zwar.e .shag zwaar? Stevenson dringt aan op kernstop RENNIES KATADQu Russen blijven Algerijnen stemden Achmed Ben Bella Engeland in E.E.G. maakt Europa ook tot een reus afwijzend Kennedy garandeert de hardheid van de dollar Waarschuwing aan Cuba en Sowjetunie Vliegtuig van V.N. neergeschoten J.#t ecu danig hij Zinloze getallen-magie VRIJDAG 21 SEPTEMBER ONTVLUCHTINGEN In het verslag „Het Nederlandse gevangeniswezen in de jaren 1960 en 1961" is een staatje opgenomen van het aantal ontvluchtingen en pogin gen daartoe. In 1960 ontvluchtten elf gedetineerden uit de huizen van bewaring, gevangenissen en rijkswerkinrichtingen. In 1961 waren het er veertien. Tijdens transport, verblijf in ziekenhuizen e.d. ontvluchtten er negentien in 1960 en dertien in 1961. In 1960 namen zeven terbeschikkinggestelden uit de rijksasielen de benen, in 1961 vijftien. Tijdens verblijf elders dan in gestichten waren het er resp. negen en negenentwintig. In 1960 keerden zeventien terbeschikkinggestelden niet terug van een werkgever buiten of van verleende therapeutische verloven (weekeind-, wandel-, sollicitatieverlof e.d.). Dat deden in 1961 er zeven niet. In 1960 werden tweeëntwintig pogingen tot ontvluchting, waarbij zevenentwintig gedetineerden betrokken waren, verijdeld. In 1961 onder namen in totaal zesenveertig gedetineerden negentwintig ontvluchtings pogingen. KASSEN EN WARENHUIZEN Minister Van Aartsen heeft besloten het verstrekken van rijksgoedkeu ringen voor de bouw van kassen en warenhuizen stringenter aan het bouwvolume te binden. Hij is daartoe genoopt door een sterke toeneming van de aanvragen om rijksgoedkeuring in alle sectoren van het bouw programma en tevens door de stijging van het aantal aanvragen ten be hoeve van de bouw van glasopstanden in de tuinbouw. Als gevolg van het genomen besluit zal de toewijzing der aanvragen in een langzamer tempo geschieden dan voorheen het geval was. De minister antwoordt dit op schriftelijke vragen van het a r. Eerste-Kamerlid P. C Elffericn. De temporisering in de afgifte van ryksgoedkeuring voor de bouw van glasopstanden in de tuinbouw kan inderdaad tot gevolg hebben, dat Neder landse kassenbouwers soms onvoldoende emplooi hier te lande zullen vinden en aan hun activiteit in het buitenland enige uitbreiding zullen geven. De verlangzaming van het ontwikkelingstempo acht de minister niet verontrustend. Hij ziet al met al geen aanleiding de genomen maat regel nader in overweging te nemen. GEEN VIJFDAAGSE WEEKKAARTEN De invoering van vijfdaagse weekkaarten bij de spoorwegen, die goed koper zouden zijn dan de bestaande weekkaarten, kan niet worden be vorderd in verband met de kostenontwikkeling bij de N.S., zo deelt staatssecretaris Stijkel (verkeer en waterstaat) mede namens minister De Pous (economische zaken) aan het Tweede-Kamerlid Jan Mae- nen (kath.v.). Controle onnodig geacht De verkiezingen in Algerije voor de eerste nationale vergadering heblben gisteren een duidelijke overwinning opgeleverd voor Achmed Ben BeHa, de leider van het politieke bureau. Voor zover thans bekend heeft ruim zeventig procent van de kiezers hun stem uitgebracht. Daar er slechts één kandidatenlijst was ingediend be tekende het uitbrengen van de stem automatisch het steunen van Ben Bella's politieke inzich ten. Men verwacht dat het parle ment op 25 september voor het eerst bijeen zal komen en dat Ben Bella tot premier zal worden be noemd. De opkomst voor de verkiezingen was zeker groot te noemen. Zowel mannen als vrouwen stonden