Minder belastinggelden door lagere winsten van het bedrijfsleven ALLERLEI waaraan ons geld wordt besteed Honderd miljoen voor N.-Guinea Desondanks geen „bezuiniging" Voortzetting matiging van de lonen DINSDAG 18 SEPTEMBER UITGAVEN niljoeuen guldens) MIDDELEN Buitengewone dienst Oorspron kelijk vast gesteld Algemeen bestuur Militaire uitgaven Buitenlandse betrekkingen Suriname en Nederlandse Antillen Justitie en politie «incl civiele verdediging* i Vermoede- Ontwerp- lijke uit- I begroting komsten 1963 1962 j Oorspron kelijk vast gesteld 1962 Landbouw Onderwijs en cultuur Sociale voorzieningen Volksgezondheid Volkshuisvesting huursubsidies woningwetvoorschotten overige uitgaven volkshuisvesting Oorlogs- en rampschade Nationale schuld «verminderd met afschr Vergoedingen aan provincies voor de derving van inkomsten als gevolg van de verlaging van de personele belasting Afschrijvingen Diversen 456.5 2 085.7 213.1 24.8 508.5 400.8 139.3 559.0 214.8 25.0 556.2 418.3 113.3 581.2 2 402.1 1 095.3 94.9 24.1 585.0 455.7 132.1 472.1 2 584.6 1 123.9 105.9 226.5 Vermoede lijke uit komsten 1962 692.0 451.2 Vermoe delijke uitkom- 1962 Kostprijsverhogende belastingen Belastingen op inkomen, winst en vermogen Whisten en andere baten van Overige middelen Gewone Dienst Totaal middelen Gewone Dienst Ontvangen aflossingen en bij het Rijk belegde gelden Overige middelen Buitengewone Totaal middelen Buitengewone Dienst Totaal middelen Gehele Dienst NADELIG SALDO 2 072.7 2191.1 i 2 140.7 Een lagere belastingopbrengst dan was geraamd heeft ertoe ge leid. dat in 1962 het begrotingste kort van de geraamde driehonderd miljoen gulden is uitgelopen tot momenteel ƒ1180 miljoen. In de Miljoenennota schrijft minister Zijlstra. dat de belangrijkste on voorziene daling in de belasting opbrengst zich heeft voorgedaan in de sector van de vennootschapsbe lasting. Het tegenvallen van de belas- stijging van de overheidsmiddelen is het betrekkelijk grote aantal belas tingopbrengst was het gevolg va tingverlagingen, die onder dit kabinet de jongste loonsverhogingen, die. tot stand zijn gekomen. Dank zij der- aldus minister Zijlstra, een aan zienlijke verschuiving in de in komstenverdeling hebben teweeg gebracht. De gestegen arbeidskos ten drukken namelijk zwaarder op de winsten dan werd verwacht. Bij het opstellen van de begroting voor 1963 is hiermee eveneens rekening te houden. LESSEN IN 'S LANDS BELANG Het is overdreven te zeggen dat de miljoenennota zich laat lezen als een roman desondanks behoeft men niet tot in de diepste diepten van de moderne economie te zijn doorge drongen om onder de indruk te ko men van de bijzonder heldere be toogtrant waarin ook ditmaal minis ter Zijlstra zijn miljoenennota heeft gesteld. En dat niet alleen: geen lezer zal zich kunnen ontworstelen aan de overtuigingskracht die van deze ministeriële beschouwingen uit gaat. Hier Is een man aan het woord die zijn enorme kennis als econoom ten dienste heeft gesteld van onze huishouding als staat en volk en die de gave heeft om als minister van financiën deze kennis ook in praktijk te brengen. Zo is deze miljoenennota (die wel duidelijk het kenmerk draagt van een minister die aan het eind is gekomen van zijn ambtsperio de!) een les geworden in economie zoals die In het belang van land en volk dient te worden toegepast. Deze moderne, wetenschappelijke be nadering van de rijksbegroting wijkt wel in vele opzichten af van wat lange jaren als juist heeft gegolden. Zo maakt minister Zijlstra zich wei