Meer animo voor politieberoep? Dr. Kortenhorst opnieuw Kamervoorzitter Ook minister De Pous uit de politiek Trend weer uitgangspunt komende salarisperiode F. H. van de Wetering in Tweede Kamer herdacht Meer open gestichten Persstemmen over de Troonrede Repatrianten .worden gelijk behandeld Met Indonesië betrekkingen herstellen MEI WE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 Drs. De Pous bood begroting aan Van onze parlementsredactie De TweedeKamer heeft gistermid- I dag opnieuw ör. L. G. Kortenhorst als eerste geplaats op de voordracht ter benoeming van een Kamervoorzitter voor het parlementaire zittingsjaar 1962- ■63. Dit betekent, dat de heer Korten horst nog een jaar de voorzittershamer in de Kamer zal hanteren. Aangenomen wordt, dat hij zich In 19S3 niet meer als Kamerlid herkiesbaar zal stellen. Hij kreeg gisteren 107 van dc 118 uitge brachte stemmen. De K.V.p.-er Van Meel kreeg 1 stem, 2 stemmen waren geldig en 8 blanco. Enkele Kamerleden namen niet aan de stemming deel. o.a. j de hele C.P.N.-fractie. De heer J. Bommer (soc.) en mevr. Stoffels-Van Haaf ten (11b) werden door de Kamer resp- als no. 2 en 3 op de «natie geplaatst. Zij zullen dus resp. derde voorzitter worden, wat |iij ook in het afgelopen zittingsjaar wa- De heer Bommer kreeg 111 van de vr. Stoffels 106 van de 116 Vóór het opmaken van dc voordracht de traditionele aanbieding van de lieuwe rijksbegroting aan dc Kamer Dit geschiedde nu door de ml- iran financiën ad interim drs. J. fw. De Pous. Hij verving minister Zijl- die de bijeenkomst van de Wereld- [bank in Washington bijwoont. In he'. ge- likelijke ministeriële speechje schet- minister De Pous in grote lijnen het ld van de begroting. Daarna ging befaamde koffertje open en werden ide met oranje lint omwikkelde stukken op het bureau van de Kamervoorzitter leponeerd. Voor magistratuur te geringe carrièrekansen (Van onze parlementsredacfie) De procureur-generaal bij het Haagse rechtshof, mr. D. J. van Gilse is door minister van justitie mr. Beerman be- :md tot voorzitter van een commissie, onder meer zal nagaan, of voor de leden van de staande magistratuur (offi- ;an justitie o.a.) een voldoende tntrekkelijke carrière Is weggelegd. De ■inister deelt dit mee in de toelichting >p de begroting van justitie voor 1963 fan de commissie worden, voorstellen •erwacht tot verbetering, als deze nodig locht blijken. Reeds eerder heeft een immissie onder voorzitterschap van mr [J. H. Smits, president van de rechtbank te Arnhem, een soortgelijk onderzoek In gesteld naar de bezetting van de recht banken en dit blijkt een nuttig onderzoek le zijn geweest. Aan het begin van de vergadering werd mr. H. B. Engelsman te Schiedam als lid der Kamer geïnstalleerd. Hij heeft zitting voor de P. v. d. A. en volgt de voormalige socialistische fractielei der mr. J. A. W. Burger op. Op de plaats van de heer Burger zat nu de nieuwe P. v. d. A.-aanvoerder prof. dr. A. Vondeling. De Kamer komt a.s. donderdag bij een om een aantal spoedeisende wets ontwerpen te behandelen. Zij hoopt zich dan ook uit te spreken over de voorstel len tot herziening van de begrotingsbe handeling. Dr. Veerman na '63 geen Kamerlid meer (Van onze parlementsredactie) Het anti-revolutionaire Tweede Kamer lid dr. A. Veerman zal niet voorkomen op de A R.