JHeutue £eiitsrl)e GTwimnl Nieuw-Guinea morgen al Assemblee Ver. Naties in Commentaar OP VERZOEK VAN OE THANT: Tegenvaller voor de Papoealeiders Brengt Prinses Beatrix bezoek aan Azië? Minister Luns naar Londen Westduitse verrader zou ernstig bedreigd zijn Serie Unieefkaarten 1962 Melkactie bracht f. 440.000 op Luchtmacht bij rebellen Buigen of barsten in Argentinië Bijzondere voorzieningen gaan niet ver genoeg 42 Achttien miljoen sigaretten in de Noordzee gegooid DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12586 CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD „Staotvasticft it tirtbltvtn myn iwrt ia Uftjeaspni" internationale autolijndiensten Holland-België dagelijks Holland-Dene- f marken 3 x per week Holland-Zweden 3 x per week Bettoweg 6 Schiedam Tel. 64635 Postbus 209 - Telex 22166 De nieuwe Parijse haarmodelijn, dezer dagen getoond, heet „chou" oftewel „kool". Het kenmerken de is de eenvoud: geen exen- trieke bouwsels meer. De lijn stelt coiffures samen uit drie boven elkaar liggende lagen, als 't ware in elkaar geschoven vormt dit een harmonisch ge heel voor een z.g. petite tête. De diverse haarlengtes geven de drie lagen aan. Al met al: eer herstel van het korte haar. TAE agendacommissie van de Ver. Naties heeft voorgesteld, dat de V.N.- Assemblee morgenmiddag het algemene debat zal onderbreken om in plenaire vergadering de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken. Nu Indonesië en Nederland de overeenkomst over Nieuw-Guinea hebben geratificeerd, wordt verwacht, dat de formele resolutie, die door Indonesië en Neder land is ingediend met betrekking tot het aandeel der V.N. in de uitvoering van de overeenkomst, met grote meerderheid zal worden aanvaard door de Assemblee. Voorzitter Zafroella Khan heeft al laten weten, dat de Algemene Vergadering hopelijk vrijdagmiddag de overeenkomst zal be krachtigen. Dit zou de Nederlandse en Indonesische vertegenwoordigers in staat stellen, de formele uitwisseling van de ratificatie-documenten van daag te doen plaats vinden. De agendacommissie nam haar besluit op aan dringen van Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Naar aanleiding van dit verzoek van Oe Thant heeft de heer Nicolaas Jouwe, een der Papoealeiders, die voor de behandeling van de Nieuw- Guinea-kwestie naar New York zijn vertrokken, verklaard te betreuren, dat het akkoord nu blijkbaar zon- HET is hoogst waarschijnlijk, dat prinses Beatrix in de loop van oktober een reis naar Azië zal ondernemen. In een deel onzer edities zinspeelden wij gisteren op de geruchten die hieromtrent de ronde doen. Het A.N.P. verneemt thans dat de Kroonprinses in enke le landen een officieel bezoek zal brengen. Enkele ander landen zou zij privé willen bezoeken. Nieuws in één oogopslag Het Nederlands-Indone sisch akkoord inzake wes telijk Nieuw-Guinea zal waarschijnlijk morgen middag al door de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties worden bekrachtigd. Dit is een grote tegenvaller voor de Papoealeiders, die pas gisteren naar New York zijn vertrokken en nu al leen maar getuigen zullen zijn van een stemming waaraan geen debat zal zijn vooraf gegaan. Een belangrijk deel van de vaste Tweede-Kamer commissie voor financiën vindt, dat het wetsont werp bijzondere voorzie ningen voor het bedrijfs leven in Nieuw-Guinea niet ver genoeg gaat. De mogelijkheden zouden on voldoende zijn om het be drijfsleven ertoe te bren gen, voorlopig zijn activi teiten voort te zetten en het voor liquidatieverlie- zen in redelijke mate te dekken. In Argentinië leek het er vanochtend op, dat er een burgeroorlog zou uit breken. waarin voorlopig de militairen de belang rijkste rol zouden spelen. Het ultimatum aan de op standige elementen in de Argentijnse strijdkrachten is nl. verlopen en tiendui zenden militairen stonden gereed om tot de aanval over te gaan. Aan het slot van de conferentie van premiers van het Gemenebest is een verklaring uitgegeven, waarin Engeland de vrij heid wordt gelaten, zelf te beslissen over al of niet toetreden tot de EEG. De Gemenebestlanden wensen echter nog een laatste ge sprek. als de voorwaarden voor Engelands toetreding tot de EEG definitief be kend zijn