WW* Raad van Rijnsburg raakte niet uitgepraat over woningnood Afscheid in Rijnsburg van trouwe werkster Ook ministers krijgen hogere salarissen Handelsbalans slechter Twee Haagse Batavieren gaan de Rijn afzakken ►62 -MEUWE LELDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 iemTAE agenda die de raad van Rijnsburg gisteravond was voorgelegd, deed iE D'Ct vcrmoc^en' dat de woningnood ter sprake zou komen. Dat de r'raad via het agendapunt „aanschaf van een houten noodlokaliteit" toch icyiaan een duchtige bespreking van de woningtoestand toekwam, bewijst eens 'efe1e meer hoezeer deze materie de raad ter harte gaat. Pas nadat burge meester Koomans er herhaalde malen op had gewezen, dat de woning- ien'politiek niet aan de orde was, liet de raad zich weer in het rechte spoor rohSerugbrengcn. ®er< Bij de behandeling van het voorstel l V het voeren van verweer tegen poor de erven A. van der Mey tegen Be gemeente ingestelde rechtsvorderin ging de raad in een drie kwartier ver »nde geheime zitting. Na heropening poJtverd op voorstel van de heer G. dbelft besloten dit punt weer aar noebcuden in verband met in de geheime vairtting gedane nadere mededelingen. De raad heeft blijkbaar veel moeite met 2feeze kwestie, want ook op de voorlaat- C raadsvergadering werd dit punt aan- ouden. rm Nadat de heer P. Ravcnsbergen als miid van de raad was beëdigd werden Verscheidene commissies samengesteld. Ir. de commissie voor de uitbreidings- -»®®l)lannen en grondaankopen werden ge- Icozien de heren: wethouder K. Zand bergen (voorzitter), G. van Delft, D. Kralt D. van der Mey en P. Ravens- De verkiezing van de leden var Woonruimte-adviescommissie leverde de m^rolgende benoemingen op: C. v. Egmond, van Egmond, J. Heemskerk, D. Kralt, van Tilburg. Na de verkiezing van de commissie d< ritbreidingsplannen en grondaankopen rroeg de heer C. van Egmond of deze issie wel op de juiste manier fun- eert. Telkenmale worden de leden toch een voldongen feit gesteld waarop slechts ja of neen kan zeggen. De Van Egmond achtte het gewenst, at tijdens onderhandelingen reeds naar e mening van de commissie wordt ge- rraagd. De voorzitter betoogde dat de bedoel- e commissie niet B. en W. doch de aad adviseert omtrent het in te nemen tandpunt. Wethouder H. de Mooy was et daar mee eens: B. en W. kunnen begrijpelijke redenen niet altijd verleg plegen. Toch voelde de wethouder er wel voor at meer soepelheid te betrachten en aar mogelijk vooroverleg plegen. De lungemeester wees er op, dat dan regel- latig zal moeten worden vergadert om n de problemen in te leven. At- esproken werd dat commissie-voorzit- Zandbergen deze kwestie op de tretvolgende vergadering aan de orde Behoudens een opmerking van de heer Kromhout werd de aankoop van 800 i2 grond van A. J. van der Boon te ïeemdtede. gesitueerd dn het uitbrei- ngsplan Koestraat, zonder commentaar [oedgekeurd. Hamerpunten Hamerpunten waren aankoop van ronden van H. Wagter, J. Kromhout en de Rover t.b.v. de verbetering van verbindingswegen met Katwijk en ioonJwijk. Ook de huurverhoging van meeste gemeenitewoningen ondervond en tegenstand, al vroeg de heer D. d. Mey zich af of de meeropbrengst iet kan worden gebruikt voor woning erbetering. Wethouder K. Zandbergen antwoord- daarop dat reeds plannen worden ge- meed om de 35 woningen aan Burcht- traat en Hofstraat eens geducht onder randen te gaan nemen. De gemeente kan op voordelige witze ;n houten lokaliteit kopen, die kan wor- :n geplaatst achter de Petronella van iaxenstraat. De eigenaar van de grond, de w.b.v. ..Spinoza" heeft zich hiermee akkoord verklaard. Aangezien ei Riinsburg grote behoefte is aan lokali teiten menen B. en W. dat men deze (goedkope) kans niet mag laten - bijgaan. Ten aanzien van de bestemming hebben B. en W. nog geen vastomlijnd standpunt ingenomen. Dokter Van der Laan gooide de knuppel in het hoenderhok door te vragen of het wel te rijmen is, dat de gemeente enerzijds houten nood gebouwen gaat plaatsen en ander zijds houten noodwoningen laat af breken. Als men jong getrouwde echtparen, die nog geen eigen huis hebben, de vraag stelt of ze daarin willen wonen, zal het antwoord on getwijfeld bevestigend zijn. Dokter Van der Laan