Ver. Naties meer dan ooit oneens Druk op Britse regering om akkoord te wijzigen i Staatsgreep van J Peronisten kon niet doorgaan Ben Bella laat zijn soldaten terugtrekken Pleger van aanslag slaat de hand aan zichzelf Telstar-uitzending en reportage Perzië Ponomarenko als opvolger van Molotof naar Wenen? ]JH eeft CuOJhte, Kif Vluchtende artsen Pagina 5 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 Kritiek op afspraken met E.E.G. De soms heftige kritiek die de ge«n Wijzigingen konden komen i.. faatste dagen is uitgeoefend door de leiders van bepaalde Gemene- |la^e^, waren gesloten. ten aanzien van een eventuele toe treding tot de E.E.G.. zou wel eens tot gevolg kunnen hebben dat de Engelse regering zal pogen om gespr '^wijziging te verkrijgen in enkele ..geduldig p van de voorwaarden die tijdens het ^overleg in Brussel met de E.E.G. )^rijn overeengekomen. Welingelichte kringen in Londen van mening dat het Engeland rjjniet te doen is om ingrijpende wijzigin gen in het reeds "overeengekomene. Het zou gaan om veranderingen op ^enkele voorname punten, die voor ^bepaalde Gemenebestlanden van spe lt ciaal gewicht zijn. Indien de Britse regering inderdaad het overleg met de RE.G.-staten over erlenkele der voorlopige overeenkomsten )9|iou willen heropenen, zou dit een in- agrijpende verandering betekenen van het krachtige standpunt, dat de rege ring van Macmillan in het begin van rie vorige week heeft ingenomen tegen over de veelheid van eisen en kritiek, ■^lie door bepaalde Gemenebestlanden ((Canada. Australië en Nieuw-Zeeland) werden gesteld, respectievelijk werden geuit. I Het Britse standpunt was toen, dat Peking meldt incident 3 aan grens met India ia Ra Kasj in Sinïciang hebben geschoten. ®Dit gebied ligt nabij de omstr jrens van Kasjmier. Het ministerie juitenlandse zaken in Nieuw Delhi v üaarde geen bericht over een dergelijk va incident te hebben ontvangen. 0j. De Indische woordvoerder zei wel ;dat zijn regering tevreden is over ,,de 'e' doeltreffende maatregelen die worden he genomen om de Chinezen buiten India te houden", k' Verscheidene Indische dagbladen heb- 11 ben gisteren gemeld, dat langs de grens \1van Boetan en langs de noordoostelijke rksgrens Chinese troepen worden gecon- irt :entreerd. Een der bladen beweerde, „Zdat de Chinezen voorbereidingen treffen "2 foor een grootscheeps offensief na af loop van het natte jaargetijde en voor loilhet invallen van de winter. ;ro De bevelhebber van het oostelijk com- m nando, luitenant-generaal Sen, is in iscflïieuw Delhi aangekomen voor bespre- ar üngen met de minister van defensie, In de Argentijnse provincie Misiones ebben leden van de veiligheidspolitie iiAen staatsgreep door aanhangers van de _j. roormalige president Juan Peron, die ip het ogenbhk in Spanje in balling- chap is, verijdeld. !r zijn veertien personen gearresteerd. Men had de hand kunnen leggen op 2sc ifschriften van een revolutionaire pro- uti lamatie en een hoofdplan, dat onder jarlneer de bezetting van strategische pun- en inhield. In de provinciehoofdstad J osadas zijn de militairen in de ka- mes geconsigneerd. Ook elders zijn j in staat van paraatheid gebracht. Zondagavond hebben schildwachten jeifan een kazerne in Posadas een auto 0 iet machinegeweren onder vuur geno den, als gevolg waarvan een vrouw erd gedood en een kind gewond. Het lat irgentijnse ministerie van oorlog heeft ijn leedwezen over het gebeurde be- iiigd, maar verklaarde dat de autobe- tuurder geen gevolg had gegeven aan en bevel om te stoppen. Politie bewaakt Belga De kantoren van het Belgische pers- ureau Belga zijn onder politiebewaking