd. ..Opgemerkt dient te worden", zo ver volgde het artikel, „dat in geen enkel kapitalistisch land de belastingen zijn verlaagd en in enkele zijn ze zelfs zienlijk verhoogd." (Advertentie) Vier middelen in één tablet doen wonderen xonder de maag van streek te makent De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. Gluen buitje 20 tabletten f 0.80 ndige atripverpakking 40 tabletten f 1.50 Vpordilige flacon 100 tabletten f 3.60 Nasserdonderdag kabinetsvoorstel President Nasser heeft gisteravond In een televisie- en radiotoespraak over reorganisatie van het bestuur verklaard, donderdag een decreet te zullen tekenen waarbij een kabinet wordt ingesteld. All Sabri, die minister voor presidentiële zaken was, zal als premier optreden. Er zal voorts naast de president en de raad van ministers een presidentiële raad zijn. De president kondigde de vorming van een socialistische unie aan welke naar zijn zeggen de volksorganisatie is die de basis van alle andere autoriteiten vormt. De unie zal onder meer alle „goede ele menten" in de fabrieken en kantoren omvatten en het lidmaatschap zal ge reserveerd zijn voor degenen die het na tionale handvest ten uitvoer kunnen leggen. De reorganisatie van het bestuur heeft ten doel „de werking van de collectieve leiding te verzekerenaldus Nasser. Stakingsrecht in Spanje erkend De Spaanse regering vaardigde gisteren een decreet uit. waarin individuele en collectieve arbeidsconflicten als wettig erkend worden, tenzij zij het resultaat zijn van politieke activiteiten of andere omstandigheden die geen rechtstreeks verband houden met de arbeidssituatie. Tot dusverre werden in Spanje alle stakingen als onwettig beschouwd. Het nieuwe decreet is twee weken geleden op een kabinetsvergadering in San Se bastian goedgekeurd en werd gisteren gepubliceerd in het staatsblad. Mariner 2 geeft goede seinen Het Amerikaanse bureau voor d lucht- en ruimtevaart heeft gisteren het WpWipiPvolgende rapport over de Mariner 2 vrij- De bestuurder had zich gegeven. Verwacht wordt dat de Mari- met valse papieren voor- j ner 2. die op 27 aug. werd gelanceerd, gedaan als controleur en op 14 dec. Venus binnen een afstand geëist dat hij de trein van 15000 km. zal passeren. De Mariner mo«t bertw.". Na I %Ytond'"kn" d.'kïïdi 7.M1.J80 kilo- tijd kreeg de werkelijke meter bestuurder argwaan en Afstand van Venus 70.349.307 kilome- wist de man tot rede te ter. brengen. Radiosein: goed. Advertentie (DOOR JOSEPH AISOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). EJET is nu zeer waarschijnlijk, dat het nieuwe Europa met En geland als volwaardig lid binnen kort tot stand zal komen, tenzij pre mier Macmillan in het Britse La gerhuis op een onverwachte revolte stuit. Een dergelijke revolte is niet onmogelijk. De premier kan geïnti mideerd worden door een felle agi tatie tegen Engelands aansluiting bij de EEG. Als gevolg daarvan zou hij zich genoodzaakt kunnen zien. het alternatief te aanvaarden, dat heel discreet door De Gaulle zou zijn aangeboden: een economische overeenkomst tussen Engeland en Europa. Verschil Hoe dan ook. de vooruitzichten ver schillen totaal met die van enkele maanden geleden, toen het er op leek. dat het Franse verzet ertoe zou leiden, dat Engeland zou terug komen op zijn voornemen, tot de EEG toe te treden. De houding van De Gaulle is nog niet veranderd. Als hij het voor het zeggen zou hebben, zou hij aansturen op een Brits-Euro- pese overeenkomstEngeland buiten de EEG latend. Nu dit laatste niet het geval is, is het van belang te constateren dat de basis, waarop het Franse verzet tegen Engelands toelating totdusver rustte, is wegge vallen. Geen veto Hoewel hij vastbesloten was, Enge land buiten de EEG te houden, heeft De Gaulle steeds beseft, dat hij zijn doel niet zou kunnen berei ken met eenvoudig zijn veto over de lidmaatschapsaanvrage van En geland uit te spreken. Het was zijn bedoeling, Engeland te weerhouden van toetreding, door een te hoge prijs te bedingen, die de Britten niet Uit het een en ander zou men kunnen land. De Franse president zinspeel de toen op een of ander Frans-West duits „verbond" of in elk geval een nauwere samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland. Spaak