Wethouder Stolp bij Groene Kerkje ter aarde besteld Flessentrekkerij met woonboot Indische Nederlander huist in wrak zonder ramen Leiclse scharrelaars maakten misbruik van vertrouwen Leidsche Ziekenkas viert oktober jubileumfeest in De heer Schmidt sprak voor de Expogé over Indonesië Herdenking in Zuiderkerk Herberg van V zesde geluk zendingsfilm van formaat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vry'dag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf' van René Fauchois, voor K. en O. Boerhaaverestaurant, 8 uur: Kynolo- genvereniging Rijnland. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Dutch Swing College Band, jeugdconcert (K. en O. en L.J.A.) Rehoboth, 8 uur: Christen Vrouwen bond Centrum, inspect W. M. van del, Den Haag, over „Gevaren vai grote stad". Zaterdag Speeltuin Noorderkwartier, 3-11 Tuinfeest. Lakenhal, 10.30 uur: Vertrek excursie per boot „De Hollandsche Molen". Pomona-terrein, 6 uur n.m.: Voetbal wedstrijd Geref. kerkeraad—jeugd. Clubgebouw Ons Buiten, einde Mar- nixstraat, 4-7 uur: dahlia- en fruitten- toonstelling. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Zuiderapobheek, Lammenschansweg t tel. 23553. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zu ider-apotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): My geisha (14 jaar); donderdag: Psycho (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Huds voor ontspoorde meisjes (18 jaar). Luxer (2.30, 7 en 9.15 uur): Ontwakende driften (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De nacht van de adelaar (18 jaar); donderdag: Het liefdeleven van de zoon van Caroline. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Dieven hebben het weer moeilijk (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De Mon golen (14 jaar). Puzzelprominenten LP. van de Valkv -Boshulzerkai- de 42, Leiden; 2. K. Hageman, Hogcvccnscwcg 29, Benthuizen; 3. M. J. Kleppe-Born, Willibror- dusstraat 13, Zoeterwoude-Hoge Rijndijk. GOUDEN PROMOTIES dezelfde Universiteit pi t doctor in de klassieke letterkunde prof. A W Bijvanck, geboren te Leiden en wo- ïende te dezer stede. F\NBEKENDHEID met Nederlandse gewoonten en toestanden heeft voor V-' een Indische Nederlander, de heer J. W. L. Mink, geleid tot een uit- zichtsloze en schrijnende toestand. Hij ligt nu met een lek woonhootje op een moerasachtig stuk grond aan de Roomburgerweg, op grondgebied van Zoeterwoude. Het bootje moet daar weg, want provinciale waterstaat kan het daar niet gedogen. Goedheid van vertrouwen, gepaard met een krach tige vrijheidszin, heeft ellendige gevolgen gehad. Een groep stadgenoten heeft zich niet ontzien de heer Mink een vaartuig aan te smeren, dat zo vol gebreken zit dat zijn laatste spaarduitjes letterlijk in het water zijn gegooid. Het is een triest verhaal dat wij uit zijn mond optekenden. Hij vertelde het in de hoop dat anderen er lering uit zouden trekken en met de onuitgesproken verwachting, dat misschien iemand hulp zal kunnen bieden in deze benarde situatie. en wat dies meer zij, dat de heer Mink het veiliger vond in dienst te treden bij Geo Whery, afdeling farmacie. Tot 1958 heeft hij daar met groot succes gewerkt en hij slaagde erin de Medanse post van dit concern van de vijftiende tot de tweede plaats op te werken wat de verkoop van medicijnen betreft De kwestie Nieuw-Guinea heeft deze carrière ten slotte afgebroken. Alle Ne derlanders moesten verdwijnen ei juli 1958 vertrok de heer Mink op schoen en een slof als laatste Neder lander van deze firma uit Medan ons land. Zijn bezittingen bleven ach ter. alleen heeft het bedrijf de tocht terugbetaald. Een contraotpension in Schoorl bood niet veel uitzicht wat het vinden van een werkkring betreft dies verhuisde de heer Mink naar Vlissingen, waai moeder woont Zijn oude liefde, farmacie, bleef in ons land een gesloten stad voor hem. Steeds weer