urenlang in de rij bij de stembureaus in de moslimwijken van Algiers. Hier moest de sluiting van de stemlokalen zelfs twee uur worden uitgesteld vanwege de overstelpende drukte. In de Europese wijken was het 's morgens stil doch in de loop van de middag verschenen drommen Europea nen om hun stem uit te brengen. Zoate bekend heeft de helft van de Europese bevolking, die-vorig jaar nog - Straalvliegtuig in 1963 om aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft be kendgemaakt dat haar X-20 straalvlieg tuig. Dynasoar dat in een baan om de aarde zal worden gebracht en daarna in een lange glijvlucht in de atmosfeer moet terugkeren, in de ruimte zal wor den gebracht met behulp van een Titan- 3 raket, die het een snelheid van 27.300 km per uur zal geven. Er zijn zes pi loten aangewezen voor het besturen van dit vliegtuig. Verwacht wordt, dat het volgend jaar een vlucht «net de Dyna soar zal worden gemaakt. Er is echter nog geen datum vastgesteld. Lading Brits schip in beslag genomen Een Portoricaanse rechtbank heeft gis teren beslag gelegd op de 120.000 balen suiker, che met het Britse vrachtschip Streamtham Hill van Cuba naar de Sow- jetunie werden vervoerd W?it*^iun?-»**an de Streamtham Hill, Walter C. Whitting. zei dat het schip een de Sowjetunie maakt. De rechtbank te Porto Rico gaf het bevel tot beslaglegging naar aanleiding van een woensdag door Isias Rodriguez Moreano ingediend verzoek om executie VTn!s van 80,1 rechtbank in de Castnf gen het reSiera van Fidel tBL rJ-C.h.,bi'"k. ïfef' °p 26 i"1' 1961 Terry Kane uit Miami een schadever goeding ter grootte van 883.978 dollar toe- d voor het feit. dat het regiem van £s«riha3eSbedr,J'U,Cub"gena,","a- schietpartijen plaats tussen guerilla- strijders van Wilaja 4 het politieke en militaire district van de hoofdstad en gendarmes^ waarbij een mohamme daanse vrouw en drie gendarmes gewond raakten. Waarschijnlijk hebben legereenheden van het vierde district een Belgisch echt paar vermoord en een ander echtpaar ontvoerd. Troepen van Ben Bella hebben gisteren namelijk na een achtervolging van de Wilaja-eenheid de lijken,van het eerste echtpaar aan de rand van'een bos gevonden. De Belgische consul-generaal Wernier heeft bij Ben Bella krachtig ge protesteerd tegen het optreden van de militairen. De secretaris-generaal van het politieke bureau, Mohammed Khider, heeft in verband hiermee verklaard, dat „de schuldigen zeer streng zullen wor den gestraft". Een klein Vietnamees meisje en haar broertje stonden met intense aandacht te luisteren naar de muziek van het korps, dat op een luchtbasis bij Saigon speelde ter gelegenheid van de „Kinderen-dag" in Vietnam. Vroeger kregen de kinderen op die dag alleen speelgoed, maar, nu er zoveel Amerikanen in het land zijn, werden ze ook nog getrvcteerd op die typische Amerikaanse „hot dogs" (brood jes met worst). Politie: Dr. Krug in is Egypte De vermiste Westduitse raketspecia list dr. Heinz Krug is vermoedelijk in Kairo, aldus de politie van München. Zij voegde er aan toe niets te weten van een andere raketdeskundige, een vriend van Kug, dr. Wolfgang Pilz, die ook vermist wordt. Hij was kort gele den naar Kairo gegaan en als hij dan vermist wordt is dat in Egypte en niet in West-Duitsland, aldus de politie. Krug, die leider is van een firma die onderdelen voor raketten aan Egypte levert, is 11 september verdwenen. Er is toen naar hem gezocht omdat hij gezien was in een auto met een ge heimzinnige mr. Saleh. Zijn vrouw zei dat hij ontvoerd was. Hoewel geweigerd