Helfrich - oud-commandant van geallieerde vloot PeekaCloppenburg Hij gaf bevel tot aanval in de Javazee Mannenmode 4 in Regenjassen Op Oudejaarsavond bijna geen treinen Minister Veldkamp opent nationaal voedselcongres DF GROTE MUITERIJ BOUNTY VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 CONRAD Emil Lambert Helfrich werd 11 oktober 1886 te Sema- rang geboren. Hij begon zijn oplei ding aan het koninklijk instituut voor marine te Willemsoord in 1903, destijds een vierjarige opleiding. In 1907 werd hij officier en wel in de rang van adelborst der eerste klasse. Schaak-vraag 294 Je ziet het erin zitten bij een stel ling als deze, met zwart aan zet: 1. Pf5g3f. Je handen jeuken om die zet uit te voeren maar is het vuur werk dat volgt, correct? Wij stellen U gaarne deze vraag als opgave, en als U zegt: „Ja, het is correct", dan laten wij de tweede vraag volgen: „Hoe voert zwart de partij tot winst?" (Partij RedlichTreumann, Ber lijn 1962). wat gelijk staat met de tegenwoor dige rang van luitenant ter zee der derde klasse. !t de Hr Ms. Noord-Brabant ver trok hij naar Indië. op welk schip hij drie jaar diende. In 1910 keerde de heer Helfrich, die inmiddels (in 1909» was bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse naar het moederland te rug. Hij werd aangesteld bij de torpedo- dienst te Den Helder, later bij dezelfde dienst te Hellevoetsluis. In 1913 en 1914 diende hij op Hr. Ms Gelderland, welk schip als opleidings schip voor adelborsten en matrozen be stemd was voor de buitenlandse dienst Na het uitbreken van de eerste we reldoorlog kwam de heer Helfrich terug by de torpedodienst, hij werd aange steld op de kanonneerboot Thor te Hel levoetsluis. In 1915 was hij adjudant van de com mandant van Zeeland, vice-admlraal Hecking Colebrander. In 1916 vertrok de heer Helfrich weer naar Indië, een reis welke toen rond Kaap de Goede Hoop moest worden afgelegd. De heer Helfrich diende daarna drie en een half jaar in Indiët In Indie volgde, in 1919, zijn benoeming tot lui tenant ter zee der eerste klasse. Mer de Hr. Ms. De Ruyter voer hij wee' thuis. Hij werd als officier bij de ma rinestaf geplaatst. In 1922 werd hij leerling van de ho gere marine krijgsschool te 's-Graven- hage, bij welke instelling hij van 1924 tot 1927 als leraar fungeerde Indië In dat jaar wed de heer Helfrich geplaats als commandant by de aan bouw van de torpedo-jager Hr. Ms Piet Hein, met welk vaartuig hy in 1926 als commandant naar Indië trok. Hy diende daar. als jagei Duin-vraag 2.93 In het vorige vraagstuk van A. A Polman te Halfweg was de stand: Zwart: 2, 7, 11, 12, 14, 17, 18, 22, 23, 29, 35. Wit: 15, 25, 27, 31, 34, 39, 40, 42, 43. De volgende zetten leveren winst op voor wit: 27—21, 17x48; 15—10, 35x33; 10x8, 48x30; 25x1, 2x13; 16, 11—16; 6X39; 13—19; 39—43, 19 23 want op 19—24 volgt wit met 43 —38 enz.; 43—38, 23—28; 38—27, 28— 33; 27—38. Bridge Het al of niet maken van een con tract hangt soms van één bepaalde kaart af. Een aardig voorbeeld geeft het volgende spel: V 9 8 3 Q? H B O V 9 7 5 4 2 B 7 4 986 O B 8 6 3 H 10 8 3 I AH 10 0? 10 7 5 432 H f V97 652 9AV9 O A 10 A B 5 4 2 Zuid speelde een contract van 2 Sans-Atout (8 slagen), waartegen West met harten 8 uitkwam. De slag was voor hartenboer, waarna Zuid ging proberen het spel te maken. Dit lukte echter niet, als bevolg van een belemmerende kaart in de zuidhand, èn goed tegenspel! De vraag is: „Welke kaart zat de Zuidspeler dwars?" JACK DIAMOND HoningrtnU-puzzel Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen die betekenen: 1. licht bordpapier. 