In Voorschoten bouw van 63 woningwetwoningen Leiderdorpse zondagsschool herdacht 75-jarig bestaan Koninklijk brons Voorschoten in Sprookjesmelodie Sassenheim Beatrix song en speelde in K.S.A.-gebouw Veel schepen in IJmuider vissershaven JS MBSVWt. LEHKCHE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1962 i tn het altbreidln<«Pl*n Vlletwijk II gelegen perceel bouwgrond aan de N.V. Gemboaw te 's-Gravenhage, delen B. en W. mede, dat door deie wijziging van de VOORSCHOTEN Verkoop grond voor woningbouw De raad besloot in zijn vergadering van 30 december 1960 aan de N.V. Gem- bouw gevestigd te 's-Gravenhage. de voor de stichting van 168 étagewoningen benodigde en tot het door de Rem- brandtlaan, de Jan Steenlaan. het Frans Halsplantsoen en het Covert Fllnck- plantsoen omgeven bouwblok behorende grond te verkopen. Zoals eerder werd bericht, hebben door B. en W. met de directie N.V. Gembouw te Den Haag gevoerde onderhandelingen ertoe geleld, dat hel aanvankelijke bouwplan van de N.V, Gembouw tot 105 A-premiewoningen zat worden teruggebracht. Verder zal deze vennootschap zich belasten met de bouw van 63 woningwetwoningen, ten behoeve van de gemeente. Intussen kon de in stemming van de directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland worden verkre gen. B. en W stellen 'hans voor het raads besluit van 30 december 1960 in trekken en te besluiten tot verkoop bedoelde grond aan de N.V. Gembouw te 's-Gravenhage voor de som var f 330.870 Jubileum De Zwaluw De postduivenhoudersvereniging De Zwaluw heelt op grootse wijze haar veertigjarig jubileum gevierd. In de grote zaal van het bondsgebouw Leidseweg was gelegenheid het bestuur te complimenteren en hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Voorzitter W Onstenk, secretaris F. Hendriks, penning meester R. Paardekoper en de commis- sarissen J. de Graal! en F. van Heusden mochten onder meer de lelicitaties ontvangst nemen van de Voorschotense Sportraad, bestuursleden van de Leidse coneourscommissie en diverse Leidse zusterverenigingen. Vele bloemstukken sierden het podium en van de Neder landse Postduivenorganisatie w gelukstelegram. De vereniging, die thans 30 leden telt, heeft twee leden, die van de oprichting al lid zijn: de heer K. I. Waasdorp en A. de Graafl. Beiden ontvingen een fraai verenigingsinsigne, vermeldende het ge-, tal veertig. De heer D. Anker sprak het bestuur namens de Sportraad toe. 's Avonds werd feestgevierd, waarbij •en bont programma de aanwezigen veel vermaak verschafte. Onder meer speel de het toneelgezelschap De Schakels ko mische schetsjes. De band „The Little Stars" uit Leiden verzorgde de muziek. bouw van 63 woningwetwoningen als on derdeel van het gehele complex van 168 montagewoningen, die genoemde N.V. nens Is te doen bouwen. Het complex woningwetwoningen is geprojecteerd aan de Rembrandtlaan en Van Ostadehof en zal bestaan uit 63 etagewoningen met onderbouw, waarin naast enige woningen tevens voor iedere woning een bergruimte en een achttai garages zijn ondergebracht. Deze etagewoningen hebben de vol gende capaciteit: 24 woningen, bestemd voor 5 personen; 27 woningen, bestemd 7 personen; 12 woningen, bestemd 8 personen. Het complex zal bestaan uit twee blokken van respectievelijk 21 ngen en 42 woningen. In beide blok ken zijn vier garages opgenomen. De grondkasten inclusief renteverlies tijdens de bouw en de aanlegkosten van gemeenschappelijke tuin worden ge raamd op f 198.827,20 en de bouwkosten f 1.049.255.60. Bij de berekening var grondkosten is uitgegaan van eer grondprijs van f 34 per m2 en een opper vlakte van 5300 m2. Voor de aanleg var gemeenschappelijke tuin is in dt grondkosten een bedrag van f 10.980 op genomen. ALPHEN AAN DEIS RIJIS Puzzelrit landbouw- jongeren De kring „Rijnland" van de jongeren organisatie van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw hield zaterdagavond •en bijzonder geslaagde puxzlerlt. waar aan ruim 40 automobilisten deelnamen De rit was uhgezeit door de heer H Geerdingh. die er in was geslaagd een flink aantal leuke foefjes en ..vallen' in op te nemen, zodat geen der deel nemers er zonder straf pun ten afkwam Dt route voerde door Alphen en naast» omgeving. Na half acht werd bii hotel Centraal gestart, terwijl de finish op plein Nabij was In gebouw Nabij heeft de voorzitter van de kring, de heer J. Verboon Rijswijk, in het bijzonder de afdelina Alphen aan den Rijn bedankt voor de perfecte organisatie. Vervolgens reikte de heer Verboon de prijzen uit. Deze werden wat de eerste zes betreft al» volgt gewonnen: 1. W. van Oosterom. Bodegraven: 2. Adrie Ooms. Vijfbuizen 3. A. van der Velden. Hazerswoude: G. Domburg. Ouderkerk aan de IJs 5 J. den Hetog. Alphen aan den Riin 6 G. Roos. Vijfhuizen Het verdere gedeelte van de avond bleef men nog onder de tonen van FHuriek-ensemble uit Leiden gezellig gebouw Nabij bijeen. Alpbense Vriendenslub Zaterdag werd deelgenomen aan duivenvlucht in dit seizoen. Er w gevlogen van Essen af afstand 76 km De duiven werden gelost om 1215 uur met noordwesten wind. Aankomst eerste duif 13.36.05, laatste duif 13.51.57 uur. Uitslag: Domburg 1. S. 6. 7. 8. 15. 16. 30. D. Verkade 2. 3. 11, 14: Vergunst m 18: Groeneveld 9. 19; Rooda 10. 21; Ver del 12. 17. 23. 24: Boone 13. 25: Den Ouden 22. Geref. Kerk beroept ds. Westerveld De gisteravond in de Gereformeerde Salvatorikerk gehouden Gemeentever- gadering ging met algemene stem ak koord met het voorstel van de kerke- raad in dc vacature ds. G. Mulder een beroep uit te brengen op ds. G, Wcsterveld te Dussen (Nrd.. Brabant!. Genoemde predikant, die 16 decern bei 32 jaar wordt, heeft Dussen als zijn eerste gemeenten; hij is nog ongehuwd, maar wel verloofd. Ds. Westerveld, die onlangs voor twee beroepen heeft be dankt, ontving vorige week ook een beroep van de gemeente Ens in de Noord Oostpolder. HAZERSWOVDE Agenda. Herv. ver. gebouw, morgen 7.45 u. aid. Haz. Ned. Bond Plattelands vrouwen. bloemschikken o-l-v. Kwaak. :n W, stellen de raad thans voor tot aankoop van het terrein over te gaan tegen eerder genoemde prijs. Tevens wordt voorgesteld het aangekochte zoveel mogelijk rendabel te maken, aangezien het zich laat aanzien, dat de grond voor eerst niet behoeft te worden aangewend voor het doel waarvoor het is gekocht Van pnrticuliere zijde wordt namelijk belangstelling voor de huur voor kortere termijn van enkele stenen gebouwen verwacht. In verband hiermede stellen B. en W. x>r de stenen gebouwen voorzover zij niet voor openbare doeleinden dienen te orden benut, telkenmale voor niet lan ger dan één jaar te verhuren tegen een huurprijs van minimaal f 1.25 per vier kante meter vloeroppervlakte per maand, en dc overige niet bruikbare barakken af te stoten. Bezwaren Door de N.V. Elektriciteitsbedrijl Zuid-Holland zijn bezwaren ingediend tegen het partiële uitbreidingsplan in on derdelen Oranjekade. Met reclamante wordt nog overleg gevoerd en in verband daarmede zal de raad de vaststelling van het uitbreidingsplan wellicht voor ten hoogste drie maanden verdagen. Boilers VOORSCHOTEN Bridgenleuws Evenals in vorige jaren heeft de bridge club „Voorschoten" ook deze keer weer deelgenomen aan de liefdadigheidsdrive van het Roode Kruis in Den Haag. Reeds tweemaal hebben de Voorschotenaren de voor verenigingen buiten Den Haag be schikbaar gestelde wisselbeker gewon nen. Gezien de deelneming van sterke verenigingen met landelijke faam. getui gen de tot dusverre door onze plaatsge noten behaalde successen van grote kracht. Ditmaal werd ingeschreven met twee teams van elk zeven paren. Er is hevig slag geleverd, wat niet kon voorkomen, dat deze keer de eer moest worden ge laten aan het Amsterdamse „A.B.C.". Niettemin werden individueel