ging (op dit zijpaadje) verder door te vragen of B. niet in Den Haag konden verzoeken Rijnsburg voorlopig vrij te stellen van krotopruiming. De burgemeester stelde dat behoorlijke woningtoewijzing voor 1962 had gekregen nadat was toege; in Rijnsburg 20 krotten zouden worden opgeruimd. Wethouder Zandbergen i telde precies hoe de zaken stonden: r maal zou Rijnsburg 30 nieuwbouw-' ningen toegewezen hebben gekregen. Nu waren dat er 51, doch het netto resul taat is maar 26; er moeten immers 2( krotten worden afgebroken en er zul len 5 woningen door de overheid wor den gevorderd. De heer C. van Egmond ploegde nog even voort op het krotterige zijpaadje met op te merken, dat jonge me waren bij de toewijzing van een slecht huds, maar zich ongelukkig voelden ais ze er. eni'ge tijd in hadden gewoond. Omdat de burgemeester herhaalde ma len had aangedrongen zich bij de agenda te bepalen stelde de heer T. Kralt vooi aan het onderwerp „woningnood" eer gehele raadsvergadering te wijden. Be sloten werd dat dit zal gebeuren, in een besloten zitting. Moeilijk Het voorstel tot het voeren van verweer tegen een door de erven A. van der Mey tegen de gemeente ingestelde rechtsvor dering is, zoals wij reeds hierboven stel den, voor de raad kennelijk een moeilijk te verteren brok. Reeds in de i gadering van begin augustus werd dit voorstel aangehouden. Gisteravond wijd de men een langdurige geheime zitting daaraan. Na heropening werd besloten in verband met nadere mededelingen de behandeling van het voorstel uit te stel len tot een volgende vergadering. Kort gezegd komt de kwestie hier op neer, dat de erven A. van der Mey niet akkoord gaan met de van ge meentewege eenzijdig opgezegde pachtovereenkomst voor een stuk grond van het uitbreidingsplan Brou werstraat. Er is indertijd wel contact geweest over schadevergoedingen, doch de pachter vroeg het in de ogen van de gemeente exorbitant hoge be drag van ruim f 7000 exclusief belas tin gschade. De juiste oppervlakte van het ont- paohte terrein is niet bekend. De gemeen te stelt, dat dit minder dan 10 are is ge weest, de pachter beweert dat het op pervlak groter was. Een juiste perceels- Ruim 35.000 kopjes koffie ALS ik een voorzichtige schatting maak van het aantal kopjes koffie en thee, die u in de afgelopen 44 jaar voor het personeel hier heeft gezet, dan kom ik op een getal van 35.000". Aldus de heer C. D. v. d. Vij ver, hoofddirecteur van de N.V. v. d. Vijver's Conserven Fabriek in Rijns- burg, bij het afscheid van mevrouw G. Teljeur-Zandbergen, die gister- middag met pensioen ging na ruim 44 jaar werkster te zijn geweest. de .moeder". Hij achtte het liedje van Josephine Baker, ..J'ai deux amours", Ik heb twee liefdes op haar De heer v. d. Vijver prees vooral de toewijding en de grote trouw, waarmee mevrouw Teljeur er altijd voor heeft gezorgd, dat de kantoren van het bedrijf tot in de puntjes verzorgd de nieuwe 'werkdag ingingen. Ook memoreerde hij ëe persoonlijke verzorging, waarmee zij hem op kantoor had omringd. In aanwezigheid van haar echtgenoot, de heer S. Teljeur, die (gepensioneerd) chef-kuiper bij hetzelfde bedrijf is ge feest, en het voltallig kantoorpersoneel had het afscheid plaats. De heer v. d. Vijver kon mevr. Teljeur oen bedrijfswoning aanbieden en overhandigde haar een enveloppe, v, van de inhoud moet dienen om de pichting te verzorgen. Mej. A. Boerma, secretaresse van de heer v. d. Vijver, bood hierna een plant aan. Twee liefdes De heer B. Schippers, eveneens direc teur van het bedrijf, sprak zijn grote Baak uit aan het adres van de scheiden- afscheiding was indertijd niet aanwezig, zodat 'het in dit stadium wel moeilijk na te gaan zal zijn wie gelijk heeft. Het juiste oppervlak is zeer belangrijk omdat de gemeente bij minder dan 10 are geen schadevergoeding hoeft te betalen. Wacht verboden Een uitvoerige discussie leverde het voorstel tot instelling van wachtverboden in diverse straten op. Dokter Van der Laan kreeg te horen, dat ontheffingen (voor middenstanders bijvoorbeeld) mo gelijk zijn. De heer T. Kralt had enkele praktische bezwaren en ook een voor stel tot aanleg van een parkeerterrein. Een en ander zal nader worden besrtu- De heer D. van der Mey