I T, Engeland kan nu zelf beslissen Imam van Jemen op zijn lied gestorven (71) Holtrop: zulke voorstellen vergroten inflatiegevaar Hongarije gaat verder met „zuivering" Frans kabinet staat achter referendum Premiers van Gemenebest Zuid-Slavië nu ook een socialistische republiek MAÏZENA dur YEA m< mi&mi Saluutschoten DONDERDAG 20 SEPTEMBER BESTRIJDING VEEZIEKTEN Het vervoersverbod van varkens, dat geruime tijd heeft gegolden in verband met de mond- en klauwzeerbestrijding, heeft een gunstige invloed gehad op de daling van het aantal gevallen van varkenspest. Minister Marijnen deelt dit mee in de toelichting op de begroting van landbouw en visserij voor 1963. De bewindsman wil bevorderen, dat ten gunste van de gezondheidszorg van varkens over tien jaar een sub sidie van 5,5 min. beschikbaar komt. De minister deelt mee, dat de bestrijding van de mond- en klauw- zeerepidemie bij varkens in het algemeen gunstige resultaten heeft ge boekt. Het moeilijkste bleek de bestrijding van het kwaadaardige C-virus. Een doeltreffend vaccin tegen mond- en klauwzeer bij varkens kon ondanks alle onderzoek nog niet woiden gevonden. Ten aanzien van de bestrijding van abortus Bang wordt meegedeeld, dat het aantal A. B. R.-vrije. resp. abortus-vrije bedrijven thans tot 95,5 pet. is gestegen. In zeven provincies, waaronder die met de belangrijkste vee-export, is dit percentage reeds meer dan 97. Groningen en Drenthe spannen de kroon met resp. 99,5 en 99 pet. KOLENPRODUKTIE De nettoproduktie van steenkolen door de Staatsmijnen te Limburg wordt voor 1963 geraamd op 7.600.000 ton. Dit is enigszins lager dan de in 1961 gedolven hoeveelheid (7.769.000 ton). De produktie van cokes is gesteld op 2.800.000 ton; in 1961 werd 2.994.000 ton geproduceerd. Naar verwachting zullen de resultaten van het Staatsmijnbedrijf over 1963 worden beïnvloed door lagere opbrengsten als gevolg van dalende prijzen, en door hogere kosten, dit laatste vooral als gevolg van wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden. De uitkomsten over 1963 zullen daar door aanmerkelijk ten achter blijven bij de voor 1962 geraamde en de over 1961 behaalde resultaten. Dit schrijft minister De Pous (econ. za ken) in de toelichting op de begroting 1963 voor de Staatsmijnen. ALLEEN ZILVEREN RIJKSDAALDERS In de ruim anderhalf jaar, die sedert het in omloop brengen van de eerste nieuwe zilveren rijksdaalders is verstreken, is gebleken dat het publiek in het algemeen de voorkeur geeft aan deze muntstukken boven de muntbiljetten van 2.50. Dit schrijft minister Zijlstra in de toelich ting op de begroting van financiën voor 1963. Op grond van de met de zilveren rijksdaalders opgedane ervaringen zal nu naar algehele ver vanging van de thans circulerende papieren rijksdaalders worden ge streefd. Daarom is in het muntprogramma voor volgend jaar rekening gehouden, met de aanmaak van 10 miljoen zilveren rijksdaalders. DOORBEREKENINGSVERBOD De leden van de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes en mr. dr. Meulink (beiden a.r.) hebben de minister van economische zaken schriftelijk ge vraagd of de bewindsman, nu de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 krachtens artikel 16, lid 3 van de prijzenwet per 1 juni 1962 is vervallen, van oordeel is, dat niettemin het in artikel 1 van deze prijzenbeschik king voorkomende zg. „doorberekeningsverbod" geacht moet worden van toepassing te zijn gebleven op bouwwerken die op 29 februari 1960 in uitvoering waren en op 1 juni 1960 nog niet opgeleverd waren. Is de minister in het bevestigende geval niet van oordeel, dat alsdan de in artikel 2 der genoemde beschikking .opgenomen ontheffings mogelijkheid geacht moet worden eveneens