prachtige resultaten bereikt Van de 7 Daren van het eerste team behaalden niet minder dan vier paren de eerste Driis in hun groep. Het zijn de paren Auer-Guijkens. Rutten-v. d. Post. v Alphen-Korpershoek en Van Oosten-De Lannoy. Ongetwijfeld zal alles op alles worden gezet de wisselbeker volgend jaar weer in Voorschoten te krijgen Uitbreiding gasberging De gemeenteraad besloot in zijn ver gadering van 23 februari 1962 ten behoeve van de voorbereiding van de uitbreiding der gemeentelijke gasbergingsinstallatie aan de Hofweg een krediet van f 400 be schikbaar te stellen In totaal zullen de kosten van uitbreiding f 133.000 bedragen gespecificeerd als volt: twee tanks, inclu sief fundering enz. f 71.000, uitbreiding compressor-gebouwtje f 18.000, compres sor, motor enz, inclusief montagekosten I f 39.000, advieskosten instituut f 5.000. HET afgelopen van de herdenking 1 eekeinde heeft in Leiderdorp in het teken gestaan 75-jarig beslaan der Hervormde zon dagsschool. Zaterdagmiddag was hel feest voor de kinderen. Met twee salonboten werd een tocht gemaakt over de plassen, eindigend in Avi fauna te Alphen, waar in groepjes het park werd hekeken en uiteraard ook de speeltuin werd bezocht. Op de hoot en in het park werden de kinderen getrakteerd. Zoals thans gebruikelijk is bij de bouw oningwetwoningen wordt het plaat- an boilers noodzakelijk geacht. De kosten hiervan worden geraamd 01» 19.530. Eveneens wordt het gewenst geach: centrale antenne-installatie aan te brengen. De kosten daarvan, die geraamd orden op f 5.700 zijn in de bouwkosten begrepen. De gemiddelde huur van de woningen ordt voorlopig geraamd op f 87,75 per maand. Voor de garages is de huur lopig berekend op f20 per maand. Bij de definitieve vaststelling van de huurprijs en differentiatie worden toegepast ligging en wooncapaciteit. De huur- 'egdeding voor de boilers zal op grond an de werkelijke kosten op f 3,05 per maand en de vergoeding van de kosten voor onderhoud van de gemeenschap pelijke tuin op f 2.17 per maand mo worden bepaald Nu de 63 woningen tn combinatie de 105 premiewoningen zullen worden gebouwd volgens een door de N.V. Gem bouw ontwikkeld speciaal systeem woningbouw, ligt het voor de hand. dat n openbare aanbesteding niet mogelUk is. Om deze bijzondere reden •tellen B. en W. voor tot onderhandse aanbesteding van de montagewoningen te besluiten. Aankoop gronden Marine-centrum In de raadsvergadering van 31 augustus hebben B. en W. erop gewezen, dat zich de stedebouwkundlge opzet der te reconstrueren dorpskern inmiddels rui mere perspectieven hadden geopend. Als gevolg hiervan zou het ihogeiyk kunnen worden, dat meer van de oude dorpskern behouden bleef dan aanvankelijk moge- Thans blijkt, dat B. en W. daar bij doelden op de toen allengs reëler wordende mogelijkheden tot aankoop van ten van het voormalige Marine Opkomst-Centrum aan de Koninklijke Marinelaan. Reeds enige tijd zjjn onder handelingen gaande, die intussen tot over eenstemming hebben geleld, zij het onder het gebruikelijke voorbehoud van goed keuring door de Koningin. De overeenstemming heeft betrekking op 4.88.25 ha van het 5.19.40 ha grote terrein. Buiten de onderhandelingen is gelaten de grond, waarop zich de straal- zendermasten van de Kon. Luchtmacht bevinden, omdat het rijk deze grond ln eigendom wenst te behouden. De bedon gen koopprijs voor de grond plus op stallen en bestrating beloopt een bedrag f 587.500. Toneel in VOORSCHOTEN Ondanks bezwaren goede avond met Studio "jl/TEr EEN opvoering door de toneelgroep Studio van het door Manuel -L*-t vaji Loggem geschreven toneelstuk „Jeugdproces" zette het Nut in het Cultureel Centrum het nieuwe seizoen in. Of de keuze van dit stuk als ouverture een gelukkige greep is geweest, menen wij te moeten be twijfelen. Niet omdat wij Manuel van Loggem de bevoegdheid zouden willen betwisten een oordeel inzake jeugdcriminaliteit publiek te maken, daarvoor is deze schrijver van boekentoneel- en t.v.