2. spijltje, 3. muurachtige plant, 4. de gezamenlijke musici, 5. insekt, 6. wat tot dekking dient, 7. een der drie afmetingen, 8. gem. in Belg. Limb., 9. generator. Stoffelijke resten van militairen op 6 okt. naar Nederland Naar het persbureau United Press Internatinal bericht, zal een charter vliegtuig van de KLM op zaterdag 6 oktober de stoffelijke resten van negen in Nieuw-Guinea gesneuvelde en zeven aldaar door ongelukken om het leven gekomen militairen naar Nederland vervoeren Voor de voor bereiding van het transport zijn ma joor A. Westenburg en de soldaten J. Antonisse en G. J Hulshoff naar iw-Guinea gereisd. Zij brengen de stoffelijke resten van de zestien militairen over in speciaal ontworpen zinken doodkisten. De familie van de omeekomen mili- tarien zal zelf mogen beslissen waar dt herbegrafenis zal plaatsvinden. De gra vendienst hoopt echter dat de familie leden toestemming zullen geven tot het inrichten van een gezamenlijke rust plaats op de Grebbeberg of in Loenen. De totale kosten worden geschat op f 200.000. dant bij he eskader van de toenmalige nieuwe jagers. In 1929 werd bij benoemd to sous-chef van de marinestaf in Batavia. In 1930 volgde zijn bevordering tot kapitein luitenant tr zee, waana hij in de jaren 1932 en 1933 de functie van chef van de marinestaf te Batavia vervulde. In 1933 keerde de heer Helfrich naar Nederland terug, waar hij benoemd werd tot lid van de commissie-Idenburg. Hij werd in 1934 bevorderd tot kapi tein ter zee en aangesteld als comman dant van Hr. Ms. Hertog Hendrik, een opleidingsschip voor adelborsten en ma trozen voor de buitenlandse dienst. De heer Helfrich heeft als commandant van de Hertog Hendrik verscheidene buiten landse reizen gemaakt, hij was o.a. com mandant van het oefeningskader in de Oostzee. Midden 1935 werd hij gedetacheerd bij de marinestaf voor speciale opdrach- november van dat jaar vertrok hy weer naar Indië, waar hij de functie vervulde van commandant van eskader aldaar. In december 1937 keerde hij terug tar Nederland, waar hij benoemd werd tot driecteur van de hogere marine krijgschool, welke functie de heer Hel frich tot zijn benoeming tot commandatv der zeemacht in Nederlands-Indië in 139 vervulde. Javazee Op 1 september 193S werd de heer Helfrich bevorderd to schout-by-nachl in 1940 tot vice-admiraal. Als com mandant zeemacht Nederlands-Indie et als Commander in Chief van de ABDA fleet (American, British, Dutch, Aus tralian) gaf in in februari 1942 het beve tot de aanval in de Javazee. Kort waarn: legde hij het bevel over de geallieerd' zeestrijdkrachten neer en werd hy be noemd tot bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in het oosten. In augustus 1945 werd hij benoem tot luitenant-admiraal en tot opperbevel hebber van de Nederlandse vloot. Hij was Nederlands gedelegeerde ei indertekenaar voor het Koninkrijk de- Nederlanden van het Japanse jcapitula- tieprotocol te Tokio. In begin 1946 verkreeg hij eervol ont slag als bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten van het oosten. Hit repatrieerde in dat jaar naar Nederland tot 1948 bevelhebber der zee strijdkrachten. In dat jaar werd hij op de meest eervolle wijze ontslagen uit de militaire dienst. Luitenant-admiraal Helfrich commandeur in de Orde van Oranje- Nassau en drager van het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was knight-commandev of the most honourable Order of the Bath Division (VK) en verder werd hij onderscheiden met het ereteken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor expeditiën naar de kleine Soen- da-eilanden in 1905 tot 1909, met het oorlogsherinneringskruis met twee gespen, met het ereteken