op de in de eerste vraag be doelde werken van toepassing te zijn gebleven. alduS deze leden van de Tweede Kamer. MEER AMBONEZEN IN WIJKEN Minister Klompé rekent erop, dat het V.omende jaar ongeveer zes honderd Ambonese gezinnen uit woonoorden naar normale woonwijken zullen kunnen verhuizen. Haar beleid richt zich op een grotere zelf- standigmaking van de Ambonezen in ons land. In dit verband streeft zij er ook naar, dat de Ambonese kerken financieel vrij komen te staan van de overheid. Een eerste stap hiertoe is, dat deze kerken zelf de kosten moeten betalen voor het gebruik van electriciteit en water, het schoonhouden van lokalen en gebouwen en de kosten voor de ver warming. SINDS '61 574 AMBONEZEN TERUG Sinds 1961 zijn 574 Ambonezen vrijwillig naar Indonesië terugge keerd. Minister Klompé wil- hun overblijvende landgenoten de mogelijk heid tot vrijwillige terugkeer niet onthouden. Op haar begroting voor 1963 heeft zy derhalve voor dit doel een stelpost van f 750.000 uit getrokken. Het radiostation van Jemen heeft gisteren gemeld dat de imam (heerser) van Jemen op zijn bed is gestorven. Officieel werd de leeftijd van imam als 71 jaar op gegeven. Naar verluid zou hij echter een stuk in de tachtig zijn geworden. Kringen uit de omge ving van het vorstelijk paleis ach ten het mogelijk dat hij al enige weken geleden is overleden. Radio- Sanaa deelde verder nog mee, dat L het stoffelijk overschot van de imam zal worden bijgezet in een moskee nabij Sanaa. Er is een rouwperiode van minstens een week afgekondigd. Tot de opvolger van de imam is uitgeroepen kroon prins El Badr. Ahmad Ibn Jahja Moehammed Ha- mid Oed-Din was absoluut heerser over ongeveer vijf miljoen mensen. Hij werd dit in 1948, nadat zijn va der en drie van zijn vijf jongere broers door rebellen waren doodge schoten. In maart van het vorige jaar werd ïman Ahmad bij een aanslag gewond tijdens een bezoek aan de havenplaats Hodeida aan de Rode Zee. De gestorven imam duldde geen ver-I zet tegen zijn bewind in deze moham-J medaanse theocratische staat, waarj nog slavernij zou bestaan, overspeli-l gen worden gestenigd, de vrouwen ge- sluierd moeten lopen en het bezit van alcohol een zware misdaad is. De imam liet in 1955 twee van zijn broers met een zwaard onthoofden om dat zij hem bij een staatsgreep tijde lijk hadden afgezet. Anderhalf jaar ge leden kwam uit Jemen het bericht dat de imam had gedreigd iedereen te zul len laten onthoofden die zijn bevelen niet opvolgde. In 1959 heeft hij drie maanden in een kliniek in Rome doorgebracht om be-; handeld te worden wegens jicht. Ge-1 meld is dat de kuur hem meer dan, tien miljoen gulden moet hebben ge-I. kost. Hij had 35 vrouwen, bijvrouwen en slavinnen bij zich, die bewaakt wer den door lijfwachten met kromzwaar den. In maart 1958 trad Jemen toe tot de Verenigde Arabische republiek van Egypte en Syrië. In december 1961 werd die band verbroken. President Nasser noemde de imam een reactio nair. De imam had zich uitgesproken tegen nationalisatie van privébezit en tegen het beginsel van gelijkheid van alle burgers. Hij achtte dit in strijd met de islamitische wet. De nieuwe heerser, kroonprins El j Badr. mobiliseerde in 1955 de gezags- zijn^broeder "Abdal'lah was gedwongen afstand van de troon te doen. Door toe- doen van deze stammen kon de vorst ln zijn waardigheid worden hersteld. In 1959 waren er echter berichten dat El Badr van plan was zich van de macht meester te maken, toen zijn va- j der in Rome verbleef. Geruchten over •panningen tussen vader en zoon hoofdzakelijk omdat El Badr zekere hervormingen zou willen Invoeren bleven de ronde doen. totdat de Imam 1 vorig Jaar in een radiorede zijn zoon j tot toekomstig heerser van Jemen be noemde. 