geworden. Nederland heeft gisteren krachtig stelling genomen tegen een Brits voorstel, een stelsel van garanties» in te voeren voor interna tionale valuta, de dollar inbegrepen. Dr. Holtrop, directeur van de Neder landse bank, waarschuw de het Intern, monetaire fonds tegen radicale her vormingen van het be staande monetaire sy steem. Later heeft de Britse delegatie toegege ven, dat het voorstel wat voorbarig is. Naar verluidt was het aanvankelijk de bedoeling, dat de Prinses haar reis zou maken in aansluiting aan het staatsbe zoek van Koningin en Prins aan Perzië, doch zoals bekend is dit bezoek in ver band met de aardbevingen tot voorjaar 1963 uitgesteld. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde van morgen geen namen van landen noemen, die de Prinses zou bezoeken. De olkskrant noemde vanmorgen de Philippijnen, India en Japan. Edward M. (Ted) Kennedy. Ie jong ste broer van president Kennedy, is met een stemmenmeerderheid van ruim 200.000 door de democratische partij kan didaat gesteld voor het ambt van sena tor voor de staat Massachusetts. der voorafgaand debat in stemming wordt gebracht ,om het er zo geruis loos mogelijk door te drukken". Hij maakte er geen geheim van. dat dit voor hem een klap betekende, die hij niet gemakkelijk kan incasseren. „Voor de zoveelste maal lopen we nu achter de feiten aan. Vorige keer gingen we naar New York en toen we er aan kwamen, was het akkoord al getekend". Hij acht het mogelijk, dat er na de stemming nog enig debat zal zijn, maar verwacht daar geen heil van. Ook achtte hij het on mogelijk, Oe Thant alsnog tot an dere gedachten te brengen. In Haagse kringen wijst men er op, dat het geen ongewone gang van zaken is, dat onmiddellijk over het Neder lands-Indonesische akkoord zal worden gestemd. Overigens vloeien de teksten van resoluties gewoonlijk voort uit de debatten. Daar komt nog bij, dat er voor de VN geen financiële verplichtingen aan verbonden zijn. Een land. dat ziin stem wil motiveren, heeft daartoe echter het recht. De agendacommissie heeft voorts de Minister Luns zal morgen in Londen besprekingen voeren met de Britse on derminister voor buitenlandse zaken, de heer Heath. Voor zijn vertrek deelde minister Luns mee, dat het thans nood- zakelüx is. zo snel mogelijk de besprekin gen over Groot-Brittanniës toetreden tot de EEG. af te sluiten. De besprekingen zullen op 8 oktober worden hervat. Oost-Duitsers chanteerden Een vroegere Westduitse militaire functionaris, die wegens verraad in Karlsruhe terecht staat, heeft gisteren verklaard dat hij gechanteerd is door communistische agenten die zijn ge heime liefdesaffaire ontdekt hadden. De man, de 47-jarige Peter Fuhrmann. werd vorig jaar gearresteerd onder ver denking van het verstrekken van defen siegeheimen van de N.A.V.O. aan een vreemde mogendheid. Hij was een hoge functionaris bij de Westduitse militaire districtsstaf in Hannover. Het proces tegen hem is gisteren begonnen. Furhmann zei dat Oostduitse nisten achter zijn geheime liefdesaffaire met een getrouwde vrouw kwamen, toen een vrouw die in hetzelfde huis woonde als zijn maitresse. de verhouding ontdek te en een Oostberlijnse advocaat inlichtte, die op zijn beurt contact zocht met de communistische autoriteiten. Op aandringen van zijn neef. die in Oost-Berlijn woonde, zo zei Furhmann, had hij contact opgenomen met de com munistische autoriteiten in Oost-Berlijn, die dreigden alles bekend te maken en zijn carrière te vernietigen als hij niet wilde meewerken. Onder communistische druk, gebruik te hij zijn invloed bij een oude vriend om een positie te krijgen bij de crimi nele afdeling van het ministerie van de fensie in Bonn. Van daaruit gaf hij ge durende zes maanden inlichtingen aan de communistische autoriteiten. In 1956 werkte hij aan gevallen van verraad en verscheen voor het hof als rechtskundig adviseur in zulke zaken. Hij was ook betrokken bij een onder- Nederlandse vrouw in Canada vermist In Canada wordt sinds vrijdag de 68- jarige Nederlandse mevrouw G. Veth. vermist, zij was vrijdag per vliegtuig uit New York op het vliegveld Malton bij Toronto aangekomen en had nog diezelf de dag bij vrienden in de buurt van Petersborough moeten