voor orde en vréde met een gesp en met hei zilveren kruis van de (Poolse) orde Virtuiti Miütari. De crematie geschiedt dinsdag 25 sep tember in het crematorium te Velscn na aankomst van trein 11.31 uur bij de halte Driehuis-Westerveld. Brugdek valt op bakschipper Een vrachtwagen, geladen met eei waterpomp op wielen, is gisteren voo: de ophaalbrug van het Stadspark ii Maastricht te zwaar gebleken. De ket tingen sprongen en het brugdek kwam met een klap naar beneden. De boven- boom van de brug werd ontzet en het kantwiel werd vernield. De 30-jarige bakschipper W. H. Rossem, kreeg een stuk van dit kantwiel op zijn hoofd en is met een zware hersenschudding en een shock naar het ziekenhuis overgc- De brug wordt nu afgebroken zodat "Canadian Style" De sportieve jas voor herfst en winter Zware kwaliteit Hawiflex. geheel met warme alpaca gevoerd ook de kraag. "Continental Style" P&C-herfstcollectie in de nieuwste stoffen en modellen, o.a. "terlenka" met nylon-voering en changeant-poplin met extra dubbel bovenstuk en warme streepvoering. 5975 Laatste dagsluiting uit Biak voor NCRV Aan het einde van de rubriek „Wyd als de wereld" kunt U vanavond in het NCRV-radioprogramma luisteren naar de laatste dagsluiting welke is gehou den in het Chr. Militair Tehuis in Biak op Nieuw-Guinea. Deze uitzending begint om ongeveer zes minuten voor elven. U kunt dan horen hoe een van de militairen een bijbelgedeelte voorleest waarna de vlootpredikant ds. G. H. Cassuto een korte toespraak houdt. Ten slotte bedankt ds. Cassuto in een per soonlijk woord de huisleider en de Papoea-boys die het de Nederlandse militairen gedurende hun verblijf in het tehuis zo prettig hebben gemaakt. Op de late Oudejaarsavond zullen een groot aantal treinen niet rüden. Op enkele trajecten zal de dienst zelfs geheel worden opgeheven. Dit hebben de Nederlandse Spoorwe gen besloten, omdat de praktijk laat zien, dat er dan toch vrijwel geen reizigers zün. Zij die toch op Oudejaarsavond moe ten reizen, kunnen het beste een trein 's avonds de bestemming kunnen berel- Vcrwacht wordt, dat op die avond ook de busdiensten gewijzigd zullen worden. De N.S. kunnen nog niet meedelen van af welk uur de treinenloop wordt inge-; kort en welke lijnen geheel en welke ge deeltelijk zullen worden stopgezet. Dat de dienst na twaalf uur geheel wordt stopgezet, blüft ook dit jaar het. geval. De dienst op Nieuwjaarsdag zal weer normaal zijn. Het patroon van de zomerdienst wordt c n i It G en ,n Prl! iuN\-£X1ra 1 1 l blauwe overalls ande, nrerk KI» Nu óók iadanthren-blaawe in de winterdienst bijna onveranderd voortgezet. Ten hoogste zijn enkele trei nen een of een paar minuten gewijzigd om nodig gebleken aanpassingen te kun nen invoeren. Enkele treinen die voort durend een zeer lage bezetting vertonen, zullen worden opgeheven, zoals de lijn Leid en-Utrecht, van 18.37 uur uit Leiden. Deze trein wordt tot Alphen aan den Rijn gehandhaafd ten dienste, van foren sen en vertrekt uit Leiden om 18.12 uur. Op de maandagen 24 en 31 december rijden de reizigerstreinen als op zondag, omdat het bedrijfsleven op deze dagen, die tussen een zondag en een feestdag vallen, praktisch stil ligt. T elevisie verovert de wereld De televisie verovert de wereld. De Ver. Staten. Canada. Australië met Nieuw Zeeland. Oost Europa en West Europa zijn totaal overdekt met televisienetten en ook China en Japan z\jn toegetreden. Tóch is de kijkdichtheid nog zeer verschillend. Het meest spreekt daarbij aan het verschil tussen China en Japan: dit laatstgenoemde land heeft de snelste tv-ontwikkeling ter wereld gekend. Het is in vier jaren tijd