klonk het refrein: „Geen Nederlandse ervaring, dan spijt het ons zeer Eindelijk, na een verblijf in Voor schoten, gelukte het 'hem een baantje te vinden bij het academisch zieken huis, dat niet al te zeer afweek zijn specialistisch terrein. Geen onderdak De heer Mink is in 1924 in Batavi; geboren. Zijn vader was ambtenaar bij Verkeer en Waterstaat, belast met ken van het wegverkeer, en dus veel op reis. Zijn oudste zoon vergezelde hem in later jaren door grote delen van Java en Sumatra, zodat hij de talen van de daar wonende volken goed spreekt. Ten tijde van de Japanse inval was deze oudste zoon leerling van de H.B.S. in Batavia. Vader was als land- stormer opgeroepen en belandde ir krijgsgevangenschap, moeder met de jongere broers verdween in een kamp de oudste zoon, moederziel alleen. xn ander. Zo goed en zo kwaad als het ging is de opgroeiende Mink die moeilijke jaren doorgekomen, smokke lend als hij buiten moest werken e tot steun van sommige Nederlandse kampgenoten in Tjimahii. Bij de Japanse capitulatie bleek dat moeder en de bei de jongste broers in leven waren bleven, vader was naar Japan gevoerd keerde via ^Manilla naar Baldkpapan op Borneo terug. Daar werd het gezin herenigd, nadat de oudste zoon op overvolle K.P.M.-boot voor vijfhonderd mensen had gekookt: dat was ten min- ?en positieve zijde van de kamp ervaring. Bij politie Op Nieuw-Guinea ontving de oudste zoon een opleiding tot hoofdagent politie. Via een tijdelijke stationering "ii Priok belandde hij op Zuid-Borneo met standplaats Bandjermasin. In heer dit uitgestrekte gebied heeft de heer Mink als detachements-commandant mobiele brigade in Nederlandse dienst voor rust en orde gezorgd. De souvereiruteitsoverdracht bracht hem in een moeilijke positie, omdat hij zich Nederlander voelde en in geen ge- voor het Indonesisch staatsburger schap wilde opteren. Anderhalf jaar later werd hem te verstaan ge-geven dat diensten verder niet gewenst ren. Mink verhuisde naar Djakarta trad in dienst van een Chinees zaken man in Glodok voor de somma 75 cent per dag. Dat zaken doen ging steeds beter. Mink kon zaCh, dank zij zijn talenkennis, vrij bewegen in gebied van de Daroel Islam, waai regeringstroepen niet durfden komen. Men zag hem voor een Soendanees Toen dit werk te gevaarlijk werd kwam hij bij de Nederlandse firma Leg en Co. als verkoper van krame- rijen. Deze Nederlandse zaak werd gaan deweg zo aan banden gelegd dat hij wegens inkrimping van het bedrijf werd ontslagen. Een volgende levensperiode breekt aan in Medan op Sumatra, w Chinese handelaar in medicijnen bruik maakit van zijn diensten en vooral zijn vele relaties bij de politie uit de Borneose periode. Op schoen en slof Enkele maanden geleden dreigden voor hem nieuwe moeilijkheden, toen zijn kostjuffrouw het huis aan de Burg- gravenlaan verkocht en hij geen ander erderdak kon vinden, ook niet n; plaatsen van advertenties. Met reed's bejaarde collega vatte de heer Mink het plan op een woonboot te ko pen om zo zijn vrijheid te behouden. En nu volgt een episode die ons derlijk in de oren klinkt, zozeer i een kwesbie van beschaamde goede Wie het geduld heeft opgebracht dit verhaal tot nu toe te lezen zal misschien kunnen indenken hoezeer de heer Mink een vreemdeling is in Jeru zalem. Want wie een woonboot koopt gaat zich toch eerst op de hoogte stellen de gebruiken bij dit soort handel een deskundigenonderzoek, proble- wat de ligplaats betreft, om slechts enkele factoren te noemen. De heer Mink zag een advertentie in ;n plaatselijke courant waarin woonboot werd aangeboden voor van 1350 gulden. Via een Leidse steeg werd hij per luxe ar de Haarlemmertrekvaart ge bracht, waar een kleine boot op hem lag te wachten. De heer Mink heeft daar ver klaard niets van boten te weten maar bereid te zijn vertrouwen te schenken. „Als u zegt dat hij goed is neem ik hem". In hooggestemde