niet is gebeurd. zoek naar het personeel van het ministe- Ten slotte werd hij overgeplaatst naar het militaire district bij Hannover, waar hij de drie maanden, die aan zijn arres tatie in november 1961 voorafgingen, werkzaam was. bezwaren van de Sowjetunie naast zich neergelegd en de Assemblee voorgesteld, opnieuw te spreken over Hongarije en Korea. Het voorstel inzake Hongarije was van de Ver. Staten afkomstig. Ook heeft de commissie de vergadering aan bevolen, weer te beraadslagen over de toelating van communistisch China in de plaats van nationalistisch China (Formo sa). Het voorstel werd zonder formele stemming aangenomen, nadat de natio nalistisch Chinese vertegenwoordiger bezwaar had gemaakt Tenslotte heeft de agendacommissie de Nederlander J. P. Bannier (deskundige voor de technische hulpverlening van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag) be noemd tot voorzitter van de belangrijke vijfde (budget) commissie. Toen voorzitter Zafroella Khan de be noeming bekendmaakte, sprak hij niet over mister, maar „meneer" Bannier. Zafroella Khan woonde enkele jaren in Den Haag. toen hij zitting had in het Internationale Gerechtshof. Een beeld van de opening van de nieuwe Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York. De PaJcistaanse voorzitter. Zafrulla Khan, houdt zijn openingsrede. Achter hem Oe Thant, de wnd. secre taris-generaal. (Van onze speciale verslaggever) rpiJDENS een vanmorgen gehou- *- den persconferentie in Den Haag heeft de voorzitter van het Neder lands Comité Unicef, de heer Sidney J. van den Bergh, de nieuwe jaar- wisselingskaarten geïntroduceerd. Zoals bekend brengt het Kinderfonds der Verenigde Naties jaarlijks een serie Kerst- en Nieuwjaarskaarten uit, die worden vervaardigd naar ontwerpen van bekende kunste naars, die hun werk belangeloos af staan. De verkoop van Unicef-kaar- ten bracht het vorig jaar over de hele wereld 4,5 miljoen gulden op, ARGENTINIË T"\E opstandige troepen van het mili taire kamp Campo de Mayo, heb ben gisteravond de installatie van Ra- dio-Belgrano in de buitenwijken van de hoofdstad Buenos Aires en het zendstation in Pacmeo van de Argen tijnse Nationale omroep, 35 kilometer buiten de hoofdstad bezet. De cavale- en de opstandige troepen hebben rondom hun basis een „ijzeren gordel" tanks, geschut en pantserwagens opgetrokken. De minister van oorlog, Saravia, die de loyale troepen leidt, heeft met nadruk verklaard, dat de manschappen, die in allerijl uit de provincie naar de hoofdstad zijn ge bracht, nog niet 't bevel hebben. Cam po de Mayo aan te vallen. Volgens de opstandelingen hebben de chefs van de luchtmacht, onder leiding van hun commandant, brigade-generaal Alsina, zich bij de opstandelingen aangesloten. De bevelhebber van de opstandige mi litairen, generaal Ongania, heeft gister avond over de bezette radio's het doel i de beweging uiteengezet. Hij sprak r terugkeer naar de rechtvaardigheid discipline en handhaving van de mi litaire reglementen in de strijdkrachten. De huidige uitvoerende macht moet its noodzakelijke vrijheid van handelen kr om zo spoedig mogelijk naar een wettelijke toestand terug te keren, zo zeI hij. Er komen steeds meer berichten, dat de regeringstroepen tot actie zullen over gaan a's de rebellen aan hun eisen zullen vasthouden. De leider van de militaire opstande lingen, generaal Ongania is gisteravond op verzoek van de regering aanwezig geweest op een bijeenkomst van de mi nisters "oor de strijdkrachten in het re geringspaleis. Volgens welingelichte kringen heeft president Guido de op standelingen een ultimatum gesteld. De bespreking duurde bijna een uur. Verplaatsingen Op last van de president zijn gister avond grote troepen konvooien in het gebied van Buenos Aires samengetrokken Ook zijn troepen onder het commando van Saravia op weg naar La Plata om deze belangrijke stad te verdedigen. President Guido heeft zelf het op perbevel op zich genomen en ver klaard de opstand de kop in te willen drukken Het is echter sterk de vraag of Guido de beslissing durft te nemen tot de aanval over te gaan, nu de luchtmacht zich achter Ongania heeft waarvan 280.000 gulden uit Neder land kwam. De heer Van den Bergh bracht