werd bijzonderhe den te verstrekken, zei de politie dat zij nu de bewijzen heeft dat Krug ver moedelijk in Kairo is. Premier Macmillan tot Brittten worden, beslist geen steekhou dend argument is, daar het Gemenebest altijd aan verandering onderhevig is geweest. Bovendien kan Engeland zo'n nuttige rol spelen als „verkoper" voor de Gemenebestlanden. Drie staatslieden van het Gemene» best toonden zich gisteren bij hun ver trek uit Londen niet zo optimistisch als Macmillan. Zij waarschuwden er voor dat de toekomst van het Gemenebest afhangt van datgene wat Engeland bij de komende onderhandelingen in Brussel kan bereiken. Premier Nehroe was bang voor verzwakking van het Geme nebest. President Ajoeb Khan van Pa kistan vreesde dat de E.E.G. het Ge menebest van hun markten zou uitslui ten. Ook premier Diefenbaker van Ca nada vreesde voor de belangen van het Gemenebest. De premier van Jamaica, sir Alexan der Bustamente, zei heel kort en bon dig: „Al moest de wereld er voor op zijn kop staan, dan nog zal Engeland tot de E.E.G. toetreden. Premier Mac millan heeft zijn besluit genomen." Hij kon geen eten meer in het vaste vooruitzicht van laaiend BRANDEND MAAGZUUR. Maar Rennies brachten uitkomst Dia doven de hevigste zuurbrand in enkele minuten. De unieke samenstelling neutrali seert overtollig maagzuur. U kunt Rennies onopvallend Innemen. Omdat er geen water aan te pas komt, heeft Uw om geving geen weet van Uw kwaal en U kunt ongestoord en onbevreesd genieten van Uw maaltijd. tegen brandend maagzuur Premier Macmillan heeft gister avond in een rede voor radio en televisie de Engelse Euromarkt- politiek nogmaals verdedigd door te wijzen op het feit, dat Engeland door toe te treden kan concurreren in een „wereld van reuzen". De suggestie dat het Gemenebest zou kunnen dienen als vervanger van de E.E.G. wees Macmillan van de hand. Hij zei er zeker van te zijn, dat ook het Gemenebest begrijpt dat dit geen praktisch voorstel is, oindat de Gemenebestlanden verschillende ach tergronden en rassen hebben en ver keren in verschillende stadia van ontwikkeling. „Zij vormen eenvoudig geen hechte groepering", aldus de premier. Macmillan toonde zich optimistisch over de komende onderhandelingen in Brussel. „Voor de Aziatische lan den hebben we over het algemeen zeer goede voorwaarden, voor de Afrikaanse en Caribische landen heb ben wij prachtige voorwaarden, als zij deze maar wilden accepteren", al dus de premier. Hij verklaarde dat er tussen West- Europa en het Gemenebest een diep gaand verschil bestaat. Lidmaatschap van de Euromarkt zal echter een lid maatschap van het Gemenebest niet belemmeren, maar bevorderen. De Britse premier wees er op dat het Ge menebest bestaat uit landen met onder ling verschillende belangen, terwijl de Euromarkt een tolunie is, zoals in fei te Engeland, Schotland en Wales een tolunie vormen. Sprekend,over de politieke consequen ties van toetreding tot de E.E.G., her innerde Macmillan er aan, dat Enge land tot twee keer toe betrokken is ge raakt bij een Europese oorlog. „Wij kunnen er niet aan ontkomen, soms hebben we het geprobeerd, n kan niet", aldus Macmillan. iwcuicuumucicu aicuucu Macmillan betoogde ten slotte dat de ,,De Verenigde Staten hebben vrees van verschillende Gemenebest-j waarde van de dollar niet aangetast landen dat het Gemenebest bij toetre- door zijn gebruik beperkingen op te leg- ding van Engeland tot de E.E.G. zwak- gen", aldus Kennedy. De V S. hebben een liberale handelspolitiek gevolgd en zijn I voortblijven gaan