Gouden medailles voor Rusland en Engeland Picco en Iannone, de nieuwe Hokij-spelers Max Millman en Joe Richard ook weer van de partij Communisten weer in de provinciale commissies Kind (4) dooi' 20 honden aangevallen Kennedy nieuwe leidsche courant 9 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 Eur. atletiekkampioenschappen Het was stralend warm weer, toen het Zaidslavische staatshoofd. ,Vo«l» Broz Tito. Gistermiddag de zevende Eur. Atle tiekkampioenschappen in Belgrado Op deze eerste dag, waarbü men slechts een middag de tijd had, was de hoofd schotel een groot aantal series op diverse nummers. Toch werden er een drietal finale-nummers verwerkt Hierbij be haalde Rusland twee gouden medailles Het was echter een Engelsman, die voor de eerste titel zorgde. Kenneth Matthews (G.B werd win naar van het nummer 20 km snelwande len in de tijd van 1 uur 35 min 54.8 sec. Het werd voor hem een duidelijke over winning. Twintig seconden bedroeg zijn voorsprong op de Duitser Hans Reimann. die de zilveren medaille voor zich op eiste. De Rus Vladimir Goloubnitsji legde beslag op de derde plaats, in de tijd van '1.36.37. De 10.000 meter werd een overwin ning voor de Olympische kampioen 1960 op deze afstand, de Rus Peter Bolotnl- kof. Zijn lopen was van een aparte klas se, Reeds na 2.000 meter plaatste hij een tussensprint. die al zijn tegenstanders, met uitzondering van de Oostduitsc Janke. niet konden beantwoorden. Met de Dyitser rekende Bolotnikof toen op de laatste 300 meter af. In een enorme eindsprint liet hij hem als het ware stilstaan. In 28 min. 54 sec. legde hij de 10.000 meter af. Janke, die dus beslag legde op de tweede plaats, liet 29.01.A voor zich afdrukken. De derde plaats was voor de Engelsman Henry Fowler, die er bijna een minuut langer over deed dan Janke De tweede Russische gouden medaille werd behaald door Tamara Press, die de Eur. titel kogelstoten dames voor zich opeiste. Ze wierp 18.55 meter, waarmee ze haar eigen wereldrecord evenaarde De tweede plaats was hier voor de Duitse Renata Garisch. die de kogel 17.17 meter wierp. Ook de bronzen me- jdaille was voor Rusland. Galina Zybina stootte 16.95 meter. Drie Nederlanders Van de drie Nederlanders, die op de eerste dag in het strijdperk kwamen, bradhten twee het er goed af. Joke Bii- leveld liet verstek gaan op de si de 100 meter. Cees Koch kwalificeerde zich met een worp van 54.79 meter als tweede achter de Pool Piatkowski de finale van het discuswerpen en Tilly van der Zwaard bereikte door een twee de plaats in de series van de 400 meter, de halve finales van dit numrac Uit de series 400 meter horden heren kwam de Duitser Helmuth Janz met 51 sec. als beste naar voren. Ia de derde serie van dit nummer slaagde Emma nuel van Praagh erin met 51.4 ei Frans record op zijn naam te schrijven. Duitsland en "Rusland bewezen op dit nummer over de meeste goede lopers te beschikken. Voor de halve finale plaat sten zich namelijk drie Duitsers en drie Russen, terwijl Roemenië, Italië, Fin land, Engeland. Frankrijk en Zweden elk een vertegenwoordiger hebben. In de halve finale 100 meter heren le verde de Duitser Alfred Hebauf de bes te prestatie met een tijd van 10.4 sec. In ii series had hij echter reeds een tijd pan 10.3 voor zich laten afdrukken. In de 1ste halve finale 100 nj, heren le- twee Duitsers (Hebauf en Gamper), twee Polen (Juskowiak en Foik). en twee Fransen (Piauemal en Delecour) elkaar de eerste plaats betwisten. De Engelsman BrighUvell leverde de beste prestatie in de series van het num- ler 400 meter heren. Hij won zijn serie i de tijd van 46.6 sec. Tilly van der Zwaard plaatste zich dus voor de halve finales van de 400 meter dames. Zij eindigde in haar serie achter de Russische Maria Itkina. Tilly van der Zwaard liet een tijd van 55.4 sec. voor I zich afdrukken en was daarmee pre' een seconde langzamer dan de Russi sche. Zij liep zich daarmee naar een vijfde plaats wat betreft de tijden. Cees Koch wierp gisteren de discus 54.72 meter en was daarmee op de Pool Piatkowski na de beste. Het verschil tussen deze twee atleten was in de hal ve finale 1.07 meter. Misschien kan Koch in de finales, die vanmiddag worden ge houden, voor de eerste Nederlandse ti tel zorgen. Voor de finale discuswerpen was de limiet gesteld op 53 meter. Slechts tien van de 24 deelnemers haalden deze limiet. Om het voorgeschreven aantal van twaalf fiaalisten te bereiken, heeft men dit tiental aangevuld met twee deelnemers, die de discus het dichtst bij de 53 meter wierpen. Jutta Heine was weer de snelste bij de dames in de series van de 100 me ter. Zij liep deze afstand in 11.5 sec- een tiende sec. sneller dan de Britse Do- j rothy Hyman. 10.4: 3. Heinz Schumann (Did) 10.4: 4. ivm Osoline (Rusland) 10.5. Series 400 m heren: le serie: 1. Josef Trousil (Tsrj.-Slow.) 48.3, 2 Vittorio Bar- beris (It) 48.4. 3 Jeriz Kowalski (Polen) 49.8.: 2e serie: 1 Vadim Arkhiptsjoek (Rusl.) 47.4, 2 Jacques Pennewaert (Bel gië) 47.4, 3 Sergio Bello (It.) 47.6. 3e serie: 1 Manfred Kinder (Duitsl.) 47.1, 2 Barry Jackson (GB) 47.7. 3 Victor Bytchov (Rusl.) 48.2: 4e serie: 1 Joachim Reske (Duitsl.) 46.9, 2 Andrzej Badenski (Polen; 47.4, 3 Jean Bertozzi (Fr.) 47.6. 5e serie: 1 Robbie Brightwell (GB) 46.6, 2 Hans Olof Johansson (Zweden) 47.2, 3 Mario Franschini (It.) 47.3; 6e serie: 1. Hans- medi Bruder (Zwits.) 47.5, 2 Adrian Met calfe (GB) 47.6, 3 Ronny Sunesson (Zwe den) 47.8. Series 400 meter dames: le serie: 1 Katerina Parluk (Rusl.) 54.9, 2 Maeve Kyle (Ierl.) 55.1, 3 Veronica Kummer- feld (Duitsl.) 55.7; 2e serie: 1 Elizabeth Grieveson (GB) 54.8. 2 Barbel Reinagel (DuitsL) 55.5. 3 Janina Hase (Polen) 55.7; 3e serie: 1 Maria Itkina (Rusl.) 54.4. 2 Tilly van der Zwaard (Ned.) 55.4. 3 Nada Simic (Z.-Sl.) 56.5; 4e serie: 1 Jean Sor rel! (GB) 55.5. 2 Helga Henning (Duitsl.) 55.7. 3 Antonia Munkacsi (Hong.) 55.8. Discuswerpen: Emund Piatkowski (Po len) 55.79 m. Cees Koch (Ned.) 54.72 Victor Kompaneets (Rusl.) 53.97 m. Vla dimir Troussenof (Rusl.) 53.88 m. Jozef Szecsenyi (Hong.) 53.38 m. Lars Haglund (Zweden) 53 28 m. Djordje Rakic (Z.-Sl.) 53,19 m, Todor Artarsky (Buig.) 53.16 m. Lothar Milde (Did.) 53,11 m. Ludvik Da- nek (Tsj.-Sl.) 53— m; Fritz Kuehl (Did.) 52.86 m, Carmelo Rado (It.) 52,77 m 100 meter dames: le serie: 1 Hannelore Raepke (Duitsl.) 11.9; 2 Galina Popov (RusL) 11.9, 2e serie: 1 Jutta Heine (Duitsl.) 11.5, 2 Halina Gorecka (Polen) 11.7; 3e serie: 1 Dorothy Hyman (GB) 11.6, 2 Terese Ciepa (Polen) 11.8; 4e s 1 Elzbieta Szyroka (Polen) 12.-, 2 Martha Pensberger (Duitsl.) 12.