hulde aan wijlen mr. Joekes, die hij binnen het kader van de Unicef heeft opgevolgd. Hij vroeg zich af of de miljoenenstroom aan hulp, die naar de onderontwikkelde landen gaat, wel in een goede bedding lag. Zolang de wereldprijs van grond stoffen niet geregeld was, kon hulp wei nig uitrichten. Als voorbeeld nam hij de Philippijnen, die door het plotseling zak ken van de copra-prijs zo maar honderd miljoen dollar armer werden. Met het comité, waarvan hij thans voorzitter geworden was, lag dit an ders, aldus de heer Van den Bergh. Hij was getroffen door de rationele en vooral zakelijke manier, waarop het Kinderfonds van de Verenigde Naties werkt. Dit was geen liefdadigheid, doch daar, waar dit nodig was, voor kinderen zorgen. (Voor vervolg zie pagina 13) Kennedy mag handel uitbreiden De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met grote meerderheid het wetsvoorstel van president Kennedy aanvaard tot uit breiding van de buitenlandse handel. Het voorstel gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden dat zonder twijfel de kleine amendementen van de Senaat zal aanvaarden. Het ontwerp was in eerste instantie door het Huis al aan genomen. Bedoeling van de wet is het openen van nieuwe buitenlandse markten voor de Amerikaanse industrie o.m. door: 1. machtiging van de president economt sche verdragen aan te gaan met de E.E.G.; 2. vergroting van de uitvoer van surplusvoorraden; 3. andere verstrekken de maatregelen ter bestrijding van het te kort op de betalingsbalans. Echtpaar verongelukt Bij een autobotsing in Lind-Rosegg (Karinthië, Oostenrijk) op de weg naar Triëst. zijn gistermiddag notaris G. O Altorffcr (60) uit Amsterdam en zijn 49-jarige echtgenote om het levengeko- men. B<j de frontale botsing werden de inzittenden van de andere wagen, een Oostenrijker en zijn echtgenote zwaar gewond Kamerleden over Nieuiv-Guinea: (Van onze parlementsredactie Een belangrijk deel van de vaste Twee de-Kamercommissie voor financiën vindt, dat het wetsontwerp bijzondere voorzieningen voor het bedrijfsleven n Nieuw-Gutnea niet ver genoeg gaat, zo blijkt uit het voorlopig verslag over ge noemd voorstel. Het komt de Kamer leden voor. dat de geboden mogelijk heden onvoldoende zijn om het bedrijfs leven ertoe te brengen voorlopig zijn activiteiten voort te zetten en het voor liquidatieverliezen, die t.z.t. eventueel zullen optreden, in redelijke mate te dekken. Er wordt in het verslag op gewezen, dat het valutarisico met zoveel woor den in het wetsontwerp is uitgesloten. Moet, zo vraagt men zich af, juist dat risico, dat bijzonder groot is indien de Nieuw-Guinese muntbiljetten in roe- piabiljetten worden omgezet, niet ge dekt kunnen worden? Of heeft de rege ring aanwijzingen, dat de stabiliteit van de valuta gewaarborgd is? Ook het transferrisico is praktisch van de ver zekering uitgeschakeld, omdat transfer- beperkingen niet op politieke gronden maar op economische gronden plegen te worden getroffen. Een aantal leden van de commissie vraagt zich af waarom de regering opzettelijk de maatregelen heeft be perkt tot de activiteiten, die op hand having van het bevoorradings- en distri butieapparaat zijn gericht. Deze be perktheid vervult deze leden met enige zorg. Naar hun indruk zullen de voor gestelde voorzieningen niet leiden tot een voortzetting van de activiteiten noch de bestaande aarzelingen overwinnen als de regering op haar standpunt zou blijven staan. Andere leden vragen of. zodra onze verantwoordelijkheid in Nieuw-Guinea eindigt, de taak om '•egelen te treffen van te dragen n» komt te rusten van woordelijkheid van de geëigende maai en de kosten daar- t op de schouders hen, die de verant- ons overnemen. 