IROXY-de ras-sigaret Voor 60 inbraken vijf jaar geëist Tweede Kamer zet mes in saai begrotingswerk Bediende lichtte „bruid" op voor 2500 gulden puur voor uw genoegen 5 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 Hulp „om bij hem te zijn T^E officier van justitie bij de U rechtbank in Amsterdam, mr. H. Bouma, heeft gisteren voor vier in braken tegen de 39-jarige timmer man T. H. uit Amsterdam vijf jaar met aftrek geëist. Het aantal door deze recidivist hij heeft een straf blad met acht vonnissen gepleeg de inbraken in het afgelopen jaar overschreed de zestig. Bij veel van deze inbraken had zijn 24-jarige vriendin Grietje de G. uit Amsterdam geassisteerd. Deze voormalige kinderverzorgster, die nog een blanco strafblad heeft, wa ren drie inbraken ten laste gelegd. De eis tegen haar luidt: twaalf maan den voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van het ge nootschap voor reclassering. De president, mr. J. Knottenbelt, zei over het aantal inbraken: „Het is een lijst, die vrijwel eindeloos doorgaat". De verdachte had het meisje in de zomer van 1961 in een lunchroom in Am sterdam ontmoet. Zij gingen al spoedig samen met vakantie en daarna betrok het tweetal een woning aan de Brou wersgracht. Aanvankelijk wist Grietje, die zich ,,Rita" noemde („Grietje is zo boers") niet wat haar vriend voor de kost deed. Maar zij kwam er spoedig achter en ging met hem op rooftocht uit ,,om steeds bij hem te zijn". Noordholland gaat meebouwen aan kerncentrale Provinciale Staten van Noordholland hebben gisteren met algemene stemmen besloten deel te nemen in de op te rich ten naamloze vennootschap, welke de bouw en de exploitatie van een kern energiecentrale in Nederland ten doel heeft. De deelneming zal 63 aandelen tot een maximum van f 4.725.000 gröot zijn. Het vennootschapskapitaal zal bedragen f 43.750.000,-. Ook besloot de vergadering deel te ne men in de voorbereidingskosten van het bouwplan voor zover deze een bedrag van twaalf en half miljoen gulden niet overschrijden, alsmede in de exploitatie kosten van de te bouwen kernenergie centrale. Waar deze centrale zal komen is nog niet bekend. In de komende dagen zullen ook andere deelnemende elektriciteitsbedrijven hun beslissing nemen of ze al dan niet N.V. zullen deelnemen. In Noordholland is het eerste besluit hieromtrent geval- Telexogram - goedkoper en sneller telegraferen Met ingang van 1 oktober zal tussen Nederland, Duitsland en Zwitserland een nieuwe vorm van telegraferen wor den ingevoerd. Deze werkt aanzienlijk sneller dan bij het traditionele telegram het geval is. Ook de kosten zullen lager liggen. Het systeem kreeg de i lexogram. Het initiatief voor de toepas sing is door de Nederlandse posterijen genomen. De toepassing van het telexogram draagt een voorlopig karakter, daar overeengekomen aanvankelijk voor e jaar deze nieuwe vorm van telegraferen in te voeren. Het telexogram kan uit sluitend worden gezonden aan aange slotenen op de telexnetten in de drie landen. „Vissennieuw blad voor de hengelaar ..Vissen is de naam van een blad dat van 1 oktober af aan het begin iedere maand door de uitgeverij Eska N.V. te Utrecht wordt uitgegeven. Het blad draagt als onderkop ..Praktisch maandblad voor de hengelsport" en zal dus slechts al zijn aandacht op de prak tijk richten. „Vissen zal zich niet bewegen op gebieden die specifiek thuis boren bij de hengelsportbonden. met name niet op dat der organisatie. Het biad stelt zich ten doel inlichtingen en oorlichting te geven aan de velen (600.000) die hun hart hebben verpand aan hun hobby: vissen. Dit nieuwe tüd- sehrift is een uitvloeisel van het nieuwe gezicht dat de hengelsport, die de afge lopen jaren onstuimig is gegroeid, heeft gekregen. In het eerste nummer treft men een aantal, voor de liefhebber, zeer interessante reportages aan, alsmede en kele nuttige wenken. Het blad is rijke lijk geïllustreerd met fraaie zwart-wit foto's. Ook werden er prettige wenken voor de hengelende jeugd gegeven, die met eenvoudig materiaal moet werken. Korps Rijkspolitie was gemeentepolitie vóór Het Tweede Kamerlid Geertsma «VVD) signaleert in schriftelijke vra gen aan ministers van binnenlandse za ken en van justitie, dat door het