Verkoud heid Mechanisering landmacht komt in 1963 op gang Regering wacht op Engelands ja-woord Nieuw N.A. VO.-plan: hogere lasten Alg. politieke beschouwingen op 2 oktober Zwanesang van dr. Kortenhorst: „Is roepingsbesef nog wel aanwezig? Proef blijft beperkt tot drie begrotingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ft VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 (Van onze parlementsredactie) T~^E MECHANISERING en motorisering van de landmacht begint gelei- delijk aan gestalte te krijgen. In de toelichting op de begroting van defensie voor 1963 deelt minister Visser de Tweede Kamer mee, dat eind 1963 paraat aanwezig zullen zijn drie infanteriebataljons en drie afdelin gen veldartillerie, gemechaniseerd door invoering van AMX pantserrups voertuigen en 2 verkenningsbataljons, uitgerust met de AMX lichte tanks. Op dat ogenblik zal worden gewerkt aan de omvorming van de huidige vijf infanteriepioniercompagnieën tot pantsergeniecompagnieën en de vor ming van drie parate antitankcompagnieën, uit te rusten met AMX-ma- terieeL Voor de komende jaren bestaan voorts de volgende plannen: motori- sering van zeven infanteriebataljons door invoering van pantserwagens en mechanisering van een vierde paraat infanteriebataljon door invoering AMX pantserrupsmaterieel. Nagegaan wordt in hoeverre de vijf infanterie- verkenningscompagnieën kunnen wor de omgevormd tot verkenningseska drons, voorzien van AMX lichte tanks. Volgens de huidige NAVO-plannen moet ons land beschikken gerkorps, bestaande uit twee gemecha niseerde parate divisies, en over twee mobilisabele divisies. Elke parate divi sie dient drie brigades te omvatten. Ne derland bezit er momenteel in totaal vijf. Gestreefd wordt deiihalve vorming van een met modern materieel uitgeruste zesde brigade. Van de be staande brigades zullen in de verdere toekomst nog twee afdelingen veldartil lerie worden gemechaniseerd. In latere fase zullen de ondersteunende heden van het legerkorps van moderner materieel worden voorziei Ook de vernieuwing en vervanging van vaartuigen van de marine gaat voort. Dezer dagen zal worden besteed de bouw van vier nieuwe fregatten. Het worden fregatten de Leander-klasse, uitgerust met he likopters. Het type is ontwikkeld uit het Whitbey-model, waarmee de Brit se marine goede ervaringen heeft opgedaan. In de Nederlandse uitvoering wordt er.dge verbetering aangebracht in de ac commodatie voor de schepelingen. Ge bruik wordt gemaakt van een Neder landse radar- en vuurleidingsinstallatie, waardoor de gevedhtsorgansatie, de ar tillerie en de geleide wapens voor korte afstand beter aan het doel beantwoor den. Minister Visser streeft ernaar, dal de fregatten in 1965/66 aan de vloot kun nen worden toegevoegd. De verwapening van de kruiser De Zeven Provinciën zal in 1964 gereed ko men. In de loop van 1964/65 zullen twee conventionele onderzeeboten van het type Dolfijn aan de vloot worden toegevoegd. In 1964 wordt de vloot uitgebreid met een tanker/voorraadsdhip. De opdracht voor de bouw ervan is vorig najaar ge plaatst. Plannen worden uitgewerkt om een aantal jagers uit te. rusten met een verbeterd onderzeeobootbestrijdingswa- pen. Meegedeeld wordt voorts, dat in juli een torpedo-insohietvaartuig gereed is gekomen en dat het polyester landings vaartuig voor het Korps Mariniers zo goed heeft voldaan, dat opdrachten zijn geplaatst voor de bouw van nog negen van dergelijke vaartuigen. Luchtmacht In 1963 zullen de eerste twee squa drons van de tweede groep geleide wapens van het type Nike worden opgesteld. Omstreeks de jaarwisse ling 1963/1964 zal een aanvang kun nen worden gemaakt met de vorming van de eerste groep geleide wapens van het type Hawk. Er wordt naar gestreefd, in 1964 de huidige doelstel ling twee Nike- en drie Hawk- g roepen te bereiken. Samenhangend