termen werden hem de deugden van deze woonboot geschilderd. Men zou zelfs voor een ligplaats zorgen in de door de heer Mink zozeer geliefde omgeving van de Burggravenlaan, aan de Room burgerweg tegenover de torenflat. Opgelicht De historie neemt nu een tragische wending. Het onheil kwam aan in de figuur van een ambtenaar van provin ciale waterstaat .die de nieuwbakken I arkbewoner mededeelde dat hij moest verdwijnen omdat hij geen toestemming TAE eerste juli jongstleden bestond de Leidsche Ziekenkas veertig jaar. in verband met de restauratie van de stadsgehoorzaal werden de fees telijkheden uitgesteld, maar nu zal het er toch van komen. Op 6 oktober 's middags van drie tot vijf uur wordt in 't Karrewiel aan de Steenstraat een receptie gehouden en op vrijdag 12 oktober volgt een groots opgezette feestavond, waaraan medewerking verleent het revuegezelschap Berry Kievits en Gerard Walden. De vrijdagavond is gekozen om ook de leden die de zondag in ere houden gelegenheid te geven deel te nemen aan het bal, dat onder leiding zal staan van de heer Alphenaar. Er is een tijd geweest, dat een werk nemer die het ongeluk had ziek te wor den aan zijn lot werd overgelaten. Zolang hij niet op zijn werk verscheen, ontving hij geen cent. Door de nood gedrongen hebben de arbeiders toen ziekenkassen opgericht, waaraan zij elke week een klein bedrag betaalden. Wie ziek werd. ontving dan uit de gemeenschappelijke kas een bescheiden uitkering. Fusie Toen de ziektewet van kracht werd, kreeg de hulp een ander karakter en moest aan bepaalde minimum-eisen wor den voldaan. Vier Leidse verenigingen die zich op dit terrein bewogen, beslo ten toen een fusie aan te gaan en zo ontstond op 1 juli 1922 de Leidsche Ziekenkas. De fuserende verenigingen waren Eendracht zij ons doel, Door Eendracht veibondcn, de Leidsche Werkliedenbond en de Leidsche Koet siersvereniging. Samen kwam men aan een be hoorlijk aantal leden, er kon een Controle Behalve een ziekenfonds heeft de Leidsche Ziekenkas een sanatorium- cn een overlijdensfonds. Twee bestuursleden fungeren als controleur om te kijken of degenen die zich als ziek hebben opge geven werkelijk te bed liggen. Ook zij ontvangen voor hun veel tijd vergende werkzaamheden geen vergoeding. De Leidsche Ziekenkas heeft slechts één loontrekkende in dienst: de bode die de premiegelden int. Verder zijn aan de kas twee keuringsartsen verbonden, maar die worden per keuring en per controle betaald. flinke financiële reserve worden ge vormd en mede doordat er weinig kosten zün de bestuursleden ver richten a! het werk pro-deo kon de ziekenkas steeds gemakkelijk aan haar verplichtingen voldoen. Op het ogenblik zün er 450 leden cn wordt er f 11.000 tot f 13.000 aan ziekengel den per jaar uitgekeerd, waarbü nog gemiddeld f 1000 aan uitkeringen uit het overiydensfonds komt. De Leidsche Ziekenkas verzekert tegen de 20 procent loonderving bij ziekte. Tal van werknemers krijgen namelijk wan neer zij ziek zijn maar 80 procent vaD hun loon en over de eerste drie dagen van hun ziek-zijn ontvangen zij helemaal niets. Ook de schade van deze zoge naamde wachtdagen wordt door de zie kenkas vergoed. Tegenwoordig zijn er werkgevers die hun personeel het vol ledige loon doorbetalen en daardoor is een lichte teruggang in het ledental te constateren. In de toekomst zal de zie kenkas wellicht overbodig worden, hoe wel ook kleine zelfstandigen zich ver- heer Paauw ook 32 jaar, waarvan 25 Het bestuur van de jubilerende ziekenkas, dat zich veel moeite en tijd getroost om de zaak in goede banen te leiden en dat van de leden dan ook veel waardering ondervindt, is als volgt samengesteld: J. van Rosse, voorzitter, S. de Graaf, secre taris, C. Paauw, penningmeester, G. J. van Klaveren, tweede-voorzitter, le Mair, tweede-secretaris, J. M. Heusing, tweede-penningmeester, en de controleurs J. Ginjaar en J. van