nig zorgen over het feit dat in bet thans lopende jaar de belastingop brengsten vrij aanzienlijk zullen achterblijven bij de geraamde bedra gen, zodat het tekort over 1962 niet gering zal zijn. Hij raakt daardoor niet in paniek en neemt niet zijn toevlucht tot „bezuiniging" met behulp van leningen vult hij het te kort op en het geraamde tekort voor 1963 wordt eveneens met leningen gedekt. Omdat de rijksbegroting in de visie van minister Zijlstra niet een zelfstandige grootheid is maar een onderdeel van beel ons reilen en zeilen als volk. Belangrijk is hoe ons nationale inkomen zich ontwik kelt. welk deel van dat inkomen voor consumptie wordt gebruikt en welk deel voor investeringen. En welk deel er dan overblijft. Tussen dit alles dienen juiste verhoudingen te bestaan en in dit opzicht kan de staat, moet de staat regulerend op treden. Daarvan is de belastingpoli- tiek een onderdeel maar daarvan is ook de leningpolitiek een onderdeel. Waarbij de belasting dan tevens een funcUe beeft als correcUe op de in komensverdeling en het lenen méde afhankelijk is van de kapitaalsposi tie en van de hoeveelheid geld die vrij is. Misschien zal er, als er straks ver kiezingen geweest zijn, in het hierna volgende Jaar een nieuwe minister van financiën gaan optreden. Voor hem heeft minister Zijlstra veel baanbrekend werk verricht. Een eventuele nieuwe bewindsman zal een financieel gezond Nederland aantreffen en bovendien zal hij be leidslijnen uitgestippeld vinden die het mogelijk maken Nederland ge zond te houden. Het mag nu al ge legd worden dat dit de verdienste b van het werk als schatkistbeheer- 4e r van minister Zijlstra. maatregelen ontzegt de schatkist zich het komende jaar 1 307 miljoen. Zon der belastingverlagingen zou in 1963 dank zij de gunstige economische ontwikkeling een hogere belasting opbrengst van f 720 min. zijn bereikt. Mèt de verlaging wordt de hogere op brengst slechts 413 min. Minister Zijlstra vindt dit genoeg. Het grote begrotingstekort, veroorzaakt door lagere belastingopbrengsten en toenemende overheidsuitgaven, veront rust hem allerminst. Zijn theorie hier over zet hij in de Miljoenennota uiteen. dat financieringsbron van de overheidsuit gaven behoeven te zijn. De econo mie van het land kan zelfs erbij zijn gebaat, als de overheid door middel van leningen gebruik maakt van de besparingen in de particuliere sector. Besparingen in de particuliere sec tor ziin uiteraard allereerst bedoeld voor dekking van de particuliere in vesteringen. De situatie is echter denkbaar, dat de particuliere bespa ringen de particuliere investeringen overtreffen. Dan is het alleszins ver antwoord en allerminst ondegelijk de ze ..overtollige" besparingen te ge bruiken voor het dekken van het overheidstekort. Minister Zijlstra gaat zelfs verder: „Heeft het land potentieel een parti culier spaaroverschot, dat de over heid niet door aanvaarding van een begrotingstekort wenst te benutten, dan dreigt stagnatie, die zich kan uiten in onderbezetting en bij een te laag investeringspeil in een on voldoende groei." Dit is dus de reden, waarom het grote begrotingstekort en de wijze van dekking ervan de minis ter van financiën niet verontrust. Hogere bedragen heidsinkomsten beredeneerd, aan de an dere kant geeft hij ook een uitvoerige uiteenzetting over de voorgenomen stij ging van de overheidsuitgaven. Reeds in voorgaande jaren had hij gesteld, dat de stijging van de overheidsuitga ven bij voorkeur enigszins achter moet blijven bij de stijging van het