1")E EUROPESE economische eenwor ding voltrekt zich traag en moeilijk. Van spontaneïteit is daarbij weinig te ontdekken. Nu het erop aankomt de te genstellingen weg te werken, laten deze zich in te voller kracht gevoelen. De conferentie van de landen van het gemenebest, te Londen gehouden en be ëindigd. heeft opnieuw duidelijk gemaakt, hoe in het bijzonder Engeland tussen twee stoelen is komen te zitten. Zijn re gering wil wel toetreding tot het nieuwe Europa, maar daar zijn ook andere ban den d'e het binden. De beslissing was uiteindelijk aan Enge land zelf cn zijn regering heeft die ook niet uit handen gegeven. Maar heel hei Engelse diplomatieke talent is eraan te pas moeten komen om bij de regeringen van de andere gemenebestlanden enig begrip te wekken voor de toetreding tol Europa, die de Engelse regering als een noodzakelijkheid ziet. Deze weerstand van de gemenebestlanden zou in de onderhandelingen met de Euro pese landen de onderhandelingspositie van Engeland sterk kunnen maken. Engeland zou van de Europese landen voor zijn toetreden inwilliging kunnen bedingen van voor zich gunstige voorwaarden. Maar zo is de situatie nset. Want in Europa is ook nog een De Gaul'e. De Franse president heeft reds keer op keer laten uitkomen, dat hii voor een toetreding van Engeland tot Europa geen wa'er in de wiin wenst te d«en. De in druk is integendeel, da4 hij Engeland in de toetreding heeft wdilen bemoeilijken. En dat nast in ziin denkbeeld van het toekomstige Europa, een Europa dat hij zonde*- Enge'and ook zeer wel mogelijk acht. Hij is dus tot concessies aan Enge land niet bereid en een beroep op de moeilijke toestand waarin het ten aanzien van de gemenebest is komen te verkeren zal Engeland niet baten, zal op zijn gun stigst De Gaulle onverschillig laten. Wat niet wegneemt, dat de Engelsen straks bij de onderhandelingen opnieuw van hun diplomatieke gaven zullen laten bliiken. Of echter die gaven daar besteed zullen zijn? Eerst evenwel moet de En gelse regering nog heel wat verzet in eigen land overwinnen, een verzet, dat door de gebleken bezwaren vanuit de ge menebestlanden nog is aangewakkerd. Duidelijk is intussen, dat het nieuwe eco nomische Europa er voorlopig niet is. De weg is lang en kronkelig. Maar de beëin digde conferentie te Londen betekent toch weer een hindernis te minder. Haar te houden was wel het minste waartoe En geland jegens het gemenebest verplicht was. Want ook de toekomst van de gemene best staat op het spel. Maar zijn soepele structuur stelt het tot veel verduren in staat. Quta) ,.Nu zullen we eens proberen, om allebei tegelijk naar Ellen te bellen. Wie het eerst aansluiting krijgt, heeft gewonnen" J?EN hogedrukgebied nabij Schotland is in betekenis toegenomen en heeft zich daarbij verder over onze omgeving uitgebreid. De stabiliteit van de lucht neemt echter slechts langzaam toe, zo dat er boven zee nog lokale buien blij ven voorkomen, in verband met de zwak ke wind kan echter vrijwel geen van deze buien meer tot de kustprovincies doordringen. Langdurige nachtelijke op klaringen gaven de afgelopen nacht aan leiding tot lage temperaturen, waarbij hier en daar nachtvorst is voorgekomen. De komende nacht bestaat cr opnieuw kans op nachtvorst. Ook zal er dan weer op verschillende plaatsen mist ontstaan, die in de loop van de ochtend echter zal oplossen. Daarna zullen er zonnige pe rioden voorkomen, waarbij de tempera tuur tot ongeveer dezelfde waarden zal oplopen als vandaag. De Bilt verwacht tot vrijdagavond- Zonnige perioden en droog weer, be houdens een enkele verspreid voorko mende bui in de kustprovincies. Koude nacht en ochtend met plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Tendens langzaam stijgend ZON EN MAAN 21 september: zon op 6.23. onder 18.43; temper. Weer*. ■BZ jg T' •*fc s 1 «i Z-3 Jff"" Een partij van achttien miljoen sigaret ten is in de afgelopen nacht onder toe zicht van een ambtenaar van de Amster damse douanerecherche even buiten de driemijlszone bij IJmuidcn in de Noord zee geworpen. Deze acht jaar geleden uit Amerika aangevoerde en voor de troe pen in Duitsland bestemde, dus niet aan accijns onderworpen, sigaretten hebben al drie jaren in een loods in Amsterdam gelegen. Ze zouden verkeerd gesausd, muf en niet meer voor de verkoop ge schikt zijn. Volgens de douanerecherche is het ge bruikelijk bedorven of voor de consump tie ongeschikte goederen te vernietigea Toezicht daarbij van de douanerecherche is nodig om te beletten dat artikelen die normaal aan invoerrecht zijn onderwor pen, toch op de markt komen. Kopcnh srlfiD ir: Madrid Mallorca Lissabon I. bcw h h*>W windstil i 2 windstil i 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1