esteld nadat het agentschap anonieme lefoontjes had ontvangen waarin drei- ementen werden geuit, zo meldt Ra- Jio-Brussel. ril< Onbekenden lieten Belga telefonisch 1 eten dat zij leden van de O.A.S. wa rn en ,,mct geweld" zouden reageren anneer het persbureau het verspreiden in .onjuiste berichten" over de O.A.S. iet zou staken, ld Perzië wil geen raketbases De Perzische regering heeft de Sow- ttunie in een nota verzekerd, dat zij „een toestemming zal geven voor de in- 'lichting van buitenlandse raketbases op 1 erzisch gebied. Dit heeft het Russische ersbureau Tass zaterdag gemeld. Volgens de Perzische nota zal de erzische regering nooit toestaan, dat 'erzië ..een werktuig van agressie" egen de Sowjetunie wordt. de bezoek gebracht aan de Franse pre sident De Gaulle. Hij heeft met De Gaulle gesproken over de Britse plan nen om toe te treden tot de E.E.G. Ajoeb Khan verklaarde na afloop van het gesprek dat de Franse president J--'Jig en vol begrip" was en de problemen beseft, die de E.E.G. schept voor landen als Pakistan. Ajoeb Khan zei. dat deze problemen zeer snel moeten worden opgelost. ..Wil Europa ons een plaats geven in zijn economie?", zo vroeg hij zich af. ..Tot dusverre heeft Europa echter al leen naar binnen gekeken en niet naar Over zijn plan voor een conferentie van leiders van het Gemenebest de Euromarkt ter bespreking toekomstige economische san king, zei Ajoeb Khan. dat president De Gaulle liet doorschemeren dat een der gelijke conferentie inderdaad op topni veau gehouden zou moeten worden. De ongeveer tweehonderd militairen van het Algerijnse nationale volksle ger (het leger dat Ben Bella steunt), die woensdag onverwacht de stad Bougie, ten oosten van Algiers, wa ren binnengetrokken, hebben deze plaats gisteren ontruimd. Dit was het resultaat van het overleg tussen de bevelhebber van de troepen en het derde district, kolonel Mouhaud Ou El hadj, en het politieke bureau van Ben Bella. Zoals bekend stond het der de district, tezamen met het vierde dis trict, tot voor kort tegenover Ben Bel la. De troepen van kolonel Mouhaud Ou El hadden de militairen van het natio nale volksleger omsingeld. Uit het feit, dat het volksleger zich heeft terugge trokken, zou men kunnen afleiden dat Ben Bella een zekere mate van gezag kan uitoefenen over het leger van staf chef Bouraedienne, "wiens aanwezigheid in Bougie de sfeer gespannen maakte. Mohammed Boudiaf, een van de vice- premiers van de voorlopige Algerijnse regering, heeft gisteren in Parijs ver klaard, dat hij geen kandidaat wil zijn bij de komende verkiezingen. Hij „wil niet meewerken aan verkiezingen waar bij wordt geknoeid". Hij doelde op het feit. dat de kandidatenlijst door het po litieke bureau is opgesteld. Ben Khed- da komt hierop niet voor. 27 OAS'ers veroordeeld Kolonel Argoud niet in arrest De organisator van de jongste aanslag op president De Gaulle, de verzekeringsagent Henri Niaux uit Agen, is vrijdag gearresteerd' en naar Parijs overgebracht, waar hij zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn cel heeft opgehangen. Hij was 48 jaar en voormalig majoor van het Franse leger. Hij diende in Indo- China en in Algerije en werd daarna hoofd van een intendance- school in Agen. Achttien maan den geleden werd hij uit deze functie ontslagen. De lid-staten van de Verenigde Naties, die voor de 17de zitting van de Algemene Vergadering te New York bijeenkomen zijn alles behalve „verenigd". Het ogenblik van stil gebed of medi tatie bij de opening van de zit ting (morgen) is in feite dan ook het startsein voor drie maanden van nieuwe conflicten over de 89 punten van de