m M Tt. Pifmanschool Tien jubilarissen bij Zaalberg, Leiden van het draaiboek Even pauze... Coca-Cola verfrist U het bestl Redelijke handel op de Leidse veemarkt I8EUWE LEEDSCHE COURANT ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 t De heren (v.l.n.r.) Stokkel, Schou ten en Kriek wensen elkaar geluk met de koninklijke onderscheiding. Jubilaris bij hel Diaconesseuhuis :t De alom bekende portier van het Leid- Diaconessenhuis, de heer C. Arb' op 18 september veertig jaar in d «5 in toet ziekenhuis. De heer Arbouv. accuraat en rustig mens en is voor itiënten en families een vraagbaak. Dinsdag 18 september is er in de con- itiezaal van het Diaconessenhuis van tot half vijf een receptie ter gele- •nheid van dit jubileum. (Advertentie) PLANTSOEN 65 - TEL. 01710-26558 TYPEN STENO in 4 talen CONVERS, en CORRESP. DUITS - ENGELS FRANS-NEDERLANDS MIDDENST.OPL. Inschrijving dagelijks. Drie onderscheidingen IN „Den Burcht" vond Zaalberg-directeur H. I. J. Schrandt gistermiddag B. en W. Werk hebben de fabriek van wollen dekens niet minder dan 45 Werk, S. Stokkel, H. Schouten, Chr. Kriek, H. van Oosten, J. Philippo, H. Tegelaar, J. la Lau en W. Laterveer ontvingen allen een envelop met in houd, nadat de heer Schrandt hen waarderend had toegesproken. De heren B. en W. Sterk hebben de fabriek van wollen dekens niet minder dan 45 jaren gediend (respectievelijk als portier en garenuitgever), de heren Stok kel, Schouten en Kriek vierden hun veertigjarig dienstjubileum, de jubi larissen La Lau en Laterveer hebben een kwarteeuw bij Zaalberg achter de rug en de overige heren traden 35 jaar geleden in dienst. De heer Schrandt herinnerde aan het plotselinge overlijden van zijn vader, diie zich slechts één ideaal had gesteld: Zaalberg dienen en het maken tot een bedrijf dat in de wereld' van de deken- fiabricage een woordje meespreekt De diiireobeur was ervan overtuigd dlat de onlangs aangegane fusie met Hulshoff Pol zal leiden tot „een samen groot wor den" in de stofflenfalbrioage. „Dit jaar komen er nog vier dekenstoelen en vol gend jaar nog meer," aldus de heer Schrandt Driemaal brons' Loco-burgemeester S. Menken richtte zioh speciaal tot de heren Stokkel, Tussen rie bladzijden Dieven hebben het weer moeilijk STUDIO Doorbordurend op een eer der door hem gebruikt patroon laat regis- lseur Nanni Loy in zijn film Dieven heb- I ben het weer moeilijk, een stel onnozele l halzen optreden, dat door een zware jon gen wordt gebruikt om een roofoverval plegen. dj Men heeft het gemunt op dc miljoenen 'aVan een voetbalpool en de voorbereidin gen worden zo gedegen getroffen, dat er 3(j>net geen mogelijkheid iets mis kan gaan. gj Toch loopt alles anders dan iedereen uheeft gedacht. Duizend-en-één vergissin gen worden begaan, de misverstanden zijn %et van de lucht en de dieven komen door hun wonderlijke pogingen niemands osandacht te trekken in het middelpunt irtran de belangstelling te staan. Maar ondanks alle onverwachte ikkelingen raakt de geweldige buit hun bezit Wie denkt dat de itmoedige heren met hun nieuw rijkdom dan gelukkig en tevre- zijn, vergist zich zeer. Voordat het komt, is men getuige van een 'erkelijk zenuwslopende pogingen zich de buit te ontdoen, hetgeen nóg n iker blijkt te zijn dan de verovering Het verhaal is vakkundig in beeld ge- icht. Ontstaan is een grappige, ont- lingsfilm, Italiaans-druk, op den weinig vermoeiend. (Italiaanse humor) La Viaccia TRIANON La Viaccia is in alle op- ichten een trieste film, gesitueerd ir omstreeks 1885. Een oude Itali- inse boer sterft de familie krijgt ruzit de verdeling van de in onze ogen maar op 't toenmalige arme Itali- platteland ongetwijfeld rijke buit en als er ten slotte een voorlopige oplos sing wordt gevonden, is één van de conse quenties hiervan, dat een kleinzoon var jide overledene het boerenbedrijf voorlopig moet verwisselen voor de wijnhandel -een oom m Florence. Hij komt daar ,)contact met een meisje uit een bordeel en dit wordt voor hem de grote, tragische iefde in zijn leven. Ook het meisje