-kandidatenlijst voor de Kamer verkiezingen van 1963. Hij heeft om per soonlijke redenen besloten zich niet meer herkiesbaar te stellen. De heer Veerman is rector van het Christelijk Lyceum te Delft. Hij volgde dit jaar de heer C. van Nierop als Kamerlid op. (Van onze parlementsredactie) TVTAAR verluidt overweegt ook de christelijk-historische minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, zich in 1963 uit de politiek terug te trekken. Naar het schijnt wil drs. De Pous liever zijn weten schappelijke loopbaan voortzetten. Hij was van 1953 tot 1959 lector in de theoretische economie aan de Vrije Universiteit. Inmiddels blijft men vanuit de Chris- telijk-Historische Unie aandrang op de bewindsman uit oefenen, zijn beslissing te herzien. Daarbij wordt o.m. gewezen op de veranderingen, die zich na de verkie zingen in de c.h. Tweede Kamerfractie zullen voltrekken. Dr. Tilanus. dr. Schmal en de heer De Ruiter keren in verband met hun hoge leeftijd niet terug, terwijl ook de plaats, die is opengevallen door het overlijden van de heer Van de Wete ring moet worden vervuld. Daarbij telt ook in belangrijke mate het feit, dat minister De Pous zich de af gelopen jaren een zeer bekwaam be windsman heeft getoond. Met grote kun digheid heeft hij tot nu toe de portefeuille van economische zaken beheerd. Bezoldiging ambtenaren Nieuwe Pensioenwet op stapel; apart wetsontwerp samenloop (Van onze parlementsredactie) Het besluit oin de loonfase, het salarlsoverleg in de Centrale Com missie gevoerd wordt, van twee tot één Jaar te verkorten, houdt in dat op 1 januari een nieuwe periode voor dc be zoldigingsontwikkeling -van het" over heidspersoneel ingaat. Naar de me- Voor het eerst in de geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee heeft een tweeling dienst gedaan bij het' bewaken van het Huis ten Bosch tij dens het verblijf van het Koninklijk Gezin. Gisteren stonden daar op wacht de 21-jarige G. B. en J. H. Goeree uit Groningen. Om ze te kunnen on derscheiden is de stand van de voeten het enige aanknopingspunt. Zouden ze met opzet zo zijn gaan staan? (Van onze parlementsredactie) Tweede Kamer en regering hebben gistermiddag wijlen de heer F. H. Van de Wetering herdacht, het christelijk- listorische Kamerlid dat vorige week i overleden. Aan het begin van de eer de gewone Kamervergadering van het ittingsjaar 1962-'63 hield voorzitter Kor enhorst een gedachtenisrede, waarbij 'e Pous (econ. zaken) zich namens de «gering aansloot. Dr. Kortenhorst merkte op. dat werl elden de dood de Kamer in zo korte ijd van zoveel verdienstelijke leden leeft beroofd als In de afgelopen zit ing (in dc afgelopen maanden overle- len ook de Kamerleden J. M. Peters. Tis. N. Van der Veen cn Th. Koersen). Veertien jaar lang is de heer Van de betering lid van de Kamer geweest en lij had zich hier in korte tijd een po- itie verworven, die anderen dikwijls na en veel langere periode weten te ver- Tijgen. Zijn ppgewekte natuur maakte Ie omgang niet hem verfrissend. Een Iruk en welgevuld leven had hem niet mennen beroven van het hem aangebo- en snelle tempo. Zijn ervaring als pre ikant kwam hem bij het spreken in de iamer goed van pas. Nooit hebben wij >em zien aarzelen als het op spreken ankwam. Met kracht van overtuiging Hst hij zijn mening te zeggen, zonder imwegen of vaagheden", aldus dr. Kor- De Kamervoorzitter wees met name op de verdiensten, die de overledene zich had verworven met zijn werk in voormalig Nederlands-Indië en zijn ac tiviteiten ten behoeve van N. Guinea en de Papoea's. Toen hij onlangs in de Ka mer verklaarde zijn stem niet aan het akkoord met Indonesië te willen ont houden. was het duidelijk dat een ern stig gewetensconflict het hem zwaar deed vallen deze beslissing te nemen. ..Bestaat", aldus dr. Kortenhorst," er een verband tussen zijn Innerlijke strijd van de laatste weken en de zo kort daarop gevolge hartaanval, die na en kele dagen een einde aan zijn leven maakte?" Minister De Pous verklaarde, dat het heengaan van de heer Van de Wetering ook op de regering diepe indruk heeft gemaakt. De overledene was een volks vertegenwoordiger in de ware zijn des woords. Een rechtschapen en bekwaam man, een goed vriend voor velen, die recht voor zijn overtuiging uitkwam en die ook in. regeringskring respect af dwong door zijn werklust en arbeids kracht. Naar aanleiding van het overlijden van de heer Van de Wetering waren bij de Kamer telegrammen van deel neming van