-stukken te zeer op dit terrein thuis, mede als gevolg van het door hem uitgeoefende beroep van psycholoog. Ook niet, omdat de nog jonge spelers er niet in zouden zijn geslaagd het stuk op een verantwoorde wijze op de planken te bren gen. Integendeel, wat zij uit hun dikwijls heel moeilijke rol haalden, kon slechts bewondering afdwingen. dorpshuis werd 's avonds een reünie gehouden. Ds. Honnef verwelkom de met name burgemeester Gallas, wet houder Nievaart. afgevaardigden van de Geref. «n Hervormde kerkeraad en lei ders en leidsters. Ds. Honnet wees erop. dat het als ge- n naar de kerk gaan onmiskenbaar i* te juichen. Maar het brengt ook zijn bezwaren mee. Daarom is de zondaaa- school ec-n kinderdienst geworden, waar aan het kind actief kan deelnemen en het kind wordt aangesproken in een voor hem duidelijke taal. Dat houdt een grote verantwc ordelijkheid in voor allen <lt< met dif werk zijn belast. De sfeer od d« zondagsschool is dikwijls beslissend vnm de aanvaarding van het Evangelie tn net latere leven. Namens het gemeentebestuur boort burgemeester Gallas zijn gelukwensen aan. Hoewel de methoden veranderen en ook motten veranderen, het Evangelie blijft hetzelfde, zei hij. Moge het wer* e zondagsschool vele kinderen ten zegen zijn. De heer Gallas verzekc de het bestuur, dat het gemeentebestuu' de activiteiten der zondagsschool met b» langste1 ling volgt De hr A. v. Poelgeest complimenteerde het bestuur namens de Geref. Kerk en de hee- Korswagen voerde het woord na nens de Hervormde Gemeente. Aan het ;lot voerden leiders en leidsters het stuk .Hoger dan onze wegen" op. De wllze waarop dit over het voetlicht werd g» bracht, verdient aller waardering. Beginnen en blijven In de herdenkingsdienst gister middag in de Hervormde kerk gin gen ds. Corts van Vianen Mondt de laatste voorheen te Leider- Ons bezwaar richt zich voornamelijk tegen het feit. dat dit dramatische stuk kennelijk is geïnspireerd op een recente gebeurtenis, ten aanzien waarvan het •ooronderzoek nog niet eens is afgeslo ten, terwijl bovendien die gebeurtenis althans in ons land gelukkig nog als een exces kan worden aangemerkt. Het Nederlandse nozemdom Is ook al weer gelukkig nog geen gangsterdom. al is de toeneming van de jeugdcriminali- it een duidelijk teken aan de wand. De inhoud van het stuk: Vier opge schoten jongens^ Walter (Jules Hamel), Arend (Erik PlooUer), Martijn (Jack Horn) en Pieter (Joop Admiraal), af komstig uit uiteenlopende milieu's, heb ben zich tot een bende aaneengesloten, waarvan Walter de onbetwiste leider is. Zij hebben onderdak gevonden in aan de plassen gelegen zomerhuisje, zij hun inbraken uitbroeden - en voorbe reiden. Een yan hen wordt door de politie met betrekking tot een vroegere inbraak ge- hoord en wanneer hü in het huisje te rugkeert, moet hij xich een derde graad verhoor van Walter laten welgevallen. Walter stelt vast, dat Pieter ge vaarlijk voor hen wordt en beslist, dat de jongen moet verdwijnen. Wat hij daarmee bedoelt is duidelijk, maar evenzeer wordt dan duidelijk welk een angst de jongens tot dus ver hebben onderdrukt. Die angst komt tot een explosie, want de an deren willen geen moord op hun ge weten hebben, en culmineert tevens in verzet tegen de leider, die uitge- Zaterdagmiddag is de heer M. P. J. v. d. Kraan te Voorschoten ten huize van zijn werkgever, de heer M. W. Meijer, gehuldigd in verband met zijn veertigjarig arbeidsjubi- leum. Namens burgemeester De Kool, die met vakantie is, sprak wet houder Schrama de jubilaris toe, waarbij hij hem prees om zijn plichtsgetrouwheid en degelijk vak manschap. Voorts deelde de heer Schrama mede, dat het de Koningin had behaagd de heer Kraan een on derscheiding toe te kennen, waarna hij de jubilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau opspeldde. De heer Schrama liet deze handeling vergezeld gaan van zijn gelukwensen, waarin hij eveneens mevrouw v. d. Kraan be trok. De jubilaris sprak een kort dankwoord. Geruime tijd bleef men nog gezellig samen. Foto N. van der Horst dorp. {hans emeritus-predikant, voor. Ds. Corfs sprak over „Beginnen met Jezus" aan de hand van Joh. 1 vers 37. Toen m de tijd van het Réveil mensen zich beijverden om datgene te doen wat de Kerk liet liggen, werd ook het zonda*ss;-hoolwerk geboren. Daarom is het initiatief van de heer Van Mu.v en. ~5 jaar geleden, een geloofsdaad geweest. De aaipak van het zondagsschoolw> moet modern zijn; de kinderen moeten het daar ook „naar hun zin" hebben. Bij alles moet dit voorop blijven staan, dat de kinderen het heil wordt aangeboden De manier waarop is essentieel. Het le ven is gejaagd en slaat wonden. Enkele WOOrder: blijven „hangen". Maar dc her innering blijft toch. Over het volgeling zijn van Jezus zei ds. Corts, dat als wij dit zijn wij de ander gaan zoeken omdat wij eeisi door Hem zyn gezocht. Ds. M.nidt sprak over „Biyven bij Je zus", naar aanleiding van 1 Joh. 2 vers 28 „Als ik zondags kinderen naar de zon-; dagsscnool zie gaan, word ik daardoor steeds weer bemoedigd. Het is een teken het Koninkryk". Aldus ds. Mondtj Maar nok een teken van beschaming. Wy kunnen plotseling voor de vraag worden gesteld of wij wel een kind van God zyn. By de apostel komt het daarop aan. Oud geworden weet hij eigenlUk niet an ders to zeggen dan: ..Biyft in Hem". Hoekinderen zijn er niet op de zondagsöchooj geweest. Later kunnen wij de blijdschap en de onbevangenheid van die tyd gaan missen. Er is een wig door ons leven gedreven. Principes kunnen verandeien in dorre standpunten. De zondagsschool alleen is niet vol doende Het zingen van de kinderen moet ook in het gezin doordringen. Wy gaan immers naar de toekomst van het Ko- ninkryk toe Daaraan nu mag ook hel zondagsschoolwerk dienstbaar zyn. Kinderen van de verschillende afde-; lingen zongen in deze dienst enkele liederen. sproken door de laffe broeder in het gezelschap wordt gedood. Een bijzonder knap stuk en ook by zonder knap gespeeld. Het langdurige applaus van de vele aanwezigen onder streepte dit. KATWIJK AAN DEN RIJN Over het ontstaan van het Heilsleger De plaatselijke afdeling van de Chris tenvrouwenbond vergaderde In zaal RUn- straat. De presidente, mevrouw Kraay- enoord-Hoek. begroette ln haar openings woord de spreekster van de avond, kapitein Clark van het Leger des Hells, ver dat leger kwam vertellen. Wll- Booth. de stichter, was oorspron kelijk methodistisch predikant in Lon den. Samen met zijn vrouw Catharine Manford begon hij in 1861 evangelisatie- arbeid te verrichten In de sloppen en stegen van die stad. Hierbij werkte het echtpaar met ge heel nieuwe middelen, namelijk met op tochten. vlaggen, muziekkorpsen en zangkoren, In 1878 werd het Heilsleger opgerioht. Het leger kent geen sacra menten. Het is gebaseerd op de gehele inzet van de persoon voor Christus. Krachtig was het bestuur van gene raal Booth. Hü bezocht vele landen waar door de arbeid zioh uitbreidde. Vele te huizen werden gesticht, zoals tehuizen ;oor zeelieden, voor zwervers en vo verwaarloosde kinderen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Dinsdag: hoog water 1.13 en 13.43 ut laag water 9.13 en 21.31 uur. VALKENBVRG Jongeren weerden zich Vorige week is de schaakclub „De To ren" het seizoen begonnen met een wed strijd van het competitietiental tegen een jeugdtiental. De Jongeren gaven uit stekend partij. Uit de jeugdgroep, die speelt onder leiding van P. Langeler. kunnen de senioren in de toekomst flinke versterking verwachten. Slootweg en Van der Nagel wisten beiden hun party te winnen, terwijl Jonkers remise behaalde. De heren Herim. Russchenberg en P. Langeler die in