komt oorspronkelijk het platteland; soms geeft dit labiele lepsel de jongeman (die ten slotte „uit- iijter" in hetzelfde bedrijf wordt) reden nemen, dat zij zijn liefde be- itwoordt om het volgende ogenblik !t harde meisje van de wereld te zijn, alleen geld belangrijk is. Tegen iet eind van het verhaal, wordt de jon- kwestie ernstig gewond bij :htpartij, zijn oom komt te overlijden als de verliefde Italiaan ten slotte half het ziekenhuis ontvlucht om he ;eer op te zoeken, is zij onvind baar. Nooit zal zij zijn liefde meer beant- Hoewel deze film de Nederlandse titel der ontucht" kreeg cn het verhaal jzich grotendeels ook in een dergelijk iblissement afspeelt, kunnen wc •reken van een zwoele, verderfelijke d^film. Regisseur Mauro Bolognini heeft n., kennelijk alleen maar alles op alles gezet io tragisch cn sober mogelijke jfilm te maken. In bijna alle buitenscènes [stortregent het en het décor van de bin- nenscènes is grauw en vervallen. (Triest) Een meisje werd aangerand REX De film „Een meisje aange rand" is gebaseerd op de roman van d( Duitser Manfred Gregor, wiens boek ir ins land werd uitgebracht onder de titel .Stad zonder medelijden" een titel die de inhoud bepaald meer recht doet. Vier ir. Duitsland gelegerde Ameri kaanse militairen hebben een meisje aangerand en moeten daarvoor terecht staan voor een Amerikaanse krijgsraad. Het geval veroorzaakt in het Duitse stad je grote deining. De fiim speelt zich grotendeels af fri ;n tot een rechtzaal ingerichte gymnas tieklokaal, waar het op sensatie en wraak beluste publiek een vlijmscherp vraag- antwoordspel krijgt gepresenteerd. De knappe verdediger (goed gespeeld door Kirk Douglas) weet de aanranders de doodstraf te redden, maar dit ge schiedt ten koste van zijn eigen gevoe lens. De film is interessant en boeiend door dat hij het onbewuste handelen van de mens zichzelf hoe dan ook te be vrijden uit zijn benarde positie centraal stelt. (Boeiend.) Zondige liefde LUXOR Regisseur Luis Cesar Ama- dori heeft met Zondige Liefde een nogal huilerige film gemaakt, waarin een caba retster de hoofdrol vervult. Zij is verliefd op de vader van haar minnaar, pleegt een hem en komt ten slotte in r zij „zielerust oe van de strijd om de man die zij nooit Schouten en Kriek. Gezien dit tienvou dige jubileum was de wethouder ervan overtuigd dat bij Zaalberg de verhou ding werkgever-werknemer gunstig ligt Na zijn toespraak tot de drie genoemde heren speldde de loco-burgemeester hen een bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de revers. In van waardering getuigende toe spraken voerden hierna nog het woord de toeren J. Bavelaar (namens de On dernemingsraad), A. Thorn (namens het administratieve personeel), J. Nieuwen- toiris, voorzitter van de Chr. Werkne mersbond „Unitas", diie zich speciaal Tot de gebroeders Werk richtte, en H. Smits, districtsbestuurder van St. Lambertus, die de heer Kriek bijzondere lof toe zwaai-de. Enkele geschenken werden aangebo den en een strijkje, onder leiding van de heer A. J. Peltenburg, zorgde voor vrolijke muziek. GENIET van MUZIEK Meesterserie van "6 concerten Res. Ork. - Rott. Philh. Ork. - Radio Filharm. Ork. - Saarlands Kamerorkest Vooraanstaande dirigenten en solisten. VOLKSUNIVERSITEIT K. 4 O. VRAAG HET JAARPROGRAMMA AAN! Leo Horn arbiter? Politie voetbalt met woonwagenbewoners In het kader van het 35-Jarig bestaan van de Leidse Politie Sportvereniging speelt een elftal van L.P.S.V. volgende week woensdagavond (19 september) een voetbalwedstrijd tegen een elftal dat is samengesteld uit bewoners van het re gionale woonwagenkamp aan de Haar lemmerweg. Op verzoek van het L.P.S.V.-bestuur heeft de befaamde internationale scheids rechter Leo Horn uit Amsterdam onmid dellijk zijn medewerking aan deze wed strijd toegezegd, mede omdat de op brengst geheel ten goede zal komen aan de bond van Nederlandse militaire oor logsslachtoffers. Na de spontane toezegging van Leo Hom deze wedstrijd te komen leiden (uiteraard voor niets), is het L.P.S.V.