de Staten van Suriname en de Nederlandse Antillen binnengeko men. ning van de regering dient ook vooi deze periode de algemene „trend" var de loonontwikkeling in bet bedrijfsle uitgangspunt te z(jn voor het be- zoldiglngsbeleld. dat ten aanzien va ambtenaren zal worden gevoerd. Dit schrijft minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) in de memorie toelichting op de begroting van zijr Dartement voor 1963. Hij wijst erop, dat overeenstemming met het gevoelen n de personeplsdelegatie in het in het afgelopen jaar enige veranderin gen in de wijze van trendbepaling zijn aangebracht Daar pas op 1 juli jl. de .'aarnemingsperiode voor de algemene (trend)verhoging van de ambtenarensa larissen per 1 januari 1962 eindigde, kan eerst na deze datum vastgesteld worden of het trendpercentage herzie ning behoeft. Buiten de genoemde algemene bezol digingsmaatregelen zal over 1963 reall- serihg dienen plaats te vinden van df tweede fase van de gedifferentieerde salarismaatregel voor het rijksperso neel (waaronder de militairen), tot wel ke maatregel de regering in het afgelo pen begrotingsjaar heeft besloten. De kosten hiervan worden voor 1963 ge schat op circa f 75 miljoen. Een nota met een overzicht van d< hoofdpunten van een ontwerp voor eer nieuwe Pensioenwet vergezeld vai een voorlopig wetsontwerp en een me morie van toelichting is de central) commissie van g.o. toegezonden. Om de voortgaing van het voorontwerp va:. Pensioenwet niet te belemmeren wordt liet vraagstuk van de samenloop het overheidspensioen met AOW- AWW-uitkeringen voorlopig los daarvan behandeld De minister streeft er naar dit probleem in beginsel op te lossen. Een desbetreffend voorstel is in verge vorderd stadium van voorbereiding. Over het vraagstuk van de aanpas sing' der pensioenen aan het bezoldiging*- peil is een rapport ontvangen van hel Centraal Planbureau. De minister er zijn betrokken ambtgenoten beraden zich hierover. Het kabinetsstandpunt ove pensioenaanpassing aan het bezoldl- glngspell zal tegelijk met de indiening van het afzonderlijk wetsvoorstel over de samenloop kenbaar worden gemaakt Het ontwerp-PensiOenwet kan dan aan de dan ontstane situatie worden aange- Minister Toxopeus deelt in zijrr me morie nog mee, dat men bij de Rijks centrale voor mechanische administra tie vordert in de richting van grotere efficiëncy in het overheidsapparaat door mechanisering en automatisering nu de daar geïnstalleerde computer in bedrijf kan worden gesteld. De begroting van binnenlandse zaken beloopt voor 1963 in totaal f 986 mil joen.. dat is ruim f 100 miljoen meer dan voor 1962 werd toegestaan. Voor het grootste deel is deze verhoging van het budget noodzakelijk wegens toegenomen lasten voor het personeel. - (Van onze parlementsredactie) HOEWEL het personeeltekort zowel bij rijks- als bij gemeentepolitie de ministers van justitie en van binnenlandse zaken nog veel zorg baart, verwachten de beide bewindslieden, dat de thans getroffen maat regelen tot verbetering van de positie van het politiepersoneel op de per soneelssterkte een gunstige uitwerking zullen hebben. Minister Toxopeus spreekt in begroting voor 1963 als zijn mening uit, dat de verbeteringen wellicht zul ien bijdragen tot verhoging van he peil der sollicitanten en dat een Mulo- of gelijkwaardige opleiding als r mum-eis kan worden gesteld. De laat ste jaren moest ruim 95 pet. van de sollicitanten worden afgewezen. Ten aanzien van de gemeentepolitie stelt mr. Toxopeus. dat de salarisverbe teringen kunnen worden gezien als voor lopig sluitstuk van een reeks van maat regelen, die. hoewel zij nog niet zijn vol tooid. mede zijn genomen om het aan zien van dc politie te verhogen en het politie-ambt aantrekkelijker te maken. Als voorbeelden van dergelijke maat regelen noemt hij: de veranderingen de uniform, de verhoging van de norm vergoeding ter opvoering van