Van papieren pyama's Casa di mode Blad BENT V OOK ZO N MAN HUISHOUDEND 0pen briel «1 1 deed veel in 1961 Hinder risico's en werk door nieuw knippatroon ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 Tien jaar Cargelli TOT der durfde te riskeren met uit de mouw van haar japon-in-wor- ding voor haar twaalf-en-een-half jarig huwelijksfeest een feesttoi- let te knippen voor zijn „manne quin" hij zou het, dachten we, zó weer doen als hij weer in die situatie geplaatst werd, want nog steeds weet hij zich te herinne ren hoe prachtig de lichtblauwe stof was! Dat zo'd jongen dus, ondanks de tegenwerpingen van kunstsmid Gellings, die zijn zoon graag een wat mannelijker be roep had gewenst naar de Academie gaat, zal niemand ver baasd hebben. In deze omgeving beviel het Carl ogenschijnlijk niet al te best: hij had altijd het bes te cijfer voor spijbelen, maar, en daarmee deed hij zijn lera ren versteld staan, daarnaast ook de hoogste cijfers voor de andere vakken. Origineel U kent waarschijnlijk het begrip „boutique"? U weet wel, zo'n grappig salonnetje met goud- of witgelakte krul- ineubeltjes waar de iets minder exclu sieve en dus ook iets minder gepe perd in prijs en iets meer draagbare modelletjes van haute couturiers op sierlijke wijze uitgestald liggen of han gen waar meestal ook sieraden, apar te hoedjes en meer accessoires het in térieur fleur geven. Minder waarschijn lijk is het dat u wel eens in zo'n bou tique rondgesnuffeld hebt. Immers, dit Franse type winkel is in Nederland maar dun gezaaid. Toch heeft de Rotterdamse vrouw hiertoe de kans. De „Casa di Mode" aan de Claes de Vrieselaan van de geboren en getogen Rotterdammer Carl Gellings zouden we namelijk het etiquet „bou tique" durven opplakken. En om deze Carl Gelling voor zijn klanten: Car gelli; klinkt origineler en zodoende meer passend bij zijn persoonlijkheid gaat het nu juist. Want hij heeft daar natuurlijk niet altijd als een (mode-)koning in zijn rijk geresi deerd; dat rijk waar hij viermaal per jaar een groot aantal autoriteiten ontvangt om hun al zijn nieuwe ideeën op mode gebied te laten bewonderen; hij heeft het zelfs niet zijn hele leven zo druk gehad, dat hij zijn leraarschap aan de Bredase Academie zou moeten opgeven. Precies tien jaar geleden wekte de naam „Cargelli" bij nog maar heel weinig men sen een associatie met fraaie kleren op. En omdat tien zo'n mooi rond getal is, werd dit aanleiding tot het ophalen van tal van herinneringen uit die periode. Maar met ons zult u er benieuwd naar zijn hoe het nu vóór de afgelopen tien jaar liep; hoe iemand, en in het bijzonder dus een zekere Carl Gellings, nu modeontwerper wordt. Wel, dat ging allemaal betrekkelijk eenvoudig als we tenminste Cargelli's eigen woorden mogen geloven. Tob er niet mee door de zitting van haar stoel is gezakt, hoeft zich de ko mende winter niet het hoofd te breken over het fabriceren van een nieuwe loper. U kunt straks gewoon een kant-en-klaar ligstoel- lopertje kopen, dat in sportzaken en in sportafdelingen van verschil lende warenhuizen verkrijgbaar is. Het geval is sterk en licht-echt, heeft keurige zoompjes en is in een ommezien aan de gehandicap te stoel te bevestigen. Volgens de fabrikant past het altijd en dat voor de prijs van slechts enkele guldens. „Klein" begonnen Dat een jongen die als peuter reeds de Griekse beelden op plaatjes een pyama aan wilde trekken als het ware vanaf het ogenblik dat hij een potlood kon vasthouden poppetjes tekende en dan speciaal leuk aangeklede dames-figuurtjes die boven dien toen hij acht jaar was zijn ouders een echte pop wist af te bedelen, waarop hij nu zijn pa pieren ideetjes kon verwezenlijken en die de woede van zijn moe- Er zijn en blijven