-be stuur in contact getreden met het bonds- bestuur van de K.N.V.B. in Den Haag. Hoewel in eerste instantie te kennen werd gegeven dat het scheidsrechter programma van Leo Horn te vol was (met internationale wedstrijden), heeft het bestuur goede hoop dat de KN.V.B. o>p zijn standpunt zal terugkomen. Medewerking aan het tot stand komen m deze voetbalwedstrijd werd in ruime mate verleend door het gemeentebestuur en de voetbalverenigingen L.F.C. (terrein en accommodatie) en U.V.S. (shirts). Ter opluistering van het geheel zal het Leids Politie Muziek-Gezelschap de wedstrijd een muzikale omlijsting geven. Rest ons te melden dat de wedstrijd om acht uur begint op het verlichte terrein L.F.C. aan de Bostouizerkade. Fa. Gronheid heropende verbouwde zaak De acht jaar geleden door de fa. Gron heid overgenomen zaak in damesmode- stoffen aan de Botermarkt is in de af gelopen vier maanden grondig gemoder niseerd en uitgebreid. Een bovenverdie ping is bij het winkelpand getrokken. Beneden worden nu de wollen stoffen verkocht en achterin is een „patronen- bar", waar de dames op hun gemak een patroon kunnen uitzoeken. Boven is de afdeling zijde en bruids- stoffen, met aan de kant van de Boter markt een ruim zitje waar moeders met hun dochters keuze kunnen maken uit de verschillende dessins voor het bruids toilet van de laatsten. De zaak heeft niet alleen aan ruimte, doch ook aan inrichting veel gewonnen. Fraaie afwerking van vloeren, muren en plafonds maken hert verblijf voor de koopsters beslist aangenamer. Ook voor de (acht) verkoopsters is het prettiger geworden. Op een korte openingsreceptie gistermiddag kregen de dames een pluimpje voor de manier waarmee ze de verkoop tijdens de verbouwing heb ben weten gaande te houden. Afd. Leiden Expogé De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft voor haar bijeen komsten in het winterseizoen een aantal leerzame en actuele lezingen op het pro gramma staan. Op de eerste bijeenkomst donderdag 20 september om 8 uur i: bovenzaal van Café-restaurant „Old Dutch" (2de Binnenvestgracht) spreekt de majoor-KNIL b.d. H. C. J. G. Schmidt over: De verhoudingen in Indonesië ten opzichte van de Nederlanders na de soevereiniteitsoverdracht tot plm 1950-51. Wie in de jaren 1955 cn 1956 de proces sen tegen de heren Jungsohlager en Schmidt heeft gevolgd, zal ongewijfeld belangstellen in het onderwerp, dat de heer Schmidt die avond behandelt. DE DAG IS „ROND" met 20'n plezierige pauze aan 't eind van de middag - wat prettig gepraat en ijskoude Coca-Cola. Er is geen andere verfrissing z6 sprankelend, zo heerlijk van smaak. Geniet er daarom vaak van. Erkend bottelaar: Bottelo N.V. - Schiedam 's Gravenhage L.A.C. startte het nieuwe seizoen De Leidse Assurantie Club is in het nieuwe seizoen goed van start gegaan. Een redelijk aantal leden was komen luisteren naar een, van aUé zwaarwich tigheid ontdane causerie van de heer P. A. Zeven te Amsterdam over ziekte kostenverzekering. Enkele aspecten van deze niet eenvoudige materie werden op duidelijke wijze uiteengezet, waarbij het humoristische accent niet ontbrak. Na de pauze beantwoordde de heer Zeven een aantal vragen van zijn geboeid gehoor. klooster terecht, vrede vindt moe haar geluk en om zal kunnen trouwen Melo-dramatiek) Carthago in vlammen CASINO Opnieuw een film over het aloude Carthago. Waarschijnlijk is deze mode door Flauberts Salammbo aan de gang gekomen, maar in ieder geval zien de filmmakers van dik-hout-zaagt-men- planken er een dankbaar object in om dames en heren in de potsierlijkste kledij allerlei avonturen te laten beleven. Ditmaal een episode uit de laatste Puni sche oorlog, waarin Scipio eindelijk Car thago verwoest met vuur, vandaar de titel Carthago in vlammen. Het het haal in elkaar zit kan geen sterveling navertellen. Het is kolder van a. tot z. Natuurlijk zijn er weer Italianen bijge haald om de massascènes nog gigantischer bloediger en emotioneler te maken. (Dwaas gedoe) El Cid LIDO El Cid is een spektakelfilm met niveau. Natuurlijk, men dompelt zich drie uur (en nog