-. Hink-stap-sprong: Jozef Schmidt (Po len) 15.98 m. Jan Jaslolski (Polen) 15,8€ m, Manfred Hinze (Did) 15.78 m. Vilhjal- mur Einarsson (IJsland) 15.76 m. Oleg Fedossejev (Rusland) 15,68 m. Nieuw wereldrecord 110 yards rugslag Het Engelse zwemstertje Linda Lud- grove heeft woensdag in Blackpool het wereldrecord op de 110 yards rugslag verbeterd. Zjj zwom deze afstand in 1 min. 10.9 sec. cn bleef daarmee precies 0,1 seconde beneden het oude record dat haar landgenote Natalie Steward in hetzelfde zontwaterbad in september 160 op 1 min. 11.0 sec. stelde. Overigens is ook het nieuwe record nog duidelijk voor verbetering vatbaar. Het Eur. record op de corresponderende 100 meter staat op 1 min. 10.1 sec. (Ria van Velsen) en het wereldrecord zelfs op 1.09.0 (Lynn Burke). Atletiekfederatie schorst Indonesië Van welingelichte züde werd verno- en dat de raad van de Int. Amateur- Atietiekfederatie heeft besloten de In donesische Atietiekbond voor de tijd zes maanden te schorsen. De Indonesische bond werd door de federatie ter verantwoording geroepen omdat het Israël en Nat. China vorige maand onmogelijk heeft gemaakt deel te nemen aan de Aziatische Srvtlen Djakarta. De Indonesische regering w gerde de ploegen van beide landen te verstrekken. Engels voetbal De uitslagen van de woensdagavond voor de Engelse League gespeelde wed strijden luiden: Eerste divisie: Leyton OrientEverton 30; LiverpoolWest Ham United 21; Manchester UnitedBolton Wanderers 30; Sheffield WednesdayFulham 10: Tottenham HotspurWolverh. Wan derers 12; West Bromwich Albion- Birmingham City 10. Tweede divisie: Cardiff CityGrimsby Town 53; Huddersfield TownNor wich City 00; MiddlesbroughWalsall 23: Newcastle UnitedDerby County 00; PortsmouthPlymouth Argyle 12; Stoke CityCharlton Athletic 63. Ned. elftal tegen PSV Het voorlopig Ned. elftal, dat woens dag 19 september te Eindhoven een oefenwedstrijd speelt tegen PSV. is als olgt samengesteld: Van der Merwe (NAC>; Petterson (BI. Wit) cn Ouderland (Ajax): Schrijvers (NAC). Pronk (Ajax) en Muller (Ajax); Swart (Ajax). Henk Groot (Ajax). Van der Linden (DOS). Prins (Ajax) en Keizer (Ajax) Reserves zijn Lagarde (SC Enschede). Tijm (Ajax). Van Wijk (Volewijckers) en Tol (Volendam). Feijenoord versloeg Servette: 1-3 Feijenoord heeft woensdagavond ti Genève de eerste wedstrijd tegen de Zwitserse kampioensploeg Servette voor de eerste ronde van het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen met 31 gewonnen. By rust was de stand 1—1. Middenvoor Mekloufi opende in de 33e minuut de score voor Servette. een i. later maakte middenvoor Kruiver ge lijk (11).. Vier minuten na de hervatting Feijenoord door een tweede treffer Kruiver de leiding en in de 71e mi nuut bepaalde rechtsbinnen Bennaars de eindstand op 31. De Zwitsers, vaak briljant voor rust, konden, tegen veler verwachting in. de Rotterdammers, zelfs zonder hun ster renvleugel. Bouwmeester-Moulijn, niet verslaan. De Rotterdammers beginnen komende woensdagavond, als in het Feijenoord- stadion de return wordt gespeeld, met een veilige voorsprong van twee doel punten. Het is een verdiende overwinning voor de Rotterdammers geworden, ver diend. maar tegelijk ook bijzonder ge lukkig. Zeker gezien de slotminuten, waarin de Nederlanders in de verdedi ging vaak in grote moeilijkheden raak ten. Gelukkig ook als men aan de eer ste helft dénkt, waarin de Hongaarse vleugelspelers Georgy en Nemeth met hun razendsnelle rushes grote ver ring stichtten. Om dan nog maar te denken aan de grote Mekloufi, de Franse Algerijn een team-genoot var Kees Rijvers in Saint Etienn» die nu in Zwitserland bij Servette grote