in ons land zeer veel vrouwen, die het nieuwe modeselzoen niet inluiden met een gang naar een of ander con- fectiehuls, maar met een lap stof. schaar en naaimachine. De gerou- tincerdcn slaan daarbij zelfs aan het patroon tekenen, anderen lukt het allemaal met knippen „uit de hand" (waarbij vooral teenagers soms enorm veel durf dag leggen!), grote categorie naai- flair Vooral voor deze laatste groep is het wellicht prettig te weten, dat er (weer) een geheel nieuw systeem op het gebied van knip patronen is ontwikkeld. Met na me de niet zo geoefende naaister zal hier wel iets aan hebben. Al moeten we er helaas! di- rekt bij vertellen, dat dit nieuwe type knippatroon nog niet in de handel is. iets waarop wij straks nog even terugkomen. Daar de mogelijkheid tot algemene ver koop echter niet is uitgesloten, menen wij niet aan dit nieuwtje voorbij te mogen gaan. Het gaat hier dan om een zoge naamd lichtdrukpatroon, vervaar digd van lichtdrukpapicr en ont worpen door een in Delft geves tigd bedrijf op dit gebied. Het voordeel van een dergelijk patroon is, dat dubbel knippen van de stof en doorslaan tot het verleden behoren. Men legt het patroon ge woon in zijn geheel op de stol om vervolgens alle onderdelen uit te knippen. Uitrekenen hoeveel stof er nodig is. hoeft dus niet meer omdat de lengte van het pa troon gelijk is het niet. Alleen werd tot nu toe deze methode in de confectie-in- dustrie gebruikt. Thans echter is het geschikt gemaakt voor de amateur-naaister, als men zelf kle- dingmakende vrouwen tenminste zo mag noemen. Wél is het zo, dat men een redelijke confectie maat moet hebben om via zo'n lichtdruk-patroon te werk te gaan, omdat het aanbrengen van correc ties iets moeilijker is dan bij an dere methoden. ..Knip-angst" hoeft men echter bij dit patroon niet meer te hebben en men hoeft zich dus al evenmin zorgen te ma ken over de juiste „stofoplegging". het ijk is aan de afmetingen benodigde materiaal. Confectiemaat <i kan knippen zonder lerc voorbereiding. Wat op foto zwart is zijn patroon- mderdelen, uit is afval. Enkele van de modellen, die ontwerper Cargelli in taak dure stoffen tot werkelijkheid maakte, hebben wij bij dit artikel afgedrukt. Zijn moeder heeft in deze tijd haar verknipte mouw vele ma len vergoed gekregen: zij fun geerde n.l. als wat men pleegt te noemen „proefkonijn". Op zijn eerste optreden naar buiten kwam al direkt één van zijn domineren de eigenschappen aan het licht: zijn originaliteit. Op de show „Jong Nederland Presenteert" zag hij zijn mannequin, gekleed in het strandpak met de talloze grappige mogelijkheden de derde prijs wegkapen onder de neus van 26n andere deelnemers van daan. Origineel dus. De namen Car gelli, Casa di Mode, en zijn pre sentaties die al anderhalf jaar lang het etiketje „La donna a la Mode..." krijgen, dit alles wijst op een hechte band met Italië, waar hij dan ook vaak verbleef en zelfs shows gaf. Deze origina liteit zouden we eveneens een voorbeeld van Italiaanse gezind heid willen noemen. Ook in Ita lië heeft dit begrip de grootste aantrekkingskracht op de ont werpers en heeft men nog wel eens de neiging om in naam van dit begrip woorden als „smaak" te vergeten- Een gevolg van het succes van zijn strandpak was de opdracht van een Haags modehuis om zijn wintercollectie samen te stellen; en dat alles terwijl Carl nog steeds geacht werd iedere dag in de schoolbanken te zitten! Eigen atelier Na nog enkele opdrachten volg de dan toch het grote ogenblik waarop door hem de droom van elke ontwerper, een eigen atelier, gerealiseerd kon worden. Nu nog is hij de toenmalige Rotterdam se Comedie dankbaar voor de steun die zij hem in de vorm van opdrachten voor kostuums in dit prille begin