achtte i.vm. de sterke toeneming van het wagenpark een nadere, meer algemene, bezinning op het parkeervraagstuk noodzakelijk Dokter Van der Laan wees erop, dat wachtverboden zoveel mogelijk moeten worden vermeden, omdat beladen vracht wagens bü de eigenaar voor de deur moe ten staan', daar de jeugd anders vr(j spel heeft Wethouder K. Zandbergen riep de autobezitters op tot medewerking. „Als zij zelf het parkeren met wat beleid re gelden, zonden verboden niet nodig zijn". De heer J. Kromhout had bezwaar te gen het wachtverbod voor beide zijden van de Petronella van Saxenstraat exclu sief de parkeerhavens. Hij achtte de ca paciteit daarvan onvoldoende. De burgemeester en wethouder Zand bergen gingen gedetaileerd op de bezwa ren in. Op voorstel van de burgemeester werd besloten het toch maar eens op de voorgestelde manier te proberen. Mee gedeeld wend, dat plannen tot het instel len van wachtverboden voor enkele we gen in het zuidelijk dorpsgedeelte op komst zijn. Hamer punt Een hamerpunt was de verhuring van het sportterrein Noordwijkerweg en ver pachting van kantine en parkeerplaats on der dezelfde voorwaarden als tot nu ge hanteerd. De burgemeester deelde mee, dat de plantsoenendienst zal worden uit gebreid met een chef-plantsoenendienst, die verantwoordelijk zal zijn voor al de plantsoenen in ons dorp. Nu is de verant- mannen-tuinman. In verband met deze mannentuinman. In verband met deze nieuwe functie voteerde de raad een krediet van f 5900. Gevonden en verloren Gevonden: blauw gestreept kinder jasje; zilveren armbandje met 4 bedel tjes; schakelkettinkje met figuurtjes; blauwwit sf>eelgoedbeertje; 2 veilingkis- ten; regenbroek; bankbiljet; witte da meshandschoen; meisjesrijwiel kleur zwart „Grombergen"; zakmes kleur wit. Verloren: schoolrapport; blauwe heren- flets merk Foenix; paar wildlederen da meshandschoenen; gouden schakelarm band; witte sjaal met groen en bruin bewerkt; aktentas inh. baret (lucht macht); blauw tasje met regenkleding; zilveren armbandje met 9 bedeltjes; zwartwit konijn: gouden kettinkje met slot; herenrijwiel (tour) kleur zwart; meisjesrijwiel kleur zwart; paar bruine kindersokken; 2 leesboeken oorlogsro mans v Zijl Rijnsburg; wit-grijze dames handschoenen; zilveren armbandje, zil- "oren kettinkje; doublé damespolshorlo- met plastic bandje; herenrijwiel merk Union kleur groen. (Van onze parlementsredactie) Blijkens de begroting voor volgend jaar gaan de salarissen van de minis ters en staatssecretarissen aanmerke lijk omboog. Zij krijgen ongeveer 25 pet meer dan ze dit jaar ontvangen. Hun basissalaris wordt verhoogd van f 39.000 tot f 49.000. Dat van de staats secretarissen stijgt van f 31.800 tot f 40.000 Ook de vice-president en de leden van de Raad van State zullen hogere salaris sen ontvangen. Ministe.- Toxopeus zal voor dit doel binnenkort een wetsont- A1 deze salarisverhogingen houden ver band met de verbeteringen, die minister Toxopeus vorig jaar met name voor de hogere overheidsfunctionarissen heeft doorgevoerd. Psychopatenzorg blijft moeilijk Hoezeer het beleid daarop ook is ge richt, waren het afgelopen jaar ontvluch tingen van geestelijk gestoorden uit ver pleeginrichtingen niet geheel te voorko men. schrijft minister Beerman te Twee de Kamer. Dit zal nimmer bereikbaar zijn. Er zijn echter geen verontrustende inbreuken op de rechtsorde voorgevallen. Goede psychopathenzorg wordt nog steeds bemoeilijkt door het gebrek aan voldoende deskundig leidinggevend en verplegend personeel. De invoer was in augustus 14 procent hoger dan een jaar tevoren en de uit voer slechts 4 De invoer bedroeg in augustus f 1629 (vorige maand 1661, vorig jaar f 1435) miljoen, de uitvoer f 1270 (v.m. 1288, v.j. 1227) min, het dekkingspercentage was 78 (v.m. 78, v.j. 86). Het invoersaldo was in de eerste 8 maanden f 2412 (v.j. 2128) min ,,De Batavieren hebben 't ook ge daan, dus waarom zou hat ons niet lukken", heeft John Lepelaar (29) dacht. Koffiehuis-houder John en zijn vriend de reclameschilder Cor Eijns- bergen (28) zijn gisteren naar Zwit serland vertrokken. De komende week zullen zij in een zo goed als onbe stuurbaar rubbervlot de Rijn afzak ken. Achthonderd kilometer, druk be varen