1 F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 B A N K IE R S - A N N O 1839 -VERMEER S- Co BANKBOEKJES Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 VHertogenbosch, H. Steenweg 27-31tel. 22321, giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Nederland wijst Engels plan af Nederland heeft gisteren met kracht stelling genomen tegen een Engels voorstel om een stelsel van garanties in te voeren voor inter nationale valuta, de dollar inbe grepen. Dr. M. W. Holtrop, directeur van de Nederlandsche Bank, waarschuw de in een toespraak tot de zeven tiende jaarvergadering van gouver- s van het Internationaal Mone tair Fonds nadrukkelijk t#gen „radi cale hervormingen" van het bestaan de monetaire systeem op een tijdstip, dat evenwicht en prijsstabiliteit wor den bereikt. De Britse minister van financiën, Reginald Maudling, pleitte voor de vorming van een internationale mo netaire reserve als garantie tegen eventuele verliezen, die zouden ont staan door devaluatie van de natio nale valuta van een der aangesloten landen. „Nieuwe initiatieven" zouden volgens hem de valuta der westelij- ln Kenya worden volkomen nieuwe methoden toegepast om de steeds zeldzamer wordende dieren voor uitsterving te be hoeden. Met een jeep wordt achter de dieren aangejaagd en als de „jagers" dan dicht genoeg genaderd zijn, schieten ze met een zware luchtbuks de beesten een pluimpje in het lichaam, dat is gedrenkt in een verdoven de vloeistof. Zo wordt het ge makkelijk bijvoorbeel d^.gi te vangen en óver te^brengen' naar veiliger oorden: zoals re servaten en wildparken. Vooral in Kenya kreeg de wildstand de laatste jaren een geduchte aan val te doorstaan van stropers, grootwildjagers en de wet, die het mogelijk maakte dieren te doden, als zij een gevaar voor de boerderijen betekenden. Op deze foto's is de vangst en de vrijlating van een giraffe in beeld gebracht. ke wereld kunnen versterken. Maudling wenste de reserves uit te breiden door de harde-valutalanden aan te moedigen valuta van andere landen te gebruiken voor aanvulling van „we derkerige valuta-rekeningen" bij het IMF, op welke rekeningen de harde-va lutalanden hun saldi aan andere valu ta zouden kunnen storten. Met zijn afwijzing sloot dr. Holtrop zich aan bij IMF-directeur Per Ja- cobsson en bij de Amerikaanse minister van financiën, Dillon. Zij verzetten zich tegen de invoering van een stelsel van goudgaranties. Schadelijk „Ongeacht de bedoelingen van de op stellers van dergelijke plannen voor ra dicale hervormingen", aldus dr. Hol trop, „zouden zulke hervormingen in feite resulteren in het ontnemen aan de monetaire autoriteiten, voor een onbe paalde tijdsperiode, van het handhavend toezicht op de betalingsbalans". „Ik kan me geen maatregel voorstel len die schadelijker zou zijn voor de ware belangen van de nationale en in ternationale stabiliteit dan het scheppen van die toestand". Hooggeplaatste Nederlandse zegslie den voegden hier aan toe, dat het voorgestelde schema van goudgaran ties niet alleen het inflatiegevaar ver groot, maar dat het bovendien rege ringen ertoe zou kunnen brengen hun financiële en economische politiek aan te passen aan de eigen inter ne behoeften, zonder aandacht te be steden aan de internationale betalings balans. Zoals bekend woont ook minister Zijlstra de vergadering van het IMF in Washington bij. Naderhand heeft Groot-Britannië zich echter verenigd met de suggestie, dat de voorstellen op dit ogenblik niet nodig De Hongaarse plaatsvervangende minister van justitie, Ferenc Ando, twee vice-presidenten van het Hon gaarse hooggerechtshof en negen an dere hoge functionarissen van de jus titie zijn uit hun ambt ontzet. In