De Gaulle had klaarblijkelijk het oog op een speciale Frans-Duitse poli tieke overeenkomst, die uitdrukking zou geven aan de door De Gaulle en Adenauer gedemonstreerde ver bondenheid. Wellicht komt hier nog wel iets van terecht. Maar de voor naamste bedoeling van De Gaulle is toch wel geweest, zoveel moge lijk invloed uit te oefenen op de be sprekingen over een Europese poli tieke unie, die binnen niet al te lange tijd hervat dienen te worden. Deze onderhandelingen werden af gebroken, omdat Nederland er Bel gië weigerden mee te werken aan het uitvoeren van plannen, die de toetreding van Engeland tot de EEG zouden kunnen bemoeilijken. Dit verzet leidde er toe, dat de Belg Spaak in Parijs even impopulair werd als zijn Nederlandse collega Luns. „We kunnen onze politiek niet Zaten dwarsbomen door een Spaak", zou De Gaulle in Bonn heb ben gezegd. Hefboom zouden willen betalen. Hij was er van overtuigd, dat dit plan zou wer ken. Maar het wonderlijke was, dat Engeland wel bereid bleek, deze „te hoge prijs" te betalen. Onzeker De Gaulle en diens medewerkers heb ben nog gehoopt, dat het verzet van vele Gemenebestlanden tegen Enge lands voorgenomen toetreding tot de EEG de plannen van Macmillan nog in de war zou sturen. Maar ook dat blijkt niet het geval te zijn. En het ziet er naar uit, dat reeds in de eer ste ronde van een hernieuwd Brits- Europees gesprek (dat vrij spoedig &£&?2JlSr!3rJ2£f*g. AM* Mbocn werkt en ie tap*. afleiden, dat De Gaulle het gepraat over een Frans-Duits samengaan wil gebruiken als een hefboom om zijn zin te krijgen bij de besprekin gen over een Europese politieke unie. Zelfs de meest Europeesgezin- de Fransen zijn nu voor hervatting van die besprekingen, ongeacht het resultaat van de Brits-Europesc on derhandelingen. Wellicht is dit, om dat zij bang zijn, dat er een Euro pese politieke gemeenschap tot stand zal worden gebracht, terwijl Aden auer nog aan het bewind is. Grote kans tot de EEG een feit zal worden. Er is nog een onzekere factor, die ont staan is door het triomfantelijke be zoek van De Gaulle aan West-Duits- Doel van Schirra's ruimtereis Volgende reis 18 rondjes TAE ruimtevlucht van de Ame- •L' rikaanse astronaut Sdhirra, die op 3 oktober zes keer om de aarde hoopt te cirkelen heeft voornamelijk ten doel meer ge gevens te verzamelen over het verbruik van water en brandstof. De beide Amerikaanse astronau ten die Scfhirra zijn voorgegaan hadden onderweg namelijk zoveel te doen dat zij aan het controle ren van dat verbruik niet zijn toegekomen. Bovendien moet men voor de vlucht na die van Schirra (18 omwentelingen) precies we ten hoeveel brandstof nodig is en hoeveel water aan boord ge nomen moet worden. De vlucht van Schirra. die op 28 september zou plaatsvinden, werd uitge steld toen afgelopen vrijdag een defec te klep in het controlesysteem ontdekt. Om deze klep te vervangen moest de capsule van de draagraket ge licht worden. Morgen zal de caj weer op de atlasraket gemonteerd den. waarna er nog zes tot acht dagen door controle in beslag genomen wor den voordat de lancering kan plaatsvin- John F. Yardley. die het prototype van de Mercurycapsule heeft ontwor pen. verklaarde dat bij de vlucht Schirra vooral het waterverbruik be studeerd zal worden. Er is voldoende water aan boord voor een vlucht zes omwentelingen, zo zei hij. We bouwen de capsule om voor een vlucht va omwentelingen, maar wij weten hoeveel water hiervoor nodig zal zijn. Yardley zei dat de ruimtereizen van Glenn en Carpenter, die elk drie maal om de aarde cirkelden, niet voldoende aanwijzingen hebben gegeven over de benodigde hoeveelheid koelwater. Glenn en Carpenter moesten in be trekkelijk korte tijd vijf uur zo veel handelingen verrichten dat zij vrij wel voortdurend actief waren, hetgeen tot gevolg had dat er veel koelwater nodig was om de temperatuur op peil te houden. Wij hopen dat Schirra meer Glenn en Carpenter hebben gevaarlijk veel brandstof gebruikt en keerden met lege tank naar de aarde terug. Dit overmatige gebruik was voornamelijk 1 i de astronauten Van de hoeveelheid brandstof die het ruimteschip aan boord heeft is ongeveer veer 20 procent strikt noodzakelijk. De overige tachtig percent