een tweekamp nog moe ten uitmaken wie kampioen van 1962 wordt, speelden hiervoor hun eerste par ty die door laatstgenoemde werd gewon- Morgenavond beginnen de wedstrijden om de middenstandsbeker. De volgende partijen zijn vastgesteld: M. v. d. Mey— C. de Vroedt sr: W. Russchenberg—H. Ouwersloot: J SchoutenL. Noort; C. HouwaardHk. Russchenberg; P. Lange ler—Herm. Russchenberg; D. Tijsterman -T. v. d. Vijver. warmond Ds. Boonstra beroepen De predikant van de Hervormde Ge meente. ds. H. L. Boonstra, heeft een roep ontvangen van de gemeente Tweede Exloërmond Restauratie kerkgebouw Gisteren heeft de Hervormde Gemeen te voorlopig voor 't laatst in het kerk gebouw dienst gehouden. Het orgel was reeds enkele maanden, buiten gebruik wegens restauratie en de gemeentezang werd begeleid bij een harmonium. Deze week zal een aanvang worden gemaakt met de restauratie van het inwendige van het kerkgebouw. De kerkdiensten zullen voorlopig worden gehouden in het verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt". Met Kerstmis hoopt men de kerk weer in ge bruik te nemen. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk examen de heer G. Stegeman uit Oegstgeest. VISSERIJGOLFJES De operettevereniging Beatria te Sassenheim gaf in het K.S.A.lge bouw een opvoering van de kinder operette (in één proloog en drie be drijven) „Sprookjesmelodie". Het li bretto is van mevrouw W. J. Bos- Swart, de muziek van de heer G. Verruyt Jr. Mevrouw A. Hulsbergen- Hessen, die weer de regie en alge mene leiding veorde, sprak op de haar eigpn, overtuigend hartelijke manier, het openingswoord. De zaal was wel niet vol, maar dat vond zij, na de kermis, niet zo vreemd. Deze keer was er eens een échte kin deroperette gekozen, mèt een ouverture véél zang. Het onderwerp, de we reldvrede en hoe die te verwerkelijken, had de kinderen eerst wat onwennig ge legen, maar langzaamaan was hun de betekenis toch wel duidelijk geworden, zodat ze met plezier hadden gestudeerd, Deze idealistische operette, die ons nn een vroegere uitvoering (in Leiden) al bekend was. is blijkbaar bedoeld, reeds onder kinderen de idee van algemene wereldbroederschap en het af zien van wapengeweld te doen postvat ten Het middel daartoe achtte de schrijf ster van de tekst het lied. Als alle kinderen van de wereld zingen, wordt de vijandschap vanzelf uitgebannen. I zijn dus ook de verbanden, het gaas de jodium van de Rode-Kruis-zusters Het verhaal komt, in het kort, hierop neer. dat de grootvorstin van reldrijk, die van plan is, over een jaar afstand te doen, wil onderzoeken, wie van haar drie kleinkinderen, de student- i-de-hogere-krügsschool, Edward, het oie ijdeltuitje Rozelyn of de poëti sche natuurvriend Ernst, de opvolging waardig zal zijn. Het spreekt vanzell, dat de laatstgenoemde wordt uitverko- Noch het militaire evenwicht, dat Edward, en de weelderige hofstaat, die Rozelijn nastreeft, kan de grootvorstin bekoren. Alleen Ernst („mijn jongen") zal haar onderdanen werkelijk gelukkig kunnen maken. Door de operette heen wandelt en zingt •erder een troubadour, huppelen, dan- en en zingen elfjes, feeën, verpleegsters n ,,toonladdertjes". Enfin, er is "heel wat te doen, voor, in het laatste bedryi, massascène de afgevaardigden der volken, met vlaggen en al, de vrede ko men bezingen en de ideale troonopvolger toejuichen. De proloog, waarin de fee Maja. een verhaal aan de elfjes vertelt, had dit alles, bij wijze van beginselver klaring, ingeleid. Met veel lof moet ook worden gewaagd de smaakvolle, keurig verzorgd! kostuums en jurkjes, een lust voor he| oog, de dansjes (door mevrouw R. Boes- Van Waard voorbereid) en de koortjes gezongen en door Cees Noorder- met muzikale drift van de „bak' uit gedirigeerd. Mevrouw R. van Breda. Gelderman verzorgde de pianobegelei dingen en -illustraties. Van de grotere actrices (plus een en kele