agenda. SCHEURINGEN Vroeger waren er bepaalde vaststaande feiten: de Novogroep was een eenheid, de communistische groep was een andere en de zogenaamde neutrale landen stemden dan weer met de ene, dan weer met de andere mee. Thans zijn er als gevolg van verscheidene redenen een aantal scheu ringen ontstaan. Er zijn moeilijkheden ontstaan tussen de Navolanden onderling. Verder kampt het Britse Gemenebest met problemen, terwijl spanningen te constateren vallen in het Aziatische blok en ook de Latijns- Amerikaanse groep niet vrij van onenig heden is. De Afrikaanse landen zijn ver deeld en de Arabische groep wordt ge teisterd door ruzies. DE NAVO De meningsverschillen in de Navogroep over het Amerikaanse toezicht op de kernbewapening is een van de elementen, die de solidariteit bedreigen. Dan is er de vraag of België nog steeds gepikeerd is over het standpunt van de westerse bond genoten terzake van Kongo. Nederland heeft blijk gegeven van zijn ontstemming over het feit. dat het van het Westen geen steun gekregen heeft in het geschil met Indonesië over de overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea. Tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten zijn spanningen ontstaan over het gebruik van schepen onder de vlaggen van geallieerde landen voor het vervoer van goederen naar Cuba. Italië en Oostenrijk hebben al drie jaar ruzie over de Alto Adige (Zuid-Tirol), dat sinds de eerste wereldoorlog onder Itali aans bestuur staat. De koloniale politiek van Portugal heeft heeft in het Westen tot kritiek geleid, waardoor Lissabon op de tenen getrapt is. Door zijn apartheidspolitiek is Zuid- Afrika vrijwel alleen komen te staan. In het Britse Gemenebest heerst verdeeld heid over de EEG. De landen van Afrika en Azië vrezen de gevolgen daarvan de prijzen van hun grondstoffen. Albanië stemt nog steeds met het munistisohe blok mee, maar wordt uit alle organen daarvan geweerd. Ondanks de toenadering van Joegoslavië tot het Kremlin schijnt dit land niet te zijn te ruggekeerd in het communistische kamp. De Poolse gedelegeerden geven zo nu en dan blijk van een mildheid, die niet ver enigbaar is met het strengere standpunt van de Sowjetunie. GEKIJF De Latijns-Amerikaanse landen zijn verdeeld over de wijze waarop tegen Cuba opgetreden moet worden. Brazillië en Argentinië worden door binnenlandse politieke troebelen geplaagd, die hun politieke koers in de komende debatten onzeker maakt. India kijft met Pakistan over Kasjmir en heeft met communistisch China een grensgeschil. De Arabische Liga trekt een lijn tegen Israël, maar Syrië heeft zich afgescheiden van de Verenigde Arabische Republiek, terwijl andere interne geschillen eveneens wijzen op moeilijkheden binnen de Liga. De landen van de Franse gemeenschap in Afrika ten 3lotte hebben zich solidair verklaard in hun verzet tegen de doel stellingen van de Casablancagroep onder leiding van Nkroemah van Ghana Sékou Touré van Guinea. rige Duitser Heinz Otto Welskop uit Duisburg verdronken. De Duitser had met vrouw en twee kinderen de vakan tie in Zeeland doorgebracht en juist za terdag was zijn zwager met de auto uit Duitsland overgekomen om de fa milie terug te rijden. Voor het vertrek ging men nog even in zee. Een aardbeving heeft gistermiddag om vier uur enige ruiten verbrijzeld en pleisterwerk van muren doen af brokkelen in het dorp Greve nabij Flo rence (Italië.) De politie heeft Niaux slechts zeer kort kunnen verhoren, aangezien hij 's avonds laat in Parijs gebracht werd. De politie heeft verder r gedeeld, dat zij op de hoogte is van de identiteit van de man die de auto's heeft gehuurd welke