triom fen viert. Niet onverdiend, daarvoor speelden de Rotterdammers na de hervatting te soluut. daarvoor ook was de verdedi ging met stopper Hans Kraay die juist in Mekloufi een ongelooflijk moeilijke tegenstander had en met ..beer" Krey- ermaat als uitblinkers, te sterk. Maar ondanks die belangrijke 31 zege. lijkt het spel van de Nederlands» kampioenen nog steeds niet op dat mee zij Tottenham Hotspur op eigen terrein nog wel bedwongen. Piet Kruiver, verdienstelijk door twee gevaarlijke treffers, heeft als aanvals leider en spelverdeler opnieuw ge faald. Het ging allemaal te traag met di Italiaanse Nederlander. Slechts eenmaal was de ex-Zaankanter werkelijk briljant namelijk bij dat tweede Feijenoord doelpunt Na veertien jaar uitsluiting (Van een onzer redacteuren) Na 1948 het jaar van de com munistische staatsgreep in Praag heeft het communistische statenlid Van Praag en zijn partijgenoot Groe- nedijk weer zitting gekregen in en kele vaste commissies van advies en bijstand van de Zuidhollandse pro vinciale staten gekregen. Vooraf had de voorzitter van de AH. Statenfractie, de heer Wilschut gister middag gevraagd waarom men in be paalde fracties na 14 jaren zo radicaal standpunt was veranderd, om de communisten, die steeds uit de commis- waren gehouden, thans weer wel daarin te benoemen. Omdat de CP.N. geen Nederlandse partij is, maar een oorpost van Rusland kunnen wij als anti-revolutionairen niet meewerken de verkiezing van communisten." aldus de heer Wilschut die herinnerde de Russische terreur in 1948. 1953. 1956. 1961 en 1962. ,Wij zijn niets vergeten." zo merkte voorzitter van de P.v.dA.-fractie. d< heer H. van Es op. Door de nieuwe Pro inciewet is de structuur van de com nissies veranderd en daarom wil het .vergrote deel van mijn fractie de com munisten wel weer in de commissie toelaten." aldus de socialistische sprekei die hieraan toevoegde, dat wanneer ii de toekomst zich veranderingen voor doen. de P.v.dA-fractie haar standpunt wel weer bekend zou maken. „O," zo riep de heer Wilschut wonderd uit. „Maar zo zijn wij niet Nadat het statenlid M. van Pelt ens de P.S.P. had verklaard dat fractie con amore de communisten stemmen, werd tot stemming overgegaan met als resultaat, dat zowel de commu nisten als de P.S.P.-ers in enkele com missies zitting kregen. In een buitengewoon vlot tempo heb ben de staten gisteren een vrij uitvoe rige agenda afgewerkt, zodat mer slechts één dag in de cabaretzaal var het Scheveningse Kurhaus bijeen be hoefde te komen. Een gedwongen onder dak. dat duidelijk onderstreepte dt noodzakelijkheid van een eigen provin ciehuis met een daarbij behorende tenzaal. Het HOKIJ-ijshockeyteam zal voor het komende ijshockeyseizoen, dat begin no vember begint, weer de beschikking over vier Canadezen krijgen. Doelman Max Millman zal voor de derde achter eenvolgende maal voor de Hagenaars uitkomen, terwijl ook Joe Richard weer in Den Haag van de partij zal zijn. Millman is na afloop van het vorige izoen teruggekeerd naar Canada, waar hij nog enige maanden het doel van de Rouyn Alouettes heeft verdedigd. Hij heeft dit op zo'n voortreffelijke wijze gedaan, dat de leiding van deze vooraan staande club hem onmiddellijk een con tract aanbood voor het volgende seizoen. Gelukkig heeft Millman het in Den Haag aar de zin, dat hij toch maar be sloot weer terug te komen. Van de andere oud-Canadezen komt ook nog Joe Richard terug naar Holland. Richard zal het komende seizoen in de erdediging opereren en daar een ge duchte versterking betekenen. De eerste nieuwe aanwinst is Norman Uitslage Series 400 m horden: le serie: 1. Hel muth Janz (Duitsl.) 