acteur), die allen hun rol zeer goec kenden en er ook iets van wisten ti maken, verdienen Rozelijn en de trou badour nog weer een extra vermelding De aanwezigen toonden zich dankbaai gestemd. In 1956 nam Peru nog een zeer be scheiden plaats op de wereldrangiyst voor de visserij in. In dat jaar werd echter begonnen met de exploitatie van de rijke ansjovlsgronden met het gevolg dat dit Znidamerlkaanse land in 1961 op de derde plaats prijkte. In dat jaar bereikte de aanvoer een totaal van büna 4.506.000 ton. Voor 98 procent bestond deze uit Ansjovis. De Peruviaanse visserij steunde echter niet op een wetenschappelijk onderzoek. Daarom heeft de regerin-g in 1960 de hulp ingeroepen van experts van de F.A.O., de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties. Vij lan den stonden deskundigen af Ze zijn verbonden aan het onlangs opgerichte Instituut voor Vissery -onderzoek in Callao. een van de belangrijkste vissers havens van Peru. Vandaag aan de markt Vandaag lagen in de havens van het IJmuider Staa tsvissershavenbed rij f niet minder dan 144 vaartuigen. Uiteraard kwamen zij niet allemaal voor een los- beurt in aanmerking. De beambten van fcfcÜKH het bedrijf hadden druk werk om alles vlot te doen verlopen. De laatst binni komende schepen konden niet meer de vissershaven maar moesten in de ha ringhaven worden ondergebracht Aan de kaden lag onder rnear de IJM 26 's-Gravenhage, SCH 135 Cornelia Maria, IJM 9 Haarlem. KW 8 Deining, KW 141 Cornelis den Duik. VL 121 Willem, SCH 261 Onderneming 1, KW 3 Koraalbank. KW 54 Dirkje, IJM 72 Delft, KW 135 Emma Wiihelmina, KW 80 Stad-1 Enek. huyzen, KW 121 Brittenburg, SCH 153 Onderneming 2, KW 42 Nicolaas Senior. VL 7 Ada, KW 81 Alberta Henderika. KW 87 Albatros, KW 185 Tokio en d< KW 55 Johanna Lydia. Groot-Brittannië De aanvoer van vis (exclusief schaal- schelp- en weekdieren) van Britse vaar tuigen liep in 1961, vergeleken met 196C terug van 815.000 ton voor een waarde van ƒ516.4 miljoen tot 757.631 ton, een waarde van 498.9 miljoen. Groot- Brittannië is een van de weinige lan den waar de aanvoer op een aanzienlijk lager niveau ligt dan in 1938. In da! jaar bedroeg de aanvoer namelük 1.065.733 ton. Door niet-Britse vaartuigen mag rechtstreeks worden aangevoerd. De talen in 1960 en 1961 waren respectieve lijk 61.163 ton en 66.497 ton. In Groot- Brittannië is de import van visserüpro- dukten geliberaliseerd. In 196) werd eer hoeveelheid van 606.395 ton ingevoerd voor een waarde van Z644 mfüoen. Nederland zette op de Britse markt voornamelijk schol af. Ons land nam met 1.811 ton in 1961 in deze sector de twee de plaats in, na Denemarken met 9,275 ton. De uitvoer van Britse visserij pro- dukten is van betrekkelijk geringe be- teken is. In 1961 waren de exporttotalen nespectieveiyk 49.796 ton en ƒ75 mil joen Ongeveer 30 procent van de Brit se uitvaart gaat naar de landen het Gemenebest. waarop de dynamische, zélf door idealisme gedreven vrouw Hulsbergen, de uitvoering heeft voorbereid en op het toneel gebracht, is bewonderenswaardig. Maandenlang hebben de kinderen en grotere meisjes intensief ge oefend, en wel zodanig, dat hun rol len en liedjes er muurvast in kwa men. De bijna altijd goede reacties, de niet zelden vlotte dialogen en de gemakkelijke bewegingen bewezen de nauwlettende, doorgaande We geloven, dat mevrouw Hulsber gen haar trouwemedewerkers- (sters) en de uitvoerende jeugd even min gespaard heeft als zichzelf. Maar zodoende heeft die vlotte, sprekende uitvoering dan toch maar tot stand kunnen komen. Het is wel zeer ver dienstelijk werk, de jeugd zo nuttig bezig te houden en tegelijketijd van het mooie en goede te doordringen. De waarde daarvan kan niet ge makkelijk worden overschat. Joh. van Wolfswinkel Evangelisatie-büeenkomst Woensdagavond om 8 uur wordt in dt Chr. Geref. kerk te Sassenheim een evan gelisatie-bijeenkomst