outillagepcil, de extra bijdragen voor nieuwe politiebureaus en de maatrege len ter verbetering van de opleiding. De volgende stap, die kan worden ver wacht, is verlaging van de aanstellings leeftijd. Binnenkort zal met de voor lichting over nieuwe toetredingsmoge- lijkheden een begin worden gemaakt De bewindsman van binnenlandse za ken deelt verder mee. dat een regeling voor de dienstcommissies bij de korpsen nog dit jaar tot stand zal komen. Voorts kondigt hij aan, dat de samenwerkihg van gemeenten op verkeerstechnisch ge bied zal worden bevorderd door docu mentatie, voorlichting en research. Een landelijke voortgezette opleiding voor rechercheambtenaren wordt gestart aandacht wordt besteed aan de vaktech nische voortgezette opleiding van hogere politieambtenaren. Een wijziging va eisen voor het politie-diploma A. Strozakken exit (Van onze parlementsredactie) Minister Beerman vindt uitbreiding an het aantal open gestichten ge wenst. De ervaringen ermee zijn na melijk gunstig geweest, zo schrijft hij de Tweede Kamer in de toelichting op de begroting van justitie. Een derde open gesticht, in de omgeving van Zut- phen. wordt binnenkort in gebruik genomen. De minister zou ook wel een oben ge sticht voor vrouwen willen inrichten. hiervoor is het aantal vrouwelijke gedetineerden niet groot genoeg. Daarom is besloten, dat de vrouwen, die in de Rotterdamse vrouwengevangenis verblij ven, gedurende de laatste vijf maanden van hun gevangenschap buiten het ge sticht te werk gesteld kunnen worden Deze mogelijkheid is alleen geopend voor wen. die qua strafduur en gedrag in aanmerking komen voor voorwaardelijke Invrijheidstelling. Voor een nieuw te bouwen vrouwen gevangenis de wens ertoe Is al oud is thans een eisenprógramma opge steld. Over dit programma wordt thans overleg gepleegd met dc verschillende bij dc uitvoering betrokken instanties. Over de definitieve vestiging van het eerste regionale strafccntrum in het westen van het land zal spoedig een be slissing kunnen worden genomen. In .de begroting voor 1963 is rekening gehouden met een aantal wan 3900 gede tineerden. Minister Beerman noemt en kele maatregelen ter verbetering van de omstandigheden in dc gestichten en ge vangenissen. die in de loop der jaren tot stand zijn gebracht, Onder meer zijn in bijna alle gestichten de stromatrassen verdwenen en vervangen door matrassen van meer modern materiaal. Wat de jeugdige delinquenten betreft, op de begroting zijn, vergeleken met een jaar geleden, hogere bedragen geraamd voor de herinrichting van de internaten in Amersfoort en Overberg. Er staan uitbreidingen en vernieuwingen op sta pel. Dc inrichting van het Jongensinter naat Den Engh in Den Dolder zal ver dere voortgang hebben. gepast aan de moderne inzichten, en aanbeveling over de opzet en inhoud de eerste opleiding van de lagere politie ambtenaar kunnen worden tegemoetge Minister Beerman noemt in de toelich ting op de begroting van justitie vooral de salarisverbetering, de mogelijkheid tot snelle promotie en de bij de rijkspolitie reeds ingevoerde verlaging van de aan stellingsleeftijd tot 17 jaar als factoren, die de wervingsresultaten gunstig zullen beïnvloeden. Hij deelt mee, dat collega Toxopeus en hij opnieuw met de minister defensie in overleg zijn gegaan ten einde voor toekomstige politieambte naren tegemoetkomingen op het punt van de dienstplicht te verkrijgen. Vooral voor uitbouw van het werk de Verkeersgroepen heeft minister Beer man in toenemende mate gelden aange vraagd. De motorisering van de land- groepen van het Korps Rijkspolitie zal worden voortgezet door de aankoop van een aantal surveillance-auto's en lichte motorfietsen. "pte i liberale) N. R. C. heeft niet de in- druk gekregen, dat de Troonrede af komstig is van een moe-geregeerd kabi net Zij schrijft: ,Zij is veeleer een schets een toestand waarmee men is ge- confronteerd en