Leeuwen. De heer Van Rosse is reeds jaar bestuurslid, waarvan 30 jaar voorzitter, de heer De Graaf 32 jaar, waarvan 25 jaar secretaris, en de had daar te liggen. Vier dagen later sioeg hij 's ochtends de ogen op om te ontdekken dat het balatum met stoelen en al langzaam maar zeker omhoog kwam tot de rand van zijn legerstee. De boot was zinkende en nog had de heer Mink het vertrouwen in de ver kopers niet verloren. Zij hadden immers beloofd hem in alle moeilijkheden bij Vijf dagen heeft de boot als een wrak caar gelegen. De helpende verkopers bleken niet bij machte te zijn het ding te lichten en de heer Mink moest zand- schippers te hulp roepen om op het droge te komen. Maar daar stond wa terstaat weer klaar om hem te verjagen. Vriendelijke mensen in de buurt hiel pen de eenzame Indische Nederlander zoveel zij konden. Met behulp van een andere arkbewoner uit Leiden werden twee grote gaten onder het achterplatje gedicht, en met behulp van een kraan wagen werd de boot weer te water ge laten, om prompt te zinken. Opnieuw ligt het lekke wrak nu op het droge, en de heer Mink is ten einde raad. Zijn spaarduitjes en die van zijn bejaarde collega zijn in een bodem loze put verdwenen. De ramen zijn kapot, een kacheltje met hout ge stookt kan geen warmte brengen, Zo ziet hij de winter komen, zonder ligplaats, zonder onderdak. Een stel gewetenloze scharrelaars heeft mis bruik gemaakt van het goede ver trouwen van deze man, die in de tropen de Nederlandse zaak trouw heeft gediend. Het is om misselijk van te worden. Wanneer hier geen raad wordt ge schaft dreigt een mensenleven kapot te worden gemaakt. Of zou, nu dit geval in wijde kring bekend is, toch een lichtpuntje gloren aan de voor de heer Mink zo duistere le venseinder? Op een stukje moerasland bij de Roomburgerweg ligt het wrak van de woonboot van de heer Mink, die hier zijn vrijheid dacht te vinden maar zijn vertrou wen in de mensheid duur heeft moeten betalen. gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Zeer grote keuze. Op het graveren kimt u wachten. TAE AFDELING LEIDEN van de „Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd" (Expogé) is gisteravond haar winter werk weer begonnen met een bijeenkomst in „Old Dutch". Op deze avond hield de heer H. C. J. G. Schmidt een lezing over: „De verhoudingen in Indo nesië ten opzichte van de Nederlanders na de souvereiniteitsoverdracht". De vice-voorzitter van de Expogé, de heer F. Voorzaad, opende deze avond deelde de leden mee, dat het jaar lijkse landelijke congres volgend jaar door de afdeling Leiden wordt georgani seerd. Spreker rekende op de volle dewerking van de leden. De heer Schmidt, die 35 jaar in het voormalig Nederlands-Indië is geweest het nieuws kwam door het proces- OOK in uren van gedachtenis moeten wij God tot ons laten spreken", zo zeide dr. K. Dronkert na het lezen van Johannes 4 7-12 in de herdenkingsdienst, die gistermiddag vóór de begrafenis van wethouder S. M. Stolp in de Zuiderkerk werd gehouden. Zeer velen waren naar de kerk gekomen om de dienst bij te wonen. Onder hen bevonden zich vele leden van de gemeenteraad, oud-leden van de raad, hoofden van dienst en vroegere medewerkers van de heer Stolp, onder wie burgemeester J. Drijber en gedeputeerde D. van der Kwaak. Het woord werd gevoerd door mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin, ds. H. Heule, praeses van de Geref. kerkeraad, de heer L. T. Kurpershoek, tweede voorzitter van de commissie beheer, P. S. Harmsen, fractievoorzitter van de Prot.