bureau werving van het Korps Rijkspolitie reeds i nu aan daarvoor in aanmerking komen de jongeren folders worden gestuurd, waarin de regeling met betrekking tot de verlaging van de aanstellingsleeftijd voor politiepersoneel is opgenomen, ter wijl de burgemeesters van de gemeen ten met gemeentepolitie over deze re geling nog niet zijn ingelicht. Hij vraagt of de bewindslieden niet var zijn dat hierdoor het Korps Rijkspolitie ten onrechte een voorsprong krijgt bij de werving onder de daarvoor merking komende jongeren ten nadele van de gemeentelijke politiekorpsen. De Hindostancn in Suriname hebben een nieuw radiostation in gebruik romen, Radika (stem van het district) met een 1 kw-zender op de 486 meter band. Tijdens een vakantiereisje op de brom fiets had het tweetal onderdak gezocht het linnenhuis van de stichting ..De lage weide" in Zetten, waar Grietje enige tijd was geweest. Zij wees het ad ministratiegebouw aan en door middel een valse sleutel gingen zij daar binnen. Een salen kast leverde toen veel moeilijkheden meer op voor de geroutineerde H, die al sinds 1937 „in het is. De buit bedroeg volgens de stichting ruim f 4600, maar volgens ver dachte „slechts" f 2.600. De officier van justitie nam het verdachte H. kwalijk, dat hij Grietje, een meisje dat nooit eerder veroor deeld was en dat blijk had gegeven eerlijk door het leven te willen gaan, meegesleurd te hebben. De verdedigers vroegen clementie voor hun cliënten. Mr. C. J van Zorge vroeg de straf voor verdachte H te matigen „een gevangenisstraf van vijf jaar betekent in dit geval de definitieve on dergang". Uitspraak in beide zaken 28 september Erna Spoorenberg schrijft pochet Daar lig je dan De zangeres Erna Spoorenberg heeft de uitdaging van Hans Henkemans aan genomen en een boekje geschreven, dat over enige tijd onder de titel „Daar lig je dan" zal verschijnen. Na violist Theo Olofs „Daar sta je dan", schreef pianist Hans Henkemans in zijn voorwoord voor zijn „Daar zit je dan" o.m.: „Intussen kan men, als dat zo doorgaat, eerlang de verschijning van een derde deel „Daar lig je dan" tege moet zien. Deze badinerende opmer king beschouwde mevrouw Spoorenberg als een soort uitdaging en ze zette zich aan het schrijven. Herinneringen, voor namelijk anecdotische, aan haar toernee door West-Indië en Spanje, waar ze de Mattheus-Passion gedeeltelijk in het Spaans moest zingen. Op de omslag van Erna Spoorenbergs „Daar lig je dan" is de zangeres te zien als Nora in Don Pas- quale, liggend in een bed. Geen reünie militairen Het plan van het Nationaal Thuisfront van een reünie van militairen uit Nieuw- Guinea kan niet doorgaan omdat bij be sprekingen met autoriteiten van defensie praktische bezwaren zijn gebleken zodat het dagelijks bestuur na overleg met Z.K.H. prins Bernhard en de minister besloten heeft onder nadere goedkeuring door het hoofdbestuur, aan het voorne men geen gevolg te geven. Daarom is de toespraak van prins Bernhard ter in leiding van deze actie via televisie en radio van hedenavond komen te verval len. Anderhalf jaar celstraf geëist T^EGEN de 33-jarige kantoorbe- diende R. S. uit Haarlem, heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam gisteren we gens oplichting en flessentrekkerij een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek' van het voor arrest geëist. Verdachte was ten laste gelegd dat «hij t de periode febryari-mei van dit jaar ïn 44-jarige Amsterdamse weduwe voor ;n bedrag van 2500 gulden had opge licht door haar te vertellen dat hij zee man was, vrijgezel, nooit getrouwd ge weest, 38 jaar oud en dat hij met haar wilde huwen. Voorts had hij bij een groot aantal winkeliers in Amsterdam en Hilversum goederen weten los te krijgen door te zeggen het verschuldigde bedrag te gireren. In een geval had hij een ongedekte dhèque ter betaling aangeboden. Alles bij elkaar had verdachte voor een waar de van 2850 gulden gekocht. De meeste goederen deed hij direct nadat hij ze in zijn bezit had weer van de hand. De laat ste feiten gaf verdachte toe, maar niet het eerste punt. Het was volgens hem niet waar dat hij de weduwe trouwbelof ten «had gedaan mét' het bogmerk haar geld afhandig te maken. Geen geld Verdachte en de weduwe ontmoetten