met de invoering van de eenheden geleide wapens zal het aantal dagjagersquadrons ieder jaar met één worden teruggebracht om ten slotte geheel uit de sterkte te worden geno men. De in 1963 beschikbare luchtver dedigingssquadrons zullen tegen lucht doelen met geleide wapens van het type Sidewinder zijn uitgerust. De aflevering van deze raketten is begonnen en zal in 1904 zijn voltooid. Inmiddels is de keuze van een volgende generatie in de lucht tegen luchtdoelen afgeschoten geleide projectielen, als opvolger van de Sidewinder, al m studie genomen. De uitrusting van tactische vliegtuigen met een geleid wapensysteem tegen gronddoelen zal nog langdurige vergen, schrijft minister Visser. studie Vervanging In 1963 zal een aanvang kunnen wor den gemaakt met de vervanging van de oudere typen vliegtuigen door de mo derne jager van het type F 104 G. Met dit supersonische toestel zullen in 1963 het verkenningssquadron en een van de naohtjagersquadrons, in 1964 het tweede rachtjagersquadron en een van de „strike'-squadrons en in 1965 een tweede „strike"-squadron worden uitgerust. Het is met de bedoeling, de conventionele Ookmr.A.B. Roosjen uit Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) Naar thans van de zijde van het Cen traal Comité van A.R. Kiesverenigingen officieel is meegedeeld, mag worden ver wacht, dat de Tweede Kamerleden mr. A. B. Roosjen (68). A. W. Biewenga (59) en dr. A. Veerman 45) niet in de Tweede Kamer zullen terugkeren. Van de a.r. bewindslieden is staats secretaris Roolvink de enige, die zich be reid heeft verklaard, een eventuele kan didatuur voor het Kamerlidmaatschap te aanvaarden. Mr. Roosjen is sinds 1937 Kamerlid. De heer Biewenga heeft sinds 1948 zitting. Hij is voorzitter van het Landbouwschap en liet enige tijd geleden weten, dat hij om persoonlijke redenen niet in de Kamer wil terugkeren. Dr. Veerman kwam in april van dit jaar in de Kamer ter ver vulling van de vacature-Van Nierop. Hij is rector van het christelijk lyceum in Delft. Troepen redelijk geoefend tactische jagers op korte termijn te ver vangen. Men wil de jonge vliegers eerst ervaring op de F 84 F laten opdoen, al vorens hun de F104 G toe te vertrou- In de groep lichte vliegtuigen zul len in 1963 drie parate squadrons- voor het verrichten van diensten ten behoeve van het eerste legerkorps aanwezig zijn. Uitbreiding van de groep lichte vliegtuigen met helikop ters ligt in het voornemen. Een aan tal transportvliegtuigen (troopships) zal mede voor het afwerpen van per soneel en voorraden worden ingericht Nu de 9nelheid van de aarrvalsvlieg- tulgen toeneemt dienen de waarschu wingstijden korter te worden. Met het oog hierop is het melding- en gevechts leidingsysteem volledig geïntegreerd. Do eerste gegevens over een aanval worden verkregen van radarstations, die zover mogelijk naar het oosten zijn opgesteld Redelijk geoefend Ondanks de moeilijkheden met betrek king tot het houden van oefeningen kan de geoefendheid van de militairen van de landmacht redelijk worden genoemd, aldus minister Visser. Met het verwer ven van terreinen voor oefeningen in compagniesverband van de te mechani seren onderdelen Is in overleg met de Rijksdienst voor het Nationale Plan een begin gemaakt. Gehoopt wordt, dat deze verwerving in 1963 gereed kan komen. Bü de Rijksdienst is momenteel een plan ln studie ter verwerving van ter reinen. die geschikt zijn voor bataljons- oefeningen. De oefeningek van de luchtmacht wor den gedeeltelijk op en bij buitenlandse vliegbases gehouden. Ze hebben plaats op basis van wederkerigheid, zodat ook in de toekomst buitenlandse squadrons op Nederlandse bases kunnen worden verwacht. Wat de personeelsaangelegenheden betreft, het aantal aanmeldingen voor het Koninklijk instituut van de ma rine was dit jaar lager dan de vorige