hun vrienden en bondgenoten van dollars en goud te voorzien om hun economie weer op te bouwen en hun vrijheid te verdedigen. Dit alles deden wij graag", zo voeg- De Amerikaanse afgevaardig de bij de V.N., Adlai Stevenson heeft gisteren in de Algem. Verga dering het voorstel hernieuwd om tot staking te komen van de kern proeven in de atmosfeer, de zee en in de ruimte. Internationale controle hierop noemde hij onno dig, „omdat wij over de midde len beschikken om te kunnen na gaan wat andere landen doen". Hij verklaarde dat de Verenigde Staten ook bereid zijn hun onder grondse proeven te staken, op voor waarde dat een internationaal sys teem er garant voor is, dat ook an dere landen dergelijke proeven niet nemen. eventuele ontwapening te verzekeren, werd met applaus begroet De delega- van Rusland. India en Cuba klap- niet. Na Stevenson deed de Cu baanse afgevaardigde Mario Garcia een felle aanval op de V.S. Hij ver weet Stevenson honend geen eerbied te hebben voor het V.N.-handvest, dat volgens hem door Amerika herhaalde- was geschonden. „U kunt ar- agressieve generaals vertellen, meer dan zes miljoen Cubanen bereid zijn anders dan met mooie woorden het Handvest te verdedigen", aldus Garcia, s woorden luide instemming ver- ...^.zcn van het Sowjetblok en van en kele neutralistische vertegenwoordigers. A. R. de Melo Franco van Brazilië had als eerste spreker een ontwerp-re- solutie aangekondigd over de staking van de kernproeven. Hij vroeg verder de steun der Assemblee voor het me morandum de neutrale landen als ba- /oor nieuwe onderhandeling tussen de atoomlanden. Hij stelde voor, dat de ministers van buitenlandse zaken van Rusland. Amerika. Frankrijk en Enge land dc mogelijkheid overwegen van niet-officiële besprekingen in New York een staking van de kernproeven. Joegoslavië lonkt naar de EEG Er komen steeds meer aanwijzingen dat het communistische Joegoslavië zl)n houding jegens de Europese gemeen schappelijke markt wijzigt. Het wordt mogelijk geacht, dat het land de E.E.G. niet langer afwijst, maar ln plaats daar van naar de een of andere soort van samenwerking streeft. Joegoslavië, welks economie aan vaart iniboet, treft voorbereidingen om des kundigen naar Brussel te zenden voor verkennende besprekingen met E.E.G.- functlonarissen. In kringen, die gewoon lijk goed op de hoogte zijn van de gang van zaken in de hoofdstad wordt dit nieuws in grote trekken juist geacht. Een officiële bevestiging is echter nog niet gekomen. In Genève Ongeveer tegelijkertijd verklaarde de Russische afgevaardigde in de kern- stopcommissie. die in Genève met haar achtentwintigste conferentie bezig is, dat de Sowjetunie nooit zal instemmen met een kernstopverdrag. dat haar ver plicht inspecties op haar grondgebied toe te staan. Tsarapkin zei tegen zijn ambtgenoten van Amerika en Engeland, Stellen en Smithers: „Ik raad u aan nooit meer op deze kwestie terug te komen. Wij zullen nooit de deur openzetten voor spionage". Smithers antwoordde, dat de hele we reld begint te vrezen, dat de Sowjet unie in het geheel geen kernstopver drag wenst Met zesentachtig stemmen voor en een tegen heeft de Amerikaanse senaat gisteren een resolutie aanvaard waarin de Sowjetunie en Cuba worden gewaar schuwd. Hierin wordt gezegd, dat de Verenigde Staten niet zullen toestaan, dat er op Cuba een militair steunpunt tot stand komt. waarmee de veiligheid van Amerika in gevaar wordt gebracht De enige tegenstemmer was senator Winston Prouty, die de bewoordingen van de resolutie niet krachtig