51.0: 2. Boris Krioe- nof (Rusi.) 51.7; 3. Veleriu Jurca (Roe menië) 52.0. 2e serie: 1. Salvatore Morales (It.) 51.4; 2. Jussi Rintakaemi (Finl.) 52.4; 3. Chris Surety (GB.) 52.4. 3e serie: 1. Emmanuel van Praagh (Fr.) 51.4 (tvw Frans ree.): 2. Joachim Singer (Duitsl.) 52.0; 3. Georgui Tsjevytsjalo# (Rusland) 52.0. 4e serie: 1. Vassili Anissinov (Rusl.) 518; 2. Bruno Galliker (Zwits.) 52.2: 3. Jorg Neumann (Duitsland) 52.8. Al deze atleten plaatsen zich voor de halve finale. Series 100 m heren: le serie: 1. Heinz Schumann (Duitsl.) 10.4; 2. Nikolai Politiko (Rusl.) 10.5; 3. Vilem Mandlik (Tsj.Slow.) 10.5. 2c serie: 1. Marian Foik (Pol.) 10.3: 2. Peter Radford (G.B.) 10.4: 3. Guy Lagorce (Fr.) 10.6. 3e serie: 1. Peter Gamper (Duitsland) 102; 2. Jerzy Juskowiak (Pol.) 10.4: 3 Amin Tuvakov (Rusland) 10.5. 4e serie: 1. Alfred Hebauf (Duitsland) 10.3; 2. Bdvin Osoline (Rusl.) 10.5: 3 Andrzej Zielinski (Pol.) 106. 5e serie: 1. Jooelyn Delecour (Fr 10a; 2. Michael Baohwarof (Buig.) 10.6; 3 Alfred Meakin (G.B.) 10.6 6e serie: 1. Claude Piquemal (Fr.) 10.5: 2 Livio Berutti (It.) 10.5: 3. "tooma» Jones (G.B.) 10.5. Halve finales 100 meter heren: le halve finale: 1. Alfred Hebauf (Did) 10.4; 2. Claude Piquemal (Fr.) 104: 3. Livio Berutti (It.) 10.5; 4. Peter Rad ford (GB.) 10.5. 2e halve finale: 1. Peter Gamper (Did) 10.3; 2. Marian Foik (Polen) 10.4; 3. Guv Lagoree (Fr.) 10.5; 4. Andrzej Zielinski (Polen) 10.6. 3e halve finale: 1. Jerzy Juskowiak (Polen) 10.4; 2. Jocelyn Deüecour (Fr.) Sjoukje Dijkstra heeft training hervat Sjoukje Dijkstra traint weer in Lon den. Na een vakantie van enkele maan den heqft de Eur. cn wereldkampioene kunstrijden de voorbereidingen voor het komende seizoen hervat. Dagelijks kan men haar op de Rich mond rink in de Engelse hoofdstad aan treffen waar zij onder leiding van Ar nold Gerschwiler haar figuren en spron gen oefent De Eur. kampioenschappen zijn in fe bruari 1963 in Boedapest de wereld kampioenschappen worden eind februari- begin maart in Cortina d'Ampezzo ge houden. Dammen in Hoogezand Twee maal winst voor Gordijn In Hoogezand-Sappemeer zijn woens dagmorgen de partijen uit de eerste ron de gespeeld van een groot int. damtoer- nool, dat tot 19 september wordt ge houden. De resultaten in de eregroep waren: Valois Smith (Sur.)-Holstvoogd (Ned.) 11; Hisard (Fr.)-Dionis (Fr.) 20; Gor dijn «Ned.)-Verleenc (Belg.) 20; Gour- nier (Fr.)-Baba Sy (Senegal) 11: Bergs- ma (Ned.)-Saint Fort (Haiti) 20; Ver- poest (Belg.)-Douwe de Jong (Ned.) 11. De uitslagen van de woensdagavond gespeelde tweede ronde luiden: Holstvoogd-Hisard 11; Dionis-Gor- dijn 02; Verleene-Gournier 02; Baba Sy-Bergsma 11; Saint Fort-Verpoest 02; Valois Smith-De Jong 02. De stand na de tweede ronde: 1. Gordijn (Ned) 4 pt; 2. Hisard (Fr.), Gournier (Fr.). Verpoest (Belg.), Bergs- ma (Ned), en De Jong (Ned.) allen 3 pt; 7. Baba Sy (Senegal) en Holstvoogd (NedJ beiden 2 pt; 9. Valois Smith (Sur.) 1 pt; 10. Dionis (Fr.). Saint Fort (Haiti) en Verleene (Belg.) allen 0 pt Tafeltennis Het Westduitse tafel- tennisteam, dat 29 september te Bremer haven tegen Nederland uitkomt, zal be staan uit de spelers