een officiële bekendmaking van de Hongaarse regering stond dat zij ont slagen zijn op last van de presidentiële raad. Dit sluit aan op een bericht in het maandblad van de Hongaarse commu nistische partij dat de hoogste rechter en de procureur-generaal bij de stali nistische zuiveringsprocessen van voor 1956 en veertien vroegere functionaris sen uit de partij zijn gezet. De ontslagen functionarissen van de justitie zijn niet degenen die uit de par tij zijn gestoten. In de officiële bekendmaking stond Na een vergadering van vijf uur is medegedeeld, dat het Franse ka binet het beginsel en de grote lijnen heeft aanvaard van het voorstel van president De Gaulle om diens plan voor het benoemen van toekomstige staatshoofden door middel van volks raadpleging, aan het kiezerskorps voor te leggen. De president, die zelf de kabinetszit- ting leidde, zal vanavond in een ralio- en televisierede de bedoeling van zijn voorstel uiteenzetten. Op het ogenblik staat in de grondwet, dat het staats hoofd wordt gekozen door een kiescolle ge van ongeveer zeventigduizend nota belen. De Gaulle is echter van mening, dat alleen door middel van een referen dum iemand kan worden aangewezen met het vereiste gezag en de nolige bevoegdheden. Hoewel de lange duur der kabinets zitting anders doet vermoeden, heeft de minister van voorlichting, Fochet, desgevraagd verklaard, dat de minis ters het opmerkelijk eens waren ge weest over het plan van de president. ■mr» -f ivoorwaarden. Een eindoordeel wordt Y 1 011 111 miOrlPO' dan ook opgeschort tot na afloop van J VX^LllXJ LCde onderhandelingen in Brussel. -j Verschillende Gemenebestlanden heb- is echter noodzakelijk van premiers van het Gemenebest is een verklaring uitgegeven, waar in overeenkomstig de verwachtin gen de Gemenebestlanden Enge land de verantwoordelijkheid toe kennen voor de uiteindelijke beslis sing om wel of niet toe te treden tot de E.E.G. De Gemenebestlanden wensen een nieuw overleg tussen Engeland en het Gemenebest, na dat de voorwaarden voor toetre ding van Engeland geheel bekend zijn. Men was het er over eens dat de Britse onderhandelaars in Brussel volledig met de standpunten van dere Gemenebestlanden rekening zul len houden. Dit wijst erop dat inen het van het grootste belang acht, dat Engeland nog eens zal proberen om wijziging te krijgen in de voorlopige (Advertentie) Wel premier doch Tito de baas Het Zuid-Slavië van Tito wil aantonen dat het even ver is op weg naar de verwezenlijking van de communistische staat als de Sowjetunie. Gisteravond is een ontwerp-grondwet gepubliceerd, waarin Zuid-Slavië aangeduid wordt als de „federale socialisti sche republiek Zuid-Slavië". In de marxistische denkwijze ver tegenwoordigt de volksrepubliek (zo als Zuid-Slavië nu aangeduid wordt) de eerste stap naar het commu nisme. De tweede stap is de socialis tische republiek. Tot nu toe was de Sowjetunie de enige die op deze be titeling aanspraak maakte. Een tweede belangrijke wijziging in het ontwerp-grondwet ls de creatie van het ambt van premier. Deze zal presi dent van de „federale uitvoerende raad" heten en hij zal de 70-jarige Ti- an talriike taken kunnen ontheffen, iverkelljke macht blijft echter in handen van Tito, ongeveer vergelijk baar met president De Gaulle In Frankrijk. In het ontwerp wordt Tito met name genoemd als president en zijn ambts- termijn is van onbepaalde duur. Toe komstige presidenten zullen worden ge kozen door het parlement en ze kunnen twee termijnen van vier jaar aan het bewind blijven. Het langverwachte ontwerp >s een be vestiging van het Zuidslavische gede centraliseerde communisme, dat Bel grado reeds in 1948 in een scherp ideo logisch conflict met het Kremlin heeft