derde in de rij geworden met 8 miljoen betalende kijkers terwijl China, dat omstreeks dezelfde tijd begon, er „maar" 100.000 heeft. Noord-Amerika staat aan de spits met 57 miljoen toestellen, dan volgt Engeland met 12 miljoen, daarna komt Japan en de vierde plaats wordt gedeeld door de Sovjet Unie en West- Duitsland, met elk 6 miljoen toe stellen. In plm. 30 staten (voornamelijk in Noord- en Zuid-Amerika) zijn parti culiere televisiemaatschappijen werk zaam en in 38 landen is de tv-omroep in handen van de staat. Zweedse regering wijst commerciële TV. af Hoewel er uit industriële kringen sterke druk wordt geoefend op de Zweedse overheid tot invoering van commerciële televisie, blijft de rege ring op haar standpunt staan. Dat standpunt is afwijzend. Dezer dagen heeft zij dit nog eens duidelijk medegedeeld en er aan toe gevoegd, dat ook de radio nimmer re- clameberichten zal uitzenden, hoe de industrie er ook op mag aandringen. TV.-net in Brits ziekenhuis Het Royal Infirmary grootste zie kenhuis in Liverpool) krijgt een hoogst moderne televisie-installatie ten behoe ve van de medische staf. Er worden kleine camera's aangebracht boven de operatietafels in twee operatiezalen cn bij het röntgentoestel: bovendien zullen twee camera's verplaatsbaar zijn en kunnen worden gebruikt in elk ge wenst deel van de kliniek. Een gesloten net zorgt ervoor dat in alle dokterskamers en in cursuszalen ontvangtoestellen de beelden van elke camera kunnen doorgeven. De camera's kunnen op afstand worden bediend. Op deze wijze zullen alle artsen en studen ten in het ziekenhuis operaties en on derzoeken kunnen volgen zonder zich naar de operatiezalen of de onderzoek- kamers te begeven en bovendien kun nen zij van hun plaats af gewenste rönrtgenbeelden kunnen bekijken. Mies Bouwman leidt AVRO-actie Mies Bouwman ral de centrale fi guur zijn ln de grootscheepse liefda digheidsactie. die de AVRO dit najaar zal beginnen voor radio en televisie, ten bale van chronische lichamelijk gehandicapten. Verschillende verengingen en in stellingen zullen het hunne tot het welslagen van deze actie, waarbij men het gehele Nederlandse volk wil be trekken, bijdragen, maar aangezien alles nog niet in kannen en kruiken is wil de AVRO de juiste gegevens nog even vóór zich houden. Mies Bouwman verheugt zich zeer op het leiden van de actie. want. zegt zij. dat zal een blijvende levensherinne ring voor mij zijn. Nadat zij de volle omvang van het werk. aan deze actie verbonden heeft bestudeerd, zal zij pas beslissen of zij ook nog aan andere komende AVRO- programma's zal meewerken. Die ev. medewerking zal afhangen van de tijd die zij buiten de actie nog beschik baar houdt. Grand Gala' met groten op TV. Op vrijdag 28 september zal de KRO- televisie de gehele avond wijden aan een rechtstreekse uitzending .van het „Grand Gala du Disque 1962", te hou den in het Concertgebouw te Amster dam. Hier zullen de groten van de kunst der muziek optreden en in de pauze zullen de Edisons worden uit- Tot de kunstenaars <üe zich laten horen behoort in de eerste plaats de befaamde Italiaanse primadonna Re- nata Tebald'i. d'ie enkele opera-aria's zal zingen. De 29-jarige Franse violist Christian Fcrras. d'ie ook met veel suc ces optrad tijdens het Holland Festival, speelt samen met het Residerrüie-oifce het vioolconcert van Tsjaikowskd. Com menlaan IpR zal gisteravond wel heel wat na- gepraat zijn over het televisiestuk ,,AIs een scherp snijdend zwaard", dat de NCRV ons heeft voorgezet en waarin de jonge Amerikaanse schrijver Robert Dozier ons zijn intrepretatie gaf van de leus van generaal Eisenhower die in de