-Chr. groep in de gemeenteraad, mr. dr. N. G. Geelkerken, voorzitter van de centrale A. R. kiesvereniging, F. Blok namens het personeel van het accountants kantoor Stolp en ds. C. van Ommen te Hattem, een zwager van de over ledene. Mr. Klaagesz bracht in herinnering dat precies een week geleden de missarissen van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland bijeen kwamen. De heer Stolp was zoals altijd op zijn post. „Met élkaar hebben wij over dé toekomst ge sproken en ons verdiept in de kern energie. Wij waren vol bewondering de krachten, in het atoom verbor gen. Als kleine mensen meenden wij diat, dank zij ons technisch kunnen, de toekomst in onze handen lag. Wij had den alles in fasen ingedeeld, over veel jaren dit, over zoveel jaren dat. Maar niet dezelfde mensen als hier bij waren zullen aan deze projecten doorwerken. Wij bewaren aan on: vriend Stolp een goede herinnering." commissaris verklaarde met be trekking tot de heer Stolp aan een pas sage to moeten denken, die vaak voor komt in contracten en overeenkomsten: „Als een goed huisvader. Daarmee is de persoon Stolp goed ge tekend. Als wethouder en in verenigin- en instellingen heeft hij als goed huisvader gehandeld. Nimmer heeft hij een spectaculaire rol willen spelen. Met de ernst die zün persoon eigen was heeft hij uiterst waardevolle adviezen gegeven. De commissaris verklaarde dat de heer Stolp nimmer in de vergaderin gen van de raad van commissarissen van het elektriciteitsbedrijf heeft ontbroken. Onafgebroken rustten zijn handen op het stuurrad, maar hij heeft beseft dit alles niet in eigen kracht te kunnen doen. Er rustte een andere hand op zijn schouder, die zou aangeven dat de tijd van de af- Trein van Leiden naar Utrecht Bij de invoering van de winterdienst- regeling van de Spoorwegen (per 30 sep tember» wordt de trein van 18.37 uur uit Leiden naar Utrecht opgeheven vanwe ge de zter lage bezetting. In de plaats daarvan komt een trein tot Alphen den Rijn ten dienste van de forensen, die 18.12 uur uit Leiden vertrekt. zekeren jjaar penningmeester. Leidse bromfietsdief voor Haagse rechtbank Een 21-jarige monteur uit Leiden had #ich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden wegens het stelen van een bromfiets De officier van justitie meen de dat verdachte na de dood van zün va der was „losgeslagen" en aldus tot dief stal was gekomen. Hü dacht dat de mon teur in de eerste plaats leiding nodig had. De officier eiste een gevangenis straf van zes maanden, waarvan twee voorwaaidclijk, met aftrek van voorar rest. De rechter veroordeelde verdachte tot zeven maanden, waarvan twee voor waardelijk, met aftrek van het voorar rest. lossing was gekomen. De heer Klaasesz besloot met een persoon lijk woord tot de familie. Verdriet Ds. H. Heule bracht zijn gehoor der het oog. dat er naast de stem van God ook een stem van het hart i Here Jezus heeft by het graf var zarus zich zijn tranen niet geschaamd, zouden wij dat dan wel doen? Wij zul len Stolp in de eerste plaats misse kerkganger. Hij kwam om het blijde evangelie te horen, dait Jezus Zich ook voor hem heeft gegeven. Wij zullen hem ook missen als avondmaalsganger. Na voltooiing van Zijn werk zal Jezus ook tot hem zeggen: „Mijn broeder Stolp, kom uit". Niet de dood overwint, maar Jezus. Namens de commissie van beheer ge tuigde de heer Kurpershoek, dat alles wat broeder Stolp deed was doortrok ken van diens Christen-zijn. Op zeer bekwame wijze heeft hij vele jaren leiding gegeven aan de commissie. Gro te plannen zijn ontworpen en uitge voerd. vooral de kerkbouw had zijn liefde. Ook deze spreker sprak v den van medeleven tot de familie. Over zyn werk op het politieke vlak sprak de heer Harmsen: „Stolp kon zijn omdat hij typisch een man i die uit genade leefde". Zelden is in onze stad en ook daar buiten zo'n ontsteltenis gewekt door plotseling sterfgeval als afgelopen maandag, zo zeide mr. dr. Geelkerken. Stolp werd m allerlei kring volkomen onmisbaar geacht In de a.r. partij was de verslagenheid groot. Stolp was daar in onbegroeid en had er zijn scholing ontvangen, hij voelde zich er thuis. De a.r. kiesvereniging van Leiden en de Kamerkieskring zijn dankbaar voor wat Stolp heeft gedaan. Voorbeeld