gebracht, waarna het uit de Komintern gestoten werd. Het beheer der indus trie blijft in handen van de arbeiders raden, terwijl het gecentraliseerde toe zicht zoals de Sowjetunie dat kent. ont breekt. Deze nieuwe grondwet komt in de plaats van de constitutie die in 1946 werd aangenomen en die in 1953, vijf jaar na de breuk met Moskou, dras tisch werd gewijzigd. Aangenomen wordt, dat het ontwerp-grondwet bin nen enige maanden door het parlement zal worden aanvaard. Verkiezingen in Algerije: Ben Bella vraagt massale steun ben hun bezorgdheid uitgesproken over mogelijke gevolgen van toetreding van Engeland tot de E.E.G. Zij vertrouwen er echter op dat dit het Gemenebest niet nadelig zal beïnvloeden. Zij spre ken de hoop uit, dat de leden van de E.E.G. een sterk en groeiend Gemene best zullen willen behoeden dering van i vreedzame wereld. Associatie Over de Afrikaanse leden van het Ge menebest zegt het communiqué, dat sommige onafhankelijke Afrikaanse lan den associatie met de gemeenschappe lijke markt niet aanvaardbaar achten. Sierra Leone en Jamaica wensen hun standpunt in beraad te houden, terwijl Trinidad, Tobago en de Rhodesische fe deratie bereid waren associatie te aan vaarden. Het communiqué waarschuwt er voor dat toetreding niet mag leiden tot In eenstorting van het Gemenebest. Enge land zou opnieuw de belofte hebben ge daan te blijven strijden voor de belan gen van het Gemenebest. India, Pakistan en Ceylon hadden I zo spoedig mogelijk den die deze landen zijn aangeboden, zo spoedig mogelijk zullen worden ge sloten. Een belangrijke passage uit het communiqué is, dat de Gemeneoestlan- den bereid zijn mee te doen aan groot scheepse internationale pogingen tot uit breiding van de wereldhandel in grond stoffen en fabrikaten. Zij erkennen de belangrijke bijdrage die de E.E.G. en andere regionale groepen op dat gebied kunnen leveren. De Gemenebestleiders spreken de hoop uit, dat de Euromarkt hun wer.s betreffende expansie van de wereidnan- del deelt en zij wijzen er op, dat bij het Amerikaanse Congres wetsontwerpen zijn ingediend, die een belangrijke bij drage kunnen zijn voor expansie. In het communiqué komt voorts tot uiting de mening van premier Nehroe, die verbetering van de handelsmogelijk heden nog belangrijker vindt dan finan ciële hulp. Aansluiten De geest van het communiqué is, dat de Britten zich waarschijnlijk zullen aansluiten bij de Euromarkt: een kleine maar belangrijke overwin ning voor premier Macmillan, die vanavond voor de televisie nogmaals een poging zal doen het Britse pu bliek te winnen voor zijn Europese politiek. Hij zal het overigens nog moeilijk krijgen bij de behandeling in het parle ment, want Labourlclder Galtskell stelt nu, dat Engeland, wanneer het volledig rekening wil houden met de belangen van het Gemenebest, of betere voor waarden zal moeten bedingen of licb afzijdig moet houden. De Britse regering bleek zeer vol daan. Premier Macmillan zei tot ver slaggevers: „Alles is prima en ik ben zeer verheugd". Minister Heath zei, dat bij de toekomstige onderhandelingen met de mening van de premiers terde ge rekening zal worden gehouden, ook al zullen de onderhandelingen daardoor moeilijker worden. Parijs onthield zich van commentaar, maar geloofde dat dc Britse regering enige concessies had gedaan die het ge sprek inderdaad moeilijk zullen manen West-Duitsland zal dezelfde positieve houding aannemen tegenover toetreding Engeland als in het verleden, aldus Bonn. Canada en Nleuw-Zeelaud, bleken vreden over het communiqué, maar hielden vast aan nauw contact met En geland voor het verdere verloop van het MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKERI het politieke bureau. ontslagen, doch