Eberhard Schoeler, Dieter Michalek en Joerg Offergeld. Re serve is Dieter Forster. De samenstelling van het Ned. herenteam is nog-niet be- Wielrennen De Deen Erik Jensen, wereldkampioen achtervolging amateurs, is dinsdagavond te Leipzig verslagen door de Oostduitse kampioen Rudolf Franz. Deze laatste legde de 4 km af in 5 min en 2.5 sec. Jensen maakte tijd van 5 min. 7 sec. Picco, een 23-jarige speler uit Rossland. In Canada speelde Picco de laatste jaren teams als de Trail Smokeaters, de Pentiction Vees, de Kamloop Chiefs en de Rossland-Warriors. Deze teams zijn de best geplaatste in Canada en Picco as in iedere wedstrijd goed voor een De tweede nieuwe speler is Nick Ian- ane, een 22-jarige atleet uit Spirit- River. Iannone speelde junior A voor de Flin Flan Bombers en Senior A voor de Spirit River Rangers. De naam van lannone prijkte vorig jaar op de top- :rs-lijst van de South Hockey Lea gue. De Haagse spelers van het vorig jaar zijn allen weer van de partij. De oud speler Hein Snoek, die enige jaren in Australië woonde is weer teruggekeerd. Snoek is onmiddellijk met de andere jongens in training gegaan en zal zeker goede versterking voor de Hollandse lijn betekenen. Enkele junioren die vorig jaar reeds aren opgenomen in de selectiegroep, zullen dit seizoen in de gelegenheid wor den gesteld hun spel in het eerste team verder te ontplooien. Europese beker voor landskampioenen Voor de Eur. beker voor landskam pioenen is woensdag in Warschau de wedstrijd gespeeld tussen Polonia Bytom (Polen) cn Panathinaikos Athene (Grie kenland). De Poolse vereniging wod de ze eerste wedstrijd voor de eerste ronde met 21 De ruststand wa6 11. Nadat de Zweedse kampioen Norr- koeping op eigen terrein een 20 over winning had behaald op de Albaanse kampioen Tirana, hebben beide clubs woensdag in de Albaanse hoofdstad met 11 tegen elkaar gelijk gespeeld. Door dit resultaat heeft Norrkoeping zich geplaatst voor dc tweede ronde van het toernooi om de Eur. beker voor lands kampioenen. Dc eerste wedstrijd tussen A.C. Milan en Union Luxemburg, die woensdag in Milaan werd gespeeld, is geëindigd in een 80 zege voor de Italiaanse kam pioensploeg. De ruststand was 60. D< returnwedstrijd zal op 19 september ii Luxemburg plaats hebben Voetbaltoernooi van de Jaaibeurssledeii Het Utrechts voetbalelftal, samenge steld uit spelers van DOS, Elinkwijk en Velox, heeft woensdagavond in hel Utrechtse stadion voor 12.000 toeschou wers een overwinning met 32 (rust 11) behaald op Tasmania Berlijn een wedstrijd voor het toernooi van jaarbeurssteden. De returnwedstrijd zal op 17 oktober in Berlijn worden gespeeld. Valencia heeft het voebaltoernooi der Jaarbeurssteden van het seizoen 1961/'62 gewonnen. Nadat I?et de eerste wedstrijd van de finale tegen Barcelona met 62 had gewonnen eindigde de woensdag avond gespeelde ontmoeting te Barcelona in een gelijk spel: 1—1. De eindstand van de finale werd daardoor 73 in het voordeel van Valencia. Beide doelpunten werden in de tweede helft gescoord. De verhoging van de vergoeding voor de gedeputeerden, evenals in Noordhol land van ƒ18.000 tot ƒ22.000 per jaar. ontmoette alleen bU de C.P.N, en P.S.P. bezwaren. Op voorstel van de heer Van Es (soc.) werd besloten de verhoging niet op 1 juli jl-, maar op 1 maart jl. doen ingaan. Naar aanleiding van een onderzoek iar de behoefte van verpleeghuizen x>r bejaarden en chronische