kan de astro naut naar believen gebruiken: om de -stand van de capsule te wijzigen wan- hij een interessant object wil ga- i het kingen over de politieke organisatie van Europa spoedig worden hervat, moet worden afgewacht, hoe men hierop in Londen zal reageren. Het meest waarschijnlijke is, dat het Britse besluit tot de EEG toe te tre den erdoor zal worden verhaast. Engeland zal er prijs op stellen, nog mee te spreken over de politieke organisatie van Europa, voordat de finitieve beslissingen zijn genomen. En zo is er dus een grote kans aan wezig, dat het nieuwe vergrote Europa werkelijk in wording is. Voordat er al te veel maai\den ver streken zijn zal het werkelijkheid worden, zowel in politiek als in eco nomisch opzicht. (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Scandinavië denkt aan permanent leger voor V.N. De Noorse ministers van defen sie zullen op een in oktober te Ko penhagen te houden conferentie een voorstel bespreken om een perma nente Scandinavische V-N.-strijd- macht tot een totaal van 2000 man in te stellen, die op korte termijn overal ter wereld ingezet zou kun-; nen worden. Een kleine Zweeds-Noors-Deense j werkgroep heeft het plan uitgewerkt. De dienstneming bij deze speciale strijdmacht zou op basis van vrijwil ligheid geschieden en op contracten die een of twee jaar zouden lopen. Zweden zou voor vliegtuigen en lucht- machtpersoneel en voor infanterie zor gen. Noorwegen voor vliegtuigen en personeel, transportdiensten en me disch personeel en Denemarken voor transport, medische diensten en militaire politie. zal sterven op de plaats waar een Ibis vereerden, welke vogel verbon- op zichzelf betekent „brenger van de stad Hcrmopolis het middelpunt niet be- het geluk", zodat we hoeven te verwonderen feit dat het In allerlei streken als een gelukkig voorteken werd opge vat wanneer een paar ooievaars hun nest op het dak i huis bouwden. Dit volksgeloof !g waarschijnlijk ge baseerd op restan ten uit de Griekse en Romeinse oud heid, toen vogels reelvuldig werden voorgesteld als dragers van be paalde eigenschap pen cn men waar de hechtte aan de dc Ibis-verering en deze staó was tevens de voornaamste plaats waar Thoth (oorspronkelijk een maangod) werd vereerd. Vaak werd Thoth dan ook uitge- een bepaald beeld in een menselijke gedaante, met het hoofd van een ibis, maar soms ook was aan zyn gehele gedaante de gestalte van een ibis gegeven. Hier tegen kan men wel iswaar aanvoeren, dat Thoth ook we) eens wordt voorge steld als een aap met een honde- kop, waardoor men meende een symbool Icht te hebben gegeven, het oorspronkelijke TOCH IS HET ZO! voorspellingen, die men uit hun ge- voor het even- dragingen meende te kunnen afle- maar dit doet Hlroocr.to,, i, betokmü, k.r.kto, v.n Toth .1. m.in,od toch Griek., ranbto uit d, JI ol.to .1, Wil mrn .„tooord eeuw v. Chr. vertelt, dat de waar- ven op de vraag, waarom nu juist zeggers uit zijn tijd het als een de ooievaar met geboorten ln goed teken beschouwden al naar ge- verband wordt gebracht, dan zul- lang dc ooievaar naar rechts of ien we onze blik dus moeten richten naar links vloog. Afgezien van het op de oude Egyptische mythen, verschil in richting. waaraan waarin de vruchtbaarheid brengen- men waarde meende te kunnen toe- de krachten van de maan met de kennen, vertoont deze öenkrlchtlng ibis In verband verden gebracht, uit de oudheid geen enkel verschil een denkwijze, waarvan Cie restan- met het volksgeloof uit onze stre- ten vla de Romeinen tot ons zijn ken dat een op het dak nestelende gekomen, echter met dit verschil ooievaar als een gelukkig voorteken dat de tbls door de aan hem ver- beschouwt cn meent, dat een huls wante ooievaar werd vervangen, om waarover een ooievaar vliegt spoe- de eenvoudige reden dat In Rome dig met een baby gezegend zal wor- geen ibissen voorkwamen, den- Weet u dat het ln zekere zin met De bijzondere plaatr die c* oole- üe zwaluw op soortgelijke wijze is vaar ten opzichte van geboorten ln- gegaan? neemt, hebben wij waarschijnlijk eveneens uit de oudheid en wel van Daarover een volgende keer! de Romeinen, die deze vogel ln ver- banö hebben gebracht met de ver- (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5