gebruikt zijn bij de moordaanslag op 22 augustus. Deze man, die Murat ge noemd werd, blijkt de 29-jarige Ser ge Bernier te zijn. Bernier heeft met het Franse batal jon in Korea gevochten en heeft daarna in Algerije gewoond. Een vriendin van Bernier heeft de politie de identiteit in Bernier meegedeeld. Er zijn nog meer arrestaties verricht verband met de 22e augustus. Het betreft drie Hongaren, voormalige ie- gionaires, die eveneens bij d,e samen zwering zijn betrokken. De politie meent, dat in totaal 12 mensen deel hebben uitgemaakt van het komplot. Zij zijn nu allen gearresteerd of ge- identificeerd. Onder de zes leden van het Franse geheime leger die vrijdag in België zijn gearresteerd, bevindt zich geen ko lonel Argoud of „iemand die zich uit geeft voor kolonel Argoud", aldus de rechter-commissaris in Namen op een persconferentie. Hiermee zijn officieel de hardnekkige geruchten gedemen teerd, als zou deze leider van de OAS België zijn aangehouden. Ook werd tegengesproken, dat zich bij de arres tanten een vrouw van Britse nationali teit bevindt. Een Frans militair gerechtshof heeft zaterdag 27 Fransen schuldig bevonden aan lidmaatschap van de OAS. Tien be klaagden werden vrijgesproken. De straffen varieerden van een jaar voor waardelijk tot dertien jaar celstraf. Russen namen al 12 kernproeven De Amerikaanse kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Russen na hun proef van zaterdag, zondag weer een kernproef in de atmos feer hebben genomen. De ontploffing had ccn kracht van „verscheidene n gatonnen". De proef werd genomen de omgeving van Nova Zembla. Het v de twaalfde door de Amerikanen 1 kendgemaakte proef van de serie, wa; mee de Russen op 5 augustus begonnen Het Britse publiek kon zater dag tal van bases van de Royal Air Force bezichtigen en daar van werd een druk gebruik ge maakt. Niet minder dan 16 bases waren opengesteld, omdat de 22-ste verjaardag van de „Battle of Britain" werd gevierd. Het RAF Biggin Hill Station in Kent trok verreweg de meeste be zoekers en daar voerde het Hunter-eskader „Blue Devils" fraaie stunts uit boven de hoof den van het duizendkoppige publiek. In Westeuropees verkeer jaarlijks 60.000 doden Volgens een verslag van de Raad vai Europa komen er jaarlijks in West- Europa bij verkeersongelukken op de weg 60.000 mensen om het leven en worden er anderhalf miljoen gewond. Deskundigen hebben vastgesteld dat 85 a 95 pet. van de ongelukken het ge volg is van menselijke fouten. In het rapport wordt aangedrongen op „eei waarlijk Europees verkeersreglement' en een standaardisatie van snelheidsbe perkingen. Op elke lagere school zou verkeersonderricht r»oeten worden ge geven, aldus de samenstellers van het Interland-voetbal op televisie De NTS zal op woensdag 26 septem- ïr a.s. 's avonds tussen 7 en 8.45 uur an de Deense televisie een reportage an de in Kopenhagen te spelen inter land -voetbalwedstrij d Nederland-Dene- marken overnemen. Voor het commentaar zorgt Arie Kleywegt. tlng der Staten Gene Programmawijziging vanavond Het televisieprogramma voor avond wordt gewijzigd door de inlassing van twee extra uitzendingen. De eerste geldt een Wereldvisieprogramma, wijd aan de herdenking van de jaar geleden overleden secretaris-gene raal van de Ver. Naties Dag Ham- marskjöld. dat via Telstar tussen 4.49 en 5.19 uur zal worden uitgezonden ln Amerika en Europa. Er wordt begonnen met een uitzen ding uit New York, waar een kwartier lang de camera's opnamen zullen ma ken in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, waar de overledene wordt herdacht. Daarna wordt v twee minuten overgeschakeld naar