zieken, deelde gedeputeerde mevrouw mr. Chr. de Ruijter-de Zeeuw mede, dat het uit gebrachte rapport als de eerste stap gezien moet worden van de realisering de wensen, die er op dit gebied leven. Tegen 1070 wordt een tekort aan tehuizen gevreesd. De oonfessionele in- richtangen hebben in Ziuid-Holland in verhouding tot het aantal inwoners een zekere achterstand," zo deelde mevrouw De Ruijter mede, „Het particulier ini- iatief heeft hier dus een taak. Mocht dit niet ontwikkeld worden, dan kan overwogen worden of het provinciaal bestuur initiatieven moet ontplooien." De heer De Leve uit Nuenen en zijn vierjarig zoontje zijn dezer da gen in de kennel van mevrouw Pillen te Nuenen door 20 collies aangeval len. Het kind werd vrij ernstig ge wond. De aanval van de honden was kennelijk het gevolg van een woede aanval van twee collie-moeders die hun nest met jongen bedTeigd dach ten. Desondanks ziet de Nuenense dierenarts dr. Kortman geen enkele reden om één of meer honden af te maken. De heer De Leve kwam met zijn zoon tje zijn hond, die enkele dagen te gas» was geweest in de kennel, afhalen. Het (iier was echter met andere honden de bossen aan het wandelen met mevr Piller. die een verwoed hondenfokster is De heer Piller liep zijn vrouw tege moet en de heer De Leve en zijn zoontje gingen even in de kennel kijken bii twee nesten met jonge colliers. Onder aanvoering van de twee moe der-collies wierp de meute zich b(j thuis komst op de heer De Leve en zijn kind. dat wel twintig beten kreeg. De collies dreigden het kind aan stukken te scheu ren, maar de twee mannen slaagden er in het kind te ontzetten, door het op een auto te gooien. Ook de heer De Leve kreeg hierbij ernstige beten. Hij besloot geen aangifte bfS de polftie te doen, wanneer de ken nelhouder hem beloofde de honden door een deskundige te laten testen op be trouwbaarheid. De heer Piller heeft uit eigen beweging de twee collie-moeders met de jongen aan een bevriende Duitse fokker verkocht Dr. Kortman meent dat een beperking van het aantal die ren verdere moeilijkheden zal voorko men. Ook aöht hij het beter het achter gedeelte van de kennel af te bakenen met schrikdraad. Voetbal In de thuiswedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Eur. beker voor bekerwinnaars heeft de Hongaarse club Dosza Ujpest in Boeda pest met 50 gewonnen van de Poolse bekerhouder Zaglebie Sosnowiec Ujpest leidde bij rust met 20. Voetbal De Hongaarse club Pees heeft zich woensdag geplaatst voor de 0 De 25-jarige H. Staps uit Tilburg, kwartfinales van het toernooi om de is vanmorgen in het ziékenhuis te Til- Rappanbeker door op eigen' terrein in burg overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem gistermiddag de tweede ontmoeting met 21 te win nen van de Zuidslavische club Rijeka. De ruststand was 20. De eerste wed strijd tussen beide verenigingen was in een 22 gelijkspel geëindigd. overkomen. Hij kwam op een kruis punt in Tilburg in botsing met een fiet ser, waardoor hij viel en een schedelba- sisfractuur opliep. (Vervolg van pagina 1) Kennedy verklaarde dat de V.S. een euw tijdperk van ruimteonderzoek binnengaat en dat daarbij waarlijk voor uitgang wordt geboekt. Veertig van de 45 satellieten die tijdens zijn ambtspe riode rond de aarde hebben gewenteld, zo zei hij. werden in de V S. vervaar digd ,.en ze hebben de wereld heel wat meer kennis opgeleverd dan die van de