Aangenomen werd dat Bella, heeft gisteren een van de aeze nieuwe zuivering verband houdt zjJd® van de Algerijnen lusteloze ver met de grootscheepse destalinisatie in kiezingscampagne afgesloten met de gelofte, dat hij alle krachten die de nieuwe staat willen saboteren, zal vernietigen. Militairen ivorden landbouwers Het Indonesische leger is bezig met het uitwerken van plannen voor de om scholing van infanteristen tot landbou wers. De commandant van Zuid-Celebes kolonel Mohammed Joesoef heeft bevel gegeven voor de omvorming van een bataljon infanteristen tot een „ontwikke lingsbataljon" dat een taak krijgt bij de uitvoering van landbouw- en irrigatie plannen. De Indonesische regering heeft ver klaard dat zodra de interne veiligheid van en het beheer over West-Irian ver zekerd zijn, militairen zullen worden gebruikt voor de uitvoering van plannen voor openbare werken. Jjh cea étoaóe \ij. I Begin volgend jaar zullen zes Australiërs een poging ondernemen de ruim 2.700 meter ho ge en nog werkende vul- caan Big Ben, nabij het eiland Heard in het Zuid poolgebied te beklim men voor wetenschappe lijke onderzoekingen. Tot dusver heeft nog nie mand deze vulkaan be dwongen. I Het grote Stalin-monu- ment in Praag zal wor den opgeruimd. Met het optrekken van de beno digde steigers is thans begonnen. I Een beer van flink for maat heeft gisteren de dichtbevolkte Itsjinoseki, ten noordwesten van To kio, op stelten gezet. Als of er niets aan de hand was, wandelde het beest een ziekenhuis binnen, waar verscheidene pa tiënten en verpleegsters, die de beer tegen het lijf liepen, van schrik be zwijmden. Omdat de beer blijkbaar niets eet baars kon vinden, verliet hij het ziekenhuis waar bij hij pardoes door een gesloten glazen deur stapte. Later werd het dier met een welgemikt schot gedood. I In Poolse jeugdkam pen zijn in de afgelopen zomer burgerlijke verde digingsoefeningen gehou den, waarbij aan de Jon geren onderricht werd gegeven in bescherming tegen gevolgen van aan vallen met kernbommen of gas. I In Uppsala is dinsdag een vierling geboren. De vier kinderen werden twee weken te vroeg ge boren, maar moeder en kinderen maken het goed. Sedert 1945 is dit de eerste vierling in Zweden. I Uit naam van de direc tie van de K.L.M. heeft de heer Vogels, onderdi recteur van die maat schappij, gisteren de heer Van Lanschot uit Eindhoven, president van de World Veterans yai> ccu Federation, geïnstal- Ivelén'uii leerd als „skipper" van bijlen er de Vliegende Hollander, stranten De heer Van Lanschot is Wilaja 4 president van een federa- geopend. tie die in totaal 24 mil- Joen leden telt, verspreid' over 48 landen. I Bij de opening van het nieuwe Shell-depot in Amsterdam heeft burge meester Van Hall giste ren 50.000 liter huis brandolie cadeau gekre gen van de Shell. De vijf tankautoladingen olie zijn bestemd voor 12 charitieve instellingen in Amsterdam. bij de verkiezingen die vandaag worden gehouden. Het publiek is zo onverschil lig gebleven tijdens de campagne, om dat bij voorbaat al vaststaat wie ge kozen zullen worden in het parlement: dat zijn de mannen die voorkomen op de lijst die door het politieke bureau is gepubliceerd. In sommige gevallen kan slechts het aantal onthoudingen een aanwijzing geven over de betrekkelijke kracht van de oppositie tegen Ben Bella. Ben Bella zei. dat er een democrati sche grondwet zal komen die de men selijke rechten volkomen '.al waar borgen. De toekomstige regering zal een geleide economie moeten voorstaan en zich vooral moeten bezig houden met modernisering van de landbouw. Ben Bella raadde de opstandige guerilla's aan terug te keren naar het burgerle ven om mee te helpen bij de opbouw van de nieuwe en