gebouw van de UNESCO in Parijs om 5.11 uur wordt de verbinding tot stand gebracht met Uppsala in Zweden voor de bijwoning van een plechtigheid bij het graf van Hammarskjöld. Om plm. 8.50 uur zal de NCRV in haar tv-programma een half-uursrepor- tage uitzenden over het bezoek dat het team Dick van Bommel en Didier Koekenberg (cameraman) gedurende zeven dagen hebben gebracht aan het rampgebied in Perzië. Donderdagavond jl. keerde het twee tal beladen met materiaal terug er door hard werken is nu reeds een pro gramma samengesteld. Door de vertoning hiervan zal de film „Over naar Brabant" uit het program ma worden genomen en op later datum op de beeldbuis gebracht. De rest 18'afCtC 9.35 Waterstanden; kleuters: 10.15 Lichtbakc... (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichtt grammofoonmuzick; 11.50 De zingende kerk; 12.00 Middagklok Noodklok; 12.04 Populai re grammofoon muziek; NATIONAAL PRO GRAMMA: 12.30 Nieuws en mededeling, t.b.v. land- en tuinbouw; 12.43 Grammofoon- muziek; 12 35 Reportage van de opening dei Koningin Juliar in de Ridderzaal te 's-Gra- 13.45 Grammofoonmuzlek; platte- mble: Geestelijke n Negro-spirltuals; 18.20 Gram- - "o-Volksuniversiteit: Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nk 7.10 Ochtendgymnsstlek; 7.20 Ochtendvarla (gr VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws: 8 15 Lichte grammofoonmuzlek; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groente man; 9.13 Instrumentaal ensemble: klassieke muziek: 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boekbespre king; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Lichte muziek: 12.20 Regeringsuitzending; Voor de landbouw. NATIONAAL PROGRAMMA12.30 Nieuws en mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 18.45 Grammofoonmuzlek: 12.55 Repor tage van de Opening der Staten-Genr-" 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Jl in de Ridderzaal te Den Haag; AVRO: Ml- litair orkest: marsmuziek: 13.55 Beursberich ten; 14.00 Zangrecital: tenor met pianobege leiding: 14.40 Schoolradio: 15.00 Radio Fil harmonisch orkest: moderne muziek: 15.30 Nieuws; 15.35 Jazzmuziek (gr.): 15.55 H hoorspel; 16.30 Voor Volgens doorgaans welingelichte Molotof binnenkort door de voormali- kringen in Wenen zal de Russische ge Sowjetambassadeur in Den Haag, oud-minister van buitenlandse zaken Ponomarenko worden vervangen als PC I Russische oudheidkundi gen hebben graan van 2300 jaar oud meege bracht, dat zij gevonden hebben bij opgravingen in Egypte. Het graan werd gevonden op de plaats van een oude ne derzetting aan de Nijl. Het Amerikaanse bureau ïnl voor lucht- en ruimte vaart heeft een contract gesloten met een „dol- fijndeskundige" als on derdeel van een onder zoek naar contacten tus sen mensen en „andere wezens", die wellicht op andere planeten leven. De deskundige heeft ontdekt aarl dat dolfijnen met elkaar u „praten", maar dan acht maal zo snel als mensen. Als men de geluiden van een dolfijn op de band opneemt en deze band vertraagd afdraait, zou den duidelijk menselijke klanken te onderkennen zijn. I Volgens een vooraan staand Amerikaans vcr- keersexpert heeft Ame rika Europese verkeers borden nodig voor meer veiligheid de wegen en om de buitenlandse toe rist zich meer thuis te doen voelen. Hij zei in een interview, dat de Europese verkeersbor den de beste ter wereld zijn. franse plaats Toulon lag een geheimzinnig pakje. Met het oog op de ge beurtenissen van de laatste tijd nam de po litie geen risico. Deskun digen van de opruimings dienst werden er bij ge roepen, die het pakje aarzelend buiten de stad brachten om het op een braakliggend stuk grond te vernietigen. Er bleken zes boterhammen in te zitten. I In een spelonk in Mid- den-Italië hebben geleer den het skelet van een kind gevonden, dat naar de mening van de des kundigen ongeveer 15.