water hebben zij voor de boeg. Rijndeskundigenfronsten de wenk brauwen toen zij van de plannen hoorden. „Het stuk SchaffhausenBa sel is bijzonder gevaarlijk en geklas- sificeerd als „niet bevaarbaar"," zeg gen ze. „Wij hebben een rubbervlot van 4% x 1.20 meter, met twee lucht kamers en ons vlot kan niet zinken,' (Advertentie) NED. CHR. RADIO VEREENIGING UITNODIGING de Mara- Een Meisjeskoor en een Blokflultgroep o.l.v. Dirk v. Vliet Het N.C.R.V. Koperkwartet Hans Boelee - orgel. Redactie en leiding samenzang Kees Deenink. Aanvang 7.45 uur (Kerk open 7.30 uur). Toegang gratis. Het programma wordt op genomen voor uitzending op vrijdag 28 dec. a.s. in de Serie: Zangavond. Ieder is hartelijk welkom. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 6 t.m. 12 september toepassing. Naast haar eigen gezin had ze het kantoorpersoneel altijd als haar tweede gezin beschouwd en het dien overeenkomstig verzorgd. Hij wenste, dat het geschenk (een kachel en een lamp) op symbolische wijze de warmte tot uit drukking zulen brengen, die het kantoor personeel voor haar koesterde. Mevrouw v. d. Vijver sprak de schei dende eveneens hartelijk toe; zij wees erop, dat, zoals de echte herfst over twee dagen zal aanbreken, ook voor mevr. Teljeur en haar man de herfst nu begint. Met de wens dat vele prach tige herfstkleeuren haar hopelijk lange levensavond zullen sieren nam ze of ficieel afscheid van haar. Kennelijk onder de indruk van de enorme waardering, bedankte mevr. Tel jeur allen: zij getuigde van de grote wederkerige liefde, waardoor zij haar werk altijd met groot plezier heeft ge- IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: M K NoortKoppe en fam, Flores- straat 14; M J Jonkervan Leeuwen fam.. Jan Keldermansstraat 5; A A Jessurun-Tjon-A-Joe en fam., Boerhaa- velaan 130; G F Viets en fam, arbeids analist, v Vollenhovenplen 83; J Smit fam, aannemer, Magd Moonsstr 31: J P van Es en fam, scheikundig inge- Herengracht 100; J Alsema en fam, boekhouder, Hoge Rijndijk 81; A J Meijer en fam, boekhoudster, Boshof D P den Baars en fam, onderwijzer, Vijf Meiplein 6; M C A Lanz en fam, procuratiehouder. Jan Keldermansstr 10; J P N Bodrij en fam, rijksambtenaar, Stieltjesstr 4; J C A M Busch en fam. Lammenschansweg 50; H van der Gug- en fam, laborant, a.b. ligg Room- burgerweg; A M Boot—Kraan. Zijlsin gel 46; B Nieuwenhuizen, vertegenwoor diger, Lieven de Keystr 13; J S de Regt Bijdendijk, Boerhaavelaan 2; D C W Zeylemaker, heilgymnaste masseuse. Ter- weepark 3; E van de Weijer—Olsen. Rijnsburgerweg 163; E M San Giorgi, Boerhaavelaan 21; P H A Jacobs, Meijerskade 6; M G Brandsma, lerares, Roodborststr 34; C J M Berkvens, Ma- rienpoelstr 5; W Numan, Boerhaave laan 47; M Geels, Roomburgerlaan 21; A Constandse, Hooigracht 97a; P N J Wisse, de Meij v Streefk.str 34; K H Hagemans, de Meij v Streefkstr 50; A Reinsma, kleuterleidster, Roodenbur- gerstr 28; L H van Maaren, Hoge Rijndijk 140; A Tchernoff, Nieuwsteeg 5; P J Hoogendijk, kleuteronderwijzeres, Kern straat 7; A Warren, Bilderdijkstraat 17a; L G L Kroeze, Pioenhof 11; A N Lcen- derts, verfmenger, Hugo de Vriesstr 51; J W Oosterom, 1.1. verpleegster, Witte Singel 27; A G P Alkemadevan der Zwaan, Haarlemmerstr 299b; J de Bruijn. Hansenstr 101a; L Oosten, verpleegster, d Brandelerkade 1; E A van der Lin den, Gortestr 42; G C Walter. 1.1. ver pleegster, Madoerastr 15; J M van der Linden, Hoogl Kerkgracht 46; C Hom burg, Zoeterw.singel 60; E C M Douglas, Bilderdijkstr 17a; M H de Vos, Breestr 121a; G J van der Poel, electr monteur. Hoge Rijndijk 212; C van der Jagt. 1.1 verpleegster. Lammermarkt 64; T de Werker. Sumatrastr 44a; M I van Dob- ben de Bruijn, Gerrit Doustr 10; A P Varekamp, de Sitterlaan 112; J M Sepers. Oude Rijn 158; L G Toornvliet, Lammen schansweg 81; M H C Evelein, Nieuwe Rijn 8; O Boers, Morssingel 9; C M W Drenth, Oude Herengracht 22; A M van der Glas, van der Waalsstr 45; E M Vis, de Sitterlaan 59; A van der Burg, Evert- senstr 86; L D H Hamer, Oude Vest 35; A A Idsinga, Pieterskerkhof 2a; J A F M Förster. Klikspaanweg 11; A M Polder man, Breestr 145a; H J Vledder, Jan Lievensstr 9a; A Lijten. hulp in de huish, Wasstraat 57; J C M van der Staak. Rijn