democratische staat. Bij botsingen tussen burgers en mili tairen van het vierde Algerijnse dis trict (het gebied rond Algiers) in Or- leansville zijn gisteren twee doden en drie gewonden gevallen. Zeven personen worden vermist. Tijdens een betoging groot aantal burgers, onder omliggende dorpen, deden met hooivorken gewapende demon een aanval op militairen van Deze hadden daarop het vuur In het belang van U en Uw baby raden wij U aan (en vraagt 't oo\ Uw dokter) pindakaas te gebruiken*- maar neem de beste, die van 1006 Herhaaldelijk is ons öe vraag gesteld, waarom vroeger bij de be groeting van staatshoofden of hoge autoriteiten, of ter huldiging van een natie, door oorlogsschepen of walbatterijen 21, 51 of 101 saluut schoten werden afgegevn. Het aan tal doet hier momenteel minder ter zake, want het gaat uitsluitend om de vraag, waarom juist dat éne schot méér moest woröen gegeven boven die ronde getallen van 20, 50 of 100. Het is verleidelijk bij het zoeken naar een verklaring van dit vreem de verschijnsel, de aandacht te ves tigen op het feit, dat oneven getallen in vroeger tijden, zowel bij Grieken als bij Chinezen, in veel hoger aanzien stonden dan dc even getallen. Maar dan moeten we de lijn konse- kwent doortrekken en er bij vermelden, dat ln die ge- dachtengang de machten van 10, vermeerderd met 1, in een weinig gnnstig daglicht stonden (denk maar eens aan de kwade reuk die het getal 11 draagt), zodat een aantal saluutschoten van 21, 51 of 101 stuks, moeilijk als een eerbetoon, of een blijk van hulde kon worden opgevat. Bij de Indiërs is 101 nog steeös een ongeluksgetal. In die richting moeten ook beslist niet zoeken, maar eer der bij de slechte kwaliteit van bet buskruit in vroeger dagen, waardoor het geenszins uitgesloten was dat één van de saluutschoten helemaal geen schot werd, omdat het krult niet tot ontploffing wilde komen. Ze- kerheldshalve werü bij het geven van een aluut hiermede rekening gehouden en werd het aantal af te geven schoten met één vermeerderd, zodat bij weigering niets te kort zou worden gedaan aan de hulde die öe betrokken autoriteit volgens het pro- TOCH IS HET ZO! het dan tokol toekwam. Dit is één lezing van het geval. Maar een veel belangwekkender en o.l. steekhoudender verklaring Is dc volgende: het eerste saluutschot wordt aan stuurboord gegeven, om üat van die zijde de sloep van dr betreffende autoriteit het schip na- nadert. Het laatste schot valt even eens aan stuurboord, en een leder zal ook zonder rekenkundige bewer kingen kunnen inzien, dat alleen al door het feit dat het eerste en laat ste schot, van dezelfde zijde van hel schip wort'in gegeven, het aanla saluutschoten altijd oneven zal moe ien zijn Had iemanr, destijds dus rechl op een saluut van 50 seconden, dan moesten er 51 wor den gegeven om ook het laatste schot te doen vallen aan dr kant vanwaar de l»r trokkende naderde Vraagt men nu waarom beurtelings aan stuurbooru en aan bakboor" werd gevuurd, dan moeten we de verklaring hiervoor zoeken in het feit, dat het iaden van de stukken vroeger nogal wat Hid kostte, zodat Alt zo eerlijk en econo misch mogelijk over belde kanlcr van het schip werd verdeeld. Overigens behoeven wc ons thans over aantallen als 51 of 101 geen zorgen meer te maken, want dc vroeger zo uiteenlopende wijze van salueren Is tegenwoordig vrij alge meen bij internationale overeen komst vastgelegd en het maximale aantal salu tschoten bed-aagt thans 21 (voo. een natie, of een staats hoofd). Met getallenmagie die velen hierin veronderstellen, heeft dit dus niets uitstaande. Een blunder op het gebied van de getallenmagie willen we U echter niet onthouden. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5