jaren. Het aantal aanmeldingen voor de Koninklijke militaire academie is in vergelijking met 1960 en 1961 toe genomen. Minister Visser herhaalt nog eens zijn voornemen om de maximumleeftijd van ln actieve dienst zijnde officieren geleidelijk terug te brengen van 60 tot 5ö jaar. Alvorens echter daartoe een voorstel in te die nen, moet vaststaan, dat een regeling kan worden getroffen om het finan ciële nadeel voor de betrokken offi cieren te verzachten. Overleg hier over is nog gaande. Het aantal aanmeldingen voor de op leiding tot beroepsonderofficier bij de landmacht en de luchtmacht was tc toe lager dan het vorig jaar. De terug gang is weliswaar nog niet verontrus tend, maar toch zal extra propaganda worden gemaakt. De aantallen aanmel dingen voor kort-verband-vrij williger of vrijwillig nadienend dienstplichtige, met bestemming om als onderofficier te die nen, zijn nog ver van voldoende om ir de behoefte te voorzien. Bij de lucht macht zal men ook een kort-verband- verbintenis kunnen aangaan voor dienst als korporaal bij het hulppersoneel. Navo: hogere lasten De huidige krijgsmachtplannen zijn gebaseerd op het NAVO-programma. dat volgend jaar afloopt. Een ni plan, voor de periode tot 1966 is in voorbereiding. Het betekent in he algemeen geen fundamentele herzie ning. Wel kan worden gezegd, dat het nieuwe plan een grotere financiële inspanning zal vergen. De tihans ingediende defensiebegro ting heeft een eindcijfer van ruim twee miljard gulden nl. ƒ2.187.920.000. bedrag is samengesteld als volgt: basis defensieplafond 1.850.000.000. verho ging i.v.m. wegvallen Amerikaanse steun 135.000.000, extra-gelden i.v.m. „Ber lijn"-maatregelen en defensie Nieuw- Guinea ƒ52.000.000, extra-uitgaven i verhogingen salarissen en pensioenen 142.380.000, civiele verdediging 8.540.000. (Van parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) DR. L. G. KORTENHORST heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ter gelegenheid van zijn herbenoeming als Kamerpresident een speech gehouden, waarin hij op elegante, maar niet mis tc verstane wijze kritiek uitoefende op recente uitlatingen van Kamerleden en ministers over hun politieke toekomst. „Beschouw deze cri de coeur als de zwanezang van uw voorzitter", aldus dr. Kortenhorst, die nu zijn laatste jaar ingaat als presi dent. „Elke dag", aldus spreker, .worden wij opgeschrikt door berichten, dat verdienstelijke Kamerleden van plan zijn hun politieke lier aan de wilgen te hangen, dat partijbesturen leeftijdslimieten wensen te stellen aan het kandidaatschap voor een tel in de Tweede Kamer, dat jonge verdienstelijke ministers het plan te kennen geven de politieke arena voorgoed te verlaten, waarbij zelfs als argument wordt vernomen, dat gebrek aan capaciteiten hun het ver vullen van een plaats in ons midden niet verantwoord doet schijnen. Zo zal het pas ingetreden parlementaire jaar een periode afsluiten, waarin door allerlei onderling verschillende omstandigheden de oude garde zijn plaatsen zal afstaan aan andere, deels jongere onervaren krachten". Herwaardering Het had dr. Kortenhorst vooral ge troffen. dat er blijkbaar een grondige herwaardering van de roeping om het land als lid van de volksvertegenwoordi ging te dienen, heeft plaatsgevonden. Als een van de voornaamste oorzaken zag hij het feit. dat ondanks de grote uit breiding van het aantal ministers en van de invoering van het ambt van staatssecretaris, het aantal Kamerleden dat tot het ambt van bewindsman werd uitgenodigd of dat bereid was dat ambt te aanvaarden, telkens geringer is ge worden. Het huidige kabinet telt slechts leden, die gedurende enige tijd lid de Kamer zijn geweest In vroeger dagen was het volkomen normaal, ja zelfs vanzelfsprekend dat afgetreden mi nisters na de verkiezingen weer in de Kamer terugkwamen en zodoende