van zijn eigenlijke ontwerpersloopbaan verleende. Dit gebeurde dus allemaal tien jaar geleden. Balen stoffen zijn in de loop der jaren door zijn handen gegaan heel wat mo delletjes op papier gezet. Dure stoffen hebben de plaats ingeno men van de brabants-bontjes van tien jaar terug; de lijnen van nu zijn heel wat simpeler, maar ge raffineerder, dan de zwaar-dra- matische pofmouw en sleepty- pes uit die beginperiode. Van een singel verhuisde hij met zijn hele hebben en houden naar een zeedijk; allebei hadden ze iets met West te maken. Hij ging zijn eigen hoedjes ma ken wat men toendertijd op de academie nog niet leerde en had ook daarmee succes. Ook de sieraden gingen profiteren van zijn fantasie Leefbaarheid Cargelli deed in Rotterdam van zich spreken met festijnen als nachtshows en de presentatie van avondjaponnen op een concours hippique in de Ahoyhal, waar de mannequins als minuscule vlin dertjes leken rond te dwarrelen. Hij droeg dus zijn steentje bij tot de „leefbaarheid" van Rotter- Ten slotte belandde hij in de Claes de Vrieselaan „Delan- den", na een singel en een zee dijk, in dc letterlijke zin des woords. In de loop der tijden zijn er 32 collecties onder zijn handen vandaan gekomen. Twee endertig maal maakte Cargelli jacht op stoffen vroeger op goedkope, nu op duurdere en ex clusieve materialen. Heel vaak wordt het ontwerp door de aard van de stof bepaald. Als eenmaal een bepaalde lijn voor een collec tie gekozen is moet een daarvoox passende naam gevonden worden de éne keer een moeilijke, de volgende maal een dóódsimpele taak. Talloze mannequins hebben in de loop van deze tien jaar in Cargelli's creaties hun ronde ge- Tegenwoordig leidt hij zelf een aantal meisjes tot mannequins op. Zij krijgen op zijn eigen shows de kans wat zij geleerd hebben in praktijk te brengen. Dit is op het ogenblik de enige min of meer pedagogische functie die hij be kleedt. De leerlingen van de Bre dase Academie, waar Cargelli vier en een half jaar les gaf in modeontwerpen, profiteren n.l. niet langer van zijn vakkundig heid omdat hij het te druk kreeg met zijn boutique. En drukte en tijdnood mogen dan hoogst ver velende zaken zijn, zij wijzen toch wel op goe de kwaliteiten bij het slacht offer. Dat hij nog maar lang op deze manier slachtoffer mag zijn. ■r,m--*;■'.y.-G,- ■-'.v TIP PARADE Deze pas begonnen rubriek is (bijna) net zoiets als een ver- jaardag-oude-stljl: aan de ene kant van de kamer de discus sies verpakt in sigarenrook, aan de andere kant meer het babbel- werk. Ofwels links van me de gloednieuwe map, waar ik met vaste hand eenvoudigweg „man nen" op heb gebalpunt, rechts de vertrouwde omslag waar sinds tijden gewoon „tips" op staat. In die laatste map zijn u en ik helemaal thuis, maar aan m'n linkerhand is het nog een beetje wennen. Van beide kan ten geloof ik. Nu krijg ik als Ik van een gezellig kcukentipje opeens in een complete elektri sche leiding met wisseldraad, contacten, zwakstroom e.d. rol wel geen schok, omdat bet alle maal veiligjes op papier staat, maar een omschakeling is bet zogezegd wel. Het is natuurlijk zaak om als iets dergelijks wordt gepubliceerd, het even veilig op Blad-Zijpapier te krij gen. Daarom wil ik u (nogmaals) vragen een zo uitgebreid mo gelijke beschrijving te geven. Want wat dat wennen betreft heb ik de eerste week nl. ook ervaren, dat sommige inzenders tot het kort-maar-krachtige type behoren. Krachtig: graag, maar dat héle korte liever niet. En om dan nu maar te ko men tot waarom het in deze ru briek gaat, starten we met een suggestie van de heer R. Krab- bedam uit Rotterdam. Het is een min of meer algemene wenk, waarbij het draait om planken. Planken De komende weken (aldus de ze inzender) zult