titel van het spel is vervat. Wij zeiden u al van tevoren: het stuk valt niet zo maar in te passen in de Nederlandse legeropleidingal zullen er wel punten ra» overeenstemming zijn. Enkele vraagtekens mochten dus gerust wor den geplaatst. Maar dat neemt niet weg, dat het een beste opvoering was met vooral sterk spel van Arnold Gelderman te genover Bert van der Linden, die een pracht van een dienstklopper neerzette. Bob Verstraete zal wel heel wat moeite hebben gehad om de reserve-kapitein aannemelijk te maken. Louis van der Steen gaf prima tegenspel als de zwakke Lunch. Zo hebben wij een boeiend stukje toneel gezienook al deden de personi ficaties en hun onderlinge verhoudin- gen niet erg sympathiek aan (maar dit komt voor rekening van de schrijver) en trachtte de auteur de antimilitairis- tische tendens van zijn verhaal in de laatste frase nog gauw even te niet te doen. hetgeen iveer een vraagteken op leverde. riZfr0tLCf vanavond Op 27 cn 28 september zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een nationaal voedselcon gres worden gehouden. Deskundigen van naam zullen op deze twee dagen de verschillende aspecten van de al gemene problematiek van de hulpver lening in de ontwikkelingsgebieden toelichten. Dit congres is belegd door hot Nederlands Nationaal FAO-Comité en georganiseerd met medewerking van de NOVIB en de Voedingsraad en de conclusies zullen een bijdrage tot OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. ontaard, 2. relatie, 3. legatie. 4. ervaren, 5. altaren. 6. nomaden, 7. Spaarne. ORLEANS. De avond voor het vertrek was het stil geweest aan het strand. Waar men aan boord van het schip doorlopend zang en dans had kunnen volgen heerste nu verlatenheid. In de ochtendschemering van de 4e april lichtte de „Bounty" de ankers en de boten trokken het schip de baai uit. Honderden prauwen vergezelden het. Teinah en Iddiah bleven aan boord tot het schip in volle zee wind in de zeilen kreeg. Daarna ver zochten zij de kapitein, bij wyze van afscheid de kanonnen af te schieten. Bligh was evenwel bang dat zijn planten door het dreunen schade zouden oplopen. Hij overhandigde het vorstelijk paar zijn laatste geschenken en het portret van kapitein Cook en zette een driewerf hoera in. Daverend schalde de kreet over de ruime Matavai Baai. Bligh liet een dubbel rantsoen grog uitdelen, dat hij zich voornam bij de eerste de beste gelegenheid te besparen. Een straffe oostenwind gaf het schip dadelijk een goede vaart. Steeds verder bleef het strand van het gastvrije eiland achter. Tegen invallen van de nacht verdween het achteruit uit zicht. Drieëntwintig weken had de bemanning in een paradijs geleefd. De zon van Tahiti had hun huid gebruind en zij waren over hun hele lichaam met tatoeëringen bedekt. De inheemsen waren meesters in deze kunst en de meeste matrozen droegen dan ook knappe afbeeldingen van kokospalmen broodbomen en exotische bloemen met zich om, die zij als onuit wisbare bewijzen van hun belevenisssen in de Zuidzee mee naar huis namen. Wie de kleine driemaster, die daar in de vallende avond over de golven van de Stille Zuidzee gleed, had gadegeslagen, zou nauwelijks vermoed hebben dat het een bewapend transportschip van de Britse oorlogsvloot was. De matrozen, slechts gekleed in hoofddoek en lendeschort van Tahitiaanse stof. hadden gemakkelijk voor inheemsen kunnen door gaan. Bijna allen hadden zij de landstaal geleerd en, afgezien van de commando's die op gezette OP DE GUNTER SACHSE tijden over het dek klonken, vielen er alleen Tahitiaanse klanken te beluisteren. Kapitein Bligh aarzelde niet, met spoed een eind aan