zorg droegen voor een zekere continuïteit ln het politieke leven van ons land en voor het bewaren van de ervaring op wetge vend en bestuurlijk gebied. De vraag is gesteld of de werkkring .an Kamerlid tegenover het ministers ambt wordt onderschat. Dr. Kortenhorst waagde dat te betwijfelen. Wie enigs zins op de hoogte is van de moeite die een formateur zich moet getroosten om geschikte kandjdaten te vinden voor de bezetting van "de ministersposten, is ge neigd de oorzgak dieper te zoeken. „HU vraagt zich af", aldus de Kamer voorzitter, „of de roeping het algemeen belang te dienen nog wel ln dezelfde mate ais voorheen bU de keuze van zjjn levenstaak bil de daartoe bekwaam ge- achten levendig is irebleven; of het besef verantwoordelilkheld voor het alge- ra welzijn in de wereld van heden niet dreigt te verslappen". Bedacht moet worden, zo vervolgde spreker, dat het goed vervullen van ta ken in het openbare leven in de moderne tijd oneindig meer van de werkers eist dan vroeger. Het is ook daarom dat de Kamer zich nu bezint op middelen om het werk van regering en volksvertegen woordiging te vereenvoudigen en meer doeltreffend te maken. De bereidheid om het land te dienen en de mogelijkheid om dat op de meest efficiënte wijze te doen, zijn twee aspecten van het parle mentaire leven, die bij het begin van het nieuwe zittingsjaar alle aandacht verdienen. Bij het opnoemen van de fractieleiders die de Kamer in 1963 zullen verlaten, noemde dr. Kortenhorst ook de commu nist Paul de Groot. Diens fractiegenoot Bakker haastte zich dit te corrigeren. Dr. Kortenhorst deelde daarop mee. dat of ficieel nog niets bekend is van een ko mend aftreden van de heer De Groot. Dc Tweede Kamer begint op dinsdag 2 oktober met de algemene politieke beschouwingen. Het tussentijds rapport van de commissie tot herziening van de werkwijze van de Kamer komt volgen de week donderdag in behandeling. De Kamer heeft voorts besloten, dat ook dit jaar weer iedere donderdag gelegenheid zal zijn tot het mondeling stellen van vragen aan de regering. Goedgekeurd werd een wetsontwerp tot verlaging van de tabaksaccijns. Deze verlaging compenseert de verhoging van dc invoerrechten op ruwe tabak, een verhoging, die voortvloeit uit de eerste aanpassing van het Nederlandse tarief aan het gemeenschappelijk buitentarief van de EEG. Later zullen verdere aan passingen volgen, zonder dat dit echter tot verhoging van de tabaksprijzen be hoeft te leiden. Ook ging de Kamer akkoord met en kele wetsontwerpen tot verhoging van enkele sociale uitkeringen en kinder bijslagen. ZOETERWOUDE Opening „Zelden van Passé" De geheel gerestaureerde molen „Zel den van Passé" onder de gemeente Zoe- terwoude bij de rijksweg 4A zal officieel door de Rijnlandse Molensrtacirting wor den geopend. Mr. F. P. Th. Rohling. chef van de afdeling Oudheidkunde en Na tuurbescherming van het ministerie van 0„ K. en W„ zal de molen dinsdag 9 oktober in werking stellen. Tevoren worden om half drie lichtbeelden van de restauratie vertoond in het gemeen tehuis. RIJNSBURG Zangavond N.C.R.V. In de serie zangavonden houdt de N.CJEt.V. vanavond een samenzangdien6t in de Maranathakerk. Medewerking ver lenen het meisjeskoor en de blokfluit- groep van Dirk van Vliet en het NCRV- kopericwartet. Het geheel staat onder leiding van Kees Deenik. De aanvang van deze zangavond, waarop iedereen welkom is, is kwart voor acht. Markt- cn visserij berichten Visserij KATWIJK AAN DEN I - Groenteveiling: waspe» 2.20—2.80. AI 220. All —80. An 23—57. 4.10. B extra -*>—2. bloem- 60—76. AI 5864. BI 55— 67. Bil 35-40. Cl 51—52. andtjvle 20—30. bo*peen (per 100 bos» 20—38. sla (per 100 krop) 17—20. prinscRsenbonen 51—83. gr kool 19. uien (per kist) 2.10—4.10, kroten (per kist) 2.14—2.20, prei 35—36. tomaten 25 17. peterselie (per 100 bos) 1—8. selderie (per 100 bos) 5—8. bleekselderij (per 100 bos) 11—20. Aanvoere 19.000 kg de industr 27 000 stuks. 