nationa le inkomen. Naar zijn mening zou de stijging van de overheidsuitgaven de eerstkomende jaren niet meer dan 300 min. per jaar mogen bedragen. Bij de vaststelling van dit bedrag is aangenomen, dat het nationale inko men jaarlijks met ongeveer vier pet. toeneemt. Vergeleken met de begroting voor 1962 tonen de overheidsuitgaven echter een stijging van 467 min. en als men het kastekort van defensie erbij telt zelfs van 512 min. Minister Zijlstra zet echter uiteen, dat bij deze stijging een aantal bedragen zijn begrepen, die eigenlijk voor de beoordeling van de eigenlijke stijging van de overheidsuit gaven niet ter zake doen. zoals de bruto aflossing van de gevestigde binnenland se staatsschuld, de bijdrage voor de sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioen fonds, de woningwetvoorschotten, de ontmuntingen en de gevolgen van de salarismaatregelen voor de ambtena ren, waartoe per 1 januari 1962 werd besloten. Als men deze posten aftrekt van het stijgingsbedrag van 512 min., houdt men als eigenlijke stijging van de overheidsuitgaven 294 min. over. een bedrag dat ligt beneden de ge noemde stijgingsnorm van 300 min. Bij de opstelling van de begroting voor 1963 Is nog geen rekening gehou den met een aantal activiteiten, waar van de wettelijke regeling nog op sta pel staat, zoals de premlërlng van de kerkbouw, de wegenfinanciering, de uitbreiding van het tienjarenplan voor Suriname, de exploitatie van het on langs ontdekte aardgas en de uitgaven, verbonden aan de uitvoering van het verdrag met Duitsland. Overigens staan tegenover enkele van deze uitgaven ook weer inkomsten, zodat deze activiteiten het begrotingsbeeld niet in belangrijke mate zullen beïnvloeden. Minister Zijlstra wijst erop. dat de stijging van de uitgaven niet wij zeg gen, dat de overheid n' vat. Zij is een gevolg kelijk meegroeien van het noodza- de overheidsac tiviteiten met de groei van de bevol king en de ontwikkeling van de volks huishouding. De regering meent, dat bij de bestedingen van het nationale inko men de keuze in zo groot mogelijke mate moet worden overgelaten aan de inkomentrekkers. Een zekere mate van herverdeling van het nationaal inkomen acht zij nodig, teneinde de bestedings- mogelijkhedi J :iaal zwakke- Toch nog hoog Uit cTe hele Miljoenennota wordt wel duidelijk, dat de vrijheid van besje- dingskeuze naar het oordeel van minis ter Zijlstra zoveel mogelijk moet wor den bevorderd door verlaging van de oelastingdruk. Als van 1964 tot en met 1967 het nationale inkomen met vier orocent blijft stijgen zal. naar de me ning van de bewindsman, jaarlijks f 600 min. beschikbaar komen voor ver- Geringe ontspanning op arbeidsmarkt De prognosedie de rijksbegroting en het Centraal Plan bureau bieden voor de macro-economische ontwikkeling in de rest van dit jaar en gedurende 1963, is in grote lijnen niet ongun stig, al zal men geen te grote verwachtingen moeten hebben op het gebied van loonsverhogingen. OAJ17N Dc conjuncturele situatie zal het ook in 1963 noodzakelijk maken slechts gematigde loonsverhogingen door te voeren. Voor reële extra loonsverhogingen zal niet meer dan ruim 2% beschikbaar zijn. Voor de financiering van de interimregelmg_ invaliden is 1% van de loonsom nodig en voor overige factoren nog eens 3,5%. Deze overige factoren zijn van 1962 naar 1963 overlopende loonsverhogingen, huurcompensatie. reeds eerder overeengekomen loonsverhogingen en incidentele optrekking van de lonen. De totale loonkosten stijgen in 1963 dus met 6.5%. De