wat) onder in een immense zee van felgekleurde filmbeel den, van heftige degengevechten, van ro mantische liefde en van een formidabele massaregie, maar toch raakt men dc draad van het verhaal niet kwijt, wordt men van tyd tot tijd werkelijk ontroerd en krijgt men grote eerbied voor de li- guur van El Cid, die althans volgens het verhaal tot de grootste politici moet hebben behoord die Europa in zijn meer dan duizend-jarige geschiedenis heeft gekend. (Goede spektakelfilm). GROOT en gemakkelijk zat hij Armbestuur. Hij kwam in de bui- lijk hulpbehoevenden was een deze week op de dag vóór tendienst en werd in 1932 chef dertig jaar geleden ondenkbaar. De dienst telde toen zeven zijn pensionering voor de laatste van deze afdeling, nu Maatschap- keer achter het bureau in de ad- pelijke Zorg geheten. In 1946, mr junct-directeurskamer van de dr. S. Rozemond werd toen direc Dienst voor Sociale Zaken aan teur van de dienst, bevorderde enkele tonnen. Nu is er Het Steenschuur te Leiden. Soms men de heer Pleij tot adjunct-di- leunde hij even achterover om. de recteur. Als zodanig bleef hij ting om de f 6 miljoen draait, ogen half gesloten achter de don- keromrande brilleglazen, in het verleden te blikken. Hoe komt zo'n energieke man toch aan al die groeven in zijn gezicht, dacht ik, maar later begreep ik dat wel. Het had veel met het verleden te maken. De heer E. A. M. Pleij (65 en een geboren Leidenaar) heeft het niet cadeau gekregen in dit leven, zoals men dat pleegt te noemen. Toch zou je dat, het doorlouterde gezicht buiten be schouwing gelaten, niet zo direct zeggen als je met hem zit te pra ten. Hij verheugt zich nog in vele goede en blijde dingen en met een enthousiasme alsof hij een nieuw leven begon, vertelde de heer Pleij me van zijn reis naar Amerika en Canada, die op 16 oktober begint en die hem onder anderen naar één van zijn zoons en vijf nog nooit geziene klein kinderen zal voeren, bij wie hij een jaar hoopt te blijven. Vijf jaar geleden, toen de heer Pleij voor de tweede keer weduwnaar werd, waren de voorbereidingen voor deze reis al begonnen. Zijn vrouw zou meegaan J^ADAT de op 13 mei 1897 ge- lieidsvereniging St. Vincentius en het R.K. Vrouwelijke Jeugdwerk. Tussen de bedrijven door richtte Hier zit de heer E. A. M. Pleij (die bij zijn afscheid tot ridder in orde van Oranje-Nassau werd benoemd) voor de laatste keer op zijn adjunct-directeursstocl bij de Dienst voor Sociale Zaken te Leiden. Volgende maand vertrekt hij voor een jaar naar Amerika en Canada voor een bezoek aan het vijf kinderen tellende gezin van een zoon. Een gelukkig man, zal menigeen zeggen. Dat is hij misschien ook wel maar vraagt u hem niet hoeveel incasseringsvermogen er in dc voorbije jaren van hem is gevergd. personeel en de jaarlijkse begro- hij een Leidse afdeling van de ting had een totaal van slechts Stibeco op, de Stichting bevor- :estig dering contact buitenlandse stu- personeél, terwijl de begro- derenden". Drie van de vier kinderen van de heer Pleij zijn gehuwd, de vierde is geestelijke in België. En één van die gehuwden, de al ruim tien jaar in Canada wonende zoon, krijgt het komende jaar alle aandacht van de heer Pleij al is hij beslist niet van plan daar een jaar lang achter de koffie op een stoel te gaan zitten. Daarvoor zit hij te vol met goed voorberei de reisplannen. Plannen, die overigens op het laatste moment ingrijpend moes ten worden gewijzigd. Want juist deze week is de heer Pleij jr. van Vancouver verhuisd naar de 4200 kilometer dichter bij Nederland gelegen Niagara-watervallen. Dat betekent voor de heer Pleij sr. (die tot New York per boot reist en verder per vliegtuig), voorlo pig niet naar Brits-Columbia en dat was juist een hartewens. Mis schien doet hij het toch nog wel, vertelde hij me. En nu z'n zoon een stuk dichterbij is komen wo nen, hoopt hij er bij leven en wel zijn in het vervolg ieder jaar zes weken per vliegtuig heen te gaan. Verder wil hij ook het contact met zijn in ons land wonende kin deren en kleinkinderen zo nauw mogelijk