90 000 kg. waarvan en 50 000 kg voor verkocht, bloemkool 15.000 stuks voor de 'erden verkocht. SCHEVENINGEN. 22 september Visse rij berichten SCH 103—nog 42 mijl. SCH 134— weinig vangst. SCH 47—weinig vangst. SCH 4—weinig vangst. SCH 10—85. SCH 32—3. SCH 233—160. SCH 23610. SCH 310—3. SCH 24— weinig vangst. SCH 56weinig vangst. SCH 324—weinig vangst. SCH 105-95. SCH 305— weinig vangst. SCH 223weinig vangst. SCH 314nog 95 mijl. trawlschepen: SCH 15 nog 30 m»jl. IJMUIDEN. 21 september Besommin gen: VL 110-25 180. VL 131—27.600. IJMUIDEN. 21 september Besommingen HD 87—5060. KW 38—6100. KW 112—1450. KW 205—6130. KW 61—260. KW 46—790, KW 109—250, KW 1492740, KW 146—10.250. KW 52-10 830. KW 90—6770. IJM 56-8630. 1JM 149—2740, MO 1—5080. VLAARDINGEN. 20 september Visse rij berichten VL 7—170 k VL 70—2 k.. VL 78—12 k. VL 79—8 k VL 84—200 k.. VL 85—85 k.. VL 98—7 k VL 110—thuisvarend. VL 112—170 k.. VL 121—200 k. VL 131— thuisvarend. VL 142—136 k.. VL 153—170 k. VL 172—100 k. nog 60 netten. VL 190- loterlng: Goudse lc kwali- irkt. Aan- Minister Luns in begroting: Geen woord over Nieuw-Guinea... (Van onze parlementsredactie) FAE regering wil eerst weten wel- ke landen aan de toekomstige Europese politieke samenwerking willen deelnemen, voordat zij zich definitief uitspreekt over de vorm, waarin deze samenwerking moet worden gegoten. Dit schrijft minis ter Luns in de memorie van toe lichting bij de begroting van bui tenlandse zaken voor 1963. Dc bewindsman gaat zeer uitvoerig in op de problemen, die verband houden met de toetreding van Enge land tot de Europese Economische Gemeenschap. Over het Nieuw-Gui nea-vraagstuk, dat steeds een domi nerende plaats heeft ingenomen in de vorige begrotingen van buitenlandse zaken, wordt met geen, maar dan ook geen enkel woord gerept.... Hoewel hij zich een definitieve uit spraak nog wil voorbehouden ontvouwt minister Luns wel enige denkbeelden, waaraan een toekomstige Europese po litieke unie moet voldoen. De organi satie moet overeenkomen met drie van de bestaande Europese gemeenschappen, althans het uiteindelijk streven moet Nieuwe procedure in Kamer (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal zich volgende week uitspreken over de nieuwe wijze van parlementaire begrotingsbehandeling. De speciale Kamercom missie, die zich met dit vraagstuk heeft beziggehouden, heeft de Kamer gisteren schriftelijk een voorstel gedaan tot uitbreiding van het Regle ment van Orde. Als dit wordt aangenomen zullen het komend zittings jaar bij wijze van proef de begrotingen van binnenlandse zaken, onder wijs, kunsten en wetenschappen en maatschappelijk werk vooraf in open bare commissievergaderingen worden behandeld. Vorige week maakten wij reeds uit. voerig melding van de herziening der be grotingsbehandeling, bescheiden begin zal worden gemaakt Als de proef gunstig uitvalt, zulen vol gend jaar alle begrotingshoofdstukken op de nieuwe wijzen worden behandeld, d.w.z. zonder schriftelijke voorberei ding, waarvoor het openbare beraad in de commissies in de plaats komt. De pro cedure zal leiden tot een aanmerkelijke verkorting van de plenaire begrotings vergaderingen der kamer waarin de uit eindelijke beslissingen zullen vallen, voorafgegaan door tien-minuten-speech- jes over het algemene beleid en door een beknopte behandeling van moties en amendementen. De proef blijft dit jaar beperkt tot de openbare commissievergaderingen. Het plan tot instelling van een Algemene Be grotingscommissie kan nu nog niet wor- ïrwezenlijkt. Het voorgestelde artikel van het Reglement van Orde bepaalt o.m. dat ook ambtenaren de commissievergaderingen het woord kunnen voeren, zo dikwijls als een mi- ister of staatssecretaris dit