en Schiekadc 96a: E J M C van Oostrum, 1.1. verpleegster, Mezenstr 2. Uit Leiden vertrokken: G J Evers en fam, Madoerastraat 25, Al phen a/d Rijn, 's-Molcnaarsweg 2; M Ped- demors en fam, A van Burenhof 24, Nicu- wer-Amstel, Lindenlaan 86II; J van Tien- hoven en fam, Haarlemmerstraat 188, Den Helder. Keizerstraat 10; G Gramkow en fam. Lammenschansweg 369, Oegstgeest, Floralaan 28; W C Zonjee en fam. Joh Poststraat 6, Eindhoven, St Lebuinusln 38; M L de Haas en fam, Boerhaavelaan 186. Breda. Dr Struijckenstraat 94; W Sira en fam, Langegracht 85, Katwijk, Fazant straat 5; J Dees en fam, Utr Jaagpad 38. Rotterdam, Crooswijkseweg 1681; C J A Heusdans en fam. Franchimontlaan 68 Bunnik, Burgw. 4; J. Visser en fam. Bali straat 73, Monster, Slachthuiskade 22; i W M van der Laan-Eschler en fam. Kraaierstraat 22, 's-Gravenhage, Ternoot- straat 30; J Simons en fam, Scholtenstr 7, Zwammerdam, Zijdeweg 11; J A van der Klaauw en fam, 5e Binnenvestgracht 9. Delft, van Kinschotstraat 186; M C Laman en fam. Maredijk 25b, Lisse, Achterweg 9; G J Hofman en fam, van 't Hoffstraat 27a. Spijkenisse, Heijermansstr 3a; D A Holtz en fam, Wasstraat 62, Hilversum, Betje Wolff laan 15; G F Jonckheer en fam. Burggravenlaan 146, 's-Gravenhage, Hart Nibbrigkade 18; A Jansen en fam, J Stolberghof 60, Rotterdam. Erfdijk 9; J B Busemaker en fam. Telderskade 16, Heer- jansdam. Joh Postlaan 61; J T M Gilberts, Gerrit Doustraat la, Tilburg, Columbus- plein 15; M Anspach-Lodder, Rijnsburger weg 77, 's-Gravenhage, Fazantplein 17; M J Hubers, Stieltjesstraat 3, Katwijk, Duinoordseweg 2; R W Visser. Stieltjes straat 43, Zwijndrecht, Lindelaan 137; M T E Hoeks, Meerburgerstraat 11. Nijmegen, Kapittelweg 38; J P Roos, de Meij v Streefkerkstraat 39. Apeldoorn, van Has seltlaan 9; J H Hakkaart, Kanaalstraat 35, Hazerswoude. Rhynenburcherlaan 74; A Fox, Herengracht 12a, Utrecht, Croese- laan 154: N A E Zwart, Apothekers- dijk 37. Schoondyke, Dorpsplein 39; P Kolk. Noordeinde 2a. Amsterdam. Sar- phatistraat 20; E P T Althuis, Rapen burg 50. Amsterdam, James Wattstr 75; S Tij sterman-van Leeuwen, Transvaal- hof 9. Oegstgeest. Sandtlaan 10b; R J Kloek. Morswcg 16, Amsterdam, Marnix- straat 290; H J Houweling, Roodborst- straat 29. Katwijk, Drieplassenweg 17; H J Nortier, Marienpoelstraat 2a, Delft, Oudraadtweg 31; P C M Hakkaart-Sloos, Vaartkade 9. Hazerswoude, Rhynenbur cherlaan 74; E F A M America, Sumatra- straat 44a, Hilversum, Trompenberger- weg 49; A J Pleij. Lage Rijndijk 106, Wassenaar. Lange Kcrkdam 47; J F Alt huis-Schouten, Hooigracht 12. Amster dam. James Wattstraat 75; H Haak, Jac Catslaan 53. Emmen, E van Drielsstr 13; W R K Perizonius. P Paaltjenspad 2, 's-Gravenhage, van Hogenhoucklaan 77; A Mocns, Roodborststraat 52. Nijmegen. J W Passtraat 53; W Kuijt, Rijnsburger weg 10. Amsterdam, le Helmersstraat 104; M van Willigen, Leliestraat 94, Beverwijk. Florastraat 30; H J P Berg. Lorentzka- de 12, Rotterdam, Heemraadssingcl 213b; L Boter, de Sitterlaan 23, Driebergen- Rüsenberg. Melvill van Carnbeelaan 47: F M L H Verhelst, Scholtenstraat 4, Am sterdam. Rubensstraat 55 II; A J H. Jon ker. Steenstraat 8, Sittard, Baandert 40; C W Zaalberg, Druivenstraat 27. 's-Gra venhage. Badhuisweg 99; M G Lodders, Hoge Rijndijk 79, Klundert, Zevenbergse- weg 4; A J Ypey. Hoge RUrdijk 175, Amersfoort, Pr Marielaan 16; H G Bus man, Hoge Rijndijk 26, Amsterdam, Witte de Withstraat 120 HI; H R M Lijding. Hoge Rijndijk 242, Arnhem, Catherijne- straat 39; C Pans-Westerhout, Hooigr 38, Wieringen, Hogerweg 33; K Klamer, Hooigracht 38, Lisse, Achterweg 9; G Riemersma, Hooigracht 38, Lisse, Achter weg 9; D van Essen-Slootweg, Hooigr 38. Lisse, Achterweg 9; M C E Kok, Mors- straat 11, Nijmegen, Groesbeekseweg 2; B L Cheng, Diefsteeg 15, Amsterdam. Hudsonstraat 45 III; I E van Nouhuys. Plantsoen 9a, 's-Gravenhage, Stokroos straat 201; M J C A Kengen, Plantsoen 59, Utrecht, Catharijnesingel 101; H M C Pont-Verhoeven, Con Huygenslaan 47, Alphen a/d Rijn, Wilgenlaan 50; F W Gresie, Duikerstraat 5, Amsterdam, Mar- nixstraat 290; F E C Misero, Plantage 20 Oegstgeest, Oranjelaan 3; W H Velthuü- zen. Oude Singel 132. Rotterdam, Korf- makersstraat 45; C J M Langezaal, Nieu