aanhouden en als het IN de gebruiksveehandcl nog steeds een kalme stemming, voornamelijk bij de melkkoeien; gelukkig kon gisteren bij dc varekoeien worden ge sproken van een willige handel, dit in tegenstelling met de laatste weken. Vette runderen waren er veel, met toch nog een redelijke handel. De var- kensmarkt was goed bezet, een heel verschil met enkele weken terug. Was het dc vorige week nog een aftasten van dc markt, gisteren ging het al rustiger met een kalme han del. Slachtvarkens: minder in prijs. Schapen: een enorme aanvoer, nl. 2600. stuks. Redelijke handel met goede prijzen. Het weer werkte gisteren mee om een prettige stemming te kweken. De zomer nadert snel zijn einde, de herfstaanvoe- ren kondigen zich aan. Laten wij hopen dat de handel nu eeris gunstig zal wor den en blijven. Over het algemeen ging het verbruiksvee deze week op de markten in Nederland nogal rustig aan. Dc vraag naar gustvee voor de weide- rij is praktisch verdwenen, toch viel het gisteren in Leiden niet tegen en kwa men de noteringen van melkkoeien op f750f 1000, van de vare-runderen op f 550—f 900 en pinken op f 300—f 600. Slachtvee was er aanmerkelijk meer, het schijnt dat de markt enigszins onder invloed staat van dc- maatregelen die het P.V.V. heeft genomen ter stimule ring van dc uitvoer. Over het geheel genomen iets stijvere prijzen, ook op de Leidse veemarkt. Notering: f 2,65—f 3,20 gesL gew. pet kg. De vette kalverenmarkt geeft nog geen reden tot juichen, de aanvoer was gelijk aan de vorige week. Er werd traag ver kocht met moeilijk te handhaven pry- zcn. Levend gewicht per kg. f 1,50—f 2,20. Wolvee: er werden beste prijzen ge maakt voor de lammeren van dit jaar; ondanks de grote aanvoer werden de zelfde noteringen vastgesteld. Vette scha pen f 80—f 100; Fokschapen f 100—f 125; Vette lammeren f 90—f 115. Dc varkens: biggen en schrammen een goede aanvoer met nog een aarzelende nandel met een kalm verloop. Notering: schrammen f 80—1 105; biggen f 30— boren heer Pleij de lagere daarna de dienst trouw, wat niet Vroeger ging het alleen om het school had doorlopen, volgde hij zo heel vanzelfsprekend is als verschaffen van een beperkte wat privé-lessen op boekhoudkun- men de heer Pleij kent. Maar er dig gebied en ook werd hij cur- is op het gebied van de maat- de dienst door het verlenen van doj verscnajjen van een oepern« ma- even fc fc dg tenele hulp. Tegenwoord.g doel €<?nJ cc„ bootjc Hij voelt zich na z'n b'J ..Kennis is Mocht". Tot schappelijke zorg zo'n 15 i 20 immateriële hulp^ook veel aan de scheepswerf jaren nergens lekker- 1926 was hij daarna in de admi- jaar geleden nistratieve sector werkzaam en gaan frissere wind „opheffing" i dat zinde de heer der dan op het water. de opwindendste jaren waren wel Pleij wel. Hij begon het werk J~\OOR zijn werk bij Sociale Za- 1925 en 1926 toen hij bij een door de veranderde opvattingen U ken kwam de heer in hij bij een door de veranderde opvattingen ken kwam de heer Pleij in scheepswerf achtereenvolgens steeds plezieriger te vinden om- steeds meer commissies en vereni- boekhouder, procuratiehouder, di- dat er meer kon worden gedaan gingen op het gebied van de maat- recteur en liquidateur werd. Eind voor de hulpbehoevende mens. De schappelijke zorg terecht, vaak 1926 begon de heer Pleij zijn werk studie bekostigen bijvoorbeeld als bestuurslid of voorzitter. Zo bij het toenmalige Burgerlijk van kinderen van maatschappe- noemde hij me de R.K. weldadig- 143. De prijzen der slachtvarkens die d* laatste weken een stijgende lijn ver toonden, deden het deze week iets kal mer aan. Onze indruk is dat gisteren de oude prijzen zich niet konden hand haven. Kaas: kleinere aanvoer met een goe de handel. Goudse extra tot 2.40: Leid se extra tot ƒ2.45. Tenslotte zij meegedeeld dat de aan voer van vee gisteren de 4200 stuks passeerde en dat het volgende week vrijdag V.E.B.O.-dag is. (Advertentie) beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breesfraat 108 - Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3