Namens het personeel van het kan toor verklaarde de heer Blok dat het lichtend voorbeeld van de overledene een spoorslag is voor heit personeel ir zijn voetspoor verder te gaan. Dn Dronkert uitte tegenover burge meester Van Kinschot zijn dankbaar heid voor die liefdevolle toon. die tot uiting is gekomen in diens rede ii raad. Leidsche Golfbrekers houden wedstrijden In het kader van de 3-oktoberfeesten houden de Leidsche Golfbrekers zv wedstrijden met als inzet de Zilveren Hutspot-pot. Daar het gesloten seizoen de zwemsport tot 19 oktober voort duurt, worden de wedstrijden op zater dag, 20 oktober 's avonds om 8 uur in de zweminrichting „De overdekte" ge houden. De deelnemende verenigingen zün: „Dc Water trappers" uit Haarlem; „De Goudsche Zwemclub" (Gouda); „De Kleine Does" (Leiderdorp), de Leidsche Zwemclub ,.De Zijl" en dc organiseren de vereniging zelf. De herdenkingsdienst werd besloten door ds. C. van Ommen, die Psalm las en naar aanleiding van Hebr. 927 en 28, „En zoals het de mensen be schikt is eenmaal te sterven" een korte predikatie hield. In het Groene Kertkje begon om kwart voor Örie een rouwdienst, ge leid door ds. H. van Ommen te Oud- Loosdrecht. Deze sprak over de tekst 1 Cor. 12 7 - 10, waarin God tot Paiu-lus zegt; „Genoeg is Mijn genade". Na het zingen van twee venzen van Psalm 89 las ds. Van Ommen aan het graf de geloofsbelijdenis. Na een dankwoord namens de familie eindigde dir. Dron kert met het Onze Vader. Discussies bij NCVB afd. Leiden-Z.W. Een discussie, declamatie, zang en pianospel werden gisteravond gepre senteerd aan de leden van de Ned. Chris ten Vrouwenbond (afd. Leiden Z.W.) die voor de eerste maal in dit seizoen in 't Boshuis byeenkwamen. Na het openingswoord en de meditatie van de presidente, mevrouw G. A. J. van DaatselaarSomsen, werden de dames op verzoek van de Ned. Huis- houdraad enkele vragen gesteld betref fende de broodsanering en het cadeau stelsel. Om het aangename met het nuttige te verenigen, werden de dames in groep jes verdeeld, zodat de leden onderling eens nader met elkaar konden ken nismaken. Dit laatste was voor het be stuur dan ook het eigenlyke doel van deze vorm van discussie. De rest van de avond werd met de clamatie en muziek gevuld. Mevrouw H. KapaanVisser droeg op zeer goede wijze „Planten" en „Doorn roosje" van Annie M. G. Schmidt voor. .Czardas" van Joh. Strauss en „Du solist der Kaiser meiner Secle sein" van Robert Stolz, werden door mevrouw J. Schoenmakervan Helden gezongen. Tot slot volgde een samenzang, aan de piano begeleid door Ada van der Bent. Jungschlüger en -Schmidt, hield een zeer lang betoog over het hedendaagse Indo nesië. In dit land is het volk Soekarno en Soekarno het volk. Hü is de grond legger van de vrijheid van de Indone siërs. In 1926 trad hJJ al op de voor grond bij een revolte cn werd toen ver bannen naar het eiland Floris. Vlak voor de oorlog bood hij zijn diensten aan da Nederlandse regering aan, wat werd ge weigerd. Tijdens de Japanse bezetting leefde het volk in een droom. Hun wereld van de onoverwinnelyke blanke viel ineen. Het Nederlandse pres'ige kreeg een geduch te knauw. Soekarno had tijdens de be zetting een goed baantje. Vele inheem sen heeft hij aan dc Japanners „ver kocht". Hij was daarom bang voor da terugkomst van de Nederlanders. In 1949 werd dc souvereiniteitsover dracht een feit. Volgens de heer Schmidt werd Nederland vooral door Engeland tot deze stap gedwongen. De R.T.C.