geraamde loonkosten voor 1962 van 6% zullen waarschijnlijk uitlopen tot 7^%. ■miMTCTPR INGFN Zullen de lonen in 1963. mede ter hand- LSILIILiUlnl having van het huidige prijspeil, een veer moeten laten, ook de investeringen gaan in dalende lijn. Tengevolge van het huidige relatief lage peil der reëel beschikbare winsten zullen de inves teringen in vaste activa nauwelijks meer toenemen. Te grote loonsverhogin gen zouden zelfs de winsten scherp kunnen doen dalen en de investeringen nog verder terugdringen. De stijging van het investeringsvolume loopt naar verwachting terug van 5 naar 2%. Een geringe afneming van de spanning op de arbeidsmarkt zal wellicht nog verdere inkrimping van het investerings volume kunnen afremmen. schikbaar komen. De produktiestijging van de bedrijven met 4% zal echter de vraag naar arbeidskrachten slechts met 55.000 doen toenemen, wat een geringe ontspanning op de arbeidsmarkt zou kunnen betekenen. De span ningen zullen althans minder extreem zijn. TFFf - -J 1962 wordt middelde stijging van de produktie verwacht met 4%. De expansie is het grootst bij de metaal- en chemische industrie. De mogelijke uitbreiding van de produktie zou in 1963. gelet op het peil der investeringen en de aanwas van de bevolking, 5% kunnen bedragen. Er komt dan meer ruimte voor exportvergroting. CONSUMPTIE De binnenlandse afzet zal slechts met 3,5% toenemen. De prijsstijging van de consumptie goederen is berekend op 2%. Daarbij spelen een rol de oplopende arbeids kosten. de kosten van de huurverhoging, de gevolgen van E.E.G.-maatregelen en nog nawerkingen van kostenstijgingen in 1962. De toeneming van de consumptie over 1962 wordt geschat op 4%. INVOER dan 6%. De i 1963 geh met de gewijzigde concurrentiepositie. Het tekort op de handelsbalans zal ongeveer gelijk blijven. ■tlT'TAI INGSDII Mede ten gevolge van de slechts matjge stijging van de investeringen zal het saldo van de lopende rekening een verbetering te zien geven ten opzichte van 1962. Het saldo van de lopende rekening zal bij overigens onveranderde omstandigheden kunnen oplopen tot 650 miljoen. Over de jaren 1961 tot en met 1963 zal het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans dus gemiddeld 500 miljoen per jaar bedragen. Dit saldo wordt laag en op langere termijn onvoldoende genoemd, gelet op de structurele behoefte van ons land aan kapitaal. stijging van de produktiviteit van 2 a 2%% en een toeneming van de beroepsbevolking met 1% 2% per jaar kan de trendmatige groei van het nationaal inkomen vastgesteld worden op 4 per jaar. Het werknemersaandeel in het nationaal inkomen zal nog enigszins kunnen stijgen en wel tot 72,8 Dit peil 'werd sinds 1949 niet meer bereikt. Het is nadien voortdurend gedaald tot het dieptepunt van 1955 met 66%. De totale uitgavenstijging van het rijk en de lagere overheid 1963 200 miljoen minder zijn dan over 1962. NATIONAAL INKOMEN OVERHEIDSUITGAVEN ontwikkeling in het komende jaar gezegd worden, dat er een zeer matige tendens tot ontspanning zal zijn, dat de druk op lonen en prijzen nog zal aanhouden, dat de stijging van de investeringen slechts gering zal zijn, dat de reële winsten van de bedrijven verder afnemen, maar dat de uitvoer zal aantrekken en de betalingsbalans een verbetering te zien zal geven. Wat betreft het buienland zet de huidige expansie zich in West-Europa nog voort, terwijl de investeringen en consumptie in de V.S. dit half jaar nog zullen stagneren, terwijl er voor de toekomst nog weinig inzicht bestaat. hoging van