genoeg Men kan aannemen, dat het Huis van Afgevaardigden het voorbeeld van de Senaat snel zal volgen. Een belangrijke commissie uit het Huis heeft al een ge lijke resolutie ter goedkeuring aanbevo- De bedoeling van de resolutie ls uiting te geven aan de vastbeslotenheid ten aanzien van de gevaren, die van de kant van Cuba kunnen dreigen. President Kennedy heeft in de vergadering van het Internatio nale monetaire fonds en de we reldbank gisteren de verzekering gegeven, dat de Verenigde Staten elke voorzichtige maatregel zul len nemen om de dollar krachtig te houden. In een toespraak verklaarde hij: „We hebben beloofd de dollar volledig in goud inwisselbaar te houden en we zul len deze belofte met al onze goud- en kredietmiddelen steunen" Proteststaking bij Britse spoorwegen De nationale vakbond van Spoorwag- arbeiders in Engeland heeft zijn leden opgewekt op 3 oktober een dag in sta king te gaan. het onderhoudspersoneel in de komende vier jaar van 56.000 in te krimpen tot 38.000 man. De vakbond heeft twee kleinere bon den verzocht zich bij de staking aan te sluiten. Een serie stakingen heeft vorig jaar in Londen een chaotische toestand veroorzaakt bij de ondergrondse. Tal van forensen die per ondergrondse reis den. arriveerden toen op hun werk om streeks het tijdstip dat zij weer naar huis moesten. Deze stakingen hadden ten doel de eisen voor loonsverhoging van de spoorwegarbeiders kracht bij te zetten. De speciale VN-commissie voor Zuid- Afrika stelt in een aan de volkerenorga nisatie uitgebracht rapport voor. aan Zuid-Afrika een korte termijn te stellen om uitvoering te geven aan de door de Algemene Vergadering aangenomen re soluties over dit gebied. Indien Zuid- Afrika dit zou weigeren, aldus het rap port. zou de Assemblee de mogelijkheid moeten overwegen om Zuid-Afrika het beheer over het gebied te ontnemen. Advcrténtie de hij er aan toe. „Geen ander land of valuta heeft zoveel lasten gedragen. We kunnen en dienen deze lasten echter niet alleen te dragen". „Het tekort op onze betalingsbalans is niet het gevolg van enig monetair of economisch wanbeleid, maar het gevolg van uitgaven die ons volk moeten doen ten behoeve van de volken in de vrije wereld." Wij zijn vastbesloten de weg te vol gen van de werkelijke samenwerking, van vrij betalingsverkeer en vrijhandel, van bijdragen in de kosten van onze N.A.V.O. en verdediging in de Grote Oceaan, van bijdragen in de kosten de ontwikkelingshulp van de vrije reld en samenwerking bij maatregelen voor grotere internationale stabiliteit, waarbij andere valuta's naast de dollar een toenemend aandeel van de centrale verantwoordelijkheden dragen" 10 Kennedy. Cuba sinds eind juni aanzienlijk toe genomen. Men acht ze echter geen ern stige bedreiging voor de Amerikaanse veiligheid. Sinds eind juni zouden circa zeventig schepen zijn aangekomen. Het t°Hüe aantal Russen op Cuba wordt op 4200 man geschat. In westelijk Cuba zoutJen ongeveer tien lanceerplaatsen vóór luchtdoelraketten zijn ingericht. Voorts Rusland Cuba zestig Mig-straalja- type hebben gele verd en een van het nieuwste model, jagers 1 dat kan worden uitgerust met een lucht doelraket die automatisch op een warm tebron afgaat. Ook zou er minstens een basis zijn ingericht voor het afschieten van raketten tegen schepen. De activiteit van de Etna-vulkaan is de afgelopen 24 uur ln hoge mate toe genomen. Uit de centrale krater stijgt eeu dikke rookkolom op terwUl *tch in de noordoostelijke krater talrijke explosies voordoen, die gepaard gaan