gehouden. Spreken zijn ds. L. S. den Boer. Chr. predikant al hier, en de heer G. Nieuwen-huijzen ui! Den Haag, voorzitter van de „Ned. ver eniging tot bescherming van dieren" er evangelist der Hervormde Kerk. SASSENHEIM Weer een inbraak In de nacht van vrijdag op zaterdi is opnieuw ingebroken in het kan1 van bloembollenbedrijf Bulbhorst bij Wasbekerlaan. De indringers verschaft* zifch. percies zoals de vorige keer, gang door een ruit te forceren. Twej weken geleden had men de sleute van de brandkast meegenomen en dt dieven verwachtten kennelijk dat zii dt brandkast zonder moeilykheden zoudei kunnen openen. Er was echter in mid del! nieuw slot aangebracht, zodat dez( vlieger niet opging. Zaterdagmorgei werd de inbraak ontdekt. Geld wordj rmist. Wel is een versterker oni; vreemd. Collecte De collecte in de Hervormde kerk it Sassenheim voor de hulpverlening aai Perzië heeft ƒ.565.75 opgebracht. Ned. Christen Vrouwenbond Vandaag wordt in het Jeugdhuis aa de Julianalaan de begroetingsavond gei houden van de afdeling Sassenheim va' de Ned. Christenvrouwenbond. De bij eenkomst begint om 8 uur. Mevr. Bakke uit Amstelveen zal iets vertellen ova de nood in Hongarye. Verder zal ee verloting worden gehouden voor d beide fondsen en er zal gelegenheil zijn vragen te stellen over de bond ei de afdeling. Voor het komende seizoen zijn d volgende sprekers uitgenodigd: Oktobe: (Slreekvergadering)Ds Hegger. vooq malig RK. Priester: November: de hi J. Gordijn: Januari: zr. Haayer f..M werk in donker Rotterdam"); Februai speciale aandacht zal worden beste* 3an het ..diaconale jaar".: Maart: drs. J van Nieuwkoop: April: film over eel zuivelfabriek. Dames die belangstelling hebben vod -io bijeenkomsten zijn hartelijk welkom NOORDWIJ K Weekagenda Maandag: Seinpost 8 uur. ledenverga dering Daniël Noteboom. Dinsdag: Die Ossewa 2 uur opening bazaar ten ba-te van het Hervormd Jeugdhuis. Woensdag: Centraal Hoofdstraat 8 u openingsvergadering Vogellust, spreker de heer A. Dommerholt hoofdbestuurs lid Ned. Bond van Vogelliefhebbers. Donderdag: VerenLging9gebouw 8 uur vergadering afdeling Noordwijk aon Zee Ned. Chr. Vrouwenbond, spreker de heer H. W. Hofmeester, Hilversum. Vrijdag: Verenigingsgebouw 8 uur ope ningsavond Geref. Vrouwen, en Man nen verenigingen. Spreker dr. G. Th. Rothuizen uit Leiden. Hl IT.EGO M Tien jaar personeelsvereniging Zaterdag 29 seDtember bestaat de per soneelsvereniging van Van Herwaarden. Kalkzandsteenfabrieken (V.H.K.) ties jaar Het iubileum wordt feestelijk ge vierd in Flora. Het gezelschap ..D Kluchtspelers"" uit Amsterdam zal ..Po! asch en Periemoer met vakantie" opvoe ren. Joh. Boskamp en Jan Blaaser zul; len zich onder de acteurs bevinden Spitdemonstratla Woensdagmorgen van 10-12 uur ei 's middags van 2-4 uur is er een demon) stratie met een nieuwe spitmachine. ge construeerd door de Vicon te Nieuw Ven nep in de tuin van gebr. Driehuizen, ge legen bij de Zwartelaan tussen HillegoB en Lisse. Tussen muur en auto De 21-jarige C. Langeveld zou bij hej lossen van een cementmixer helpen los sen cn hield daarbij aan dc achterzijd» de slang vast. terwijl de auto achteruii reed. Hij merkte niet dat hy de mud van het huis naderde en kwam klem zitten tussen muur en auto. Zijn linker been werd daarbij gebroken. Dokter Vat Andel verleende, geassisteerd door d» E.H.B.O., eerste hulp. Het slachtoffer werd ten slotte naar de MariastichtinI te Haarlem vervoerd Geen voorrang verleend J. C. d. H. uit Lisse zou met zijn auto van de Leidsestraat de Hyacintenlaan in-i slaan, maar merkte te laat dat een brom fietser (G. C. Wesseling uit Noordwyker- hout) over het rijwielpad naderde. Dit had een botsing tot gevolg, waarna de bromfietser zich onder behandeling vat dokter Van Andel moest stellen; de bromfiets liep ernstige schade op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4