de uitgaven en verlaging van de belastingdruk. Overigens erkent de minister, dat bij een vergelijking tussen de overheids middelen en het nationaal inkomen niet kan worden geconcludeerd, dat sinds 1959 de belastingdruk kwantitatief is verminderd. In 1959 bedroeg de belas tingopbrengst 25,3 pet. van het netto nationaal inkomen, in 1961 26,2, in 1962 25.8 en in 1963 wordt het op 25,2 ge raamd. Er zijn twee tegenwerkende fac toren geweest: de hoogconjunctuur maakte het nodig om, teneinde overbe- steding te voorkomen, bijzondere belas tingmaatregelen te nemen en ander zijds belastingverlagingen uit te stellen. Daarnaast was er het wegvallen van de Amerikaanse defensiehulp. hetgeen bijzondere belastingmaatregelen nood zakelijk maakte. De regering meent, dat vooral van de loon- en inkomsten belasting de druk nog te zwaar is en ze wijst er op. dat met name de pro gressie e op de Geen remming Wat tenslotte de invloed van remmende werking uitoefent heidsuitgaven op de conjunctuur be treft, de regering meent, dat de liquidi teitspositie in de particuliere sector zo danig is dat de overheid de begroting niet behoeft te hanteren als middel om de bestedingen af te remmen. Tegen de toeneming van het nationaal inko men met vier pet. staat een toeneming van de overheidsbestedingen met 5,5 pet., zodat van de begroting geen rem mende invloed op de economie uitgaat. nlstcr Zijlstra. De loonstijgingen, die de minister in verband brengt met de spanningen op de arbeidsmarkt, hebben geleid tot een stijging van de arbeids kosten. die aanzienlijk groter is dan in de meeste landen, waarmee Nederland moet concurreren. De concurrentieposi tie van ons land is hierdoor verzwakt. Verdere stijging van de arbeidskosten zou kunnen leiden óf tot een verdere opwaartse druk op het prijspeil óf tot een zodanige daling van de winstmar ges, dat de investeringen worden aan getast. De werkgelegenheid zou hier door in gevaar kunnen worden ge bracht, aldus minister Zijlstra in de Miljoenennota. Wegens civiele uitgaven Voor dc kosten, welke direct of indirect samenhangen met Nieuw-Guinea, is voor 1963 bij wijze van stelpost een bedrag opgenomen van honderd mil joen gulden voor civiele uitgaven. In hoeverre dit bedrag nodig zal zijn ir nog niet bekend. De gevolgen van het volledig wegvallen van de defensie in Nieuw-Guinea voor de begroting 19.63 zuilen nog nader worden bezien. De verhoogde paraatheid in verband niet de crisis rond Berlijn en de ver sterking van de verdediging van Nieuw-Guinea hebben zoals bekend de regering doen besluiten het defensieplafond te verhogen. Minister Visser diende op 21 november 1961 een nota van wijzigingen in, waarbij 25 mil joen méér werd gevraagd. De regering heeft daarna medio 1962 be sloten dit laatste bedrag voor geheel 1962 op 52 miljoen te brengen en het defensieplafond voor 1963 met 52 miljoen te verhogen tot 1902 miljoen. De ontmunting van zilveren dubbel- Itjes tot een bedrag van 7 miljoen gul den zal tot volgend jaar worden uitge steld. Daartegenover staat. dat. met het oog op de behoefte aan rijksdaal ders. dubbeltjes en kwartjes in 1962 voor 1.5 miljoen meer muntmetaal zal den aangekocht dan de begroting-1962 In 1963 zullen de eerste met Star- flghters uitgeruste onderdelen Kon. Landmacht In dienst worden ge steld. Met het In operationeel gebruik nemen van gelelde wapens van het ty pe Nike wordt voortgegaan. Omstreeks de jaarwisseling 1963-1964 zal de e— groep, die met Hawks Is uitgerust, den geformeerd. Bij de Kon. Marine zullen