u nog al eens dingen moeten maken of te le zen krijgen, waarbij planken no dig zijn. Maak ze zelf, adviseert hij, vooral als u trekken van het hout wilt voorkomen. Laten we zeggen dat u een plank no dig hebt van twee meter lang en dertig centimeter breed. Dan koopt u twee stukken hardboard van 4 mm dik in de maat die u nodig hebt, twee latten van 2x2 of 3 cm, eveneens twee me ter lang en zeven latjes, ook 2x 2 of 3 cm dik en 26 cm lang. Als u 3 cm gebruikt dan 24 cm. De twee lange latten lijmt u met houtlijm aan de ru we zijde op de rand van het hardboard. Hier en daar een spijkertje en na een poosje zit het muurvast. Vervolgens gaan de kleine latjes er op dezelfde waarop het tweede stuk hardboard er op wordt geplakt. Eveneens een paar spijkertjes er in en u hebt een plank ge kregen die een behoorlijke zwa re last kan dragen. U kunt zo'n hardboard plank plamuren, dan wel in de grondverf zetten en lakken óf er plakplastic op be vestigen. Voor alle mogelijke doeleinden is een dergelijke plank (in alle maten te vervaar digen) te gebruiken. Wellicht voor de aardige boekenplank, die (op papier) bij de post zat en waarover we volgende week gaan praten. ..en zo n vrouw! Elke maand ontvangen we van de Nederlandse Hulshoudraad een efficiënt ingedeeld overzicht, waarin wordt meegedeeld wat er voor ons hulsvrouwen alzo is ge daan of wordt ondernomen. Een van de laatste nummers ver dient zeker even extra aandacht, omdat het een beeld geeft van hetgeen deze raad in 1961 tot haar taken rekende. En dat is nog al wat, want de werkzaamheden en de activitei ten van de NHR zijn: „even ge varieerd als die van de huis vrouw op wier belang ze tenslot te betrekking hebben", zoals de raad het zelf uitdrukt. Om slechts een bescheiden greep uit die werkzaamheden te doen: de raad bemoeide zich intensief met het verschijnsel reclame, de vertica le prijsbinding, de huisvrouw en de vijfdaagse werkweek, huui- koop en afbetaling, huisvesting, detaillist en textieletikettering, de Eositie van de buitenshuis wer ende vrouw, consument en win kelsluiting, de huishoudkoelkast, de gezins-thuiswas, het stooksei- zoen, consument en detailhandel, en het landbouwkundig onder zoek. Een hele lijst dus. waarbij mogen vergeten de behandeling van klachten van de consument, mede bekeken via het maandelijkse mededelingenblad. Voorts heeft een aantal commis sies, elk gespecialiseerd op ter reinen die nauw met de huishou ding samenhangen, goed werk gedaan, terwijl we tevens de sa menwerking van de NHR met het Rotterdamse Bouwcentrum willen noemen. Ook internatio naal waren er contracten, zodat al met al de huishoudraad, die in het verslagjaar tevens drie adressen naar de overheid zond. kan terugzien op een welbestede oeriode. Rijdende koffer. De „da mes-afdeling" bevat als eerste ook een soort doe-het-zelf idee, waaraan u wellicht de komen de tijd kunt beginnen om er in een volgende vakantie plezier van te hebben, 't Betreft het vervoer van zware koffers, een karwei dat voor een vrouw zonder „stoerdere" en dus dragende begeleiding zeker nuttig kan zijn. Maak, aldus schrijft mej. E. C. H. uit Den Haag, een plankje van drie cm. dik en twintig cm. lang. Boor hierin twee gaten met één cm. middellijn, dit op drie cm. van de kant. De tussen ruimte is dus veertien cm. Plaats hierin twee zwenkwiel- tjes van vijf cm. grootte (kos ten ongeveer f 1.50) en schroef haaks op dit blokje hout een plankje van 20 bij 20 cm. Ver der schroeft u nog een plankje van 14 cm. tussen de wieltjes, zodat deze althans aan de bo venkant, niet meer kunnen be wegen. U bevestigt uw zware koffer met een riem aan dit gevalletje en u behoeft die zware bagage niet meer te dragen, maar u kunt haar op perrons en naar