wenst. De beraadslagingen in deze vergaderingen zullen naar de mening stellers een minder formeel karakter moeten dragen dan die in de plenaire bijeenkomsten der Kamer. De zaken die nen zo veel mogelijk punt voor punt te worden afgedaan en uitvoerige algemene beraadslagingen moeten daarbij achter wege blijven. Geschreven redevoeringen en nota's passen niet in dit systeem. Pers en publiek worden tot de open. bare commissievergaderingen toegelaten, maar in verband met de beperkte plaats ruimte zal het publiek slechts op beschei den schaal toegang krijgen. De Kamer leden zullen ten behoeve van bezoekers toegangskaarten kunnen krijgen, aantal kaarten is echter bepaald op één per Kamerlid. Vóór de openbare commissievergade ring vindt nog een besloten commissie bijeenkomst plaats om te bespreken wel ke punten in de openbare vergadering ter sprake zullen worden gebracht. Tot openbare commissievergaderingen hebben alle Kamerleden, ministers en staatssecretarissen toegang. Ook mogen alle Kamerleden dus niet alleen de daarop zijn gericht. Men kunnen HILLEGOM Weigering bouwvergunning De heer H. M. van der Vlugt te Sas- senheim heeft by de raad beroep inge steld tegen een besluit van B cn W tot weigering van een vergunning verbouwen van het pand Hoofdstraat 59 te Hillegom. Uitvoerig ïyordt de raad door ingelicht inzake het besluit. Zy wyzen erop dat de aanvaraag tot verbouwing werd geweigerd, omdat deze in stryd zyn met de regaling „Centrum II". Volgens de heer Van der Klugt zou overeenkomen, dat de te treffen rege- hiermee aan de genoemde regeling bepaalde periode herziening zal worden onderworpen. Reeds nu zouden enkle globale sen ten aanzien van die herziening kun nen worden geformuleerd. Enkele van die wensen zijn: meer derheidsbesluiten van de raad van de politieke unie. fusie van de uit voerende organen van de huidige Europese gemeenschappen sterking van de positie van het Euro pees parlement, mede door directe verkiezingen. De regering beseft heel goed, aldus mr. Luns, dat by de door haar gewenste toetreding van Engeland en eventueel r.og andere landen dit doel nog niet kan worden bereikt De nieuwe leden zullen aan het klimaat van de Europese samenwerking moeten wennen. De regering acht de deelneming Engeland aan de Europese samenwerking echter van zo groot belang voor Europa, dat zij tervrille daarvan bereid is, ge noegen te nemen met een wat langza mer tempo van verwezenlijking haar denkbeelden over de structuur van de samenwerking. De regering stelt er prijs op, verband haar grote voldoening spreken over de hechte Nederlands- Belgische samenwerking, die berust op een volledige overeenstemming zowel ten aanzien van de gewenste opzet de politieke unie als over de procedure, die bij de verdere onderhandelingen moet wt>rden gevolgd. Topconferentie In deze procedure is voorlopig geen plaats voor een topconferentie regeringsleiders der zes EEG.-landen. Ook nadat een principieel akkoord o dc Britse toetreding is bereikt zal topconferentie slechts doelmatig kunnen zijn, als ze behooriyk is voorbereid door overleg langs diplomatieke weg en volgens een bijeenkomst van de mi ters van buitenlandse zaken. Ook de Britse regering zou de mogelijkheid moeten worden geboden, overeenkom stig haar wens. aan dit voorbereidende overleg deel te Minister Luns heeft half juli deze zaak in Rome besproken. Hij deelt mee. dat over zulk een procedure in principe overeenstemming werd be reikt. Dat zou dan kunnen beteke nen. dat de op een topconferentie beluste De Gaulle en Adenauer nog enige tijd geduld zullen moeten heb ben. Intussen wordt duidelijk, dat de gering maar matig te spreken is o- de houding, die sommige E.E.G.