we Rijn 93, 's-Gravenhage, Brouwers gracht 29a; W Chardon, Haarlemmer straat 107, 's-Gravenhage, W de Zwijger laan 18b; A D Kuenen, Cobetstraat 43, Utrecht, Minnebroedersstraat llbis; J H Burer, Burggravenlaan 216, Bloemendaal. Duinlustweg 16; H L A Bol, Burggraven laan 4. Amsterdam, Donarstraat 4; M W A Vreeburg-Warnau, Lorentzkade 33. Eindhoven, Nassaustraat 2; B R Bot. Stieltjesstraat 64, Rotterdam, Gordel- weg 160; A H van Borssum Waalkes v c Waalsstraat 48, Amsterdam, ab ligg IJ- haven; L Molenaar, Hansenstraat 56 Bennebroek, Rijksstraatweg 113; T Pont, Sophiastraat 15, Alphen a/d Rijn, Wil genlaan 50; J J Hooft, Rijnsburgerweg 50. Voorburg, Tuinluststraat 11; A M H Leeuwen, Rijnsburgerweg 29a, Warmond, Jan Steenlaan 13; J M A Juffermans. Vreewijkstraat 11, 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 651; G Kruizinga, Ger rit Doustraat 29a, Arnhem. Kluizeweg 2; M W M van der Loo, Noordeinde 25. Oosterhout, Hoogstraat 80; P Breedveld. Raamsteeg 7, Amsterdam, Nassauka- de 67 II; J R van der Vliet. Oude Vest 39. Amsterdam, Stadionweg 133; T Schlag- wein, Janvossensteeg 20a. Haarl.meer. Venneperstraat 13; A M J Gerrits-Voet, Melch Trcublaan 42, Apeldoorn. Arnhem- seweg 453; J van Riet, de Laat de Kan terstraat 27. Amsterdam, Valeriüsstr 227: W D Wendt. Acaciastraat 6, Rotterdam. Brede Hilledijk 231c; A R Gerrits, Klik spaanweg 35, Apeldoorn, Arahemseweg 453; T H Ouwerkerk-de Boer, Caland- straat 28, Gouda. Gansstraat 22; G Rijk aart van Cappellen, Rijnsburgerweg 10. Amsterdam, Rozengracht 2; M I W Kue nen. Rapenburg 45. Groningen, van Hou tenlaan 214; A R Wintzen. Oude Vest 35. '6-Gravenhage, Jan v Nassaustraat 31: A C de Gunst, Levcndaal 39. 's-Graven hage, Hooistraat 5; B de Boer-Jilleba, Oude Rijn 104, Coevorden, Burg Feith- singel 10; J M van Leeuwen. Huigstr la PiJnacker. Ackerdijkseweg 28; C J Hof man. van 't Hoffstraat 27a, Spykenisse. Hcyermansstraat 3a; L Wacht, Zoeterw. singel 93, Rotterdam, Sonmansstraat 46a; T J M van der Schilden, de Gijselaar- straat 11, Breda, Kastcelplein 10; P B Mourits, Gerrit Doustraat 7, Voorburg, van Barbansonstraat 56; T de Roode. Rijnsburgerweg 120, Rotterdam, Heem raadssingel 314b; J P van Geemen, v Slin- gelandtlaan 6. Oegstgeest, Rcgentesse- laan 59; W G van der Drift, Maredyk 157, Amsterdam, Beemsterstraat 88; J Vries, Witte Singel 27, Amsterdam, Camper straat 17; T J M van Wersch, Staring kade 34. Kerkrade, Oranjestraat 1;E JL Dazert, vyf Meiplein 136, Gouda, Graaf Florisweg 77. antwoorden de Hagenaars. „Het lukte de Batavieren met een boomstam en wij zullen het dus zeker redden!" De tocht van Schaffhausen naar Rot terdam is een reconstructie van pre historische reizen, maar ook de tocht van Den Haag naar Zwitserland heeft een historisch tintje. Van het koffiehuisje op hoek van de Pletterykade en de Schelde- straat vertrokken de Haagse Batavieren namelyk in een A-Ford Cabriolet Road- star van 928 (z.g.a.n., in z.g. staat). In heel Nederland ryden er nog maar drie", vertelt de trotse eigenaar John Lepelaar, lid van de Ford-club Nederland en ken ner van alles dal oud is en dat rijdt op vier wielen. Hij heeft zijn wagentje zelf ontdekt. Het stond bij een boer, achter op het erf. Het werd gebruikt als kip penhok! Nu glimt en glanst het karretje dat het een lieve lust is. Alle „rammeltjes" zijn eruit, maar het hakke-puffen hoort zo, lieten we ons verzekeren. Toen de tent, de kampeeruitrusting, het vlot, de peddels het roer, de water- kaart en het reglement van Politie voor de Rynvaart waren ingeladen, beklom men John en Cor gisteren de automobiel. John met hoed nam innig afscheid van zijn verloofde Ans Dolkemade. Al les was vergeven en vergeten! Want wat was het geval? John ging gistermiddag vlak voor het vertrek nog even een paar boodschappen doen. Om twee uur ging hy weg, s avonds om half zeven kwam hij terug. „Niks zeggen, ik heb wat voor je mee gebracht", zei hij fluks toen hy het gezicht van zijn geliefde zag en hij sjouwde een fruitmand van meer dan een meter lengte, torenhoog opgeladen met appels, peren, bananen, druiven, noten en flessen het koffiehuis- je binnen. Een romantische inslag heeft hy dus wel. Ans is meer praktisch. Zy zal de