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Een Italiaanse schrijver heeft gisteren een einde gemaakt aan een hon gerstaking van negen da gen, nadat in Rome over eenstemming is bereikt over de bouw van een dam op Sicilië, die de bewoners van een be paalde streek werk en welvaart moet bezorgen Als er vertraging komt bij de bouw van de dam, gaat de schrijver weer' in hongerstaking. I In Teheran vond een enigszins merkwaardige botsing plaats: tussen een straaljager en een j jeep. De jet raakte de i jeep tijdens de landing. De piloot bleef onge deerd. 1003. Het bezwaar van een beperk te regelruimte is ongetwijfeld, dat ongewild een neiging tot generali seren ontstaat, uitsluitend en alleen omdat de geringe plaatsruimte het onmogelijk maakt een bepaald fa cet vanuit zoveel mogelijk gezichts punten te belichten. Desondanks moeten we toch trachten de indruk weg te nemen dat het uitzonderlijke een algemene regel is geweest. Daarom beginnen we met uitdruk kelijk voorop te stellen dat de art sen tijdens grote epidemieën in vroeger tijden bij herhaling hebben blijk gegeven van grote moed en ontroerende zelfopoffering; van een heldhaftigheid en mensenliefde die tot 1c edelste mom het le- TOCH IS HET ZO! ren behoren. Maar er zijn in le artsenstand ook loogst zonderlinge 'Iguren geweest. Indien we het ver enen van hulp aan de lichamelijk lijdende mens tot de voornaamste taak van de arts re kenen, mogen we het verschijnsel dat In vroeger tijden de doktoren herhaaldelijk de vlucht namen bij het naderen van een epidemie toch op z'n minst wel zonderling noe men. Tot deze vluchtenden behoor de o.a. de grote en vermaarde ge neesheer Galenus, die ljhn?s zijn biczen pakte toen in de 2de eeuw na Chr. een epidemie zich ln Rome verspreidde. HIJ werd echter zeer terecht overigens! door de keizer teruggeroepen en werd ver plicht zijn talenten in dienst van het leger te stellen. De rollen werden echter ook wel eens verdeeld, want in later tijden, toen de reisgelegenheden ln Europa wat gemakkelijker waren geworden, gaven dc doktoren de gezonden bij herhaling de raad zo snel mogelijk naar een ver afgelegen streek te trekken en niet te vroeg terug te keren. Dergelijke adviezen konden uiteraard alléén worden opgevolgd door degenen die de middelen daar toe bezaten. En zo kon het voor komen dat tijdens de regering van de Engelse koning Karei II in héél Londen slechts één vertegenwoordi ger van de regering te vinden was. De rest had het vege lijf ln veilig heid gebracht en de bevolking ge laten voor wat ze was. Trouwens, ook de meeste doktoren hadden hun eigen advies opgevolgd en het hazepad gekozen, waardoor de opinie van het verlaten volk zich tegen hen keerde, ten gunste van de apothekers die tenminste op hun post gebleven waren. De eerlijkheid gebiedt hier aan toe te voegen dat de arts in die tijd eigenlijk weinig te gen een epidemie kon uitrichten. De vroeger gebruikte amuletten, bezwe ringen, toverformu les en wonderge neesmiddelen had- den hun onwerk zaamheid bewezen en in de 16de en 17de eeuw had zich de gedachte baan gebroken dat een ziekte als de pest door verontreiniging van de lucht en uitwaseming van de lijders kon worden overgebracht. Voor vele doktoren was het dan ook een ge biedende. eis zich tegen besmet ting te vrijwaren en daarom kleed den zij zich in een leren pak met dito handschoenen en droegen zij voor het gelaat een masker met oogglazen en op de plaats waar zich de neus bevindt was een soort sna vel of snuit aangebracht, waarin specerijen werden verbrand om de lucht die zij inademden van be smetting te zuiveren. Aldus toegeta keld, leken de artsen méér op aan geklede vogels en primitieve medi cijnmannen, dan op dienaren van de mensheid die de lijders In hun moeilijkste ogenblikken kwamen helpen en bijstaan. Dit biedt een mooie gelegenheid om ook eens iets te zeggen over het ontstaan van de quarantaine. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. permanent Russisch afgevaardigde bij het internationale atoombureau in de Oostenrijkse hoofdstad. Een offi ciële verklaring uit Moskou handen zijn. De oud-minister die na felle aanvallen op zijn anti-partijactiviteit vorig jaar naar Moskou terugkeerde, zou daar be zig zijn met het schrijven van zijn me moires. Panteleimon Kondratiewisj Ponoma renko moest vorig jaar oktober Neder land verlaten, nadat hij zich op Schip hol had gemengd in een vechtpartij tus sen Russische ambtenaren en Neder landse politiefunctionarissen. Aanleiding hiertoe was het vertrek van mevrouw Irena Goloeb naar Moskou, nadat haar echtgenoot, de 35-jarige biochemicus dr. Alexei Goloeb, politiek asiel in Neder land had gevraagd. Zoals gemeld is dr. Goloeb inmiddels op 27 maart als nog naar de Sowjetunie teruggegaan, waar hij later verklaarde dat zijn „il lusies omtrent het Westen waren ver- De Russische delegatie in Wenen wordt geleid door prof. Emeljanof. Deze liet vorig jaar de conferentie van hi ternationale atoombureau omdat hij het niet eens was met de verkiezing van de Zweed dr. Eklund tot secretaris-gene raal. De twee mannen hebben zich ech ter intussen met elkaar verzoend. De zesde jaarlijkse conferentie het bureau wordt dinsdag geopend. Dan zal o.a. worden gesproken over het pro gramma en de begroting voor 1963. De raad van gouverneurs heeft voor ge steld 7.337.500 dollar, of 1.080.000 dollar dit jaar. uit te trekken. Premiers openen Mont Blanctunnel De premiers van Italië en Frankrijk. Fanfani en Pompidou, hebben zaterdag de Mont Blanc-tunnel, 's werelds lang ste verkeerstunnel die 4807 meter lang is. officieel geopend. Dc beide staatslie den, die mijnwerkershelmen droegen en gele regenjassen, reden op een lorrie door de tunnel en wuifden naar de Fran se en Italiaanse werklieden, die nog be zig zijn ln de nog niet afgewerkte tun- Tevoren hadden Fanfani en Pompi dou de opening van de tunnel, die een rechtstreekse verbinding tussen Frank rijk en Italië vormt, gevierd met een champagne-receptie in Ohamonix. Dc doorgang onder de Mont Blane, die in augustus tot stand kwam toen Italiaanse en Franse arbeiders midden onder de Mont Blanc elkaar de hand reikten, zal waarschijnlijk niet voor 1964 voor het wegverkeer gereed zijn. I het programma zal. na de vertoning van de geportage uit Perzië. een kwar tier opschuiven. U zult kunnen zien hoe het team een der zwaarst getroffen gedeelten in de driehoek Quasvin, Hamadan en Saveh heeft bezocht, met als uitgangspunt het totaal verwoeste dorp Danlsfahan. Commentaar Festijn in Londen Weinig oplettende kijkers zullen za terdagavond ontkomen zijn aan het „brok in de keel" bij het kijken en luisteren naar de slotfase van het laatste Promenadeconcert in de Lon- dense Royal Albert Hall. Het stuk on- vervalste vaderlandsliefde dat op zulk een avond tentoongespreid wordt in de wijze waarop de duizenden, ook onafzienbare rijen jongeren die meest al 24 uur hebben gekampeerd op het plein om binnen te kunnen komen, de liederen „Land of hope and glory" en „Rule Brittannia" in uitbarstend enthousiasme, maar