op basis waarvan men tracht, een zekere gedragslijn te volgen. Niet moe-geregeerd lijkt dit kabinet. Een ironische criticus is misschien geneigd te zeggen: „Het heeft dan ook niet veel ge daan". Zo'n opmerking zou intussen in haar algemeenheid geen betrekking mo gen hebben op de individuele arbeids prestaties van de bewindslieden. En daarbij is het bekend genoeg, dat dit kabinet zijn zorgen en spanningen heeft gehad. Wat er van dit alles zij, het lijkt veel op, dat het kabinet aan het begin n zijn laats'e etappe te kennen wil ren. dat het nu aardig op dreef is. Afgezien van het loonbeleid hoeft men deze Troonrede niet veel teleurstel lends te zien. Dit is een negatief gefor muleerde waardering. Aan positiefs zien In. dat men met moed en goede Iwil nog veel wil aanpakken. Het lijkt er op dat men na drie niet al te briljante jaren een heleboel schade wil inhalen De laatste etappe zou inspannend en le vendig kunnen worden. Voor het land is het te hopen, dat zij ook vruchtbaar zal zijn". Jammerklacht ontbreekt Trouw (a.r.) constateert, dat de jam- merklacht over de slechte internatio nale verhouding „gelukkig ontbreekt". Het zegt: „Daartegenover heeft het kabi net de belangrijke wereldpolitieke pro blemen en dat zijn de grote politieke raagstukken waar het om gaat in po sitieve zin benaderd. De Nieuw-Guinea paragraaf, waarmede de Troonrede opent bevredigt ons. Hier geen nawrokken over het verleden, maar de blik op de toe komst gerient. In verband hiermede waarderen wij de bereidheid van de re gering omwat betreft de verhouding tot Indonesië geheel open te staan voor verbetering, positief. Het is een goe de afsluiting van het tot dusver ge voerde Nieuw-Guinea-beleid. Het kabi net De Quay kan ondanks veel kritiek, ondanks allerlei conflict, waaruit ten slotte het leven in de politiek duidelijker wordt, op een geslaagd beleid terugzien. Het benoemingsbeleid van minister Toxopeus, dat ons soms met verbijstering vervulde, daargelaten is het een zaak. waarmee men voor de kiezers komen Weinig nieuws T\e (r.k.) De Tijd-Maasb. schrijft over „een Troonrede, die op zichzelf weinig nieuws bevat, omdat de meeste mededelingen één voor één reeds welbekend waren (behalve dan de vie ring van een nationale bevrijdingsdag ter herdenking van1813), maar die toch als samenvatting van een regeringspro gramma indrukwekkend is. Men is ge neigd te zeggen: „Jammer, dat de rege ring eerst nu zo goed op dreef is, nu het einde van de vierjarige periode in zicht is, omdat zij te aarzelend van start is ge gaan". Of is een vierjarige periode voor een kabinet, dat een nieuwe aanpak wil, eigenlijk te kort?" Luidende klokken „TToort men de klokken van het einde luiden in de laatste Troonrede het kabinet De Quay, wie de tekst wal vluchtig doorleest verneemt ze vrijwel niet", aldus Het Parool, dat voorts zegt: „Maar bij een nauwkeurige kennis making valt het geluid toch wel te be luisteren". Dat is met name het geval in de zinsnede over de conjunctuur. Er zit een bepaalde logica in de opvatting, dat een verandering in ongunstige zin, al blijft die binnen zekere grenzen, ook het bestaansrecht van dit kabinet en trouwens van de partijencombinatie, waarop het berust, zal beëindigen. Een lichtpunt is in elk geval de sociale i viteit, die vooral sedert het optreden Minister Veldkamp zich op lofwaardige wijze ontplooit. Ook al zijn de definitieve oudedags voorziening en de regelingen ten be hoeve van de gehandicapten en de dek king van zware geneeskundige risico's, waarvan de troonrede de wenselijkheid betoogt, voorlopig nog toekomstmuziek Maar er staat in elk geval in deze sector voor het laatste regeringsjaar vol doende op stapel. Beste zijde elsbl stuk, dat zijn kracht vindt in „uiterste zakelijk heid" Het blad schrijft ..ingrijpende initiatieven laat men achterwege. De regering is er ?ich kennelijk van wust. dat zij zich in het laatste jaar de parlementaire periode bevindt, kan men deze rede als het respectabel sluitstuk zien van het werkprogram het kabinet De Quay Wel ontbeert het (Van onze paflementsredactie) Het ministerie van maatschappelijk werk maakt bij het opvangen en tijdelijk huisvesten van repatrianten uit N.