tram of bus rijden. Aanslag. Naast de reeds geplaatste middeltjes om die vervelende aanslag uit bloe- weg te krijgen, heeft D. Huisman uit Den Haag de tip dit werkje te doen met een chemisch middel dat voor het schoonhouden van de closet-pot wordt gebruikt. Een beetje van die tolet er in en de vaas blinkt u weer tegen. Filter het. In sommige plaat sen is het leidingwater niet altijd even helder. Toen mevrouw Van der Schee-Meermans uit Vlaar- dingen dezer dagen met de was bezig was, kwam er bij haar water met een iets bruinige tint uit de kraan. Zij nam een lap no-iron katoen, vouwde dit vier dubbel. deed er een flinke pluk watten in en bond het toen aan de kraan. Watten en stof werkten als een filter en met het heldere water was het prettiger wassen. 't Is jammer, maar Nu de „stop" ls opgebeven en de tipbrieven weer binnenkomen, lijkt het me juist toe deze ru briek wekelijks te gaan besluiten met het bekende: ,,t Is jammer, maar". U herinnert zich mis schien nog wel waarom het hier bij gaat: namelijk brieven die niet naar de tipmap verhuizen en dus ook niet in de krant komen. In negen van de tien gevallen omdat de tip reeds is geplaatst óf minder geschikt is. Ook post voor „Bent u ook zo'n man" wordt hierin genoemd. Het posi- dat i de teleurgestelden iachtigen. Hoeft volgende brieve Tip- s hela: zeggen, zijn in de tweede week september binnengekomen, post. die voordat het startse her-inzending werd gegeven, arri veerde, komt u dus niet tegen. Ik begrijp best, dat niet iedereen van die „stop" op de dat ik i te beginnen: u zult wel begrijpen, eenmaal aan de af houden En om dan het „sombere" lijstje een negatief antwoord Monster (ik voel meer voor een zwabber...) mevr. N. R. -B. uit R'dammevr. Van der S. uit Dordt; dhr. K. W. eveneens uit Dord:; mevr. M. S. v.d. L. -V. uit R'dam; mej. T. de J. uit Hel- en Boeicop; dhr. J. A. T. uit Dordt; mevr. B. uit Den Haag 'is écht al eens Haag; dhr. Maasdam: dhr N. uit Vlaardinge: (met een veer aan beide zijden vai de waslijn bereikt u hetzelfde re N. den O. -O. J. S. -M uit Mi B. H. -de G. uit goede rE: F Doorslaan overbodig, geen „knipangsf meer En dit zijn zeker behoorüjke voor delen, als men zoals gezegd een niet al te afwijkende maat heeft. Verder vindt men in de naaibe- schrijving ook nog een advies voor het kiezen van de stof. Voor beginners wellicht aantrekkelijk, de meer gevorderden hoeven zich er natuurlijk niet aan te houden. Introductie Dat nijverheidsscholen voor meisjes met een opleiding tot modinette zich voor dit lichtdruk- patroon interesseren is logisch, omdat de toekomstige modinettes thans op school al kunnen leren met welk systeem zij in de toe komst te maken krijgen. De alge mene verkoop brengt op dit mo ment nog verschillende moeilijkhe den met zich mee, omdat het in de „patronenwereld" nogal een omwenteling betekent. Lichtdruk papier is n.l. een volkomen an der materiaal dan het papier van de conventionele knippatronen. Op het ogenblik is men echter druk bezig voor de verschillende moei lijkheden een oplossing te zoeken en het ziet er wel naar uit, dat geïnteresseerden over enige tijd van deze nieuwe methode gebruik kunnen maken. De Introductie van dit Neder landse patroon naar confectle- procédé ligt evenwel thans nog in handen van de uitgeverij van een damesweekblad in ons land. Een gang van zaken, die za kelijk gezien voor dit dames blad uiteraard attractief is, maar die denken we zo door heel wat naaisters niet ais ideaal wordt beschouwd. Zodra deze situatie zich heeft gewijzigd en er van verkoop op „bredere basis" kan worden gesproken, hoort u dat wel even op deze pa gina.... )EN ik vorige keer de Open Brief naar de brievenbus bracht, was het al laat. De stra ten