niettemin punc tueel gedisciplineerd door de dirigeer stok van de gevierde Sir Malcolm Sargent meezingen, is ongeëvenaard in tientallen jaren tradifie. Het concert zelf gaf de welbeken de nummers voor dit evenement, echter ditmaal aangevuld met ehji compositie van Smetana, te horen. Daar waren de gebruikelijke herha lingen en de al evenzeer gebruikelij ke attributen aan vlaggen, foto's van de dirigent en parapluutjes, door de jongeren opgestoken en door de voor name genodigden in de loges met vertedering bekeken, de serpentines en bloemen, kortom, het hele feeste lijke vertoon dat bij het slot van de Promenadeconcerten behoort en in feite één hulde is voor de dirigent, wiens altijd geestige toespraak het concert vóór het volkslied besluit. Telkens weer is het opmerkelijk, hoe zeer deze verering voor Sir Malcolm, die zelf stralend geniet van zulk een avond, blijft en op steeds meer jonge ren, die hem bij het concert geen mo ment uit het oog verliezen, overgaat. Jammer, jammer daarom, dat beeld en geluid niet al te best waren ditmaal. Er waren onvoldoende mi crofoons en de beeldschade door over zetting op Europees systeem liet zich terdege gelden. Woonwijk Als symptoom van de voorgeno men programmavariatie in kerkelij ke uitzendingen heeft het 1KOR zon dagmiddag inplaats van een kerk dienstreportage een film en het vier de programma Zingen mettertijd'' uitgezonden. De Engelse film bracht de kijkers naar de woonwijkRen- nies Mill in Hongkong, waar 8000 Chi nese vluchtelingen onder wie zeer ve le kinderen, samengepakt zijn in el lendige woningen en leven onder ar melijke en onhygiënische toestanden. De honger is er nu min of meer be zworen, maar de gevolgen van onder voeding beheersen het leven door ziekten, verslaafdheden en zwakten. Bedoeling was, om te laten zien hoe nodig het is, dat, ook in ons land, ker kelijke diaconieën zich ontfermen over kinderen en ziekten. De zending werkt in Rennies Mill ook op medisch gebied, maar wie de aangrijpende toestanden aanziet in de eigen pretti ge huiskamer, krijgt een bar gevoel van hopeloosheid. Ook van het simpele vertonen van zulk een film kan geestelijke opwek king uitgaan tot de beleving van het tweede grote gebod: dat der naasten liefde in naam van God. Intussen was dit de laatste uitzen ding, die ds. C. M. de Vries voor het IKOR heeft verzorgd. Binnenkort be gint zijn nieuwe werkkring bij de We reldraad van Kerken in Genève. 20.10 Het tek. I 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws en 19 10 Viva Mexico: grammo- 19.30 Radiokrant; 19.50 Week Christelijk Mannenkoor; ing: 23 05 Fragm gr.): 23 30 Zang: oude bekende lied 23 35-24 00 Nieuws sum II 298 m. MKA: 18.00 Nieuw 18.30 Jl zit; 19 00 Gi rlngsuitzending muziek; 18 50 Openbaai mmofoonmuriek: lofoonm Bescherming Bevolking dacht; 19 39 Klassieke kamer- 20.05 Grand Gala-or- 30.35 VluchtclilPPmHBHHHI klankbeeld; 20 50 Overijssels Filharmoofi utlek: 72.20 Ac- m Mevrouw Bot- klank beeld uaUteiten; 22.30 Nieuw n-Toussalnt Hammondorgelspel en zang.ollste; 23.25 te orkestmuziek (gr.); 23 55-2400 Christian Ferras. viool; Orcht des Concerts du Conservatoire de F II. S.vmphonie -l.v, André Vanderr Adagli Finale, de Beierse Oi gr. t. K.V 425 (Llnzer S.vmphonie). Allegro splrltoso, Poco Adagio, Me- "Testo. S.vmphonie Orkest van V for Vit tweede w sluiting. Camerata Academ rger Mozarteums. Solist en D i Anda. IV. Symphonie nr. 40 o.I.v. Fritz Lehmann. fèfjety&l Ische film over de provt it; 21.10 Jong talent. NTS: 1 Aity. documentaire film over a* ■eldoorlog. NCRV: 22 03-22.15 Dag-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5