de werk zaamheden voor de verwapening van De Zeven Provinciën worden voortge- 1 zet en in 1964 gereed komen. Met de bouw van vier met helikopters en mo derne elektronische installaties uitgerus te fregatten wordt binnenkort een be- gin gemaakt. De oplevering jaar zal worden uitgebreid als het rijks asiel met de daarbij gebouwde wonin gen in Doetinchem volledig in gebruik zal worden genomen. Een volgende stap wat betreft de verpleegmogelijkheid voor gestoorde criminelen is de bouw van een r.k. inrichting voor voorlo pig 120 criminele psychopaten te Nij megen. Deze bouw zal in 1963 kunnen beginnen. Onderhandelingen over een soortgelijke inrichting op protestants- christelijke grondslag zijn gaande. Hogere bedragen zijn opgenomen als bijdrage in het exploitatietekort en het extra subsidie voor investeringen ten behoeve van het Nationaal Lucht vaart Laboratorium. Dit zal verdergaan de onderzoekingen verrichten met be hulp van vliegende modellen bij grote re snelheden en op grotere hoogte. Ook vliegtuigen voor verticale opstijgingen en landingen zullen in het onderzoek worden betrokken. Aanleg en onderhoud van wegen zal worden uitgebreid. Het daarvoor ultge- mtrokken bedrag beloopt 319. l miljoen conventionele onderzeeboten zal in de jrulden. Grote projecten zijn: weg 6 loop van 1964-1965 geschieden Begin Velsen-Schlpho! (9.5 miljoen), verbln- 1964 wordt een nieuw tanker-voorraad- dlngswegen Coentunnel (13,5). weg 15 «chip aan de vloot toegevoegd. Ridderkerk—Resteren (7). toegangswe- De uitgaven voor de vertegenwoor- een tot Brienenoordbrug (11), weg 28 diging in het buitenland zijn wat hoger Hoevelaken—Katerveer (6). rijksweg geraamd dan voor 1962 Deze verhoging ivtoeit voort uit een stijging Vele kleintjes maken één gro te... Uit een zeer groot aantal onderdelen is de rijksbegroting ook voor het jaar 1963 samen gesteld. Onderdelen, waarin toch wel degelijk een „lijn" zit, u-aaraan een visie ten grond slag ligt. Van die honderden on derdelen uit de Miljoenennota hebben wij hierbij de meest naar voren springende op een rijtje gezet. Zij worden in het algemene gedeelte genoemd, mèt vele andere onderwerpen. Er zijn er heel wat bij, waarop ongetwijfeld nader zal worden teruggekomen, als in de komen de dagen de begrotingen van de verschillende departementen voor publikatie worden vrijge geven. prijspeil in het buitenland, maar ook uit de vestiging volgend jaar in Roemenië. De pogingen om meer rijkspolitie- den door middel van een actieve 1 werving onverzwakt voortgezet. Wa genpark. communicatiemiddelen en rijkspolitievloot worden verder uit gebreid, evenals het wagenpark van de Politie Technische Dienst. Het laat zlcb aanzien, dat ook 1963 nog een personeelstekort toegangswe- Harlngvlletbrug (9). en weg 75 KelpenMaastricht (9 miljoen). Voor de voortzetting van de aanleg van de brug van Brlenenoord Is 10 miljoen uit getrokken. voor de Coentunnel 14 en voor de brug bij Wessem 4 miljoen. In de begroting voor 1963 van het Zuiderzeefonds neemt een bedrag van 60 miljoen voor de verdere opbouw van Oostelijk Flevoland de belangrijk ste plaats in. Dc voortzetting van de indijking van Zuidelijk Flevoland vergt 20 miljoen. Het is de bedoeling een begin te maken met de aanleg van de dijk Enkhuizen—Lelystad, waarvoor een bedrag van 4.7 miljoen is opgenomen be- 3900* man) bij de gevangenis- 0 De uitvoering van de Deltawerken «en. rljk«werklnrlcbtlngen en huizen van ZB| met kracht worden voortgezet. Er bewaring, ook al wordt voor volgend |s volgend Jaar 