elkaar in februari van dit jaar voor het eerst in een nachtclub in Amsterdam. Beiden vonden elkaar aardig en reeds de eerste avond bleek verdachte geen geld in zyn zak te hebben en moest mevrouw hem het nodige lenen. Dit was het begin van een hele serie leningen. „U zei dat u 38 jaar was maar u bent 33. U loog toen u zei dat u zeeman -was en dat u pas drie dagen aan de wal was. U was al anderhalf jaar op de wal. U zed u was vrijgezel en nooit gehuwd ge weest. Maar in werkelijkheid was u ge scheiden. Dat u nog geld te goed had van de Rotterdamsche Lloyd was zonder als het waar half jaar verlof te Deze zaal in het Tweede-Kamer gebouw zal worden bestemd voor hef houden van openbare commis sievergaderingen. Vroeger was dit de kamer, waarin de gedrukte Handelingen van de Staten-Gene- raal werden bewaard. Veel nijve re handen hebben een muur weg gebroken en een deel van de boe kerij van de Kamer aan de ruimte toegevoegd. Voor pers en publiek is achterin de zaal een verhoging aangebracht, zodat ieder die dat wil getuige zal kunnen zijn van de nieuwe werkwijze, waartoe de Tweede Kamer binnenkort zal be sluiten. goed had en tijdens dat verlof 600 gul den per maand zou verdienen. U zei dat u een vordering op de R. L had van 5900 gulden aan ladingpremie. U was sohrij- lan boord en die krijgen geen lading premie. Toen verdachte bij de weduwe inwoon de liet hij het voorkomen dat hjj een baan had gekregen bij Fokker. Iedere ochtend verliet hij om acht uur de wo ning. In werkelijkheid werkte hij in het geheel niet. In het reclasseringsrapport wordt ver dachte een door zijn moeder verwend na komertje genoemd. Dat verdachte nu pas met de justitie in aanraking is gekomen zo staat in het rapport wellicht om dat de moeder als hij in financiële moei lijkheden zat steeds weer bijsprong Van auto geschud meisje overleden Het 18-jarige meisje Maria van Laar,' dat zaterdag bij Heerlen door een auto werd aangereden, op de motorkap te recht kwam en er vervolgens door een zig-zag-beweging werd afgeschud, is za terdagochtend vroeg aan de gevolgen jn haar verwondingen overleden. Zoals bekend, zat zij bij haar verloof de op de fiets toen zij door de 25-jarige Hongaar G. T. uit Hoensbroek op het rijwielpad werd aangereden. De be stuurder werd later gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Beter één Boxy in de hand dan zo'n snoek vlakbij de kant...! Hand in eigen boezem gestoken (Van onze parlementsredactie) OP Prinsjesdag gaat de strijd weer beginnen, de worsteling van de Tweede Kamer met het dikke pak begrotingsstukken, dat dan uit het befaamde derde-dinsdagkoffertje, saamgehouden door een oranje lint te voorschijn zal komen. Ieder jaar weer wordt het een race tegen de klok om de begrotingsbehandeling op tijd klaar te krijgen. De laatste jaren is deze strijd verloren. Natuurlijk, de begrotingen worden behandeld en het land reilt en zeilt opnieuw een jaar, naar een volgende Prinsjesdag met een nieuwe begroting. Maar bevredigen doet dit alles niet. Daarom dus is het, dat de Tweede Kamer binnenkort een proef gaat nemen met een geheel nieuwe werkwijze, die hier en daar in het buitenland, met name in België, al wordt toegepast, maar die het tot op heden nog heeft moeten afleggen tegen onze degelijkheid. Tot en met vorig jaar was het ver loop aldus: de ministers dienen hun begrotingshoofdstukken bij de Ka mer in. De gespecialiseerde Kamer commissies onderzoeken elk een be grotingshoofdstuk en formuleren hun standpunt en hun eisen in een voor lopig verslag. Van de zijde van de Re gering verschijnen als reactie de me mories van antwoord en nadat de Kamercommissies dan eindverslag hebben uitgebracht, kan de openbare behandeling van de afzonderlijke be grotingshoofdstukken beginnen. Intussen zijn aan deze behandeling in het openbaar al voorafgegaan de alge- politieke beschouwingen en de al gemene financiële beschouwingen, waai*- het politieke en financiële regerings beleid in grote lijnen onder de loep zijn genomen. Drie dagen in de week, van eind oktober/begin november tot eind januari, van een uur 's middags tot diep de nacht, worstelt de Kamer dan met de openbare behandeling van alle be grotingshoofdstukken. Vroeger heette het, dat de Kamer