-ba- palingen werden door Indonesië gete kend om vrij te worden. Ze waren ech ter niet van plan om ze na te leven. De deelstaten kwamen al gauw onder invloed van dc deelstaat Djokja, waar Soekarno aan het hoofd stond. Het le ger hiervan, de T.N.I. kreeg de macht cn oefende terreur in de andere deel staten uit. Grote angst Het Nederlandse eigendom on bezit werd in het begin gerespecteerd. Lang zamerhand kwam cr ccn hetze tegen de Nederlanders. Het ergste waar men van beschuldigd kon worden, was pro- Nederlands te zün. Dit kwam tot een climax in het proces tegen enkele voor aanstaande Nederlanders. Soekarno heeft zijn volk beloofd, dat op 1 januari 1951 de rood-witte vlag bo ven Irian zou waaien. Deze belofte heeft hy nog enkele keren moeten herhalen, wat zijn prestige niet ten goede is geko men. Hy kreeg in 1954 een grote tegen speler in Joseph Luns. Voor deze man had hy een grote angst. Volgens de heer Schmidt wordt het eens zo ryke Indonesië, waar nu chaos en armoede heersen, door corruptie en roofbouw in handen gespeeld van de communisten. Volgens spreker ls Soekarno geen communist, omdat hü daar te üdel voor Is. De communistische party is echter in Indonesië de enige instantie, die goed wordt geleid. Overal zitten communis ten op sleutelposities. Zij steunen Soe karno door dik en dun. omdat ze weten, dat als hij eenmaal wegvalt, de macht zeker hen ten deel zal vallen. ZU wachten rustig af. De kleine man van Indonesië spreekt de wereldmacht Rusland erg aan. Is dit ook niet een agrarisch volk dat het ge presteerd heeft om van niets in 40 jaar iran de twee belangrykste landen ter wereld te worden Volgens de heer Schmidt ligt de eindoverwinning dan ook bij Moskou en Peking en bij de laat ste nog wel het meest In de discussie na de panze werd jar voren gebracht dat al het geld dat men aan Indonesië geeft in een bodem loze put wordt gegooid. Alleen zending en missie kunnen nog wat voor de be volking doen. Het zeudingsgcld wordt namelijk niet aan de officiële instanties geschonken, maar aan de Indonesische Kerken, die het distribueren naar plaat- waar het nodig is. jl/JEDE ten bate van de actie „Heb het hart eens" werd gisteravond voor het Gereformeerd Jeugdverband in de Zuiderkerk te Leiden de Chinese zendingsfilm „De herberg van het zesde geluk" gedraaid. De rol prent begint met het ogenblik, dat het eenvoudige Londense dienstmeisje Gladys Aylward, dat het in haar hoofd had gezet zendelinge in China ie worden, zich meldt bij het Chinese zendingsgenootschap en eindigt ermee, dat zij haar weeskinderen na een lange reis door de bergen en over de Gele Rivier aflevert in Sian, waarvandaan zij verder het binnenland in worden gebracht om veilig te zijn voor de oprukkende Japanse troepen. Het zendingswerk, dat Gladys in China doet begint heel eenvoudig. Aanvanke lijk is zy in Wangcheng in Noord-China bij de oude mrs. Lawson, die daar herberg heeft ingericht: „De Herberg het Zesde Geluk", omdat zy weet, dat de muilezeldrijvers, die van dorp tot dorp trekken de beste boodschappers kunnen worden van het Evangelie. Mrs. Lawson vertelt haar gasten ver. halen uit de Bijbel en als zy gestorven is doet de oude Chinese kok het (niet om dat hij in die verhalen gelooft, maar omdat hij ze zo mooi vindt!) Later kan Gladys het werk overnemen. Al spoedig staat zij wijd en zijd bekend als Jen-Ai (d.i. zij, die van de mensen houdt). Zij werkt met dc manderijn mee aan de ver heffing van het oude China tot een mo derne staat. Zij ontfermt zich over dakloze kin deren. en als dc Japanners Wang cheng verwoesten, Is het Jen-Ai, die voor de hulp aan daklozen en gewonden zorgt, Wat haar oorspron kelijk door het Zendingsgenoot schap niet werd toevertrouwd, is zij toch geworden: een trouw getuige van haar Heer. „De Herberg van het Zesde Geluk" mag men werkelijk een zendingsfilm noemen van groot formaat. Wel is de robuuste Ingrid Bergman niet direct ge schikt voor het kleine eenvoudige vrouw tje te spelen, dat Gladys ongetwijfeld geweest moet zijn, en wel is de film wag teveel bij dc „buitenkant" gebleven, toch krijgt men een uitnemend beeld van dc arme Chinese boerenbevol king, waaronder deze kleine vrouw ge leefd en gewerkt heeft en voor ontcl- baren tot zegen is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3