131 miljoen beschikbaar jaar het aantal gedetineerden Iets la- Daarvan Is 55 miljoen bestemd J" ger geraamd. Verwacht mag worden, dat het 1 tal plaatsen I ide regering gestelde criminelen volgend'Brouwershavensegat 2 miljoen ultgetrok- lopment Organisation, die zich ten doel Hartngvlletwerken. Voor de afdamming i-jvan de Grevelingen Is 11 miljoen, tÊM' nihet Volkerak 18 miljoen ken. Een bedrag van 25 miljoen is gc-|gaan raamd voor deIM keringen. Een bedrag miljoen meer dan dit jaar is op de begroting gezet voor de verbetering van de havenmond te IJmuiden en de ver dieping en verbreding van het Noord zeekanaal. Hogere bedragen zijn ook op genomen voor de werken aan het Am sterdam—Rijnkanaal (raming '63: 7 mil joen). de Rotterdamse Waterweg (idem 6 miljoen), het Sloeplan (idem 2 mil joen) en het kanaal Terneuzen—Gent (idem 30 miljoen). Van dit laatste be drag betaalt België tachtig procent. De ze bijdrage is onder de inkomsten geno teerd. De bijdrage aan Euratoom voor het onderzoek- en onderwijsprogramma is voor 1963 op 16.5 miljoen gesteld. Vier miljoen is opgenomen voor de ontwik keling van technische procédés en appa- raturen. Drie miljoen daarvan is be stemd voor militaire projecten. Ook is 3.8 miljoen begroot als Nederlandse bij drage in de European Launchei Deve stelt in Europese samenwerking satel lietdragers plus satelieten te produce ren voor vreedzame projecten op het ge bied van ruimtevaart en ruimteonder zoek. In totaal zal dit Nederland 19 miljoen kosten. t De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer zal meer subsidie krijgen. Ook zal in sa menwerking met het bedrijfsleven het toerisme van Amerika naar ons land worden gestimuleerd. Beide zaken ver gen voor volgend jaar 4 miljoen. Drie miljoen zal het rijk naar verwachting in 1963 moeten storten in het aandelen kapitaal voor het congresgebouw ln Den Haag. Het rijk neemt deel voor de helft in het op 10 miljoen vastgestelde kapitaal. Voor 1963 is 15 miljoen beschikbaar aan betalingen op grond van de premie- en prijsreductieregeling ..bevordering industrialisatie ont wikkelingskernen welke regeling zich in grote belangstel ling van de ondernemers mag verheu gen. Voor volgend jaar kan ter verbe tering van de infrastructuur in de pro bleemgebieden voor 40 miljoen aan 'plichtingen worden aange- voor de salarissen van leerkrachten bij het gewoon, het voort gezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs. Ondanks daling van het aan tal leerlingen bij het gewoon lager on derwijs zal het aantal leerkrachten per saldo met 1400 toenemen, omdat per 1 september 1963 de eerste fase van de verlaging der leerlingenschaal volledig in werking zal treden. De 4300 leerkrachten bij het bui tengewoon lager onderwijs zullen, aan salarissen, tezamen met andere uitga ven voor dit onderwijs, 60 miljoen ver gen. Elk jaar komen er 150 tot 200 blo-leerkrachten bij. Voor de Rijksluchtvaartschool te Eelde is 6 miljoen minder begroot. Be halve dat in 1963 geen nieuwe vliegtui gen zullen worden gekocht, zal de ac tiviteit van de school de komende ja ren worden ingekrompen tengevolge van de verminderde behoefte der K.L.M. aan jonge vliegers. De stijging van de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs in 1963 met 73 miljoen is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de aanzienlij ke uitbreiding van de bijzondere instel lingen van wetenschappelijk onderwijs: het opvangen van meer studenten, het in gebruik nemen van nieuwe labora- Voor de radio is volgend