-Guinea geen onderscheid tussen ambtenaren en niet-ambtenaren en hun gezinnen. Wel is er ver schil voor wat betreft de financiële consequenties, omdat voor de kosten, die maatschappelijk werk maakt ten behoeve van de ambtenaren, een rechtstreekse verrekening plaats vindt met het ministerie van binnen landse zaken. Dit deelt minister Klompé (maatschappelijk werk) mee in een nota, die zij de Tweede Kamer over de repatriëring uit N.-Guinea heeft doen toekomen. per persoon per dag. Zoals bekend dragen De minister vermeldt daarin, dat tot 6 september jl. 2969 personen per vliegtuig uit Nieuw-Guinea zijn aangekomen, van 1199 door maatschappelijk werk wer den opgevangen. Met de „Zuiderkruis" arriveerden 571 repatrianten, van wie het inisterie 410 opving. In de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep het Centraal Opvangcentrum zijn maximaal ongeveer 800 bedden be schikbaar. De gerepatrieerden blijven daar slechts enkele dagen. Nadat ze kle ding hebben gekregen en medisch zijn onderzocht, vertrekken ze naar de con tractpensions, waar ze tijdelijk worden gehuisvest tot het moment dat ze een woning krijgen. In de contractpensions beschikt maat schappelijk werk over 1428 bedden. Er wordt onderhandeld over het aantrekken van meer opvangcentra en pensions. Nu toeristenseizoen voorbij is. zal het verkrijgen van de nodige pensionruimte waarschijnlijk minder moeilijkheden op leveren. De door het rijk te betalen penslonprijs ts inmiddels verhoogd van 14 tot 14,25 alle in contractpensions ondergebrachte personen of gezinnen maximaal 60 pet van hun netto-inkomen in de kosten van huisvesting, voeding enz. bij. Ook voor repatrianten, die niet in contractpensions zijn gehuisvest, geldt dat ze in beginsel aanspraak kunnen maken op faciliteiten, die de uit Indonesië gerepatrieerden ont vangen. De betreffende aanvragen worden echter afzonderlijk beoordeeld, rekening houdend met eventuele aanspraken op werkgevers, die de repatrianten zouden kunnen doen gelden. Over de definitieve huisvesting van de gezinnen uit Nieuw-Guinea is overleg gaande tussen de departementen die daar bij betrokken zijn. Op dit tijdstip kunnen hierover geen nadere mededelingen wor den gedaan. Op grond van het huidige afvoerschema worden deze maand nog 2350 repatrianten in ons land verwacht. Een klein aantal van hen (350) komt uit Indonesië. Voor 1540 zal plaats in contractpensions moeten worden gevonden. Na 30 september wor- iets, dat op een vlam van geestdrift lijkt. Gaarne hadden wij iets meer gehoord de „vele goede betrekkingen tus- de drie landen van ons koninkrijk" een eventuele herziening van het statuut. Het zittend ministerie toont in deze laatste troonrede een wijze zelf beperking. Als het waar Is. dat in de beperking zich de meester toont, zou met deze laatste troonrede het ministe rie Dc Quay zijn meesterstuk hebben geleverd. Wij willen hier niet van mees terlijk spreken. Wel echter heeft het kabinet Dc Quay het te veel gesmade ki.binet De Quay zich hier van zijn beste zijde laten zien." Eenzijdig TTET (soc.) V r ij e Volk ziet de kern van de troonrede in de passage over de begroting als geheel. „Met voldoening constateert de regering, dat voor het volgend jaar de plannen, waarmede de regering in zee is gegaan, zullen worden ?r\vezcnlijkt. De uitgavenstijging zal verhoudingsge wijs achterblijven bij dc stijging van het nationale inkomen. Tot nu toe is dat niet gelukt. Zal het er in het laatste regeringsjaar van dit kabinet dan toch van komen? Wie de cijfers van de mil joenennota ziet, twijfelt Het is trou- de vraag, of dit