Sowjetunie". Hoewel de V.S. bij de Sowjetunie ach ter liggen wat bemande ruimtevaart be treft. „zijn wij niet van plan op de Rui sen achter te blijven", zei hU- De ruimtewetenschap, aldus de Ame rikaanse president, heeft geen eigen ge weten. ..Of het een kracht ten goede dan wel ten kwada worden zal. is aan dc mens te beslissen. Alleen indien de V S. een leidende plaats innemen, kun nen wij helpen beslissen of deze nieuwe grote oceaan een zee van gezegende vrede of een schrikwekkend toneel van oorlog zal worden". Kennedy zei duidelijk dat de V.S. van plan zUn om met grotere vastbesloten heid dan ooit tevoren door te gaan met de plannen een mens naar de maan te sturen, ongeacht critici die het niet ver antwoord vinden miljoenen te beste den aan het maanproject. Naar einde van broodoorlog Op aandrang van de Zwolse bakkers- patroonsvere j sing heeft Dragstra's broodfabriek besloten weer de normale prijzen voor brood te berekenen. Bij het nemen van deze beslissing is het bedrijf in belangrijke mate beïnvloed door de houding van de zelfstandige bak kers. die besloten de normale prijzen te handhaven. Hierdoor bleef het conflict beperkt tussen Dragstra en de coöpera tie Samenwerking. De coöperatie heeft besloten haar prijsverlaging te handhaven in afwach ting van het resultaat van het kort ge ding. dat maandag 17 septamber voor de president van dc rechtbank te Zwolle zal dienen. Het conflict is ontstaan, nadat Drag stra vier broodbezorgers van de firma J. B. Redeker in dienst had genomen. Kort tevoren hadden Redeker cn de coö peratie tot samengaan besloten. De vier broodbezorgers, die aanvankelijk geen bezwaren hadden gemaakt, verklaarden later niet voor de coöperatie te willen werken. Toen Dragstra de vier bezor gers aannam, verklaarde de coöperatie dit bedrijf de „broodoorlog" door een prijsverlaging door te voeren. Regeling positie onderdanen In Hollandia zijn enkele overgangs maatregelen bekendgemaakt betreffende de positie van de Nederlandse onderda nen in Nieuw-Guinea. die niet de Neder landse nationaliteit bezitten. Bij talrijke inwoners van Hollandia was hierover enige ongerustheid ontstaan. De maatschappelijke Nederlandera zul len nog voor 1 oktober een visum ont vangen, dat ook na het verlies van de Nederlandse nationaliteit voor toela ting in Nederland geldig zal blijven en wel tot mei 1963. De verstrekte inreis- vergunningen voor Nederland zullen Ihun geldigheid blijven behouden, ook als vreemdelingenpaspoorten cn dergelijke door reisdocumenten van de V.N. zullen worden vervangen. Het Nederlandse gouvernement heeft met nadruk meegedeeld, dat alle voor 1 oktober verkregen reöhton volledig ge handhaafd zullen blijven. Voormalige Ne derlandse onderdanen, die zich voor 1 oktober 1964 in Nederland, Suriname of de Nederlandse Antillen vestigen zullen in de gelegenheid worden gesteld, na een jaar op eenvoudige wijze het Nederlan derschap te verkrijgen. De Nederlanders, die na 1 oktober in Nieuw-Guinea blij ven. zullen voor de verlenging van hun paspoort terecht kunnen bij de Neder- 1. dse vertegenwoordiging. Bernard Citroen «beeldhouwer) en Pe ter van den Braken (schilder) exposeren van 15 t.e.m. 30 september in Panora ma Mesdag, Zeestraat 65b. Vickl de l'Kspinasse, Gerrit Ochten en Fred van de Malle exposeren van 15 sep tember t.ejn. 6 oktober in De Gevangen poort

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9