waren bezig op te drogen na een regenbal. Het asfalt glansde nog. In de verte reed een fletser. De meeste hulzen waren donker. Het rook naar touw en teer, ze ker was de wind om, dacht ik, hoewel ik van dergelijke zaken erbarmelijk weinig verstand heb- En zo, even tot rust gekomen na het rammelen op de schrijfma chine, dacht ik: wat heb je toch weer zitten toeteren en foeteren over dat Hervormd en Gerefor meerd, het lijkt wel of je je er meer van aantrekt dan je altijd doet voorkomen. En je was on duidelijk in die vergelijking, die meneer had gelijk! Maar waar om nu helemaal afgedwaald naar overgrootvader en grootvader., ja, toegegeven, ze behoorden tot ver schillende kerkgenootschappen en hadden toch ieder zeven kinde ren, maar daarvoor hoefde je toch niet zulke htnk-stap-sprongen naar liefde voor eigen kerk te GELUKKIG was de brief in de bus. Je leert trouwens ook wel af op je gedachten terug te komen. Laat ze maar staan, la ter zie je de samenhang. En vensjaren nergens den; kerkelijk hadden zij i gewor- sprak, die behoudt voudig. ontwikkeld, stroef of spon- „n ieKï"8.1Q.c taan. een onvervankeliikp hprin- 'ieEL **a4 4® beslotenheid wind de volkeren naar elkaar toe zuigt En wie dit gaat beseffen, gaat tegelijk zien dat er haast bij is; o nee, niet bij de Kerken en de menselijke constructies al leen, al zou het heerlijk zijn el kaar nabij te komen; maar haast bij Geloof, Hoop en Liefde. Wij oefenen ons te weinig in doorden - lui dinxveen; mevr. M A. de O. -K. uit R'dam; jievr. M. H^uit Reeu- wijk; mej. P. F. J. mevr. (of dhr.?) A. Den Haag; mevr. A X. -T. uit vr. A. A. T elkaar kennis genomen, zij taan, een onvergankelijke herin- riaa 44 2 ten nauwelijks wat in eikaars nering. Dat heb ik willen zeggen f*™????* 4" J? 2 wisten nauwelijks kerken omging. Ik betreurde dat met de verhaaltjes destijds en merk dat ik het nog en-die: luister! en heb lief! betreur. Grote liefde voor eigen kerk moest eigenlijk vanzelfspre- TK ontmoette kpnd leidpn tnt rfipnp hplanffstpl- VOrmd iem< ken leeft. die- doordenken. Nu móeten we nieuws gierig zijn naar de ander. We moeten wel met elkaar reizen, of Her- we willen of niet In Dokkum en me. Weesperkarspel en noem maar op u„„„,jieer- luiden 's zondags de klokken en zwart jasje wordt Hervormd en Gereformeerd de Kerken ii gepreekt; ik wonderd maar heb niet eens de moeite genomen hem uit de droom te helpen; het was zo'n mooie droom. Om een of ande re reden had hij die nodig. Laat hem die houden dacht ik. Waar schijnlijk heeft de Kerk maar weinig hij alleen maar heerlijk niet-Ge- reformeerd is. En omgekeerd: onze buurt wonen Gi ouders, leuke, vlotte tot mijn verbazing op ment een probleem hadden: Remonstrants en 31 K.O. u maar aan, gaat ter kerke. In Nederland kan dat Wij hebben zoveel respect voor het eigene dat wij zeer verdraagzaam zijn als volk, zelfs tot in het eigen-wijze toe- Ms ons de gescheidenheid Hervormde soms kwelt de vèrscheidenheid hem als doet dat nooit dan vertrouwen wij dat Gods erbarmen ook op p. deze gebrokenheid zal rusten. Zo Gereformeerde lanS gaat alles goed. Maar de die tijd snelt voort en voor je zelf no- over al deze zaken een zekere ou. rust hebt dachten gehad hebben jonge vrouw die zich, omdat zij wat aarzelend in het leven staat, meermalen bitter beklaagde eten vragen? waren die dag uit). Zouden ze? Maar was hij het niet heel an ders gewend? En als Opa en Oma nu eens kwamen 's middags, wat zouden dié zeggen? Vroeger im mers vochten in hun oude dorp nog de jongens tegen elkaar! Kijk. en in dat laatste ligt, be- £«- wust of onbewust, veel verborgen. Die haast kinderlijke instelling i jonge generatie aangetreden. De jonge Kerken van Afrika, van Azië vragen ons niet: hoe zit het daar