met uitbar stingen. Aan de voet van laatstgenoemde krater heeft men twee lavastromen ont- dekt die al meer dan anderhalve kilo meter hebben afgelegd. NEEM DAN I Een snelle actie zal het mogelijk maken, dat maandag 24 september in Zuidbroek (Gronin gen) voor de eerste maal in Europa een sehip te water wordt gelaten vol gens de islamitische ri tus. Het schip, de boei- enlegger Pathfinder, in Pakistaanse opdracht ge bouwd, zal worden ge doopt door de echtgeno te van de eerste secreta ris van de Pakistaanse ambassade, met water uit de bron Zam-Am, waaruit eens Ismaë! dronk. Het water wordt per vliegtuig uit Kara chi naar Nederland ge vlogen. De Britse marine is nog steeds bezig mijnen te vegen langs de Britse kusten. Onlangs werd een 40 jaar oude mijn opgevist, die nog uiterst gevaarlijk was. In de modder van de Theems stak een handbom van voor de Eerste Wereld oorlog, die in goede staat bleek te verkeren. I Een laatste explosie heeft gisteren de werk zaamheden aan een ne gen kilometer lange tun nel in Japan afgesloten. Deze tunnel zal worden gebruikt voor wat men in Japan de snelste trein ter wereld noemt. Deze trein zal lopen van To- ter. Een vijfjarig negerjon getje zal waarschijnlijk in de kleuterklas van Caroline Kennedy zitten wanneer de klas van daag bijeen is. Het ne gerjongetje is de zoon van assistent-perschef van het Witte Huis, An drew Hatcher. Noch het Witte Huis noch Hatcher wilden gisteren commen taar op het bericht ge ven. I Er staat weer water in dc gracht van het Muider slot. Het slot heeft het de afgelopen jaren wegens de uitge- Ecn Dakota van de Ver. Naties met tien Zweden aan boord is gisteren nabij het Katangaanse dorp Kamoenza neergeschoten. Het toestel werd door vuur ,,van niet nader vastgestelde her komst" omlaag gehaald. Vanoch tend zou bij het aanbreken van dc dag een reddingsploeg met hcfschroefvliegtuigen naar het bewuste gebied gaan, beschermd door jachtvliegtuigen van de V.N. De VN-autoriteiten hebben de Centrale Kongolese regering en de Katangaanse regering verzocht, alle militaire bewe gingen in het betrokken gebied te staken Zij verbonden hieraan de waarschuwing, dat de jachtvliegtuigen van de V.N. die de reddingsoperatie moeten dekken, zou den schieten als zij verdachte activiteit zouden bemerken. Het reddingswerk de V.N -basis in Kn- overle- de Da kota zijn. Volgens AFP maakte het ongewa pende vliegtuig een gewone verkennings vlucht Kamoenza ligt op 50 km ten Kabongo, nabij de breide restauratie zonder echte gracht moeten doen omdat rond de bui tenkant van het slot een fundering van beton moest worden aange bracht. In de jaren '70 hoopt Amerika een bemand ruimteschip naar Mars te zenden. Het ruimte vaartuig zal enkele as tronauten op Mars laten landen. Daar zullen ze ongeveer een maand blij-1 wordt geleid ven. In totaal zal hun mina Het is niet bekend of reis een Jaar duren. Dit v<?nden onder de inzittenden is de prognose van hel hoofd van de Ameri kaanse commissie voor De Verenigde Staten hebben giste ren in de woestijn van Nevada een on dergrondse kernproef van geringe kracht genomen. Het was de 51-ste proef van de huidige serie die in sep tember 1961 is begonnen. Op de jaarvergadering van de „In ternationale vereniging tegen de tuber culose" in Pariis is medegedeeld, dat op het ogenblik drie miljoen mensen per jaar aan deze ziekte sterven en dat er elk jaar drie miljoen nieuwe gevallen worden gesignaleerd. In totaal lijden 15 miljoen mensen aan deze ziekte. 