jaar be schikbaar 31 miljoen, terwijl de uitga ven worden geraamd op 32 miljoen. Het verschil wordt bijgepast nlt de al gemene middelen. De uitgaven voor de televisie liggen 4 miljoen beneden de netto-opbrengst van de kijkgelden. Deze 4 miljoen zullen worden gebruikt voor de aflossing van de in het verle den door het rijk voorgeschoten gelden. Het bedrag voor de verzorging van gerepatrieerden in opvangcentra en contractpensions zal hoger zijn dan dit jaar. Gerekend moet worden op een vermindering van het aantal voor re patrianten beschikbare woningen. Dit zal een minder snelle doorstroming in de contractpensions tot gevolg hebben. erop is gerekend, dat hel aantal kleu- 0 Rekening wordt gehouden met een ters per leidster kleiner zal worden)j v-erdere doorvoering van de zelfzorg Van de materiële voorzieningen zullenvoor de Ambonezen. Ook woidt ver- ongeveer 420.000 kleulers profiteren. wacht, dat 600 gezinnen van de woon- Rond 609 miljoen is uitgetrokken'oorden naar woonwijken zullen kunnen met het oog op de recreatie, ander zijds ter instandhouding van ons bos- areaal, waarop door stedenbouw en we genaanleg steeds weer een beroep wordt gedaan. De ontginning en ontwikkeling van de IJsselmeerpolders vraagt minder geld dan vorig jaar. Dit is een gevolg van de afnemende bouwactiviteiten in de Noordoostpolder en van de herziening van het voor 1962 opgestelde bouwplan voor Oostelijk Flevoland, waardoor di verse werken naar een later tijdstip zijn verschoven. Voor het kleuteronderwijs Is vol gend jaar bijna 120 miljoen nodig. Daaruit worden betaald de rond 12500 leidsters De verwachting wat betreft de om vang van de emigratie in 1963 en de in dat jaar te verkrijgen bijdragen in de vervoerskosten hebben aanleiding ge geven voor de emigratie met een lager 54500 bedrag te volstaan. Voor de stichting van regionale woonwagenkampen is een tienjarenplan opgesteld. Voor 1963 is rekening gehou den met vier kampen (subsidie aan de betrokken gemeenten zes ton), voor 1964 met vijf kampen, voor 1965 en volgen de jaren met zes kampen per jaar, tot dat het plan zal zijn voltooid. Het herstel van oorlogsschade aar onroerende goederen en schepen if thans nagenoeg voltooid, zodat voor 1963 met een bedrag van 8.1 miljoen kan worden volstaan. Voor 1964 en vol gende jaren zal nog ongeveer 4 miljoen nodig zijn. Dc afwikkeling van de res terende gevallen van oorlogs- en ramp schade zal volgend jaar nog 6.1 mil joen vragen. In de periode van 30 juni 1961 tot 30 juni 1962 is de staatsschuld geste gen met 625 miljoen. De stijging is hel resultaat van een toeneming der binnen landse schuld met 731 miljoen en een afneming der buitenlandse schuld me! 106 miljoen. Eind juni was de totale staatsschuld 18.966 miljoen tegïn 18.341 miljoen een jaar daarvoor. Aantal ambtenaren 2350 hoger Volgens de ontwerp-begroting 1963 zal de sterkte van het burgerlijk rijksperso neel rond 2350 man groter zijn dan hel aantal, waarop de begroting 1962 wal gebaseerd. Dit is mede het gevolg van de werktijdverkorting. De toeneminf vindt voor een belangrijk deel plaatr bij de ministeries van onderwijs, kun sten en wetenschappen 'van 16423 tot 17605). financiën (van 22059 tot 22630). van verkeer en waterstaat (van 9747 tot 10087). van landbouw en visserij (van 8800 tot 9250). alsmede van socia le zaken en volksgezondheid (van 5498 tot 5767). Het totale aantal ambtenaren in rijksdienst bedraagt volgens de bf groting 124393 tegen 122024 dit jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6