in Ruinenvolde, in Eind- beide*kerken hoven of op Walcheren. Zij heb ben oneindig grotere verschillen; zij staan tegenover machten waar van wij tot onze schrik, tot onze Noten: gezonde snoepjes Ofschoon ze te kust en te keur, in dop of gepeld, ongezouten of met zout te koop zijn, denken wij vaak alleen maar aan noten als het om een snack bij een glas gaat. Want eigenlijk zijn (op pinda's na) noten „snoep voor grote mensen". Ofschoon ze ook prima snoepjes zijn voor kleine mensjes en ze zelfs gezonder mogen heten dan al dan niet kleverige zoetigheid. Veel noten bevatten namelijk eiwit in behoorlijke mate, boven dien hebben ze een niet te ver waarlozen gehalte aan vitamine B. Daarbij komt dat op noten flink gekauwd moet worden, wat voor jonge tanden en kiezen nooit kwaad kan. In de dagelijkse voe ding van het kind hoort de noot dus best thuis: alleen krijgt het zoete snoepje jammer genoeg meer aandacht. Laat dus opgroeiende kinderen gerust eens een nootje kraken. Het hele gezin kan dat doen via sommige koude salades, waarin noten voortreffelijk sma ken, terwijl in alle mogelijke des serts ook noten verwerkt kunnen worden: heel, dan wel in geroos terde, gemalen of gehakte toestand. Ze kunnen in pudding en vla en der smaakje, terwijl de gezondheid ~jde dierbare gezinsleden er wel zie üx"inderdaad "waarom^ik^ "al dachten gehad hebben ^van Die haast kinderlijke instelling va" wij tot onze schrik, tot onze by vaart. schrijvend de zo op het oog won- IttHfl derlijke richting koos: ik was on bewust aan het beantwoorden van - r- brieven bezig. Zonder dat ik me over haar „bekrompen opvoe- kwestie; zo'n gezin heeft absoluut t er goed rekenschap van gaf, heb ding. Vaak wordt dit woord ge- teveel beslotenheid gegeven. Goed de strijd. Hoe gelooft u. wat is I *m nu# m:JJA| ik gedacht aan de brief van een 4oor "VI!9me opvoeding, dat is dan eenmaal zo. Maar we uw hooD. hoe draaet u uw liefde VIII Un I11IUUCI ongehuwde "i f J de persoon of personen i is uw toerusting tot al ten huwelijk werd gevraagd door een wat oudere Hervormde man, weduwnaar. De kennismaking knapte af, volgens haar „omdat zij beiden zo aan eigen kerk ge hecht waren", maar naar mijn mening omdat zij elkaar, door zo erg in eigen kring te leven, we zensvreemd waren. Nergens, op geen enkel terrein, behalve mis schien op dat van een dwaze ver liefdheid en daar geloofden zij op hun leeftijd niet meer in hadden zij gesprekspunten. »n met elk i de afgelegde le- Gereformeerd is alweer mijn ervaring, v -al door deze brief-rubriek, die mij de overtuiging geeft dat vroom en bekrompen dikwijls he lemaal niet slaan op het geeste lijk goed dat is overgedragen, Want vonden wij (en vinden hoop, hoe draagt u uw liefde uit. Daar is haast bij. Wij zijn kerkmensen om niets anders dan om de wereld verstaanbaar te maken dat Jezus Christus Rèdder is. omdat men" niet mocht „doorle- „ander" ren" en denkt daarbij aan de een- hem voudige woorden van vader bij tie gebed en gesprek, alsof die kinderen vinden Of het nu intuï- s, of de partij die de moder- communicatiemiddelen voud alléén met algemene ont- spelen (ik denk Een nieuw mode-detail uit Amerika is de zeer brede cein tuur van lakleer. Voor heel wat japonnetjes en op blouses met bijpassende rok wordt die brede band, voorzien van een grote gesp, als modieus detail aangera den. Zwart en wit zijn favoriet, maar verschillende kleuren doen het volgens de Amerikaanse mo de-ontwerpers ook uitstekend. „Uw taille lijkt er slanker door" wordt als belangrijk argument voor het dragen van zo'n cein tuur gebruikt. Hetgeen zeker waar kan zijn voorzover die taille van zichzelf natuurlijk niet al te breed is....

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15