na de begrotingsbe handeling op „Kerstreces" ging. Tegen woordig is echter Pasen soms minder dan Kerstmis, als de Kamer op terreces gaat. Na dit alles wijdt dan ook de Eerste Kamer nog een uitvoerige behandeling de rijksbegroting, zodat het begro tingsjaar al voor een groot deel is ver streken, voordat het parlement zijn goed keuring aan alle financiële plannen van de regering heeft verleend. Schatkist leeg Niet alleen uit tijdsoverwegingen is deze gang van zaken onbevredigend. Het namelijk ook zeer de vraag, of de huidige wijze van begrotingsbehandeling beantwoord aan het doel. Want wat feite een begroting? Niets meer en minder dan een wetsontwerp, waari regering aan de volksvertegenwoordiging vraagt, haar voor het komende jaar aid bedrag ter beschikking te stellen. In dat wetsontwerp staat dan vrij ns keurig aangegeven, welke sommen welk doel nodig worden geacht e de toelichting wordt de noodzaak deze uitgaven gemotiveerd. Bij de algemene financiële beschou wingen wordt inderdaad aan de in de be groting genoemde bedragen aandacht ge schonken. overigens ook in afnemende mate. want de algemene financiële be schouwingen krijgen hoe langer hoe meer het karakter van een debat de conjunctuur. Dit is overigens wel be grijpelijk, omdat de overheid door mid del van haar financieel beleid een steeds belangrijker invloed gaat uitoefenen op de stand van de conjunctuur. Maar goed. in wezen wordt in dit algemene finan ciële debat overeenstemming bereikt tussen regering en Kamer over het peil van de overheidsuitgaven. Dan komt. enkele weken later, de be handeling van de afzonderlijke begro tingshoofdstukken. En dan komen ook al die Kamerleden, die van die afzon derlijke onderwerpen hun hobby wil men, hun specialisme maken, met hun specifieke eisen. De woningbouwspecia- listen vragen hogere uitgaven voor dc woningbbouw. de maatscbappelük-werk- mensen wensen hogere bedragen vooi sociale zorg. zU. die de ambtenaren eer warm hart toedragen, eisen hogere lonen en pensioenen voor het overheidsperso neel, en de verkeersdeskundigen v gen meer geld voor wegen, bruggen de veiligheid van het verkeer. Meestal hebben al deze Kamerleden gelijk: er zóu inderdaad voor al deze doeleinden een ruimere bijdrage uit de schatkist nodig zijn. maar ja, minister Zijlstra kan ook maar niet zoveel geld laten drukken als de Kamerleden sen. Dat beseffen die Kamerleden zelf ook, althans dat behoren ze te beseffen. Immers, enkele weken geleden, bij de algemene financiële beschouwingen heb ben ze hun fiat gegeven aan het finan- jcicle beleid. Maar merkwaardigerwijs komen ze dan later met wensen, die zo veel eisen, dat, als ze zouden worden in gewilligd, de schatkist al spoedig zou zijn uitgeput, met alle nare gevolgen van Commissies De Kamerleden zijn zelf ook hoe langer hoe meer tot het besef gekomen, dat dit niet langer kan. En omdat ze het onprettig vinden, te worden be schuldigd van onverantwoordelijk op treden, is enkele maanden geleden een commissie gevormd om plannen voor verbetering op te stellen. Deze plan zijn thans in een afgerond stadium gekomen en dit jaar zal een begin worden gemaakt met een geheel nieuwe wijze van begrotingsbehande ling. De eerste fase is natuurlijk gelijk aan at nu gebruikelijk is: de indiening van de begroting op Prinsjesdag. En evenals voorheen zullen thans in de eerste week oktober algemene politieke beschou wingen worden gehouden. Daarna zal als tenminste de plannen worden verwe zenlijkt de begrotingsbehandeling een ander verloop krijgen. De Kamercommis- r de afzonderlijke begrotings hoofdstukken zullen bijeenkomen, maar een voorlopig verslag te formu leren. Ze zullen hooguit een lijst opstel en van punten, die ze aan de orde illen stellen. Ze zenden deze lijst naar de respectieve ministers en nodigen hun bewindsman uit op een bepaalde in een vergadering van de commis- te verschijnen ter beantwoording van de vragen, die de leden van de commis sie hem willen stellen .Hij mag zijn amb tenaren meebrengen. De vergaderingen van de commissies zullen en dit is cc geheel nieuw element openbaar ziji Veel wensen Het is te verwachten, dat in deze openbare commissievergaderingen van de zijde van de Kamer wensen worden ge uit. die de