zaken draaiende houden, dat wil zeggen de pitten onder de koffieketel brandende. Als de Haagse Batavieren (via Lobith) weer op hun basis terugke ren dan is de koffie bruin! Schorsing directeur weer opgeheven De schorsing van de directeur van openbare werken te Deventer, ir. E. A. Bierdrager, is opgeheven. In de gemeen teraadsvergadering van maandag 24 sep tember zal een voorstel aan de orde komen hem eervol ontslag te verlenen. Zoals bekend werd ir. Bierdrager in juni van dit jaar door B. en W. uit zyn functie geschorst. Het college wenste destijds geen commentaar te geven op deze schorsing, die schriftelyk aan de heer Bierdrager bekend werd gemaakt. Tuinbouw en Plantkunde opende seizoen In het Geref. Jeugdhuis opende de aN deling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. MaatschappU voor Tuinbouw cn Plantkunde het nieuwe vergaderseizoen. De heer G. Hoogervorst, waarnemend voorzitter, sprak ccn inleidend woord, waarna enkele mededelingen over de komende activiteiten van de maatschap pij werden gedaan. Op het programma staan o.a. lezingen van drs. H. J. van Haltum over de naamgeving van plan ten (17 oktober), van de heer J. A. Jan- se over een nog op te geven onderwent (21 november) cn van ir. J. Byl van Duyvenbodc over tuinbouw in Israël (19 december). De aandacht werd verder ook gevestigd op de mogelykheid tot het deelnemen aan een teken- of materiaal cursus en het volgen van een 3-jarige tuinbouwwintercursus. Na de pauze hield de heer J. C. van Keppel te Wassenaar een interessante causerie over dc bloemenpracht en vor menschoonheid by vetplanten. Uitvoerig ging spreker in op deze cultuur en de wijze van kweken, waarby hij vele nut tige wenken gaf. Lezers schrijven ons: De genade particulier Naar aanleiding van het artikel „ICCC belijdt dat de genade particulier is" moge het mij vergund zyn enige op merkingen te maken, zonder mij de pre tentie aan te meten als man van weten schap (theoloog) te spreken, doch wel met diepe en rotsvaste overtuiging spre kend over het verzoenende lyden cn sterven van myn Heiland. In de laatste alinea van uw artikel schrüft ds. Maris dat u „voor de visie van Kuyper verdacht te maken en ver volgens de ICCC aan te vallen eerst moet aantonen, dat dc algemene verzoe ning de leer van dè Bijbel is". Hü schryft ook „In ieder geval schynt deze krant het normaal te vinden, dat men de Idee van een Christus-voor-allen (dus alge mene verzoening) als vanzelf sprekend aanvaardt". Als wy zeggen, dat Christus niet voor allen is gestorven, gaan wy lyn- recht tegen het Woord van God in en devalueren wy op grove wyze het vol maakte offer van Jezus Christus. Het is dan ook myn diepste en heiligste over tuiging, dat de bijbelse Christus, alleen maar een Christus-voor-allen is. Dit mag ik wel illustreren met Schriftplaat sen: Joh. 3:16; Joh. 2:2; Rom. 1:5; Rom. 3:23; Rom 5:18; Rom. 10:4; Coll 1:16,20; 1 Tim. 2:4,6; 1 Tim. 4:10; Tim. 2:11; Hebr. 5:9;2 Petr. 3:9 enz. enz. De enige waarachtige redder van alle mensen is dus Jezus Christus „een korte tüd beneden de engelen gesteld vanwege het lyden des doods, opdat Hy door dc genade Gods voor een ieder de dood zou smaken, met heerlykhcid en eer ge kroond", zoals dat ergens in de Hebrce- en-brief staat. God zelf betuigt en ge tuigt dus in de Heilige Schrift, dat Jezua Christus een verzoening is voor onze zonden en niet alleen voor de onze, maar ook voor die der gehele wereld. Van God uit is en blijft het: „Het is vol bracht", Wat echter voor Nicodemus gold. geldt voor een ieder: „Tenzy iemand wederom geboren wordt, kan hij het Koninkryk Gods niet zien" (Joh. 3:3) en „Gyliedön moet wederom gebo ren worden" (Joh. 3:7). Van de mens uit wacht het volmaakt gebrachte of fer op acceptatie, op aanvaarding door de mens, in de wetenschap, dat het dank zy dit offer mogelük Is met God ver zoend te worden en te zijn, wetende dat eigen pogen niet in staat was de kloof te overbruggen die door de zonde ge slagen was en in volle bewustheid dat alleen Gods genade oorzaak van ver zoening is. „Doch allen, die Hem aan genomen hebben, hun heeft Hy macht gegeven kinderen Gods te worden, hun die in Zyn naam geloven, die niet uit bloed noch uit de wil des