deze vertoning te maken. De volgende morgen al hield hij appel. Hij bracht de bemanning kort en bondig aan het verstand, dat het paradijs nu achter hen lag en sloot ieder, die niet in behoorlijke zee- manskledij verschenen was, uit van de grog uitdeling. Op dit punt is de zeeman bijzonder gevoelig en het was allen dan ook duidelijk, dat er een andere wind was gaan waaien. Zoals voor de hand ligt verwachtte kapitein Bligh, dat zijn officieren hem zouden steunen bij het herstellen van de discipline aan boord. Maar het bleek, dat er aan hen nauwelijks minder viel bij te spijkeren dan aan de matrozen. Het regende de eerste dagen en weken na vertrek van Tahiti dan ook aanmerkingen en uitbranders en Bligh nam daarbij beslist geen blad voor de mond. Hij wist in zijn recht te staan en de tekortkomingen van zijn officieren wekten alleen zijn minachting. Vooral Fietch'er Christian stelde hem diep teleur. De kerel lijkt sedert Tahiti wel behekst, dacht hij nijdig. Hij loopt met open ogen te dromen, zijn gezicht staat op zeven dagen slecht weer en zijn plicht komt in de allerlaatste plaats. Het wordt tijd, dat ik hem eens ga opfrissen. En Christian kreeg de ene uitbrander na de andere. De route liep door de Vriendschaps Eilanden, waarvan Bligh er enkele aandeed om de kennis omtrent deze gebieden uit te breiden en vruchten te kopen. Op 23 april liet de „Bounty" 's avonds bij het eiland Namoeka het anker vallen. De „Vriendschaps Eilanden", zoals Cook ze had gedoopt, deden hun naam weinig eer aan. De volgende morgen zond Bligh een groep onder bevel van Christian naar de wal, waar water en hout gehaald moesten worden. Hij had hem na drukkelijk opdracht gegeven, vreedzaam met de eilanders te onderhandelen. Maar de talrijke inheemsen, die naar het strand kwamen, gedroegen zich brutaal en opdringerig en probeerden ten slotte zelfs vaten en gereedschap van de zeelieden te stelen. Christian, die niet in strijd met Blighs bevelen wilde handelen, wist niet beter te doen dan met achterlating van enkele bijlen met zijn matrozen naar h'et schip terug te keren en Bligh verslag uit te brengen. Kapitein Bligh werd woedend. „Niet te ge loven!" bulderde hij over het dek. „Stuur ik me daar matrozen onder bevel van een officier aan land en hij gaat gewoon voor een troep wilden op de loop. Waarvoor hebben jullie eigenlijk wapens meegenomen". „Wat heb ik aan wapens. Sir, als u mij verbiedt er gebruik van te maken", antwoordde Christian bedaard. „Een groep lafbekken zijn jullie!" schreeuwde Bligh. Christian draaide zich zwijgend om en liet de kapitein staan. Het weerzinwekkende schelden van de man stond hem zozeer tegen, dat hij niet meer in staat was het aan te horen. Het kostte hem steeds meer moeite zieh te beheersen en laf was hij bepaald niet Vandaag of morgen zouden zijn zenuwen het begeven. Die Bligh was een slaven drijver, geen beschaafd mens. (Wordt vervolgd) bespreking moeten vormen voor het Wereld Voedselcongres, dat in juni '63 in Washington zal worden gehouden Minister Veldkamp zal het Amster damse congres openen Zoals bekend werd in 1960 door d« Wereld Voedsel Organisatie besloten tot grootscheepse internationale anti- hongeractie. die de aandacht van de ge hele wereld moet richten op het pro bleem, dat een zo groot deel van de we reldbevolking zo slecht wordt gevoed. Als gevolg hiervan zullen nu in de ver schillende landen nationale voedselcou- gressen worden gehouden, die materiaal en leveren voor het grote Ameri kaanse congres. In Nederland is door de NOVIB (anti hongeractie en de 10 maal 10 actie voor de jeugd) inmiddels 3 miljoen ingeza meld. Deze gelden