1007. BIJ de aanvang- van een heden vallen we niet eens). Maar nieuw kalenderjaar beijveren vele goed, wat Duitsland betreft, kwam lieden alch on* een overzicht te ge- de zigeunerin na 1888 vermeer- ven van allea wat ln de loop van derd te hebben met de getallenwaar- dat Jaar te gebeuren staat. Toch de 1, 8, 8 en 8 met het jaartal zijn er altijd nog mensen, die Jch 1913 te voorschijn. De 18 van het er over beklagen, dat allerlei voor- Jaar (18)88 en de som van 1 eu 9 spellingen hun altijd pas verteld van (19)13 gaven de belangrijke da- worden. wanneer de betreffende ge- turn 18 oktober 1913, de laatate gro- beurtenls al lang en breed achter te Vredesdag ln het Duitse rijk. Dat de rug Is. Dat ls niet eerlijk, want was n.l. een pompeuse herdenking een goede schaar die op het eind bij het gedenkteken van de volken van december en ln het begin van slag In Leipzig. Worden vervolgens Jannarl kloekmoedig ln krant of de cijfers van 1913 bij elkaar ge- tljdscbrlft wordt gezet, kan op het teld, dan komt als som het getal 14 eind van het Jaar een nltstekend ln- te voorschijn en de zigeunerin wist zicht geven ln alles wat door de dlrekt te vertellen, dat 1914 het be- voorspellers mis of goed geraden ls. gin zon zijn van de voor Duitsland Vooropgezet natuurlijk, dat de uttge- zo rampspoedige wereldoorlog, die angstvallig natuurlijk sou eindigen ln 1918, want knipt* voorzeggingen worden bewaard sp een plaats, waar zij gemakke lijk terug te vin den zijn. Nog beter is het ln wat oude boekjes te snuffelen. In een dergelijk werk je uit het jaar 1920 werd verteld dat de kroonprins TOCH IS HET ZO! •ordt de 18 oktober geplaatst ichter de 19 van 1914, dan komt 1918 uit de bus. Dat ls luldelljk? Nu wist de schrij ver van dit in 1920 geschreven boekje natuurlijk niet, boe de toekomst zich ni Pruisen zich 1920 zou ontwikkelen. HIJ liet daar in 1849 door een zigeunerin allerlei om de zigeunerin uit 1849 nog even voorzeggingen Het doen over zijn aan het woord en zij becijferde, dat toekomst en die van Duitsland. De Duitsland zich van de gevolgen van methode die deze dame volgde, de eerste wereldoorlog weer zou her was nogal eenvoudig. BIJ het Jaar stellen ln 1927, eenvoudig omdat 1849 moest de getallenwaarde 1. 8, 1913, vermeerderd met 1. 9, 1 en 3 4 en 9 worden opgeteld, waardoor het getal 1927 oplevert. Dat Jaar zou het Jaartal verkregen werd, waarin het begin van de Duitse opleving de prins keizer van Duitsland zon zijn en het rijk zon zich op het top- worden. Dat was 1871 en klopte met punt van zijn macht bevinden In bet de geschiedkundige feiten, zoals die Jaar 1927, vermeerderd met 1, 9, J ln 1920 bekend waren. Wanneer de en 7, dus ln ...194IÜ De bezetting in 1871 tot keizer Wilhelm I gekroon- door Amerikanen. Engelsen, Fran- de prins zotr sterven, was ook een- aen en Russen en de ruïnes waar- voudlg alt te rekenen, want door bij mee het hele land in 1946 was be- 1871 de getallenwaarde 1, 8. 7 en 1 zaald, hebben duidelijk de belrouw- te tellen, werd bet Jaar 1888 ver- baarheid van de getallenmagie be- kregen. Inderdaad stierf Wilhelm 1 wezen! ln dat Jaar. En laten we nu eens antwoorden Verder wilde de prins ln 1849 wel op de vraag van een lezer, rile wU het een en ander over de lotgeval- weten, waarom uit een bepaalde re ien van het Duitse r(Jk horen. (Dat kenkundlge bewerking altl|d het ge- rijk bestond In 1849 weliswaar niet, UI 1089 te voorschijn treedt, want het kwam paa ln 1871 tot Daarover een volgende keer. ■tand, maar «ver dergelijke kletnlg- Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5