ideaal de moeite het nastreven waard is. Immers, de behoeften waarin alleen gezamenlijk kan worden voorzien, nemen snel toe: on derwijs. wegen, recreatiegebieden. In ieder geval heeft de afremming van de uitgaven niet tot gevolg, dat nu de rijks financiën afgesteld zijn op de conjunc tuur. Integendeel, het tekort is groter geraamd dan dat van 1962. De zorg voor de beheersing van de conjunctuur is geheel verplaatst naar het in de hand houden van'de lonen en van de bouw markt. Dat lijkt een ietwat eenzijdige benadering van het vraagstuk. De moei lijkheden. die daarvan het gevolg zul len zijn. tekenen zich in de troonrede reeds af." Voorzitter Senaat: (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. J. A. Jonkman, toonde zich gisteren jn zijn toespraak t.g.v. het begin van het nieuwe parlementaire jaar een voorstander van het her stel van de diplomatieke betrekkin gen met Indonesië. „U zult mij dat als oud-Indischman en laatste voor zitter van de Indische Volksraad ten goede houden", zei hij tot de Senatoren. Mr. Jonkman bleek vooral aangenaam te zijn getrof fen door de passage in de Troon rede waarin staat, dat ten aanzien van de verhouding tot Indonesië de blik op de toekomst moet zijn ge richt. Mr. Jonkman begon zijn toespraak met zijn dank ervoor, uit te spreken, dat hij opnieuw thans reeds voor de twaalfde maal tot voorzitter van de Eerste Ka mer is benoemd. Dit zittingsjaar belooft bijzonder belangrijk te worden, zei hij en hij dacht daarbij vooral aan de verkie zingen voor de Tweede Kamer, die vol gend jaar zullen worden gehouden. Er zullen meer nieuwe leden worden ge kozen dan gewoonlijk, zodat het beeld van de Tweede Kamer meer dan normaal zal veranderen. Er zal echter ifl verband met de voor genomen Grondwetswijziging ook een nieuwe Eerste Kamer moeten worden ge kozen. „De dit jaar gehouden Staten verkiezingen zullen dan ook In deze Kamer doorwerken", zei de heer Jonk man. Hij heeft zich laten voorrekenen, dat b(j de huidige samenstelling van de colleges van provinciale staten de Staat kundig Gereformeerde Partij weer kans heeft op een Senaatszetel. Ook de P.S.P. zal een zetel kunnen krijgen. Ten aanzien van de Grondwetsher ziening uitte mr. Jonkman de wens, dat de drie eden, die nieuwbenoemde Ka merleden voor hun Installatie moeten afleggen worden samengetrokken tot één eed, of hooguit twee eden. Ten slotte sprak hij over de passage ln de Troon rede. waarin de Staten-Generaal Gods hulp wordt toegewenst, en hij maakte in dit verband melding van de gebeds bijeenkomst, die gistermorgen in de Haagse Grote Kerk is gehouden en die hijzelf ook had bijgewoond. De leden van de Huishoudelijke com missie. de commissie voor de stenografi sche dienst cn de commissie van beroep voor de ambtenaren van de stenografi sche dienst werden herbenoemd. Dc be noeming van de leden der vaste com missies is nog ccn week aangehouden. Besloten werd, de commissie, die dc mo gelijkheden tot herziening van de be grotingsbehandeling onderzoekt, op te dragen, de gehele werkwijze van de Eerste Kamer in studie te nemen. Dit zou kunnen wijzen op een in de Senaat levende wens, dc hele werkwijze te her- Te Eindhoven is gistermiddag een personenauto op de kruising van de Wol- vendijkBochtenwcg geslipt en tegen twee bomen gereden. Daarbij is een van de twee Inzittenden, de 46-jarige me- w M. J. Bekkers uit Handel, zo ernstig gewond dat zij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is overleden. De bestuurder, de 22-Jarlge A. C. Vroege uit Eindhoven, werd zwaar gewond. den nog ongeveer 2000 verwachtvan wie 1200 in contractpensions. Aan het slot van haar overzicht maakt minister Klompé nog melding van de samenwerking tussen haar ministerie cn het Centraal Comité van Kerkelijk cn Particulier Initiatief ten behoeve van de sociale zorg voor gerepatrieerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9