vlezes. noch uit de wil eens mans, doch uit God ge boren zijn" (Joh.1.12.13) Wij moeten dus allen komen tot een persoonlyke overgave van onszelf aan God en Hem aanvaarden als onze Ver losser en onze Zaligmaker. Christus is voor allen gestorven en Hy wil niet, dat sommigen verloren gaan, doch dat allen tot bekering komen. Want God heeft zyn Zoon niet in de wereld gezonden, opdat Hij de wereld veroordeelde, maar op dat de wereld door Hem behouden wor de. God wacht op mensen die Zyn offer aannemen. Heel duidelyk stel ik dus Christus pro-omnibus. Dit wil niet zeggen (zoals ds. Maris) dus algemene verzoening (alverzoening), daar ik met een be zwaard hart aanzie en constateer, dat er mensen zijn, die het offer voorbijgaan en zeggen: „Neen, dank U wel!" Oegstgeest J. H. W. MAK RUnzichtweg 24 S/ter in 'l f «sin f De JSieuu* Leidsche" er in I Men schrijft ons Beste dahlia's van het jaar Naar aanleidingvan het dinsdag ge plaatste artikel betreffende de beste dahlia's van het jaar, die maandag te Haarlem in het Krelagehuis werden ge. kozen, zou ik de volgende opmerkingen willen maken: De competitie voor de best houdbare dahlia wordt als volgt georganiseerd: Iedere dahlia, die op enige datum na de houdbaarheidsproef van het vorig seizoen een of andere bekroning van het Dahlia-comité heeft verkregenmag worden ingezonden voor deze compe titie. Hiertoe worden 6 versa bloemen in schoon water opgesteld, gedurende 4 dagen en 4 nachten op een tochtvrije plaats, (d.i. van donderdag 12 uur tot maandag 12 uur). By keuring van deze inzendingen ble ken N ANTEN AN (niet Vantena) van de Fa. Bruidegom te Ba am en RED DWARjr van de Fa. Nu vens te Limmen in de groepen- „grootbloemig" en „kleinbloe- mig" de beste te zijn- In dc groepen „middelgroot" en „pom pon-type" kon men geen bekroning ge ven. aangezien zelfs de beste kwaliteiten in deze klas niet voldoende punten be haalden om het gemiddelde van 7 t» bereiken. Wat de keuring van de beste dahlia's van het jaar betreft, wondt de compe titie als volgt georganiseerd: Slechts variëteiten mogen worden in gezonden, die 7 maal in een proeftuin (hetzy van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer, dan wel op de proeftuin van dc Kon Alg. Ver. voor Bloembollencultuur U Haarlem) züo gekeurd cn het certifi caat van de proeftuin hebben ontvangen alsmede het certificaat van verdienste beide genoemde venendgtagcri en het certificaat „eerste klasse" van beid» genoemde verenigingen. Ze moeten dus in totaal ten minste (na elf maal te zijn beoordeeld door het dahlia-comité) S certificaten hebben verkregen. In de groep van de grootbloemigeo" werd na deze laatste keuring en be rekening van het totaal der venkragea punten van het „proeftuin-certificaat" en de bedde „eerste-klasse certificaten", vermeerderd met het aanta-l punten d»r laatste ..beker-keuring", de soort AU THORITY (niet Andority) van de Fa. Maarse te Aalsmeer als beste beoor deeld. In de groep „middelgroot" kwam d» soort POROS van de Fa_ Lammense te Vyfhuizen, na een roortgelyke rmntcn- vergelijking, als beste uit de strijd. In de groep ..kleinbloemigen" werd de soort INFLAMMATION van dc Fa. Bal lego te Leiden als enige kandidaat met de vereiste 5 certificaten als beste van het jaar aangemerkt. In dc groep „pompon-type" had geen enkele kandidaat dc vereiste 5 certifi caten weten te behalen in het vooraf gaande tentoonstellingsscizoen. In de groep „buitenlandse aanwinsten" werd de soort LONDRES, gepresenteerd door dc Fa. Bal lego te Leiden, als enige kandidaat met de veroi6te 5 certificaten, bekroond als beste van het Jaar. Samenvattende: Beste dahlia's van het jaar: grootbloemig, middelgroot, klcin- bloemig. van Nederlandse oorsprong, resp. AUTHORITY van Fa. Maarse; PO ROS van Fa. Lammerso; INFLAMMA TION von Fa. Ballego. Van buitenlandse oorsprong: LONDRES door Fa. Ballego. Houdbaarheid op water: NANTENAN van Fa. Bruidegom; RED DWARF van Fa. Nyens als resp. groot- en kleinbloe- mige dahlia *8. Ik geef graag toe. dat het een Ingewik kelde materie is, en hoop hiermee een indruk te hebben gegeven van de zware eisen, <lic men tijdens de keuringen stelt LEIDEN J. M. BaDegOk

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11