-landen hebben aangenomen bij het overleg do toetreding van Engeland tot de E.E.G Deze houding „geeft grond aan het i moeden, dat aan de totstandkoming toetreding van het Verenigd Ko ninkrijk niet van alle zijden die urgen tie wordt toogekend, die naar de i ring van dc regering daaraan zou horen te worden gegeven." aldus Volgens minister Luns bieden de cultaten, die tot dusver bij het overleg lussen de E.E.G.-landen en Engeland zijn bereikt, een bevredigende grond slag voor de verhouding van de E.E.G te vergaande strekking worden gegeven. Hy haalt nog en aantal argumenten aan om de raad alsnog te bewegen de ver gunning te verlenen, maar B. en W. vin den hét geen zin hebben hierop in te gaan. Tenslotte wyzen B. en W. erop dat, hoewel hier uitsluitend een beroep tegen de weigering van bouwvergunning de orde is, het ook verboden is ingevol ge de verordening op het gebruik van gebouwen in deze gemeente, het betref fende pand in te richten als automatiek- bedrijf Indien de betrokkene in het be zit zou zyn van een bouwvergunning, zou zyn plan om in dit pand een automatiek te vestigen dus toch niet kunnen worden verwezeniykt. Raadsagenda De gemeenteraad vergadert dinsdag 25 september om 8 uur. De agenda vermeldt o.m: verzoek om medewerking voor aan schaf van meubilair ten behoeve van de St. Martinus meisjesschool; beroep van de heer H. M van der Vlugt tegen wei gering van een bouwvergunning. warmond P.V. „Warmond" Ook p.v. „Warmond" heeft deelgeno men aan de wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf St. Ghislain over een afstand vam 203 km. In concours wa ren 40 duiven. De eerste duif kwam aan (start: tien voor acht) om 10.46.57. met een snelheid van 1154 meter per minuut, de laatste om 10.57J3 (1060 m. p.m.) Uitslag: C. v. d. Zwart 1, 5: B. F. Ros kam 2. 3. 6. 8; J. Roest 4; A. J. van Rui tenburg 7. stuks. Notering: mclk- gcijjj,,,, 2.40— i levend 1 50—2. 101) 118.——1 zeugen 225—300. schi 3018. Handel: melkkoeien rustig. 75—100. foksehap lommeren 90125. drachtige 75—100. biggij koeien redelijk, varekoeien veren slecht, lokschapen rustig, vette scha pen matig, vette lammeren stug. zeugen, schrammen en biggen «troef. ROELOFARENDSVEEN. 20 september Bloemenveiling: Irlsssen 106—205. Fresia's 22 ff Ornlthogalum 18—56. Scabiosa 38—41. Troschry- loldci •orth 60— Oldland Sceptre 80—105. Shirlej bos; idem geplozen: Evelyn Bush 28-52. White Joy 30—36, Alfretton 23—27. Pinks- moor 21—33. White Hope 15—26. Regalia 19— 27, Medaillon 26—35. Westfleld 26—34, Brclt- 18—31, Judith Andrew 18—27. Migoli a a— a„412—23. sim rood Dusty 13—16. —16. Harvest shuk. voorschoten Tonecl Het Nut zal vanavond het nieuwe sei zoen beginnen met de opvoering door de toneelgroep Studio van het door Ma nuel van Loggcm geschreven toneelstuk Jeugdproces. Begin van brand In de woning van de familie Gros aan de Prinses Irenelaan ontstond by het aanmaken van de kachel een begin van schoorsteenbrand. De brandweer, die snel ter plaatse was. heeft het vuur in de kiem gesmoord. Het bleek, dat de schoor steen niet was geveegd. Op de Veurseweg naby dekoffietent stuurster van een personenauto naby de Hofweg de macht over het stuur kwyt. Zy reed tegen een lichtmast op, die af knapte. De auto werd flink beschadigd. De bestuurster kreeg licht verwondin gen. Op de Veursweg naby de koffietent van „Ome Niek" ontstond als gevolg van het niec-verlenen van voorrang een bot sing tussen een vrachtauto en een perso nenauto. Er was materiële schade. Eveneens op de Veurseweg, ter hoogt* van garage Van der Heden, wilde een automobilist voorsorteren om een inrit in te draaien. Deze verkeersfout had tot gevolg, dat twee erachter rijdende auto's, die plotseling moesten afremmen,on zacht met elkaar in aanraking kwamen. Beide hepen schade op. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: HOC D ■leden er het woord voeren, tot de landen van het Britse Gemenebest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11