worden o.m. besteed landbouwprojecten in West-Afrika. men door invoering van hoogwaar dige gewassen de voeding op een beter peil wil brengen. Naar deze gebieden zul len ook 3 Nederlandse deskundigen gaan. De NOVIB hoopt voor eind 1965 over een totaalbedrag van 5 miljoen te kunnen be schikken om dit en ander werk te kunnen voortzetten. Sprekend over het Nederlandse aan deel in de hulp aan de onderontwikkelde gebieden op een persconferentie ter in leiding van het voedselcongres in Am sterdam liet de voorzitter van de NOVIB mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst een kritisch geluid horen ten aanzien van de nota van minister Luns over dc hulp aan dc ontwikkelingslanden en de pas sage in de Troonrede over dit onderworp. In dc Troonrede wordt gesteld, dat de regering grote waarde hecht aan de pro gramma's van de Verenigde Naties voor gemeenschappelijke hulpverlening aan landen, waar de welvaartsontwikkeling achterblijft. Zij wil naar vermogen bij dragen tot de economische en maatschap pelijke ontwikkeling van deze gebieden. In de nota van minister Luns echter is hpt totaalbedrag voor de ontwikkelings hulp van 304 miljoen vorig jaar op 254 miljoen voor dit jaar gebracht (met dc ogelljkheid van een garantie voor 50 miljoen aan dc Wereldbank». „Het NOVIB-bcstuur en ook anderen zfjn hier niet gelukkig mee," aldus de heer Van Voorst tot Voorst. 19.00 Nws en wee al: muzikale we 19.50 Samcnzan. Geestelijke liederen 20.20 Promenade-ork cn zangsolistcn: Operamuz 21.15 Gram 21.50 Dc worgdoek van Cunera. sonograüc over kerken en kastelen 22.15 Kamermuz 22 30 Nws 22.40 Wijd nis de wereld, le ling 23 00 De funktie van het kerkkoor. („rl SSOJ on lezing 29.00 Nws 2005 Radioportret 20.20 Epidaurus. het - - stad. hoorspel VARA: - ilemen- Ik. klankbeeld 22.15 Buitenl yeekovërz 20.30 Nws. VPRO: 22.40 Over Ie drempel naar het voortgezet onder lijs. gesprek VARA: 23_ 00 Socialistisch tclèiffèï# vanavond NTS: 20.00 Journaal cn wcerovorzlcht VARA: 20 20 Espresso 21.00 Rudl Carrell Show 21.45 Spiegel der kunsten. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 D.- zingende kerk 7 30 Pianorecital 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Pluk dc dag igr» 8 50 Van en voor bejaarden: verz progr 10 00 V d kleuters 1.45 Orgelspel: (gr> i tuinbouw 12.33 Lichte gram 12.50 Actua tion '.3 00 Nws 13 15 Platcnnleuws 13.25 Amateursprogr 13.30 V d Jeugd 14.10 Lichte gram 130 V «I jeugd 15 30 Lichte gram 10 l(> Als de dag van gisteren, klankbeeld 16 40 Licht Instrumentaal kwartet cn zang solisten 17.00 Gram 17 10 Instrumentaal oc- 'ct 17 30 Bockbospr 17 40 Moderne kamer muz (gr» 18 00 Kunstkroniek 18.30 Strijk- ork moderne muz 18.50 Praatlc voor po litieke voetgangers. postduivenber en socialist Gjtt trtjdllcd 8.19 9.10 Klaas plnnoconc. VPRO: 10 00 Samen thuis, lezing 10.03 Bijbeloverdenking. VARA. 10.20 Lichte muz 10 50 De wilde vaart, cabaret 11.20 Sportnieuws 11.45 Licht Instrumentaal kwintri 12.18 Vragenbenntw 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw. Aan sluitend: postduivenber 12.34 Jazzmuziek 13 00 Nws 1.3 15 Vara-Vnrla 13 20 TUd voor teenagers 14 10 V d Jeugd 14.45 Het is maar een dier. toespraak 15 00 Opera-concert Boekbespr 17 00 Radio Jnr~ i.'dit' i 1800 Nw tclub 17.30 mm 18 20 mdheden uit de a nee. film over 15 I'. De gchei- de Oceann (The Mysterious deep: unenUlre 16.30 Dc laatste der ten. TV-lilm 1700—17 45 V d kin- TV-film NTS: 20 00 Journaal KRO. 20.20 Brandpunt 21.00 Vico-Visite, muzikale Instuif van Vico Torrlani 21.35 Sport, vandaag en morgen. NTS: 21.55 La

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9