regering geld zullen kosten. Al deze eisen worden verzameld door een nieuw te benoemen Kamercommissie, de algemene begrotingscommissie. Als alle begrotingshoofdstukken op bovengenoemde wijze in de Kamer commissies zijn besproken, komt de algemene begrotingscommissie bijeen om. in overleg met de minister van financiën, na te gaan, welke eisen wel en welke niet in te willigen zijn. Op deze wijze wordt overvragen van de kant van de Kamer waarschijnlijk voorkomen en zal althans dit verwijt van onjuist optreden van de Kamer tot het verleden kunnen behoren. De vergadering van de algemene begro tingscommissie zal niet openbaar zijn, maar na afloop zal wel een verslag worden gepubliceerd. Pas wanneer dus een overzicht zal zijn verkregen alle financiële wensen en mogelijkheden, zullen de „echte" openbare algemene financiële beschouwingen kunnen begin- De weken daardp zal de Kamer dan kunnen wijden aan de behandeling in plenaire vergadering van de afzon derlijke begrotingshoofdstukken. De details zijn dan al met de ministers be sproken in de openbare commissiever gaderingen. zodat in de plenaire verga^ leringen alleen nog slechts behoeft te worden gesproken over de grote lijnen van het beleid en over de punten, waar over nog geen overeenstemming was be reikt Als de plannen naar wens verlo pen, kan men met de begrotingsbehande ling de donderdag voor Kerstmis gereed zijn. Winstpunten Deze nieuwe wijze van behandelen heeft enkele winstpunten. De kans op een wichtige begrotingsbehandeling neemt toe. de plenaire Kamervergade ringen worden korter en hopelijk min der saai, de lijvige voorlopige verslagen memories van antwoord kunnen ver vallen. Daartegenover staan dan Inspan nende en langdurige commissievergade ringen. maar het feit. dat enkele commis sies gelijktijdig kunnen vergaderen be tekent een aanzienlijke tijdsbesparing. De openbaarheid van de begrotingsbe handeling wordt niet geschaad. Natuurlijk legt deze wijze van behan deling de Kamerleden de plicht op tot zelfbeperking, want het is voorstelbaar nen. in de als kort bedoelde plenairs behandeling van de begrotingshoofdstuk ken. toch weer lange en gedetailleerde redevoeringen gaat houden. En dat ls de bedoeling niet Dit jaar zal nog betrek kelijk weinig van deze nieuwe werkwijze te merken zijn. Bij wijze van proef zul len hooguit vier begrotingshoofdstukken r zijn er in totaal ongeveer twintig, met die van de staatsbedrijven en -fond sen erbij in openbare commissiever gaderingen worden behandeld en van coördinerend werk door een algemene begrotingscommissie kan dan nog geen sprake zijn. Welke hoofdstukken dit jaar aan de proef zullen worden onderworpen, is nog niet bekend. Wel hebben alle ministers laten weten, bereid te zijn, het waagstuk van dc openbare com missievergaderingen te willen onder gaan. Te klein Een ongelukkige bijkomstigheid is, dat onze Tweede Kamer eigenlijk niet over zalen beschikt, die groot genoeg zijn, om dergelijke commissievergaderingen te houden. Tijdens het zomerreces is men dan ook ijverig in het Kamergebouw aan het breken geweest. Er is. door het wegbreken van muren een grote commis siekamer tot stand gekomen, compleet met ruimte voor pers en publiek. Als nog een andere looncommissie op hetzelfde moment wil vergaderen, kan daarvoor de grote vergaderzaal worden gebruikt. Aan het hek van de ruimte voor de stenografen worden dan tafel bladen gehangen, zodat in het midden van dc zaal een soort carré ontstaat, waaromheen commissieleden en minis ters kunnen gaan zitten. Het is waar, deze nieuwe werk wijze van de Tweede Kamer vergt veel en misschien ook wel kost bare voorbereiding. Maar ls het experiment niet té interessant om het niet te wagen? Het Symphonie Orkest uit Minnea polis, dat jarenlang onder leiding heeft gestaan van Antal Dorati en thans gedi rigeerd wordt door dc ook in ons land bekende Poolse dirigent Stanislaw Skro- waczewskl, zal op 26 oktober de eerste uitvoering in Amerika geven van de „Anagrammen" van onze landgenoot Guillaume Landré. De componist schreef dit werk in 1960 in opdracht van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Henri Arend» dé allereerste uitvoering ervan gaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5